Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταξύ των δυο καλύτερα το φεστινα.

τώρα guess για μάρκα ρολογιών ...απλα δεν μου κάθεται καλά.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μουαλλα σε τέτοιο επίπεδο τιμής και τέτοιου στυλ μπορείς να βρεις πολύ όμορφα seiko και κάποια tag ενδεχομένως.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Σε αυτήν την τιμή θα πήγαινα σε seiko και citizen. Ενδεχομένως και Casio, την σειρά edifice.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Σε αυτήν την τιμή θα πήγαινα σε seiko και citizen. Ενδεχομένως και Casio, την σειρά edifice.

 

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λέτε και έχω μια κάποιαν γνώση πάνω στα ρολόγια μιας και έχω στη κατοχή μου 4... Απλά το ερώτημα μου είναι μόνο για αυτά τα 2.

Μονο πάνω σε αυτά τα 2 και εμένα η λογική λέει πιο πολύ προς Festina.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Nixon 48-20 τι εχετε να μου πειτε? Αξιζουν το κοπο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αγορα απο eBay να εμπιστευθω?

xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λέτε και έχω μια κάποιαν γνώση πάνω στα ρολόγια μιας και έχω στη κατοχή μου 4... Απλά το ερώτημα μου είναι μόνο για αυτά τα 2.

Μονο πάνω σε αυτά τα 2 και εμένα η λογική λέει πιο πολύ προς Festina.

 

Το festina είναι η πιο λογική επιλογή, γιατί είναι εταιρεία ρολογιών και όχι ρούχων. Επειδή όμως το ρολόι είναι κάτι προσωπικό θα σου έλεγα να πάρεις αυτό που σου αρέσει πιο πολύ και να το ευχαριστηθείς ότι και να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

σκεφτομαι να παρω ενα ρολοι χειρος με δερματινο λουρακι και μεταλλικη κασα και ισως κατι με χρυσο μεσα ετσι για να σπαει λιγο και να δειχνει πιο αρχοντικο.Το χρειαζομαι για χρηση στο γραφειο μου.Ειμαι εντελως ασχετος με ρολογια και ετσι απο μερικες ματιες που εριξα μου αρεσανε αυτα τα δυο.

1) http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=70147&fromSearch=1&retUrl=http%3A%2F%2Fwww.e-oro.gr%2Findex.php%3Ftarget%3Dextsearch%26sr_brand%3D%26sr_price%3D0%5E%5E3358%26sr_filo%3D%25C1%25ED%25E4%25F1%25E9%25EA%25FC%5E%5E%26sr_mixanismos%3D%26sr_desimo%3D%25CB%25EF%25F5%25F1%25DF%5E%5E%26pnl%3D1%26starting%3D160%26starting%3D320%26starting%3D480%26starting%3D640%26starting%3D800%26starting%3D960%26starting%3D1120%26starting%3D1280%26starting%3D1440%26starting%3D1600%26starting%3D1760%26starting%3D1920%26starting%3D2080%26starting%3D2240%26starting%3D2400%26starting%3D2560%26starting%3D2720%26starting%3D2880%26starting%3D3040%26starting%3D3200%26starting%3D3360%26starting%3D3400%26starting%3D3440%26starting%3D3480%26starting%3D3520%26starting%3D3560%26starting%3D3600%26starting%3D3640%26starting%3D3680

2)http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=3908

Το ταβανι μου στα χρηματα ειναι τα 3000ε και αυτο εφοσον μ αρεσει κατι παρα πολυ.τι λετε καλες επιλογες?εχετε να προτεινετε κατι αλλο??

επισης αν εχετε κατι σε αμερικανικη μαρκα στα αντιστοιχα χαρακτηριστικα θα με βολευε πολυ γιατι εχω ακρη ειδικα απο αμερικη να το παρω φθηνοτερα.ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί αγοράζουμε/ετε τόσο ακριβά ρολόγια. Τι το παραπάνω έχουν από αυτά των 100-200 €?? Είμαι άσχετος από ρολόγια και θα ήθελα να μάθω.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί αγοράζουμε/ετε τόσο ακριβά ρολόγια. Τι το παραπάνω έχουν από αυτά των 100-200 €?? Είμαι άσχετος από ρολόγια και θα ήθελα να μάθω.

 

Για τον ίδιο λόγο που κάποιος αγοράζει ακριβά ρούχα, ακριβά κοσμήματα, ακριβά αυτοκίνητα κλπ.

 

1) Γιατί έχει την δυαντότητα και 2) του αρέσουν, τον ικανοποιούν.

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί αγοράζουμε/ετε τόσο ακριβά ρολόγια. Τι το παραπάνω έχουν από αυτά των 100-200 €?? Είμαι άσχετος από ρολόγια και θα ήθελα να μάθω.

Δεν υπαρχει γιατι.Για τον ιδιο λογο που αγοραζουμε αλλα πραγματα επισης ακριβα.

Βεβαια,για τα ρολογιαμ,ειναι πιο "λογικη" η ερωτηση σου,γιατι υπαρχουν πολυ φτηνα ρολογια που δειχνουν μια χαρα την ωρα,,και ειναι αποσδεκτα αισθητικα.

Εγω πχ,αγορασα δυο Σεικο απο την Ιαπωνια μια διακοσαρα,και ειναι απιθανα.Εχουν δε το δευτερο καλυτερο κινητηρα της εταιριας,σε Quartz βεβαια,που χανει γυρω στα 3-5 sec ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.

Αλλοι,αγοραζουν μηχανικα,που κανουν μια περιουσια,και χανουν 120 sec τουλαχιστον ΤΟ ΜΗΝΑ.

Το γιατι το κανουν,δεν το καταλαβαινω,και μαλιστα σε καποιο ειδικο φορουμ για ρολογια,καποιος με εβρισε σκαιως επειδη κατεθεσα αυτη τη γνωμη,και ειπα οτι τα ρολογια,ειναι ρολογια,και οχι κοσμηματα,και αρα,το κυριο εργο τους,ειναι να δειχνουν σωστα την ωρα,αλλα ως γνωστον,αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

αλλοι τα δινουν σε κινητα,αλλοι σε αυτοκινητα,αλλοι σε πινακες κ.λπ. σιγουρα και εσεις που δεν καταλαβαινετε καπου θα ξοδευετε παραπανω για κατι.ειναι στην φυση του ανθρωπου να επιλεγει και προσπαθει να αποκτησει κατι που του αρεσει.λεγεται ματαιοδοξια.αν μπορει να την εκπληρωσει χωρις να στερειται καλο ειναι.

τα ρολογια οπως και αλλα πραγματα ειναι αντικειμενα.το γιατι αγοραζει καθε ανθρωπος ενα διαφορετικο ,φθηνο η' ακριβο αντικειμενο ειναι δικο του θεμα και εχει να κανει με πολλα πραγματα.καποιοι αλλοι σκεφτονται απλα πρακτικα,π.χ ενα ρολοι να λεει την ωρα,ενα αυτοκινητο να με μεταφερει ,ενα ρουχο που να ειναι φθηνο κ.λπ.

 

ομως περα απο την χρηση υπαρχει και η αισθητικη ,η απολαυση κ.λπ. δεν ειναι μονο η τιμη,ουτε σημαινει παντα οσο πιο ακριβο και καλυτερο.σιγουρα αφου καποιος μπορει να εχει την οικονομικη ανεση να εχει ενα ρολεξ η' μια φεραρι θα το κανει γιατι ειναι πολυ ωραια η΄και απολαυστικα αντικειμενα να τα κοιτας η΄να τα χρησιμοποιεις.τωρα μπορεις και δεν αγοραζεις τοτε εχεις να κανεις με θεμα νοοτροπιας.για φαντασου ομως να αγοραζαμε ολοι τα ιδια πραγματα.για φαντασου να παραγουν ολοι μια ποιοτητα.αυτο θα ηταν εναντια στην φυση του ανθρωπινου ειδους γιατι το ανθρωπιονο ειδος ξεχωριζει για την εξελιξη του,την νοημοσυνη του.καπου ενας ανθρωπος σκεφτεται να φτιαξει κατι διαφορετικο,ομως χωρις καποιον να το αγορασει θα μεινει μια προσπαθεια στο κενο.θα μεινει αναξιοποιητο ,θα στερεψουμε απο εξελιξη.μαλλον δεν γινεται γιατι θα σταματουσε να ειναι τοσο ομορφος και προκλητικος ο κοσμος μας:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

σκεφτομαι να παρω ενα ρολοι χειρος με δερματινο λουρακι και μεταλλικη κασα και ισως κατι με χρυσο μεσα ετσι για να σπαει λιγο και να δειχνει πιο αρχοντικο.Το χρειαζομαι για χρηση στο γραφειο μου.Ειμαι εντελως ασχετος με ρολογια και ετσι απο μερικες ματιες που εριξα μου αρεσανε αυτα τα δυο.

1) http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=70147&fromSearch=1&retUrl=http%3A%2F%2Fwww.e-oro.gr%2Findex.php%3Ftarget%3Dextsearch%26sr_brand%3D%26sr_price%3D0%5E%5E3358%26sr_filo%3D%25C1%25ED%25E4%25F1%25E9%25EA%25FC%5E%5E%26sr_mixanismos%3D%26sr_desimo%3D%25CB%25EF%25F5%25F1%25DF%5E%5E%26pnl%3D1%26starting%3D160%26starting%3D320%26starting%3D480%26starting%3D640%26starting%3D800%26starting%3D960%26starting%3D1120%26starting%3D1280%26starting%3D1440%26starting%3D1600%26starting%3D1760%26starting%3D1920%26starting%3D2080%26starting%3D2240%26starting%3D2400%26starting%3D2560%26starting%3D2720%26starting%3D2880%26starting%3D3040%26starting%3D3200%26starting%3D3360%26starting%3D3400%26starting%3D3440%26starting%3D3480%26starting%3D3520%26starting%3D3560%26starting%3D3600%26starting%3D3640%26starting%3D3680

2)http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=3908

Το ταβανι μου στα χρηματα ειναι τα 3000ε και αυτο εφοσον μ αρεσει κατι παρα πολυ.τι λετε καλες επιλογες?εχετε να προτεινετε κατι αλλο??

επισης αν εχετε κατι σε αμερικανικη μαρκα στα αντιστοιχα χαρακτηριστικα θα με βολευε πολυ γιατι εχω ακρη ειδικα απο αμερικη να το παρω φθηνοτερα.ευχαριστω

 

Longines απο μένα

 

Στα 3κ πάντως αν πας μετρητά μπορείς να χτυπήσεις αρκετά καλυτερο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μπερδεμενο το θεμα.

Για Φερραρι,δεν το συζηταμε,οποιος δεν καταλαβαινει τη διαφορα,δεν την καταλαβε,τι να κανουμε.

Ειχα γραψει καποτε,οτι καποιος γνωστος,ειχε δωσει για ενα πικαπ,6μυρια.Σε δραχμες βεβαια,και ειχαν πεσει να τον φανε,λεγοντας του,μα τοσα για ενα πικαπ;

Και τοτε αυτος,ελεγε,οταν εσυ εδωσες τοσα για να παρεις Μερσεντέ,εγω σου ειπα τιποτα;

Και παλι ομως,το πικαπ εκεινο,επαιζε αλλοιωτικα απο ολα τα αλλα.Τα λεφτα του,φαινονταν,γιατι ειχε διαφορα στον ηχο,που ηταν αυτο για το οποιο το αγοραζαμε.

Οπως και η Φερραρι,που ηταν κυρια αυτοκινητο,και γι αυτο το αγοραζουμε.

Ενω ενα καλο ρολοι,μπορει να εχει ο,τι θελει μεσα του,μπορει να ειναι κοσμημα,με χρυσο και πλατινα,αλλα την ωρα,που θα επρεπε να ειναι αυτο για το οποιο το αγοραζουμε,δεν τη δειχνει πολυ καλα.

Βεβαια,και τελικα,ισχυει παντα εκεινο το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,οπότε καλη καρδιά.:p

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μπερδεμενο το θεμα.

Για Φερραρι,δεν το συζηταμε,οποιος δεν καταλαβαινει τη διαφορα,δεν την καταλαβε,τι να κανουμε.

Ειχα γραψει καποτε,οτι καποιος γνωστος,ειχε δωσει για ενα πικαπ,6μυρια.Σε δραχμες βεβαια,και ειχαν πεσει να τον φανε,λεγοντας του,μα τοσα για ενα πικαπ;

Και τοτε αυτος,ελεγε,οταν εσυ εδωσες τοσα για να παρεις Μερσεντέ,εγω σου ειπα τιποτα;

Και παλι ομως,το πικαπ εκεινο,επαιζε αλλοιωτικα απο ολα τα αλλα.Τα λεφτα του,φαινονταν,γιατι ειχε διαφορα στον ηχο,που ηταν αυτο για το οποιο το αγοραζαμε.

Οπως και η Φερραρι,που ηταν κυρια αυτοκινητο,και γι αυτο το αγοραζουμε.

Ενω ενα καλο ρολοι,μπορει να εχει ο,τι θελει μεσα του,μπορει να ειναι κοσμημα,με χρυσο και πλατινα,αλλα την ωρα,που θα επρεπε να ειναι αυτο για το οποιο το αγοραζουμε,δεν τη δειχνει πολυ καλα.

Βεβαια,και τελικα,ισχυει παντα εκεινο το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,οπότε καλη καρδιά.:p

 

Αν θέλουμε να κάνουμε αναγωγή με το αυτοκίνητο πρέπει να την κάνουμε και στην σωστή βάση,γιατί κάποιος που πέρνει κάποιο τζιπ 3000 κιβικά για να πηγαινοέρχεται στο κέντρο της αθηνας και μετά σπίτι ή ένας με πορσε-φερραρι-bmw-μερσέντα κλπ κλπ που πάει από παρκαδόρο στο κωλονάκι σε παρκαδόρο στη γλυφάδα και μετά στο σπίτι του "μπαμπα" προφανώς δεν το χρειάζεται για να ικανοποιήσει την ανάγκη της μετακίνησης.

το κάνει για να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του και το ψώνιο του αλλιώς θα έπαιρνε ένα σκοντα ή ένα νισαν.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με όσους απλά παιρνουν ένα "ακριβό" ρολόι για το πουλμουρ και τιποτα άλλο,έχει πήξει η αγορα ρολεξ από νεοπλουτους φιγουρατζήδες που απλά κάνουν το εφέ τους.

 

Αντίθετα όσοι ασχολούνται με τα αυτόματα ρολόγια και έχουν εμβαθύνει σε αυτήν την τέχνη σκάνε χιλιάρικα για αυτόν ακριβώς το λόγο,την τέχνη.Που μεταφράζεται στην μέγιστη δυνατή ακριβεια χωρίς την υπαρξη μπαταρίας που είναι κάτι το αξιοθαύμαστο,τουλάχιστον για μένα.

 

Τέλος να πω ότι υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες που έχουν ιστορία στον χώρο αλλά δεν τις ξέρει το ευρύ κοινό γιατί πουλάνε την τέχνη τους και όχι το όνομά τους και στοχεύουν σε άλλο κοινό.

 

υγ.προφανώς υπάρχουν και περιπτώσεις υπερτιμολογήσεων αλλά αυτό είναι στο χέρι μας να το διακρίνουμε και να πράξουμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Longines απο μένα

 

Στα 3κ πάντως αν πας μετρητά μπορείς να χτυπήσεις αρκετά καλυτερο ρολόι.

μπορεις να μου προτεινεις καποιο???Στο στυλ που ζηταω βεβαια...ευχαριστω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

και ενα βαζο απο πορσελανη βοημιας ενα βαζο ειναι ,αλλα ειναι ακριβοτερο.οπως ειπε καποιος αλλος ειναι τεχνη και την τεχνη δεν χρειαζεται να την καταλαβεις για να την εκτιμησεις.καποιοι δεν βλεπουν την τεχνη λειτουργικα αλλα και αισθητικα.αν εσυ θελεις να αγορασεις ενα φθηνο ρολοι γιατι εισαι της αποψης οτι κανει την ιδια δουλεια με ενα ακριβο ενα ταγκ ας πουμε ,δλδ. να λεει την ωρα, τοτε μπορεις να το κανεις,ακομα και αν αυτο το ρολοι λεει την ωρα καλυτερα απο το ταγκ.ομως περα απο την λειτουργικοτητα παιζει ρολο και το αισθητικος μερος που ειναι υποκειμενικο.πολλα απο τα ακριβα ρολογια που βλεπω δεν μου αρεσουν σε αντιθεση με μερικα φθηνα.και καποια αν ρωτησεις φθηνα ρολογια οντως μπορει να ειναι σκυλια,αλλα δεν ειναι μονο αυτο το κριτηριο και δεν υπαρχει τιποτα μπερδεμενο σαυτο.:)
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου προτεινεις καποιο???Στο στυλ που ζηταω βεβαια...ευχαριστω!

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω σε τέτοια τιμή κάποιο να σου προτείνω άμεσα. Ο λόγος που το λέω είναι ότι αν πας σε ένα κατάστημα και δώσεις τα λεφτά μετρήτα θα έχεις σίγουρα μια έκτπωση 25-30%. Οπότε μπορείς να κοιτάξεις και λίγο παραπάνω από τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Longines απο μένα

 

Στα 3κ πάντως αν πας μετρητά μπορείς να χτυπήσεις αρκετά καλυτερο ρολόι.

 

Ενδιαφερομαι για ενα ρολοϊ που κοστιζει 314 στο φθηνοτερο, 349 στο ακριβοτερο μαγαζι. Επειδη διαβαζω που συχνα αυτο που γραφετε μερικοι οτι ΜΕΤΡΗΤΑ ζεστα εκεινη τη στιγμη σημαινουν εκπτωση. Ποσο περιπου πιστευεις οτι μπορει να στο αφησει; Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν το χω κ με παζαρια, οποτε να ξερω πχ μια τιμη να πω τοσα το αφηνεις; Κ το παιιρνω ΤΩΡΑ κι εφυγα! Υ.Γ το ρολοϊ ειναι CK Κι απ οσο εχω διαβασει παλι εχει τρελο περιθωριο κερδους λογω φιρμας κ μονο!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για ενα ρολοϊ που κοστιζει 314 στο φθηνοτερο, 349 στο ακριβοτερο μαγαζι. Επειδη διαβαζω που συχνα αυτο που γραφετε μερικοι οτι ΜΕΤΡΗΤΑ ζεστα εκεινη τη στιγμη σημαινουν εκπτωση. Ποσο περιπου πιστευεις οτι μπορει να στο αφησει; Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν το χω κ με παζαρια, οποτε να ξερω πχ μια τιμη να πω τοσα το αφηνεις; Κ το παιιρνω ΤΩΡΑ κι εφυγα! Υ.Γ το ρολοϊ ειναι CK Κι απ οσο εχω διαβασει παλι εχει τρελο περιθωριο κερδους λογω φιρμας κ μονο!

 

Είπα και πιο πάνω ότι 25-30%. Τώρα η αλήθεια είναι πως όσο ακριβότερο το ρολόι, τόσο μεγαλύτερο και το περιθώριο της έκπτωσης. Για τα παζάρια δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά, ρώτησε απλά αν η τιμή είναι ίδια και για μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω σε τέτοια τιμή κάποιο να σου προτείνω άμεσα. Ο λόγος που το λέω είναι ότι αν πας σε ένα κατάστημα και δώσεις τα λεφτά μετρήτα θα έχεις σίγουρα μια έκτπωση 25-30%. Οπότε μπορείς να κοιτάξεις και λίγο παραπάνω από τα 3.

 

παραπανω δεν μπορω να ανεβω δστυχως.μεχρι εκει ειναι το ταβανι μου..Κ εγω σαυτα τα λεφτα δεν βρηκα κατι αλλο να μαρεσει οπως αυτα τα δυο.υπολογιζω και εγω αν τα δωσω μετρητα να μου κοψουνε ενα ποσο γυρω στα 300-400ε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

παραπανω δεν μπορω να ανεβω δστυχως.μεχρι εκει ειναι το ταβανι μου..Κ εγω σαυτα τα λεφτα δεν βρηκα κατι αλλο να μαρεσει οπως αυτα τα δυο.υπολογιζω και εγω αν τα δωσω μετρητα να μου κοψουνε ενα ποσο γυρω στα 300-400ε.

Αν τα λεφτά τα έχεις μετρητά και διαθέσιμα μπορείς να κοιτάξεις για ρολόγια με τιμή καταλόγου μέχρι και 4k-4.2k. Και μόλις βρεις αυτό που σου αρέσει να το ψάξεις πάρα πολύ καλά. Από μαγαζί σε μαγαζί οι διαφορές μπορεί να είναι τεράστιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω σταμπάρει αυτό http://www.amazon.com/Citizen-AT4010-50E-Perpetual-Chrono-Watch/dp/B005BS2ENC/ref=sr_1_53?ie=UTF8&qid=1395131502&sr=8-53&keywords=citizen+eco+drive

 

Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις επί του συγκεκριμένου ρολογιού για όποιον μπορεί να απαντήσει :)

1. Βγαίνει σε δύο εκδόσεις, σε τιτάνιο και σε ατσάλι. Ποιο υλικό πιστεύετε ότι είναι τελικά καλύτερο συνολικά? (το τιτάνιο είναι 60 ευρώ ακριβότερο) Έχω διαβάσει πολλά αλλά δεν μπορώ να σχηματίσω γνώμη.

2. Έχει αυτόματο συγχρονισμό της ώρας με ραδιοσήμα. Στις κριτικές όμως λένε ότι καλό είναι να το παίρνουν μόνο όσοι είναι στις ΗΠΑ γιατί συγχρονίζεται μόνο εκεί και στην Αγγλία. Είναι αλήθεια κάτι τέτοιο? Δηλαδή αν το πάρω εδώ στην Ελλάδα , δεν θα μου συγχρονίζει αυτόματα την ώρα?

 

Πιστεύετε ότι αξίζει τα λεφτά του το ρολογάκι ή όχι? Εμφανισιακά μαρέσει περισσότερο απ όλα τα άλλα αντίστοιχης τιμής της citizen. :)

ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)

Edited by AntonisStaras
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρόσεχε από που θα το αγοράσεις γιατί το amazon μου βγάζει ότι δεν το στέλνει Ελλάδα και εκτός Ε.Ε. υπάρχει πιθανότητα τελωνείου.

Τώρα όσο αφορά το τιτάνιο vs ατσάλι δεν θα βγάλεις άκρη εύκολα. Πρέπει να βρεις τη ανθεκτικότητα έχει το τιτάνιο και το ατσάλι στο συγκεκριμένο ρολόι, γιατί άμα δεν έχει πολύ καλό τιτάνιο θα γρατζουνίζεται πιο εύκολα σε σχέση με το ατσάλι αλλιώς άμα έχει καλό τιτάνιο θα είναι πιο ανθεκτικό. Το καλό του τιτάνιου είναι πως είναι πανάλαφρο και δεν σε κουράζει καθόλου στο χέρι, αλλά είναι κάπως πιο ''θαμπό'' και λιγότερο γυαλιστερό σε σχέση με το ατσάλι (τουλάχιστον έτσι είναι το δικό μου) .

Όσον αφορά το radio controlled, αν δεν κάνω λάθος η κεραία είναι στην Γερμανία και το σήμα φτάνει οριακά στην Ελλάδα, οπότε δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρόσεχε από που θα το αγοράσεις γιατί το amazon μου βγάζει ότι δεν το στέλνει Ελλάδα και εκτός Ε.Ε. υπάρχει πιθανότητα τελωνείου.

Τώρα όσο αφορά το τιτάνιο vs ατσάλι δεν θα βγάλεις άκρη εύκολα. Πρέπει να βρεις τη ανθεκτικότητα έχει το τιτάνιο και το ατσάλι στο συγκεκριμένο ρολόι, γιατί άμα δεν έχει πολύ καλό τιτάνιο θα γρατζουνίζεται πιο εύκολα σε σχέση με το ατσάλι αλλιώς άμα έχει καλό τιτάνιο θα είναι πιο ανθεκτικό. Το καλό του τιτάνιου είναι πως είναι πανάλαφρο και δεν σε κουράζει καθόλου στο χέρι, αλλά είναι κάπως πιο ''θαμπό'' και λιγότερο γυαλιστερό σε σχέση με το ατσάλι (τουλάχιστον έτσι είναι το δικό μου) .

Όσον αφορά το radio controlled, αν δεν κάνω λάθος η κεραία είναι στην Γερμανία και το σήμα φτάνει οριακά στην Ελλάδα, οπότε δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει σήμα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου. Αν τελικά το πάρω θα μου το φέρει φίλος μου που θα ρθει από Αμερική το καλοκαίρι οπότε δεν θα υπάρξει θέμα τελωνείου. :) Το συγκεκριμένο ρολόι έχει σχόλια που λένε ότι γρατζουνιέται επειδή είναι τιτάνιο αλλά λένε ότι μπορείς να το γυαλίσεις μετά και είναι πάλι οκ.. Τώρα τι να πω...

Νομίζω δεν υποστηρίζει την κεραία της Γερμανίας παρά μόνο της Αγγλίας οπότε χλωμό να πιάνει ως εδώ. Ωστόσο αν ρυθμίσω μόνος μου την ώρα, θα μπορώ να το χρησιμοποιώ κανονικά λες η θα χω κάποιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...