Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και που θα βρω τετοια rom? Γιατι εγω την κατεβασα απο εδω http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=18&type=1http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=18&type=1

 

Τελικα βρηκα αυτη την σελιδα εδωhttps://boycracked.com/2017/02/12/official-meizu-m2-mini-stock-rom-firmware/

απο την οποια κατέβασα την τελευταία Α εκδοση Meizu M2 Mini Flyme OS 4.5.4.2A εκανε κανονικα την διαδικασια τωρα ειναι εδω και ωρα στο μπλε εικονιδιο flyme με το συνεφφάκι...και αναμένω.....Κανει αρκετή ωρα μαλιστα το εχω πανω απο 5 λεπτο.....Μετα προτείνεις να βαλω μια G οπως ειπες?Εχει ελληνικα αυτή κανονικα? και πως γινετε αυτο με αλλαγη id? εχει καποιον οδηγό????Γιατι στην πρωτη σελιδα δείνει μονο τον οδηγό για την αλλαγη σε International I.

 

Διαρκεί περίπου 20 λεπτα για να την εγκαταστησει..

 

Η εκδόσεις G και I είναι οι ίδιες (International - Gloabal) και έχουν κανονικά ελληνικά.

Η διαδικασία είναι η ίδια για την αλλαγή id

 

Μπορείς να την δεις κι εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6513204#post6513204

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαρκεί περίπου 20 λεπτα για να την εγκαταστησει..

 

Η εκδόσεις G και I είναι οι ίδιες (International - Gloabal) και έχουν κανονικά ελληνικά.

Η διαδικασία είναι η ίδια για την αλλαγή id

 

Μπορείς να την δεις κι εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6513204#post6513204

 

τελικα δεν τα καταφερα το πηγα σε ενα φιλο σε διπλανη πολη που ηταν ποιο εμπειρος και το εφτιαξε.....Ολα οκ ευχαριστώ για τις απαντησεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!! Έχω ένα θέμα με ένα κινητό φίλου μου... Λοιπόν πρόκειται για ένα Meizu m2 mini το οποίο έχει κλειδωμένο bootloader και κάνει συνεχώς boot loop.. Μπορεί να φτιαχτεί το συγκεκριμένο κινητό; Από μια ματιά που έριξα στο ίντερνετ η μια λύση είναι αντικατάσταση της μητρικής και μια ακόμη είναι η χρηση κάποιας συσκευής φλασαρίσματος!! Καλα βέβαια η λυση είναι πάρε καινούριο.. Αλλά δύσκολες εποχές για κάποιους να αλλάξουν κινητό... Αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι...

Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσει το έξης!

Να κατεβάσει την τελευταία επίσημη rom , μετά να τα κλείσει και Μετά να πατησει το power και το volume up. Θα βγάλει σε recovery mode, τότε θα συνδέσει το κινητό με το PC και θα αντιγράψει την rom στο recovery partition που θα του ανοίξει μόλις συνδέσει το κινητό, ημέρα θα επιλέξει να ξανά περάσει την ρομ.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, μια άποψη ηθελα να ρωτησω για μεταβίβαση σε MIUI 8 ή lineage αν τα εχει δοκιμάσει κανενας και αν αξίζει...

 

Καταρχας, το κινητο εχει TWRP και ειμαι στην version 6.1.0.0G (απο 5.11G) με wipe και clean install, εχει διαφορα πολυ ωραια extra και υπερ αλλά εχει καποια θεματακια οπως το πιο σπαστικό για μενα που δεν μου εμφανιζει τα ονοματα οταν τα κανω αναζητηση για τους καλεσω. (πρεπει να κανω scroll down για να βρω τις συγκεκριμενες επαφες)

 

Θεωρητικά θα αργήσουν για να τα διορθώσουν αυτα τα bugs... Εχει δοκιμασει κανενας το MIUI 8 ή το Lineage αν και ποιο αξίζει καλύτερα?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αφού έχεις twrp, δε χάνεις τίποτα. Κάνε ένα full backup και ό,τι δε σ' αρέσει, full restore μετά και τέλος.

TWRP πως έβαλες; Εγώ είμαι στο flymeos 6.7.3.3G beta. Μπορώ να βάλω; Είχε πάρει το μάτι μου ότι πρέπει να είμαι σε flyme 4 φάση. Έχεις κάποιο link;

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει το TWRP εκανα αυτα τα βηματα. Παντως νομιζα σε ενα σημειο οτι το brickara αλλά ευτυχως ολα καλα.

Εδω οι οδηγιες για το πως να unlock τον bootloader και να βαλεις TWRP. (προσοχη, μπορει να το brick αν κανεις κατι λαθος)

 

https://forum.xda-developers.com/meizu-m2-mini/how-to/how-to-meizu-m2-mini-root-adb-unlock-t3368083

http://www.stupdroid.com/2016/11/install-twrp-recovery-root-meizu.html

 

*Επισης και αυτα τα 2 youtube με βοηθησαν παρα πολυ για να βαλω TWRP και να unlock τον bootloader. Δες τα οπωσδήποτε και μετα ξεκίνα.

 

Θα τα δοκιμασω απλα μηπως τα ειχε δοκιμασει ήδη καποιος και ειχε να μου πει καποια αποψη.

Edited by Zerieon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι εντελώς άσχετος με android. To τηλέφωνο είναι του γιου μου.Ξέρει κανείς πως να το συνδέσω με το pc? Δεν συνδέεται καθόλου.Θέλω να δω φωτό που τραβήξαμε. HELP.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι εντελώς άσχετος με android. To τηλέφωνο είναι του γιου μου.Ξέρει κανείς πως να το συνδέσω με το pc? Δεν συνδέεται καθόλου.Θέλω να δω φωτό που τραβήξαμε. HELP.

 

Συνδέεις το κινητό με το pc με καλώδιο usb.

 

Με το που θα κάνεις την σύνδεση θα πρέπει το κινητό να ξεκινήσει να φορτίζει.

Ξεκλειδώνεις κινητό -> κατεβάζεις το μενού από την πάνω πλαυρά την οθόνης -> πατάς εκεί που λέει μόνο φόρτιση

θα σου ανοίξει ένα μενου -> επιλέγεις αυτό που σε παρένθεση έχει το ΜΤΡ (δεν θυμάμαι πως είναι στα ελληνικά, το έχω στα αγγλικά μόνιμα)

 

Θα σου δώσει πρόσβαση στα αρχεία του κινητου μέσω του pc

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά είχα κάνει κάπου (δε θυμάμαι) εγγραφή και είχα κατεβάσει μια beta του flymeos 6.

Προχθές μου ήρθε ειδοποίηση και κατέβηκε η stable έκδοση.

Δεν είδα κάποια ουσιαστική τραγική διαφορά. Όλα μια χαρά πήγαιναν πριν, όλα καλά και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο flyme 6 υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγεις ποιες εφαρμογές θα μένουν ανοιχτές στο παρασκήνιο και ποιες στην εκκίνηση όπως στο flyme 5 ;

 

Ρωτώ γιατί ακόμα δεν έκανα την αναβάθμιση σε 6 .

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο flyme 6 υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγεις ποιες εφαρμογές θα μένουν ανοιχτές στο παρασκήνιο και ποιες στην εκκίνηση όπως στο flyme 5 ;

 

Ρωτώ γιατί ακόμα δεν έκανα την αναβάθμιση σε 6 .

 

Meizu m2 με Tapatalk

 

Πως το βλέπεις αυτό; Που να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

Στο flyme 5 από την εφαρμογή ασφάλεια - άδεια και μετά στην πρώτη επιλογή " εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα "

Και ασφάλεια- υψωμένο στη δύναμη ( έχει το εικονίδιο της μπαταρίας ) - διαχείριση στην αναμονή.

Δεν μπορώ να ξέρω στο flyme 6 που μπορεί να είναι, εκτός αν δεν διαφέρει πολύ από το 5 .

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να ελέγχεις ποιες εκτελούνται στο παρασκήνιο ναι υπάρχει η δυνατότητα.

το 2ο που λες με τη διαχείρηση στην αναμονή δε μπορώ να το βρώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει το TWRP εκανα αυτα τα βηματα. Παντως νομιζα σε ενα σημειο οτι το brickara αλλά ευτυχως ολα καλα.

Εδω οι οδηγιες για το πως να unlock τον bootloader και να βαλεις TWRP. (προσοχη, μπορει να το brick αν κανεις κατι λαθος)

 

https://forum.xda-developers.com/meizu-m2-mini/how-to/how-to-meizu-m2-mini-root-adb-unlock-t3368083

http://www.stupdroid.com/2016/11/install-twrp-recovery-root-meizu.html

 

*Επισης και αυτα τα 2 youtube με βοηθησαν παρα πολυ για να βαλω TWRP και να unlock τον bootloader. Δες τα οπωσδήποτε και μετα ξεκίνα.

 

Θα τα δοκιμασω απλα μηπως τα ειχε δοκιμασει ήδη καποιος και ειχε να μου πει καποια αποψη.

 

Φίλε δοκίμασες καμιά ROM; Για πες εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ και αρκετές μέρες έχω πάρει την αναβάθμιση σε flyme 6 (6.1.0.0.G) αλλά στην έκδοση android γράφει 5.1.

Το flyme 6 δε λένε ότι είναι βασισμένο στο android 7;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας.

 

'Εχω ενα Μ2 mini παροπλισμένο που θέλω να χρησιμοποιήσω. Φοράει μια 4.3.2 U

 

Ποιά είναι η πιο αξιόπιστη rom αυτή τη στιγμή?

Όχι απαραιτητα ελληνική, και στα αγγλικα καλά είναι.

 

Θέλω μόνο:

- να παίζουν απροβλημάτιστα τα Whatsapp-Viber με τα notifications τους,

- οι διάφορες εφαρμογές Google

- καλή διάρκεια μπαταρίας

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα, εκανα αναβαθμιση σε flyme 6 και οταν πηγαινω στην αρχικη οθονη αναβοσβηνουν ολα τα εικονιδια, οταν ανοιγω μια εφαρμογη (εφοσον τα καταφερω), τοτε λειτουργει κανονικα. Γνωρίζετε τιποτα γι αυτην την περιπτωση;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα σας παίδες...έχω το meizu m2 και δεν έχω πειράξει τίποτα σε αυτό...ξαφνικά δεν μου ανοίγει..μένει στο εικονίδιο του flyme..μήπως είναι το λεγόμενο bootloop?και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω..?δεν μπορεί να το αναγνωρίσει ούτε το pc μου..το βλέπει αλλά δεν μπορεί να εισέλθει σε αυτο,...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον bootloop έπαθε, όπως είπες.

Θα πρέπει να του φλασάρεις την κατάλληλη rom, με το εργαλείο flashtool.

Για να δει όμως το flashtool το κινητό θα πρέπει να περάσεις τους drivers του επεξεργαστή του μοντέλου αυτού , στον υπολογιστή.

Γκουκλάρισμα και διάβασμα.

 

Προτού κάνεις όμως αυτό, δοκίμασε με συνδυασμό πλήκτρων, κρατώντας το power και το + ή το - του κουμπιού του ήχου, ( κράτησε τα αρκετά δευτερόλεπτα πατημένα ) μήπως μπεις στο recovery μενού.

Αν τα καταφέρεις θα κάνεις factory reset... clear case , wipe data .

Το πιθανότερο είναι όμως, το μενού, να είναι στα κινέζικα.

Ψάξε στο YouTube να βρεις τι πρέπει να επιλέξεις σε αυτή την περίπτωση.

 

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Δεν ανταποκρίνεται το κάτω μέρος της οθόνη. π.χ. όταν πάω να τερματίσω ή να κάνω μια κλήση δεν αποκρίνεται η οθόνη αφής καθώς και τα εικονίδια που βρίσκονται σε εκείνη την περιοχή(κάμερα, σύνταξη μηνύματος,..κ.λπ.). Τι μπορώ να κάνω, που μπορώ να αποτανθώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το Μ2 πια, μετα απο reset, δεν κρατάει με τίποτα το google account, με αποτέλεσμα να μην εχει play store. Εκανα και update, τίποτα.

Νομίζω έχει να κάνει με το version του flyme που μπήκε. Μπορώ να βάλω international χωρίς το κινητό να είναι international?

Link to comment
Share on other sites

Το Μ2 πια, μετα απο reset, δεν κρατάει με τίποτα το google account, με αποτέλεσμα να μην εχει play store. Εκανα και update, τίποτα.

Νομίζω έχει να κάνει με το version του flyme που μπήκε. Μπορώ να βάλω international χωρίς το κινητό να είναι international?

 

σε οποιον δεν δουλευει ο google installer της meizu ας δοκιμασει με αυτον της xiaomi απο εδω https://xiaomifirmware.com/downloads/download-google-installer-3-0-xiaomi/

εχω την εντυπωση οτι στο m2 για να εγκαταστησεις global flyme σε κινεζικη συσκευη θελει αλλαγη imei

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...