Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας και καλή σαρακοστή.Εχω πρόβλημα με το χρώμα του αυτοκινήτου,engine killer εσύ ίσως ξέρεις πού έχεις το ίδιο χρώμα.

Συγκεκριμένα, πριν 20 μέρες έιχα παρατηρήσει μια κηλίδα κάτω από τον δεξί καθρεφτη χρώματος γκρι,διακεκομένη.Το πήγα στον φανοποιό,δεν κατάλαβε απο τι έγινε,το εκανε με αλοιφή κ έφυγε.Τώρα, στο ίδιο σημείο πάλι εμφανίστηκε,επίσης μια μικρή στο πίσω μερος και μια στο καπώ μπροστά.Τι να κάνω?Να πάω να τους πιέσω για ολική βαφή με έξοδα δικά τους?Η λύση δεν έιναι αλοιφή,καθώς ξαναβγαίνει.Εχω βγάλει φωτογραφία,αλλά πώς την εμφανίζω εδώ?Ευχαριστώ.

Μετα απο ποσες μερες σου ξαναβγηκε; για βαλε τη φωτο να την δουμε... Το δικο μου χρωμα ειναι μια χαρα. Οπως μου το λες σαν να εχει τρεξει κατι απο τον καθρεπτη μου ακουγεται δηλαδη... Βαλε φωτο να δουμε και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Enginekiller, μου βγήκε μετα από 20 μέρες.Δεν έχει να κάνει με τον καθρέφτη,γιατι έχει βγεί και σε αλλα 2 σημέια.Χθες, πήγα στον μηχανικό της αντ/πείας, μου είπε οτι πιθανόν είναι απο το κερί γιατί ακόμα ειναι καινούργιο (8/2005) και πώς με τα πλυσίματα θα φυγει.Πιστεύεις αυτην την εκδοχή του κεριού?

Δες την φωτο που έβγαλα,δεν είναι ευκρινές αλλα πιστέυω φαίνεται.Μην μπερδευτείς απο τα αμαξια που φαίνονται, την έχω τραβήξει απο πολύ κοντά.

Όποιος μπόρει,ας με βοηθήσει βρε παιδιά,εχω πελαγώσει...

http://img528.imageshack.us/my.php?image=imag00186yy.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ C4 ΜΕ ΤΟ JBL.ΤΙ ΛΕΕΙ?ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΟΘΟΝΗ ΕΡΧΕΤΑΙ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PANEL ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΚΑΖ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ?ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΟΡΟΦΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
gerry_ermy
Link to comment
Share on other sites

Enginekiller, μου βγήκε μετα από 20 μέρες.Δεν έχει να κάνει με τον καθρέφτη,γιατι έχει βγεί και σε αλλα 2 σημέια.Χθες, πήγα στον μηχανικό της αντ/πείας, μου είπε οτι πιθανόν είναι απο το κερί γιατί ακόμα ειναι καινούργιο (8/2005) και πώς με τα πλυσίματα θα φυγει.Πιστεύεις αυτην την εκδοχή του κεριού?

Δες την φωτο που έβγαλα,δεν είναι ευκρινές αλλα πιστέυω φαίνεται.Μην μπερδευτείς απο τα αμαξια που φαίνονται, την έχω τραβήξει απο πολύ κοντά.

Όποιος μπόρει,ας με βοηθήσει βρε παιδιά,εχω πελαγώσει...

http://img528.imageshack.us/my.php?image=imag00186yy.jpg

 

Τι ******* ειναι αυτο με το κερι που σου ειπαν... Καταρχας το πηραμε τον ιδιο μηνα. Το κερι θα φυγει; Ε ναι θα φυγει και ετσι δηλαδη θα διορθωθει; Δηλαδη πρεπει να φυγει το κερι;;; Μηπως να το τριψουμε και με συρμα;;; Εγω το εχω κερωσει και 2 φορες απο τοτε εντωμεταξυ. Ισα ισα επειδη ειναι κερωμενο προσφατα θα επρεπε να ειναι μια χαρα. Αυτο ειναι λες και εσταξε ολοκληρη λαμπαδα πανω! Στην αφη πως ειναι; Ειναι εξογκωμα δηλαδη η σκαμμενο;

gerry_ermy δυστυχως μετακομισαμε ολοι στο gcc και απο εκει καποιοι εχουν το εξτρα jbl(γιατι και το βασικο jbl ειναι). για την οροφη τι θες;

Link to comment
Share on other sites

Στην αφή είναι κανονικό,σαν να μην υπάρχει τίποτα λάθος.Ούτε εξόγκωμα,ούτε σκαμμένο.Δεν ξέρω τι αλλο να πώ.Εσύ τι θα έκανες?Να βάλω παλι αλοιφή και να βγει μετα απο λίγο?Να πάω και να τους πω παρτε το πίσω και βάφτε το όλο?
Link to comment
Share on other sites

Αμα μπλέξεις με βαφές, χέσε μέσα...

γιατι το λες αυτο εγω χρησιμοποιω 2-3 αλοιφες συχνα...

Δοκιμασε κατι και δες τι γινεται. Αν δεν εχει αποτελεσμα ξαναπηγαινε το και απαιτησε να διορθωθει.

Link to comment
Share on other sites

Βαφές είπα Αντρέα, όχι αλοιφές. Αλοιφή (της sonax) έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ.

Αν ο βαφέας δεν είναι καλός μάστορας (που οι περισσότεροι σε εξουσιοδοτημένα δεν είναι) το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο κι από πριν. Στο λέω από προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Βαφές είπα Αντρέα, όχι αλοιφές. Αλοιφή (της sonax) έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ.

Αν ο βαφέας δεν είναι καλός μάστορας (που οι περισσότεροι σε εξουσιοδοτημένα δεν είναι) το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο κι από πριν. Στο λέω από προσωπική εμπειρία

 

ωχ ναι δεν το διαβασα καλα:O

Δικιο εχεις σε αυτο που λες...

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε κάποιος (που δεν έχει την οικονομική άνεση να αγοράσει το 2λιτρό με το σύστημα JBL) να εγκαταστήσει αυτό το σύστημα ήχου στο δικό του μοντέλο? πχ 1.4 VTR?
Link to comment
Share on other sites

Το 2λιτρο δεν έχει το JBL ως standard. Μπαίνει μόνο ως extra.

 

έστω.... Η βασική μου ερώτηση ήταν αν στο μοντέλο 1.4 VTR μπορούμε να βάλουμε το ίδιο η παραπλήσιο σύστημα ήχου...

Link to comment
Share on other sites

έχει ένας φίλος c4 coupe 1400cc και θέλει να βάλει ένα τελικό καζανακι εξάτμιση αλλα πήγαμε σε έναν εξατμισα και μας είπε οτι είναι λίγο δύσκολο να κοψει τον προφυλακτηρα γιατι έχει φρυδάκι κτλ.το έχει κανει κανεις κάτοχος για να μας πει και να μας προτεινει καποια δοκιμασμένη λύση?

επίσης επόμενο βήμα που θέλει ο φίλος είναι ένα 3ποντο χαμηλωματάκι.σαυτό έχουμε καμια λύση????

ευχαριστώ :)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

έστω.... Η βασική μου ερώτηση ήταν αν στο μοντέλο 1.4 VTR μπορούμε να βάλουμε το ίδιο η παραπλήσιο σύστημα ήχου...

 

το ιδιο εννοειται οτι μπαινει, απο τη citroen. Για παραπλησιο ειναι δυσκολο γιατι πρεπει να πας και στην citroen να στο προγραμματισουν και δυσκολα θα βρεις καποιο που να ταιριαζει. Αν ψαξεις ποιο πισω σελιδες θα δεις τι παιζει με line in.

Με βελτιωση luke δεν εχει ασχοληθει σχεδον κανενας εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε enginekiller ,θα πώ στον φίλο μου να ρωτησει στην αντιπροσωπεία μήπως ξέρουν να του προτείνουν κάτι.
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΗΓΕ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΠΡΙΝ 1 ΩΡΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ C4, ΜΑΥΡΟ 1,6 VTR PACK + JBL EXTRA ΚΕΡΚΥΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΧΕΙΣ ΤΟ C4 ΜΕ ΤΟ JBL.ΤΙ ΛΕΕΙ?ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΟΘΟΝΗ ΕΡΧΕΤΑΙ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PANEL ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΚΑΖ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ?

--------------------

 

 

gerry_ermy

gerry_ermy
Link to comment
Share on other sites

έχει ένας φίλος c4 coupe 1400cc και θέλει να βάλει ένα τελικό καζανακι εξάτμιση αλλα πήγαμε σε έναν εξατμισα και μας είπε οτι είναι λίγο δύσκολο να κοψει τον προφυλακτηρα γιατι έχει φρυδάκι κτλ.το έχει κανει κανεις κάτοχος για να μας πει και να μας προτεινει καποια δοκιμασμένη λύση?

επίσης επόμενο βήμα που θέλει ο φίλος είναι ένα 3ποντο χαμηλωματάκι.σαυτό έχουμε καμια λύση????

ευχαριστώ :)

 

Πάντως έχω πετύχει 2-3 στο δρόμο που έχουν αλλάξει τελικό και ο προφυλακτήρας είναι κομμένος (εξαρτάται πόσο "μάγκας" είναι ο εξατμισάς ώστε να το πετύχει). Η άλλη λύση είναι το τελικό από το δίλιτρο, μαζί με το πλαστικό κομμάτι του δίλιτρου, αλλά βγαίνει αρκετά ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα αρχικά να αγοράσω το μοντέλο 1.4 VTR Limited. Η διαφορά του Limited απο το απλό μοντέλο VTR ήταν μου είπαν μια διαφορά στα φρένα, και στις ζάντες αλουμινίου. Το μεν Limited διαθέτει το κάτι παραπάνω στα φρένα (χωρίς τις ζάντες), το δέ απλό VTR διαθέτει τις ζάντες αλουμινίου αλλα χωρίς το επιπρόσθετο σύστημα στα φρένα. Αρχικά λοιπόν ήθελα το Limited... μου είπαν όμως οτι αυτό το μοντέλο δεν υπάρχει ετοιμοπαράδωτο, και πως θα αργήσει 1.5 μήνα τουλάχιστον... ενώ το απλό θα το έχω μέσα σε 10 εργάσιμες ημέρες. Οταν τους ρώτησα για την "διαφορά" στα φρένα, μου απάντησαν οτι είναι μια υποβοήθηση που βοηθάει το αυτοκίνητο στην ανηφόρα να μην σπινιάρει, και πως δεν έχει καμια σχέση με την ασφάλεια.

Σωστά μου είπαν? Τελικά πείστηκα (βασικά δεν ήθελα να περιμένω....) και δήλωσα το απλό VTR.

Τι είναι όμως αυτο που πραγματικά εχει παραπάνω το Limited στα φρένα?

Link to comment
Share on other sites

Επισημως δεν ειναι ανακοινωμενη αυτη η εκδοση. Εφοσον σου λεει για το "κατι παραπανω στα φρενα" και "βοηθάει το αυτοκίνητο στην ανηφόρα να μην σπινιάρει"... συμπεραινω πως το limited εχει επιπλεον το πακετο με το esp. Οσα 1,4 και 1,6 εχουν esp οι μπροστινες δισκοπλακες ειναι απο 266/22 283/26. Τωρα να μην σχολιασω τον "ενημερωμενο" πωλητη που ουτε να στα πει σωστα, ουτε τι διαφορα εχουν οι εκδοσεις... Προσωπικα θα επαιρνα limited... Δεν πειραζει καλοριζικο!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω πετύχει 2-3 στο δρόμο που έχουν αλλάξει τελικό και ο προφυλακτήρας είναι κομμένος (εξαρτάται πόσο "μάγκας" είναι ο εξατμισάς ώστε να το πετύχει). Η άλλη λύση είναι το τελικό από το δίλιτρο, μαζί με το πλαστικό κομμάτι του δίλιτρου, αλλά βγαίνει αρκετά ακριβή.

 

 

Και τι έχουν βάλει για τελικό;

Ξέρεις μήπως πόσο πάει η άλλη λύση απο το δίλιτρο;;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Και τι έχουν βάλει για τελικό;

Ξέρεις μήπως πόσο πάει η άλλη λύση απο το δίλιτρο;;

 

45 euro πάει το πλαστικό κάτω μέρος του προφυλακτήρα του δίλιτρου, με το ανοίγμα για να βγαίνει η εξάτμιση, τώρα το τελικό πόσο έχει, είναι μια ερώτηση που θέλω να την κάνω στην επόμενη μου επίσκεψη στην αντιπροσωπία.

 

Η λύση πάντως του να πάρεις το πλαστικό από την Citroen και να βάλεις τελικό απο την αγορά είναι η καλύτερη από το να κόψει το πλαστικό κάποιος εξατμισάς... Σε αυτήν την περίπτωση όπως έχω ξανα-αναφέρει υπάρχει το θέμα αν δημιουργητε κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση του αυτοκινήτου. Αυτό τουλάχστον με κόβει εμένα προς στιγμήν....

Link to comment
Share on other sites

45 euro πάει το πλαστικό κάτω μέρος του προφυλακτήρα του δίλιτρου, με το ανοίγμα για να βγαίνει η εξάτμιση, τώρα το τελικό πόσο έχει, είναι μια ερώτηση που θέλω να την κάνω στην επόμενη μου επίσκεψη στην αντιπροσωπία.

 

Η λύση πάντως του να πάρεις το πλαστικό από την Citroen και να βάλεις τελικό απο την αγορά είναι η καλύτερη από το να κόψει το πλαστικό κάποιος εξατμισάς... Σε αυτήν την περίπτωση όπως έχω ξανα-αναφέρει υπάρχει το θέμα αν δημιουργητε κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση του αυτοκινήτου. Αυτό τουλάχστον με κόβει εμένα προς στιγμήν....

 

 

Άν όμως βάλεις και το πλαστικό αλλά και το τελικό απο το δίλιτρο, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Χαιρετω τους πιο φινετσατους οδηγους, κατοχοι C4.

Σημερα ειμαι και εγω. Εκλεισα C4 1600 VTR lucifer. Αντε και καλα ταξιδια

να εχουμε. Ωρωπος.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος!

 

update

Σημείωση: Η ταξινόμηση γίνεται με τα εξής κριτήρια: Κυβισμός/Hatchback-Coupe/Έκδοση

 

εξοπλισμού/Ονομαστικά

myPhone C4 List:

 

  1. georgesol =====> Αθήνα ===========> 2000 Coupe VTS ============> black obsidien
  2. leftpap =======> Αθήνα ===========> 2000 Coupe VTS ============> silver aluminium
  3. salinas =======> Αθήνα ===========> 2000 Coupe VTS ============> red lucifer
  4. agiorgitis =====> Τρίπολη ==========> 1600 Hatchback Εxclusive ======> black obsidien
  5. elteo ========> Ραφήνα ==========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris fer
  6. eNeRGy ======> Αθήνα ===========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris fer
  7. MPOMPIO =====> Πάτρα ===========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris iceland
  8. Ryback3 ======> Ορεστιάδα ========> 1600 Hatchback Exclusive ======> silver aluminium
  9. aleksios ======> Κως =============> 1600 Hatchback SX Pack =======> blue oriental
  10. engines ======> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Hatchback SX Pack =======> gris fer
  11. enginekiller ====> Πειραιάς-Αχαϊα ======> 1600 Hatchback SX Pack =======> blue oriental
  12. sakisC4 ======> Bέροια ===========> 1600 Hatcback SX Pack =========> gris fer
  13. harxenia =====> ??????? ===========> 1600 Hatchback SX ===========> ???????
  14. kalste =======> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Hatchback SX ===========> gris fer
  15. panikosis1 ====> Χαλκίδα ==========> 1600 Hatchback SX ===========> silver aluminium
  16. Gravity ======> Αθήνα ============> 1600 Hatchback SX ===========> black obsidien
  17. Oddin =======> Αθήνα ============> 1600 Hatcback SX ============> gris iceland
  18. ardassa =====> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> gris fer
  19. Devil_7 ======> Γλυφάδα =========> 1600 Coupe VTS ==============> black obsidien
  20. lakis73 ======> Aθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> silver aluminium
  21. Ma_D =======> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Coupe VTS ==============> black obsidien
  22. orfiso ========> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Coupe VTS =============> black obsidien
  23. sparu_C4 ====> Λάρισα ============> 1600 Coupe VTS =============> black obsidien
  24. tony78 ======> Aθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> silver aluminium
  25. TouchDown ===> Βέροια ===========> 1600 Coupe VTS ==============> black obsidien
  26. tsipi04 ======> ?????? ============> 1600 Coupe VTS =============> lusifer aluminium
  27. bliss ========> Aθήνα ============> 1600 Coupe VTR Pack =========> black obsidien
  28. doganos1985 => Πειραιάς ===========> 1600 Coupe VTR Pack =========> silver aluminium
  29. enasgiannis ==> Κέρκυρα ===========> 1600 Coupe VTR Pack ========> black obsidien
  30. georgep800 ==> Iεράπετρα Κρήτης ====> 1600 Coupe VTR Pack =========> gris fer
  31. mainos ======> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTR Pack =========> silver aluminium
  32. Matty =======> Νεμέα-Αθήνα=======> 1600 Coupe VTR Pack ==========> silver aluminium
  33. nkri ========> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTR Pack ==========> gris fer
  34. panc4 =======> Αθήνα ===========> 1600 Coupe VTR Pack ==========> black obsidien
  35. keltis =======> Πειραιάς ===========> 1600 Coupe VTR =============> gris fer
  36. Kerouac =====> Κηφισιά ===========> 1600 Coupe VTR ============> ??????
  37. psypunk =====> Ωρωπός ============> 1600 Coupe VTR ============> red lucifer
  38. theologos14 ==> Νέα Σμύρνη ========> 1600 ?????????? =============> silver aluminium
  39. KarlBarks ====> Θεσσαλονίκη =======> 1400 Hatchback SX ============> black obsidien
  40. qwerty5 =====> Αθήνα ===========> 1400 Hatchback S =============> gris fer
  41. K_GR_8 =====> Ηράκλειο ==========> 1400 Coupe VTR Limited ========> silver aluminium
  42. jimpanourgias => Παλαιό Φάληρο =====> 1400 Coupe VTR Limited =======> ???????
  43. akalyptos_82 => Χαλκιδική =========> 1400 Coupe VTR ==============> gris fer
  44. NIKOSK =====> Χαλκιδα ===========> 1400 Coupe VTR =============> black obsidien
  45. Takis_C4=====> Πύργος-Πάτρα ======> 1400 Coupe VTR =============> silver aluminium
  46. rosso =======> Αθήνα ============> 1400 Coupe VTR =============> black obsidien

Link to comment
Share on other sites

Άν όμως βάλεις και το πλαστικό αλλά και το τελικό απο το δίλιτρο, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.:)

 

Σε αυτό έχεις δίκιο, και το έχω σκεφτεί με 2 επιφυλάξεις:

 

1ον. Πόσο θα πάνε συνολικά αυτά τα 2 με τοποθέτηση στην Citroen :cry:

2ον. Αν ταιριάζει το τελικό του 2λιτρου στο 1.4 που έχω εγώ. Εννοώ μήπως είναι κάποιο ιδιαίτερο τελικό για τα 2000 κυβικά και δεν είναι "συμβατό" με λιγότερα κυβικά. (αν είναι κουλό αυτό που είπα, απλά αγνοήστε το :D - είμαι ασχετός σε τέτοια θέματα.)

 

Για να μην παρεξηγηθούν γενικά οι προθέσεις μου, ανφέρω ότι δεν θέλω να αλλάξω την εξάτμιση για επιδόσεις κτλ. Απλώς καθαρά αισθητικά, και σε σχέση με αυτά που έχω συνηθίσει, μου μοιάζει ότι κάτι λείπει από το αυτοκίνητο όταν δεν βγαίνει μια απλή, κομψή μπούκα στο πισω μέρος... Βέβαια τα πάντα είναι θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...