Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι για αγορά της συσκευής (από τα Public).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για διάφορα προβλήματα/ ελαττώματα που έχετε συναντήσει (ακόμα καλύτερα αν το πήρατε από τα public) αλλά και τη βασική ερώτηση αν χρειάζεται να "μπλέξω" με αλλαγές rom κλπ.

Επίσης, μερικά σχόλια για την Meizu (πχ περί αναβαθμίσεων, service, ποιότητα κατασκευής κ.α.) θα ήταν ευπρόσδεκτα, επειδή για εμένα είναι άγνωστη.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι για αγορά της συσκευής (από τα Public).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για διάφορα προβλήματα/ ελαττώματα που έχετε συναντήσει (ακόμα καλύτερα αν το πήρατε από τα public) αλλά και τη βασική ερώτηση αν χρειάζεται να "μπλέξω" με αλλαγές rom κλπ.

Επίσης, μερικά σχόλια για την Meizu (πχ περί αναβαθμίσεων, service, ποιότητα κατασκευής κ.α.) θα ήταν ευπρόσδεκτα, επειδή για εμένα είναι άγνωστη.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

 

Νομίζω από eshop είναι λίγο πιο φθηνό. Εφόσον λοιπόν το αγοράσεις από public ή eshop δεν έχεις θέμα με εγγύηση. Καλύπτεσαι κανονικότητα. Επίσης από τη στιγμή που θα το πάρεις από ελληνικό μαγαζί θα έχει τη σωστή rom. Απλά θα πρέπει να κάνεις αναβάθμιση. Τώρα, από άποψη ποιότητας κατασκευής θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος για τα λεφτά που θα δώσεις. Από αναβαθμίσεις, να σκεφτείς μόνο ότι από τον ιουνιο-ιουλιο που κυκλοφόρησε έχουν βγει ήδη 2 updates και μέσα στον απριλιο - μαιο θα βγει και 3ο.

Ελαττώματα, τώρα, εντοπίζονται κυρίως στο λειτουργικό (flyme os) τα οποία είναι σχετικά ασήμαντα τα οποία μάλλον θα εξαληφθουν στην επικείμενη αναβάθμιση.

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο τρικ για να εχουμε και δυο καρτες σιμ και καρτα μνημης μαζι ,παρα πολυ απλος τροπος !!!! Δειτε ...

http://www.doctorandroid.gr/2016/03/sim-microsd-in-one-slot.html

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο τρικ για να εχουμε και δυο καρτες σιμ και καρτα μνημης μαζι ,παρα πολυ απλος τροπος !!!! Δειτε ...

http://www.doctorandroid.gr/2016/03/sim-microsd-in-one-slot.html

 

Απλό δε το λες! Και είναι και πολύ επικίνδυνο για το tray...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα μου παρουσιάζει το πρόβλημα να συνδέεται στο ίντερνετ ενώ έχω απενεργοποιημένη τη σύνδεση δεδομένων!. Δεν λειτουργεί κανονικά το ίντερνετ απλά μου έρχεται ειδοποίηση από την cosmote ότι έχω συνδεθεί στο internet με χρέωση 1 ευρώ. Αναγκάζομαι να στέλνω μνμ κάθε μήνα στη cosmote να μου απενεργοποιεί αυτή τη δυνατότητα της αυτόματης σύνδεσης, για να αποφεύγω τις χωρίς λόγο χρεώσεις. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που να διορθώνει το παραπάνω πρόβλημα ;;

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και απενεργοποίησε την περιαγωγή δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Προσπαθώ να κάνω login στο flyme λογαριασμό μου και βλέπω αυτό το μήνυμα. •org.json.JSON exception : end of input at character 0 of .•• έχει κανείς υπόψη τι είναι αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνω τηλέφωνο, ή με παίρνει κάποιος και χτυπάει και μετά μιλάμε, το τηλέφωνο μπαίνει σε συνεχόμενη δόνηση για περίπου 30'' !!!!

Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο? Είμαι Root.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνω τηλέφωνο, ή με παίρνει κάποιος και χτυπάει και μετά μιλάμε, το τηλέφωνο μπαίνει σε συνεχόμενη δόνηση για περίπου 30'' !!!!

Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο? Είμαι Root.

Όχι σε μένα .

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η επίσημη Flyme os 5 v. 5.1.4.0

https://meizufans.eu/forum/topic/4882/flyme-os-5-1-4-0-stable-m2-note

 

Προς το παρόν μόνο Α version δηλαδή Αγγλικά και Κινέζικα.

Η International μέσα στον Απρίλιο από ότι λένε.

 

Όποιος την περάσει, κάνει backup (όχι εφαρμογές) , επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων πριν και μετά την αναβάθμιση για να είναι σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Τώρα για τα bug της νέας έκδοσης θα τα δούμε εν καιρώ.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει ρε παιδιά με την εφαρμογή google camera;;!! Γιατί δε μπορώ να τη βρω στο play store;! Δεν είναι το κινητό συμβατό με αυτή τη εφαρμογή;;!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει ρε παιδιά με την εφαρμογή google camera;;!! Γιατί δε μπορώ να τη βρω στο play store;! Δεν είναι το κινητό συμβατό με αυτή τη εφαρμογή;;!!

Μη ψάχνεις στο playstore google camera γιατί δεν πρόκειται να τη βρεις. Ψάξε γενικά Google θα σου βγάλει όλες τις εφαρμογές και κάπου εκεί θα βρεις και την κάμερα!

Δεν έχω ακόμα τη συσκευή αλλά στο δικό μου Xperia έτσι τη βρήκα, αφού φαντάσου στην αρχή νόμιζα ότι την έχει καταργήσει η Google!!!

Άκυρο ούτε έτσι τη βρίσκει, καλύτερα να ψάξεις το apk εκτός play store και να κάνεις εγκατάσταση. Περίεργο πάντως!

Edited by geomos
Link to comment
Share on other sites

Μη ψάχνεις στο playstore google camera γιατί δεν πρόκειται να τη βρεις. Ψάξε γενικά Google θα σου βγάλει όλες τις εφαρμογές και κάπου εκεί θα βρεις και την κάμερα!

Δεν έχω ακόμα τη συσκευή αλλά στο δικό μου Xperia έτσι τη βρήκα, αφού φαντάσου στην αρχή νόμιζα ότι την έχει καταργήσει η Google!!!

Άκυρο ούτε έτσι τη βρίσκει, καλύτερα να ψάξεις το apk εκτός play store και να κάνεις εγκατάσταση. Περίεργο πάντως!

 

Το βρήκα τελικά. Έγραψα στο google search του κινητού "google camera" και μου έβγαλε μία σειρά από προτεινόμενες εφαρμογές στο play store και μέσα σ αυτές ήταν και η google camera. Πολύ περίεργο πάντως...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η επίσημη Flyme os 5 v. 5.1.4.0

https://meizufans.eu/forum/topic/4882/flyme-os-5-1-4-0-stable-m2-note

 

Προς το παρόν μόνο Α version δηλαδή Αγγλικά και Κινέζικα.

Η International μέσα στον Απρίλιο από ότι λένε.

 

Όποιος την περάσει, κάνει backup (όχι εφαρμογές) , επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων πριν και μετά την αναβάθμιση για να είναι σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Τώρα για τα bug της νέας έκδοσης θα τα δούμε εν καιρώ.

 

Επαναφορά εργοστασιακών και πριν και μετά το βρίσκω λίγο υπερβολικό. Πιστεύω, για να είναι κάποιος 100% σίγουρος (αν και κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται ούτε αυτό), το καλύτερο που έχει να κάνει ο χρήστης μετά την αναβάθμιση είναι wipe data και wipe cache. Αν θυμάμαι όμως καλά μετά από αναβάθμιση βγάζει ένα μύνημα για wipe, ε;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών και πριν και μετά το βρίσκω λίγο υπερβολικό. Πιστεύω, για να είναι κάποιος 100% σίγουρος (αν και κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται ούτε αυτό), το καλύτερο που έχει να κάνει ο χρήστης μετά την αναβάθμιση είναι wipe data και wipe cache. Αν θυμάμαι όμως καλά μετά από αναβάθμιση βγάζει ένα μύνημα για wipe, ε;

 

Μετα την αναβαθμηση δεν βγαζει τιποτα εγω παντως εχω περασει ολες τις beta εκδοσεις χωρις wipe χωρις τιποτα και ολα πανε ρολοι και τα νοτιφικατιον ερχονται κανονικα που μερικοι παραπονιουνται

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η επίσημη Flyme os 5 v. 5.1.4.0

https://meizufans.eu/forum/topic/4882/flyme-os-5-1-4-0-stable-m2-note

 

Προς το παρόν μόνο Α version δηλαδή Αγγλικά και Κινέζικα.

Η International μέσα στον Απρίλιο από ότι λένε.

η εφαρμογή της κάμερας έγινε χειρότερη.......πολύ χειρότερη........:mad:

 

 

Όποιος την περάσει, κάνει backup (όχι εφαρμογές) , επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων πριν και μετά την αναβάθμιση για να είναι σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Τώρα για τα bug της νέας έκδοσης θα τα δούμε εν καιρώ.

δεν έκανα τπτα απο αυτά γιατι θα περιμενω την Ι και μ δουλευει μια χαρα προς το παρόν

 

αλλα η κάμερα είναι για τον πέοντα....

Edited by paxakakios
Link to comment
Share on other sites

Εμεις που ειμαστε με την 4.5.4.2U την περιμενουμε οτα ή την κατεβαζουμε ή δεν κανουμε τιποτα γιατι ειναι Α?
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογή της κάμερας έγινε χειρότερη.......πολύ χειρότερη.......αλλα η κάμερα είναι για τον πέοντα....

 

Όταν λέτε πολύ χειρότερη; Τουλάχιστον "κρατάει" τις επιλογές του χρήστη (πχ αυτόματο φλας, πλέγμα always on κλπ.) ή κάθε φορά που θα μπαίνουμε θα πρέπει να τα αλλάζουμε όπως τώρα;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε πολύ χειρότερη; Τουλάχιστον "κρατάει" τις επιλογές του χρήστη (πχ αυτόματο φλας, πλέγμα always on κλπ.) ή κάθε φορά που θα μπαίνουμε θα πρέπει να τα αλλάζουμε όπως τώρα;

ναι αυτα τα κρατάει αλλα εχει γίνει πολυ πιο θαμπη η εικονα......

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα τα κρατάει αλλα εχει γίνει πολυ πιο θαμπη η εικονα......

 

Ε μπορεί να το έχουν διορθώσει αυτό το ζήτημα μέχρι να βγει η stable I... Πάντως, καλο-χρυσο το κινητό αλλά το flyme έχει πολλά μικρά bugs που σε καθημερινή χρήση γίνονται αρκετά εκνευριστικα...!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ε μπορεί να το έχουν διορθώσει αυτό το ζήτημα μέχρι να βγει η stable I... Πάντως, καλο-χρυσο το κινητό αλλά το flyme έχει πολλά μικρά bugs που σε καθημερινή χρήση γίνονται αρκετά εκνευριστικα...!

 

Εμένα μ άρεσε το φλυμε... Πολλά bugs διορθώθηκαν από την 4 έκδοση έχοντας σκεφτεί φυσικά ότι με 170€ πήραμε κινητό και λειτουργικό αντίστοιχου 400++€ αν παίρνανε κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ άρεσε το φλυμε... Πολλά bugs διορθώθηκαν από την 4 έκδοση έχοντας σκεφτεί φυσικά ότι με 170€ πήραμε κινητό και λειτουργικό αντίστοιχου 400++€ αν παίρνανε κάτι άλλο....

 

Το hardware είναι όντως καλό για τα λεφτά του (και παραπανω αλλά όχι 400€+!). Το λειτουργικό όμως μετά από κάποιους μήνες χρήσης παρατηρώ ότι έχει αρκετά bugs και δεν δικαιολογει τα λεφτά του. Ας ελπίζουμε σε καλή μελλοντική υποστήριξη...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κανω κυριος χρυση ιντερνετ. φασεμπουκ. τηλ. κ λιγα παιχνιδια δεν εχω κανενα προβλημα απο το κινητο !!! Μονο η καμερα με χαλαει λιγο, αλλα για τα λευτα του ειναι απο τα καλυτερα smartphones
Link to comment
Share on other sites

To flyme είναι πολύ σταθερό οπότε με έναν nova launcher απλά απογειωνεσαι

 

Με nova ειμαι και όντως είναι σταθερό os το flyme απλά έχει μικροbugs που ο nova δε μπορεί να επέμβει. Πχ. αισθητήρας εγγύτητας, ρολόι(όταν χάνει σημα), μετάφραση, κάμερα app, notifications...

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...