Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις μου ηρθε αυτο με μονον 150 ευρω[καινουργιο και γνησιο φυσικα]http://www.emarket.gr/uploaded//15131799.jpg Αν ψαξεις στο νετ εχει καλες ευκαιριες

 

ποσοοο?φαινεται οντως πολυ καλο!μου φαινεται πολυ περιεργο..δωστε κανα λινκ απο ebay με τετοια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτή είναι μία νορμάλ τιμή στο ebay για αυτό το εξαιρετικό ρολόι. Αν δεν σου κάνει κόπο και θέλεις να νοιώσεις ακόμη πιο όμορφα, κάνε μία βόλτα από κλασάτα μαγαζιά, να δεις πόσο το πουλάνε εκεί. Θα πάθεις σοκ!..

 

το ξερω πατριωτη .Με μια βολτα στη Τουμπα σε 5-6 μαγαζια η χαμηλοτερη τιμη για Seiko ειναι 450 ευρο.Οποιος θελει του στελνω με mail το site και τον πωλητη Ο συγκεκριμενος εχει μαγαζι στα Ιωαννινα,πληρωνεις στο σπιτι σου [αντικαταβολη] και εχεις δικαιωμα επιστροφης 3 ημερων

Link to comment
Share on other sites

αν μας εδινες κ το σιτε μηπως εχει κ κανα αλλο μοντελο να ριξουμε καμια ματια θα ηταν πολυ καλη κινηση :)
Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο που παραθέτω παραπάνω (αυτό) βρίσκω πωλητές που το έχουν με λευκές ραφές και άλλους με μαύρες. Υπάρχει περίπτωση κάποιο από αυτά να είναι μαιμού;

 

Μου λέει ένας πωλητής στο ebay ότι οι αγορές μέσω ebay δεν καλύπτονται από την εγγύηση του εργοστασίου (πχ για ένα ρολόι που με ενδιαφέρει). Θα καλύπτονταν μόνο αν ήταν registered authorised dealer.

Ισχύει αυτό; Αν πχ πάθει κάτι ενώ το έχω αγοράσει από την Αγγλία και δεν είναι authorised πωλητής, δε θα έχω εγγύηση εντός Ελλάδας;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το "καθημερινό" Swatch Irony Eastern Sun

http://store.swatch.com/file/images/products/irony/SS2009/YCS515G/YCS515G_nvd.jpg

και το "καλό" SEIKO Arctura Kinetic Chronograph

http://www.seikowatches.com/baselworld/2008/images/press/details/05_03_arctura.jpg

 

γεια σου φιλε μου το δευτερο το σεικο ποσο το πηρες και απο που;

ειναι πολυ ωραιο ρολοι

σε ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου το δευτερο το σεικο ποσο το πηρες και απο που;

ειναι πολυ ωραιο ρολοι

σε ευχαριστω

Το πήρα 690 απο κατάστημα Θεσσαλονίκης.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μου λέει ένας πωλητής στο ebay ότι οι αγορές μέσω ebay δεν καλύπτονται από την εγγύηση του εργοστασίου (πχ για ένα ρολόι που με ενδιαφέρει). Θα καλύπτονταν μόνο αν ήταν registered authorised dealer.

Ισχύει αυτό; Αν πχ πάθει κάτι ενώ το έχω αγοράσει από την Αγγλία και δεν είναι authorised πωλητής, δε θα έχω εγγύηση εντός Ελλάδας;

Ήθελα να το σχολιασω αυτό.

Δεν ξέρω για ποιόν περίεργο, διεστραμμένο λόγο, αλλά ισχύει. Αν αγοράσεις κάτι από το ebay και πάθει κάτι, ακόμη και αν είναι εντός εγγυήσεως, δεν σ'το επισκευάζουν οι έλληνες μάγκες.

Το έπαθα με ένα orient. Το πήρα 125 ευρώ από ebay, εδώ κάνει 350. Σε δύο μήνες χαλάρωσε ο ρότορας του. Πήρα τηλέφωνο την εδώ αντιπροσωπεία, και μου είπαν ότι δεν το επισκευάζουν, γιατί δεν έχει ελληνική εγγύηση. Τους ρώτησα αν ισχύει ή όχι η διεθνής εγγύηση της Orient και εκεί τα μάσησαν λίγο. Τους το έκλεισα στα μούτρα και πήγα στον ρολογά, έδωσα 15 ευρώ και το έφτιαξα.

Όλοι αυτοί οι γελοίοι καραγκιόζηδες, οι εμποράκοι της πλάκας, έχουν αρχίσει να τα βρίσκουν σκούρα με το ebay και άρχισαν τις σπασμωδικές κινήσεις.

Αλλά και τί έγινε, ακόμη και αν δεν σ'το φτιάξουν εδώ μεσα στην εγγύηση, το στέλενεις εκεί που το πήρες. Το citizen μου μπορεί να επισκευαστεί μόνο στην Γερμανία και στην Ιαπωνία, και τί έγινε; Το κάνεις ένα πακέτο και το στέλνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κατάστημα δίνει μόνο 90 μέρες εγγύηση επειδή όπως μου λέει δεν είναι εξουσιωδοτημένος. Παρόλαυτά έχει 12120 βαθμολογία με 99.8%.

Να προχωρήσω; Υπάρχουν μήπως και άλλα eshops για ρολόγια στην Αγγλία;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

αν μας εδινες κ το σιτε μηπως εχει κ κανα αλλο μοντελο να ριξουμε καμια ματια θα ηταν πολυ καλη κινηση :)

 

emarket.gr lowprices.com Eμενα ο πωλητης μου εδωσε εγγυηση 6 μηνες [λιγο αλλα αν εχει προβλημα θα το βγαλει] σφραγιζοντας το βιβλιαρακι με ημερομηνια αγορας και τη σφραγιδα του καταστηματος του.:!:Ας με συγχωρεσουν οι υπευθηνοι δεν ειχα ουτε εχω κανενα σκοπο διαφιμισης

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα digital είναι λίγο επικίνδυνα, είναι η αλήθεια. Αν χαλάσουν, συνήθως μόνο η εγγύηση και η αλλαγή τα σώζει, δεν επισκευάζονται. Από την άλλη όπως λες είναι, τί 6 μήνες, τί ένας χρόνος.
Link to comment
Share on other sites

emarket.gr lowprices.com Eμενα ο πωλητης μου εδωσε εγγυηση 6 μηνες [λιγο αλλα αν εχει προβλημα θα το βγαλει] σφραγιζοντας το βιβλιαρακι με ημερομηνια αγορας και τη σφραγιδα του καταστηματος του.:!:Ας με συγχωρεσουν οι υπευθηνοι δεν ειχα ουτε εχω κανενα σκοπο διαφιμισης

 

Για τους πωλητές μέσω ebay δεν μπορεί να γίνει τίποτα, αλλά για αγορές στην Ευρωπαϊκή Ένωση υπάρχει νόμος που δίνει δικαίωμα στον καταναλωτή να αξιώσει επισκευή ελαττωματικού προϊόντος έως και δύο χρόνια από την ημερομηνία αγοράς. Στην Ελλάδα αυτό καταγράφεται στο άρθρο 554 του Αστικού Κώδικα, όπως αυτό τροποποιήθηκε από το νόμο 3043/2002. Το ΦΕΚ με το νόμο μπορείτε να το κατεβάσετε από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για αγορά εντός ευρωπαικής ένωσης από πωλητή του ebay ή αποκλείονται όλοι όσοι αγοράζουν από ebay;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αν η χώρα στην οποία έγινε η πώληση έχει νομοθεσία που συμορφώνεται με την αντίστοιχη οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης τότε λογικά ισχύει.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Και τότε τί ρόλο παίζει η διεθνής εγγύηση;

Το καταλαβαίνω πως η αντιπροσωπεία μπορεί να ισχυριστεί ότι, αφού δεν εισάγει η ίδια τον συγκεκριμένο τύπο ρολογιού, δεν αναλαμβάνει την επισκευή του γιατί δεν το γνωρίζει. Χαζό και άδικο επιχείρημα βέβαια, αφού θα έπρεπε να το παραλάβει η ίδια και να το στείλει εκεί που μπορούν να το φτιάξουν. Αλλά βέβαια, αυτοί νοιάζονται να πουλήσουν μόνο την πραμάτια τους.

Και οι Γερμανοί της citizen τί είναι, βλάκες; Είμαι Έλληνας, που αγόρασε ένα ρολόι από Κορέα, τους το έστειλε για φτιάξιμο στην Γερμανία εντός εγγυήσεως και αυτά τα χαίβάνια όχι μόνο το έφτιαξαν δωρεάν, αλλά του το έστειλαν πίσω και με κούριερ, ΠΑΛΙ ΔΩΡΕΑΝ!!! Θα μπορούσαν άνετα να με χρεώσουν, γιατί δεν είχε κανονική βλάβη, απλά ο συσσωρευτής του τα είχε φάει τα ψωμιά του. Αυτοί όμως δεν πήραν φράγκο.

Αλλά για αυτό φαίνεται η orient έπιασε πάτο στην Ελλάδα, ενώ ήταν πανίσχυρη την δεκαετία του 80.

Link to comment
Share on other sites

Για τους πωλητές μέσω ebay δεν μπορεί να γίνει τίποτα, αλλά για αγορές στην Ευρωπαϊκή Ένωση υπάρχει νόμος που δίνει δικαίωμα στον καταναλωτή να αξιώσει επισκευή ελαττωματικού προϊόντος έως και δύο χρόνια από την ημερομηνία αγοράς. Στην Ελλάδα αυτό καταγράφεται στο άρθρο 554 του Αστικού Κώδικα, όπως αυτό τροποποιήθηκε από το νόμο 3043/2002. Το ΦΕΚ με το νόμο μπορείτε να το κατεβάσετε από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

 

Μπραβο φίλε μου, το έψαχνα καιρό αυτό το άρθρο γραμμένο επίσημα!!

 

Πιστεύω θα πρέπει να γίνει και sticky το link για να τελειώσει επιτέλους αυτή η κοροϊδία με τον ένα χρόνο.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω το Be Punk της Swatch. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και παρατήρησα ότι όλοι οι μήνες εμφανίζονται με 31 ημέρες. π.χ. τον Φεβρουάριο που πέρασε, συνέχισε την μέτρηση κανονικά: 29,30,31 :/

 

Επίσης για κάτι πιο καθημερινό αγόρασα ένα απο τα ρολόγια TOO LATE. Είναι και φθηνό και μοδάτο :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω το Be Punk της Swatch. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και παρατήρησα ότι όλοι οι μήνες εμφανίζονται με 31 ημέρες. π.χ. τον Φεβρουάριο που πέρασε, συνέχισε την μέτρηση κανονικά: 29,30,31 :/

Σχεδόν ολα όσα έχουν δείκτες έτσι κάνουν. Μόνο τα ψηφιακά δεν το κάνουν αυτό και μετράνε σωστά όλα, ακόμη και του δίσεκτους Φεβρουάριους, αλλά μέχρι κάποια χρονιά (περίπου το 2100), μετά θέλουν ρύθμιση. Στην περίπτωσή σου, θα πρέπει να το διορθώνεις εσύ με το χέρι στο τέλος κάθε μήνα.

Τα ρολόγια που δείχνουν σωστά τους μήνες και έχουν δείκτες προέρχονται κυρίως από την seiko και την citizen, είναι ηλεκτρονικά (μπαταρίας, kinetic ή eco drive) και αυτή η λειτουργία λέγεται perpetual calendar, δεν είναι απλησίαστα ακριβά.

Υπάρχουν βέβαια και μηχανικά perpetual calendars, που μπορούν να υπολογίσουν ακόμη και τους δίσεκτους Φεβρουάριους, αλλά κοστίζουν όσα ένα πολύ καλό αμάξι και πάνω!..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα μια βολτα στο Παγκρατι και ειδα σε ενα ωραιο μαγαζι ενα Seiko Velatura.Αφου το χαζεψα λιγο στη βιτρινα μπαινω μεσα να ρωτησω τιμη.Μου λεει ο πωλητης οτι ειναι τελευταια σειρα,εχει ημερομηνια,ειναι κινετικ μπλα μπλα μπλα.Ρωταω τιμη και μου λεει 1000 εουρος.Αν το αγορασετε μετρητα ομως μου λεει θα σας κανουμε μια εκπτωση 20%,δηλαδη 800.Ωραια λεω και την κανω.

 

Γυρναω το βραδυ στο σπιτι και ανοιγω ebay,ψαχνοντας για το ιδιο ρολοι.

 

http://cgi.ebay.co.uk/SEIKO-VELATURA-KINETIC-DIRECT-DRIVE-SRH003-SRH003P1_W0QQitemZ170310756401QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item170310756401&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1688|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

 

Νομιζω δε χρειαζεται να πω κατι παραπανω...

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ψαχτεί λίγο με αγορές από το εξωτερικό θα έχει να διηγηθεί ένα σωρό τέτοιες ιστορίες. Δεν ξέρω πόσα χρήματα έχω γλιτώσει επειδή αγοράζω από το εξωτερικό αρκετά πράγματα, είναι όμως πολλά.

Η αλήθεια είναι doktorkostis πως αν με ρωτούσες αν αξίζει να δώσω 800 ευρώ για αυτό το seiko, θα σου έλεγα όχι. Δεν επιτρέπεται να δώσεις 800 ευρώ για αυτό το ρολόι, απλά δεν τα αξίζει. Τα 400 είναι ρεαλιστική τιμή.

Όσο σκέφτομαι πόσοι γαμπροί, πεθερικά και νύφες έχουν πέσει θύματα τέτοιων εξυπνάκηδων, τρελαίνομαι... Τους πουλάνε ένα συνηθισμένα καλό ρολοί σε τιμή που αν το ψάξεις βρίσκεις πολύ καλύτερα. Ένας φίλος μου αρραβωνιαζόταν και έψαχνε ρολόι. Βρήκαμε ένα orient που μας το έδιναν 750 ευρώ προ εκπτώσεως. Στο ίντερνετ το βρήκα 200...

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν συμβαίνει στα ευρωπαϊκά, μόνο στα seiko,citizen,orient οι τιμές εδώ στην Ελλάδα είναι εξωφρενικά υψηλές.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι δεν υπηρχε περιπτωση να πλησιασω το χιλιαρικο για ενα Seiko,απο τη στιγμη που τα Ωmega ξεκινουν απο τα 1300 περιπου.Στα 400-450 ομως το σκεφτομαι να σου πω την αληθεια...(και να αφησω το Ωmega για αργοτερα...)
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι δεν υπηρχε περιπτωση να πλησιασω το χιλιαρικο για ενα Seiko,απο τη στιγμη που τα Ωmega ξεκινουν απο τα 1300 περιπου.Στα 400-450 ομως το σκεφτομαι να σου πω την αληθεια...(και να αφησω το Ωmega για αργοτερα...)

Καλύτερα να μην πάρεις ποτέ omega των 1300 ευρώ!!!

Αυτά τα Ω δεν έχουν καμμία σχέση με τα αντίστοιχης (πραγματικής) τιμής seiko. Αν βρεις στο εξωτερικό seiko στα 1300 ευρώ, να ξέρεις ότι αυτό είναι τουλάχιστον αντίστοιχο με ένα omega των 2500 ευρώ!

Αυτό το seiko των 750 ευρώ http://www.higuchi-inc.com/sbdc007.html, είναι αρκετά ανώτερο από οποιοδήποτε omega των 1300 ευρώ!

Επίσης, η omega (αλλά και καμμία ευρωπαίκή εταιρία) δεν βγάζει τέτοια ρολόγια, http://www.higuchi-inc.com/landmaster.html

Αν έβγαζε ποτέ κάποια ελβετική ή γερμανική εταιρία ένα τέτοιο ρολόι, θα το κοστολογούσε αρκετές χιλιάδες ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ,με βαζεις σε σκεψεις.Μαλλον πρεπει να το ριξω στο διαβασμα πριν αποφασισω για το συγκεκριμενο θεμα.Αν εχεις κανα σχετικο προχειρο λινκ βαλτο να ξεστραβωθουμε λιγο....
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει και εγώ ποτέ κάποιο λινκ που να έχει συμπυκνωμένη γνώση για τα ρολόγια, όλο ψάχνεις, βρίσκεις, βλέπεις φωτογραφίες...

Μια καλή αρχή είναι να γραφτείς σε κανένα forum για ρολόγια, υπάρχουν διάφορα. Ε, σιγά σιγά μετά και ανάλογα με το πόσο σου αρέσει το θέμα, θα καταλήξεις και κάπου.

Και για να μην παρεξηγηθώ, λατρεύω την Ω, το "καλό" μου ρολόι omega είναι. Το Ω των 1300 ευρώ (προφανώς αναφέρεσαι στο seamaster quartz) δεν είναι κακό, ρολόι, ίσα ίσα που είναι τέλεια κατασκευασμένο, από υψηλότατης ποιότητας υλικά. Αλλά είναι quartz. Προσωπικά μου φαίνεται κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και να μην έχεις ένα μηχανικό αυτόματο, υπάρχουν κάτι άγνωστες στον πολύ κόσμο μάρκες (Sinn, Doxa, Clycine και ένα σωρό άλλες) , όπου τα λεφτά σου πιάνουν πιο πολύ τόπο.

Κοίτα αυτό ας πούμε: http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=2&Sel_ID=9#2

Σούπερ ποιοτική μηχανή, εξαιρετική κατασκευή, εμφάνιση διαχρονική (και ας θυμίζει rolex GMT master τόσο πολύ), και όλα αυτά με 375 ευρώ, αν και σταμάτησε η παραγωγή του, για λόγους μπερδεμένους που δεν μπορώ να γράψω εδώ. Το Omega seamaster GMT που φοράει την ίδια μηχανή (με ελαφρές επιφανειακές τροποποιήσεις) κοστίζει πάνω από 1500 ευρώ!!! Δεν λέω, και εμένα μου αρέσει "να με πιάνουν κορόϊδο" κάπου κάπου και να αγοράζω μόνο φιγούρα και όνομα, αλλά είναι σημαντικό να ξέρουμε και τις εναλλακτικές μας. Αλλά αυτά είναι γούστα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα μια βολτα στο Παγκρατι και ειδα σε ενα ωραιο μαγαζι ενα Seiko Velatura.Αφου το χαζεψα λιγο στη βιτρινα μπαινω μεσα να ρωτησω τιμη.Μου λεει ο πωλητης οτι ειναι τελευταια σειρα,εχει ημερομηνια,ειναι κινετικ μπλα μπλα μπλα.Ρωταω τιμη και μου λεει 1000 εουρος.Αν το αγορασετε μετρητα ομως μου λεει θα σας κανουμε μια εκπτωση 20%,δηλαδη 800.Ωραια λεω και την κανω.

 

Γυρναω το βραδυ στο σπιτι και ανοιγω ebay,ψαχνοντας για το ιδιο ρολοι.

 

http://cgi.ebay.co.uk/SEIKO-VELATURA-KINETIC-DIRECT-DRIVE-SRH003-SRH003P1_W0QQitemZ170310756401QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item170310756401&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1688|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

 

Νομιζω δε χρειαζεται να πω κατι παραπανω...

Η λιρα νομιζω πως ειναι κατι παραπανω απο ευρο και αν ψωνιζουμε απο χωρες εκτος Ε_Ε να βλεπουμε και τελωνεια και μεταφορικα Μπορεις να δει και αυτο http://www.emarket.gr/item-15292223-e-SEIKO%20VELATURA%20ALARM%20SNAA93 [απο αυτον που αγορασα το δικο μου] για να ξαναεπιβεβαιωσω οτι υπαρχουν πολυ καλες τιμες αν ψαξουμε λιγο. Επισης για το αν θα πρεπει να αλλαζω την ημερομηνια χειροκινητα καθε μηνα μονος μου δεν νομιζω οτι ειναι ιδιεταιρα κουραστικο.Καλο βεβαια αν το εχει το ρολοι αλλα δεν το θεορω προτευον κρητιριο αγορας ουτε θα εδινα παραπανω απο 50 ευρω γιαυτο.Η ορθογραφια μου πρεπει να ειναι πολυ χαλια.....αλλα....δε γ@μεις.....αυτα
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το ebay. Αγορές από ebay=αγορές από λαϊκή . Οι αποκλίσεις στις τιμές πρέπει να γίνονται πρώτα σε σύγκριση με έγκυρα μεγάλα online καταστήματα του εξωτερικού που έχουν ιστοσελίδες. Αν οι τιμές του ebay είναι αρκετά κάτω από αυτά τα καταστήματα αυτά πρέπει να σας βάζει σε σκέψεις. Οι απομιμήσεις στο ebay είναι πολύ καλές ...τόσο καλές που δεν πρόκειται να καταλάβετε ότι είναι fake (αντεγραμμένα με κάθε λεπτομέρεια και το προϊόν και οι καρτέλες γνησιότητας). Ειδικά μακρυά από αγορές μέσω ebay για προϊόντα που έρχονται από Ασία. 'Οποιος έχει αμφιβολίες μπορούμε να το συζητήσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...