Jump to content

Ulefone Power


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως η οθόνη είναι πολύ καλή. Εγώ έχω τον slider της φωτεινότητας περίπου στο 40% και είναι μια χαρά. Στον ήλιο πάω στο 75-80% αλλά όχι παραπάνω .

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσεξα ότι τα gesture unlock ενώ δουλεύουν όταν τα ενεργοποιείς κανονικά,αν κάνεις επανεκκίνηση σταματάνε να δουλεύουν :mad:

Αν όμως κάνεις τερματισμό και ενεργοποίηση του κινητού συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά.

Το έχει και κάποιος άλλος το bug αυτο;;

 

Ναι, κι εγώ το έχω.

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ το έχω.

 

Δοκιμάστε κάποιον άλλον launcher και δείτε αν σας το κάνει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον είναι bug. Μπορείτε να το αναφέρετε στην ulefone για να το διορθώσει στο επόμενο update. Αν και όπως φαίνεται το επόμενο θα είναι η marshmallow οπότε θα υπάρχει ριζική αλλαγή. Έχω απορία να δω πόσο ακόμα αυτονομία θα έχει η μπαταρία γιατί υποστηρίζουν ότι η 6 έχει ακόμα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον είναι bug. Μπορείτε να το αναφέρετε στην ulefone για να το διορθώσει στο επόμενο update. Αν και όπως φαίνεται το επόμενο θα είναι η marshmallow οπότε θα υπάρχει ριζική αλλαγή. Έχω απορία να δω πόσο ακόμα αυτονομία θα έχει η μπαταρία γιατί υποστηρίζουν ότι η 6 έχει ακόμα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

 

Δεν ξέρω, πάντως αυτή τη στιγμή το κινητό μου βγάζει 2 ΓΕΜΑΤΕΣ μέρες και περισσεύει γύρω στο 25-30%. Και το δουλεύω ΠΟΛΥ...

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πάντως αυτή τη στιγμή το κινητό μου βγάζει 2 ΓΕΜΑΤΕΣ μέρες και περισσεύει γύρω στο 25-30%. Και το δουλεύω ΠΟΛΥ...

Πόσο το δουλεύεις; Ρωτώ διότι εμένα μου πάει 1,5 μέρα

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά αρκετή ώρα με πολλές εφαρμογές ανοιχτές. Μόνο WiFi όμως. Καθόλου data.

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Έχει παίξει κανείς hard 3d games;; Τα παίζει άνετα ή κολλάει και σέρνεται στην κίνηση;
Link to comment
Share on other sites

Έχει παίξει κανείς hard 3d games;; Τα παίζει άνετα ή κολλάει και σέρνεται στην κίνηση;

 

Σήμερα παραλαμβάνω ένα για τον πεθερό μου... Αυτός δεν ασχολείται θα του το δώσω έτοιμο, σεταρισμένο...

Θέλει απαραίτητα root για το adaway για να μην έχει τις διαφημίσεις...

Σκέφτομαι να φλασάρω την τελευταία 5.1 από το needrom και μετά να κάνω root με τον τρόπο που περιγράφει η Ulefone στο blog της:

http://blog.ulefone.com/how-to-root-ulefone-power/

 

Δεν με ενδιαφέρει να λαμβάνει updates (θα του πω κιόλας να μην κάνει καμιά ενημέρωση), αν βγει αργότερα κάποια τελική με android 6.0 και αξίζει τον κόπο θα του τη φλασάρω...

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω σημειώνοντας ότι δεν έχω το Power ο ίδιος, οπότε τα σχόλιά μου τα βασίζω στα όσα διαβάζω στο topic εδώ...

 

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, η Ulefone φαίνεται να το... προσπαθεί με τα updates, τα οποία επίσης φαίνονται να έχουν κάτι να προσφέρουν.

Οπότε νομίζω ότι είναι κρίμα να μην τα κατεβάζει κάποιος ο οποίος μάλιστα δεν ασχολείται με σκαλίσματα (άλλα πλην ad blocking, βέβαια) και δεν έχει απαιτήσεις για root.

 

Για τις διαφημίσεις, το Adblock Plus (λέει ότι) ότι δουλεύει πλέον και χωρίς root, ενώ το ίδιο υποστηρίζει και το Adguard (που πρόσφατα μόνον έχω ακούσει - ο ίδιος είμαι root, οπότε χρησιμοποιώ το... παραδοσιακό Adfree).

Κάνε αν θέλεις μια δοκιμή σ' αυτά, μήπως και αποφύγεις το root...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω σημειώνοντας ότι δεν έχω το Power ο ίδιος, οπότε τα σχόλιά μου τα βασίζω στα όσα διαβάζω στο topic εδώ...

 

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, η Ulefone φαίνεται να το... προσπαθεί με τα updates, τα οποία επίσης φαίνονται να έχουν κάτι να προσφέρουν.

Οπότε νομίζω ότι είναι κρίμα να μην τα κατεβάζει κάποιος ο οποίος μάλιστα δεν ασχολείται με σκαλίσματα (άλλα πλην ad blocking, βέβαια) και δεν έχει απαιτήσεις για root.

 

Για τις διαφημίσεις, το Adblock Plus (λέει ότι) ότι δουλεύει πλέον και χωρίς root, ενώ το ίδιο υποστηρίζει και το Adguard (που πρόσφατα μόνον έχω ακούσει - ο ίδιος είμαι root, οπότε χρησιμοποιώ το... παραδοσιακό Adfree).

Κάνε αν θέλεις μια δοκιμή σ' αυτά, μήπως και αποφύγεις το root...

 

Ευχαριστώ φίλε μου... Αυτά που προτείνεις απενεργοποιούν τις διαφημίσεις μόνο στους browsers ή παντού στο κινητό; (π.χ παιχνίδια, εφαρμογές κλπ). Γιατί το adaway αυτό κάνει, τις εξαφανίζει παντού...

 

Και όπως σου είπα δε με πειράζει να μην κάνει ενημερώσεις και να του φλασάρω μια καινούρια rom μια φορά στους 2-3 μήνες... Εξάλλου καθαρίζει και η σαβούρα έτσι (γιατί κατεβάζει αρκετές σαβούρες ενίοτε) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου... Αυτά που προτείνεις απενεργοποιούν τις διαφημίσεις μόνο στους browsers ή παντού στο κινητό; (π.χ παιχνίδια, εφαρμογές κλπ). Γιατί το adaway αυτό κάνει, τις εξαφανίζει παντού...

 

Και όπως σου είπα δε με πειράζει να μην κάνει ενημερώσεις και να του φλασάρω μια καινούρια rom μια φορά στους 2-3 μήνες... Εξάλλου καθαρίζει και η σαβούρα έτσι (γιατί κατεβάζει αρκετές σαβούρες ενίοτε) :lol:

 

Εγώ δεν έχω δει διαφημίσεις σε browser και σε τπτ άλλο πλην YouTube, το οποίο είναι κλασσικό.

Πετάει το κινητό

Καθαρότατη η ROM

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου... Αυτά που προτείνεις απενεργοποιούν τις διαφημίσεις μόνο στους browsers ή παντού στο κινητό; (π.χ παιχνίδια, εφαρμογές κλπ). Γιατί το adaway αυτό κάνει, τις εξαφανίζει παντού...

Απ' ό,τι λένε τουλάχιστον, παντού!

 

Εγώ δεν έχω δει διαφημίσεις σε browser και σε τπτ άλλο πλην YouTube, το οποίο είναι κλασσικό.

Πετάει το κινητό

Καθαρότατη η ROM

Το κακό είναι ότι πολλές "τρίτες" εφαρμογές έχουν διαφημίσεις (πρακτικά όλες -ή έστω οι περισσότερες- που δίνονται δωρεάν - είναι άλλωστε και το μέσο που έχει ο δημιουργός τους για να βγάλει κάποια λεφτά...)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό με το που το άνοιξα έκανε ενημέρωση στην έκδοση 22/3/16 και μετά το έκανα root με τον τρόπο που περιέγραψα πιο πάνω...

 

Τώρα από εντυπώσεις...

Δεν ασχολήθηκα και πολύ μαζί του καθώς όπως προανέφερα δεν είναι για μένα αλλά για τον πεθερό μου.

Εμφανισιακά μου άρεσε πολύ, ωραία κατασκευή, στιβαρή αλλά πολύ βαρύ για τα γούστα μου (δικαιολογείται εν μέρη λόγω της τεράστιας μπαταρίας του).

Οθόνη καλή, πολύ φωτεινή αλλά με λίγο ψυχρά χρώματα.

Δοκίμασα λίγο το δαχτυλικό αποτύπωμα γιατί δεν το έχω ξαναδεί από κοντά και όσες φορές έβαλα τον δείκτη μου πάνω για να το ξεκλειδώσω άνοιξε σχεδόν στιγμιαία. Δεν αστόχησε ούτε μια φορά.

Δοκιμή GPS με το GPS τεστ κλείδωσε σε δευτερόλεπτα 6 δορυφόρους από τους 11 που έβλεπε (μέσα στο σπίτι σε ισόγειο).

Το ηχείο του αρκετά δυνατό χάνει φυσικά επειδή είναι στο πίσω μέρος (όπως και η πλειοψηφία των κινητών).

Αυτά τα ολίγα. Αν θέλετε να δοκιμάσω κάτι συγκεκριμένα μπορώ να το δω σήμερα γιατί μετά πάει στα χέρια του κατόχου του :)

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη καλή, πολύ φωτεινή αλλά με λίγο ψυχρά χρώματα.

Γι' αυτό, δες αν έχει επιλογή MiraVision κάτω από τις ρυθμίσεις οθόνης.

Είναι μενού με ρυθμίσεις που έχει βάλει η MediaTek σε όλα της τα νεώτερα 64-bitα chipsets (είχαν πρόβλημα στις αρχές να το μεταφέρουν από KitKat σε Lollipop, αλλά πλέον εδώ και μήνες το έχουν πρακτικά όλες οι συσκευές με MTK και LP), το οποίο σου επιτρέπει να ρυθμίσεις πράγματα όπως contrast, brightness, saturation κλπ, και θερμοκρασία χρώματος

(βασικά σου δίνει τις ρυθμίσεις που θα περίμενες να βρεις σε μια οποιαδήποτε οθόνη, π.χ. υπολογιστή ή τηλεόρασης - μια πολύ ωραία, πιστεύω, προσθήκη).

Λογικά πρέπει να το έχει και το Power...

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό, δες αν έχει επιλογή MiraVision κάτω από τις ρυθμίσεις οθόνης.

Είναι μενού με ρυθμίσεις που έχει βάλει η MediaTek σε όλα της τα νεώτερα 64-bitα chipsets (είχαν πρόβλημα στις αρχές να το μεταφέρουν από KitKat σε Lollipop, αλλά πλέον εδώ και μήνες το έχουν πρακτικά όλες οι συσκευές με MTK και LP), το οποίο σου επιτρέπει να ρυθμίσεις πράγματα όπως contrast, brightness, saturation κλπ, και θερμοκρασία χρώματος

(βασικά σου δίνει τις ρυθμίσεις που θα περίμενες να βρεις σε μια οποιαδήποτε οθόνη, π.χ. υπολογιστή ή τηλεόρασης - μια πολύ ωραία, πιστεύω, προσθήκη).

Λογικά πρέπει να το έχει και το Power...

 

Ευχαριστώ για το tip φίλε θα το κοιτάξω μόλις πάω σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει η rom που ια βάλεις να είναι φτιαγμένη για το τηλέφωνο. Δεν μπορείς να βάλεις rom από άλλη συσκευή. Στο needrom τουλάχιστον δεν είδα Cyanogenmod... Τσέκαρε και στο xda αν και δε νομίζω...
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω αλλη ROM θα ηθελα την CyanogenMod

 

Δεν υπάρχει cyanogenMod για το power. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Ή γνώμη μου είναι να μη πειραξεις το λειτουργικό αφού σου λειτουργεί μία χαρά το κινητό. Το asphalt 8 παιδιά παίζει όντως τόσο αργά όπως φαίνεται κ σε κάτι βίντεο στο YouTube; Αναφεραν ότι είναι το μόνο παιχνίδι που σέρνεται. Μήπως με το τελευταίο update διορθώθηκε; Ρωτώ γιατί δεν αγορασα ακόμα το κινητό κ σκέφτομαι να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Από το asphalt 8 θα κρίνεις αν πάρεις ή όχι το κινητό;

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγώ εδώ μια εβδομάδα. Μου αρεσει αρκετα η κατασκευή του. Ηρθε με θηκη σιλικονης και με ηδη τοποθετημενη ζελατινη για προστασια οθονης και καλωδιο OTG.

Με χαλαει που μετα απο 3-4 φορες βαλε-βγαλε sim δε δειχνει να κουμπωνει η θηκη καλα( το εξωτερικο μερος) αλλα οκ δεν πρεπει με τετοιες τιμες να εχουμε και πολυ μεγαλες απαιτησεις.

Η μπαταρια όντως ειναι θηριο αλλα δεν το εχω δοκιμασει με 2 sim ακομη για να δω τι ψαρια πιάνει.

Τιμιο κινητο, μεγαλο βεβαια γιατι εχει μεγαλα bezels (αν και στις ιδιες ιντσες λιγο μεγαλυτερο απο το oneplus one μου.

Οταν το σεταρα ειχε θεμα με την αναγνωριση του δακτυλικου, αλλα μολις έκανε update το προβλημα λύθηκε και ολα μια χαρα.

Στο gaming ειναι γεγονος οτι ο σενσορας του δακτυλικου γινεται ματι κουζινας απο την υπερθερμανση και δε ξερω αν με παρατεταμενη χρηση θα δημιουργησει προβλημα στο σενσορα.

Επισης ειναι σπαστικο οτι δεν δουλευουν οι ειδοποιησεις απο viber, hangaouts, whatsapp κτλ αν οι εφαρμογες δεν ειναι ενεργες. Αν κλεισουν τοτε μονο αν ξανανοιξουν εμφανιζονται οι ειδοποιησεις. Βεβαια η εταιρια δεσμευτηκε να το φτιαξει με το επομενο upadate αρα περιμενουμε...

Αν αντέξει, το θεωρω πολυ τιμια επιλογη

Edited by katadikos
Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγώ εδώ μια εβδομάδα. Μου αρεσει αρκετα η κατασκευή του. Ηρθε με θηκη σιλικονης και με ηδη τοποθετημενη ζελατινη για προστασια οθονης και καλωδιο OTG.

Με χαλαει που μετα απο 3-4 φορες βαλε-βγαλε sim δε δειχνει να κουμπωνει η θηκη καλα( το εξωτερικο μερος) αλλα οκ δεν πρεπει με τετοιες τιμες να εχουμε και πολυ μεγαλες απαιτησεις.

Η μπαταρια όντως ειναι θηριο αλλα δεν το εχω δοκιμασει με 2 sim ακομη για να δω τι ψαρια πιάνει.

Τιμιο κινητο, μεγαλο βεβαια γιατι εχει μεγαλα bezels (αν και στις ιδιες ιντσες λιγο μεγαλυτερο απο το oneplus one μου.

Οταν το σεταρα ειχε θεμα με την αναγνωριση του δακτυλικου, αλλα μολις έκανε update το προβλημα λύθηκε και ολα μια χαρα.

Στο gaming ειναι γεγονος οτι ο σενσορας του δακτυλικου γινεται ματι κουζινας απο την υπερθερμανση και δε ξερω αν με παρατεταμενη χρηση να δημιουργησει προβλημα στο σενσορα.

Επισης ειναι σπαστικο οτι δεν δουλευουν οι ειδοποιησεις απο viber, hangaouts, whatsapp κτλ αν οι εφαρμογες δεν ειναι ενεργες. Αν κλεισουν τοτε μονο αν ξανανοιξουν εμφανιζονται οι ειδοποιησεις. Βεβαια η εταιρια δεσμευτηκε να το φτιαξει με το επομενο upadate αρα περιμενουμε...

Αν αντέξει, το θεωρω πολυ τιμια επιλογη

 

Όλα τα κινητά με 5.Χ έχουν το ίδιο θέμα με ειδοποιήσεις Viber/what's up κτλ.

Θα φτιάξει με την 6.Χ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...