Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το TouchPal με κενό γράφει το δικό του σαν την πρώτη δική του επιλογή. Αριστερά από τη λέξη αυτή όμως έχει αυτό που γράφεις εσύ. Εκεί πατάς για να επιλέξεις το δικο σου. Δηλαδή πάνω από το q περίπου αν έγινα κατανοητός.

Ναι αλλα ειναι βαρετο πολυ αυτοο. Που ειναι το symbian ρε logoskon.... Και το 808 εννοειτε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αλλα ειναι βαρετο πολυ αυτοο. Που ειναι το symbian ρε logoskon.... Και το 808 εννοειτε...

Ρε φίλε μέσα στο playstore έχει 30 πληκτρολόγιο με διακόσιες ρυθμίσεις το καθένα...

Τη Symbian λέμε τώρα...

Κατέβαζε οποίο θες και δοκίμαζε να δεις ποιο σου κάνει...

Τουλάχιστον τώρα έχεις αυτή την επιλογή

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ειναι βαρετο πολυ αυτοο. Που ειναι το symbian ρε logoskon.... Και το 808 εννοειτε...

Στη δουλειά και βασιλεύει... Κινητό εργασίας με PureSlim v4.0

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Τελεια εγώ pureslim v 3.0. βασιλιας οπως ειπες.αλλα και το meizu αλλη φαση. Πολλες δυνατοτητες απίστευτα γρήγορο και πολύ καλή οθόνη. Και σαν κατασκευή premium και στιβαρη. Καμία σχέση η καμερα όμως το 808 είναι έτη φωτός μπροστά.
Link to comment
Share on other sites

παιδια σωστε με. πηγα ΝΑ κανω αναβαθμιση στο flyme 5 g και κατεβασα το αρχεια εκανα ινσταλ και κανει αναβαθμιση στην επανεκινηση λεει βελτιστοπιηση εφαρμογης προχωραει κανονικα τελειωνει λεει το συστημα ανδροιντ αναβαθμιστηκε και μετα ρεσταρτ και παλι απο την αρχη για 8 ωρεσ συνεχομενα!!! η θερμοκρασια του κινητου ανεβηκε εφτασε να καιει σχεδον και συνεχεια απο την αρχη. κανει δυο αναβαθμισεις μια με 101 αρχεια και μια με 81 οταν τελειωνει τα 81 το κανει αυτο συνεχεια!!!!πειτε μου τι να κανω παρακαλω!

 

 

οκ το βρηκα τωρα τι εχει γινει και ξαναπροσπαθω.

Edited by koloko
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία αναβάθμιση Flyme test 5.6.1.19 βελτιώνει πάρα πολύ τήν διάρκεια τής μπαταρίας..συν ολα τα υπολοιπα, οπότε άν έχετε τήν προηγούμενη κατεβάσετε την άφοβα Edited by nick1967
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειδα μεγαλη διαφορα στην μπαταρια και στο κινητο με την stable 5 global.το θεμα ειναι οτι η μεταφραση τους ειναι αστεια ελληνοαγγλικα χαχα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !!

 

Νέος κάτοχος Meizu MX5 και νέος στο χώρο των android γενικώς. Πιο πριν είχα ένα Iphone 4 για μια εξαετία.

Κ τώρα χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Διάβασα 40+ σελίδες από την αρχή δηλαδή, κάτι έχω ψιλοκαταλάβει αλλά θέλω να σας ρωτήσω.

 

Το πήρα από το GearBest, Meizu MX5 32GB 4G Phablet. Ένα σχόλιο για GearBest, πολύ γρήγορα έφτασε το πακέτο. Το πήρα από China warehouse γιατί το European ήταν out of stock. Δεν είχα θέμα με τελωνεία κ έφτασε σε 2 εβδομάδες.

 

Η έκδοση λογισμικού που έχει το κινητό περιέχει και αγγλικά και ελληνικά (δε με ενδιαφέρει και να μην υπάρχουν).

Έκδοση Android: 5.0.1

Έκδοση Flyme: Flyme OS 4.5.4.1A

 

Τι μου προτείνετε να κάνω; Σίγουρα να πάω στη 5 αλλά πως γίνεται αυτό; European, International, Chinese ποια έχω κ ποια να βάλω; Όπως είπα είμαι άσχετος. :p Είναι εύκολο να πάω στη Flyme 5 από την έκδοση που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει και ο φίλος παραπάνω ότι η τελευταία τεστ λειτουργεί σε όλα άψογα, εγκατέστησε αυτή λοιπόν:

 

http://flyme.cn/firmwarelist-18.html

 

Μπες στο παραπάνω λινκ και κανε download. και κάνε install.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.... Εχω βαλει στο κινητο την 5.1.2.0A και ειμαι πολυ ευχαριστημενος... Εκτος απο 2 πραγματακια... 1ον. Στο widget της vodafone ενω ειμαι σε δεδομενα δεν μου γραφει τα υπολοιπομενα λεπτα που εχω... Και 2ον. οταν το ρολοι στην γραμμη ειδοποιησεων γραφει π.χ. 11.40, στην οθονη κλειδωματος γραφει 10.40.... Πως μπορω να το φτιαξω ρε παιδια;;;:O:O
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχουμε κανένα τιπ ωστε να βελτιωσουμε την αποδοση του κινητου μας?

Να βελτιώσεις τι δηλαδή; βάλτο στο performance mode αν και τρέχει νερό τονκινητο.

Παιδια καλημερα.... Εχω βαλει στο κινητο την 5.1.2.0A και ειμαι πολυ ευχαριστημενος... Εκτος απο 2 πραγματακια... 1ον. Στο widget της vodafone ενω ειμαι σε δεδομενα δεν μου γραφει τα υπολοιπομενα λεπτα που εχω... Και 2ον. οταν το ρολοι στην γραμμη ειδοποιησεων γραφει π.χ. 11.40, στην οθονη κλειδωματος γραφει 10.40.... Πως μπορω να το φτιαξω ρε παιδια;;;:O:O

Εχει να κάνει με το security center και τα permission που δίνεις. Μπες security power app management και δώσε permission στα google services και google framework και δες αν δουλεύουν σωστά μετά και δώσε στις αντίστοιχες εφαρμογές τις VODAFONE

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα παει το κινητο απλα λεω μπας και κλείνοντας κατι γλυτώνεις μνήμη κτλ. η αν εχει κανα app που να σου δινει αλλη ωθηση.

η εφαρμογη που εχει το κινητο για καθαρισμα μνημης και αχρηστων στοιχειων αξιζει η να κατεβαζω το clean master?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα παει το κινητο απλα λεω μπας και κλείνοντας κατι γλυτώνεις μνήμη κτλ. η αν εχει κανα app που να σου δινει αλλη ωθηση.

η εφαρμογη που εχει το κινητο για καθαρισμα μνημης και αχρηστων στοιχειων αξιζει η να κατεβαζω το clean master?

Φίλε μου βρίσκεις κάποια κολλήματα της συσκευής;

Σου λαγκαρει κατά τη χρήση;

Αν όχι δεν βρίσκω κάποιο λόγο να ψάχνεις παραπάνω..

Το security center που έχει μια χαρά κάνει τη δουλειά του.

Επίσης μνήμη με 3 γιγα τι να καθαρίζεις; άσε που αν χρειάζεται το κάνει το Android από μόνο του..

Παίξε αν θες με κάνα launcher μήπως βρεις κάτι που σε βολεύει καλύτερα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

νασαι καλα. τωρα με το 5 flyme δεν νομιζω να χρειαζεται και πολυ ψαχουλεμα . ολα βαινουν καλα.κανενα παραπονο. ερχεται λεει και πιο βελτιομένη εκδοσή του.

ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά πόσο κρατάει η μπαταρία τωρα με την αναβάθμιση?

Με την 5.1.0.2 εγώ είμαι 3-4 ώρες με μικρή χρήση και 4 plus όταν είμαι μόνιμα με wifi...

Τώρα με τις νέες beta λένε ότι έχει βελτιωθεί

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει έκδοση με ελληνικά σε flyme 5 με Α Ρομ?

Όχι η meizu τα έχει βγάλει..

Αν σε απασχολεί όμως τόσο μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις της συσκευή σου μόνιμα global και να έχεις και τα αστεία ελληνικά και να παίρνεις και τις επίσημες αναβαθμίσεις από μόνο του..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Όχι η meizu τα έχει βγάλει..

Αν σε απασχολεί όμως τόσο μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις της συσκευή σου μόνιμα global και να έχεις και τα αστεία ελληνικά και να παίρνεις και τις επίσημες αναβαθμίσεις από μόνο του..

 

Όσο είχα εγώ την συσκευή δεν με πείραζε. Την έχω δώσει στην γυναίκα μου και θα με ενδιέφερε. Πως γίνεται αυτό με το global?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα να κάνω το update σε Flyme 5.1.2.0A (έχω τη 4.5.4.1Α).

 

Κατεβάζω στο pc από το meizufans.eu το firmware (update.zip), συνδέω στο pc το ΜΧ5 (install driver not sucessfull) και κάνω copy paste sto Phone Storage --> Download

Που ακριβώς είναι το root directory ???

 

Μετά απόσυνδέω στο MX5 από το pc, το κλείνω, πατάω UP Voice + Power button μέχρι να εμφανιστεί το logo Meizu, λογικά από δω είμαι σε Recovery mode και μου λεει System upgrade & Clear data. Επιλέγω και τα δύο και μου λέει firmware not found !!!

 

Τι δε κάνω σωστά;;; Το ίδιο θέμα είχαν και ο Bayern 7 & κάποιος άλλος. Αν παίζει ρόλο έχω κάνει account στο Flyme

Link to comment
Share on other sites

Αστεια ελληνικά όντως. Το θέμα ειναι οτι ο puzzle ειχε δικιο για την 5 εκδοση του φλαιμ ειναι πραγματικά αναβαθμιση απο την 4 .λες και πέρασε μια γενιά .και το το κινητό απέκτησε αλλη αίγλη
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...μια διευκρίνηση χρειάζομαι. την αλλαγη απο A σε Ι την εκανα με αυτον τον τρόπο https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu

 

την αλλαγη τωρα απο Ι σε G ή σε A 5.1.2.0 πρέπει να την κανω με τον ιδιο τρόπο ή απλα περναω το αρχειο και το τρεχω απο το κινητο;

 

κατεβασα μια Α την εβαλα να τρεξει σε recovery αλλα μου βγαζει firmware corrupt.

επίσης να αναφερω οτι εχω τρεξει και το αρχειο chid.sh....δεν ξερω κατα ποσο εκανα σωστα.

 

θα με βοηθησει καποιος; ευχαριστω

Edited by ptonis23
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχθες πηρα κι εγω στα χέρια μου το mx 5 μετα από χρόνια χρήσης samsung το κινητό πραγματικά είναι πόλυ δυνατό!Πολύ κάλη ποιότητα κατασκευής οθόνη επεξεργαστής γενικα θετικές εντυπώσεις!

3 ερωτήματα έχω 1ον πως κάνει μόνο του update οπως στα κλασικα android γιατι κατέβασα το 5 έκανα anzip αλλα μετα δεν ξέρω τι να κάνω.

2ον το κινητό το πήρα απο minideal με ελληνικο μενου και δεν θέλω να θέλω αγγλικο θα το επηρεασει το update;

3ον οι εφάρμογες οι δικες του που τις ανοιγεις και βγαινουν κινέζικα όπως το up store το δικο του η μουσικη ή τα θέματα γίνεται να βγαίνουν στα αγγλικα;

Εχω την έκδοση flyme 4.5.4.1A

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...