Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=43012 πως το βλεπεται αυτο το ρολοι?δεν το βρισκω πουθενα ωστε να το δω απο κοντα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ποιο είναι το σωστό μέγεθος στο μπρασελέ/λουρί ενός ρολογιού σε σχέση με τον καρπό? Η κοπέλα μου απέκτησε ένα RADO αλλά χωράει να περάσει ένα δάχτυλό μου ανάμεσα στο χέρι της και το μπρασελέ. Θέλει κόντημα ή αυτό είναι καθαρά στο πως βολεύεται ο καθένας?
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εγω ειμαι λατρης των Franck Muller αλλα προς το παρον δεν εχω καταφερει να παρω καποιο.Μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας γενικα τι ξερετε ?

 

Καλησπερα μαγκες ειμαι λατρης των Franck Muller ποια ειναι η γνωμη σας για τα συγκεκριμενα ρολογια?επισης στην Αθηνα εκτος απο την μπουτικ που αλλου μπορω να τα βρω?

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

μια φορα ειχα δει εναν με franckmuller και μιλαγε και με vertu και ειχα μεινει λιγο μ@@@.Προσωπικα ψοφαω για hublot και το κλασσικο ατσαλινο daytona
TRUST YOUR SOLE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο είναι το σωστό μέγεθος στο μπρασελέ/λουρί ενός ρολογιού σε σχέση με τον καρπό? Η κοπέλα μου απέκτησε ένα RADO αλλά χωράει να περάσει ένα δάχτυλό μου ανάμεσα στο χέρι της και το μπρασελέ. Θέλει κόντημα ή αυτό είναι καθαρά στο πως βολεύεται ο καθένας?

 

Δεν θεωρώ οτι υπάρχει "σωστό μέγεθος". Ανάλογα με το πόσο σφιχτό ή χαλαρό θέλεις να είναι στο χέρι σου θα το κοντύνεις ανάλογα. Άλλοι θέλουν το ρολόϊ τους να κρέμεται και άλλοι το θέλουν να εφαρμόζει σφιχτά στον καρπό (εντάξει, όχι και σε σημείο να σου κάνει σημάδι βέβαια), είναι θέμα προτίμησης του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω ενα ρολοι μεχρι 80-90€ και ψαχνω στο ebay γιατι εκει εχω βρει καποια ωραια στην τιμη που θελω. επειδη ειμαι απειρος τι λετε για αυτα που εχω βρει?? ειναι αυθεντικα οντως? αλλιως εχετε στο ιδιο στυλ και τιμη να μου προτεινετε απο καπου αλλου καποια?

http://cgi.ebay.com/100-Original-and-NeW-Emporio-Armani-Mens-Watch-AR0527-/270722395369?pt=AU_Watches&hash=item3f084fece9#ht_4965wt_1139

http://cgi.ebay.com/NEW-Emporio-ARMANI-Mens-Chronograph-Watch-AR0547-/270723068947?pt=AU_Watches&hash=item3f085a3413#ht_3674wt_1139

http://cgi.ebay.com/Timex-Mens-Chronograph-SL-Watch-Low-Shipping-T2N156_W0QQitemZ370490626011QQcategoryZ31387QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D7821396434678960168#ht_2032wt_905

Link to comment
Share on other sites

Mηπως γνωριζει καποιος αν το καπακι στο παρακατω ρολοι ανοιγει βιδωτα?

και που μπορω να βρω το εργαλειο που χρειαζεται?

(οπως θα δειτε στις φωτο ειναι με εγκοπες το καπακι)

 

http://img405.imageshack.us/g/roloi.jpg/

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Mηπως γνωριζει καποιος αν το καπακι στο παρακατω ρολοι ανοιγει βιδωτα?

και που μπορω να βρω το εργαλειο που χρειαζεται?

(οπως θα δειτε στις φωτο ειναι με εγκοπες το καπακι)

 

http://img405.imageshack.us/g/roloi.jpg/

 

Αυτό είναι σίγουρα βιδωτό καπάκι. Για τα κατάλληλα εργαλεία δες αυτή τη σελίδα: http://www.pmwf.com/Watches/WatchTools/CaseOpeners/CaseOpenerOverviewTable.htm Το μόνο θέμα που χρειάζεται λίγη προσοχή είναι ότι τα περισσότερα εργαλεία για άνοιγμα καπακιού με εγκοπές (όπως αυτά στη σελίδα που έδωσα) πιάνουν σε δύο μόνο, αντικριστές εγκοπές. Το δικό σου όμως δεν έχει ακριβώς αντικριστές εγκοπές και υπάρχει κίνδυνος να σου φύγει το εργαλείο αν δεν προσέξεις στη στερέωση ή αν δεν είναι αρκετά βαθιές οι εγκοπές. Ιδανικά χρειάζεσαι ένα εργαλείο με τρία ή περισσότερα δόντια, όπως π.χ. αυτό ή αυτό, αλλά αυτά είναι αρκετά πιο δυσεύρετα.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστηκοτατος ferengi :)

Ekana παραγγελια αυτο με τις 3 μυτες..βρηκα και ενα σετακι με μικρα κατσαβιδια και θα κανω δουλεια μου πιστευω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου ήρθαν αυτά που τα είχα πάρει από το ebay:

 

Seiko 5 με 7009 movement

http://img818.imageshack.us/img818/6603/kgrhqiokpse1q184bnbnc5z.th.jpg

 

Seiko 5 με 7S26A movement (see through)

http://img218.imageshack.us/img218/5527/kgrhqqokiqe1riwt0bnc585.th.jpg

 

Seiko 5 Ladies με 2906 Hi-Beat movement

http://img688.imageshack.us/img688/9679/kgrhqyoko8e1qqw7e1ebndk.th.jpg

 

Το πρώτο για μένα, τα άλλα δύο για τους γονείς μου.

Το γυναικείο ήρθε με σκοπό να το κανιβαλίσω και να βάλω το μηχανισμό σε αυτό το seiko που είχε παλιότερα η μητέρα μου και του οποίου ο μηχανισμός χάλασε:

http://img59.imageshack.us/img59/1182/b6ucebw2kkgrhqeoknqeyy7.th.jpg

 

Όμως τελικά σήμερα που το έβαλε στο χέρι της το λάτρεψε όπως ήταν οπότε δε το πειράζουμε!

 

Όλα τα ρολόγια ήταν μεταχειρισμένα και τα πήρα από τον ίδιο πωλητή από το ebay 77 ευρώ! Είχε φωτογραφίες με τα ρολόγια ανοιχτά όπου φαίνονται οι μηχανισμοί οπότε δεν παίζει να είναι replica κάποιο από αυτά. Και ο τύπος έχει 22000+ πωλήσεις με 100% feedback και στα αρνητικά δεν είδα ούτε μία αναφορά για fake ρολόι οπότε είμαι καλυμμένος. Στη χειρότερη να είναι κανένα καντράν ή τίποτα δείκτες aftermarket. Αν και τα καντράν είναι πολύ προσεγμένα με κωδικούς στις 6 η ώρα καθαρογραμμένα με σωστά fonts και στοιχεία απόλυτα ευθυγραμμισμένα που δε θυμίζουν τις τσαπατσ0υλιές των ιμιτανσιόν.

 

Επίσης περιμένω τα παρακάτω δύο:

Seiko 5 με 7S26B movement (see through)

http://img140.imageshack.us/img140/1111/snk6611.th.jpg

 

Seiko 5Actus SS με 6106 movement

http://img718.imageshack.us/img718/142/kgrhqrige1ndiiorvbndit4.th.jpg

 

Το πρώτο ολοκαίνουργιο από πωλητή στο ebay ο οποίος είναι ανεπίσημος στα 45 ευρώ και το δεύτερο από ιδιώτη στα 48 ευρώ. Το πρώτο το λατρεύω έτσι όπως το βλέπω και σίγουρα θα γίνει ένα από τα καθημερινά μου, το δεύτερο το πήρα για τη συλλογή κυρίως αλλά αν κρίνω από τα τρία που έλαβα σήμερα και τα οποία αδικούνται απίστευτα στις φωτογραφίες, φαντάζομαι πως όταν έρθει θα πάθω και με εκείνο πλάκα και θα το φοράω!

 

Και για να σας ξενερώσω και λίγο, να το ρολόι που φορούσα τα 3 τελευταία χρόνια και το οποίο λειτουργεί βέβαια άψογα ακόμη:

 

Casio Edifice EFA-113:

http://img130.imageshack.us/img130/4931/b2640.th.jpg

 

To ρολόι είναι ένα καταπληκτικό utility watch με δυνατότητες που δεν βρίσκεις σε άλλα ρολόγια για 74 ευρώ, τιμή στην οποία μάλιστα είχα πάρει εγώ από μαγαζί Casio στη Θεσσαλονίκη. Έχει:

- Ψηφιακή και αναλογική ένδειξη

- Η αναλογική λειτουργεί συγχρονισμένα με το ψηφιακή (ο λεπτοδείκτης κάνει βήμα 1/3 του λεπτού στα 0,20,40 δευτερόλεπτα του ψηφιακού counter)

- Πλήρες ημερολόγιο με εμφάνιση ημέρας ημερομηνίας μήνα και έτους και ενημερωμένο για μονούς-ζυγούς μήνες, δίσεκτα έτη κλπ

- Φωτιζόμενη πλάκα με ρύθμιση διάρκειας φωτισμού στα 1 ή 3 δεύτερα

- Προαιρετική αυτόματη ενεργοποίηση του φωτισμού εάν το φέρεις από οριζόντια σε θέση θέασης (περ 45 μοίρες)

- 4 απλά ξυπνητήρια κι 1 με snooze (ήταν και ο λόγος που το πήρα γιατί έπαιρνα φάρμακα για το άσθμα και ξεχνούσα να τα πάρω στην ώρα τους)

- Αδιάβροχο 100Μ (Δεν το σέβομαι καθόλου τα καλοκαίρια σε θάλασσες πισίνες κλπ)

- Η μπαταρία μια χαρά κρατεί 3 χρόνια τώρα παρά το ότι χρησιμοποιώ το φωτισμό τουλάχιστον 2-3 φορές καθημερινά και τον έχω σετάρει στα 3 δευτερόλεπτα.

 

Κοινώς το Casio είναι σκυλιά και προσφέρουν απίστευτες δυνατότητες για τα λεφτά τους. Και δε πάνε πίσω από design. Επίσης για την αντιπροσωπεία και το service έχω ακούσει τα καλύτερα! Οπότε δε καταλαβαίνω την ξινίλα μερικών που αντιδρούν λες και μιλάμε για ρολόγια λαϊκής όταν ακούν Casio! Ευτυχώς που υπάρχει κι αυτή δηλαδή γιατί πραγματικά κανείς άλλος δε βγάζει φτηνά ρολόγια με στόχο τη λειτουργικότητα. Luxury swiss watches δεκάδες εταιρίες. Βρωμάει ο τόπος και έχεις 1002 επιλογές. Casio μόνο μία όμως!

 

 

Το πρόβλημά μου τώρα:

Το 7009 που έλαβα σήμερα έχει το παρακάτω μπρασελέ:

http://img820.imageshack.us/img820/9945/kgrhqmoknqe1rlhilnbnc5z.th.jpg

 

Μου είναι πολύ μικρός. Κλείνει μεν το ρολόι αλλά με σφίγγει, αφήνει σημάδι και μετά από ώρα μου προκαλεί δυσφορία στο χέρι. Θα χρειαζόμουν 1-2 κομμάτια για να το μακρύνω. Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω πουθενά; Σκεφτόμουν για κανένα ανεξάρτητο ωρολογοποιό... Αυτοί κολυμπάνε μέσα σε αυτά κάθε μέρα, ίσως να έχει κανένας τίποτα... Αλλιώς πρέπει να πάρω καινούργιο μπρασελέ. Δε θέλω όμως να βάλω imitantion ή generic και οι αυθεντικοί seiko στο εμπόριο πάνε στα 50 ευρώ. Δεδομένης της τιμής που αγόρασα τα ρολόγια όμως δεν αξίζει... Κάθε βοήθεια δεκτή!

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ερχόντουσαν ειδοποιήσεις από το φόρουμ και έτσι νόμιζα ότι δεν γράφει κανείς!...

 

Σήμερα μου ήρθε..

 

Το "πάρτυ" στην Βασιλεία ξεκίνησε...

 

Είδατε το TAG Heuer που μετράει χιλιοστά του δευτερολέπτου μηχανικά;

 

http://clepsydre.gr/news.php?id=568

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Το portal μου το έβαλε πρώτο στον κόσμο!...

 

Αν και δεν συμφωνώ με τον αγώνα ταχύτητας στη δημοσίευση των καθημερινών ρολογιών, σε κάτι τέτοιο, έχει νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Eντυπωσιακοτατος ενας τετοιος μηχανισμος αλλα και ανουσιος...

κανενα μυαλο και χερι δεν προσφερει επαρκη ακριβεια σε μετρηση!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το νέο Yacht Master II (βελτιωμένη έκδοση του προηγούμενου βασικά) είναι απλά εκπληκτικό!:shock: Κρίμα που είναι πανάκριβο. Όσο για το Tag Heuer απλά δεν υπάρχουν λόγια! Και είναι και ομορφούλη.:) Φίλε Viwow (συγχαρητήρια και για την πρωτιά!) κράτα μας ενήμερους για τις όποιες εξελίξεις σε παρακαλώ. Γνωρίζεις αν η Tag Heuer θα παρουσιάσει καινούργια μοντέλα από την σειρά F1; Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Το Seiko 5 μου με τον 7009 τελικά χάνει γύρω στα 2 λεπτά τη μέρα. Αυτός ο χρόνος είναι μεγάλος για να ρυθμιστεί από τη μικρορύθμιση του μπαλανσιέ, σωστά;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο σκεψη αποφασισα να παρω το suunto t6d.εψαξα και αλλα που να εχουν δυνατοτητα καταγραφης καρδιακων παλμων (polar,garmin...) αλλα δεν με ενθουσιασαν οσο το suunto.αν γνωριζει καποιος καποια πραγματα για το μοντελο ας κανει ενα κοπο να μου πει.ειναι αρκετα τα χρηματα για να το αποκτησεις και θελω να εχω και μια δευτερη γνωμη.

το συγκεκριμενο μοντελο συνδιαζει τις δυνατοτητες ενος ρολογιου δυνατοτητων (υψομετρο,θερμομετρο κλπ) με την ακριβεια καταγραφης καρδιακων παλμων.αυτο που με εκανε να κολλησω σε αντιθεση με τα αλλα της σειερας ειναι η αντοχη του στο νερο σε σχεση με τα αλλα (30 μετρα- δεν μπορεις να πατησεις κουμπι μεσα στο νερο) οχι οτι ειμαι κανενας δυτης απλα δεν θελω να τα κλαιω στο τελος..

αν εχετε να μου αντιπροτεινετε κατι αλλο περιμενω να ακουσω...

ευχαριστω παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TXCELLAS, δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάτε για τα suunto.

 

Είναι μια εταιρεία και μια αισθητική ρολογιού που ή σου παει ή δεν σου παει.

 

Αν θέλεις Fiat να συζητήσουμε μήπως σου κάνει VW, Opel ή Ford.

 

Αν θέλεις Saab, τι να σου πω; Να πάρεις Audi;

 

Είναι άσχετο.

 

Τώρα επιπλέον θέλεις και μετρητή παλμων.

 

ΟΠΌΤΕ ΠΑΡΤΟ.

 

Τι να σου πουν οι άλλοι;

 

Καλή μάρκα είναι, σοβαρή, δεν έχει ανταγωνιστές στο είδος αν σου αρέσει παρτο.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πάντως φτηνό παλμογράφο, από βδομάδα το Lidl έχει στο φυλλάδιο.

Για καμιά 25αρια ευρώ είναι αστέρι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτό εδώ http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-tagheuer-form-chr-cah101b-ba0854/prod901333pp/ .. μου αρέσει πολύ.

 

Θεωρείτε ότι αξίζει τα χρήματα του για έναν απλό quartz μηχανισμό? Ο σχεδιασμός του μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά είναι quartz.... υπάρχει διαφορά από quartz τάδε μάρκας σε τάδε ? αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει

 

thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TXCELLAS, δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάτε για τα suunto.

 

Είναι μια εταιρεία και μια αισθητική ρολογιού που ή σου παει ή δεν σου παει.

 

Αν θέλεις Fiat να συζητήσουμε μήπως σου κάνει VW, Opel ή Ford.

 

Αν θέλεις Saab, τι να σου πω; Να πάρεις Audi;

 

Είναι άσχετο.

 

Τώρα επιπλέον θέλεις και μετρητή παλμων.

 

ΟΠΌΤΕ ΠΑΡΤΟ.

 

Τι να σου πουν οι άλλοι;

 

Καλή μάρκα είναι, σοβαρή, δεν έχει ανταγωνιστές στο είδος αν σου αρέσει παρτο.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

 

 

αυτο ηθελα να μαθω για το αν εχει ανταγωνιστες σαν εταιρια για να στραφω και εκει εφοσον ειναι καλυτεροι..

ευχαριστω!

:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτό εδώ http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-tagheuer-form-chr-cah101b-ba0854/prod901333pp/ .. μου αρέσει πολύ.

 

Θεωρείτε ότι αξίζει τα χρήματα του για έναν απλό quartz μηχανισμό? Ο σχεδιασμός του μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά είναι quartz.... υπάρχει διαφορά από quartz τάδε μάρκας σε τάδε ? αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει

 

thanks in advance!

 

Δε θα έδινα ποτέ πάνω από 200 ευρώ για ρολόι quartz. Εκτός αν ήταν μου προσφέρει δυνατότητες που θα τις χρειαζόμουν (όπως συζητάνε οι φίλοι παραπάνω για το suunto) αλλά εκεί μιλάμε πλέον για εργαλείο και όχι για ρολόι κόσμημα.

 

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις μηχανικό που φυσάει. Εντάξει, δε φτάνουν και για Rolex αλλά για μένα είναι σα να παίρνεις BMW που καίει κάρβουνο αντί να πάρεις βενζινοκίνητο FIAT. Βέβαια γούστα είναι αυτά. Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Απλά νομίζω ότι οι περισσότεροι που μας αρέσουν τα ρολόγια σκεφτόμαστε κάπως έτσι (με την έννοια ότι έχουμε τα quartz εντελώς απαξιωμένα).

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έδινα ποτέ πάνω από 200 ευρώ για ρολόι quartz. Εκτός αν ήταν μου προσφέρει δυνατότητες που θα τις χρειαζόμουν (όπως συζητάνε οι φίλοι παραπάνω για το suunto) αλλά εκεί μιλάμε πλέον για εργαλείο και όχι για ρολόι κόσμημα.

Ακριβως την ιδια αποψη εχουμε...

Δες και τα hamilton.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, δεν θα συμφωνήσω με τον "ρατσισμό" εναντίον των quartz.

 

Πριν δύο χρόνια, θέλοντας να εντάξω στο αφιερωμα που έκανα στα 40 χρόνια από το ταραχώδες (και για την ωρολογοποιία, μεταξύ άλλων -ζήτησα και από τον Γιάννη Πετρίδη να σχολιάσει τη μουσική τον ίδιο χρόνο) στο περιοδικό μου WOW, σκέφτηκα να φιλοξενήσω ένα κείμενο που να έχει επιστημονικό βάρος και ανέθεσα αυτή τη δουλειά στην Cecile Aguillaume, η οποία είναι ιστορικός της ωρολογοποιίας, curator στο μεγαλύτερο Μουσείο Ωρολογοποιίας της Ελβετίας την εποχή εκείνη και το διδακτορικό της το έχει κάνει στην εμφάνιση του quartz το 1969.

 

Παράλληλα πήρα σε άλλες συνεντεύξεις τη γνώμη πολλών από τους πρωταγωνιστές της εποχής, όπως ο Jack Heuer κα και αυτό που αναδείχτηκε ήταν το εξής:

 

Οι ελβετοί ανακάλυψαν πρώτοι τον quartz μηχανισμό, αλλά δεν του έδωσαν σημασία, γιατί είχαν μάθει ότι όσο πιο ακριβές ήταν το ρολόι, τόσο ήταν και πιο ακριβό!

 

Μόλις λοιπόν τον ανακάλυψαν, σκέφτηκαν, γιατί να τον χρησιμοποιήσουν, αφού θα ήταν ακόμη πιο ακριβός από τα μηχανικά ρολόγια τους.

 

Οι Ιάπωνες αμέσως μετά παρουσίασαν το Seiko Astron, στην εκπνοή του 1969, γιατί ο Πρόεδρός τους είχε ζητήσει κάτι εντυπωσιακό πριν το '70!

 

Στοίχιζε όμως όσο ένα Toyota Corolla.

 

Και αυτοί δεν έδωσαν σημασία...

 

Οι μεγάλες εταιρείες ηλεκτρονικών της Αμερικής, όπως η Texas Instrument, ήταν αυτές που έχοντας πριν από λιγα χρόνια ανακαλύψει τα micro chips, η πρώτη εφαρμογή που βρήκαν ήταν η καταγραφή του χρόνου.

 

Έτσι μπήκαν στο χώρο, με τεράστια κεφάλαια, γνώσεις μάρκετινγκ (ελβετοί και ιάπωνες το '70, είχαν μεσάνυχτα από αυτά) και απιστευτη εργοστασιακή υποδομή και σάρωσαν τα πάντα...

 

Mετά όταν προέκυψε η δεύτερη εφαρμογή που ήταν τα calculators, πήραν την σκυτάλη οι ιάπωνες, αλλά και οι ελβετοί, οι οποίοι όμως ("επαναστατικός" λαός όπως είναι - πλάκα κάνω, μαύρος συντηριτισμός) επέμεναν ότι το quartz, θα έπρεπε να είναι ακριβό και έτσι προέκυψαν τα ολόχρυσα Omega με LED κόκκινες ενδείξεις ή τα quartz Rolex, Girard Perregaux, Jaeger LeCoultre κλπ κλπ

 

Από αυτή την ιστορία έμεινε ένας "ρατσισμός".

 

Το quartz είναι από απαξιωτικό έως μίασμα, ανάλογα με το πόσο κανείς θέλει να δείξει την "αγάπη" του για τα μηχανικά ρολόγια.

 

Δεν θα το σύγκρινα με BMW με κάρβουνο, αλλά με το αυτόματο κιβώτιο, που πολλοί "ένθερμοι φίλοι" του αγωνιστικού αυτοκινήτου, θεωρούν ακόμη και σήμερα "ξενέρωτο".

 

Θέλουν κιβώτιο και αλλαγές...

 

Εγώ σας λέω ότι ένα ρολόι έχει την αξία που του προσδίδει η εταιρεία κατασκευής.

 

Ένα TAG Heuer με quartz, βρίσκεται μια ανάσα κάτω από το ίδιο μοντέλο της TAG με αυτόματο μηχανισμό.

 

Απέχει έτη φωτός από το V4 ή το Mikrotimer της TAG Heuer, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

 

Από το Rolex το αυτόματο, το quartz, απέχει ποιοτικά, όσο απέχει η διαφορά της τιμής τους. ΑΚΡΙΒΩΣ. ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

 

Είναι θέμα χρήσης περισσότερο

 

Και πλέον ζούμε την εποχή που πρέπει να πέφτουν και τα ταμπού και οι μάσκες.

 

Όταν πήρα συνέντευξη από τον Musy, τον άνθρωπο που προσέλαβε το 1979 η Patek για να σχεδιάσει το πιο πολύπλοκο ρολόι τσέπης στον κόσμο, το Calibre 89 με 33 πολυπλοκότητες που ετοιμαζόταν 10 χρόνια και παρήχθη 4 φορές με τιμή σήμερα 5.000.000 ευρώ, τον ρώτησα πριν τις 33 πολυπλοκότητες τι ρολόγια έφτιαχνε.

 

Και μου απάντησε "Quartz ρολόγια για την Omega!"

 

Και πως το έκανες; τον ρώτησα

 

Όταν πήγα στην Patek μου είπαν ότι υπάρχει ένα εξαιρετικό βιβλίο του Le Coultre που εξηγεί όλους τους πολύπλοκους μηχανισμούς, μου είπε

 

Και τον ρωτάω "Αρκεί να αγοράσεις το βιβλίο αυτό για να φτιάξεις το πιο πολύπλοκο ρολόι στον κόαμο;"

 

Όχι βέβαια, μου απαντάει. Δεν το αγόρασα μόνο. Το διάβασα κιόλας!

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη η παρομοίωση σου με το αυτόματο κιβώτιο Κωστή. Προφανώς και έχεις περισσότερη πείρα στο χώρο λόγο της δουλειάς σου.

 

Εγώ να το θέσω αλλιώς για να καταλάβετε και τη δική μου οπτική γωνία. Ίσως είναι ο λόγος για τον οποίο αρκετοί από εμάς έχουμε τα quartz εντελώς απαξιωμένα.

 

Η ψυχή ενός μηχανισμού quartz είναι στην ουσία ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα το οποίο χρονίζει από έναν κρύσταλλο quartz από όπου και παίρνει την ονομασία του. Αυτό το ολοκληρωμένο δεν είναι παρά ένας microcontroller με μερικές γραμμές κώδικα προγραμματισμένες σε αυτόν. Αυτές λαμβάνοντας υπόψη τη συχνότητα ταλάντωσης από τον κρύσταλλο είναι έτσι γραμμένες ώστε ο microcontroller να δίνει έναν παλμό ανά δευτερόλεπτο σε κάποιο πηνίο το οποίο περνάει την κίνηση στο μικρό σε έκταση μηχανικό τμήμα του ρολογιού. Ο κάθε ένας με ελάχιστες γνώσεις assembly, έστω και απλού προγραμματισμού C μπορεί να αντιληφθεί ότι μιλάμε για ένα πρόγραμμα μικρότερο των 10 γραμμών. Ίσως να αγγίξουμε τις 20 αν μιλάμε για έναν χρονογράφο μεγαλύτερης ακρίβειας. Αναφερόμαστε για μια τεχνολογία η οποία δεν έχει εξελιχθεί καθόλου εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια χονδρικά. Μια τεχνολογία η οποία κβαντώνει το χρόνο σε δευτερόλεπτα και καταστρέφει κάθε ομορφιά αναλογικής ημιτονοειδούς ταλάντωσης.

 

Η τεχνολογία των ηλεκτρονικών εξελίσσεται συνεχώς. Όμως για κάτι τόσο απλό όσο το να κρατάει το χρόνο, ήρθε, έδωσε ότι ήταν να δώσει και πήγε παρακάτω για να προσφέρει άλλα. Ναι, την δεκαετία του 70 ήταν κάτι τόσο καινούργιο που θεωρούνταν εξωπραγματικό. Αυτή η τεχνολογία δεν είναι φθηνότερη σήμερα γιατί είναι απαξιωμένη από τον κόσμο. Είναι φτηνή γιατί είναι η εύκολη και πρακτική λύση.

 

Λέγεται ότι όταν οι πρώτοι αστροναύτες αντιμετώπισαν στα ταξίδια τους το γνωστό πρόβλημα με το στυλό: Δεν έγραφε λόγο της μηδενική υδροστατικής πίεσης στο διάστημα. Οι Αμερικάνοι ξόδεψαν εκατομμύρια για να αναπτύξουν μηχανικές τεχνολογίες για να γράφουν με στυλό. Οι Ρώσοι το έλυσαν πολύ πιο απλά: γράφανε με μολύβι.

 

Καλό πρακτικό και έξυπνο το κόλπο με το μολύβι και μπράβο στους Ρώσους. Όμως το να έχω στα χέρια μου έναν πανάκριβο Montblanc που στο κέντρο του παίρνει μύτες γραφίτη και είναι στην ουσία ένα ακριβό μηχανικό μολύβι φαντάζει γελοίο. Ε εμένα τόσο γελοίο μου φαίνεται ένα ακριβό ρολόι με μηχανισμό quartz. Επίσης αντίστοιχα γελοίο μου φαίνεται ένα ηχοσύστημα 30.000 ευρώ από το οποίο ο ιδιοκτήτης ακούει ψηφιακό κβαντισμένο mp3 και cd αντί να ακούσει αναλογικό συνεχές και πεντακάθαρο βινύλιο και μάλιστα καμαρώνει για τις επιδώσεις του ηχοσυστήματός του σαν το γύφτικο σκεπάρνι!

 

Γενικά, τα ψηφιακά συστήματα σε αυτό τον κόσμο δεν μπορούν να συγκριθούν με τα αντίστοιχα αναλογικά. Όλοι θα έχετε ακούσει ότι οι τρελαμένοι με τον ήχο προτιμούν τους λαμπάτους αναλογικούς ενισχυτές και το βινύλιο αν και στην καθημερινή τους ζωή ακούνε μουσική από απλούς τρανζιστορένιους ενισχυτές και mp3. Όμως και οι διαφορές στην τιμή είναι τόσο μεγάλες που τα αναλογικά αποτελούν πολυτέλεια. Γιατί ο καθένας μπορεί να έχει ένα mp3 player με ένα σωρό ψηφιακά ολοκληρωμένα στη τσέπη και να ακούει μουσική στο δρόμο με 20 ευρώ κι ας είναι τεχνολογίας που εμφανίστηκε χτες. Όμως τα αναλογικά συστήματα που δουλεύουν όπως δούλευαν πριν 70 χρόνια και κάνουν την ίδια δουλειά με το δύσκολο αλλά ποιοτικό τρόπο τιμολογούνται σε χιλιάδες ευρώ.

 

Δε νομίζω ότι τα ρολόγια απέχουν πάρα πολύ από τα παραπάνω παραδείγματα. Η ηλεκτρονική τεχνολογία ήρθε ουσιαστικά για να προσφέρει φτηνές και πρακτικές λύσεις στη μάζα. Όχι ποιότητα ούτε πολυτέλεια. Αν είσαι μερακλής και σου αρέσει το καλό πρέπει να δώσεις χρήματα και να κάνεις υποχωρήσεις σε άλλα πράγματα. Τα αναλογικά συστήματα δεν είναι "εύκολα". Είναι για τους μερακλήδες. Είναι γι' αυτούς που εκτιμούν την ομαλότητα της φύσης και τη λεπτομέρεια. Είναι οι ίδιοι λόγοι που σε κάνουν να εκτιμήσεις ένα αναλογικό σύστημα με αυτούς για τους οποίους κάποιοι άνθρωποι προτιμούν να δώσουν χιλιάδες ευρώ για ένα περσικό χειροποίητο χαλί παρά για το ίδιο φτιαγμένο χωρίς ατέλειες από μηχανή με 100 ευρώ.

 

Το να αγοράσεις ένα πανάκριβο ηχοσύστημα για να ακούς mp3 δείχνει ότι το πήρες για να πουλήσεις μούρη αλλά δε καταλαβαίνεις τι σου γίνεται από ήχο. Το ίδιο και το να πάρεις ένα ρολόι μάρκας και να είναι quartz! Δείχνει ότι από ρολόγια δεν έχεις καμία απολύτως ιδέα αλλά θες να πουλάς μούρη επειδή γράφει Tag Heuer και έχει πολλά κουμπάκια. Μάλιστα πολύ συχνά θα αποτύχεις γιατί θα βρεθεί ο κάποιος μερακλής που θα σου πει "Καλά ρε παλικάρι, αγόρασες Tag Heuer και μου το πήρες με μηχανισμό quartz; Και δεν έπαιρνες ένα Casio;" ή "Ρε φίλε με αυτό το λαμπάτο ενισχυτή ακούς mp3 και μάλιστα 128άρια; Καλύτερα πέτα τον απ' το παράθυρο!" ή, και γιατί όχι, "Πήρες ferrari και την πήρες με αυτόματο κιβώτιο; Και δεν έπαιρνες ένα Prius να κάνεις και οικονομία στη βενζίνη;". Ε δε θα έχουν και άδικο όλοι αυτοί. Γιατί οι εταιρίες θέλουν πουλήσουν. Και θέλουν να πουλήσουν και στο μερακλή και στον επιδειξία. Άρα είναι λογικό να βγάζει η Ferrari αμάξι με αυτόματο κιβώτιο και η Rolex ρολόι με quartz. Ο καθένας από κει και πέρα πρέπει να διαλέξει σε πια κατηγορία ανήκει.

 

Αυτά λίγες σκόρπιες σκέψεις από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι όταν οι πρώτοι αστροναύτες αντιμετώπισαν στα ταξίδια τους το γνωστό πρόβλημα με το στυλό: Δεν έγραφε λόγο της μηδενική υδροστατικής πίεσης στο διάστημα. Οι Αμερικάνοι ξόδεψαν εκατομμύρια για να αναπτύξουν μηχανικές τεχνολογίες για να γράφουν με στυλό. Οι Ρώσοι το έλυσαν πολύ πιο απλά: γράφανε με μολύβι.

Αυτό είναι αστικός μύθος. Προφανώς και οι Αμερικάνοι χρησιμοποιούσαν μολύβι, δεν χρειάζεται πολλή σκέψη για κάτι τέτοιο. Όσο για το space pen, είναι δημιουργία ιδιωτικής εταιρείας, της Fisher και αποτέλεσε προσωπικό μεράκι του ιδρυτή της, το οποίο χρησιμοποιήθηκε εκ των υστέρων στο διαστημικό πρόγραμμα. Ο λόγος ήταν όχι μόνο ότι γράφει σε κενό, αλλά ότι επιπλέον προσέφερει σημαντικά αυξημένη ασφάλεια, καθώς πιθανά σπασμένα κομμάτια γραφίτη από τα μολύβια ήταν επικίνδυνα για βραχυκυκλώματα και άλλες δυσλειτουργίες μέσα στο διαστημόπλοιο, ενώ παράλληλα το μελάνι και το περίβλημα αναφλέγονται σε χαμηλότερες θερμοκρασίες από το ξύλο και τον γραφίτη. http://www.snopes.com/business/genius/spacepen.asp

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αστικός μύθος. Προφανώς και οι Αμερικάνοι χρησιμοποιούσαν μολύβι, δεν χρειάζεται πολλή σκέψη για κάτι τέτοιο. Όσο για το space pen, είναι δημιουργία ιδιωτικής εταιρείας, της Fisher και αποτέλεσε προσωπικό μεράκι του ιδρυτή της, το οποίο χρησιμοποιήθηκε εκ των υστέρων στο διαστημικό πρόγραμμα. Ο λόγος ήταν όχι μόνο ότι γράφει σε κενό, αλλά ότι επιπλέον προσέφερει σημαντικά αυξημένη ασφάλεια, καθώς πιθανά σπασμένα κομμάτια γραφίτη από τα μολύβια ήταν επικίνδυνα για βραχυκυκλώματα και άλλες δυσλειτουργίες μέσα στο διαστημόπλοιο, ενώ παράλληλα το μελάνι και το περίβλημα αναφλέγονται σε χαμηλότερες θερμοκρασίες από το ξύλο και τον γραφίτη. http://www.snopes.com/business/genius/spacepen.asp

 

Το φαντάστηκα ότι θα είναι αστικός μύθος γι' αυτό είπα "λέγεται". Παρ όλα αυτά φαντάζομαι πως συμφωνούμε στο ότι για να κάνεις κάτι (ή να πληρώσεις κάτι που έγινε) με το δύσκολο τρόπο πρέπει να έχεις μεράκι. Αλλιώς φτηνές και πρακτικές λύσεις υπάρχουν για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...