Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6630


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Geia kai xara se olous, mia syntomh erwthsh...To 6630 erxetai me yperythres kai Bluetooth kleidwmena?

 

Exete dokimasei antallages arxeiwn px me p900 h k700?

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

1. Den exei IRDA

2. Exei Bluetooth

3. Exei USB kalodio

 

 

Ola einai ksekleidwmena

 

nai ginetai sunnallagh me P900 kai K700 kanonikotata me thn xrhsh tou Bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος solaris (18 Δεκ. 2004 , 20:42)

 

1. Den exei IRDA

2. Exei Bluetooth

3. Exei USB kalodio

 

 

Ola einai ksekleidwmena

 

 

Το αντίθετο θα έλεγα....

 

Εκτός από εικόνες (.jpg αρχεία) και κάποια αρχεία ήχου (.aac, .mxmf αρχεία) όλα τα υπόλοιπα που ενδιαφέρουν (.sis, .jar, .mid) είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ (θεωρούνται προστατευόμενα αρχεία).

Βέβαια και εδώ υπάρχουν τρόποι αποστολής σε άλλα κινητά :rolleyes: :rolleyes: Λέγονται MobiLuck και ProfiExplorer (file manager που εγκαθίσταται με το ProfiMail και στέλνει ελεύθερα τα πάντα !!!!!)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nickvog (18 Δεκ. 2004 , 22:30)

 

Το αντίθετο θα έλεγα....

 

Εκτός από εικόνες (.jpg αρχεία) και κάποια αρχεία ήχου (.aac, .mxmf αρχεία) όλα τα υπόλοιπα που ενδιαφέρουν (.sis, .jar, .mid) είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ (θεωρούνται προστατευόμενα αρχεία).

 

 

Μαλλον αναποδα τα λες....

Εκτος απο .sis, .jar kai .mid (σε ποιον θα στειλεις .sis και .jar; ) στελνει ολα τα αλλα αρχεια (.txt, .arm, .mp3, .aac, .jpg, .ogg, 3ggp, .mp4, m3u, .wav...κτλ.)

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Που λέτε φίλοι, το 6630 το είχα βάλει στο μάτι και εγώ από πολύ καιρό (σχεδόν από τότε που ανακοινώθηκε) και να που χθές τελικά, πήρα την απόφαση και κατάφερα να το αποκτήσω. Δεν είμαι τύπος που αλλάζω κινητά συχνά γι αυτό και κάθε φορά που αγοράζω κάποιο, θέλω να είναι πολύ καλό.

Ανανέωσα το συμβόλαιό μου με την Cosmote, επιδοτήθηκα και με 100Ε και τώρα είμαι και εγώ κάτοχος της έξυπνης αυτής μηχανής.

Ομολογουμένως, στην απόφασή μου να κάνω αυτή την κίνηση, μεγάλο ρόλο επαιξε η σιωπηλή παρακολούθηση της κουβέντας στο forum. Έψαξα βέβαια και αλλού στο internet και κατέληξα στο οτι θα έπρεπε να το αποκτήσω.

Είμαι όμως λίγο απογοητευμένος. Ελπίζω και με τη βοήθειά σας να λύσω κάποιες απορίες μου:

Προσωπικά έχω SIM 2G. Στο Ρέθυμνο, όπου βρίσκομαι, υπάρχουν, όπως ανίχνευσε το νέο μου απόκτημα, τα 2G δικτυα της Cosmote, της Vodafone και της TIM καθώς και το 3G της Cosmote. Το κινητό μου λοιπόν πότε έχει κανονικό σήμα, πότε χάνεται (2G σήμα φυσικά). Ή μάλλον ελάχιστες φορές έχει σήμα για λίγα δευτερόλεπτα. Δοκίμασα με SIM Vodafone και TIM και παρατήρησα να δουλεύει κανονικά (υπόψην 2G). Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό; Δηλαδή θα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω το SIM σε 3G ακόμα και αν (θεωρητικά) δεν θέλω τα παραπάνω που προσφέρει το 3G δίκτυο; Και αν το κάνω θα δουλεύει κανονικά; Δηλαδή ισχύει οτι αν έχεις 2G SIM και βρεθείς σε περιοχή με σήμα από την εταιρεία σου και σε 2G και σε 3G τότε το κινητό σου δεν θα δουλεύει; Είναι πρόβλημα της εταιρείας ή μήπως είναι πρόβλημα του κινητού;

Πάντως το κινητό, πολλές φορές "κόλλησε" καθώς τριγύριζα μπρός πίσω πάνω κάτω στις διάφορες επιλογές του προσπαθώντας να το εξερευνήσω. Κάθε φορά το πρόβλημα ξεκινούσε με την εμφάνιση μιας καθυστέρησης. Πάταγα το κουμπί και μετά από αρκετό χρόνο ανταποκρινόταν ενώ εγώ είχα ήδη πατήσει άλλα κουμπιά προκειμένου κάτι να συμβεί και στο τέλος "κόλλαγε" εντελώς. Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου! Έπρεπε να το κλείσω και να το ανοίξω πάλι. Μάλιστα δύο φορές αναγκάστηκα να του βγάλω την μπαταρία γιατί δεν έκλεινε κανονικά. Έχει μήπως αυτό να κάνει με το παραπάνω πρόβλημα σχετικά με το 2G SIM που είχε; Δεν νομίζω εγώ να έκανα κάποιο λάθος χειρισμό και σαν ποιός χειρισμός θα ήταν δυνατό να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα; Φταίει άραγε γι΄αυτά το Nokia 6630 γενικότερα ή η συγκεκριμένη δικιά μου συσκευή;

Περιμένω τα σχόλιά σας για τα παραπάνω. Θα απευθυνθώ φυσικά στους αρμόδιους για απαντήσεις (ΟΤΕ & Nokia), αλλά τη Δευτέρα πια. Γράφω ελπίζοντας σε απάντηση την οποία θα διασταυρώσω με όσα αυτοί θα μου πούν. Ελπίζω (γιατί μ΄αρέσει αυτό το τηλέφωνο) ότι τελικά θα βρεθεί η λύση.

 

ΥΓ1: Από τον OTE που το αγόρασα μου είπαν οτι πρέπει να φορτίσω την μπαταρία 8 ώρες στην αρχή. Δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο αυτό. Ισχύει;

 

ΥΓ2: Από τον OTE που το αγόρασα μου είπαν οτι θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα μνήμης των 64ΜΒ που έχει, αφού πρώτα περάσει μια εβδομάδα . Δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο αυτό. Ισχύει;

 

(Τα παραπάνω δεν τα πολυπίστεψα να πω την αλήθεια, δεν ήθελα όμως εκείνη τη στιγμή να ανοίξω κουβέντα τι και πώς και τι θα πάθω αν.... και να κάνω τον έξυπνο και έτσι δεν ρώτησα γιατί)

 

ΥΓ3: Κανένας με προτάσεις και ....κόλπα για Nokia 6630 & Cosmote & δωρεάν internet με τρελλές ταχύτητες...???

 

Ευχαριστώ και να είστε όλοι πάντα καλά!

"The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes but in having new eyes."
Link to comment
Share on other sites

Oι εναλλαγες μεταξη 2G kai 3G που αναγερεις δεν νομιζω να ειναι η αιτια των κολληματων του κινητου... :)

 

Οπως καταλαβα, εγω τουλαχιστον, ειναι η πρωτη smartphone-symbian συσκευη σου.Λογικο να δυσκολευτεις τις πρωτες μερες που θα το δουλευεις.Επειδη το 6630 δεν ειναι καποιο απλο τηλεφωνο ισως θα επρεπε να το φανταστεις περισσοτερο σαν υπολογιστη...Καθε μενου ή προγραμμα που ανοιγεις ''φορτωνει'' ακομη περισσοτερο τη συσκευη(οπως ενα πισι οταν εχεισ πχ 15 προγραμματα να τρεχουν ταυτοχρονα).Υποψιαζομαι πως ο λογος που το κινητο γινοταν αργο η κολουσε τελειως ειναι το γεγονος οτι αφηνεις πολλες εφαρμογες, τις οποιες ειχες προηγουμενος τρεξει, ανοικτες.Κρατοντας λοιπον πατημενο το πληκρτο μεταβασης στο μενου θα σου εμφανηστουν οι εγαρμογες που τρεχεις εκεινη τη στιγμη.Με το πληκτρο της διαγραφης μπορεισ να κλησεις καθεμια.Καλο θα ηταν οταν βρισκεσαι μεσα σε καποιο μενου η προγραμμα να ''γυριζεις'' στην αρχικη οθονη κλεινοντας οτιδηποτε εχεις ανοιξει και οχι απλα πατοντας το κοκκινο κουμπι που σε επαναφερει στην αρχικη οθονη :lol:

 

ΥΓ1.καλο ειναι να το αφισεις 5-6 ωρες τις 2 πρωτες φορες

 

ΥΓ2.ΒΛΑΚΕΙΕΣ σου ελεγαν :cry:

 

ΥΓ3.Εχει ηδη δημιουργηθει ξεχωριστο θεμα για αυτο που ζητας ;)

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση jois21!

 

Ναι έχεις δίκιο: :o

Οπως καταλαβα, εγω τουλαχιστον, ειναι η πρωτη smartphone-symbian συσκευη σου.Λογικο να δυσκολευτεις τις πρωτες μερες που θα το δουλευεις......klp....

 

Ουφ .... Μάλλον αυτό θα είναι! Eντάξει απ΄αυτό... ήταν το βασικότερο για μένα θα το παρακολουθήσω και θα σου πώ...

Βλέπεις δεν έχω αφιερώσει χρόνο να μελετήσω το manual

 

και πάλι ευχαριστώ!!! :) :) :)

"The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes but in having new eyes."
Link to comment
Share on other sites

Emena pantos h mpataria htan fortismeni.Ksefortise epeita apo tesseris ores sinexous xrisis...Tin fortisa sto full mesa se miamisi ora akrivos.

To kinito einai katapliktiko.O,ti pio sighrono kikloforei.Eimai katenthousiasmenos kai entiposiasmenos....Oute exei kollisei pote,oute restart mou exei kanei

 

Loipon akoma den mporo na metafero tragoudia sto 6630.Exo eggrapsei to CD,pou thelo na metafero,sto REAL PLAYER tou ipologisti mou.Exo sindesei to kinito me to computer kai exo valei to CD tis siskeuasias mesa ston ipologisti...Tora mporei na mou pei kapoios leptomereiaka ti prepei akrivos na kano;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά, υπάρχει περίπτωση να παραγγείλετε ομαδικά κάρτες mmc dual voltage?

Για να ξέρω γιατί μάλλον ενδιαφέρομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (19 Δεκ. 2004 , 01:16)

 

Να ρωτήσω ρε παιδιά, υπάρχει περίπτωση να παραγγείλετε ομαδικά κάρτες mmc dual voltage?

Για να ξέρω γιατί μάλλον ενδιαφέρομαι! :)

 

 

 

Ναι υπαρχει αυτη η πιθανοτητα.

Να ενημερωνεσαι απο το θεμα Dual Voltage RS-MMC

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (19 Δεκ. 2004 , 01:07)

 

Loipon akoma den mporo na metafero tragoudia sto 6630.Exo eggrapsei to CD,pou thelo na metafero,sto REAL PLAYER tou ipologisti mou.Exo sindesei to kinito me to computer kai exo valei to CD tis siskeuasias mesa ston ipologisti...Tora mporei na mou pei kapoios leptomereiaka ti prepei akrivos na kano;

 

 

Επειδη η ερωτηση σου δεν αφορα το 6630, αλλα απο οτι καταλαβα ,CD ripping ,check your pm :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος argi_7 (19 Δεκ. 2004 , 11:06)

 

το πειρα και εγω.το κινητο ειναι κορυφαιο!!!!!υπαρχει κανενα link για themes???

 

 

Πολύ καλά themes θα βρεις εδώ κι εδώ.

 

Επίσης να διαβάζεις και το σχετικό επισημασμένο θέμα.

 

Τέλος, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να παρακολουθείς το σχετικό thread στο aivanet.

 

Σιγά σιγά θα αρχίσουν να βγαίνουν και themes αποκλειστικά για symbian 8.0.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένας συνδυασμός πλήκτρων ώστε να βλέπεις τον αριθμό του κινητού σου;

"Όποιος ελεύθερα συλλογάται,συλλογάται καλά."Ρήγας Φεραίος"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9674.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jois21 (18 Δεκ. 2004 , 22:56)

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nickvog (18 Δεκ. 2004 , 22:30)

 

Το αντίθετο θα έλεγα....

 

Εκτός από εικόνες (.jpg αρχεία) και κάποια αρχεία ήχου (.aac, .mxmf αρχεία) όλα τα υπόλοιπα που ενδιαφέρουν (.sis, .jar, .mid) είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ (θεωρούνται προστατευόμενα αρχεία).

Μαλλον αναποδα τα λες....

Εκτος απο .sis, .jar kai .mid (σε ποιον θα στειλεις .sis και .jar; ) στελνει ολα τα αλλα αρχεια (.txt, .arm, .mp3, .aac, .jpg, .ogg, 3ggp, .mp4, m3u, .wav...κτλ.)

Εγώ πάλι γιατί καταλαβαίνω ότι λέτε το ίδιο πράγμα;;;

Διαβάστε αυτό: ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΡΧΕΙΩΝ ΣΕ ΚΙΝΗΤΑ Series 60 για λεπτομέρειες.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jois21 (18 Δεκ. 2004 , 22:56)

 

(σε ποιον θα στειλεις .sis και .jar; )

Εεεε... σε οποιονδήποτε έχει κινητό series 60 ή άλλο που υποστηρίζει java (υπολογίζω περίπου το 95% των σύγχρονων κινητών)! :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bergyr (19 Δεκ. 2004 , 12:37)

 

Παιδιά υπάρχει κανένας συνδυασμός πλήκτρων ώστε να βλέπεις τον αριθμό του κινητού σου;

 

Αν εννοείς τον αριθμό του κλήσης του κινητού μας δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος να τον δούμε.

 

Αν εννοείς να δούμε τον σειριακό αριθμό της συσκευής μας, τότε πατάς *#06#

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran (19 Δεκ. 2004 , 12:39)

 

Εεεε... σε οποιονδήποτε έχει κινητό series 60 ή άλλο που υποστηρίζει java (υπολογίζω περίπου το 95% των σύγχρονων κινητών)! :)

 

 

series 60 δεν ειναι ουτε το 10% των κινητων.Επισης δεν νομιζω να πιστευεις οτι ολα τα java των S60 'κανουν' για τα υπολοιπα κινητα ή οτι το 95% ειναι ξεκλειδωτα ή οτι μπορουν να κανουν εγκατασταση java απο μονα τπους απλα στελνοντας τους την εφαρμογη; :lol: :)

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει οτι ορισμενες φορες οταν πας να γραψεις τον αριθμο του παραληπτη [σε ενα μηνυμα]δεν γυριζει αυτοματα το πληκτρολογιο σε γραφη αριθμων αλλα πρεπει να το κανεις εσυ χειροκινητα ? αλλες φορες βεβαια γυριζει αυτοματα χωρις κανενα προβλημα
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Με πιο τροπο μπορουμε να βλεπουμε TV στη συσκευη αφου το 6630 δεν υποστηριζει ακομη το vodafone live?

Υπαρχουν καποιες εξτρα ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xagios (19 Δεκ. 2004 , 15:49)

 

Εχετε παρατηρησει οτι ορισμενες φορες οταν πας να γραψεις τον αριθμο του παραληπτη [σε ενα μηνυμα]δεν γυριζει αυτοματα το πληκτρολογιο σε γραφη αριθμων αλλα πρεπει να το κανεις εσυ χειροκινητα ? αλλες φορες βεβαια γυριζει αυτοματα χωρις κανενα προβλημα

 

 

Εμενα παντα αριθμους μου βγαζει, ακομη και αν παω απο το κειμενο στον παραληπτη με το βελακη παλι αριθμους γραφει. :happy:

 

Με πιο τροπο μπορουμε να βλεπουμε TV στη συσκευη αφου το 6630 δεν υποστηριζει ακομη το vodafone live?

 

Το VL θα υποστιρηχτει σηντομα, αν παρουμε σεαν παραδειγμα και τα παλιοτερα series 60.Οι ρυθμησεις ειναι ιδιες με του 7610.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας θα ρωτησω κατι χαζο αγορασα το6260 νοκια σε ποιο σερια ανοικο 30,40,60 για να αρχισω να καταλαβενω αυτα που λετε ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostascbr (19 Δεκ. 2004 , 16:56)

 

παιδια γεια σας θα ρωτησω κατι χαζο αγορασα το6260 νοκια σε ποιο σερια ανοικο 30,40,60 για να αρχισω να καταλαβενω αυτα που λετε ευχαριστω

 

Κάνε κλικ εδώ για να δεις το review του 6260.

 

Πλατφόρμα: Series 60 2nd Edition ;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...