Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν ποτέ δεν σκέφτηκα οτι το αγαπημένο μου, αληθινό squelette (και όχι φωτοτυπία, σαν αυτά του eBay) θα είχε «πραγματική αξία» αν το «λαξευαν ξανθιες παρθένες» στην Ελβετια!...

 

Νόμιζα ότι ήταν σημαντικό που το σχεδίασε και το έφτιαξε ο Sylvain που ανήκει σε μια από τις μεγαλύτερες οικογένειες της περιοχής και οι πρόγονοι του ήταν ωρολογοποιοι εδώ και πολλούς αιώνες, ενώ ο ίδιος υπήρξε μαθητής του Locatelli, συναδελφος του Philippe Dufour κλπ κλπ

 

Γενικότερα δεν θεωρείται συμπλεγματικό το να αναγνωριζεις την ποιότητα και να την επιλέγεις, ούτε το να αντιλαμβάνεσαι ότι ένα ρολόι που γράφει μια μάρκα πάνω μπορεί να μην είναι κάτι ιδιαίτερο ή μπορεί να είναι.

 

Η άγνοια υποθαλπτει τον κομπλεξισμο. Η γνώση βοηθάει τον άνθρωπο να δει καθαρά.

 

Αλλιώς βλέπει φαντάσματα και ρολόγια για κομπλεξικους ή για υγιείς, με κριτήριο τα δικά του συμπλέγματα.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Κώστα δε διαφωνώ μαζί σου, και εγω ξέρω να ξεχωρίζω και να εκτιμώ τη ποιότητα, την αληθηνή τέχνη αλλά και τη συλλέκτικότητα ενός αντικειμένου, το θέμα όμως του αν θα το επιλέξω ή όχι δεν είναι μόνο θέμα προτίμησης αλλά πολλών διαφόρων παραγόντων, πέρα των οικονομικών...

Εμένω στο συμπερασμά μου στο ότι ότι πληρώνεις είσαι... και όχι ότι πληρώνεις πέρνεις.

Παράδειγμα το tissot ποιο πάνω, το ίδο ρολόι με διαφορετικό χρώμα έχει διαφορά 400 ευρώ, η διαφορά αυτή είναι καθαρά και μόνο για εμπορικούς λόγους και όχι λόγω αντικειμενικής αξίας.

Προσωπική μου επιλογή είναι να αναζητώ την αληθηνή αντικειμενική αξία ενος αντικειμένου και να επιλέγω βάση χαρακτηριστικών που επιζητώ σε ένα αντικείμενο.

Γνώμες είναι βέβαια αυτές και αλλάζουν, αν ποτέ είχα την οικομική ευχέρεια θα εκτιμούσα αφάνταστα ενα χειροποίητο Sqeulette και ας ήταν και απο ξανθιές Ελβετίδες παρθένες γνωστής οικογένειας ορολογοποιών!

Φιλικά

Τάσος.

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κώστα δε διαφωνώ μαζί σου, και εγω ξέρω να ξεχωρίζω και να εκτιμώ τη ποιότητα, την αληθηνή τέχνη αλλά και τη συλλέκτικότητα ενός αντικειμένου, το θέμα όμως του αν θα το επιλέξω ή όχι δεν είναι μόνο θέμα προτίμησης αλλά πολλών διαφόρων παραγόντων, πέρα των οικονομικών...

Εμένω στο συμπερασμά μου στο ότι ότι πληρώνεις είσαι... Παράδειγμα το tissot ποιο πάνω, το ίδο ρολόι με διαφορετικό χρώμα έχει διαφορά 400 ευρώ, η διαφορά αυτή είναι καθαρά και μόνο για εμπορικούς λόγους και όχι λόγω αντικειμενικής αξίας.

Προσωπική μου επιλογή είναι να αναζητώ την αληθηνή αντικειμενική αξία ενος αντικειμένου και να επιλέγω βάση χαρακτηριστικών που επιζητώ σε ένα αντικείμενο.

Γνώμες είναι βέβαια αυτές και αλλάζουν, αν ποτέ είχα την οικομική ευχέρεια θα ς εκτιμούσα αφάνταστα ενα χειροποίητο Sqeulette και ας ήταν και απο ξανθιές Ελβετίδες παρθένες γνωστής οικογένειας ορολογοποιών!

Φιλικά

Τάσος.

 

αφού λοιπόν «ότι πληρώνεις ...είσαι» εγώ που έχω αγοράσει και ρολόι που στοίχισε όσο ένα δυάρι στο Παγκρατι αλλά και ρολόι που στοιχίζει 100ευρω και τα φορω και τα δυο με το ίδιο καμάρι, τι είμαι;

 

Έχω διχασμό προσωπικότητας, γιατρέ;

 

Δεν καταλαβαίνω τι λες για το Tissot, αλλά θα συμφωνήσω ότι στα αντικείμενα προς πώληση γενικότερα υπάρχει εμπορική πολιτική τιμών.

 

Δεν είναι το εμπόριο απονομή δικαιοσύνης ούτε φιλανθρωπικό έργο.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

αφού λοιπόν «ότι πληρώνεις ...είσαι» εγώ που έχω αγοράσει και ρολόι που στοίχισε όσο ένα δυάρι στο Παγκρατι αλλά και ρολόι που στοιχίζει 100ευρω και τα φορω και τα δυο με το ίδιο καμάρι, τι είμαι;

 

Έχω διχασμό προσωπικότητας, γιατρέ;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Δε ξέρω αν έχεις διαχασμό προσωπικότητας Κωστή μου αλλά πιστεύω σίγουρα πως στις πιο ιδιαίτερες και πιο επίσημες στιγμές σου δε βάζεις το ρολόι των 100 ευρώ...

 

*όσο για το παράδειγμα με το tissot το έθεσα μόνο και μόνο για να δείξω ότι η αντικειμένική αξία ενος εντικειμένου μπορεί να είναι πολύ χαμηλότερη απ'οτι η υποκειμενική. Ας πούμε ένα φούξια x ρολόι δε θα έχει την ίδια τιμή με ένα κλασικο σχέδιο πιο κοινά αποδεκτό,το πρώτο λογικά θα έχει αρκετά χαμηλότερη τιμή, ο μηχανσμός όμως παραμένει ίδιος. αρα και στα πιο ακριβά ρολόγια πάλι την εμφάνηση πληρώνεις όπως είναι και τα ρολόγια "joulia".

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έχεις διαχασμό προσωπικότητας Κωστή μου αλλά πιστεύω σίγουρα πως στις πιο ιδιαίτερες και πιο επίσημες στιγμές σου δε βάζεις το ρολόι των 100 ευρώ...

 

*όσο για το παράδειγμα με το tissot το έθεσα μόνο και μόνο για να δείξω ότι η αντικειμένική αξία ενος εντικειμένου μπορεί να είναι πολύ χαμηλότερη απ'οτι η υποκειμενική. Ας πούμε ένα φούξια x ρολόι δε θα έχει την ίδια τιμή με ένα κλασικο σχέδιο πιο κοινά αποδεκτό,το πρώτο λογικά θα έχει αρκετά χαμηλότερη τιμή, ο μηχανσμός όμως παραμένει ίδιος. αρα και στα πιο ακριβά ρολόγια πάλι την εμφάνηση πληρώνεις όπως είναι και τα ρολόγια "joulia".

 

Στις πιο ιδιαίτερες στιγμές μου (με την κόρη μου στο πάρκο ή στην πισίνα κλπ) φοραω το κόκκινο GShock με κοντομανικο T shirt βγάζει μάτι.

 

Στη βάπτιση της φορουσα το πλατινενιο squelette Reverso μου το οποίο δεν ήταν το ακριβότερο ρολόι μου αλλά το πιο αγαπημένο μου, αλλά δεν έβγαζε μάτι αφού ήταν κάτω από την διπλή μανσετα του πουκαμισου.

 

Σε μια επίσημη στιγμή θα αποφασιζα ανάλογα με το σημείο συνάντησης και κατα συνέπεια ανάλογα με τα ρούχα και τη διάθεση.

 

Αν συναντούσα τον Προεδρο της Ελβετικης Ωρολογοποιιας στο γραφείο του με κουστούμι θα φορουσα το Reverso.

 

Αν τον συναντούσα στις διακοπές του στην Κρητη στην πισίνα του ξενοδοχείου θα φορουσα το GShock.

 

Πως αλλιώς;

 

Με φανταζεσαι με το Reverso να κάνει μπουρμπουληθρες στην πισίνα επειδή πιο εκεί είναι κάποιος σημαντικός επαγγελματικά, ή στο Σαλονι της Γενευης με κουστούμι μαύρο, πουκάμισο με διπλές μανσετες, John Lobb, μανικετοκουμπα, γραβαττα κόκκινη και ασσορτι GShock;

 

Δεν υπάρχει ρολόι που με ροζ καντραν είναι ακριβότερο απ´ ότι με μαύρο, εκτός αν είναι άλλο υλικό, επεξεργασία, χάραξη κλπ

 

φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Προφανως δεν γράφω επειδή σας καίει τι φοραω. Αλλά για να επισημάνω ότι διαλεγουμε ελεύθερα βάσει του τρόπου ζωής και ότι όλα έχουν θέση στη ΖΩΗ μας ανάλογα τη στιγμή.

 

Δεν είναι «λάθος» αυτός που φορά το «καλό» του ρολόι στη δεξίωση και το πλαστικό στη βόλτα με το παιδί του. Είναι «λάθος» αυτός που θεωρεί «καλή» στιγμή τη δεξίωση.

 

Και είμαι σίγουρος ότι και ο Τασος συμφωνεί.

 

ΥΓ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ «διαμαρτύρεται» που δεν του απαντάμε για το Tissot, θα πρέπει για να του απαντήσουμε να βρει μαγαζί που θα του κάνει το λιγότερο 20%! Αλλιώς θεωρούμε ότι δεν έχει ψάξει καθόλου και δεν βοηθάμε.....

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση Κωστα.

Εγω ας πούμε που εκτιμώ ένα έργο τέχνης αλλά δεν έχω την δυνατότητα να πάρω ένα αυθεντικό rolex daytona, πέρνω όμως ένα replica daytona, πιστότατο αντίγραφο και του συμπεριφέρομαι σαν να είναι το μονάκριβο μου, όπως εσυ στο squelette σου, σε τι διαφέρω με κάποιον που πλήρωσε για το αληθινο?

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ «διαμαρτύρεται» που δεν του απαντάμε για το Tissot, θα πρέπει για να του απαντήσουμε να βρει μαγαζί που θα του κάνει το λιγότερο 20%! Αλλιώς θεωρούμε ότι δεν έχει ψάξει καθόλου και δεν βοηθάμε.....

 

Πηγα σε ενα ρολογαδικο στην πανεπιστημιου (αλεξοπουλος) και απο 600+ μου το αφηνε 510.

 

Για αυτο απο το ricardo μου ειπε οτι κανει 1000αρικο οποτε θα το κατεβαζε καπου 800 υποθετω στην καλυτερη.Στο ricardo το πουλαει 330-350!

 

Δες ξανα το ποστ μου παραπανω αν θελεις.

 

Επισης ειδα και αυτο το Seiko αλλα δε νομιζω οτι ταιριαζει στην ηλικια μου (24)...

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?manufacturers_id=98&products_id=21263

 

Thanks!

Edited by john1987
Link to comment
Share on other sites

 

Στη βάπτιση της φορουσα το πλατινενιο squelette Reverso μου το οποίο δεν ήταν το ακριβότερο ρολόι μου αλλά το πιο αγαπημένο μου, αλλά δεν έβγαζε μάτι αφού ήταν κάτω από την διπλή μανσετα του πουκαμισου.

 

 

Αν το squelette Reverso κανει όσο ένα δυάρι στο παγκράτι το πιο ακριβό σου πόσο έχει; όσο ένα τριάρι στο ψυχικο?? :lol:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση Κωστα.

Εγω ας πούμε που εκτιμώ ένα έργο τέχνης αλλά δεν έχω την δυνατότητα να πάρω ένα αυθεντικό rolex daytona, πέρνω όμως ένα replica daytona, πιστότατο αντίγραφο και του συμπεριφέρομαι σαν να είναι το μονάκριβο μου, όπως εσυ στο squelette σου, σε τι διαφέρω με κάποιον που πλήρωσε για το αληθινο?

 

Ενδιαφέρουσα ερώτηση = δύσκολη απάντηση.

 

Κάποιες παραμέτρους θα βρεις εδώ

 

http://clepsydre.gr/read_article.php?id=308

 

αλλά η ουσιαστική απάντηση ξεπερνάει το ρολόι και ανάγεται σε μια γενικότερη φιλοσοφική σφαίρα.

 

Αυτό που ρωτάς αντιστοιχεί με το ερώτημα αν αυτός που έχει στο χρηματοκιβώτιο του την παρτιτουρα ενός σημαντικού μουσικού έργου, αισθάνθηκε βαθύτερα συναισθήματα από τον σημαντικότερο σολίστ όταν το ερμηνεύει, ή από ένα παιδάκι που το κουτσό-παίζει στο Ωδειο ή από εμένα που ακούω το cd.

 

Το αληθινό ζωγραφική έργο προσφέρει περισσότερη συγκίνηση από την φωτογραφία του, το ποίημα διαβασμενο από τον ίδιο τον ποιητή ή έναν εξαιρετικό ηθοποιό, συγκινεί περισσότερο από το αν στο διαβάσει η γυναίκα σου ή το διαβάσεις μόνος;

 

Κοινός παρανομαστης στις παραπάνω ερωτήσεις όπως και στη δική σου είναι

 

ΌΤΙ ΚΑΚΩΣ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ.

 

Δεν μας ενδιαφέρει ποιος αισθάνεται περισσότερο και ποιος λιγότερο.

 

Ούτε αυτό που αισθανόμαστε εμείς οι ίδιοι για κάθε ρολόι παραμένει σταθερό.

 

Αλλάζει με το χρόνο.

 

Το Reverso δεν στοιχίζει όσο ένα δυάρι στο Παγκρατι.

 

Αν και όπως πανε οι τιμές στα ακίνητα σε λίγο τα δυάρια θα στοιχίζουν όσο το Tissot...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετω.

Ξερει κανεις τιποτα για ρολογια κουκους,για τη λειτουργια τους δηλαδη,γιατι την εκανα νομιζω τη βλακεια,και τον ξεσυντονισα,και ετσι,ενω δειχνουν οι δειχτες μιαμισυ,βαραει 12.

 

Edit. Η πλακα ειναι,οτι αυτοριθμιστηκε,αφου εκανε μονον μια φορα ενα χτυπημα 12 κου κου.Την αμεσως επομενη φορά,χτυπησε κανονικα 2.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλημερα ξερετε που τα βρω λουρακι για το ρολοι μου ? σε καλες τιμες...

ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα μου χαλασε το casio fishing gear που ειχα απο υγρασια.Ναι μεν ηταν αδιαβροχο στα 200 m αλλα επειδι αλλαξα μπαταρια μαλλον ο μπαγλαμας που μου την αλλαξε δεν εκανε σωστη στεγανοποιηση και μπηκα στην θαλλασα μ'αυτο νομιζοντας πως ειναι αδιαβροχο,πηρε μεσα υγρασια και επαθε black out.Δεν νομιζω να φτιαχνεται.Θα ηθελα να αγορασω ενα καινουριο ψηφιακο ρολοϊ ,με θερμομετρο,φασεις σεληνης και ενδειξη παλιροιας,αδιαβροχο με τιμη απο 70-100 €.Εχετε να προτυνετε τιποτα καλο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα ξερετε που τα βρω λουρακι για το ρολοι μου ? σε καλες τιμες...

ευχαριστω

 

 

Φυσικό κατάστημα ζητάς ή διαδικτυακό;

Φυσικά καταστήματα στην Αθήνα υπάρχουν αρκετά, αναλόγως τι λουράκι ζητάς;

 

 

NetSurfer_g7 πάλι κάτι σε Casio ψάχνεις;

Αν δεν ήθελες και θερμόμετρο κάτι θα έβρισκες σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις. Μάλλον όμως θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία κόστους για να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

 

NetSurfer_g7 πάλι κάτι σε Casio ψάχνεις;

Αν δεν ήθελες και θερμόμετρο κάτι θα έβρισκες σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις. Μάλλον όμως θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία κόστους για να το βρεις.

 

Nαι μαλλον παλι σε casio θα ψαξω.Τα ρολογια με θερμομετρο απο τι τιμες αρχιζουν περιπου? Το παλιο μου ειχε θερμομετρο και εκανε 85 €.Μεχρι 120 € μπορω να διαθεσω αμα βρω κατι αρκετα καλο και ανθεκτικο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε μπορώ να γνωρίζω τι σου αρέσει ή τι θα ήθελες να φοράς στο χέρι σου τώρα κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά στο http://www.oroloi.gr/index.php?cPath=29 έχει σχεδόν όλα τα μοντέλα που φέρνει η αντιπροσωπεία. Λογικά κάτι θα βρεις να σου αρέσει.

(Εννοείται ότι τη σελίδα τη βάζω για να δεις και δε σημαίνει ότι σου προτείνω να αγοράσεις από εκεί αν δε σε συμφέρει. )

 

 

Το casio fishing gear δε πρέπει να είναι 200άρι, αλλά και λιγότερο να είναι, αν είχε κάνει σωστή δουλειά ο "μάστορας" που το πήγες δε θα πάθαινε τίποτα.

Προσωπικά για τα Casio που είχα και έχω πάω στην αντιπροσωπεία για αλλαγές (Αν και τώρα έχει πάει κάπως μακρυά). Εκεί τουλάχιστον αν γίνει οτιδήποτε θα βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε μπορώ να γνωρίζω τι σου αρέσει ή τι θα ήθελες να φοράς στο χέρι σου τώρα κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά στο http://www.oroloi.gr/index.php?cPath=29 έχει σχεδόν όλα τα μοντέλα που φέρνει η αντιπροσωπεία. Λογικά κάτι θα βρεις να σου αρέσει.

(Εννοείται ότι τη σελίδα τη βάζω για να δεις και δε σημαίνει ότι σου προτείνω να αγοράσεις από εκεί αν δε σε συμφέρει. )

 

 

Το casio fishing gear δε πρέπει να είναι 200άρι, αλλά και λιγότερο να είναι, αν είχε κάνει σωστή δουλειά ο "μάστορας" που το πήγες δε θα πάθαινε τίποτα.

Προσωπικά για τα Casio που είχα και έχω πάω στην αντιπροσωπεία για αλλαγές (Αν και τώρα έχει πάει κάπως μακρυά). Εκεί τουλάχιστον αν γίνει οτιδήποτε θα βρεθεί λύση.

Ok ευχαριστω.Το fishing gear και 200αρι να μην ηταν περσι ολο το καλοκαιρι το εβαζα στην θαλλασα και δεν παθαινε τιποτα.Φετος αλλαξα μπαταρια για 1η φορα.Αρα ο μαστορας που εβγαλε το καπακι για να αλλαει μπαταρια οταν το ξαναεκλεισε δεν το στεγανοποιησε σωστα με αποτελεσμα να χασει την αδιαβροχη ιδιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχος "μάστορας" μου χάλασε κ εμένα το Casio Pro-Trek μου.

Η αντιπροσωπεία ζητάει 115 ευρώ γιατί πρέπει να αλλαχτεί όλο το σύστημα.

Μήπως να ρίχναμε ενα ωραίο ξύλο σε αυτους τους "μάστορες"? :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nαι μαλλον παλι σε casio θα ψαξω.Τα ρολογια με θερμομετρο απο τι τιμες αρχιζουν περιπου? Το παλιο μου ειχε θερμομετρο και εκανε 85 €.Μεχρι 120 € μπορω να διαθεσω αμα βρω κατι αρκετα καλο και ανθεκτικο.

 

τα protrek δεν εχουν τετοια κολπα?

 

νομιζω απο 200 ευρω ξεκινανε, καπου εκει

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και amazon.co.uk που εχει και δωρεαν μεταφορικά, πρόσφατα χτύπησα το Casio SGW-300HD-1AVER με βαρόμετρο και υψόμετρο στα 53Ε σύνολο.
Link to comment
Share on other sites

Mπορει να το ψαξω και απο amazon/e-bay.Ποσο καιρο κανουν να τα φερουν απο εκει?Πανω απο εβδομαδα?
Link to comment
Share on other sites

http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=284_522&products_id=9312 , παιδια τι γνωμη εχετε για αυτο το ρολοι ??

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αφήσεις τις fashion εταιρείες να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά (να σχεδιάζουν ρούχα στη προκειμένη περίπτωση) και να ψαχτείς για ρολόι σε εταιρείες που κάνουν αυτό που ξέρουν καλά (να φτιάχνουν ρολόγια δηλαδή).

Θα αποκτήσεις κάτι που και περισσότερο θα το κρατήσεις και καλύτερο θα είναι. Προσωπικά πιστεύω πως αν δεν έγραφε CK δε θα το κοστολογούσε κανείς πάνω από 100 ευρώ.

Αν πάλι σου αρέσει τόσο πολύ αγόρασε το και ειλικρινά καλοφόρετο. :)

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλησαντες,κοιταξε καλυτερα στα ιδια λεφτα ενα Seiko ή Tissot.

 

Ωστοσο και η CK ειναι στο Swatch Group,προσφατα το εμαθα και μου εκανε αρκετα μεγαλη εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου ποσα ρολογια πιο ομορφα απο αυτο εχετε δει..

 

http://montres-louiserard.ch/show_watch.php?id_montre=296

 

Πολύ όμορφο και κλασσικό ρολόι, μου θυμίζει IWC γραμμή.. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...