Jump to content

myphone POLL: Ποια υλικά κατασκευής προτιμάτε στις συσκευές σας;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Ποιο υλικό κατασκευής προτιμάτε στις συσκευές σας;  

556 members have voted

  1. 1. Ποιο υλικό κατασκευής προτιμάτε στις συσκευές σας;

    • Μέταλλο
      278
    • Γυαλί
      66
    • Δέρμα
      20
    • Πλαστικό
      81
    • Άλλο
      9
    • Δεν παίζουν μεγάλο ρόλο τα υλικά κατασκευής
      100
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Για άλλη μια Παρασκευή, η στήλη myphone POLL είναι εδώ, με ένα θέμα που σίγουρα απασχολεί πολλούς πριν αγοράσουν τη νέα συσκευή τους. Φυσικά, μιλάμε για τα υλικά κατασκευής, τα οποία μπορούν να ανεβάσουν κατακόρυφα τις πωλήσεις μιας συσκευής ή να τις ρίξουν εξαιρετικά χαμηλά. Πέρα από το φαίνεσθαι, που παίζει βέβαια σημαντικό ρόλο για αρκετό κόσμο, τα υλικά κατασκευής δίνουν την πρώτη εντύπωση στον καταναλωτή για το αν η συσκευή που ενδιαφέρεται να αποκτήσει είναι στιβαρή και σωστά κατασκευασμένη. Κανείς δεν θα επέλεγε συσκευή με τριξίματα από την πρώτη μέρα ή με προβλήματα στα υλικά.

 

Παράλληλα, βλέπουμε τους κατασκευαστές τον τελευταίο χρόνο κυρίως, να έχουν κινηθεί προς την επιλογή διαφορετικών υλικών από ότι μας συνήθιζαν τόσα χρόνια. Πρώτο και τρανό παράδειγμα η Samsung, η οποία έκανε το βήμα με τα νέα Galaxy S6 και S6 Edge και αντί για πλαστικό, έδωσε μια unibody μεταλλική κατασκευή σε συνδυασμό με γυαλί, προσπαθώντας να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις των καταναλωτών. Εκτός από τη Samsung, είδαμε και την LG με τη νέα της ναυαρχίδα, το G4, να χρησιμοποιεί στο πίσω μέρος της δέρμα. Επίσης, αναμένουμε το OnePlus Two, το οποίο και αυτό φημολογείται ότι θα έρθει με unibody μεταλλική κατασκευή, ενώ άλλες εταιρείες επιλέγουν επιφάνειες από γυαλί.

 

Όπως βλέπετε, τα υλικά κατασκευής έχουν αρχίσει να διαφέρουν από αυτά που βλέπαμε τα τελευταία χρόνια. Όμως, ήρθε η ώρα να ακούσουμε και τη δική σας άποψη. Ποια υλικά κατασκευής προτιμάτε στις συσκευές σας;

Παίζουν σημαντικό ρόλο στην επιλογή σας; Θα επιλέγατε συσκευή που δεν θα σας κάλυπταν τα υλικά κατασκευής αλλά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της;

 

Περιμένουμε τις απόψεις και τα σχόλιά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θυσιάζω τίποτα σε σχέση με την λειτουργικότητα (αφαιρούμενη μπαταρία, SD). Το μέταλλο δεν το θεωρώ σημαντικό, μάλλον αρνητικό αφού δεν αλλάζεται εύκολα και κοστίζει παραπάνω. Έτσι και αλλιώς σε θήκη θα μπει οπότε τελικά καταλήγει αδιάφορο
Link to comment
Share on other sites

Ποια υλικά κατασκευής προτιμάτε στις συσκευές σας;[/note]

Παίζουν σημαντικό ρόλο στην επιλογή σας; Θα επιλέγατε συσκευή που δεν θα σας κάλυπταν τα υλικά κατασκευής αλλά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της;

 

Αρχικά θα επέλεγα συσκευή που δεν θα με κάλυπταν τα υλικά, αφού περισσότερο με ενδιαφέρει η λειτουργικότητα και σε λιγότερο βαθμό η ομορφιά. Αυτό σαν φιλοσοφία. Τώρα όμως με τις θερμοκρασίες που ανεβάζουν τα κινητά την παρβλέπω λίγο αυτή τη θεωρία, αφού πιστεύω είναι απαραίτητο να έχει μέταλλο σε κάποια σημεία για καλύτερη ψύξη του εσωτερικού, και στις επιφάνειες που έχουν συχνή επαφή με τραπεζάκια και λοιπά αντικείμενα, θα ήθέλα πλαστικό.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την προτιμούσα με μεταλλικό σώμα και γυαλί....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ ότι το «καλύτερο» υλικό κατασκευής είναι το μέταλλο, αν και δεν θα έπαιζε σημαντικό ρόλο στην επιλογή της επόμενης συσκευής μου.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η χρηστικοτητα είναι το πιο σημαντικό και δεν παίζουν ρόλο τα υλικά.

Αυτό που μετράει όσο αφορά τα υλικά είναι να μην υπάρχουν επιφάνειες που κάνουν την συσκευή να γλιστραει και δυστυχώς αυτό βλέπω ότι συμβαίνει με πολλές συσκευές ανεξάρτητα μάρκας η υλικών κατασκευής.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τοο θέμα από τι υλικά είναι αλλά ποιότητα τους πχ

 

iPhone 6/6+ vs mate 7

και στης δύο περιπτώσεις έχουμε αλουμίνιο αλλά στην πρώτη το αλουμίνιο είναι πολύ λεπτό, μαλακό ευαίσθητο σε φθορές και γρατζουνιες... από την άλλη στην δεύτερη είμαι πόλη ποιο ανθεκτικό και με μεγαλύτερη αντοχή στης γρατζουνιες

 

η πχ moto x και το s4

και στης δύο περιπτώσεις πλαστικό στην περίπτωση του s4 όμως είναι ψευτοπλαστικο λεπτό άκρως ευαίσθητο στης γρατζουνιες φθορες και ραγισματα στο frame... από την άλλη το moto x αθάνατο

 

κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

το πλαστικό είναι καλό υλικό ανθεκτικό όπως και το μέταλλο,από εκεί και πέρα δεν κοιτάω από τι είναι φτιαγμένο το κινητό δεν με ενδιαφέρουν τα δέρματα να δείχνει γκλαμουράτο για να πουλάω μούρη. Ας είναι πλαστικούρα,κοιτάω μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και το μέγεθος.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι το υλικο αλλα η ποιοτητα, τι να το κανω το μεταλο οταν ειναι κακογτιαγμενο και εχει θεματα...

μερικες φορες βλεπουμε πλαστικα που εχουν τετοια ποιοτητα και σχεδιασμο που πραγματικα βαζουν τα γυαλια σε πολλα που ειναι απο μεταλο ή γυαλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω note 3! Οκ σε όλα του τέλειο, και από εμφάνιση καλό και πολύ στιβαρό, δεν θυμίζει πλαστικούρα όπως αποκαλούν κάποιοι! Για εμένα βολεύει η πρακτικότητα δηλαδή η αποσπωμενη μπαταρία. Αλλά όταν πιάνω το xperia Z2 της φίλης μου έχει άλλη αίσθηση!!!

Συνοψίζοντας θα προτιμούσα μέταλλο και γυαλί αλλά με ωραία εμφάνιση και μπαταρία minimum 3000mah!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν μεγάλο ρόλο τα υλικά κατασκευής

Δεν παίζει να αφήσω το κινητό γυμνό χωρίς θήκη οπότε τα υλικά κατασκευής μου είναι αδιάφορα

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αφήσω το κινητό χωρίς θήκη οπότε τα υλικά κατασκευής μου είναι αδιάφορα, προτιμώ καλής ποιότητας υλικά.
sirparis is always here.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν μεγάλο ρόλο τα υλικά κατασκευής

Δεν παίζει να αφήσω το κινητό γυμνό χωρίς θήκη οπότε τα υλικά κατασκευής μου είναι αδιάφορα

 

Αυτό ακριβώς!

 

Το πλαστικό μπορεί να είναι κακής ποιότητας (βλ. διάφορα Galaxy), μπορεί όμως και να είναι άκρως ποιοτικό (βλ. iPhone 5C).

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικό και πάλι πλαστικό.Όσο πιο απλό τόσο καλύτερα οπότε σε περίπτωση που θα έρθει η κακιά ώρα(πτώση,γρατσουνιά κτλ)να μην κλαίω με μαύρο δάκρυ.Γενικά μου αρέσουν βέβαια κινητά με μέταλλο κτλ αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ.Θέλω το κινητό να το χρησιμοποιώ χωρίς να ''φοβάμαι'' μην πάθει κάτι.Οπότε το πλαστικό σαν υλικό που αλλάζει πιο εύκολα και είναι πιο φθηνό είναι το ιδανικό για εμένα.

Άσχετο...Με τόσα poll θα ήθελα στο τέλος να βγάλετε το ιδανικό κινητό για τον myphoner...Να πάρετε τα στατιστικά και να πείτε πχ:Με βάση τις ψηφοφορίες το ιδανικό κινητό για το μέσο myphoner έχει 5 ίντσες οθόνη,3 gb ram,έχει ασύρματη φόρτιση,είναι μεταλλικό κτλ.Πως σας φαίνεται σαν ιδέα?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ψήφιζα ότι δεν παίζουν μεγάλο ρόλο, φυσικά και με ενδιαφέρουν αλλά είναι από τα τελευταία που αξιολογώ σε μία συσκευή.

Το μέταλλο σε πρώτη φάση & το γυαλί σε δεύτερη είναι προφάνως τα πιο ποιοτικά, αλλά τα θέλω εφόσον δεν θυσιάζεται η χρηστικότητα της συσκευής.(ειδικά η μη ενσωμάτωση sd είναι απλά αφορμή αφού αποδεδειγμένα unibody συσκευές εύκολα ενσωματώνουν και θύρα sd)

Εξίσου σημαντικό ρόλο παίζει και η ποιότητα κατασκευής.

 

Έχω note 3! Οκ σε όλα του τέλειο, και από εμφάνιση καλό και πολύ στιβαρό, δεν θυμίζει πλαστικούρα όπως αποκαλούν κάποιοι! Για εμένα βολεύει η πρακτικότητα δηλαδή η αποσπωμενη μπαταρία. Αλλά όταν πιάνω το xperia Z2 της φίλης μου έχει άλλη αίσθηση!!!

Συνοψίζοντας θα προτιμούσα μέταλλο και γυαλί αλλά με ωραία εμφάνιση και μπαταρία minimum 3000mah!

 

Τρομερό το Note 3, το είχα και το κατευχαριστήθηκα αλλά αυτό το περιμετρικό nikel επιεικώς κάτω του μετρίου(μαζί και το πίσω καπάκι)

Link to comment
Share on other sites

... σαφώς πιο όμορφα είναι τα μεταλλικά!

αλλα είμαι υπερ του πλαστικού γιατι δεν αντέχω τις θήκες... και εχω μια ροπή στις πτώσεις :lol:

αν γινόταν να αποφύγω και το γυαλί με κάνα lexan, θα ένιωθα άρχοντας!!

Link to comment
Share on other sites

γυαλί και πάλι γυαλί.. μου αρέσει η αίσθηση που αφήνει στο χέρι

πάντα προτιμώ ποιοτικές κατασκευές και εχω γυμνή τη συσκευή, είμαι προσεκτικός οσο μπορώ βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλής ποιότητας πλαστικό είναι ότι πρέπει για μένα. Τι τηλέφωνο δεν το περνώ για κόσμημα.

Αρκεί να με καλύπτει λειτουργικά......

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

γυαλί και πάλι γυαλί.. μου αρέσει η αίσθηση που αφήνει στο χέρι

πάντα προτιμώ ποιοτικές κατασκευές και εχω γυμνή τη συσκευή, είμαι προσεκτικός οσο μπορώ βέβαια

 

Μια από τα ίδια.

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που ολοι γραφουν οτι μονο η λειτουργικοτητα του κινητου τους νοιαζει και οχι η εμφανιση...

...αλλα μολις βγει μια νεα ναυαρχιδα η πρωτη ατακα ειναι "δεν αξιζει τα λεφτα του με τιποτα" και η δευτερη "με αυτα τα bezels δεν πας πουθενα".

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που ολοι γραφουν οτι μονο η λειτουργικοτητα του κινητου τους νοιαζει και οχι η εμφανιση...

...αλλα μολις βγει μια νεα ναυαρχιδα η πρωτη ατακα ειναι "δεν αξιζει τα λεφτα του με τιποτα" και η δευτερη "με αυτα τα bezels δεν πας πουθενα".

 

γιατι οταν κατι κωστιζει 800 900 ευρω θα ειναι υποχρεομενοι να του βαζουν οτι καλυτερο.............. ιδια συσκευη αν ηταν στα 450 ευρω δεν θα ελεγε κανεις τπτ

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που ολοι γραφουν οτι μονο η λειτουργικοτητα του κινητου τους νοιαζει και οχι η εμφανιση...

...αλλα μολις βγει μια νεα ναυαρχιδα η πρωτη ατακα ειναι "δεν αξιζει τα λεφτα του με τιποτα" και η δευτερη "με αυτα τα bezels δεν πας πουθενα".

Εχουν καποια σχεση τα υλικα με τα μεγαλα μπεζελς? δεν νομιζω....

οσο για το "δεν αξιζει", δεν εχει να κανει τοσο με το υλικο (αν και σε κινητα πανω απο 400-500 ευρω, σιγουρα θα ηθελες κατι ομορφο) οσο με την γενικη εικονα που αποπνεει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...