Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6630


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Geia sas paidia

 

Simera ekana anavathmisi se 4.03 kai eno ola pigenoun kala exo ena provlima me to bluetooth akoustiko mou. Meta thn anavathmisi piga na kano pairing to akoustiko kai eno sindeetai kanonika meta apo 5 seconds aposindeetai automata. Prin tin anavathmisi den eixa auto to provlima. Exo to akono hbh 662 ths sonyericsson. Yparxei kamia idea gia to ti borei na fteei?

 

Euxaristo

 

Οι πρωτες μου "εντυπωσεις" και παρατηρησεις μετα απο την αναβαθμιση στην version 4.03.38...

 

Το μονο σιγουρο αρνητικο που βλεπω ειναι οτι πλεον το Bluetooth φαινεται λιγο προβληματικο. Με την 3.45 δεν ειχα προβλημα, με το νεο firmware το κινητο κατα καιρους (οχι πολυ συχνα) χανει την επαφη του (disconnect) με το bluetooth handsfree μου (Jabra BT250v) και αναγκαζομαι να κανω ξανα συνδεση. Πολλες φορες εκει μου βγαζει πλεον κατι για "maximum connections" και γενικα τα κανει σαλατα. Εχει τυχει να χρειαστει να κλεισω κινητο και handsfree και restart για να πετυχω συνδεση εκ νεου.

Θα το ψαξω λιγο ακομα και θα δω τι θα κανω.

 

Παντως με την 3.45 δεν ειχα κανενα προβλημα και προτεινω σε ολους οσους την εχουν να μην αναβαθμισουν το κινητο τους.

 

Εμενα η 3.45 δεν μου εκανε κανενα restart. Αντιθετως με την 4.03 το προβλημα με το bluetooth εμφανιστηκε για πρωτη φορα και φυσικα παραμενει :(

 

Κατα πασα πιθανοτητα το προβλημα δεν υπαρχει μονο στο δικο μου κινητο αλλα και σε αλλα - δηλαδη φταιει οντως η συγκεκριμενη εκδοση του firmware.

 

Θα ηταν καλο αν εχουν κι αλλοι 6630 + firmware 4.03 + bluetooth handfree να το ψαξουν λιγο, ωστε να διασταυρωθει το bug.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55287&page=20&pp=20

Link to comment
Share on other sites

6630 new

RM-1

v 5.03.08

 

Changes/improvements made from MCU SW v 4.03.40 to v 5.03.08:

Telephony

- FDN phonebook stability improvements.

- DTMF play speed corrected.

- Improvements to incoming call handling when playing games.

- CLI shown now correctly after a fax call.

- Improvements to automatic redialling.

- Correction for reset problem when receiving forwarded call from

switchboard.

SIM / USAT

- When changing active code from PIN to UPIN, UPIN is asked, too.

- SAT Play tone volume increased.

- Phonebook’s thumbnail images shown when scrolling.

- Service provider name shown correctly when SPDI read from USIM.

Audio and Video

- Corrections to RV8 decoder algorithm and MP3/AAC decoder.

- Playing clips without information of number of audio channels improved.

- Streaming quality enhanced.

- Audio routing corrected for Nokia Cark112.

- Pause/resume functionality improved when using Vidiator server.

Browser

- Browser stability improvements.

- Browser behaviour improved when browsing certain pages.

- Language selection for google corrected.

- Pages with background wallpaper now shown correctly.

- WAP email PDP context drop issues solved.

- Resuming after service lost works now correctly.

Messaging

- Stability improvements to IMAP mailbox.

- Mail inbox update is now working correctly.

- Extra line feeds removed from email.

- Notification added when rights object received in inbox.

- SMS sending failure for multiple addresses corrected.

- SMS proactive command interpretation improved.

- Receiving Chinese SMS containing more than 45 characters no longer causes shorter standby time.

- Chinese input added to mailbox user settings.

- Support for Unicode SMS character counter added.

Video Call

- VT call behaviour improved if audio channel is closed and reopened with different bit rate.

- Unmuting audio sending during video call is now possible.

- Overlapping in calling to video mailbox corrected.

- Video sharing stability improved.

- Video Share item added to incall option menu.

- Share video option no longer disappears from option’s menu after 3rd party MT call.

- Video call can now be established correctly with Ericsson VIG.

Misc

- THAI language supported now in Snowboard game.

- New error note added if MMC formatting fails.

- Stability improvements for FTP upload.

- Extra security code added to prevent users to play non DRM protected AAC files by renaming the file.

- Correction for USSD channel closing.

- Boot-up ensured even if there is corrupted MMC or corrupted font files in terminal.

- Access point configurator updated.

- Operator name list updated.

- Bluetooth stability with other vendor’s headsets improved.

- Default image resolution changed from Normal to High.

- SyncML client temporary data excluded in backup.

- LifeBlog account registration succeeding.

- Media gallery handles better long play list names and large images.

- Alarm clock volume adjustments.

- Validity check added before setting currency symbol.

- Dialup works now after USB PictBridge printing.

- BT deactivation behaviour with certain headsets improved.

- Folder path name length extended to max. 255 characters.

- All streaming links played correctly from .ram file that contains several streaming links.

- New error note added for out of memory situations.

- Java – Install/Notify problem corrected.

- Support for multiple BT connections.

- Serial port signalling handling improved.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα απο τα λιγα αγγλικα μου εχει αρκετες αλλαγες.για ποτε την περιμενουμε περιπου??
Link to comment
Share on other sites

6630 new

RM-1

v 5.03.08

 

...

- Support for multiple BT connections.

...

Νομίζω μια από τις σημαντικότερες αλλαγές...

Μόλις προχθές αξιώθηκα να πάω γι αναβάθμιση από την αρχική 2.39 που έχω ακόμη :O, αλλά η κοπέλα στη Συγγρού 220 μου είπε ευγενικά πως το κατάστημα κλείνει και θα πρέπει ν' απευθυνθώ είτε σε Club είτε στο κατάστημα της Λ.Βουλιαγμένης. Έτσι παρέμεινε με τη 2.39 κι απ' ότι φαίνεται θα περιμένω την 5! :yawn:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο περασα την τελευταια εκδοση.Πολυ σημαντικο το οτι υποστηριζει πολλες συνδεσεις στο bluetooth.Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα νομιζω οτι το riteviewer ανοιγει πιο γρηγορα τις φωτογραφιες και τα κοψιματα που κανει το smartmovie στην αρχη σαν να εχουν περιοριστει λιγο. Καμια αλλη σημαντικη διαφορα δεν προλαβα να δω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μια από τις σημαντικότερες αλλαγές...

Μόλις προχθές αξιώθηκα να πάω γι αναβάθμιση από την αρχική 2.39 που έχω ακόμη :O, αλλά η κοπέλα στη Συγγρού 220 μου είπε ευγενικά πως το κατάστημα κλείνει και θα πρέπει ν' απευθυνθώ είτε σε Club είτε στο κατάστημα της Λ.Βουλιαγμένης. Έτσι παρέμεινε με τη 2.39 κι απ' ότι φαίνεται θα περιμένω την 5! :yawn:

 

 

h kopela stin sigrou,einai ligo xazoula... eprepe na epimineis... (etsi ekana kai egw kai mu to ktatisan... ;) )

M E L O :innocent:
Link to comment
Share on other sites

impreza_sti εννοείς ότι είναι ήδη διαθέσιμη στα Nokia Clubs?

melo175 φαντάστηκα ότι δεν θα είχαν καν τν εξοπλισμό/τεχνικούς εκεί πλέον.. :(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

@IMPREZA_STI

Πολυ σημαντικο το οτι υποστηριζει πολλες συνδεσεις στο bluetooth

 

ti ennois re boy?

μπορεις να στελνεις και να λαμβανεις δεδομενα με πολλους ταυτοχρονα. πολυ καλη αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο περασα την τελευταια εκδοση.Πολυ σημαντικο το οτι υποστηριζει πολλες συνδεσεις στο bluetooth.Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα νομιζω οτι το riteviewer ανοιγει πιο γρηγορα τις φωτογραφιες και τα κοψιματα που κανει το smartmovie στην αρχη σαν να εχουν περιοριστει λιγο. Καμια αλλη σημαντικη διαφορα δεν προλαβα να δω.

απο που την περασες ρε συ??αυτο συμενει οτι επιτελους θα υποστιριζονται και μερικα παιχνιδια που δεν μπορουσες να παιξεις δυπλο???

Link to comment
Share on other sites

Την αναβαθμιση την περασα καμαρα στον ili το σαββατο.Αν δεν κανω λαθος την ειχε απο την παρασκευη.Παντως συνεχιζω να εχω καποια προβληματακια με το HS-11W.Πολυ σπανια αλλα υπαρχουν.Χθες το βραδυ παλι ενω εμφανιζοτανε ενεργη συνδεση bluetooth δεν εβγαινε το εικονιδιο που ελεγε συνδεση με το HS-11W.Μου το εχει κανει ξανα και ετοιμαζομουνα να αφησω το handsfree για ελεγχο μια και ειναι ακομα στην εγγυηση.Τις προηγουμενες φορες οταν το εκανε εκανα επαναφορα ρυθμισεων στο HS-11W και με λιγη υπομονη γινοτανε η συνδεση κανονικα.Χθες βραδυ ομως μου μπλοκαρε το bluetooth στο κινητο και δεν εμπαινε στο μενου του bluetooth με τιποτα.Μετα απο restart του κινητου ολα καλα και η συνδεση γινοτανε κανονικα,οποτε μαλλον πρεπει να υποθεσω οτι για ολο το μπερδεμα φταιει το κινητο και οχι το handsfree.Επισης η αναβαθμιση ειναι αρκετα μεγαλη σε μεγεθος,αρα να υποθεσω οτι η nokia δινει πολλη μεγαλη σημασια σε αυτο το μοντελο.Το οποιο αν δεν κανω λαθος ειναι οτι πιο αξιοπιστο πιο σταθερο και με ελαχιστα προβληματα εχει βγαλει η nokia.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Την αναβαθμιση την περασα καμαρα στον ili το σαββατο.Αν δεν κανω λαθος την ειχε απο την παρασκευη.Παντως συνεχιζω να εχω καποια προβληματακια με το HS-11W.Πολυ σπανια αλλα υπαρχουν.Χθες το βραδυ παλι ενω εμφανιζοτανε ενεργη συνδεση bluetooth δεν εβγαινε το εικονιδιο που ελεγε συνδεση με το HS-11W.Μου το εχει κανει ξανα και ετοιμαζομουνα να αφησω το handsfree για ελεγχο μια και ειναι ακομα στην εγγυηση.Τις προηγουμενες φορες οταν το εκανε εκανα επαναφορα ρυθμισεων στο HS-11W και με λιγη υπομονη γινοτανε η συνδεση κανονικα.Χθες βραδυ ομως μου μπλοκαρε το bluetooth στο κινητο και δεν εμπαινε στο μενου του bluetooth με τιποτα.Μετα απο restart του κινητου ολα καλα και η συνδεση γινοτανε κανονικα,οποτε μαλλον πρεπει να υποθεσω οτι για ολο το μπερδεμα φταιει το κινητο και οχι το handsfree.Επισης η αναβαθμιση ειναι αρκετα μεγαλη σε μεγεθος,αρα να υποθεσω οτι η nokia δινει πολλη μεγαλη σημασια σε αυτο το μοντελο.Το οποιο αν δεν κανω λαθος ειναι οτι πιο αξιοπιστο πιο σταθερο και με ελαχιστα προβληματα εχει βγαλει η nokia.

 

καμια αλλη αλλαγη που παρατητηρησες σε σχεση με την προιγουμενη εκδοση??

Link to comment
Share on other sites

ακουσα οτι υπάρχει ένα προγραμματακι που μετατρέπει το 6630 σε webcamera, γνωρίζετε κάτι γι αυτό

 

Ναι ειναι το remote s60 σε συνδυασμο με το mona (αν θυμαμαι καλα) αλλα δεν νομιζω να λειτουργει.Μονο στην θεωρια γινεται webcam. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι το remote s60 σε συνδυασμο με το mona (αν θυμαμαι καλα) αλλα δεν νομιζω να λειτουργει.Μονο στην θεωρια γινεται webcam. :O

 

Asymvivaste edw se pianw adiavasto... :D

 

Yparxei to Mobiola WebCam , to opoio einai teleio!!

Kai mou douleyei apsoga! (kai sto MSN Messenger ;) )

Link to comment
Share on other sites

molis agorasa to 6630 kai tha ithela na mou peite kapoies aparaitites efarmoges gia arxi.euxaristw

To OGGplay gia na akoys MP3 se kalyterh poiothta,to FExplorer gia na mporeis na anoigeis oloys toys drives ths syskeyhs,to ProfiExplorer gia na mporeis na stelneis kleidomena arxeia se alla kinhta thlefona.

Epishs eksairetika xrhsimo einai to Operator gia na epilegeis to diktyo sto opoio theleis na leitoyrgei to 6630(dual,2G h 3G).

Link to comment
Share on other sites

rainbowe καταρχας καλοριζικο και να προσθεσω σε αυτο που σου απαντησε ο denior το thread [Επισημο] Ποιές εφαρμογές έχετε εγκαταστήσει στο κινητό σας; το οποιο θα το βρεις μεσω του Πινακα Περιεχομενων και εκει θα δεις ποιες ειναι οι προτιμησεις των περισσοτερων χρηστων. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia...Akouste to problima mou mpas kai 3erei kaneis ti lisi...3afnika sto 6630 pou exo stamatise na douleuei i camera...Mpainei kanonika sto software pou exei (me to contrast,brightness ktl) me ta menu tou kanonika,paei apo foto se video kanonika, alla den dixnei na douleuei i camera..san na min iparxei camera sto kinito kai apla na douleueis mia efarmogi..Kata ta alla to kinito douleuei apsoga se oles tou tis litourgies..Dokimasa na balo ki allo software gia lipsi foto i video kai pali ta idia..Dokimasa na kano soft alla kai hard reset alla den allakse tipota...Exei kaneis kamia gnomi??? :cry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω εδω και 6-7 μηνες το 6630 και ξαφνικα η μπαταρια ταπεξε. αφου τη φορτισω μετα απο κανα 3ωρο κλεινει το κινητο.

2 ερωτησουλες

1)ξερετε ποσο κοστιζει μια μπαταρια για το 6630;

2)ποσο κοστιζει ενας φορτιστης αυτοκινητου;

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι σιγουρος οτι δεν αρπαξε κανενα ιο γιατι ειναι λιγο δυσκολο να χαλασει τοσο συντομα η μπαταρια,οπως και να εχει δεν την καλυπτει η εγγυηση?
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως στο βιβλιαρακι γραφει οτι η μπαταρια δεν καλυπτεται απο εγγυηση..

 

ρε παιδια οταν πατε το κινητο σας για αναβαθμιση και σας ρωτανε για ποιο λογο, τι λετε?

 

πηγα πριν 3 βδομαδες εβαλα την 4,03,38 τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.

αν παω να βαλω την πιο καινουργια τ θα πρεπει να τους πΩ?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως στο βιβλιαρακι γραφει οτι η μπαταρια δεν καλυπτεται απο εγγυηση..

 

ρε παιδια οταν πατε το κινητο σας για αναβαθμιση και σας ρωτανε για ποιο λογο, τι λετε?

 

πηγα πριν 3 βδομαδες εβαλα την 4,03,38 τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.

αν παω να βαλω την πιο καινουργια τ θα πρεπει να τους πΩ?

Πολυ απλα θα τους πεις οτι θελεις να περασεις τη καινουργια εκδοση δε νομιζω να σου πουν τιποτα.Οσες φορες εχω παει για αναβαθμιση στο 6630 ποτε δεν ειχα προβλημα με το κινητο απλα τη καινουργια εκδοση ηθελα να περασω.
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα το 6600 πηγα και τους ειπα θελω αναβαθμιση.με ρωταει τι προβλημα εχω με το κινητο και τους απαντω τιποτα απλα θελω την καινουργια εκδοση.

και μου λεει η υπαλληλος στο Nokia shop προεκταση τσιμισκη (θεσσαλονικη) οτι δεν γινεται να κανουμε αναβαθμιση αν δεν εχει το κινητο καποιο προβλημα.

 

πηγα τελικα σε αλλο νοκια shop την ιδια μερα σε ενα στη βασ ολγας και τους ειπα οτ ικολαει στον τηλ καταλογο και μου το εκαναν

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...