Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρεκορ 22 μερες...:cool: Μετα χρειαστηκε να κανω μια εγκατασταση που ηθελε επανεκκινηση... Αλλα κι εσυ φορητο ρε τον εκαψες... Εγω εχω βελτιωση αρκετα την ψυξη μου ωστε να μην εχω προβλημα αλλα εσενα πρεπει να αχνιζει...

Καθόλου. Ο ανεμιστήρας του δεν λειτουργεί ποτέ (Centrino γαρ), οπότε έχω γλυτώσει και τον θόρυβο...!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω το laptop χρησιμοποιω για να κατεβαζω, κανω και οικονομια στο ρευμα :p

 

γιατι με σπορια το φορτιζεις;;;:p :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

γιατι με σπορια το φορτιζεις;;;:p :lol: :lol: :lol:

βρε ασχετε καιει πολυ λιγοτερο απο το desktop pc , αν το εχεις ανοιχτο συνεχεια υπαρχει διαφορα... :p

Link to comment
Share on other sites

βρε ασχετε καιει πολυ λιγοτερο απο το desktop pc , αν το εχεις ανοιχτο συνεχεια υπαρχει διαφορα... :p

Προφανως ηταν αστειο... Ακομα και χαζος θα το καταλαβαινε...:)

 

Υ.Γ.:Εεεε οχι και ασχετος ετσι;:) Πτυχιο Πληροφορικης παιρνω το αλλο εξαμηνο και ειμαι και φιρμα...:lol: :p

 

Sorry boss(elteo)... θα επανελθουμε στο θεμα:p

 

Επανερχομενος λοιπον οταν εσφιξα τις βιδες στην πορτα εψαξα και στο πορτπαγκαζ απο μεσα γιατι σε κατι λακουβες καμια φορα κατι χτυπαγε... Δεν βρηκα καμια βιδα ομως....:(

Επισης πριν λιγο καιρο πατησα κατι σαν τσιγκελι με το πισω δεξι λαστιχο και μεχρι να σταματησω 50 μετρα παρακατω το αυτοκινητο πηδαγε!!! Ευτυχως δεν μπηκε μεσα επειδη οπως ηταν καμπυλωτο πατησε σε δυο μεριες και ηταν και χοντρο οσο ο αντιχειρας μου...

Το θυμηθηκα σημερα γιατι οπως σκεπαζα το αμαξι ακουγα ενα τουπ-τουπ-τουπ να ερχεται προς το μερος μου. Λαστιχο λεω μεσα μου και βλεπω ενα micra να ερχεται προς το μερος μου. Περιμενα να σταματησει σε ενα πλατωμα διπλα μου να αλλαξει το τελειως κλαταρισμενο μπροστινο λαστιχο αλλα το περασε... Η τυπισσα λοιπον που ηταν μεσα, μιλωντας στο κινητο, προχωραγε οσο εβλεπα... Κοιταζα τουλαχιστον ενα λεπτο και αυτη εκανε καμια 200αρια μετρα και μετα εστριψε καπου....:wacko: Και αναρωτιεμαι...:καλα να πω οτι δεν το ακουγε μπορει να μιλαγε με τον γκομενο στο κινητο για να κανονισουν για το βραδινο "φουσκωμα"(οχι του ελαστικου...)... το τιμονι πως μπορουσε και το κραταγε ισια με τα 40-50χλμ που πηγαινε, με το ενα χερι και ο γκομενος που μιλουσε δεν ακουγε τιποτα;;; Αυτες οι γυναικες οταν ειναι να τον "φανε" δε σκεφτονται τιποτα...:X :lol:

Link to comment
Share on other sites

Update κατανάλωσης:

 

[βάρυνε το ποδαράκι μου...να 'ναι καλά η 100άρα]

 

Εκανα 550 Κm με πόλη 80% και 20% επαρχιακό [Λ. Μαραθώνος]

 

Κατανάλωση : 9,4 lt/100 Km

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχω και από δαύτες....είναι πολύ βολικές.

 

+ μπαίνουν εύκολα και γρήγορα

+ είναι αθόρυβες και χωρίς κραδασμούς

+ δεν τραυματίζουν τις ζάντες

+ πηγαίνεις με περισσότερη ταχύτητα από ότι με αλυσίδες

 

- μπορούν να σου βγουν εύκολα σε επιτόπια στροφή των τροχών

- είναι πανάκριβες [120€ τις πήρα]

- σε πάγο και δρόμους με κλίση δεν κάνουν και πολλά πράγματα [αθάνατες αλυσίδες]

- περιορισμένος χρόνος ζωής [από 1 εώς 3 χρόνια αναλόγως την συχνότητα της χρήσης]

 

Γεια σας μαγκες μετα απο καιρο, εγω προμηθευτικα αλυσιδες απο αντιπρ. για 17αρες και τις εχω βαλει 4 φορες (προσφατα χιονια και χιονοδρομικα)ειναι 9 mm και μοιαζουν σαν μπρασελεδακια, πολυ λεπτες.Τις εμπιστευομαι πιο πολυ απο τις κουβερτες.

Το τακ τακ της μηχανης απο το δεξι φτερο που ακουγετε στο ρελαντι το εχω και εγω οπως επισης και το τριξιμο της δεξιας πορτας με τις βιδες Τ20 που λεγατε (το φτιαξα αυτο).

Τη γνωμη σας παρακαλω στο παρακατω προβλημα. Οταν ξεκιναω και τα χωνω στο βρεγμενο για παραδειγμα με την πρωτη , με το που ξεκιναει να σπιναρει μετα απο λιγο και προοδευτικα αρχιζει ενας κραδασμος προοδευτικα αυξανομενος μαζι με κτυπημα ντουπ ντουπ και τρανταζεται ολο το αυτοκινητο. Σαν να πηδαει το λαστιχο το δεξι συνηθως αλλα κοπαναει ολο το αμαξι μεχρι πισω σαν να σπαει, λες και τρεχω σε καροδρομο. Λετε να ειναι κατι απο το κιβωτιο γιατι και αυτο νομιζω χτυπαει η ειναι ιδεα μου μονο(για το κιβωτιο). Εχω πανω απο 600.000 χιλ. μα αυτο με τους κραδασμους δεν το εχω δει ποτε και φοβαμαι. Ολα τα αμαξια τα εσκιζα στο σπινιαρισμα αλλα τιποτα τετοιο. Το τελευταιο starlet σπινιαριζε και ηταν σαν βελουδο , ακουγες μονο το σφιριγμα . Το C4 στις 3 απο τις 4 φορες κανει σαν να τρεχει πανω σε κοτρονια.

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαγκες μετα απο καιρο, εγω προμηθευτικα αλυσιδες απο αντιπρ. για 17αρες και τις εχω βαλει 4 φορες (προσφατα χιονια και χιονοδρομικα)ειναι 9 mm και μοιαζουν σαν μπρασελεδακια, πολυ λεπτες.Τις εμπιστευομαι πιο πολυ απο τις κουβερτες.

Το τακ τακ της μηχανης απο το δεξι φτερο που ακουγετε στο ρελαντι το εχω και εγω οπως επισης και το τριξιμο της δεξιας πορτας με τις βιδες Τ20 που λεγατε (το φτιαξα αυτο).

Τη γνωμη σας παρακαλω στο παρακατω προβλημα. Οταν ξεκιναω και τα χωνω στο βρεγμενο για παραδειγμα με την πρωτη , με το που ξεκιναει να σπιναρει μετα απο λιγο και προοδευτικα αρχιζει ενας κραδασμος προοδευτικα αυξανομενος μαζι με κτυπημα ντουπ ντουπ και τρανταζεται ολο το αυτοκινητο. Σαν να πηδαει το λαστιχο το δεξι συνηθως αλλα κοπαναει ολο το αμαξι μεχρι πισω σαν να σπαει, λες και τρεχω σε καροδρομο. Λετε να ειναι κατι απο το κιβωτιο γιατι και αυτο νομιζω χτυπαει η ειναι ιδεα μου μονο(για το κιβωτιο). Εχω πανω απο 600.000 χιλ. μα αυτο με τους κραδασμους δεν το εχω δει ποτε και φοβαμαι. Ολα τα αμαξια τα εσκιζα στο σπινιαρισμα αλλα τιποτα τετοιο. Το τελευταιο starlet σπινιαριζε και ηταν σαν βελουδο , ακουγες μονο το σφιριγμα . Το C4 στις 3 απο τις 4 φορες κανει σαν να τρεχει πανω σε κοτρονια.

 

Οσον αφορα τις αλυσιδες αυτες με τα 9mm ειναι πιο αποτελεσματικες στον παγο αποτι ξερω... Ποσο στις πουλησαν; Οσο για το σπινιαρισμα εμενα το εκανε σχεδον σε ολα τα μπροστοκινητα αυτοκινητα οταν σπινιαρω και εχει λιγο νερο κατω... Το ξερω ειναι πολυ εκνευριστικο αλλα σχεδον παντα μου το εκαναν σε τετοια κατασταση εκτος απο καποια πολυ δυνατα που αν αρχιζε να σπιναρει σταματαγε στην 3η...

Link to comment
Share on other sites

Στον κοφτη με την πρωτη παθαινει τιποτα ? Ρωταω γιατι με τα σπιναρισματα μεχρι να καταλαβω τι βαραει εμπαινε ο κοφτης και το δοκιμασα μερικες φορες
C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις αλυσιδες αυτες με τα 9mm ειναι πιο αποτελεσματικες στον παγο αποτι ξερω... Ποσο στις πουλησαν; Οσο για το σπινιαρισμα εμενα το εκανε σχεδον σε ολα τα μπροστοκινητα αυτοκινητα οταν σπινιαρω και εχει λιγο νερο κατω... Το ξερω ειναι πολυ εκνευριστικο αλλα σχεδον παντα μου το εκαναν σε τετοια κατασταση εκτος απο καποια πολυ δυνατα που αν αρχιζε να σπιναρει σταματαγε στην 3η...

 

 

Οι αλυσιδες κανουν 21 εως 25 ευρω . 21 τις πηρα με μια εκπτωση που μου βαλαν (αυτη την εποχη στα αξεσουαρ εχει κατι εκπτωσεις).

Για το σπιναρισμα θες να πεις οτι και τα δικα σου τρανταζοντουσαν και κοπαναγαν (ντουπ ντουπ - θορυβος - χτυπημα ) σχεδον παντα οταν σπιναριζαν?

 

 

Δηλαδη εαν ειναι δυνατο το αμαξι δεν κοπαναει, αν καταλαβα καλα.

Και πως γινεται το starlet να ειναι πιο δυνατο απο το C4 ?Μηπως παιζουν ρολο και οι διαστασεις ελαστικων-ζαντων που δεν το αφηνουν να σπιναρει τρελα και οταν γαντζωνουν λιγο αρχιζουν οι κραδασμοι ?

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Προφανως παιζουν ρολο οι διαστασεις ελαστικων και το βαρος στον μπροστινο αξονα. Για παραδειγμα cellica 220 αλογων με Bridgestone(σκληρα) 205/50/15 δεν κοπαναγε καθολου γιατι δεν προλαβαινε το λαστιχο να πατησει... Σε Golf 3 1.4 με 185/60/14 μαλακο λαστιχο μολις εβρισκε βροχη και σπινιαρε τρελα αρχιζε μετα απο 1-2 δευτερα να χοροπηδαει...

Δεν ξερω απο τι ακριβως προκαλειται, μαντευω απλως και σου λεω οτι το εκανε στα περισσοτερα που ειχα σε συνθηκες τρελου σπινιαρισματος σε βρεγμενο...

 

Μονο 21 ευρω αλυσιδες 9mm και μαλιστα απο τη Citroen;;; Αν το ηξερα νωριτερα δε θα πεταγα τα 20 ευρω μου για ασχετες...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως παιζουν ρολο οι διαστασεις ελαστικων και το βαρος στον μπροστινο αξονα. Για παραδειγμα cellica 220 αλογων με Bridgestone(σκληρα) 205/50/15 δεν κοπαναγε καθολου γιατι δεν προλαβαινε το λαστιχο να πατησει... Σε Golf 3 1.4 με 185/60/14 μαλακο λαστιχο μολις εβρισκε βροχη και σπινιαρε τρελα αρχιζε μετα απο 1-2 δευτερα να χοροπηδαει...

Δεν ξερω απο τι ακριβως προκαλειται, μαντευω απλως και σου λεω οτι το εκανε στα περισσοτερα που ειχα σε συνθηκες τρελου σπινιαρισματος σε βρεγμενο...

 

Μαζι με το χοροπηδημα συντονιζεται ολο το αυτοκινητο και χτυπαει το πατωμα μεχρι πισω. Το δικο σου το C4 to exei kanei ayto ? Καλημερα κιολας , Κυριακατικα.

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ναι καταλαβαινω τι λες... Συντονιζεται, χοροπηδαει λες και θα διαλυθει ολοκληρο αν συνεχισει ενα δευτερολεπτο ακομα... Σου λεω οτι και το C4 μου το εκανε και τα προηγουμενα αυτοκινητα. Οπως σου ειπα ισως εχει σχεση με το μεγαλο βαρος μπροστα σε σχεση με τα αλλα που ειχα και τα πιο φαρδια και μεγαλης διαμετρου λαστιχα...
Link to comment
Share on other sites

Χτες ειχα κατεβει σε ενα φιλικο αγωνα και το παιδι που παλευα ειχε τα εξης αυτοκινητα(προσεξτε συνδιασμο...):M3 προηγουμενης γενιας, 156 1.8 και C4 2λιτρο... Και του λεω ρε φιλε ολο γαματά αμαξια εχεις... Ειδικα το C4 δεν εχω οδηγησει το 2λιτρο αλλα ριχνει στα αλλα δυο...:) :p και μου υποσχεθηκε βολτα (με το C4) μολις ξαναβρεθουμε (εεετσι για να ζηλευετε...) γιατι ειχε ερθει με την M(ειχε μια χρωμιωμενη 19αρα ζαντα....:wacko: :blink: τρελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τη γνωμη σας παρακαλω στο παρακατω προβλημα. Οταν ξεκιναω και τα χωνω στο βρεγμενο για παραδειγμα με την πρωτη , με το που ξεκιναει να σπιναρει μετα απο λιγο και προοδευτικα αρχιζει ενας κραδασμος προοδευτικα αυξανομενος μαζι με κτυπημα ντουπ ντουπ και τρανταζεται ολο το αυτοκινητο. Σαν να πηδαει το λαστιχο το δεξι συνηθως αλλα κοπαναει ολο το αμαξι μεχρι πισω σαν να σπαει, λες και τρεχω σε καροδρομο. Λετε να ειναι κατι απο το κιβωτιο γιατι και αυτο νομιζω χτυπαει η ειναι ιδεα μου μονο(για το κιβωτιο). Εχω πανω απο 600.000 χιλ. μα αυτο με τους κραδασμους δεν το εχω δει ποτε και φοβαμαι. Ολα τα αμαξια τα εσκιζα στο σπινιαρισμα αλλα τιποτα τετοιο. Το τελευταιο starlet σπινιαριζε και ηταν σαν βελουδο , ακουγες μονο το σφιριγμα . Το C4 στις 3 απο τις 4 φορες κανει σαν να τρεχει πανω σε κοτρονια.

 

σου αναβει και το esp οταν γινεται αυτο ? αν ναι για δοκιμασε κλεινοντας το...

 

engine και εγω αστειευομουνα, αν και θα επρεπε να το λεω στα σοβαρα μετα το punto :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ και εσύ fast n furious...

 

 

Ε κοιτα αν ειχα μια M3 δε θα αρκεζομουνα σε 16αρες...:)

 

leftlap τι να κανω που κολλησε ο παλιοplayer και μου ανοιγε αλλο...:O

Link to comment
Share on other sites

 

leftlap τι να κανω που κολλησε ο παλιοplayer και μου ανοιγε αλλο...:O

 

:lol: :lol: :lol:

 

αριστερέ γύρε...:lol: :lol: :lol:

 

Λευτέρη σε κατακρεούργησε...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

 

αριστερέ γύρε...:lol: :lol: :lol:

 

Λευτέρη σε κατακρεούργησε...

 

:p :D :p :p

Link to comment
Share on other sites

mainos

 

αυτο απο οσο γνωρίζω ειναι θεμα ελαστικων απο την στιγμη που στο κανει μονο οταν ειναι βρεγμενο το οδοστρομα σημενει οτι δεν εχουν καλη προσφριση τα ελαστικα σου μπουκονουν με το νερο και μετα αφου αδυνατουν να βρουν προσφριση χοροπηδανε .

 

esp δεν εχεις ετσι δεν ειναι ?

 

η λυση για μενα ειναι να πατας λιγο συμπλεκτη η να αφηνεις λιγο το γκαζι .

Link to comment
Share on other sites

mainos

 

αυτο απο οσο γνωρίζω ειναι θεμα ελαστικων απο την στιγμη που στο κανει μονο οταν ειναι βρεγμενο το οδοστρομα σημενει οτι δεν εχουν καλη προσφριση τα ελαστικα σου μπουκονουν με το νερο και μετα αφου αδυνατουν να βρουν προσφριση χοροπηδανε .

 

esp δεν εχεις ετσι δεν ειναι ?

 

η λυση για μενα ειναι να πατας λιγο συμπλεκτη η να αφηνεις λιγο το γκαζι .

 

 

To κανει και στου πατερα μου 307 1.6 , αμα ειναι βρεγμενο κατω συνηθως αμα δωσω πολυ γκαζι και αφησω καπως γρηγορα το συμπλεκτη,

αλλα δεν ειχε ποτε τοσο νερο να δικαιολογει αυτο που λες . Σαν να χοροπηδαει το αυτοκινητο και να ακουγεται θορυβος ντακ/ντακ πολυ εντονος λες και σπαει.

 

Δεν εχει να κανει με το ΕSP γιατι δεν αναβει αυτες τις φορες και το εχω δοκιμασει και με απενεργοποιημενο.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

 

αριστερέ γύρε...:lol: :lol: :lol:

 

Λευτέρη σε κατακρεούργησε...

οχι μπορει να ξερει οτι ειμαι φανατικος με ενα παιχνιδι nascar οπου στριβεις μονο αριστερα :lol:

 

σχετικα με το θεμα του mainos εμενα μια φορα μου ειχε κανει κατι παρομοιο

αλλα στο φρεναρισμα οταν κατεβαινα ενα δρομο με πολυ μεγαλη κλιση που

ειχε εγκαρσιες αυλακωσεις για να μη γλυστρανε τα αυτοκινητα.

χτυπουσε τοσο πολυ που νομισα οτι ειχε βρει απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ναι καταλαβαινω τι λες... Συντονιζεται, χοροπηδαει λες και θα διαλυθει ολοκληρο αν συνεχισει ενα δευτερολεπτο ακομα... Σου λεω οτι και το C4 μου το εκανε και τα προηγουμενα αυτοκινητα. Οπως σου ειπα ισως εχει σχεση με το μεγαλο βαρος μπροστα σε σχεση με τα αλλα που ειχα και τα πιο φαρδια και μεγαλης διαμετρου λαστιχα...

 

 

Παιδια ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, δεν ξερετε ποσο χαρουμενος ειμαι που κοπανανε και τα δικα σας:wacko: . Engine και da vinci πλακα κανω :p απλα χαιρομαι που ειναι κατι το φυσιολογικο απο οτι καταλαβα, και ευχαριστω για τις απαντησεις. Ειχα σαλταρει :cry: ,τουλαχιστον θα κοιμηθω αποψε μετα απο 2 μερες. Ειχα στενοχωρηθει πολυ απο χτες και ειχα σκοπο να παω αυριο απο το συνεργειο.

Φιλε karl esp δεν εχω εγω .

Μαγκες thanks και παλι . :happy: :happy: :happy:

ΥΓ. engine τι παιζεις αν επιτρεπετε?

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...