Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το explorer II δεν ειχε προβλημα και ακομα δουλευει αλλα η στεφανη του απο την θαλασσα ειχε χαλασει, "επαιζε" λιγο δηλαδη και η κορωνα (αν το λεω σωστα...) δεν ειχε την ιδια αισθηση στο βιδωμα-ξεβιδωμα.Βεβαια μετα απο σερβις ολα μια χαρα,αλλα απο τοτε αποφευγω οποτε μπορω το νερο, το θαλασσινο τουλαχιστον...Γενικα πιστευω ειναι καλο ρολο και αν καποιον δεν τον νοιαζει ο χρονογραφος και του αρεσει να κολυμπαει με το ρολοι να μην προτιμησει χρονογραφο.Ο χρονογραφος εχει περισσοτερα εξαρτηματα και κουμπια και συνεπως πιστευω περισσοτερες πιθανοτητες να παθει καποιο "ατυχημα".
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το explorer II δεν ειχε προβλημα και ακομα δουλευει αλλα η στεφανη του απο την θαλασσα ειχε χαλασει, "επαιζε" λιγο δηλαδη και η κορωνα (αν το λεω σωστα...) δεν ειχε την ιδια αισθηση στο βιδωμα-ξεβιδωμα.Βεβαια μετα απο σερβις ολα μια χαρα,αλλα απο τοτε αποφευγω οποτε μπορω το νερο, το θαλασσινο τουλαχιστον...Γενικα πιστευω ειναι καλο ρολο και αν καποιον δεν τον νοιαζει ο χρονογραφος και του αρεσει να κολυμπαει με το ρολοι να μην προτιμησει χρονογραφο.Ο χρονογραφος εχει περισσοτερα εξαρτηματα και κουμπια και συνεπως πιστευω περισσοτερες πιθανοτητες να παθει καποιο "ατυχημα".

 

ma to explorer II den exei stefanh peristrefomenh :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

kala to swatch den pianete.................

 

alla eixes rolex explorer 2 k omega seamaster k mou les oti ta epaizan k oti to omega exane xrono k ebazan nero? dhladh ekanes elengxo kathe 2 xronia gia steganothta ta eplenes k me nero tis briseis k pali ta epaizan?

 

polu duskolo na to pistepsw otan milame gia omega k rolex....

 

egw exw ena omega seamaster k oute xrono xanei opws les k sthn thalassa kanonika otan paw gia mpanio to foraw k de exei pathei to paramikro.. gi'auto allwste einai katadutiko roloi... gia na einai sthn thalassa einai ftiagmeno..

 

Τα swatch ειναι καλα αλλα εμενα και τα δυο μου χαλασαν μετα το τελος της εγγυησης...Τι να πω?ισως ημουν ατυχος με την swatch αλλα τα rolex k omega ακομα δουλευουν...

Στο ενα swatch πατησα μια μερα το κουμπι του χρονογραφου και αυτο εμεινε μεσα!Κ οταν πηγα στην αντιπροσωπεια η κοπελα μου ειπε καλυτερα να παρω αλλο γιατι θα μου ερθει πιο φθηνα!Δεδομενου οτι εκανα και τα σερβις μετα το καλοκαιρι.Δεν θαβω την εταιρια, μην με παρεξηγησει κανεις απλως πιστευω οτι το αλατι καταστρεφει μακροχρονια ενα ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

ma to explorer II den exei stefanh peristrefomenh :rolleyes:

 

Πιστεψε με, εχει.Την πληρωσα στο σερβις...:rolleyes:

Ασχετο αλλα νομιζω οτι ολα τα ρολογια με δυο δεκτες ωρας εχουν στεφανη που γυριζει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδα ενα φοβερο ESPRIT...με την εκπτωση μονο 95 ευρω..το φορουσε ενας φιλος μου..απλα φανταστικο!!!τετραγωνο ηταν...αξιοπιστα ρολογια?εγω εχω ενα adidas μπρασελε,καπου στα 90 το ειχα παρει.. :p

το ρολοι βασικα σαν αξεσσουαρ ειναι..

εχω φτασει στο σημειο να ξεχαστω οτι το φοραω και να ρωταω τους αλλους τι ωρα ειναι :p

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με, εχει.Την πληρωσα στο σερβις...:rolleyes:

Ασχετο αλλα νομιζω οτι ολα τα ρολογια με δυο δεκτες ωρας εχουν στεφανη που γυριζει.

 

to explorer II den exei stefanh pou gurizei.. sto ksanalew :D

Link to comment
Share on other sites

to explorer II den exei stefanh pou gurizei.. sto ksanalew :D

 

Ισως να εχεις μπερδευτει με το explorer 1 (που δεν γνωριζω τι εχει) ή καποιο αλλο μοντελο.

ισως παλι να ειμαι ο μονος που εχει explorer 2 με στεφανη που γυριζει!:lol:

Πλακα κανω!! Όντως εχει και αν δεν με πιστεύεις πήγαινε σε μια αντιπροσωπεια κ δες το απο κοντα.Εχω το explorer 2 με το μαυρο καντραν και η στεφανη του ειναι ατσαλιενια με χαραγμενα μαυρα νουμερα και γυριζει μονο αριστεροστροφα οπως και του omega seamaster chronometer.

Link to comment
Share on other sites

Explorer II με στεφάνι που γυρίζει?

Σίγουρα μοναδικό κομμάτι, θα πιάνει τουλάχιστον 120000 Ευρώ.

Μα τι κάνουν αυτοί οι κινέζοι, ούτε ένα ρολόι δε ξέρουν να αντιγράψουν σωστά, αλλά που να βρούνε τα λεφτά να αγοράσουν ένα αληθινό για να το αντιγράψουν σωστά αφού δεν έχουν καν να φάνε, από φωτογραφία μόνο και ότι βγεί.

Link to comment
Share on other sites

loipon epeidh exw psaksei polu gia rolex ktl sou lew oti to explorer to II den exei stefanh pou gurizei :S mhpws exeis to gmt II?

 

des edw ----> http://img48.imageshack.us/my.php?image=p3109258n14tr.jpg

 

exeis auto edw akribos????? an exeis auto den gurizei h stefani tou

Link to comment
Share on other sites

Explorer II με στεφάνι που γυρίζει?

Σίγουρα μοναδικό κομμάτι, θα πιάνει τουλάχιστον 120000 Ευρώ.

Μα τι κάνουν αυτοί οι κινέζοι, ούτε ένα ρολόι δε ξέρουν να αντιγράψουν σωστά, αλλά που να βρούνε τα λεφτά να αγοράσουν ένα αληθινό για να το αντιγράψουν σωστά αφού δεν έχουν καν να φάνε, από φωτογραφία μόνο και ότι βγεί.

k egw auto lew dimatha.....

 

kala re file wst_john giati den les apo thn arxh oti exei replica rologia omega k rolex k ta kakofhmizeis tsampa?

Link to comment
Share on other sites

kala re file edw iparxoune rologia me 300 euro, pou alloi ta exoune 20-30 xronia kai perissotero, kai den exoune pathei tipota mi me trelenete allo sas parakalw poli, ta rologia den ine lamarines skouriasmenes pou apla vafode gia na ine anoxidota,episis gia na pathei afta pou les ena roloi prepei na kanei katw apo 50 euro kai na ine poli xalia i poiotita tou metalou koinos pseftiko,an itane apo to nero na xalane oi stefanes kai oi korones tote mallon o peripteras pou poulise kati tetoio to eftiaxe monos tou.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

καλα με δουλευετε? Τεσπα υπαρχει κανεις αλλος που εχει explorer 2 για να τελειωσει το θέμα? οπως ειπα κ πριν εξαλλου δεν νομιζω οτι υπαρχει ρολοι απο οποιαδηποτε εταιρια που να εχει δυο ωρες και να μην εχει περιστρεφομενη στεφανη..Γιατι τοση δυσπιστια?Λετε να μην μου πουλησαν rolex αλλα φολεχ και οταν το πηγα για σερβις να μην την καταλαβαν την κινεζικη αντιγραφη? Αν ειναι ετσι ποιος ο λογος να αγοραζουμε πια original κομματια αλλα αντιγραφες αφου θα τα πιανει και η εγγυηση της εταιριας.Αν ειναι δυνατον!Τρελλαινομαι με την δυσπιστια και κανω ορθογραφικα λαθη...Δεν παιζει το explorer2 που εχω να μην ειναι rolex και ειμαι σιγουρος οτι εχει περιστρεφομενη κεφαλη.Ειμαι τοσο σιγουρος που απορω γιατι το συζηταω...Χωρις να θελω να προσβαλω τις αποψεις κανενος.Τωρα βεβαια το μονο που μου μενει ειναι να μου πει καποιος οτι και το seamaster chronometer poy εχω δεν εχει περιστρεφομενη στεφανη και οτι τα λεφτα που εδωσα πηγαν σταμπα...
Link to comment
Share on other sites

καλα με δουλευετε? Τεσπα υπαρχει κανεις αλλος που εχει explorer 2 για να τελειωσει το θέμα? οπως ειπα κ πριν εξαλλου δεν νομιζω οτι υπαρχει ρολοι απο οποιαδηποτε εταιρια που να εχει δυο ωρες και να μην εχει περιστρεφομενη στεφανη..Γιατι τοση δυσπιστια?Λετε να μην μου πουλησαν rolex αλλα φολεχ και οταν το πηγα για σερβις να μην την καταλαβαν την κινεζικη αντιγραφη? Αν ειναι ετσι ποιος ο λογος να αγοραζουμε πια original κομματια αλλα αντιγραφες αφου θα τα πιανει και η εγγυηση της εταιριας.Αν ειναι δυνατον!Τρελλαινομαι με την δυσπιστια και κανω ορθογραφικα λαθη...Δεν παιζει το explorer2 που εχω να μην ειναι rolex και ειμαι σιγουρος οτι εχει περιστρεφομενη κεφαλη.Ειμαι τοσο σιγουρος που απορω γιατι το συζηταω...Χωρις να θελω να προσβαλω τις αποψεις κανενος.Τωρα βεβαια το μονο που μου μενει ειναι να μου πει καποιος οτι και το seamaster chronometer poy εχω δεν εχει περιστρεφομενη στεφανη και οτι τα λεφτα που εδωσα πηγαν σταμπα...

 

file mou to explorer to II pou exeis einai 100000000000000% replica k ase to paramuthi :) . explorer II me stafani peristrefomenh den uparxei :D

 

k den sou lew alogia tou aera apla to exw psaksei to themaaaaaaaa

 

poso to eixes parei to roloi? k poso ekane to service tou? foto mporeis na baleis?

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο με τα swatch συμβαινει ειχα πατησει και εγω κουμπι σε χρονογραφο και μπαινει οντως το μισο κουμπι μεσα, ειναι πολυ ευαλωτο αφου ακουγετε κιολας
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Το "βουτήξει" δεν νομίζω να το είπε για καταδύσεις ειδικά. Ίσως και μια απλή είσοδος στην θάλασσα να μετράει...

ναι παιδια , εννοουσα απλη εισοδο εστω στη θαλασσα :)

αρα stardrive το εβαλες απλα στην θαλασσα και εμεινες ικανοποιημενος ετσι ?

εγω ενα Σεικο το εβαζα αυτες τις μερες συνεχως και απλα μετα ντους στο χερι. Θελοντας να κανω μια ρυθμιση- εμενα λιγο μπρος πηγαινε- η κορωνα με δυσκολεψε πολυ την πρωτη φορα να ξεβιδωσει-εχει βιδωτη κορωνα- υποθετω λογω αλατων, αλλα μετα ηταν ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

και υποθετω για τα πλυσιματα που αναφερθηκαν προηγουμενως απο διαφορους με γλυκο νερο οτι γινονται με ''κλειστη'' την κορωνα ετσι ??
Link to comment
Share on other sites

καλα με δουλευετε? [...] τα λεφτα που εδωσα πηγαν σταμπα...

 

Μία λύση υπάρχει φίλε μου. Φωτογραφία, upload στο Imageshack και θα λυθεί οιαδήποτε παρεξήγηση.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και ένα link που λέει ότι για το explorer II: "The bezel is fixed and it is engraved with the 24-hour track and made from solid stainless steel. "

http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&goto=1404372&rid=0

 

 

 

Επίσης,

http://stores.ebay.com/InterWatches/ROLEX-Guide-and-References.html

 

"2) Rolex Explorer II

 

It was created in the 1970´s with the reference # 1655, being very similar to the GMT Master, except having a fixed bezel."

 

 

 

Τέλος,

http://www.wristwatchreview.com/2005/08/30/timezone-watch-reviews-comparison-rolex-explorer-ii-vs-rolex-gmt-master-ii/

 

"The Explorer II used the inhouse 1575 caliber when the watch initially was introduced. The Explorer II also came with the cal.3075 and the cal.3175. The bezel is fixed and it is engraved with the 24-hour track and made from solid stainless steel."

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

theGuru πολυ καλα τα λινκ που εβαλες :D

φιλε wst_john κατι τρεχει με το θεμα σου και καλο ειναι να το δης επειγοντως :O

Link to comment
Share on other sites

re paidia tosh wra ti lew egw? entaksei to na exei kapoios mia replica ok den mou peftei ologos alla to na bgeneis se ena forum k na kakofhmizeis rologia rolex k omega epeidh exeis replica ...... den einai swsto
Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια , εννοουσα απλη εισοδο εστω στη θαλασσα :)

αρα stardrive το εβαλες απλα στην θαλασσα και εμεινες ικανοποιημενος ετσι ?

εγω ενα Σεικο το εβαζα αυτες τις μερες συνεχως και απλα μετα ντους στο χερι. Θελοντας να κανω μια ρυθμιση- εμενα λιγο μπρος πηγαινε- η κορωνα με δυσκολεψε πολυ την πρωτη φορα να ξεβιδωσει-εχει βιδωτη κορωνα- υποθετω λογω αλατων, αλλα μετα ηταν ενταξει.

Ναί το έβαλα στο νερό και είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

 

και υποθετω για τα πλυσιματα που αναφερθηκαν προηγουμενως απο διαφορους με γλυκο νερο οτι γινονται με ''κλειστη'' την κορωνα ετσι ??

 

Εννοείτε η κορώνα πρέπει πάντα να είναι βιδωμένη. Και κάτι ακόμα όταν μετά την θάλασσα το πλένετε με νερό βρύσης καλό θα είναι να γυρνάτε την στεφάνη κάτω από το τρεχουμενο νερο, διαλύονται καλύτερα τα άλατα έτσι.

 

@nomikosas

@TheGuru

Χωρίς να έχω άποψη διάβασα αυτά που γράφουν τα λίνκ που μας έδωσες και προφανώς έχεις (έχετε) δίκιο.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο:X εντυπωσιακές προδιαγραφές

 

 

PANERAI Luminor GMT 44 mm

 

Movement: automatic mechanical, exclusive Panerai OP VIII calibre, 13¼ lignes, 21 jewels. Côtes de Genève decoration on the bridges. PANERAI personalised oscillating weight. Glucydur® balance, 28,800 alternations/hour.

Incabloc® anti-shock device.

Power reserve 42 hours.

Chronometer Certificate (C.O.S.C.).

Functions: hours, minutes, small seconds, date, second time zone.

Case: diameter 44 mm, AISI 316L polished steel or brushed titanium.

Bezel: polished steel or brushed titanium.

Back: screw, steel or titanium.

Device protecting the crown: (registered Trade Mark) polished steel or brushed titanium.

Crystal: sapphire, formed of corundum, 3.5 mm thick, magnifying lens over the date at 3 o'clock. Anti-reflective coating.

Water-resistance: 300 meters.

Strap: alligator with PANERAI personalised adjustable buckle. Supplied with a steel screwdriver and a second interchangeable strap.

Bracelet: integrated with the case and made up of links, each consisting of two parts, one titanium and one steel, overlapped and screwed.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το panerai αλλα το μπρασελε του μας τα χαλαει :(

βεβαια υπαρχει μεγαλη ποικιλια για πανεραι λουρακια οποτε μικρο το κακο :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...