Jump to content

Προβλήματα με VLC Player


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από όταν εγκατέστησα τα Windows 7 έχω παρατηρήσει κάποια συγκεκριμένα προβλήματα με τον VLC και είναι τα εξής: α) Όταν βλέπω μια σειρά ή μια ταινία κόβεται ο ήχος για 1-2 δεύτερα. Αυτό μέχρι στιγμής το έχω παρατηρήσει σε ποιότητα από 720p και πάνω αλλά μπορεί να συμβεί και σε avi (πιο σπάνια όμως). β) Όταν αλλάζω αρκετά επεισόδια κολλάει πολλές φορές μέρος του προηγούμενου επεισοδίου στο επόμενο και δεν φεύγει. γ) Τα χρώματα παραμορφώνονται πολλές φορές.

Κάποια πράγματα που πρέπει να τονίσω είναι ότι και τρία προβλήματα διορθώνονται με τον κλασσικό τρόπο άνοιξε κλείσε του VLC, όμως πολλές φορές αυτά τα προβλήματα συμβαίνουν κατά τη διάρκεια ενός επεισόδιου/ταινίας και τις περισσότερες φορές, ειδικά αυτό με τον ήχο, δεν φεύγει καθόλου, ακόμα και με επανεκκίνηση του υπολογιστή. Επίσης τονίζω το "απ'όταν εγκατέστησα τα Windows 7" διότι στον συγκεκριμένο υπολογιστή είχα XP, Vista, 7 (μέχρι το 2012) και μέχρι και τον προηγούμενο μήνα έτρεχα 8.1. Σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα (ούτε στα 7 που είχα τότε) ενώ όλοι οι drivers είναι up to date.

 

Καμία ιδέα? :)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ζορίζετε η κάρτα σου ..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Με άλλο πρόγραμμα έχεις το ίδιο πρόβλημα? Δοκίμασε με το media player classic από εδώ http://www.codecguide.com/download_kl.htm

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ζορίζετε η κάρτα σου ..

 

ATI HD 1Gb και ζορίζεται σε μια 720p ταινία και παίζει κανονικά το Sims 4? Εντύπωση μου κάνει (δεν το εννοώ ειρωνικά προς εσένα).

 

Με άλλο πρόγραμμα έχεις το ίδιο πρόβλημα? Δοκίμασε με το media player classic από εδώ http://www.codecguide.com/download_kl.htm

 

Όχι, είτε με BS είτε με τον WMP δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Αν αυτή τη στιγμή γυρίσω σε 8.1 ή βάλω XP/Vista είμαι 99,9% σίγουρος ότι δεν θα ξαναεμφανιστεί κανένα πρόβλημα, αλλά προσπαθώ να το λύσω εντός Windows 7.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το VLC έχει πάρα πολλά προβλήματα performance, δυστυχώς. Αντί να βελτιώνεται γίνεται χειρότερο. Εγώ πλέον το έχω γυρίσει στο Media Player Classic...
Link to comment
Share on other sites

Το VLC έχει πάρα πολλά προβλήματα performance, δυστυχώς. Αντί να βελτιώνεται γίνεται χειρότερο. Εγώ πλέον το έχω γυρίσει στο Media Player Classic...

 

Τι να πω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στα συγκεκριμένα Windows. Απ'όταν τα έβγαλα για να πάω σε 8, όσες φορές κι αν γύρισα (πχ από την TP των 10) πάντα αυτό το θέμα. Και σπασίματα στην εικόνα που δεν τα έχω ούτε σε Intel Atom. Θα δοκιμάσω Media Player Classic ή θα προσπαθήσω να συνηθίσω τον BS που βάζει τους υπότιτλους στον πάτο της οθόνης και χάνεις κάθε επαφή με το τι γίνεται. :p

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...