Jump to content

Δωρεάν τηλεφωνήματα σε Ευρώπη-ΗΠΑ!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσον αφορά τα pocket pc, δες αυτό :)

EDIT: Άκυρο :O έχεις ποστάρει και συ (είναι και χαράματα τι περίμενες :p )

 

Εδώ δεν το είδα εγώ που πόσταρα:p Θα πέσει πολύ τηλεφώνημα :D

 

Το μόνο μέρος που τηλεφώνησα και δεν με άκουγαν καλά , είναι η εξυπηρέτηση πελατών της otenet, αλλά εκεί από όπου κι αν πάρω, μια ζωή χάλια με ακούνε:rolleyes:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να προσθέσω επίσης ότι το voipbuster δεν είναι και ότι φτηνότερο προς κλήσεις για κινητά.

Ο,17€ το λεπτό πάει.

 

Έχουμε κάτι φτηνότερο ; Εδώ το i-call και διαφημίζει ότι χρεώνει το λεπτό για όλες τις κλήσεις 0,015 € το λεπτό χωρίς φπα. Άντε δηλαδή και 2 λεπτά.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Your VoipBuster credit has expired.

Please go to our website to buy new credit, so you can keep making free calls!

 

 

Οταν γυρισω Αγγλια και δω οτι δε μπορω να κανω κλησεις θα γραφτω στο sipdiscount οπου οι αλλαγες δεν ειναι τοσο γρηγορες :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ sipdiscount είμαι (άλλωστε ποιος μου είπε να πάω εκεί; :whistle: :D) και όντως οι αλλαγές δεν είναι κάθε μέρα. Και εκτός αυτού το γεγονός ότι μέσω sipdiscount κάνεις κλήσεις μόνο μέσω ΑΤΑ και όχι μέσω προγράμματος είναι ενθαρρυντικό για όσους έχουμε ΑΤΑ γιατί η (υπερ)κατανάλωση δεν είναι και τόσο μεγάλη από... τζαμπατζήδες με μικροφωνάκι και ακουστικά... :shifty:

 

Α επίσης μια παρατήρηση. To QOS εδώ και λίγες μέρες λειτουργεί σχεδόν άψογα. Δε πα να ανεβάζω 12άρια και να κατεβάζω 45άρια, μόλις παίρνω τηλ. από το ΑΤΑ πέφτουν αυτά και η κλήση γίνεται σχεδόν τέλεια. :D

 

Βέβαια δεν ισχύει πάντα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα και εγώ το mail:

 

Dear harryal,

 

Your VoipBuster credit has expired.

Please go to our website to buy new credit, so you can keep making free calls!

 

Kind regards,

VoipBuster Customer Services

http://www.voipbuster.com

 

Και το credit μηδενίστηκε :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μηδενίστηκε το ευρουδάκι που είχα καταθέσει προ αμνημονεύτων... Τώρα η ερώτηση είναι να συνεχίσω στο viopbuster, να πάω sipdiscount ή κανένα νέο και ποιο ωραίο?
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μηδενίστηκε το ευρουδάκι που είχα καταθέσει προ αμνημονεύτων... Τώρα η ερώτηση είναι να συνεχίσω στο viopbuster, να πάω sipdiscount ή κανένα νέο και ποιο ωραίο?

Αν έχεις ΑΤΑ χωρίς δεύτερη κουβέντα πήγαινε sipdiscount. Αν όχι διάλεξε αυτόν που σου προσφέρει δωρεάν τις χώρες που καλείς. ;)

 

ΕDIT: Τι διάλο, σε όλους ταυτόχρονα στείλαν το μέιλ; Κι εμένα μόλις τώρα μου ήρθε το ίδιο μέιλ, ότι έληξαν τα κρέντιτ κλπ κλπ. :O

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ΑΤΑ χωρίς δεύτερη κουβέντα πήγαινε sipdiscount. Αν όχι διάλεξε αυτόν που σου προσφέρει δωρεάν τις χώρες που καλείς. ;)
Έχω ΑΤΑ. Μόλις δοκίμασα το free trial sipdiscount και με πήρα τηλέφωνο για 1 λεπτό. Είχε καθυστέρηση περί τα 5 sec!! Έχω την αίσθηση οτι το voipbuster ήταν λίγο καλύτερο, αλλά μπορεί και να έτυχε... Έχει κάνει κανείς test την ίδια ώρα με voipbuster και sipdiscount σε ΑΤΑ για να δούμε αν έχουν διαφορά οι δύο server (και ας είναι της ίδιας εταιρείας)?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ΑΤΑ. Μόλις δοκίμασα το free trial sipdiscount και με πήρα τηλέφωνο για 1 λεπτό. Είχε καθυστέρηση περί τα 5 sec!! Έχω την αίσθηση οτι το voipbuster ήταν λίγο καλύτερο, αλλά μπορεί και να έτυχε... Έχει κάνει κανείς test την ίδια ώρα με voipbuster και sipdiscount σε ΑΤΑ για να δούμε αν έχουν διαφορά οι δύο server (και ας είναι της ίδιας εταιρείας)?

Aκριβώς αυτή την απορία είχα κι εγώ, αλλά τελικά να ξέρεις ότι είναι οι ίδιοι σέρβερς με άλλα ονόματα. ;) Όποτε έχει πρόβλημα ο ένας, έχει κι ο άλλος. Οπότε απλά έτσι σου φάνηκε. Εγώ μιλούσα τώρα κανά 20λεπτο με Ελλάδα, όλα οκ, χωρίς καθόλου καθυστέρηση. :D

 

Κάνω ping sipdiscount.com και ping voipbuster.com σε command prompt και μου βγάζει τα ίδια αποτελέσματα. Περίπου στα 85ms είμαι. Μια χαρά πιστεύω για Ελλάδα. Δοκίμασε κι εσύ τώρα αν θέλεις να συγκρίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην υποστήριξη αναφέρει επί λέξη:

 

How long can I use my credit to make calls outside the VoipBuster network?

 

Credit in your VoipBuster balance remains active for 120 days after your last purchase.

 

Οπότε μάλλον θα αρχίσουν να το εφαρμόζουν.. που σημαίνει 10 ευρώ για απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά για 4 μήνες... δεν είναι και άσχημα ακόμα και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Στην υποστήριξη αναφέρει επί λέξη:

 

How long can I use my credit to make calls outside the VoipBuster network?

 

Credit in your VoipBuster balance remains active for 120 days after your last purchase.

 

Οπότε μάλλον θα αρχίσουν να το εφαρμόζουν.. που σημαίνει 10 ευρώ για απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά για 4 μήνες... δεν είναι και άσχημα ακόμα και έτσι...

Ρε παιδιά το έχει πει και ο Nrg παλιότερα. Καταλάβετε ότι με τα 10€ δεν αγοράζετε δωρεάν κλήσεις, αλλά χρόνο ομιλίας. Ε λογικό είναι κάποια στιγμή ο χρόνος ομιλίας να λήγει. Όπως γίνεται και με τα καρτοκινητά. Βέβαια εκείνα λήγουν στον χρόνο πάνω, ε αυτό λήγει στους 6 μήνες (αλήθεια 4 το κάναν τώρα, εγώ από Μάιο είχα κάνει κατάθεση, τώρα μου σβήστηκαν τα 7cents που είχα :p)

 

Καθόλου άσχημα δεν είναι. Απλά λίγο πριν λήξει η ημερομηνία φροντίστε να ξοδεύετε το ποσό σε χρεώσιμες κλήσεις (πχ κινητά). ;)

Link to comment
Share on other sites

ekana to test shmera me 512 hol kai poianei mono 50 paketa

Μόνο 50 ε; :worry: Τα 100 είναι το ελάχιστο για μια τέλεια συνομιλία.

 

Για όσους θέλετε να κάνετε το τεστ με τα πακέτα για να δούμε πόσα πιάνετε, υπάρχει λίγες σελίδες πριν, συγκεκριμένα εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτή την απορία είχα κι εγώ, αλλά τελικά να ξέρεις ότι είναι οι ίδιοι σέρβερς με άλλα ονόματα. ;) Όποτε έχει πρόβλημα ο ένας, έχει κι ο άλλος. Οπότε απλά έτσι σου φάνηκε. Εγώ μιλούσα τώρα κανά 20λεπτο με Ελλάδα, όλα οκ, χωρίς καθόλου καθυστέρηση. :D

 

Κάνω ping sipdiscount.com και ping voipbuster.com σε command prompt και μου βγάζει τα ίδια αποτελέσματα. Περίπου στα 85ms είμαι. Μια χαρά πιστεύω για Ελλάδα. Δοκίμασε κι εσύ τώρα αν θέλεις να συγκρίνουμε.

 

Τι ακριβώς κοιτάμε στο ping; το min, max για το avg; Και πόσο περίπου πρέπει να είναι; όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ sipdiscount είμαι (άλλωστε ποιος μου είπε να πάω εκεί; :whistle: :D) και όντως οι αλλαγές δεν είναι κάθε μέρα. Και εκτός αυτού το γεγονός ότι μέσω sipdiscount κάνεις κλήσεις μόνο μέσω ΑΤΑ και όχι μέσω προγράμματος είναι ενθαρρυντικό για όσους έχουμε ΑΤΑ γιατί η (υπερ)κατανάλωση δεν είναι και τόσο μεγάλη από... τζαμπατζήδες με μικροφωνάκι και ακουστικά... :shifty:

 

Α επίσης μια παρατήρηση. To QOS εδώ και λίγες μέρες λειτουργεί σχεδόν άψογα. Δε πα να ανεβάζω 12άρια και να κατεβάζω 45άρια, μόλις παίρνω τηλ. από το ΑΤΑ πέφτουν αυτά και η κλήση γίνεται σχεδόν τέλεια. :D

 

Βέβαια δεν ισχύει πάντα αυτό.

 

Παράκληση ,επειδή έχω και εγώ ΑΤΑ αλλά χρησιμοποιώ voipbuster πεσ΄μου λίγο τί ρυθμίσεις βάζεις στο ΑΤΑ για sipdiscount γιατί όσες φορές και αν τις έβαλα δεν μπόρεσα να συνδεθώ. (Εχω το ΑΤΑ Grandstream HT 488) Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε α) sip server sip1.sipdiscount.com χωρις outbound proxy αλλα με stun server (use stun server :yes) stun.sipdiscount.com

 

β) sip server sip1.sipdiscount.com και outbound proxy sip1.sipdiscount.com χωρις stun

 

γ) sip server sip1.sipdiscount.com και outbound proxy sip.voipbuster.com χωρις stun.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κοιτάμε στο ping; το min, max για το avg; Και πόσο περίπου πρέπει να είναι; όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο;

E βασικά το μέσον όρο, αλλά συνήθως δε διαφέρουν και πολύ μεταξύ τους. Ναι όσο πιο λίγο τόσο καλύτερο. Είναι ο χρόνος απόκρισης προς τη συγκεκριμένη σελίδα. Δηλαδή πόσο γρήγορη είναι η επικοινωνία. ;)

Παράκληση ,επειδή έχω και εγώ ΑΤΑ αλλά χρησιμοποιώ voipbuster πεσ΄μου λίγο τί ρυθμίσεις βάζεις στο ΑΤΑ για sipdiscount γιατί όσες φορές και αν τις έβαλα δεν μπόρεσα να συνδεθώ. (Εχω το ΑΤΑ Grandstream HT 488) Ευχαριστώ.

Εγώ μόνο SIP Server έχω βάλει και τα στοιχεία login μου. Ούτε STUN Server ούτε outbound Proxy...

Ορίστε και τα screenshots

http://img116.imageshack.us/img116/6205/54lr.jpg

 

 

http://img435.imageshack.us/img435/9596/64cl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι η ελάχιστη κατάθεση στο sipdiscount? 10 ευρώ όπως και το voipbuster??

 

Είμαι σε δίλλημα... δε ξέρω σε ποιά από τις δύο να γραφτώ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι η ελάχιστη κατάθεση στο sipdiscount? 10 ευρώ όπως και το voipbuster??

 

Είμαι σε δίλλημα... δε ξέρω σε ποιά από τις δύο να γραφτώ...

10€ είναι harryal.+το ΦΠΑ βγαίνει στα 11,5€ περίπου. Όπως είπα και εδώ αν έχεις ΑΤΑ καλύτερα να γραφτείς sipdiscount γιατί εκεί οι αλλαγές είναι πολύ λιγότερες (εώς ανύπαρκτες) εδώ και καιρό. Και επιπλέον είναι το μόνο σάιτ που δεν θεωρεί τις χρεώσεις αυτές beta...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά πήγα με sipdiscount δίνοντας με paypal τα 11,60€.

Δοκίμασα να πάρω τηλ (τον εαυτό μου!) και ενώ εγώ ακούγομαι άμεσα χωρίς καθυστέρηση, η άλλη πλευρά ακούγεται με 11sec καθυστέρηση!! Είμαι με Forthnet 512 σε "άνετο" dslam και ταχύτητες στα 53kb/sec down και pings π.χ. προς http://www.sipdiscount.com στα 94ms. Ελπίζω να φτιάξουν το service τους γιατί έτσι μου είναι άχρηστο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά πήγα με sipdiscount δίνοντας με paypal τα 11,60€.

Δοκίμασα να πάρω τηλ (τον εαυτό μου!) και ενώ εγώ ακούγομαι άμεσα χωρίς καθυστέρηση, η άλλη πλευρά ακούγεται με 11sec καθυστέρηση!! Είμαι με Forthnet 512 σε "άνετο" dslam και ταχύτητες στα 53kb/sec down και pings π.χ. προς http://www.sipdiscount.com στα 94ms. Ελπίζω να φτιάξουν το service τους γιατί έτσι μου είναι άχρηστο...

 

kai mena ta idia :mad: elpizw na einai parodiko..

 

pantws kai to voipbuster ta idia ping dinei.. opote einai geniko to provlima...

 

as elpisoume oti tha luthei suntoma..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...