Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά έχω και εγώ πρόβλημα με το ρουτάρισμα,μετα απο τα γνωστά έβαλα και το kingroot,το root-checker μου γράφει ότι είναι ρουτ αλλά το supersu δεν μπορεί να ενημερώσει τα binaries και μου βγάζει σφάλμα...ότι δεν είναι ρουτ μου λέει και τι titanium..

Κάποια λύση;;;;; Θα στρώσει με update της 4.5.3.2Α; Τώρα έχει την 4.5.3.1Α

Λίγη βοήθεια ρε παίδες γιατί στα 55 μου αρχίζω και ζορίζομαι!!!!!:lol:

 

Ναι αμα περασεις την 4.5.3.2Α θα ειναι ενταξει το ρουτ αλλα δεν θα εχεις ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εμενα μου ηρθε με 4.5.3.2u θα μπορω να βαλω κανονικα την 4.5.4i;

Κατα 99% μπορείς.

Γράψε μας στο τέλος τα συμπεράσματά σου!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

4.5.4i ή 4.5.3i? Γιατί οι Ρώσοι λένε ότι προτιμουν 3i καλύτερα; Ποια έχετε βάλει;;

Οσους διάβασα εδώ, 4.5.4i (και γω, σε 2 τηλέφωνα)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα 4.5.3ι επισημη ινδικη
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν μου γινονται με τπτ update τα binaries του super su. Εντωμεταξυ Ενω τα δικαιοματα στο flyme ειναι ανοιχτα το root checker μου λεει οτι δεν ειμαι root. Καμια ιδεα τι να κανω; Και το kingoroot που διαβασα πιο πισω κολαει και μου βγαζει αναφορα.
leeco max2 x820 4/32 Miui8 v.6 7.4.24 by C.B.G.
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα απο vickmall με την international οπως λεει το vickmall..ειχε την 4.5.3.1.a.παντου ελληνικα ολα οκ αλλα τραβουσε κολληματα το κινητο και γενικα δεν πηγαινε καλα..προσπαθησα να περασω την 4.5.4.i με τις οδηγιες του πατριωτη asot αλλα δεν μπορουσα με τπτ να εχω σωστο root και superuser..οποτε περασα πρωτα την 4.5.3.2a και μετα ολα οκ περαστηκε η 4.5.4.i με τον οδηγο της πρωτης σελιδας...οποτε ο οδηγος δεν κανει για 4.5.3.1.a
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα 4.5.3ι επισημη ινδικη

 

Κι εγω εβαλα χθες την 4.5.3ι που συνιστουν οι Ρωσοι.Μηπως φτιαξω και το θεμα που ειχα με τις φωτογραφιες των επαφων και την εφαρμογη που παιρνεις τηλεφωνο που αργουσε να μπει και την μπαταρια .Απλα θα αναφερω τι διαφορες εχει με την 4.5.4i και ενα bug που βρηκα.Οι διαφορες ειναι οτι εχει το Personalisation Που κατεβαζεις θεματα κι αυτο μ'αρεσε και την εφαρμογη το καταστηματος της Meizu.Το bug ειναι οτι οταν κανεις επαννεκκινηση το τηλεφωνο η το εχεις κλειστο και το ανοιγεις ενεργοποειται αυτοματα η δονηση κατα το πατημα που εχει στις ρυθμσεις.Κατ'αλλα περιπου ιδια με την 4.5.4ι ειναι.

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατεβάζω την 4.5.3.2a από ότι κατάλαβα πετάω χύμα το αρχείο update.zip το επιλέγω και κάνει μόνο του την αναβάθμιση, οπότε από εκεί και πέρα μπορώ να βάλω την 4.5.4i του ρωσου.
leeco max2 x820 4/32 Miui8 v.6 7.4.24 by C.B.G.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ένας φίλος μου είπε ότι θάβω άδικα το τηλέφωνο, να αναλύσω τι εννοώ. Κατά τη γνώμη μου παρεξηγούμε μερικοί τι σημαίνει μέσος χρήστης. Μέσος χρήστης είναι ένας γονιός στα 60-70 έτη, άτομα του ασθενούς φύλου χωρίς ιδιαίτερη ενασχόληση με την τεχνολογία και γενικά άτομα που δε γνωρίζουν και δεν έχουν άμεση υποστήριξη από κάποιον φίλο. Δε μιλάμε για άτομα που μπορούν να δώσουν Permissions, να παγώσουν εφαρμογές και να ψάχνουν στο myphone και στο xda. Αν παρόλα αυτά κάποιος ενδιαφέρεται να tweakarei ή έστω να κάνει ένα flasharisma του τηλεφώνου μπορεί να μη συναντήσει μετά κανένα πρόβλημα και για τα λεφτά του να είναι μια άριστη επιλογή.

 

Εγώ πάλι φίλε μου θα διαφωνήσω, αν έτσι ορίζεις τον μέσο χρήστη τότε δεν χρησιμοποιεί viber και whatsup, στα οποία αναφέρεις πρόβλημα ειδοποιήσεων, για να μην πούμε οτι δεν θα πήγαινε σε Κινέζικο έτσι και αλλιώς, αφού ΟΛΕΣ, μα ΟΛΕΣ οι Κινέζικες συσκευές έχουν ρομ με προβληματάκια - ακόμα και οι Ελληνικές mui για τα XIAOMI που τα κάνουν Θεό κάποιοι φίλοι....

 

Για εμένα, που θέλω ειδοποιήσεις σε απλά πράγματα μέσου χρήστη (sms, email, gmail, hangouts, facebook+messenger) η συσκευή δούλεψε σχεδόν out-of-the-box όπως την παρέλαβα (με ρομ U από vickmall) αρκεί να:

1. αφήσεις τον κινέζικο καιρό να υπάρχει, αφού έχει ρόλο lock screen και system wake up,

2. αφήσεις το security με σωστές ρυθμίσεις να κάνει τη δουλειά του. Το ίδιο θέλουν και τα Lenovo, το ίδιο και τα Xiaomi.... αν ο χρήστης το παγώσει ή δεν κάνει τις σωστές ρυθμίσεις γιατί φταίει η συσκευή; Και επειδή το έχω παρακολουθήσει το θέμα σου, δοκίμασες με κινέζικο καιρό+security σωστά ρυθμισμένο; αν έχεις ειδοποιήσεις στην αρχή και μετά δεν έχεις, ή κάτι παίζει στις ρυθμίσεις security ή κάτι γίνεται με system deep sleep... ή ίσως η εφαρμογή σε ξελογκάρει μόνη της μετά από κάποιο χρόνο αδράνειας;

 

Η ίδια λογική ισχύει και για όσους επέλεξαν να περάσουν αμφίβολες ρομ (Ι για Ινδία ή International ή "ανεπίσημη") μόνο και μόνο για να έχουν Ελληνικά, ή το παραγγέλνουν με Ελληνικά και θεωρούν πρόβλημα οτι δεν δουλεύει το ρουτ...μα έχει ειπωθεί εξαρχής οτι η κατασκευάστρια επέλεξε (κακώς) να μην δώσει Ελληνικά, και οτι όσα κινεζομάγαζα λένε για Ελληνικά έχουν κάνει μόνοι τους ρουτ+more locale ή έχουν βάλει κινέζο προγραμματιστή να πειράξει τη ρομ και ο τελικός χρήστης πιθανότατα θα έχει πρόβλημα με το ρουτ, οπότε ας το πάρει με Αγγλικά και ας κάνει ρουτ+more locale ο ίδιος.... Η συσκευή φταίει και για αυτό;

 

Σίγουρα έχει προβληματικές συσκευές με θέματα μπαταρίας κτλ και σίγουρα η ρομ έχει ελλείψεις και στη δική μου γνώμη (π.χ. το dual sim interface είναι για κλάματα στην καλύτερη, δεν ξέρεις αν έχει συνδεθεί το ΒΤ αφού έχει πάντα ίδιο εικονίδιο, δεν έχεις δυνατότητα ρυθμίσεων custom για τον συγχρονισμό των εμαιλ, κλτ), αλλά στην τιμή που πληρώνεις αυτά είναι αποδεκτά νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι φίλε μου θα διαφωνήσω, αν έτσι ορίζεις τον μέσο χρήστη τότε δεν χρησιμοποιεί viber και whatsup, στα οποία αναφέρεις πρόβλημα ειδοποιήσεων, για να μην πούμε οτι δεν θα πήγαινε σε Κινέζικο έτσι και αλλιώς, αφού ΟΛΕΣ, μα ΟΛΕΣ οι Κινέζικες συσκευές έχουν ρομ με προβληματάκια - ακόμα και οι Ελληνικές mui για τα XIAOMI που τα κάνουν Θεό κάποιοι φίλοι....

 

Για εμένα, που θέλω ειδοποιήσεις σε απλά πράγματα μέσου χρήστη (sms, email, gmail, hangouts, facebook+messenger) η συσκευή δούλεψε σχεδόν out-of-the-box όπως την παρέλαβα (με ρομ U από vickmall) αρκεί να:

1. αφήσεις τον κινέζικο καιρό να υπάρχει, αφού έχει ρόλο lock screen και system wake up,

2. αφήσεις το security με σωστές ρυθμίσεις να κάνει τη δουλειά του. Το ίδιο θέλουν και τα Lenovo, το ίδιο και τα Xiaomi.... αν ο χρήστης το παγώσει ή δεν κάνει τις σωστές ρυθμίσεις γιατί φταίει η συσκευή; Και επειδή το έχω παρακολουθήσει το θέμα σου, δοκίμασες με κινέζικο καιρό+security σωστά ρυθμισμένο; αν έχεις ειδοποιήσεις στην αρχή και μετά δεν έχεις, ή κάτι παίζει στις ρυθμίσεις security ή κάτι γίνεται με system deep sleep... ή ίσως η εφαρμογή σε ξελογκάρει μόνη της μετά από κάποιο χρόνο αδράνειας;

 

Η ίδια λογική ισχύει και για όσους επέλεξαν να περάσουν αμφίβολες ρομ (Ι για Ινδία ή International ή "ανεπίσημη") μόνο και μόνο για να έχουν Ελληνικά, ή το παραγγέλνουν με Ελληνικά και θεωρούν πρόβλημα οτι δεν δουλεύει το ρουτ...μα έχει ειπωθεί εξαρχής οτι η κατασκευάστρια επέλεξε (κακώς) να μην δώσει Ελληνικά, και οτι όσα κινεζομάγαζα λένε για Ελληνικά έχουν κάνει μόνοι τους ρουτ+more locale ή έχουν βάλει κινέζο προγραμματιστή να πειράξει τη ρομ και ο τελικός χρήστης πιθανότατα θα έχει πρόβλημα με το ρουτ, οπότε ας το πάρει με Αγγλικά και ας κάνει ρουτ+more locale ο ίδιος.... Η συσκευή φταίει και για αυτό;

 

Σίγουρα έχει προβληματικές συσκευές με θέματα μπαταρίας κτλ και σίγουρα η ρομ έχει ελλείψεις και στη δική μου γνώμη (π.χ. το dual sim interface είναι για κλάματα στην καλύτερη, δεν ξέρεις αν έχει συνδεθεί το ΒΤ αφού έχει πάντα ίδιο εικονίδιο, δεν έχεις δυνατότητα ρυθμίσεων custom για τον συγχρονισμό των εμαιλ, κλτ), αλλά στην τιμή που πληρώνεις αυτά είναι αποδεκτά νομίζω

Δε νομίζω ότι ο μέσος χρήστης του 2015 δεν έχει whatsapp / viber. Όσο έχει Gmail και sms άλλο τόσο και αυτά. Είναι αρκετά δημοφιλή πλέον και άντε να χρειαστούν βοήθεια μια φορά στην εγκατάσταση.

 

Όπως και να έχει, στο δικό μου θέμα, τον κινέζικο καιρό δεν τον πάγωσα ποτέ, τον έβγαλα μόνο ως widget. Τις ρυθμίσεις στο κέντρο ασφαλείας τις έχουμε πει. Το θέμα είναι ότι λειτουργεί για λίγο καιρό (πχ κάποιες μέρες) και μετά είτε το whatsapp είτε το viber σταματάει να παίρνει ειδοποιήσεις. Μόνο με πάγωμα του security center είδα φως. Αυτό είναι που φοβάμαι για το "μέσο χρήστη". Ότι μπορεί ενώ λειτουργεί να αρχίσουν θέματα. Δεν ξέρω, μπορεί να υπερβάλλω, το θέμα πάντως με έκανε να μην το προτείνω ανεπιφύλακτα ως value for money κινητό όπως στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν μου γινονται με τπτ update τα binaries του super su. Εντωμεταξυ Ενω τα δικαιοματα στο flyme ειναι ανοιχτα το root checker μου λεει οτι δεν ειμαι root. Καμια ιδεα τι να κανω; Και το kingoroot που διαβασα πιο πισω κολαει και μου βγαζει αναφορα.

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ,μην το ψάχνεις με το kingroot,εμένα μου έκανε ρουτ κανονικά το kingroot το root checker έδειχνε ότι η συσκευή είναι ρουτ αλλά και πάλι δεν μου έκανε update τα binaries του super su.Ευχαριστώ τον φίλο soup88 με την συμβουλή του... πέρασα την 4.5.3.2a και με το ρουτ όλα καλά και ετοιμάζομαι και εγώ γιά την 4.5.4ι ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το Geek το έχει στα 97 ευρώ. Τι λέτε?

Βουρ λέμεεεε

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

4,27 οθόνη με 12% υπόλοιπο μπαταρίας......η πρώτη φορά που το παρατήρησα μετά το πέρασμα της 4.5.4 I. Δεν πάει και άσχημα:)

Στα αρνητικά, ανοικτή ακρόαση είναι χαμηλός ο εισερχόμενος ήχος ( δοκιμή απόψε σε οδήγηση με κλειστά παράθυρα ) ενώ ο εξερχόμενος πολύ καλός, βάσει των λεγόμενων του συνομιλητή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πηρα και δείχνει πολύ καλό για τα λεφτά του, τραβάω ένα ζόρι όμως, όλα δουλεύουν μια χαρά,αλλά στο Google play δεν κατεβάζει τίποτα, δείχνει ότι πάει να το κατεβάσεις αλλά τίποτα μετά, δοκίμασα να διαγράψω για να το ξαναβάλω αλλά σαν διαγράψετε, δοκίμασα να μπω Google play και να κατεβάσω από Chrome αλλά κάνει το ίδιο, έχει κανείς καμία ιδέα τι παίζει και τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πηρα και δείχνει πολύ καλό για τα λεφτά του, τραβάω ένα ζόρι όμως, όλα δουλεύουν μια χαρά,αλλά στο Google play δεν κατεβάζει τίποτα, δείχνει ότι πάει να το κατεβάσεις αλλά τίποτα μετά, δοκίμασα να διαγράψω για να το ξαναβάλω αλλά σαν διαγράψετε, δοκίμασα να μπω Google play και να κατεβάσω από Chrome αλλά κάνει το ίδιο, έχει κανείς καμία ιδέα τι παίζει και τι μπορώ να κάνω?

 

ακολουθα τον οδηγο για περασμα της 4.5.4.i απο την πρωτη σελιδα του θεματος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

οποιος ενδιαφερεται να το αγορασει σε ασπρο χρωμα το εχει το Gearbest μονο για σημερα που εχουν εκπτωση οι Κινεζοι 95 ευρω

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_218964.html?wid=4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει κανείς ειδοποιήσεις σε facebook messenger ή όχι;

Έχετε εγκατεστημένο και το messenger και την εφαρμογή του facebook;

Εγώ με facebook lite και απενεργοποιημένο το security center, δεν έχω καμία ειδοποίηση και πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή για να έρθουν όλα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει κανείς ειδοποιήσεις σε facebook messenger ή όχι;

Έχετε εγκατεστημένο και το messenger και την εφαρμογή του facebook;

Εγώ με facebook lite και απενεργοποιημένο το security center, δεν έχω καμία ειδοποίηση και πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή για να έρθουν όλα...

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον fb messenger.

Στην αρχή ερχόντουσαν κανονικά και μια μέρα πάπαλα. Και δεν άλλαξα απολύτωε τίποτα

Του έβαλα και το λουκετάκι αλλά τζίφος η υπόθεση

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Γραψτε και με ποιο firmware εχετε θέμα με τον FB Messenger...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Γραψτε και με ποιο firmware εχετε θέμα με τον FB Messenger...

Έχεις απόλυτο δίκιο... Απορώ πώς το ξέχασα...

Εδώ με 4.5.3.2A...

 

Υπάρχει κάποιος που να μην έχει θέμα με το messenger του facebook; Κι αν ναι, έχει εγκατεστημένη και την κανονική εφαρμογή του messenger ή όχι και γενικά το messenger είνιαι αναεξάρτητη εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο... Απορώ πώς το ξέχασα...

Εδώ με 4.5.3.2A...

 

Υπάρχει κάποιος που να μην έχει θέμα με το messenger του facebook; Κι αν ναι, έχει εγκατεστημένη και την κανονική εφαρμογή του messenger ή όχι και γενικά το messenger είνιαι αναεξάρτητη εφαρμογή;

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

FB Messenger, χωρίς FB Application με 4.5.4Ι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

FB Messenger, χωρίς FB Application με 4.5.4Ι

Λαμβάνεις δλδ ειδοποιήσεις χωρίς θέμα; Ρυθμίσεις στο Security Center;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...