Jump to content

All about Ford


Ryback3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η λεπτομερεια ειναι που κανει την διαφορα.

πριν κανω Test drive το astra εβλεπα opel kai το συχαινομουν!ημουν κολλημένος fordakias!!!αλλα τωρα μαλλον με βλεπω να παιρνω astra γιατι στο καινουργιο focus δε μου αρεσε το πισω μερος δεν εχει υπολογιστη ταξιδιου.απο την αλλη το astra δεν εχει τον κινητηρα του focus στα 1,6 (126ps ) ουτε και την οδικη συμπεριφορα του αλλα σαν αυτοκινητο εμενα με κερδιζει περισσοτερο γιατι μου φαινεται οτι εχει δωθει προσοχη στη λεπτομερεια.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Gousta einai ayta!Emena m'endiefere h apsogh symperifora ston dromo ki epitelous na evriska ena aytkinhto pou na "katapinei" arketa kala tis anwmalies tou odostrwmatos.Gi'ayto kai den epeleksa telika to Astra.Kata t'alla pistevw oti einai poly kalo aytokinhto.
Link to comment
Share on other sites

http://img116.exs.cx/img116/1231/z7shysterical.gif http://img116.exs.cx/img116/1231/z7shysterical.gif http://img116.exs.cx/img116/1231/z7shysterical.gif http://img116.exs.cx/img116/1231/z7shysterical.gif

 

na ste kala re pedia , an kai kourasmenos me kanate kai gelasa........

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει τον κινητηρα του focus στα 1,6 (126ps )

 

Το 4Τ το δυναμομέτρησε στα 106,1 άλογα...τώρα ποιόν να πιστέψουμε; :rolleyes:

Μήπως το διάβασες σε κάνα ΑΜS ή Auto Τρίτη..; :shifty:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπαρχουν 2 εκδοσεις του 1,6 κινητηρα της Ford!!

Ο ενας 1600αρης ειναι αυτος που φορουσε το πρωτο Focus και που φοραει τωρα το Fiesta!! Η ονομαστικη του ισχυς ηταν 100ps αλλα στην πραξη εβγαζε 106-109...

 

Ο αλλος ειναι αυτος που φοραει το νεο Focus που αν δεν κανω λαθος εχει και μεταβλητο χρονισμο των βαλβιδων και η ονομαστικη του ισχυς ειναι 115ps... Τα 126 μου φαινεται εξαιρετικα αισιοδοξο σαν νουμερο!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπαρχουν 2 εκδοσεις του 1,6 κινητηρα της Ford!!

Ο ενας 1600αρης ειναι αυτος που φορουσε το πρωτο Focus και που φοραει τωρα το Fiesta!! Η ονομαστικη του ισχυς ηταν 100ps αλλα στην πραξη εβγαζε 106-109...

 

Ο αλλος ειναι αυτος που φοραει το νεο Focus που αν δεν κανω λαθος εχει και μεταβλητο χρονισμο των βαλβιδων και η ονομαστικη του ισχυς ειναι 115ps... Τα 126 μου φαινεται εξαιρετικα αισιοδοξο σαν νουμερο!!

 

Τα γνωρίζω αυτά.

Στο 4Τ βεβαια αναφέρουν το καινούριο 1,6 των 115 αλόγων.

 

ΥΓ Το νέο Focus II φορά μόνο τον καινούριο:!:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

amelidis s efxaristw prwton gia to "ftiaksimo" pou mou kanes gia ta aloga toy 1600arh me ta 100 aloga (alitheia sas vriskete kammia dynamometrhsh apo periodiko?tha me ypoxrewnate an borousate na mou anakoinwsete tis times poy vghkan gia to Fiesta 1600 enw tha me sklavwnate an borousate na scannarete to diagramma ths dynamometrhshs) kathws exw hdh grapsei oti parhgeila to Fiesta 1600 kai mono xara mou dinei na akouw oti vgazei konda sta 110 aloga kathws oloi mou lene "mono?" otan apandw 100 aloga sthn erwthsh toys.

 

2on o kinhthras toy Focus ondws exei metavlhto xronismo,den einai amesou psekasmou enw sto dynamometro simfwna me to DRIVE apodidei 130 ippous :w00t:

 

Ford rulz man :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αισιόδοξο φίλε μου...

 

Το 4Τ δίνει 106,1hp/6600 κ ροπή 13,2/4900 στο τεύχος 412 Ιαν 2005.

 

Θεωρώ λογικότερη την απόδοση αυτή και εγκυρότερο το περιοδικό 4Τ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Don_VitoCorleone νομιζω πως εκανες φανταστικη επιλογη... Το Fiestaκι ειναι πραγματικα ενα πολυ τιμιο αυτοκινητο για τα λεφτα του και ειδικα με το 1600αρι μοτερ ειναι και παρα πολυ γρηγορο!! Μπορει να 100 (ονομαστικα) αλογα να ακουγονται σχετικα λιγα αλλα στον δρομο ειναι πολλα περισσοτερα!! Ασε δε το στησιμο.. Απο τα λιγα που θυμιζουν λιγο τα σαξοραλλακια!

 

Γραφημα δυναμομετρησης δεν μπορεσα να βρω στο ιντερνετ αλλα θα μπορουσες πιστευω να στειλεις ενα email και να ζητησεις ενα ειτε απο την Ford ειτε απο καπιο περιοδικο αυτοκινητου... Παντως τα +15 αλογα απο την τιμη του κατασκευαστη εξακολουθω να τα θεωρω υπερβολικα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, να επιμορφώσουμε τον κόσμο που διαβάζει και να διορθώσουμε τα λάθη: πήρα 3 διαφορετικά περιοδικά με τεστ του FOCUS εναντίον των κυριότερων ανταγωνιστών τουν και σε όλα κερδίζει χωρίς περιστροφές...Οι 4Τ τώρα που είναι κατά την γνώμη μου μακράν το πιο αξιόπιστο(υπάρχει 35 χρόνια κι έχει αποδείξει πολλά-ειδικά σε περιπτώσεις που είχε ξεσπάσει "πόλεμος" μεταξύ των περιοδικών για διάφορα μοντέλα όπως το SAXO VTS, FIAT MAREA κτλ διαπίστωσα τελικά ότι δικαιώθηκε)δυναμομετρήσανε λοιπόν το αυτοκίνητο με 106,1 ίππους ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ, με απώλειες 15 ίππων από τη μετάδοση, δηλαδή 121 ίππους (τεύχος 412-Ιανου.05)Το DRIVE MARTIOY 2005 115.1 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΑΛΟΓΑΚΙΑ STON TROXO με απώλειες 15,7! και -έχω την εντύπωση δεν είμαι 100% σίγουρος αν δεν ανατρέξω-επιβεβαίωσαν και οι δημοσιογράφοι με την αίσθηση που αποκομίσανε και επίσης με τις μετρήσεις επιδόσεων...Μιλάμε για τον νέο σύγχρονο 1600αρη με ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ ΧΡΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΞΑΓΩΓΗΣ.

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αισιόδοξο φίλε μου...

 

Το 4Τ δίνει 106,1hp/6600 κ ροπή 13,2/4900 στο τεύχος 412 Ιαν 2005.

 

Θεωρώ λογικότερη την απόδοση αυτή και εγκυρότερο το περιοδικό 4Τ.

Oi epidoseis omws toy aftokinhtoy adistoixoun se 130 ippus aftokinhto.To focus itan padote ksekathara brosta ap to Golf me ta 115 aloga (tosa evgale k sto dynamometro) parolo pou exei 1 sxesh ligoterh sto kivwtio....

 

Estw....den einai ekei to thema ...to thema ine oti ta 115 aloga YPARXOUN OLOKLHRA KAI THERIEMENA :D (oxi sa kati Alfa Romeo kinhthres me 165 aloga onomastika pou sto dynamometro apodidoun 30 ligotera :D)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, να επιμορφώσουμε τον κόσμο που διαβάζει και να διορθώσουμε τα λάθη: πήρα 3 διαφορετικά περιοδικά με τεστ του FOCUS εναντίον των κυριότερων ανταγωνιστών τουν και σε όλα κερδίζει χωρίς περιστροφές...Οι 4Τ τώρα που είναι κατά την γνώμη μου μακράν το πιο αξιόπιστο(υπάρχει 35 χρόνια κι έχει αποδείξει πολλά-ειδικά σε περιπτώσεις που είχε ξεσπάσει "πόλεμος" μεταξύ των περιοδικών για διάφορα μοντέλα όπως το SAXO VTS, FIAT MAREA κτλ διαπίστωσα τελικά ότι δικαιώθηκε)δυναμομετρήσανε λοιπόν το αυτοκίνητο με 106,1 ίππους ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ, με απώλειες 15 ίππων από τη μετάδοση, δηλαδή 121 ίππους (τεύχος 412-Ιανου.05)Το DRIVE MARTIOY 2005 115.1 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΑΛΟΓΑΚΙΑ STON TROXO με απώλειες 15,7! και -έχω την εντύπωση δεν είμαι 100% σίγουρος αν δεν ανατρέξω-επιβεβαίωσαν και οι δημοσιογράφοι με την αίσθηση που αποκομίσανε και επίσης με τις μετρήσεις επιδόσεων...Μιλάμε για τον νέο σύγχρονο 1600αρη με ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ ΧΡΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΞΑΓΩΓΗΣ.

 

metaksi mas megale , alla ta 115 aloga prosopika den ta eida.........tora tha mou pis mpori na itan akomi astrotos o kinitiras.......ok dekto

as elpisoume aurio pou tha pao antiprosopia , na katafero na to tsimpiso gia kana dio ores gia perisotera news.......

Link to comment
Share on other sites

Oi epidoseis omws toy aftokinhtoy adistoixoun se 130 ippus aftokinhto.To focus itan padote ksekathara brosta ap to Golf me ta 115 aloga (tosa evgale k sto dynamometro) parolo pou exei 1 sxesh ligoterh sto kivwtio....

 

Estw....den einai ekei to thema ...to thema ine oti ta 115 aloga YPARXOUN OLOKLHRA KAI THERIEMENA :D (oxi sa kati Alfa Romeo kinhthres me 165 aloga onomastika pou sto dynamometro apodidoun 30 ligotera :D)

 

 

Τι λέμε τώρα, 130 ίππους από ατμοσφαιρικό 1600...;

Μαγικό ζωμό το ταίζουν... :lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

'Η καναν κινητηρα απο Honda.... :D :D :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπαρχουν 2 εκδοσεις του 1,6 κινητηρα της Ford!!

Ο ενας 1600αρης ειναι αυτος που φορουσε το πρωτο Focus και που φοραει τωρα το Fiesta!! Η ονομαστικη του ισχυς ηταν 100ps αλλα στην πραξη εβγαζε 106-109...

 

Ο αλλος ειναι αυτος που φοραει το νεο Focus που αν δεν κανω λαθος εχει και μεταβλητο χρονισμο των βαλβιδων και η ονομαστικη του ισχυς ειναι 115ps... Τα 126 μου φαινεται εξαιρετικα αισιοδοξο σαν νουμερο!!

 

ναι το ams εγραφε 126 ενταξει και εμενα πολλα μου φαινονται,αν και ειμαστε στο 2005 παντος τωρα μετα απο 5 χρονια θα ξαναβγαλει μηχανη ηford,

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Pandws sta Fiesta pou koitaksa katw ap to kapw eida plaketa ths siemens fanerh dipla sth bataria :worry: (egefalos?,h Ford sinithize na kryvei ton egefalo pisw ap to doulapaki toy sinodigou).Mexri prosfata h Ford evgaze diko ths egefalo,ton EEC V (kapws etsi) ,arxise na xrhsimopoiei Siemens twra?

Oi ZETEC SE eixan sigoura egefalo ths Ford sthn arxh (Duratec 1,4 1,6 = ZETEC SE me allo plastiko kapaki :p) ,isws h allagh egefalou edwse ta aloga :worry:

Link to comment
Share on other sites

amelidi to proto to focus den ebgaze 106-109 aloga..........

stin ousia me astroto kinitira ebgaze 90 ston troxo..........pantos me anigmeno kinitira apodidi POLI KALITERA.........

Υποψιαζομαι οτι το 1600αρι μοτερ που φοραει το Fiesta ειναι το ιδιο με αυτο που φορουσε το Focus το παλιο... Αν ειναι οντως ετσι σε εμενα απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι το μοτερ βγαζει γυρο στα 106-109 αλογα!! Δεν το εψαξα για να σου πω την αληθεια οποτε αν εσυ εισαι σιγουρος τοτε μαλλον θα εχεις δικιο...

Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink: :blink:

 

Ρε παλήκαρε :lol: τι δεν κατάλαβες...;

 

Αναφέρει:

 

Αν ειναι οντως ετσι σε εμενα απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι το μοτερ βγαζει γυρο στα 106-109 αλογα!!

 

Ποιόν ρώτησε...; :shifty:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΑ που ανακάλυψα από τους χτεσινούς 4Τ : τα προσκέφαλα έχουν ενεργή προστασία για οπίσθιες συγκρούσεις, τα φρένα έχουν ΕΒΑ μαζί με το ΑΒS, τα υλικά σαλονιού είναι υποαλλεγικά πιστοποιημένα κατά TUV, οι θέσεις ISOFIX πίσω είναι 2, το προηγμένο σύστημα ασφαλείας του σασί επιτρέπει στα εξαρτήματα να μετακινηθούν κάτω από το δάπεδο σε σ'υγκρουση. Τέλος το συγκρίνει με την ΑΛΦΑ 147 facelift και το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον...επιβεβαιώνει ότι πλέον το φοκους δεν συγκρίνεται με τα αστρα 307 κορολλα κτλ. αλλά με τα premium της κατηγορίας 116,Α3,147 ..με την οποία βγαίνει ΙΣΟΠΠΟΠΙΑ που είναι ο τίτλος του κομματιού...Επίσης το φοκους φοράει ένα πακέτο STARLINE κόστους 1.090 ευρώ με αεροτομή, εμπρός σπόιλερ, πλαινά μαρσπιέ και διπλή απόληξη εξάτμισης.

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...