Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κανει καποιος το downgrade με τον τροπο που διδεται εδώ:

 

http://guidebeats.com/2016/04/26/downgrade-huawei-p8-lite-dual-sim-android-m/

 

Υπαρχει καποιο θεμα περι εγγυησης ή ΟΤΑ support μετα, επειδή είναι Λιθουανιας η Β170 εκδοση που δινει ο οδηγος;

 

Τι σε κάνει να θες downgrade;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πριν 1-2 μερες αυτό συζητούσαμε εδώ... Τα ξεχασατε ηδη; Εχω γραψει τους 2 βασικοτατους και ισχυρους λογους που θελω να επιστρεψω στο 5.01. :confused:

 

Άλλος ενας οδηγος εδώ: http://huaweifirmware.com/huawei-p8-lite στον οποιο μιλαει για latest την Β190, δεν ειχα δει καπου να αναφέρεται αυτή στο θεμα (ή δεν ειχα διαβασει το τοπικ τοτε που ειχε βγει; ). Εχει κανεις αποψη για την Β190 σε σχεση με την Β170;

 

 

How to downgrade from Android 6.0 Marshmallow firmware to stock ROM

 

11. wait until second part of downgrade will be fine, than you will have latest official firmware C432B190 Android 5.0.1 Lollipop

 

Ενώ πιο πανω που αναφερει για upgrade από παλιότερες εκδοσεις, για dual μιλαει για την Β188

wait until update is done and now you can install OTA update B188

και για single την Β181

download Android 5.0.1 Lollipop CUSTC40 B181 for Huawei P8 Lite

Edited by jsimeo
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το voice call ισχύει για το android 6 γενικότερα ή μόνο στο δικό μας;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή καταμπερδεύτηκα:cry::

Aπό vodafone branded .181 , γίνεται να περάσεις στην 6;

 

Αν ναι υποδείξτε μου ρε παιδιά το ποστ,γιατί μια γρήγορη αναζήτηση δε με βοηθησε.

 

 

 

(Αναζητώντας πιο πολλή ώρα βρήκα την .560

από αυτό το λινκ [/url] (2,61gb)

και επίσης από εδώ http://goo.gl/0NlfIz[/url] (1,4gb)

 

επίσης την .565 από εδώ https://goo.gl/GHiFhg

 

Αν τα κατεβάσω και κάνω manual το update ,πηγαίνω στην 6;;; )

Edited by hollygun
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε ,πρεπει πρωτα να το κανεις unbranded δικαρτο...

http://www.carbontesla.com/2015/09/download-huawei-p8-lite-b132-firmware-dual-sim/

Μετα ,κανεις ενημερωση σε C432B170 & μετα περνας b550/b560/564

Αλλα αν θελεις την γνωμη μου ,μην πας σε 6.0 ,για εμενα δεν αξιζει..Βλεπω φοβερες διαφορες στο κινητο (ποιοτητα ηχου,μπαταρια ,gpu) ,ομως κολλαeι τοσο πολυ στα απλα πραγματα που κατανταει εκνευριστικο..Γνωμη μου βεβαια ,αλλα στην παραθετω ,ωστε νσ το σκεφτεις σοβαρα..

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

...λέω να το δοκιμάσω..

Σοφή όμως κι η συμβουλή σου.

Οπότε θα το κάνω, μόνο αν υπάρχει rollback διαδικασία..

 

(Μισό λεπτό όμως εσύ μιλας για b132,ενώ διάβασα και για b046b από τον vasilispas

εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6726128#post6726128 )

Κάνουν και οι δύο εκδόσεις;;

Edited by hollygun
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα μπορούσε κάποιος χρήστης να με ενημερώσει για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να μετατρέψω σε δίκαρτο ένα μονόκαρτο αγορασμένο από Vodafone; Ξέκινησα το νήμα από την αρχή, έφτασα μέχρι την 41 σελίδα αλλά δεν άντεξα να διαβάσω όλες τις άλλες καθώς ποστς για θηκες και νυχτερινες ληψεις με κουρασαν.

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω τα:

* ALE-L21V100R001C432B046b.rar

και

* ALE-L21 V100R001C432B052 Europe channel dual sim.rar

 

Εμεινα στη φάση πως περναω step1, step2, (από την αποσυμπιεση του ALE-L21V100R001C432B046b.rar) hard reset και μετα περναω την Β052.

Δεν γνωριζω ομως αν ισχυουν ακομα αυτά μιας και πέρασε κάποιος καιρός. Υπαρχει κάποιο πιο πρόσφατο firmware που θα πρεπει να βαλω για να το κανω 2καρτο ή υπαρχει περιπτωση να μη μπορω κανω την μετατροπη λόγω της ALE-21C02B140 που φοράει;

Ο κωδικός μοντέλου μου είναι ALE-21

Αριθμός έκδοσης: ALE-21C02B140

Εκδοση kernel 3.10.61-ge512ab7

Emui: 3.1

Προσαρμοσμενη εκδοση: CUSTC02D001

 

Θα περιμένω τις συμβουλές σας.

Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, διάβασα λίγο το νήμα σας αλλά δεν βρήκα αν έχει αναφερθεί πάλι αυτό που έψαχνα.

 

Το p8 lite ενός φίλου, έχει το εξής θέμα με το ράδιο. Έχοντας τα ακουστικά σαν κεραία και τον ήχο από το ηχείο παίζει αχνα μουσική και ακούγεται δυνατά ένα σφύριγμα. Το καθιστά αδύνατο να ακούσεις μουσική. Έχει τύχει σε κάποιον? Πως διορθώνεται.?

 

Βρηκα σε ένα ιταλικό forum άτομα που το είχαν το ίδιο θέμα αλλά χωρίς να έχουν λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα μπορούσε κάποιος χρήστης να με ενημερώσει για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να μετατρέψω σε δίκαρτο ένα μονόκαρτο αγορασμένο από Vodafone; Ξέκινησα το νήμα από την αρχή, έφτασα μέχρι την 41 σελίδα αλλά δεν άντεξα να διαβάσω όλες τις άλλες καθώς ποστς για θηκες και νυχτερινες ληψεις με κουρασαν.

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω τα:

* ALE-L21V100R001C432B046b.rar

και

* ALE-L21 V100R001C432B052 Europe channel dual sim.rar

 

Εμεινα στη φάση πως περναω step1, step2, (από την αποσυμπιεση του ALE-L21V100R001C432B046b.rar) hard reset και μετα περναω την Β052.

Δεν γνωριζω ομως αν ισχυουν ακομα αυτά μιας και πέρασε κάποιος καιρός. Υπαρχει κάποιο πιο πρόσφατο firmware που θα πρεπει να βαλω για να το κανω 2καρτο ή υπαρχει περιπτωση να μη μπορω κανω την μετατροπη λόγω της ALE-21C02B140 που φοράει;

Ο κωδικός μοντέλου μου είναι ALE-21

Αριθμός έκδοσης: ALE-21C02B140

Εκδοση kernel 3.10.61-ge512ab7

Emui: 3.1

Προσαρμοσμενη εκδοση: CUSTC02D001

 

Θα περιμένω τις συμβουλές σας.

Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας..

 

Αποσυμπιεζεις το rar & εχει μεσα 2 φακελους ,step1 &2 !Καθε φακελος εχει μεσα ενα αρχειο update.app !Παιρνειε το step1 ,τον αντιγραφεις στην microsd σου και τον μετονομαζεις τον φακελο σε dload !Μπαινεις ρυθμισεις/ενημερωσεις/τοπικη ενημερωση & την κανεις install !Μετα ,αφου ανοιξει κανεις το ιδιο & στο step2 !!Και εισαι ετοιμος!!!

Και με b132 το ιδιο κανεις ,εγω προσωπικα ετσι το ειχα κανει

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλα σε καμια περιπτωση δεν βαστας την B132 για καθημερινη χρηση ,ειναι αρκετα προβληματικη...

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα μ΄αυτόν τον οδηγό που βρήκα πρόχειρα, θα έπρεπε στο μενού για τη διαχείριση μνήμης να υπήρχαν οι σχετικές ρυθμίσεις ώστε να ενοποιηθούν οι μνήμες. Δυστυχώς, όπως σου είπε και ο Ανώνυμος πιο πάνω, μπορείς μόνο να αλλάξεις την προεπιλεγμένη θέση της μνήμης σε sdcard οπότε λογικά κι αυτό σε βολεύει αρκετά. Κι εδώ ότι πιο σχετικό βρήκα στο xda, ουσιαστικά φαίνεται ότι μόνο με root και "pure Android" μπορείς να κάνεις δουλειά. Έχε υπόψη σου πως τελικά είναι λίγες οι συσκευές που προσφέρουν αυτή τη λειτουργία αφού η κάθε εταιρεία έχει (ή προβάλλει) τους δικούς της λόγους για να μην την επιτρέψει, πχ LG και Samsung όπως σε παλιότερο άρθρο εδώ. Τώρα τόσο καιρό που το ρωτάς και κανείς άλλος δεν έχει απαντήσει ακόμα ικανοποιητικά τότε μάλλον έτσι έχουν τα πράγματα όσο μπορώ να ψάξω και από τη μεριά μου. Για πιο εξτρίμ καταστάσεις δεν διακινδυνεύω να παραθέσω λινκ καθώς θες κι εσύ - και καλά κάνεις - επίσημο λογισμικό της εταιρείας. Αν θες απλώς να μεταφέρεις εφαρμογές στην sd card τότε σου δίνει τη δυνατότητα να την ορίσεις σαν προεπιλεγμένη μνήμη αλλά δεν την ενοποιεί με την εσωτερική μνήμη.

 

Σε ευχαριστω που απαντησες! Ερωτηση...αν βαλω προεπιλεγμενη μνημη την SD CARD θα μπορω να βαλω κανονικα εφαρμογες και παιχνιδια και θα γεμιζει η SD CARD ; Αυτο δεν καταλαβα.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που απαντησες! Ερωτηση...αν βαλω προεπιλεγμενη μνημη την SD CARD θα μπορω να βαλω κανονικα εφαρμογες και παιχνιδια και θα γεμιζει η SD CARD ; Αυτο δεν καταλαβα.

Ακριβώς αυτή είναι η δουλειά που κάνει οπότε δεν χρειάζεται ν' αγχώνεσαι. Με το που ξεκινάς μια καινούρια εγκατάσταση προγράμματος, αυτή θα γίνεται κατευθείαν στην sd card. Το πρόβλημα είναι μόνο όταν θα χρειαστείς να το χρησιμοποιείς ενίοτε σαν δίκαρτο οπότε με την εναλλαγή sd και δεύτερης sim προσωρινά θα τα χάνεις.

 

ΥΓ. Εννοείται καλή και γερή sd θα βάλεις, έτσι;

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή είναι η δουλειά που κάνει οπότε δεν χρειάζεται ν' αγχώνεσαι. Με το που ξεκινάς μια καινούρια εγκατάσταση προγράμματος, αυτή θα γίνεται κατευθείαν στην sd card. Το πρόβλημα είναι μόνο όταν θα χρειαστείς να το χρησιμοποιείς ενίοτε σαν δίκαρτο οπότε με την εναλλαγή sd και δεύτερης sim προσωρινά θα τα χάνεις.

 

ΥΓ. Εννοείται καλή και γερή sd θα βάλεις, έτσι;

 

την εβγαλα την μια sim,δεν ειχε νοημα με 2 αριθμους. Εκανα εγκατασταση μερικα προγραμματα και πανε τελικα στην εσωτερικη μνημη.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

την εβγαλα την μια sim,δεν ειχε νοημα με 2 αριθμους. Εκανα εγκατασταση μερικα προγραμματα και πανε τελικα στην εσωτερικη μνημη.

Καθόρισες σαν θέση αποθήκευσης την εξωτερική και συνεχίζουν και πάνε στην εσωτερική;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καθόρισες σαν θέση αποθήκευσης την εξωτερική και συνεχίζουν και πάνε στην εσωτερική;

 

Ναι, εβαλα μερικα παιχνιδια μεγαλα και ειδα μειωθηκε η εσωτερικη μνημη.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εβαλα μερικα παιχνιδια μεγαλα και ειδα μειωθηκε η εσωτερικη μνημη.

 

Καθόρισες σαν θέση αποθήκευσης την εξωτερική και συνεχίζουν και πάνε στην εσωτερική;

 

Κι εγώ έχω θέσει προεπιλεγμένη την sd, αλλά εγκαθιστόνται στην εσωτερική. Στο viber πχ που είναι στην εσωτερική, όταν μου στέλνουν φωτο ή video τότε αυτά πάνε στην sd. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κάνω κάτι download από τον opera. Με άλλα λόγια η εφαρμογή πάει στην εσωτερική αλλά τα δεδομένα της στην sd.

Για να πάει μια εφαρμογή στην sd πας εφαρμογές>ταδε εφαρμογή>αποθηκευτικός χώρος>αλλαγή και εκεί επιλέγεις κάρτα sd.

Edited by alexnt
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα κι από Vodafone branded .181 πήγα στην .560 .

Το μόνο που με παίδεψε, ήτανε όταν μπήκε η balong 046b στο step 1 και δεν που έβγαζε την κάτω μπάρα δυσκολεύοντας μου την πλοήγηση,προκειμένου να περάσω στο step 2(εκεί δεν μου αναγνώριζε το δίκτυο της κινητής).

Πλέον νομίζω ότι η μπαταρία αδειάζει αργότερα και ότι έχω περισσότερη ελεύθερη ram, πια.

Δεν μπορώ να πω ότι κατενθουσιάστικα,αλλά για την ώρα δεν το έχω μετανιώσει,κιόλας.Καλά πάει το κινητό.

Τώρα τι λέτε,να πάω στην .564 με OTA;;;

 

(Κι ένα ευχαριστώ στους VASILISPAS για όλες τις χρηστικές πληροφορίες στο θέμα και στον AnwnymoMeLene που ασχολήθηκε με τις ερωτήσεις μου και με βοήθησε να κατανοησω καλύτερα τι πρέπει να κάνω.)

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by hollygun
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα κι από Vodafone branded .181 πήγα στην .560 .

Το μόνο που με παίδεψε, ήτανε όταν μπήκε η balong 046b στο step 1 και δεν που έβγαζε την κάτω μπάρα δυσκολεύοντας μου την πλοήγηση,προκειμένου να περάσω στο step 2(εκεί δεν μου αναγνώριζε το δίκτυο της κινητής).

Πλέον νομίζω ότι η μπαταρία αδειάζει αργότερα και ότι έχω περισσότερη ελεύθερη ram, πια.

Δεν μπορώ να πω ότι κατενθουσιάστικα,αλλά για την ώρα δεν το έχω μετανιώσει,κιόλας.Καλά πάει το κινητό.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Εννοειται...+25% περισσοτερη μπαταρια θα εχεις

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, κανείς τίποτα για το ραδιόφωνο και το ηχείο του?

 

Το. Θεωρείται hw θέμα? Να πάει σε service?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα κι από Vodafone branded .181 πήγα στην .560 .

Το μόνο που με παίδεψε, ήτανε όταν μπήκε η balong 046b στο step 1 και δεν που έβγαζε την κάτω μπάρα δυσκολεύοντας μου την πλοήγηση,προκειμένου να περάσω στο step 2(εκεί δεν μου αναγνώριζε το δίκτυο της κινητής).

Πλέον νομίζω ότι η μπαταρία αδειάζει αργότερα και ότι έχω περισσότερη ελεύθερη ram, πια.

Δεν μπορώ να πω ότι κατενθουσιάστικα,αλλά για την ώρα δεν το έχω μετανιώσει,κιόλας.Καλά πάει το κινητό.

Τώρα τι λέτε,να πάω στην .564 με OTA;;;

 

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω θα σου προτινα να κανεις ,ληψη του πληρους πακετου ,που θα ειναι 1.05gb & οχι οτα 290μβ...και μετα να κανεις και μια επαναφορα εργοστασιακων...

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτινα να κανεις ,ληψη του πληρους πακετου ,που θα ειναι 1.05gb & οχι οτα 290μβ...και μετα να κανεις και μια επαναφορα εργοστασιακων...

Λήψη όλου του πακέτου,από που γίνεται;; Όχι ΟΤΑ να υποθέσω;

Παρέχει κάτι αξιοσημείωτο έξτρα, το πακέτο του 1gb;

Αν επιλέξω την προτεινόμενη από το κινητό ΟΤΑ των 135 mb,θα χάσω εφαρμογές και ρυθμίσεις με το upgrade;

Edited by hollygun
Link to comment
Share on other sites

Λήψη όλου του πακέτου,από που γίνεται;; Όχι ΟΤΑ να υποθέσω;

Παρέχει κάτι αξιοσημείωτο έξτρα, το πακέτο του 1gb;

Αν επιλέξω την προτεινόμενη από το κινητό ΟΤΑ των 135 mb,θα χάσω εφαρμογές και ρυθμίσεις με το upgrade;

 

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.κανε ota .Αν εβαλες B550 πολωνικη κανε ,ota μετα τη Β564

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.κανε ota .Αν εβαλες B550 πολωνικη κανε ,ota μετα τη Β564

560 έβαλα,μάλλον Πολωνική..

Να προχωρήσω λες,ε;

Φοβάμαι λίγο, λόγω αναφορών για γρήγορη κατανάλωση μπαταρίας και lagαρισματος από κάποιους φίλους εδώ. :o :o :o

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

560 έβαλα,μάλλον Πολωνική..

Να προχωρήσω λες,ε;

Φοβάμαι λίγο, λόγω αναφορών για γρήγορη κατανάλωση μπαταρίας και lagαρισματος από κάποιους φίλους εδώ. :o :o :o

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο δικο μου ειδα μονο βελτιωση....μπαταρια τουλαχιστον 25% πανω

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω για κατέβασμα και θα μοιραστω εντυπώσεις.

Για να δούμε...

 

Ξεκίνησα το upgrade με μπαταρία 100%.

Μόλις τέλειωσε και η μπαταρία , είναι στο 96% ύστερα από ούτε 20 λεπτά.

:eek: :eek: :eek:

Αυτό καλό θα ήταν να μη γίνεται,στα τηλέφωνα,παιδιά.

 

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γρήγορο drain μπαταρίας βλέπω και αδικαιολόγητο,αφού δεν έχω προστατευόμενη εφαρμογή.

 

Με δέκα λεπτά χρήσης μετά το upgrade έπεσε άλλα 5% και πια είμαστε στο 91% .

Edited by Johny-B
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορο drain μπαταρίας βλέπω και αδικαιολόγητο,αφού δεν έχω προστατευόμενη εφαρμογή.

 

Με δέκα λεπτά χρήσης μετά το upgrade έπεσε άλλα 5% και πια είμαστε στο 91% .

 

Backup τα απαραίτητα και reset to factory settings.

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...