Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω θέμα με την μπαταρία.Το κντ μάλλον δεν πέφτει σε βαθύ υπνο κ ρουφάει την μπαταρία , το περίεργο είναι ότι ένα βράδυ ολόκληρο μια τρώει 2% και μια 20%! Στα στατιστικά της μπαταρίας αυτό το android os δείχνει να μου την ξεζουμιζει. Βρήκα μια παρόμοια περίπτωση στο meizufans αλλά ο τύπος δεν δείχνει να βρήκε λύση. Διαβάστε και εσείς https://meizufans.eu/forum/topic/2495/wakelock-android-os

Οριστε τα δικα μου στατιστικα, καμια ιδεα κανεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω θέμα με την μπαταρία.Το κντ μάλλον δεν πέφτει σε βαθύ υπνο κ ρουφάει την μπαταρία , το περίεργο είναι ότι ένα βράδυ ολόκληρο μια τρώει 2% και μια 20%! Στα στατιστικά της μπαταρίας αυτό το android os δείχνει να μου την ξεζουμιζει. Βρήκα μια παρόμοια περίπτωση στο meizufans αλλά ο τύπος δεν δείχνει να βρήκε λύση. Διαβάστε και εσείς https://meizufans.eu/forum/topic/2495/wakelock-android-os

Οριστε τα δικα μου στατιστικα, καμια ιδεα κανεις;

 

Με ποιο firmware είσαι;

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

4.5.3i οπως μου ηρθε απο vickmall. Nα φταιει οτι εχω ενεργοποιημενο το smarttouch?

Πέρνα την 4.5.4Ι, κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πέτα και τις κινέζικες σαβούρες εκτός και ξανα δες το.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγω την 4.5.4Ι, για να δουμε τι καλλιτερο θα προσφερει συμφωνα με την περιγραφη της αναβαθμισης, εχει επικοινωνησει κανεις με βικμαλ για το θεμα της αποσυνδεσης του λογαριασμου flyme, προκειμενου να αποθηκευσουμε το δικο μας ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δικαιώματα su. Και μένα το έβγαζε ενώ η εντολή ήταν ΟΚ. Στο terminal "βαράς" την εντολή SU δύο φορές καπάκι.

 

Well well. Ευχαριστώ, το έστρωσε η4.5.4ι. Ταχύτερο καλλιτερη αντοχή μπαταρίας όλα καλά. Αν και ιό σταθερό blootooth

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ λογαριασμό flyme και δεν μπορώ να μπω αν δεν κάνει log out αυτός της vickmall. Το έλυσε κανείς αυτό το θέμα; Δίνει ή vickmall to password της για να το κάνουμε; Edited by foler
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα απο Βanggood προχθες, €136,00 με θήκη.Αν και έχω φλασαρει πολλές rom σε κινητά και ταμπλετες, άφησα το κινητό όπως είναι.Το ρουταρισα βέβαια, google installer κλπ και ηδη έχω απο ΟΤΑ την 4.5.4.

Αν με το περασμα της international είχα και ΟΤΑ θα την περνούσα, αλλά ρε παιδιά ,μονο για τα αγγλικά να χρειαζεται να το φλασαρω κάθε που κανει upgrade, το θεωρώ περιττο κόπο.

Το κινητακι το περίμενα πιο γρηγορο, το flyme θέλει εξοικοιωση αλλά είναι καλό, καποιες κινεζικές φεύγουν αλλά επανέρχονται, έχει φοβερη υποστηριξη απο την κοινοτητα.Δεν το πολυμετανοιωσα.

Επιμενω όσοι ξερουν αγγλικά να το αφήσουν α-ramI- ωτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Έχω κι εγώ μερικές ερωτήσεις μιας και το πήραμε στην κοπέλα μου.

Το κινητό ήρθε με έκδοση A και πέρασα με τον οδηγό την 4.5.3Ι γιατί παρόλο που είχε ελληνικά έιχε πολλές κινέζικες εφαρμογές!

Για να πάμε τώρα απο 4.5.3Ι σε 4.5.4I ακολουθούμε την ίδια διαδικασία που κάναμε για να γίνει απο Α->Ι ή απλά πετάμε το update.zip στη μνήμη και το κάνουμε μέσα απ το κινητό?

πρέπει να κάνουμε και clear data μετά και να χαθούν οι εφαρμογές?

Άν κάνω OTA update θα με πάει σε 4.5.4Α?

Υπάρχει τρόπος να σβήνονται όλες οι εφαρμογές που τρέχουν ή πρέπει να τις σβήνω μια μια απο την κάτω μπάρα που εμφανίζεται?

Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει λίγο.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Έχω κι εγώ μερικές ερωτήσεις μιας και το πήραμε στην κοπέλα μου.

Το κινητό ήρθε με έκδοση A και πέρασα με τον οδηγό την 4.5.3Ι γιατί παρόλο που είχε ελληνικά έιχε πολλές κινέζικες εφαρμογές!

Για να πάμε τώρα απο 4.5.3Ι σε 4.5.4I ακολουθούμε την ίδια διαδικασία που κάναμε για να γίνει απο Α->Ι ή απλά πετάμε το update.zip στη μνήμη και το κάνουμε μέσα απ το κινητό?

Κάνεις την ίδια διαδικασία...

πρέπει να κάνουμε και clear data μετά και να χαθούν οι εφαρμογές?
Γενικά δεν είναι απαραίτητο αλλά είναι η σωστή πρακτική.

Άν κάνω OTA update θα με πάει σε 4.5.4Α?
Ναι.

Υπάρχει τρόπος να σβήνονται όλες οι εφαρμογές που τρέχουν ή πρέπει να τις σβήνω μια μια απο την κάτω μπάρα που εμφανίζεται?

Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει λίγο.

ευχαριστώ!

H από εκεί ή βάζεις κάποιον Task Killer από Play Store.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ λογαριασμό flyme και δεν μπορώ να μπω αν δεν κάνει log out αυτός της vickmall. Το έλυσε κανείς αυτό το θέμα; Δίνει ή vickmall to password της για να το κάνουμε;

 

Εστειλα μηνυμα στη βικμολ εχθεσ ιδωμεν. Με ΤΗν απαντηση θα ενημεωσω για την εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μηνυμα στη βικμολ εχθεσ ιδωμεν. Με ΤΗν απαντηση θα ενημεωσω για την εξελιξη

 

Εστειλα και εγω στην vivian χθες και περιμενω, κατι μου λεει οτι δεν θα μας δωσουν τους κωδικους ομως.Εμενα που εχει την 4.5.3i απο vickmall γιατι δεν μου ερχεται ειδοποιηση για 4.5.4? Εχω και το θεμα με το android os και μου ξεζουμιζει την μπαταρια σε ανυποπτους χρονους. Χθες το εβγαλα απο φορτιση 18.00 και μεχρι τωρα με 55% υπολοιπο εχω 3 ωρες οθονη και το android os εχει φαει ενα 15%, φυσιολογικα δλδ! Αλλες φορες με 2,5 ωρες οθονης φθανω στα κοκκινα με το android os στο 45%....Να με χαζεψει θελει;:p

Edited by foler
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα και εγω στην vivian χθες και περιμενω, κατι μου λεει οτι δεν θα μας δωσουν τους κωδικους ομως.Εμενα που εχει την 4.5.3i απο vickmall γιατι δεν μου ερχεται ειδοποιηση για 4.5.4? Εχω και το θεμα με το android os και μου ξεζουμιζει την μπαταρια σε ανυποπτους χρονους. Χθες το εβγαλα απο φορτιση 18.00 και μεχρι τωρα εχω 3 ωρες οθονη και το android os εχει φαει ενα 15%, φυσιολογικα δλδ! Αλλες φορες με 2,5 ωρες οθονης φθανω στα κοκκινα με το android os στο 45%....Να με χαζεψει θελει;:p

 

Θα σας τους δωσει μιλατε με το καλυτερο μαγαζι που γνωριζουμε

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός είναι :a1234567

 

Τουλάχιστον έτσι έπαιξε σε μένα..

:)

 

Ορθον μου απαντησαν το ιδιο τα παιδια απο βικμολ.

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός είναι :a1234567

 

Τουλάχιστον έτσι έπαιξε σε μένα..

:)

Δεν θεωρώ καλη πρακτικη να ανακοινωνετε κωδικους !!! Παρακαλω να σβηστεί από τον admin

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ καλη πρακτικη να ανακοινωνετε κωδικους !!! Παρακαλω να σβηστεί από τον admin

Ο συγκεκριμένος είναι για να κάνεις logout από το flyme του vickmall ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιείσεις το δικό σου flyme....

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό:

1. Ενεργοποίηση root πατώντας στο Settings-> Accounts> my Flyme-> Personal settings (πρώτη επιλογή) -> System privileges το ρυθμίζεις στο open - Accept disclaimer and Confirm.

2. Λήψη και εγκατάσταση Busybox από το Google Play. (δεν κατάλαβα γιατί;)

3. Λήψη και εγκατάσταση ενός Terminal Emulator από το Google Play.

 

Στον υπολογιστή:

4. Λήψη της σωστής και επιθυμητής international rom (i)

Flyme OS 4.5.3I

5. Λήψη Converter_system_Lollipop.zip

5α) Αντιγραφή system.new.dat και system.transfer.list (από το update.zip) στο φάκελο "In" (βλέπε φάκελο Converter)

5β) Έναρξη διαδικασίας μετατροπής από την έναρξη του συστήματος-conVERTER.cmd και πατώντας την επιλογή 1 [enter]

5γ) Αν η μετατροπή ήταν επιτυχής, βρίσκεις το system.img στο φάκελο ''Out'.

5δ) Μετονομασία του system σε system-i

6. Μεταφορά του system-i στην εσωτερική μνήμη της συσκευής

 

Στο κινητό:

7. Πας Settings-> Display-> Sleep και ορίζεις τουλάχιστον 10 λεπτά

8. Ξεκινάς το Terminal Emulator και πληκτρολογείς την εντολή super user

-su

-Θα βγει ένα pop-up παράθυρο που θα ζητάει άδεια, την χορηγείς (πάντα)

9. Πληκτρολογείς την εντολή για εγκατάσταση του system-i

-dd if=/sdcard/system-i.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system

10. Η εγκατάσταση θα πρέπει να αρχίσει μετά το ''dd if'' εντολή, αλλά...

-μπορεί να φανεί ότι η διαδικασία δεν ξεκίνησε γιατί δεν το παρατηρείς, αλλά έχει ξεκινήσει

-δεν πληκτρολογείς άλλη εντολή

-υπομονή 5-10 λεπτά να ολοκληρωθεί η διαδικασία

11. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα δείς ένα # στο τέλος

-η συσκευή δεν θα ανταποκρίνεται - αυτό είναι φυσιολογικό

12. Κάνεις επανεκκίνηση κρατώντας πατημένο το power button

13. Αν επανεκκινήσεις επιτυχημένα λογικά θα τρέχεις την international rom

- Είναι συνετό, αλλά δεν είναι απαραίτητο, να εκτελέσεις factory reset.

 

Σημείωση: Προσοχή όταν δίνεις την εντολή για εγκατάσταση, πρέπει να είναι ακριβώς όπως αναγράφεται πιο πάνω. Αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ δεν παίζει πλέον, παρά μόνο με την ίδια διαδικασία.

 

Πηγή: meizufans.eu - METHOD 2: INSTALLATION THROUGH THE TERMINAL

 

Αν εχει φυγει ο χρονος πανω του δεκάλεπτου και δεν κανει τιποτα το κινητό πως θα καταλαβουμε να κανουμε επανεκίνηση???οτι εχει τελιωσει την διαδικασία???εγω περιμενω εδω και 20 λεπτα και τιποτα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ώρα το τηλεφωνο δεν ανταποκρινοταν και εκανα με το power επανεκίνηση δυστυχώς ομως το τηλεφωνο ανοιγει μονο στην recovery με επιλογές για system update και clear data

Τι κανουμε τωρα??? καμια ιδεα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ok, i did it!!!

 

πως τα καταφερες εγω δεν μπορω να το κλεισω πατωντας το Power συνεχομενα μου κανει συνεχως επανεκίνηση στο logo 4GxXXXx

Απ οτι καταλαβα δεν μπορω να βαλω ενα αρχειο update.zip αφου δεν ανοιγει το τηλεφωνο ωστε να κανει μια επαναφορα εστω και στο παλιο 4.5.1.U που ειχα. Τιποτα νομιζω οτι brikare .....καποια βοηθεια....???

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος είναι για να κάνεις logout από το flyme του vickmall ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιείσεις το δικό σου flyme....

 

Αφου σας αρεσει να τα σκαλίζετε εδω

 

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ώρα το τηλεφωνο δεν ανταποκρινοταν και εκανα με το power επανεκίνηση δυστυχώς ομως το τηλεφωνο ανοιγει μονο στην recovery με επιλογές για system update και clear data

Τι κανουμε τωρα??? καμια ιδεα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

πως τα καταφερες εγω δεν μπορω να το κλεισω πατωντας το Power συνεχομενα μου κανει συνεχως επανεκίνηση στο logo 4GxXXXx

Απ οτι καταλαβα δεν μπορω να βαλω ενα αρχειο update.zip αφου δεν ανοιγει το τηλεφωνο ωστε να κανει μια επαναφορα εστω και στο παλιο 4.5.1.U που ειχα. Τιποτα νομιζω οτι brikare .....καποια βοηθεια....???

 

Κατέβασε στο pc μια ρομ κινεζική, πχ 4.5.1.a. Συνεδεσε το κινητό με το πισι. Θα το αναγνωρίσει σαν recovery file. Βάλε εκεί την ρομ. Έχει μορφή update. Zip μεταπτυχιακό στο κινητό να κάνει update. Τέλος

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε στο pc μια ρομ κινεζική, πχ 4.5.1.a. Συνεδεσε το κινητό με το πισι. Θα το αναγνωρίσει σαν recovery file. Βάλε εκεί την ρομ. Έχει μορφή update. Zip μεταπτυχιακό στο κινητό να κάνει update. Τέλος

 

ευχαριστώ .....Αυτο μου μεινε να κανω καθως το εκανα αλλα με την νεα ρομ χθες αργά το βραδυ....και δεν το δεχτηκε. οχι την κινεζικη αλλα την 4.5.4i. Το θεμα ειναι οτι το κινητο δεν εκλεισε ολο το βραδυ και ξεφορτίστηκε εντελως θελει να ειναι πανω απο 20% η μπαταρία γραφει για να κανει update. Οποτε φορτίζω και δοκιμαζω αυτο που μου πες και ο θεος βοηθός.....

Link to comment
Share on other sites

Ok εντάξει ναι έβαλα την 4.5.4a όλα οκ. Δεν ξέρω αν θα βάλω την 4.5.4i καθώς δεν ξέρω αν πάθω τα ίδια.... Μάλλον θα βάλω morelocale2 για τα ελληνικά και τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...