Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθημερινά ένα ντελικάτο G-Shock στολίζει το χέρι μου, αντικαθιστώντας επάξια πολύ σημαντικά μηχανικά αριστουργήματα, που φοραω πλέον σπάνια και συνήθως σε προσωπικές στιγμές.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καθημερινά ένα ντελικάτο G-Shock στολίζει το χέρι μου, αντικαθιστώντας επάξια πολύ σημαντικά μηχανικά αριστουργήματα, που φοραω πλέον σπάνια και συνήθως σε προσωπικές στιγμές.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Ποιο G-Shock αν επιτρεπεται? Να φανταστω καποιο απο τα κλασσικα? (5000/5200/5600)

 

Εγω παντως πριν μια βδομαδουλα πηρα το καινουργιο το GA 110C 7AER. Πολυ καλο αν και λιγο "υπερβολη" σε μεγεθος και λειτουργιες...:)΄

 

ισως επρεπε να ειχα αγορασει (και) το 5600.

Edited by paidi_8auma
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!

 

Πριν κανα δυο μηνες αγορασα αυτο το ρολοι http://www.orient-watch.com/products/category/item/?category_id=38 για 180 δολαρια περιπου απο Αμερικη μεσω ιντερνετ. Πριν λιγο καιρο ενω επαιζα μπασκετ με το ρολοι (βλακια μου) εφυγε απο το χερι μου εσκασε στο εδαφος κατι πηγε στραβα στον εσωτερικο μηχανισμο και οι δεικτες σταματησαν να λειτουργουν και επισης ο μπρασελες "ξεκολησε" απο το ρολοι. Ευτυχως το πηγα στην αντιπροσωπεια της Orient (μαρκα του ρολογιου) και μου το φτιαξαν μεσα σε 2 βδομαδες.

 

Σημερα καθως καθως επαιζα μπαλα εφαγα μια μικρη τουμπα και εσκασα στο εδαφος με αποτελεσμα και παλι ο μπρασελες να ξεκολισει απο το ρολοι, μονο που αυτη τη φορα ειχε φυγει και ενα πολυ σημαντικο κοματι του ρολογιου το λεγομενο "αυτακι". Οπως μου ειπαν σε ενα ρολογαδικο χωρις αυτο δεν μπορω να ξανακολησω παλι το μπρασελε. Τωρα πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει, θα πρεπει να παω στην αντιπροσωπεια και να το δω μαζι τους η θα πρεπει να παρω ενα καινουριο μπρασελε (αμα αυτο γινεται).

 

Τι προτεινετε εσεις και τι λυσεις εχετε να μου δωσετε για το θεμα αν το εχετε περασει και εσεις.

Edited by Massimao
Link to comment
Share on other sites

 

Τι προτεινετε εσεις και τι λυσεις εχετε να μου δωσετε για το θεμα αν το εχετε περασει και εσεις.

Nα αγορασεις ενα g-shock και να το φορας οταν παιζεις ποδοσφαιρο-μπασκετ κτλ.

Τωρα για το αλλο ρολοι ας προσεχες...νομιζω δεν υπαρχει λυση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!

 

Πριν κανα δυο μηνες αγορασα αυτο το ρολοι http://www.orient-watch.com/products/category/item/?category_id=38 για 180 δολαρια περιπου απο Αμερικη μεσω ιντερνετ. Πριν λιγο καιρο ενω επαιζα μπασκετ με το ρολοι (βλακια μου) εφυγε απο το χερι μου εσκασε στο εδαφος κατι πηγε στραβα στον εσωτερικο μηχανισμο και οι δεικτες σταματησαν να λειτουργουν και επισης ο μπρασελες "ξεκολησε" απο το ρολοι. Ευτυχως το πηγα στην αντιπροσωπεια της Orient (μαρκα του ρολογιου) και μου το φτιαξαν μεσα σε 2 βδομαδες.

 

Σημερα καθως καθως επαιζα μπαλα εφαγα μια μικρη τουμπα και εσκασα στο εδαφος με αποτελεσμα και παλι ο μπρασελες να ξεκολισει απο το ρολοι, μονο που αυτη τη φορα ειχε φυγει και ενα πολυ σημαντικο κοματι του ρολογιου το λεγομενο "αυτακι". Οπως μου ειπαν σε ενα ρολογαδικο χωρις αυτο δεν μπορω να ξανακολησω παλι το μπρασελε. Τωρα πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει, θα πρεπει να παω στην αντιπροσωπεια και να το δω μαζι τους η θα πρεπει να παρω ενα καινουριο μπρασελε (αμα αυτο γινεται).

 

Τι προτεινετε εσεις και τι λυσεις εχετε να μου δωσετε για το θεμα αν το εχετε περασει και εσεις.

 

Δεν κατάλαβα καλά:

 

Σπας το ρολόι επειδή παίζεις μπάλα;

 

Ή

 

Παίζεις μπάλα για να σπας το ρολόι;

 

Στη δεύτερη περίπτωση, νομίζω ότι θα ήταν πιο σωστό να βρεις έναν άλλο τρόπο για να σπας το ρολόι.

 

Νομίζω ότι θα έχεις ένα ανάλογο αποτέλεσμα, αν χτυπούσες το ρολόι με βαριοπούλα, ή αν το πάταγες με ένα φορτηγό...

 

Και σίγουρα το g-shock είναι ενδεδειγμένο.

 

Γιατί το Orient-Shock είδες τι παθαίνει.

 

Αν επιθυμείς σε κάτι πιο πολυτελες υπάρχει το Omega Ploprof, το οποίο έχει δοκιμαστεί σε πτώση από ύψος 10μ., ενώ εργαστήριο των ΗΠΑ, απέδειξε ότι είναι πιο ισχυρό και στεγανό από ένα τανκ!...

 

Είναι υπέροχο σε λευκό...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καλά:

 

Σπας το ρολόι επειδή παίζεις μπάλα;

 

Ή

 

Παίζεις μπάλα για να σπας το ρολόι;

 

Στη δεύτερη περίπτωση, νομίζω ότι θα ήταν πιο σωστό να βρεις έναν άλλο τρόπο για να σπας το ρολόι.

 

Νομίζω ότι θα έχεις ένα ανάλογο αποτέλεσμα, αν χτυπούσες το ρολόι με βαριοπούλα, ή αν το πάταγες με ένα φορτηγό...

 

Και σίγουρα το g-shock είναι ενδεδειγμένο.

 

Γιατί το Orient-Shock είδες τι παθαίνει.

 

Αν επιθυμείς σε κάτι πιο πολυτελες υπάρχει το Omega Ploprof, το οποίο έχει δοκιμαστεί σε πτώση από ύψος 10μ., ενώ εργαστήριο των ΗΠΑ, απέδειξε ότι είναι πιο ισχυρό και στεγανό από ένα τανκ!...

 

Είναι υπέροχο σε λευκό...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Eυχαριστω για τις εναλλακτικες προτασεις

 

Αρα με λιγα λογια μου λετε πως επειδη λειπει ενα "αυτακι" απο το μπρασελε δεν μπορω να φτιαξω το ρολοι η να του προσθεσω ενα καινουριο μπρασελε??

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μια φωτογραφία με αυτό που ονομάζεις "αυτάκι", ίσως καταλάβει κάποιος και σου απαντήσει αν φτιάχνεται. Διότι έτσι όπως το γράφεις

...και παλι ο μπρασελες να ξεκολισει απο το ρολοι, μονο που αυτη τη φορα ειχε φυγει και ενα πολυ σημαντικο κοματι του ρολογιου το λεγομενο "αυτακι". ....
προσωπικά το καταλαβαίνω σα να έχει σπάσει κάτι από το ρολόι (κάσα) κι όχι από τον μπρασελέ.

Όποιο αν είναι το πρόβλημα πάντως πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία. Αυτοί θα σου πουν τι να κάνεις αν πράγματι θες να το κρατήσεις και θεωρείς ότι αξίζει το κόστος επισκευής.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Παιδες γ τα diesel απο αποψη design τι γνωμη εχετε;

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μια φωτογραφία με αυτό που ονομάζεις "αυτάκι", ίσως καταλάβει κάποιος και σου απαντήσει αν φτιάχνεται. Διότι έτσι όπως το γράφεις

προσωπικά το καταλαβαίνω σα να έχει σπάσει κάτι από το ρολόι (κάσα) κι όχι από τον μπρασελέ.

Όποιο αν είναι το πρόβλημα πάντως πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία. Αυτοί θα σου πουν τι να κάνεις αν πράγματι θες να το κρατήσεις και θεωρείς ότι αξίζει το κόστος επισκευής.

Οταν εννοω "αυτακι" ειναι το συνδετικο κοματι του μπρασελε με την οθονη του ρολογιου, το κοματι απο το οποιο περναει μια λαβιδα και στερεωνει το μπρασελε με την οθονη. Τελος παντων.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δν χαλασε κατι εσωτερικα στο ρολοι μονο ο μπρασελες ξεκολησε γιατι εφυγε αυτο το συνδετικο κοματι.

Μπορω να συνδεσω ενα αλλο μπρασελε στο ρολοι?

Link to comment
Share on other sites

Αν η ζημιά είναι μόνο στον μπρασελέ μπορείς να τον αλλάξεις ή βάλε λουράκι αν θες να έχεις μικρότερο κόστος.
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά ένα ντελικάτο G-Shock στολίζει το χέρι μου, αντικαθιστώντας επάξια πολύ σημαντικά μηχανικά αριστουργήματα, που φοραω πλέον σπάνια και συνήθως σε προσωπικές στιγμές.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Ένα ταπεινό Casio αποτελεί άξιο αντικαταστάτη των έργων τέχνης που διαθέτεις; Αντιλαμβάνεσαι ελπίζω φίλε Viwow οτι αυτό που είπες είναι βλασφημία!!:blink::lol:

Παρεπιπτόντως, τι γνώμη έχεις για το Yacht-Master II; Είναι το μόνο Rolex που μου αρέσει πραγματικά καθότι ξεφεύγει από το κλασσικό σχέδιο που με διάφορες παραλλαγές χρησιμοποιεί η εταιρεία συνεχώς σε όλα της τα μοντέλα. Το έχω ερωτευτεί αλλά μόλις είδα την τιμή του στον Καίσαρη (29000+) μου έφυγε ο έρωτας απότομα!:lol:

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Αν η ζημιά είναι μόνο στον μπρασελέ μπορείς να τον αλλάξεις ή βάλε λουράκι αν θες να έχεις μικρότερο κόστος.

 

Αρα γινεται να παω σε οποιοδηποτε ρολογαδικο και να αντικαταστησω το μπρασελε? Το κανουν αυτο η οχι, γιατι οταν πηγα σε ενα ρολογαδικο σημερα το βραδυ μου φανηκε οτι δεν μπορουν να το αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα γινεται να παω σε οποιοδηποτε ρολογαδικο και να αντικαταστησω το μπρασελε? Το κανουν αυτο η οχι, γιατι οταν πηγα σε ενα ρολογαδικο σημερα το βραδυ μου φανηκε οτι δεν μπορουν να το αλλαξουν.

 

Φίλε μου κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα καθότι κανείς δεν γνωρίζει ακριβώς τη ζημιά που έχει το ρολόι σου οπότε η λογική και καλύτερη επιλογή είναι να πας στην αντιπροσωπία και αυτοί θα σε ενημερώσουν σχετικά και ανάλογα βλέπεις και κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρα γινεται να παω σε οποιοδηποτε ρολογαδικο και να αντικαταστησω το μπρασελε? Το κανουν αυτο η οχι, γιατι οταν πηγα σε ενα ρολογαδικο σημερα το βραδυ μου φανηκε οτι δεν μπορουν να το αλλαξουν.

 

Ναι μπορείς (και μόνος σου μπορείς είναι εύκολο) αρκεί να βρεις τον ίδιο μπρασελέ ή κάποιο που να ταιριάζει. Αυτό μόνο ΑΝ είναι όπως το περιγράφεις (ζημιά στο μπρασελέ κι όχι άλλη) το πρόβλημα.

 

Μια μικρή πρόταση. Πάρε ένα φθηνό γερό ρολόι για να το έχεις όταν παίζεις ή αθλείσαι γενικότερα και μη δοκιμάζεις τις αντοχές μηχανικών ρολογιών σε τέτοια επίπεδα. Κράτα τα για άλλες ώρες.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Ένα ταπεινό Casio αποτελεί άξιο αντικαταστάτη των έργων τέχνης που διαθέτεις; Αντιλαμβάνεσαι ελπίζω φίλε Viwow οτι αυτό που είπες είναι βλασφημία!!:blink::lol:

Παρεπιπτόντως, τι γνώμη έχεις για το Yacht-Master II; Είναι το μόνο Rolex που μου αρέσει πραγματικά καθότι ξεφεύγει από το κλασσικό σχέδιο που με διάφορες παραλλαγές χρησιμοποιεί η εταιρεία συνεχώς σε όλα της τα μοντέλα. Το έχω ερωτευτεί αλλά μόλις είδα την τιμή του στον Καίσαρη (29000+) μου έφυγε ο έρωτας απότομα!:lol:

 

Όπως ακριβώς μπορεί κανείς να απολαύσει εξ' 'ισου (αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο) ένα δείπνο σε ένα καλό εστιατόριο, με ένα καλό σουβλακι...

 

Το δεύτερο μάλιστα είναι πλέον και πιο δυσεύρετο.

 

Το πρωτο ξέρεις που να το βρεις.

 

Τώρα το Yacht 2 προφανώς και είναι κούκλα.

 

Ένωσε τις προσευχές σου με αυτούς που ζητούν ένα μοντέλο από ατσάλι.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς μπορεί κανείς να απολαύσει εξ' 'ισου (αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο) ένα δείπνο σε ένα καλό εστιατόριο, με ένα καλό σουβλακι...

 

Το δεύτερο μάλιστα είναι πλέον και πιο δυσεύρετο.

 

Το πρωτο ξέρεις που να το βρεις.

 

Τώρα το Yacht 2 προφανώς και είναι κούκλα.

 

Ένωσε τις προσευχές σου με αυτούς που ζητούν ένα μοντέλο από ατσάλι.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Συμφωνώ φίλε Viwow, αστειευόμουν βεβαίως. Το Yacht-Master II διατίθεται σε ολόχρυσο (το μοναδικό ολόχρυσο ρολόι που πραγματικά μου αρέσει μέχρι στιγμής) και σε μια ιδιαίτερη αλλά πανέμορφη απόχρωση σαν γραφίτη που λογικά είναι φθηνότερη αλλά είμαι σίγουρος όχι και πολύ. Τώρα ένα μοντέλο από κλασσικό ατσάλι σίγουρα θα είναι αρκετά φθηνότερο αλλά δεν ξέρω πόσο όμορφο θα είναι, πιθανόν να χάνει πολύ σε εμφάνιση αλλά αν δεν το δούμε βέβαια δεν μπορούμε να ξέορυμε με βεβαιότητα.

Δεν νομίζω όμως οτι η Rolex θα κυκλοφορήσει ποτέ ατσάλινη έκδοση καθότι λόγω υλικού θα κατέβει η τιμή αρκετά και θα αλλάξει κατηγορία. Πάντως και πάλι η τιμή του μάλλον θα παραμείνει απαγορευτική.:(

Παρότι δεν θα έδεινα ποτέ τόσα χρήματα για ένα ρολόι αν και αναγνωρίζω την αξία τους το συγκεκριμένο είναι από τις περιπτώσεις που θα παρέβλεπα αυτό τον κανόνα και θα το αγόραζα με κλειστά μάτια!

Πόση έκπτωση λες να κάνουν (αν κάνουν) για το εν λόγω μοντέλο?

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

και να μαθαινουν οι νεωτεροι....αφιερωμενο στον Κωστη για οσα μυρια περναω.....

http://i892.photobucket.com/albums/ac128/afnios1/watches/077.jpg

 

αγαπητε μου το ρολοι σου ειναι πανεμορφο..

να το χαιρεσαι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γνωριζει κανεις καμια μαρκα ρολογιων franco giuntini?οπως λεει ειναι αυτοματοι οι μηχανισμοι,βρηκα σ ενα σαιτ με προσφορες αυτα τα ρολογια τα οποια τα κοστολογει κοντα στα 300 350 ευρω,αλλα τους εχει 50% εκτπωση. ενα απο αυτα μου αρεσει αρκετα εμφανησιακα αλλα δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια γι αυτα τα ρολογια,γνωριζετε τιποτα?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Στα 150 ευρώ ή αγοράζει κάτι επώνυμο οικονομικό (G-Shock κλπ) ή κάτι που σου αρέσει αισθητικά, χωρίς παραπάνω απαιτήσεις.

 

Τι θέλεις να είναι; patek μεταμφιεσμενο;

 

Αν σου αρέσει, αγόρασέ το.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

καλό ιταλικό μηχανικό ρολόι με ΕΤΑ ελβετικό μηχανισμό και στα 160-320 ευρώ απίθανο να βρεις! Μάλλον κινέζο θα έχει μέσα! LOL. Από ιταλούς δες Officine Panerai, είναι τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

καλό ιταλικό μηχανικό ρολόι με ΕΤΑ ελβετικό μηχανισμό και στα 160-320 ευρώ απίθανο να βρεις! Μάλλον κινέζο θα έχει μέσα! LOL. Από ιταλούς δες Officine Panerai, είναι τέλεια.

Μου αρέσει που είσαι υπεράνω ...χρημάτων!

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

καλό ιταλικό μηχανικό ρολόι με ΕΤΑ ελβετικό μηχανισμό και στα 160-320 ευρώ απίθανο να βρεις! Μάλλον κινέζο θα έχει μέσα! LOL. Από ιταλούς δες Officine Panerai, είναι τέλεια.

 

Μπηκα στο site,πραγματικα ομορφα,απο τιμες να υποθεσω δε ρωταμε καν ε?:p

 

Για τα bulova τι αποψη εχετε παιδια?

 

Για τα TX TechnoLuxury ?

 

Μου αρεσαν αυτα εδω:

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=11778

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=4549

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=4545

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που είσαι υπεράνω ...χρημάτων!

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Επίτηδες το είπα να δει ο φίλος τα Panerai για να διαπιστώσει πόσο μπορεί να πάει ένα καλό αυτόματο ρολόι! Άσε που είναι και design! Δυστυχώς είναι απλησίαστα ακόμα και τα μεταχειρισμένα, μόνο για χαλβάδιασμα LOL. Όσο για μένα ακόμα να αποφασίσω για το homage diver Steinhart Ocean 1 και στο Longines Hydroconquest.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...