Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oxi δεν εχει

Άρα πρέπει να πας από PC...

Δοκίμασε να κατεβάσεις τη Ρομ από PC να συνδέσεις μετά το τηλέφωνο στο PC να βάλεις τη Ρομ στο φάκελο recovery που θα εμφανιστεί στο PC και να πατήσεις επάνω της για install..

Αλλιώς δοκίμασε την ίδια διαδικασία αλλά κατέβασε τη Ρομ από το τηλέφωνο απευθείας και μετά όταν το συνδέσεις στο PC να το βάλεις στο φάκελο recovery.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα εχω κάνει αυτα αλλα θα το ξανακάνω!

Προσπάθησε με αυτή που είχε μέσα το τηλέφωνο σου όχι με την 5 πρώτα

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε στις επαφές πάτα πάνω δεξιά στις τρεις τελιτσες και δες στις ρυθμίσεις αν έχει επιλογή τις επαφές από το Gmail σου

 

Πηγαινω στον Dialer->καρτελα Contacts->τρεις τελειες->Groups->τικαρω τις επαφες Google->δεν εμφανιζεται καμια επαφη απο το λογαριασμο μου.

Default account εχω βαλει τον Google account, κανω χειροκινητο συγχρονισμο, αλλα και παλι τιποτα!!

Ενα ακομη περιεργο, ειναι το εξης: εχω ανοικτο το viber, αλλα δε μου ερχονται οι ειδοποιησεις ηχητικα η οπτικα. Ακομη, οταν πηγαινω με κινηση απο κατω προς τα πανω κι επιλεγω το viber, το δειχνει να ξαναφορτωνει και μονο τοτε μπορω να δω τα καινουρια μηνυματα. Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω, ωστε να λειτουργει στο παρασκηνιο και να μην ξαναφορτωνει απο την αρχη, καθε φορα που το ανοιγω??

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε με αυτή που είχε μέσα το τηλέφωνο σου όχι με την 5 πρώτα

 

Που την έχει το τηλεφωνο μου;επισης στο Terminal Emulator το$ δεν γινεται # οποτε δεν έχω άδεια(το δοκιμασα για να δω)

Link to comment
Share on other sites

Που την έχει το τηλεφωνο μου;επισης στο Terminal Emulator το$ δεν γινεται # οποτε δεν έχω άδεια(το δοκιμασα για να δω)

Αυτο που κάνω ειναι να βαζω στον φακελο recovery στο pc το zip και απο το κινητο παταω να κανει εγκατασταση.κανω κατι λαθος;

Στο τηλεφωνο ειναι μονο zip φακελος μεσα στα documents και δεν κανει τπτ μονο αποσυμπιεση και ανοιγμα .Εχω απελπιστει πραγματικα δεν νομιζω οτι κανω κατι λαθος κατι αλλο πρεπει να κανω που δεν το βρησκω γραμμενο εδω ή δεν καταλαβένετε τι συμβαίνει. Firmware not found ειτε το βαζω στον φακελο recovery στο pc ειτε στον root του τηλεφωνου δλδ χυμα στα documents.

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Που την έχει το τηλεφωνο μου;επισης στο Terminal Emulator το$ δεν γινεται # οποτε δεν έχω άδεια(το δοκιμασα για να δω)

Δοκίμασε άλλον terminal η κατέβασε το supersu και λογικά θα λυθει αυτό πρόβλημα... Εννοώ μη κατεβάζεις την flyme 5...κατεβασε σε Α αυτή που ήδη φοράς και προσπάθησε να φλασαρεις αυτήν...

Κατέβασε την, βαλτην στο root του φάκελου explorer με την ονομασία update.zip ... Μετα βάλε το κινητό σε recovery πατώντας το volume up και το power και από εκεί μέσα προσπάθησε να την κάνεις install.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για πήγαινε στις επαφές πάτα πάνω δεξιά στις τρεις τελιτσες και δες στις ρυθμίσεις αν έχει επιλογή τις επαφές από το Gmail σου

 

Πηγαινω στον Dialer->καρτελα Contacts->τρεις τελειες->Groups->τικαρω τις επαφες Google->δεν εμφανιζεται καμια επαφη απο το λογαριασμο μου.

Default account εχω βαλει τον Google account, κανω χειροκινητο συγχρονισμο, αλλα και παλι τιποτα!!

Ενα ακομη περιεργο, ειναι το εξης: εχω ανοικτο το viber, αλλα δε μου ερχονται οι ειδοποιησεις ηχητικα η οπτικα. Ακομη, οταν πηγαινω με κινηση απο κατω προς τα πανω κι επιλεγω το viber, το δειχνει να ξαναφορτωνει και μονο τοτε μπορω να δω τα καινουρια μηνυματα. Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω, ωστε να λειτουργει στο παρασκηνιο και να μην ξαναφορτωνει απο την αρχη, καθε φορα που το ανοιγω??

To Viber έχει να κάνει με το security center πρέπει να του δώσεις παντού access.

Θα πας security permission και θα δώσεις εκεί πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές που θες να έχουν notifications αλλά σημαντικό να δώσεις και στο google play services και google framework...

Το ίδιο θα κάνεις security - power - app management..

Και τέλος θα πας security - accelerator θα πατήσεις δεξιά επάνω στο γρανάζι και θα βάλεις τα ίδια σε whitelist και ειδικά το Viber που θες.

Όπως είπα σημαντικό να βάλεις σε όλα τα google services και framework.

Τώρα για τις έπαθες όταν πας ρυθμίσεις λογαριασμοι και βρίσκεις το Gmail εκεί μέσα είναι τικαρισμενο να συγχρονιζει τις επαφές;

Δοκίμασε άλλον installer σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημα σου από εκεί.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλον terminal η κατέβασε το supersu και λογικά θα λυθει αυτό πρόβλημα... Εννοώ μη κατεβάζεις την flyme 5...κατεβασε σε Α αυτή που ήδη φοράς και προσπάθησε να φλασαρεις αυτήν...

Κατέβασε την, βαλτην στο root του φάκελου explorer με την ονομασία update.zip ... Μετα βάλε το κινητό σε recovery πατώντας το volume up και το power και από εκεί μέσα προσπάθησε να την κάνεις install.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To Viber έχει να κάνει με το security center πρέπει να του δώσεις παντού access.

Θα πας security permission και θα δώσεις εκεί πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές που θες να έχουν notifications αλλά σημαντικό να δώσεις και στο google play services και google framework...

Το ίδιο θα κάνεις security - power - app management..

Και τέλος θα πας security - accelerator θα πατήσεις δεξιά επάνω στο γρανάζι και θα βάλεις τα ίδια σε whitelist και ειδικά το Viber που θες.

Όπως είπα σημαντικό να βάλεις σε όλα τα google services και framework.

Τώρα για τις έπαθες όταν πας ρυθμίσεις λογαριασμοι και βρίσκεις το Gmail εκεί μέσα είναι τικαρισμενο να συγχρονιζει τις επαφές;

Δοκίμασε άλλον installer σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημα σου από εκεί.

 

δλδ λες να ξαναφορτώσω την 4.5.4.1.Α μηπως ξεμπλοκαρει¨; ο supersu μου λεει η εγκατασταση απετυχε επανεκινηστε τη συσκευη

Επισης root του φάκελου explorer εννοεις χυμα στον φακελο documents

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλον terminal η κατέβασε το supersu και λογικά θα λυθει αυτό πρόβλημα... Εννοώ μη κατεβάζεις την flyme 5...κατεβασε σε Α αυτή που ήδη φοράς και προσπάθησε να φλασαρεις αυτήν...

Κατέβασε την, βαλτην στο root του φάκελου explorer με την ονομασία update.zip ... Μετα βάλε το κινητό σε recovery πατώντας το volume up και το power και από εκεί μέσα προσπάθησε να την κάνεις install.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δλδ λες να ξαναφορτώσω την 4.5.4.1.Α μηπως ξεμπλοκαρει¨; ο supersu μου λεει η εγκατασταση απετυχε επανεκινηστε τη συσκευη

Ναι την 4.5.4.1Α προσπάθησε να περάσεις με clear data...

Κανονικά αφού είσαι root έπρεπε να περνάει το supersu κανονικά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναι την 4.5.4.1Α προσπάθησε να περάσεις με clear data...

Κανονικά αφού είσαι root έπρεπε να περνάει το supersu κανονικά.

Τιποτα τα ιδια παλι.Το τηλεφωνο το είχαν ρουταρει οι κινεζοι οχι εγω μπηκε κανονικα στο system privileges αμεσως χωρις να μου κανει restart οταν εφτιαξα τον flyme account .Μου το εστειλαν με την 4.5.4.1Α με ελληνικα του εκανα και factory reset εχθες αλλα τιποτα .Δοκιμασα και τους 2 τροπους μια με drag & drop στον φακελο recovery και μια μεσα απο τα documents του κινητου.

Πιστευω οτι καπως αλλιως πρεπει να ρουταρω το κινητο.Δεν πρεπει να ειναι ρουταρισμενο δεν ξερω τι εγκατασταση εχυν κανει.

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα τα ιδια παλι.Το τηλεφωνο το είχαν ρουταρει οι κινεζοι οχι εγω μπηκε κανονικα στο system privileges αμεσως χωρις να μου κανει restart οταν εφτιαξα τον flyme account .Μου το εστειλαν με την 4.5.4.1Α με ελληνικα του εκανα και factory reset εχθες αλλα τιποτα .Δοκιμασα και τους 2 τροπους μια με drag & drop στον φακελο recovery και μια μεσα απο τα documents του κινητου.

Πιστευω οτι καπως αλλιως πρεπει να ρουταρω το κινητο.Δεν πρεπει να ειναι ρουταρισμενο δεν ξερω τι εγκατασταση εχυν κανει.

Λοιπόν το τηλέφωνο δεν είναι ρουτ δοκίμασα και τα apk για ρουταρισμα αλλά τίποτα (kingo root-dingdonk και το λ)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλον terminal η κατέβασε το supersu και λογικά θα λυθει αυτό πρόβλημα... Εννοώ μη κατεβάζεις την flyme 5...κατεβασε σε Α αυτή που ήδη φοράς και προσπάθησε να φλασαρεις αυτήν...

Κατέβασε την, βαλτην στο root του φάκελου explorer με την ονομασία update.zip ... Μετα βάλε το κινητό σε recovery πατώντας το volume up και το power και από εκεί μέσα προσπάθησε να την κάνεις install.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To Viber έχει να κάνει με το security center πρέπει να του δώσεις παντού access.

Θα πας security permission και θα δώσεις εκεί πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές που θες να έχουν notifications αλλά σημαντικό να δώσεις και στο google play services και google framework...

Το ίδιο θα κάνεις security - power - app management..

Και τέλος θα πας security - accelerator θα πατήσεις δεξιά επάνω στο γρανάζι και θα βάλεις τα ίδια σε whitelist και ειδικά το Viber που θες.

Όπως είπα σημαντικό να βάλεις σε όλα τα google services και framework.

Τώρα για τις έπαθες όταν πας ρυθμίσεις λογαριασμοι και βρίσκεις το Gmail εκεί μέσα είναι τικαρισμενο να συγχρονιζει τις επαφές;

Δοκίμασε άλλον installer σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημα σου από εκεί.

 

Καλημερα, πρωι-πρωι!!

Τελικα το προβλημα των επαφων, λυθηκε με τον εξης τροπο: Restore factory settings (με Clear Data) & περασμα του Google Installer 1.4.4. Ειναι το μονο που δουλεψε, μετα απο καποιες δοκιμες.

Οσον αφορα το viber, εκανα οσα μου συνεστησες. Θα το παρακολουθησω και θα ενημερωσω.

Ευχαριστω για μια ακομη φορα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τηλέφωνο δεν είναι ρουτ δοκίμασα και τα apk για ρουταρισμα αλλά τίποτα (kingo root-dingdonk και το λ)

Δεν κάνεις root έτσι φίλε μου..

Δημιουργείς flyme λογαριασμό και μετά ρυθμίσεις security θα το βρεις εκεί μέσα. Πατάς το κάνει και τέλος.

Μην έχεις στο μυαλό σου άλλες συσκευες

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις root έτσι φίλε μου..

Δημιουργείς flyme λογαριασμό και μετά ρυθμίσεις security θα το βρεις εκεί μέσα. Πατάς το κάνει και τέλος.

Μην έχεις στο μυαλό σου άλλες συσκευες

Το ξερω και το εχω κανει.Αν διαβασεις τι εχω γραψει θα καταλαβεις. Ο supersu δεν δουλευει αρα δεν ειμαι ροοτ

Το ξαναγραφω εκανα flyme λογαριασμο πηγα στο ανοιγμα δικαιωματων συστηματος (system privileges) πατησα ανοιγμα και ανοιξαν χωρις να μου βγαλει επιλογη για restart οπως γινεται συνηθως αυτο το εκανα πριν μια εβδομαδα. διαβασα οτι πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων .το εκανα παλι τα ιδια.

το ξερω οτι το τηλεφωνο δεν ρουταρετε με αλλον τροπο αλλα το εκανα για δοκιμη.Εχω διαβασει ολες τις σελιδες και εδω και στο meizu fans το μονο που γραφει ενας ειναι αυτο use a different SuperSU binary, like from Chainfire.

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω και το εχω κανει.Αν διαβασεις τι εχω γραψει θα καταλαβεις. Ο supersu δεν δουλευει αρα δεν ειμαι ροοτ

Το ξαναγραφω εκανα flyme λογαριασμο πηγα στο ανοιγμα δικαιωματων συστηματος (system privileges) πατησα ανοιγμα και ανοιξαν χωρις να μου βγαλει επιλογη για restart οπως γινεται συνηθως αυτο το εκανα πριν μια εβδομαδα. διαβασα οτι πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων .το εκανα παλι τα ιδια.

το ξερω οτι το τηλεφωνο δεν ρουταρετε με αλλον τροπο αλλα το εκανα για δοκιμη.Εχω διαβασει ολες τις σελιδες και εδω και στο meizu fans το μονο που γραφει ενας ειναι αυτο use a different SuperSU binary, like from Chainfire.

 

Όταν έκανα επαναφορά εργοστασίακων το κινητό είχα όλες τις γλώσσες κι οχι μόνο κινέζικα και αγγλικά που έχει η Α.

Έχω στείλει μνμ και στο minidel να δω αν θα μου απαντήσουν γιατί το τηλέφωνο φενεται να είναι ρουτ ενώ στην ουσία δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Με επαναφορά δεν φεύγει το root. Πρέπει να κάνεις πάλι τη Ρομ που φοράς με το recovery τρόπο καλύτερα και ας μην επιλέξεις clear data
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Με επαναφορά δεν φεύγει το root. Πρέπει να κάνεις πάλι τη Ρομ που φοράς με το recovery τρόπο καλύτερα και ας μην επιλέξεις clear data

Το έκανα αλλά στο recovery μου βγάζει zip not found αυτό είναι το πρόβλημα μου. Βάζω κανονικά το zip στον φάκελο recovery στο PC αλλά τίποτα συνέχεια το ίδιο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη νέα stable κανονικά...

Έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο γρήγορο...

Όποιος τη περάσει ας ρίξει μια ματιά

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ζαλίσει αλλά η αναβάθμιση του flyme είναι πολύ απλή διαδικασία αλλά σε μένα δεν γίνεται!!! Έχω κάνει κατά καιρούς δυσκολότερα σπασίματα αλλά αυτό δεν με θέλει! Τα βήματα που έχω κάνει έως τώρα είναι τα εξής πείτε μου τι κάνω (αν κανω) λάθος ιδιαίτερα ο puzzle 21 που είναι μάστερ. 1.κινητο από minideal έγραψα στα σχόλια της παραγγελίας rooted και Greek language. 2 ήρθε με την 4.5.4.1Α 3.εφτιαξα flyme account πήγα system privileges άνοιξαν αμέσως χωρίς να κάνει restart 4.κατεβασα την 5 την μετέφερα από τα downloads μέσα στον φάκελο documens μου βγάζει επιλογή zip και view δεν έχει το μπαλόνι του flyme δλδ 6.Παω από recovery mode την κάνω paste στο e recovery στον φάκελο του PC πατάω απο το κινητό start γράφει zip not found 7. κάνω system restore τα ίδια πάλι 8.Παω να περάσω την ίδια έκδοση 4.5.4.1A για να ξεμπλοκάρει από recovery πάλι zip not found .Το τηλέφωνο δεν έχει την εφαρμογή update ο supersu δεν αναγνωρίζει root έχω γράψει σχετικά και στο forum meizu fans.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το zip στην sdcard χύμα. Όχι σε κάποιο φάκελο. Μετά δοκίμασε να κάνεις restart το κινητό κρατώντας το πάνω πλήκτρο της έντασης για να μπει στο recovery, αλλά μη το συνδέσεις σε PC. Λογικά πρέπει να βρει το αρχείο και να κάνει το update
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το zip στην sdcard χύμα. Όχι σε κάποιο φάκελο. Μετά δοκίμασε να κάνεις restart το κινητό κρατώντας το πάνω πλήκτρο της έντασης για να μπει στο recovery, αλλά μη το συνδέσεις σε PC. Λογικά πρέπει να βρει το αρχείο και να κάνει το update

Δεν το βαζω σε φακελο, χύμα το βαζω μεσα στα εγγραφα ειτε απο το pc ειτε το μεταφερω απο τα downloads

Το ίδιο μου απάντησε κι κινέζος πριν λίγο να το βάλω στο root directory. Μα εκεί το βάζω χυμα στα αρχεία!

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα το ιδιο μου λεει παλι.

Κατι αλλο πρεπει να κανω καποιο permission απο το κινητο ισως . Eιμαι σιγουρος οτι τα κάνω σωστα.

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες προσπαθειες, και με τη βοηθεια του puzzle21 (ευχαριστω!!!), ολα δειχνουν να δουλευουν ομαλα.

Κατεβαζω τωρα την 5.1.3.0, θα προσπαθησω να την εγκαταστησω και θα επανελθω.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...