Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Αθήνα γίνονται πιο εύκολα τα χλμ φίλε μου...

Βαρέθηκα το στρώσιμο...όχι άλλο «μέχρι 3.500 σαλ»...:(

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην Αθήνα γίνονται πιο εύκολα τα χλμ φίλε μου...

(

Σωστα.

Παντως μετα τα 1000 χλμ εχω δει μια διαφορα στην καταναλωση. Προς το καλυτερο εννοειται. Λογικο δεν ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τώρα μου δείχνει μέση κατανάλωση 8,2 lt ενώ στην αρχή μου έδειχνε 9,1-9,3 lt

Και σε μενα το ιδιο. Αν και τον ενα υπολογιστη τον μηδενιζω καθε φορα που βαζω βενζινη, ενω τον αλλο καθε μερα...

Link to comment
Share on other sites

ksana rotao mipos ebale kanis diko toy radio cd??? giati exo tin entiposi oti an balis allo xaneis tin mia othoni. gnorizei kati kapoios?

Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν ανταπτορες για καποιο cd ωστε να ταιριαζει στην υπαρχουσα οθονη. Γιατι δεν βαζεις ομως της μαμα του;

Link to comment
Share on other sites

ksana rotao mipos ebale kanis diko toy radio cd??? giati exo tin entiposi oti an balis allo xaneis tin mia othoni. gnorizei kati kapoios?

 

...αν υπήρχε κάποιος θα σου απαντούσε... ;)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν ανταπτορες για καποιο cd ωστε να ταιριαζει στην υπαρχουσα οθονη. Γιατι δεν βαζεις ομως της μαμα του;

 

Υπάρχουν ειδικοί αντάπτορες ώστε να μην χάσεις τίποτα, ούτε την οθόνη, ούτε τα χειριστήρια στο τιμόνι (είναι λίγο ακριβοί βέβαια...). Της μαμάς του η οθόνη δεν μπαίνει, μόνο εξαρχής μπορεί να τοποθετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Της μαμάς του η οθόνη δεν μπαίνει, μόνο εξαρχής μπορεί να τοποθετηθεί.

Eννοουσα της μαμα του το radio CD, αφου γι΄ αυτο ειχε ρωτησει.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πάλι το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου. Στη σελίδα 27, δεξιά στήλη, γράφει εν περιλήψει: "με τον κινητήρα σε λειτουργία, επιλέξτε τον καθρέφτη του συνοδηγού και μόλις βάλετε όπισθεν αυτός θα γείρει προς το έδαφος για καλύτερη ορατότητα στο πεζοδρόμιο κτλ".. εν συντομία.

 

Δουλεύει σε κανέναν αυτή η λειτουργία;;; :worry:

Δεν το έχω καταφέρει.

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πάλι το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου. Στη σελίδα 27, δεξιά στήλη, γράφει εν περιλήψει: "με τον κινητήρα σε λειτουργία, επιλέξτε τον καθρέφτη του συνοδηγού και μόλις βάλετε όπισθεν αυτός θα γείρει προς το έδαφος για καλύτερη ορατότητα στο πεζοδρόμιο κτλ".. εν συντομία.

 

Δουλεύει σε κανέναν αυτή η λειτουργία;;; :worry:

Δεν το έχω καταφέρει.

Aυτη η λειτουγια ειναι στα εξτρα. Και μαλιστα αν θυμαμαι καλα παει μαζι με δερματινα καθισματα, δευτερο τηλεχειριστηριο ή κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ τον πρώτο έλεγχο, όλα καλά!

 

Σφίξανε από κάτω, κοίταξαν πόρτες και υγρά και τέλος (20 λεπτά ο χρόνος)

Toυς ζήτησα να αγοράσω 1 μπουκαλάκι λάδι κινητήρα αλλά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται, μάλιστα μου έδειξαν μία ένδειξη στο καντράν που δεν την ήξερα και αφορά το δείκτη του λαδιού.Είναι έμα μικρό εικονιδιάκι δίπλα από το ψυγείο του νερού το οποίο έχει τρεις μπάρες.Αυτό μου δείχνει την στάθμη του λαδιού.Οταν είναι και οι 3 είναι οκ.

 

Οσον αφορά το θέμα με τα πολλά 3θυρα στο σέρβις που καθόμουν παρατήρησα ότι από τα 6 C4 που υπήρχαν τα 5 ήταν 5θυρα :p και μάλιστα ίδιο χρώμα με το δικό μου (gris fer)...απλά ξενέρωσα! :( :p....το πιασες το υπονοούμενο touchdown ε;

 

Και μία ερώτηση:

 

Πώς στο διάτανο βάζω τον εξαερισμό ή τον ζεστό αέρα χωρίς να μπει το ρημάδι το A/c ή το Clima...;;; :mad:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ τον πρώτο έλεγχο, όλα καλά!

 

Σφίξανε από κάτω, κοίταξαν πόρτες και υγρά και τέλος (20 λεπτά ο χρόνος)

Οταν λες υγρα εννοεις και υγρα για πιτσιλιστηρια;;; (Λεπτομερεια ε;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ τον πρώτο έλεγχο, όλα καλά!

 

μάλιστα μου έδειξαν μία ένδειξη στο καντράν που δεν την ήξερα και αφορά το δείκτη του λαδιού.Είναι έμα μικρό εικονιδιάκι δίπλα από το ψυγείο του νερού το οποίο έχει τρεις μπάρες.Αυτό μου δείχνει την στάθμη του λαδιού.Οταν είναι και οι 3 είναι οκ.

 

Εννοεις την ενδειξη που αναβει για λιγο οταν γυριζεις το διακοπτη;;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ τον πρώτο έλεγχο, όλα καλά!

 

 

 

Και μία ερώτηση:

 

Πώς στο διάτανο βάζω τον εξαερισμό ή τον ζεστό αέρα χωρίς να μπει το ρημάδι το A/c ή το Clima...;;; :mad:

Aπλα πατα εναν απο τους διακοπτες που αυξομειωνουν το βεντιλατερ (την εισαγωγη αερα)

ή γυρισε ενα απο τα κουμπια της θερμοκρασιας (δεξια ή αριστερα)

ή πατησε στο τιμονι την ανακυκλωση και μετα αυξησε την ενταση της εισροης του αερα. Θες αλλα;;;

Μπορεις να τ΄αφησεις και μονιμα ανοιχτο (το γραφει και στο μανιουαλ) Εγω δε θα στο συνιστουσα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ τον πρώτο έλεγχο, όλα καλά!

 

Οσον αφορά το θέμα με τα πολλά 3θυρα στο σέρβις που καθόμουν παρατήρησα ότι από τα 6 C4 που υπήρχαν τα 5 ήταν 5θυρα :p και μάλιστα ίδιο χρώμα με το δικό μου (gris fer)...απλά ξενέρωσα! :( :p....το πιασες το υπονοούμενο touchdown ε;

 

:D :D

 

Επιτέλους δικαιώθηκα! :lol:

 

Ως προς την κατανάλωση θέλω να δώσω ένα νούμερο, το οποίο βεβαίως είναι σχηματικό αλλά ίσως και κάτι να λέει: όταν πρωτοπήρα το αυτοκίνητο και το "έστρωνα" (βλ. ήρεμη οδήγηση), με 10euros έκανα 100χλμ και γέμιζα ξανά όταν μου αναβόσβηναν οι δύο παύλες της ένδειξης στάθμης. To trip computer έδειχνε τότε αυτονομία περίπου 70χλμ.

 

Σήμερα, στα 2000χλμ, και παρόλο που πλέον "ξεθάρρεψα" με το αυτοκίνητο και δεν το λυπάμαι και πολύ, έχω ήδη διανύσει 110χλμ με 10ευρώ βενζίνη, η στάθμη είναι στις 3 παύλες και η αυτονομία στα 135χλμ. Έχω δηλαδή άνετα άλλα 50-60χλμ με νορμάλ οδήγηση και ευθεία, άρα μιλάμε 160χλμ με 10 ευρώ....

 

Και χρησιμοποιώ και V-Power που είναι πιο ακριβή, άρα και λιγότερο καύσιμο στα 10ευρώ (... όχι για πολύ ακόμα όμως νομίζω, μάλλον δεν αξίζει, αφού είναι τα ίδια οκτάνια με την απλή αμόλυβδη...).

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι χρώμα είναι το δικό σας C4...;

Το μοναδικό 3θυρο που είδα εκεί ήταν κ αυτό gris fer... :lol:

Tο δικο μου ειναι ασημι icland. Kαι 5πορτο.

Μπορεις να μου πεις αν με τα υπολοιπα υγρα σου προσθεσαν υγρο για πλυσιμο τζαμιων;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ ΔΕΝ μου συμπλήρωσαν τίποτα, τσεκάρισμα έγινε στις στάθμες!

 

Οι παραπάνω επιλογές για τον εξαερισμό γίνονται ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιηθεί το A/C ή το Clima, έτσι;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

:D :D

 

Επιτέλους δικαιώθηκα! :lol:

 

Ως προς την κατανάλωση θέλω να δώσω ένα νούμερο, το οποίο βεβαίως είναι σχηματικό αλλά ίσως και κάτι να λέει: όταν πρωτοπήρα το αυτοκίνητο και το "έστρωνα" (βλ. ήρεμη οδήγηση), με 10euros έκανα 100χλμ και γέμιζα ξανά όταν μου αναβόσβηναν οι δύο παύλες της ένδειξης στάθμης. To trip computer έδειχνε τότε αυτονομία περίπου 70χλμ.

 

Σήμερα, στα 2000χλμ, και παρόλο που πλέον "ξεθάρρεψα" με το αυτοκίνητο και δεν το λυπάμαι και πολύ, έχω ήδη διανύσει 110χλμ με 10ευρώ βενζίνη, η στάθμη είναι στις 3 παύλες και η αυτονομία στα 135χλμ. Έχω δηλαδή άνετα άλλα 50-60χλμ με νορμάλ οδήγηση και ευθεία, άρα μιλάμε 160χλμ με 10 ευρώ....

 

Και χρησιμοποιώ και V-Power που είναι πιο ακριβή, άρα και λιγότερο καύσιμο στα 10ευρώ (... όχι για πολύ ακόμα όμως νομίζω, μάλλον δεν αξίζει, αφού είναι τα ίδια οκτάνια με την απλή αμόλυβδη...).

 

Και σε μενα περιπου τα ιδια.

Παιζει ρολο και η μεση ταχυτητα που τρεχεις. Αυξανει η μεση ταχυτητα - αυξανεται και η αυτονομια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ ΔΕΝ μου συμπλήρωσαν τίποτα, τσεκάρισμα έγινε στις στάθμες!

 

Οι παραπάνω επιλογές για τον εξαερισμό γίνονται ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιηθεί το A/C ή το Clima, έτσι;

ΝΑΙ. Αν παλι θες μπορεις οταν ειναι ανοιχτο το Α/C, να πατησεις το κουμπι A/C. Eτσι κλεινει το A/C, και μενει ο εξαερισμος.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ τον πρώτο έλεγχο, όλα καλά!

 

μάλιστα μου έδειξαν μία ένδειξη στο καντράν που δεν την ήξερα και αφορά το δείκτη του λαδιού.Είναι έμα μικρό εικονιδιάκι δίπλα από το ψυγείο του νερού το οποίο έχει τρεις μπάρες.Αυτό μου δείχνει την στάθμη του λαδιού.Οταν είναι και οι 3 είναι οκ.

 

Αυτο εξακολουθω να μην το καταλαβαινω. Ποιο εικονιδιακι. Δεξια στην κεντρικη οθονη; Αυτες οι μπαρες δειχνουν τη θερμοκρασια. Μηπως αριστερα απο τη θερμοκρασια που αναβει για λιγο οταν γυρισεις το διακοπτη; (oil ok);;;

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ένα εικονιδιάκι που όταν βάλεις μπρος το βλέπεις.

Βρίσκεται δίπλα στου ψυγείου είναι μικρό δείχνει ένα θερμόμετρο μισογεμάτο και δίπλα έχει 3 μικρές μπάρες...

Καλύτερα ΔΕΝ μπορώ να στο εξηγήσω.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Eίναι ένα εικονιδιάκι που όταν βάλεις μπρος το βλέπεις.

Βρίσκεται δίπλα στου ψυγείου είναι μικρό δείχνει ένα θερμόμετρο μισογεμάτο και δίπλα έχει 3 μικρές μπάρες...

Καλύτερα ΔΕΝ μπορώ να στο εξηγήσω.

Λοιπον εγω μολις γυρισω το διακοπτη βλεπω ενα oil ok. Αυτο σημαινει οτι η σταθμη ή η πιεση ειναι ok. Οταν η σταθμη ειναι λιγο παραπανω ή παρακατω αυτη η ενδειξη αναβοσβηνει. Οταν υπαρχουν τρεις παυλες (οπως σου ειπαν) τοτε (στο μανιουαλ το γραφει) υπαρχει προβλημα με την πιεση λαδιων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...