Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας λόγος που πουλάς το metal φαντάζομαι ειναι η μη δυνατότητα root...

Παρακάτω τωρα είτε βάλεις global ειτε μείνεις σε Α θα βάλεις την 5.1.0.2 ...ουτως η άλλως θα ξεκινήσεις με αυτήν σε Α.

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα ελληνικά θα μείνεις και στην Α.

Αν θες ελληνικά θα κάνεις root την Α και με μια πολύ απλή μέθοδο θα πας μετά σε 5.1.0.2G όπου πλέον θα έχεις μόνιμα global έκδοση και θα παίρνεις και οτα αναβαθμίσεις.

Βέβαια η μετάφραση των ελληνικών είναι απλά άθλια κατ εμε...

Δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα παρά μόνο το usercenter όπου χρειάζεται για το flyme account και το root..

Όμως το περνάς μόνος σου ως apk πολύ εύκολα.

Από εκεί πέρα 2-3 κινεζικές εφαρμογές θα λείπουν όπου ούτως ή άλλως άχρηστες είναι..

Καλώς ήρθες και εδώ είμαστε

 

Καλημερα puzzle, σ' ευχαριστω για το καλοσωρισμα κι ολες τις πληροφοριες!! Εχω δει, οτι εχεις "ξεστραβωσει" πολλους απο εμας, κατα καιρους!!!

Ελληνικο menu, δε μ' ενδιαφερει, απο τη στιγμη που υπαρχει ελληνικο πληκτρολογιο. Το περιεργο ομως ειναι πως στο δικο μου, και το menu, ειναι στα ελληνικα!!! Ειναι λογικο αυτο??

Επισης, θελω να το αναβαθμισω, αλλα, δεν ξερω με σιγουρια το σωστο τροπο. Μπορεις να με καθοδηγησεις σχετικα με τη μεθοδο που πρεπει να ακολουθησω και το link για τη ROM, ωστε να μεινω σε A??

Edited by alexyari
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έκανα copy paste στο φάκελο που μου έβγαλε στο pc[/QUOTΕ

 

Έκανα νεο download την 5.1.2.0.A προσπάθησα πάλι απο recovery mode και μου λεει ξανά firmware not found. Διάβασα από κάποιον ότι έκανε factory reset και δούλεψε μέτα.

Το τηλέφωνο ήρθε από minideal rooted με 4.5.4.1A και ελληνικά .Ισως λέτε να φταίει αυτό.

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα puzzle, σ' ευχαριστω για το καλοσωρισμα κι ολες τις πληροφοριες!! Εχω δει, οτι εχεις "ξεστραβωσει" πολλους απο εμας, κατα καιρους!!!

Ελληνικο menu, δε μ' ενδιαφερει, απο τη στιγμη που υπαρχει ελληνικο πληκτρολογιο. Το περιεργο ομως ειναι πως στο δικο μου, και το menu, ειναι στα ελληνικα!!! Ειναι λογικο αυτο??

Επισης, θελω να το αναβαθμισω, αλλα, δεν ξερω με σιγουρια το σωστο τροπο. Μπορεις να με καθοδηγησεις σχετικα με τη μεθοδο που πρεπει να ακολουθησω και το link για τη ROM, ωστε να μεινω σε A??

https://meizufans.eu/forum/category/57/meizu-mx5-firmware

 

Κάποιες παλιές ειχαν και ελληνικά μέσα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει κατεβάζεις από το παραπάνω link τη τελευταία 5.0.1.2 Α από το κινητό σου και πατάς επάνω της και την κάνεις install..

Θα πρότεινα με clear data για να κάτσει καλα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

https://meizufans.eu/forum/category/57/meizu-mx5-firmware

 

Κάποιες παλιές ειχαν και ελληνικά μέσα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει κατεβάζεις από το παραπάνω link τη τελευταία 5.0.1.2 Α από το κινητό σου και πατάς επάνω της και την κάνεις install..

Θα πρότεινα με clear data για να κάτσει καλα.

 

Σ' ευχαριστω και παλι, για τη γρηγορη ανταποκριση!!

Θα το δοκιμασω, το συντομοτερο, και θα επανελθω.:D

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα copy paste στο φάκελο που μου έβγαλε στο pc[/QUOTΕ

 

Έκανα νεο download την 5.1.2.0.A προσπάθησα πάλι απο recovery mode και μου λεει ξανά firmware not found. Διάβασα από κάποιον ότι έκανε factory reset και δούλεψε μέτα.

Το τηλέφωνο ήρθε από minideal rooted με 4.5.4.1A και ελληνικά .Ισως λέτε να φταίει αυτό.

 

 

 

Παιδιά γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να κάνω factory reset για να μου πάρει τη rom;

Link to comment
Share on other sites

Οπως υποσχεθηκα, επανερχομαι.

Με τη βοηθεια του puzzle21, εκανα την αναβαθμιση σε 5.1.2.0A, με clear data. Ολα πηγαν καλα και τωρα εχω την καινουρια εκδοση flyme στα αγγλικα, με ελληνικο πληκτρολογιο. Προς το παρον, δε μπορω να συγχρονισω τις επαφες απο το google account μου, υπαρχει καποια σχετικη λυση??

Link to comment
Share on other sites

Οπως υποσχεθηκα, επανερχομαι.

Με τη βοηθεια του puzzle21, εκανα την αναβαθμιση σε 5.1.2.0A, με clear data. Ολα πηγαν καλα και τωρα εχω την καινουρια εκδοση flyme στα αγγλικα, με ελληνικο πληκτρολογιο. Προς το παρον, δε μπορω να συγχρονισω τις επαφες απο το google account μου, υπαρχει καποια σχετικη λυση??

Μπες μέσα στο κινέζικο store και γράψε intaller.. Από εκεί μέσα θα περάσεις το playstore κτλ όπου έτσι θα συγχρονίσεις και το Gmail...

Κατέβασε το από εδψ

https://meizufans.eu/f-a-q/

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μπες μέσα στο κινέζικο store και γράψε intaller.. Από εκεί μέσα θα περάσεις το playstore κτλ όπου έτσι θα συγχρονίσεις και το Gmail...

Κατέβασε το από εδψ

https://meizufans.eu/f-a-q/

 

Καλημερα!!

Μπηκα στο κινεζικο store, και κατεβασα το google installer. Εχω κανονικα Play store & Google account, αλλα, δε συγχρονιζονται οι επαφες μου, με αποτελεσμα να μην περνουν στο Contacts του τηλεφωνου, παρολο που δειχνει οτι γινεται συγχρονισμος. Το ιδιο προβλημα ειχα και στο Metal και δεν καταφερα να βρω λυση. Μηπως χρειαζεται αλλη εκδοση του Google installer, οπως γραφει ο φιλος απο πανω???:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Μπηκα στο κινεζικο store, και κατεβασα το google installer. Εχω κανονικα Play store & Google account, αλλα, δε συγχρονιζονται οι επαφες μου, με αποτελεσμα να μην περνουν στο Contacts του τηλεφωνου, παρολο που δειχνει οτι γινεται συγχρονισμος. Το ιδιο προβλημα ειχα και στο Metal και δεν καταφερα να βρω λυση. Μηπως χρειαζεται αλλη εκδοση του Google installer, οπως γραφει ο φιλος απο πανω???:wacko:

Έτσι ακριβώς... Δοκίμασε άλλη έκδοση.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς... Δοκίμασε άλλη έκδοση.

 

Υπαρχει καποιο link για την παλαιοτερη εκδοση?? Και πως απεγκαθιστω πληρως την καινουρια που εχω βαλει??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο link για την παλαιοτερη εκδοση?? Και πως απεγκαθιστω πληρως την καινουρια που εχω βαλει??

Φίλε δοκίμασες τα apk από το λινκ που σου έδωσα;

Μπες στο meizu forum και σου λέει ποιο installer είναι για ποια ρομ

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Έχω εδώ και αρκετές μέρες την 5.1.2.0Α και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Λέτε να πάω σε κάποια αναβάθμιση από τις τελευταίες test αναβαθμίσεις ή δεν αξίζει? Επειδή κάποιος είπε πολύ καλά λόγια για τις τελευταίες test αναβαθμίσεις.Ή μήπως να μείνω στην ίδια μέχρι να έρθει κάποια stable? Επειδή ο φίλος είπε πιο πάνω ότι η τελευταία test πέρα από όλα τα υπόλοιπα δυναμώνει πολύ την αντοχή της μπαταρίας.Τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Έχω εδώ και αρκετές μέρες την 5.1.2.0Α και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Λέτε να πάω σε κάποια αναβάθμιση από τις τελευταίες test αναβαθμίσεις ή δεν αξίζει? Επειδή κάποιος είπε πολύ καλά λόγια για τις τελευταίες test αναβαθμίσεις.Ή μήπως να μείνω στην ίδια μέχρι να έρθει κάποια stable? Επειδή ο φίλος είπε πιο πάνω ότι η τελευταία test πέρα από όλα τα υπόλοιπα δυναμώνει πολύ την αντοχή της μπαταρίας.Τι λέτε?

Δεν έχεις πάρα να δοκιμάσεις αν θες και να μας πεις και εμάς αχχαχα...

Έτσι λένε ότι είναι πολύ σταθερές πάντως

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασες τα apk από το λινκ που σου έδωσα;

Μπες στο meizu forum και σου λέει ποιο installer είναι για ποια ρομ

 

Puzzle21, καλη σου μερα!!

Μολις δοκιμασα τα apk απο το link που μου εστειλες και δε δουλευει κανενα (δοκιμασα και τα 2). Εκανα απεγκατασταση το προηγουμενο, που ειχα κατεβασει απο το App Store, και το μονο που καταφερα, ειναι να μην εχω καθολου Play Store πλεον!!! Μηπως κατι δεν εκανα σωστα στην απεγκατασταση (το εκανα uninstall, απο το εικονιδιο του Google Installer)?? Μηπως πηγαινει σε κατι αλλο το μυαλο σου, που μπορω να κανω, ωστε να εχω προσβαση στις Google επαφες μου??:(

Εν τω μεταξυ, ξαναπερασα το apk απο το App store, αυτην τη φορα εγινε παρα πολυ γρηγορα η εγκατασταση του (αυτο μου δειχνειπως μαλλον δεν απεγκατασταθηκε τελειως την 1η φορα) και προσπαθωντας να περασω Google λογαριασμο, εχει κολλησει στο "Checking Info". Το αναφερω, σε περιπτωση που βοηθα σε κατι.

Edited by alexyari
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασες τα apk από το λινκ που σου έδωσα;

Μπες στο meizu forum και σου λέει ποιο installer είναι για ποια ρομ

 

Τιποτα τελικα, εμεινα χωρις Play Store, παρολο που εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Ξαναπερασα το apk απο το link που μου εδωσες, αλλα αυτο αρνειται πεισματικα να εγκατασταθει!:mad:

Edited by alexyari
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος πως κανουμε backup το κινεζικο id (chid.sh) πριν κανουμε εγκατασταση την global rom για να επαναφερουμε την συσκευη αν χρειαστει Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα τελικα, εμεινα χωρις Play Store, παρολο που εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Ξαναπερασα το apk απο το link που μου εδωσες, αλλα αυτο αρνειται πεισματικα να εγκατασταθει!:mad:

Φίλε μου ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω....

Τα apk δεν μπορεί να μη δουλεύουν....

Πάντως στο κινέζικο store έχει και άλλον installer έναν με 4 τετραγωνάκια σαν εικονίδιο... Νομίζω αν μπεις εκεί μέσα μπορείς να δοκιμάσεις και παλαιότερη version.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καμία βοήθεια σε μένα που δεν κάνει αναβάθμιση με τίποτα! Έχω διαβάσει και τις 58 σελίδες και είμαι μοναδική περίπτωση!
Link to comment
Share on other sites

Καμία βοήθεια σε μένα που δεν κάνει αναβάθμιση με τίποτα! Έχω διαβάσει και τις 58 σελίδες και είμαι μοναδική περίπτωση!

Φίλε διάβασε το παρακάτω προσεχτικά και πήγαινε σύμφωνα με τον οδηγό...

Ειλικρινά δεν μπορεί να ταλαιπωρείσαι τόσες μέρες... Κάτι πρέπει να κάνεις λάθος.

https://meizufans.eu/f-a-q/

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά !!Απλα να σε ενημερώσω ότι δεν το ρουταρα εγω το τηλέφωνο ήρθε έτοιμο από minideal δλδ μπαινω στα System privileges άνετα χωρίς να μου κάνει επανεκίνηση.Το zip το βάζω στο φάκελο και όχι στα dawnloads.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω....

Τα apk δεν μπορεί να μη δουλεύουν....

Πάντως στο κινέζικο store έχει και άλλον installer έναν με 4 τετραγωνάκια σαν εικονίδιο... Νομίζω αν μπεις εκεί μέσα μπορείς να δοκιμάσεις και παλαιότερη version.

 

Με τα πολλα, δουλεψε το apk 2.0.4, αλλα και παλι δε συγχρονιζονται οι επαφες!!!! Εχω πελαγωσεις....:(:(

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλα, δουλεψε το apk 2.0.4, αλλα και παλι δε συγχρονιζονται οι επαφες!!!! Εχω πελαγωσεις....:(:(

Για πήγαινε στις επαφές πάτα πάνω δεξιά στις τρεις τελιτσες και δες στις ρυθμίσεις αν έχει επιλογή τις επαφές από το Gmail σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά !!Απλα να σε ενημερώσω ότι δεν το ρουταρα εγω το τηλέφωνο ήρθε έτοιμο από minideal δλδ μπαινω στα System privileges άνετα χωρίς να μου κάνει επανεκίνηση.Το zip το βάζω στο φάκελο και όχι στα dawnloads.

Ερώτηση το κινητό σου έχει την upgrade εφαρμογή με εικονίδιο ένα μπαλόνι;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε στις επαφές πάτα πάνω δεξιά στις τρεις τελιτσες και δες στις ρυθμίσεις αν έχει επιλογή τις επαφές από το Gmail σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερώτηση το κινητό σου έχει την upgrade εφαρμογή με εικονίδιο ένα μπαλόνι;

 

oxi δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...