Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα μετα απο 4 αποτυχημένες προσπαθειες να αλλαξω σε international τελικα τα καταφερα. και ενω ολα πηγαιναν καλα μεσα σε 1 βδομαδα χρησεις μου εχει εμφανισει 2 διαφορετικα προβληματα.

 

1ον το ειχα πανω στο τραπεζι, βλεπω οτι αναβει και αμεσως σβηνει... έκανε επανεκκίνηση και μου εμφανίζει το ονομα meizu και ξανακλείνει....αυτο το εκανε περιπου για κανενα 15 λεπτο. τι κ αν παταγα να σβησει δεν εκανε τιποτα. έμπαινα σε recovery αλλα παλι επανεκκινουσε μονο του. εφτοιαξε μονο του...μεχρι τωρα δεν το εχει ξανακανει

 

2ον χθες μου αποσυνδεσε τις καρτες sim και επρεπε απλα να ξαναβάλω τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενημερώνω ότι μάλλον το πρόβλημα λύθηκε. Την ιδέα την πήρα από το meizu.it forum. Κάποιος είχε πρόβλημα με τα πλήκτρα της έντασης και έκανε το εξής: downgrade στην 4.5.2.2a αλλά το firmware κατεβασμένο από το flyme.cn και μετά ota updates (είμαι τώρα με 5.0.0.1). Προς το παρόν πάει υπέροχα το WiFi και γενικά το τηλ.

Είχε δίκιο τελικά ο συνφουρομίτης ήταν software problem.

Link to comment
Share on other sites

@tegonikos:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την αξιολόγηση του MX5 που έγραψες. Εμένα με απογοήτευσε που το δοκίμασα, το περίμενα καλύτερο απο το MX4 Pro που έχω, αλλά δεν είναι. Κάμερα που με ενδιαφέρει είναι σε λεπτομέρειες χειρότερη, αυτονομία δεν με ικανοποίησε, οθόνη πολύ καλή, σήμα, κλπ, αλλά το "πιάσιμο" χωρίς θήκη δεν το συζητώ σου φεύγει εύκολα, η ποιότητα κατασκευής τίποτα το ιδιαίτερο (επάνω και κάτω η ασυμφωνία του προφίλ - δοντάκι - δεν μου άρεσε), ήχος καλός θεωρώ. Γενικά τίποτα το ιδιαίτερο, νομίζω οτι με το MX5 η Meizu αντί να ανέβει, κατέβηκε σκαλί. Οι επιδόσεις του όμως καλές σε γενικές γραμμές. Το Flyme 5.0 καλύτερο.

Επίσης παρατήρησα όσον αφορά την κάμερα, οτι επειδή αντικαταστάθηκε το δεύτερο led με το laser (focus) το φλας της κάμερας είναι αδύναμο. Δεν φωτίζει πολύ. Ακόμα, το HDR του είναι σχετικά αργό και ενδείκνυται για στατικά αντικείμενα και οχι σε κίνηση. Αυτά πια τα σύγχρονα κινητά με καλές κάμερες τα έχουν ξεπεράσει, το ίδιο θα έπρεπε να δούμε και στο MX5 πιστεύω.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρατήρησα όσον αφορά την κάμερα, οτι επειδή αντικαταστάθηκε το δεύτερο led με το laser (focus) το φλας της κάμερας είναι αδύναμο. Δεν φωτίζει πολύ. Ακόμα, το HDR του είναι σχετικά αργό και ενδείκνυται για στατικά αντικείμενα και οχι σε κίνηση. Αυτά πια τα σύγχρονα κινητά με καλές κάμερες τα έχουν ξεπεράσει, το ίδιο θα έπρεπε να δούμε και στο MX5 πιστεύω.

 

Μα αν δεις πιο προσεκτικά θα δεις ότι έχει dual led dual tone flash. Δεν έχει μόνο ένα φλας.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι δίκιο έχεις, απλά είναι αδύναμα...

 

Ακριβώς ...και είναι και η κάμερα απογοητευτική λόγω ελλειψης ois. Τουλάχιστον εγώ ακόμα και μέρα , λιγο να κουνηθείς εσύ ή το θεμα βγαίνει θολή σε αντίθεση με αλλα κινητα.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μετά από μερικές μέρες συμβίωσης με το κινητάκι και μετά την "ήττα" που έπαθα με το wifi η άποψη μου είναι γενικά θετική. :D

 

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή έως άψογη θα έλεγα. Το έχω "γυμνό" χωρίς θήκη και δεν έχω πρόβλημα στο κράτημα (δεν μου γλιστράει). Τα πλήκτρα ήχου και power τέλεια. Το home button κάνει "έντονο" κλικ αλλά δεν δείχνει φτηνιάρικο. Η αναγνώριση αφής λειτουργεί γρήγορα και απροβλημάτιστα.

 

Κάμερα μέτρια, αν και δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Οι φωτό που έβγαλα σε χαμηλό φωτισμό (όλα αυτόματα) είχαν θόρυβο και το focus δεν είναι αρκετά γρήγορο. Αν και νομίζω ότι όλα αυτά είναι θέμα software. :cool:

 

Συνδεσιμότητα: Δίκτυα κινητής πολύ καλό σήμα και με τις 2 κάρτες. Data: 4g, Η+, 3g κανονικά. Wifi σταθερό και γρήγορο, αν και δεν έχει μεγάλη εμβέλεια σε σχέση με άλλα κινητά. Βluetooth σταθερότατο.

 

Ήχος από ηχείο αρκετά δυνατός και καθαρός. Μικρόφωνο και ακουστικό μια χαρά δεν είχα κανένα πρόβλημα κατά τις κλήσεις. Ακόμα και σε θορυβώδες περιβάλλον άκουγα και με άκουγαν καλά.

 

Μπαταρία: Εγώ το λειτουργώ στο "balance mode" και η διάρκεια της μπαταρίας με κάλυπτε άνετα για 1+ μέρα. Βέβαια εννοώ με normal χρήση και πάλι είναι σχετικό, πάντως με καλύπτει. Είχα και ένα ZTE Blade S6 και δεν μπορούσα να βγάλω ούτε μισή μέρα. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ο χρόνος φόρτισης με τον δικό του φορτιστή. Σε 15 λεπτά από 55% πήγε στο 95%.:blink::D

 

Για το τέλος αφήνω το software, το Flyme 5. Λοιπόν οι εντυπώσεις μου είναι με το 5.0.0.1, αυτό δουλεύω όλες αυτές τις μέρες. Οι Κινέζοι έχουν κάνει καλή δουλειά, ΑΛΛΑ όταν παίρνεις ένα λειτουργικό (Android) και του ξηλώνεις διάφορα για να φτιάξεις ένα περιβάλλον τύπου IOS τότε σίγουρα θα έχεις πρόβλημα. Λοιπόν εκτός του ότι λείπουν οι γλώσσες, κάτι που προφανώς έγινε για εμπορικούς σκοπούς, λείπουν και κομμάτια του λειτουργικού (google services) με αποτέλεσμα περιφερειακές συσκευές να μην λειτουργούν σωστά. Λείπει υποστήριξη για εκτυπωτές, το TTS και άλλα. Τέλος για να συνηθίσεις το περιβάλλον δεν χρειάζεσαι ούτε 5 λεπτά. H μόνη δυσκολία είναι το "security" στο οποίο πρέπει να καθορίσεις permissions και power options.

 

Η συσκευή παρόλα αυτά ενδείκνυται για καθημερινή χρήση και είναι αρκετά σταθερή χωρίς κολλήματα.

Η meizu πρέπει oπωσδήπoτε να βελτιώσει το software.

 

Είδα ότι στην Flyme 5 beta για Pro 5 ξαναέβαλαν όλες τις γλώσσες.

Edited by argp
Link to comment
Share on other sites

παιδια,εχω το facebook messenger και σε οποιοδηποτε μηνυμα δεν πεταγεται δεξια φουσκα και πρεπει να μπαινω στην εφαρμογη καθε φορα,ξερει καποιος πως μπορω να το διορθοσω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια,εχω το facebook messenger και σε οποιοδηποτε μηνυμα δεν πεταγεται δεξια φουσκα και πρεπει να μπαινω στην εφαρμογη καθε φορα,ξερει καποιος πως μπορω να το διορθοσω?

 

Θα πας στις ρυθμίσεις της συσκευής, στις ειδοποιήσεις, και θα δώσεις "δικαιώματα" στην εφαρμογή του messenger να δείχνει ειδοποιήσεις.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στις ρυθμίσεις της συσκευής, στις ειδοποιήσεις, και θα δώσεις "δικαιώματα" στην εφαρμογή του messenger να δείχνει ειδοποιήσεις.

 

εχω την version 5.0.0.1A και παω settings/Notification and status bar/notifications management/messenger και μπαινοντας μεσα

εχει:

Allow notification και το εχω τικαρισμενο.

Priority,New notification wiil be displayed at the top of the notification list και το εχω και αυτο τικαρισμενο αλλα παλι τιποτα.πρεπει να μπαινω στην εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

ειχε ποτε κανενας σας προβλημα με την αναγνωριση κλησεων...? εχω παρατηρησει οτι οταν με καλει καποιος αριθμος, ενω ειναι αποθηκευμενος στις επαφες, μου εμφανιζει μονο το νουμερο και οχι το ονομα, και μετα το τελος της κλησης εμφανιζεται το ονομα στο μητρωο κλησεων.... ειναι θεμα ρυθμισης?
Link to comment
Share on other sites

Και μενα ποτε.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ένα mx5 καμία σχέση όμως με όλα τα προηγούμενα.... Mx4-pro, το τηλ. απλά πετάει σε όλα λέμε!!!
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ηταν θεμα software αλλα απο χτες που περασα το flyme 5.0.01 ειναι σα να εχω αλλο κινητο....τεραστια βελτιωση σε ολα και μεγαλη διαφορα στη διαρκεια ζωης της μπαταριας.....
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ηταν θεμα software αλλα απο χτες που περασα το flyme 5.0.01 ειναι σα να εχω αλλο κινητο....τεραστια βελτιωση σε ολα και μεγαλη διαφορα στη διαρκεια ζωης της μπαταριας.....

Σίγουρα είναι θέμα software και όντως στη νέα έκδοση flyme 5 η συσκευή πάει πολύ καλύτερα overall.

Για μένα τα μειονεκτήματά της μέχρι τώρα είναι η κάμερα, η μπαταρία σε stand by mode και η υποστήριξη μιας και android marshmallow δε ξέρω αν και πότε θα δούμε.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θέμα software και όντως στη νέα έκδοση flyme 5 η συσκευή πάει πολύ καλύτερα overall.

Για μένα τα μειονεκτήματά της μέχρι τώρα είναι η κάμερα, η μπαταρία σε stand by mode και η υποστήριξη μιας και android marshmallow δε ξέρω αν και πότε θα δούμε.

Με το που το πήρα αναβάθμισε αμέσως σε fllyme 5 (ota) οπότε δεν μπορώ να πω πως ήταν με την προηγούμενη έκδοση...

Μπαταρία δεν μου φαίνεται και άσχημη αλλά ούτε και κορυφή.

Φώτο θα δοκιμάσω από αύριο πρωί να δω τι ψάρια πιάνει.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

εχει βγει flyme 5 με ελληνικα?

Οχι, Αγγλικά και Κινέζικα έχει μόνο....

Εμένα επειδή την έριξα από πάνω από την 4.5 κάτι που είχε έμειναν στην αρχική σελίδα τα Ελληνικά.... :lol:

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...έχοντας φτάσει και το δικό μου θα πω τη γνωμη μου και γω.

Συμφωνώ για οθόνη (είναι καλή στα χρώματα και ειδικα στο μαύρο) , σήμα , συνδέσεις, για κάμερα (αν και σε χειροκίνητη λειτουργία τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα), ποιότητα, χρηστικότητα (δεν συμφωνω για τα πλαινά κουμπιά).

Διαφνω για μπαταρία και ήχο απο το ηχείο. Ο ήχος απο το ηχείο ειναι αρκετα καλός δεν δοκιμασα ακουστικα. Και η μπαταρία είναι καλή, δεν είναι άσχημη. Και κολλήματα δεν ειχα ακομα. Εχω την τελευταια international

Πάντως στο κράτημα το LETV le 1 (δεν ξερω το pro) ήταν ότι καλύτερο σε 5,5'' από οσα εχω πιάσει . Κάθεται ακριβως στο χερι.

Και με ενα lenovo k3 note που εχω, κανοντας συγκριση ...το lenovo είναι γρηγορότερο στο ανοιγμα εφαρμογών , στα wifi kai 4g ειναι τα ίδια σε ταχύτητα και στην καμερα στο αυτόματο στις φωτο το κ3 ειναι ελαφρως καλύτερο. Μόνο σε οθόνη χάνει. και μιλαμε για κινητο 140 ευρω.

 

Μιας και έχουν περάσει και τα δύο από τα χέρια σου (ΜΧ5 και LETV le 1), μπορείς να αναφέρεις μερικά +, - για το καθένα?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχουν περάσει και τα δύο από τα χέρια σου (ΜΧ5 και LETV le 1), μπορείς να αναφέρεις μερικά +, - για το καθένα?

 

Επειδή πέρασαν και από τα δικά μου, το mx5 αυτή τη στιγμή είναι υπερέχει overall εκτός από μπαταρία σε stand by και φωτογραφική.

Και λέω αυτή τη στιγμή γιατί μετά από κάποιες αναβαθμίσεις μπορεί να υπάρχουν άλλα δεδομένα.

Και φυσικά δεν ισχύει ότι το άνοιγμα των εφαρμογών είναι πιο αργό ακόμα και από πολύ φθηνές συσκευές...

Είχα Note 5, G4, Z3 κ.α. και τα ψάχνω πάντα αυτά. Σε άνοιγμα εφαρμογών είναι πολύ καλό.

Σήμερα το βράδυ έβγαλα από το φορτιστή τη συσκευή και σε 5 ώρες Στη συνέχεια έχασα 49% :/

Εφαρμογές όσες Έχω σε όλες τις συσκευές μου, όπως και ίδιες ρυθμίσεις (sync on, wifi, balance power mode κτλ). Έχω τη τελευταία κινέζικη stable, root, Έχω παγώσει πολλές εφαρμογές συστήματος αλλά τίποτα. Εκνευριστικό πολύ...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασαν και από τα δικά μου, το mx5 αυτή τη στιγμή είναι υπερέχει overall εκτός από μπαταρία σε stand by και φωτογραφική.

Και λέω αυτή τη στιγμή γιατί μετά από κάποιες αναβαθμίσεις μπορεί να υπάρχουν άλλα δεδομένα.

Και φυσικά δεν ισχύει ότι το άνοιγμα των εφαρμογών είναι πιο αργό ακόμα και από πολύ φθηνές συσκευές...

Είχα Note 5, G4, Z3 κ.α. και τα ψάχνω πάντα αυτά. Σε άνοιγμα εφαρμογών είναι πολύ καλό.

Σήμερα το βράδυ έβγαλα από το φορτιστή τη συσκευή και σε 5 ώρες Στη συνέχεια έχασα 49% :/

Εφαρμογές όσες Έχω σε όλες τις συσκευές μου, όπως και ίδιες ρυθμίσεις (sync on, wifi, balance power mode κτλ). Έχω τη τελευταία κινέζικη stable, root, Έχω παγώσει πολλές εφαρμογές συστήματος αλλά τίποτα. Εκνευριστικό πολύ...

 

Εγώ δεν είπα ότι το mx5 ειναι αργό στο άνοιγμα εφαρμογών. Είπα ότι το k3 note είναι σφαιράτο στο ανοιγμα και το κερδίζει.(στο ανοιγμα επαναλαμβανω και όχι στην εγκατασταση. ) Εννείται για τον φίλο παραπάνω πως το mx5 είναι πιο premium συσκευη συγκρίνοντάς την με το απλό Letv γιατι κάνει και 100 -120 ευρω παραπάνω. Όμως για τα χρήματά του το LEtv είναι αρκετά καλό.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με ποια ρομ το εχεται?την international?Περναει κανονικα με την γνωστη πατεντα ετσι?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...