Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρολόι squelette λέγεται αυτό από το μηχανισμό του οποίου εχει αφεραιθει μέταλλο και έχει γίνει διακόσμηση.

 

Τώρα υπάρχει η εικόνα του αποτελέσματος και σε μαϊμούδες με αυτοκόλλητο. Με τον ίδιο τροπο αγοράζεις με 20 ευρώ tourbillon!

 

To squelettage γίνεται απαραίτητα στο χέρι. Το squelette Invicta δεν είναι υποχώρηση στην ποιότητα. Είναι βαπτιση!

 

Φιλικά

 

Κωστης

 

Το squelettage μπορεί να γίνει στο χέρι και μετά να δημιουργηθεί καλούπι που να το βγάζει πρεσαριστό από κει και πέρα με χαμηλότερο κόστος. Επίσης στα φτηνά το πιθανότερο είναι ότι θα αφαιρεθεί μέταλλο χωρίς να διακοσμηθεί ο μηχανισμός, αλλά κανείς δεν είπε ότι στο squelettage πρεπει ντε και καλά να γίνει περαιτέρω διακόσμηση. Ναι, συνήθως στα ακριβά ρολόγια γίνεται και διακόσμηση (δείτε κι οι υπόλοιποι αυτό το βίντεο από υπέροχο squelettage της Audemars Piguet), αλλά η σκελετοποίηση αυτή καθεαυτή έχει ως βασικό στόχο την προβολή του μηχανισμού από την εμπρός όψη του ρολογιού. Δεν διαφωνώ ότι η διαφορά στην ποιότητα με τα χειροποίητα είναι τεράστια. Αλλά από κει ως να λέμε ότι δεν αξίζουν καν το όνομα οι φτηνότερες υλοποιήσεις νομίζω είναι λίγο ακραίο...

 

 

Αυτά είναι κινέζικα tourbillon, μηχανοποιημένα, όπως και τα φτηνά squelette.

Edited by ferengi

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι ακριβώς γίνεται καλούπι και βγαίνει πρεσαριστο;

 

Ο μηχανισμός με τα γρανάζια ακίνητα;

 

Στο squelettage αφαιρείται όσο το δυνατόν περισσότερο μέταλλο από ΚΑΘΕ εξάρτημα χωριστά. Γινονται εκ νέου και όλοι οι υπολογισοι, αφού αλλάζουν τα βάρη και οι δυνάμεις που εξασκουνται.

 

Πως να γίνει αυτό καλούπι;

 

Είναι σα να λέμε ότι ο Πυργος του Αιφελ δεν είναι ένας, επειδή τον πουλούν για αναμνηστικό.

 

Σχετικά με τα κινεζικά tourbillon, αν και βλέπω το λινκ από το κινητό και δεν κατάλαβα καλά μάρκα κλπ, από την τιμή, καταλαβαίνω ότι είναι ένα «κανονικό» tourbillon, κατασκευασμένο στην Κινα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Τι θα πει «μηχανοποιημενο»;

 

Υπάρχουν ελάχιστοι πλέον ακόμη και στην Ελβετια που κάνουν τα εξαρτήματα στο χέρι και το tourbillon το πουλούν 300.000 ευρώ. Οι υπόλοιποι που το πουλούν 30.000-150.000 στηρίζονται στην νανοτεχνολογια και την ακρίβεια των αποτελεσμάτων της. Ένα tourbillon Versace, δεν είναι περισσότερο tourbillon από τα κινεζικά των 2-3.000 ευρώ.

 

Φιλικά

 

κωστης

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Στα φτηνά squelette συνήθως μπαίνει μπροστά απο τον μηχανισμό ένα μεταλλικό στοιχείο που φαίνεται σκαλιστό ενώ στην πραγματικότητα είναι από καλούπι. Επίσης μπορεί να τρυπήσουν και κάποιες από τις γέφυρες ή πλάκες του μηχανισμού για να είναι πιο εμφανή τα γρανάζια. Και αυτά τα στοιχεία (διάτρητες γέφυρες, πλάκες) μπορούν εύκολα να βγουν από καλούπι. Γρανάζια, μπαλανσιέ κλπ προφανώς δεν αλλάζουν για λογους κόστους.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Στα φτηνά squelette συνήθως μπαίνει μπροστά απο τον μηχανισμό ένα μεταλλικό στοιχείο που φαίνεται σκαλιστό ενώ στην πραγματικότητα είναι από καλούπι. Επίσης μπορεί να τρυπήσουν και κάποιες από τις γέφυρες ή πλάκες του μηχανισμού για να είναι πιο εμφανή τα γρανάζια. Και αυτά τα στοιχεία (διάτρητες γέφυρες, πλάκες) μπορούν εύκολα να βγουν από καλούπι. Γρανάζια, μπαλανσιέ κλπ προφανώς δεν αλλάζουν για λογους κόστους.

 

όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με το τι είναι squelette.

 

Δεν ήξερα ότι ο συγκεκριμένος όρος είναι κάτι αντίστοιχο του «top model" που εκτείνεται από την Naomi εώς την πιο ζωηρή κοπελιτσα της γειτονιάς.

 

Φαίνεται ότι και στην Ωρολογοποιια είσαι ότι δηλώσεις!!

 

Φιλικά

 

Κωστης

 

ΥΓ Παω να βάλω το Grande Sonnerie μου να με ξυπνήσει αύριο. Η αν προτιμάτε το alarm του g shock που χτυπάει και τις ώρες. Χλιδή.

Link to comment
Share on other sites

Το omega speedmaster proffesional αξίζει τα λεφτά του?Απ'ότι ξέρω τα omega είναι καλά ρολόγια και μου άρεσε το τελευταίο μοντέλο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει...
Link to comment
Share on other sites

Το omega speedmaster p

roffesional αξίζει τα λεφτά του?Απ'ότι ξέρω τα omega είναι καλά ρολόγια και μου άρεσε το τελευταίο μοντέλο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει...

 

...όσο ελάχιστα ρολόγια στον κόσμο.

 

Φιλικά

 

Κωστης

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμιά γνώμη για το παρακάτω ρολόι;

http://www.overstock.com/Jewelry-Watches/Stuhrling-Original-Womens-Madame-Nemo-Automatic-Watch/4429466/product.html

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μιας και δηλώνω άσχετος με το άθλημα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Φίλος ψάχνει αυτό το Casio το οποίο όπως βλέπω στα περισσότερα online ελληνικά κστσστήματα έχει γύρω στα 250€.

Ψάχνωντας στο ebay έπεσα πάνω σε αυτό αλλά και σε ακόμη φθηνότερα.

Είναι λογική μια τέτοια απόκλιση τιμής παρόλο που οι πωλητές γράφουν ότι είναι γνήσιο κλπ ή απλά είναι γνήσια μαϊμού;

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ξερει κανενας καποιο μαγαζι στην Αθηνα με καλες προσφορες αυτη τη περιοδο στα ρολογια ? Κατι σε TW με βλεπω να παιρνω και θελω να βρω κατι σχετικα οικονομικο ...
Link to comment
Share on other sites

Tελικα αυτα τα G-SHOCK ειναι εθιστικα, θελω να αγορασω πολλα μοντελα.:)

 

Εβαλα στο ματι το GA-100A το οποιο και παραγγειλα..Το Tag Heuer Carrera

δεν το φοραω σχεδον καθολου...συνεχεια με gshock ειμαι στο χερι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Το omega speedmaster proffesional αξίζει τα λεφτά του?Απ'ότι ξέρω τα omega είναι καλά ρολόγια και μου άρεσε το τελευταίο μοντέλο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει...

 

Επειδή ήμουν έτοιμος να το αγοράσω και εγώ πριν μερικά χρόνια.

Το ρολόι είναι θρύλος. Είναι το πρώτο που είχε πάρει πιστοποίηση για να ταξιδέψει στο διάστημα, είναι το αγαπημένο των αστροναυτών, "έσωσε" το Apollo 13 κτλ κτλ. Επίσης, είναι εξαιρετικά καλαίσθητος χρονογράφος, απλός όμορφος και διαχρονικός όσο δεν πάει.

Αλλά.

Για κάποιον που δεν είναι συλλέκτης και θέλει ένα καλό ρολόι, δύσκολα θα ήταν η πρώτη επιλογή. Πληρώνεις υπερβολικά χρήματα για τον θρύλο και τη ιστορία, δηλαδή δεν έχει και πολύ καλό value for money. Στα €2400+ που (φαντάζομαι πως) είναι η λιανική του τώρα παίρνεις πιο ποιοτικά ρολόγια με καλύτερο "εξοπλισμό". Δεν είναι αυτόματο (το κουρδίζεις εσύ με το χέρι), το κρύσταλλό του είναι πλαστικό και δεν έχει ημερομηνία. Όλα αυτά έπαιξαν πολύ μεγάλο ρολό στο να μην το πάρω. Θα μου πείτε, είναι το τίμημα του να φοράς έναν θρύλο. Σωστά, εγώ δεν ήμουν έτοιμος να φορέσω έναν θρύλο, καλοί οι συναισθηματισμοί, αλλά για κάποιον που δίνει μία φορά στη ζωή του ένα τόσο σοβαρό ποσό για ρολόι μπαίνουν στον ισολογισμό και άλλοι παράγοντες.

Απλά τα πράγματα. Αισθητικά και ποιοτικά το moonwatch είναι αξεπέραστο. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν θα δώσεις το υπέρογκο τίμημα που ζητάει το όνομα ή αν θα προτιμήσεις στα ίδια χρήματα ένα πιο καλοεξοπλισμένο ρολόι με πολύ μικρότερη όμως ιστορία.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν έτοιμος να το αγοράσω και εγώ πριν μερικά χρόνια.

Το ρολόι είναι θρύλος. Είναι το πρώτο που είχε πάρει πιστοποίηση για να ταξιδέψει στο διάστημα, είναι το αγαπημένο των αστροναυτών, "έσωσε" το Apollo 13 κτλ κτλ. Επίσης, είναι εξαιρετικά καλαίσθητος χρονογράφος, απλός όμορφος και διαχρονικός όσο δεν πάει.

Αλλά.

Για κάποιον που δεν είναι συλλέκτης και θέλει ένα καλό ρολόι, δύσκολα θα ήταν η πρώτη επιλογή. Πληρώνεις υπερβολικά χρήματα για τον θρύλο και τη ιστορία, δηλαδή δεν έχει και πολύ καλό value for money. Στα €2400+ που (φαντάζομαι πως) είναι η λιανική του τώρα παίρνεις πιο ποιοτικά ρολόγια με καλύτερο "εξοπλισμό". Δεν είναι αυτόματο (το κουρδίζεις εσύ με το χέρι), το κρύσταλλό του είναι πλαστικό και δεν έχει ημερομηνία. Όλα αυτά έπαιξαν πολύ μεγάλο ρολό στο να μην το πάρω. Θα μου πείτε, είναι το τίμημα του να φοράς έναν θρύλο. Σωστά, εγώ δεν ήμουν έτοιμος να φορέσω έναν θρύλο, καλοί οι συναισθηματισμοί, αλλά για κάποιον που δίνει μία φορά στη ζωή του ένα τόσο σοβαρό ποσό για ρολόι μπαίνουν στον ισολογισμό και άλλοι παράγοντες.

Απλά τα πράγματα. Αισθητικά και ποιοτικά το moonwatch είναι αξεπέραστο. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν θα δώσεις το υπέρογκο τίμημα που ζητάει το όνομα ή αν θα προτιμήσεις στα ίδια χρήματα ένα πιο καλοεξοπλισμένο ρολόι με πολύ μικρότερη όμως ιστορία.

 

Α. ρε voodooman, αν και παλιός γνωστός, τι μου κάνεις!!...

 

Πως θα σου απαντήσω τώρα, εγώ, σε αυτά που λες, χωρίς να υποπέσω σε θανάσιμα σφάλματα, όπως "πολύ ωραία" τα περιγράφει ο Mathozz, ένα ποστ πιο πάνω;

 

Πως να πω αυτά που ξέρω (συγνώμη, δεν ξέρω ήθελα να γράψω);

 

Λοιπόν:

 

1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά το Speedmaster είναι πλέον και αυτόματο, εκτός από το κλασικο μοντέλο, που ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά μπορεί και να το λένε moonwatch.

 

2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά δύο από τα αυτόματα Speedmaster έχουν το ένα ημερομηνία και το άλλο ημερομηνία και μέρα της εβδομάδας (λέμε τώρα, γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ)

 

3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ αλλά τα day και day date έχουν και κρύσταλλο ζαφείρι ή κάτι τέτοιο (που να ξέρω)

 

4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά λες να είναι και αδιάβροχα στα 100 μέτρα; Εγώ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

 

5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά στο Apollo 13, μια ημέρα που ΔΕΝ ΞΕΡΩ (ας πούμε τυχαία την 17η Απριλίου 1970), γιατί να μην υποθέσουμε ότι ένας αστροναύτης που ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως τον λέγανε (ας φανταστούμε ένα φανταστικό όνομα) Jack Swigert, ήταν μέσα στο διαστημόπλοιο που αν και ΔΕΝ ΞΕΡΩ μπορεί να γύριζε στην Γη, χωρίς μπαταρίες και με πρόβλημα στα ηλεκτρονικά, και φαντάσου λέει να φορούσε και ένα Rolex, ας πούμε το GMT Master, αφού ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν το φορούσε και έτσι "παίζεται" αν βοήθησε το Speed ή το GMT...

 

6. ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά τα 2.460 που ΔΕΝ ΞΕΡΩ οτι κάνει το αυτόματο με ημερομηνία και τα 2.760 που ΔΕΝ ΞΕΡΩ οτι κάνει (γιατί όχι;) το αυτόματο με ημερομηνία, είναι λίγα, μπροστά σε άλλα ρολόγια, που ΔΕΝ ΞΕΡΩ ποσο τα έβαλαν οι εταιρείες, αφού ΔΕΝ ΞΕΡΩ και τις εταιρείες.

 

7. ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά φαντάζομαι ότι η Ω, χρησιμοποιεί το γεγονός ότι το Speed επελέγη (επελέγη άραγε ή όχι;) από την ... ΝΑΣΑ νομίζω την λένε, δεν είμαι σίγουρος, για να το φορέσουν οι τότε αστροναύτες στο διάστημα, τότε που άρχισαν να βγαίνουν από τα διαστημόπλοια... Παρ' όλα αυτά οι εταιρείες που βρίσκονται κάτω από την Omega σε ιστορική αξία (ποιός είμαι τώρα εγώ για να κρίνω, θα μου πεις και θα μου πω, μη με πάρει και με σηκώσει πάλι) φιλοξενούν στις συλλογές τους πολλά ρολόγια που στοιχίζουν τα διπλά και τριπλά χρήματα, άνευ λόγου (λέω εγώ τώρα). Οι εταιρείες που έχουν λίγο παραπάνω όνομα, πουλούν τα αντίστοιχα ρολόγια 3 και 4 φορές αυτά τα χρήματα...

 

Συνολικά, αν και ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά έχω ένα προαίσθημα, το Speedmaster είναι ένα πολύ ωραίο ρολόι, που έχει εκσυγχρονιστεί και προσφέρει τα απαραίτητα "καλούδια" της εποχής, δεν αποκλείεται και να υπάρχει και στην αυθεντική κουρδιστή έκδοση με μηχανισμό Coca Cola (ή Co-Axial, ή Coala δεν θυμάμαι) στα 3.800κάτι και κάνει και για γνώστες και για άσχετους σαν εμένα.

 

Φιλικά

 

Κωστής (το όνομά μου κάνει να το γράφω κύριε Mathozz, ή μπορεί να θεωρηθεί "φιγούρα";)

 

ΥΓ. Ουφ, τα κατάφερα, δεν φαίνεται πουθενά ότι έχω γράψει περίπου 30 σελίδες για το συγκεκριμένο ρολόι στη ζωή μου (σα δεν ντρέπομαι)!

 

Αλέκα, μεταξύ μας το ρολόι, αλλά μην πεις ότι στο είπα εγώ γιατί δεν πρέπει να φαίνεται ότι ξέρω, έχει αυτόματο μηχανισμό, ημερομηνία και αν θες και ημέρα, είναι αδιάβροχο και έχει αχάρακτο κρύσταλλο ζαφείρι, ενώ η μηχανή του είναι μια απο τις πιο σταθερές και αξιόλογες ιστορικές μηχανές, κατασκευασμένη από ένα λαμπρό εργοστάσιο, που παράγει τους μισούς ελβετικούς μηχανισμούς, το οποίο σου εξασφαλίζει πολύ καλή και σταθερή λειτουργία.

 

Είναι η καλύτερη αγορά value for money, μετά τα g-shock και τα rolex!...

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί ρολόι, που να έχει αυτή την ιστορία, αυτή την ποιότητα, αυτό το ειδικό βάρος, αυτό τον σχεδιασμό, αυτές τις επιλογές στην κάσα και την μηχανή, σε αυτά τα χρήματα.

Κατά την γνώμη μου το Ωmega Speedmaster είναι ένα από τα ρολόγια πρότυπα.

 

Το ρολόι για μένα έχει ακόμη τρία προσόντα πολύ σημαντικά. Δεν φωνάζει, είναι απολύτως τίμιο και το φοράς δεν σε φοράει.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Tελικα αυτα τα G-SHOCK ειναι εθιστικα, θελω να αγορασω πολλα μοντελα.:)

 

Εβαλα στο ματι το GA-100A το οποιο και παραγγειλα...

 

Είναι πολύ όμορφο ρολόι, μαζί με το νέο GD 100 είναι, κατά το γούστο μου πάντα, τα ομορφότερα G.

Link to comment
Share on other sites

Α. ρε voodooman, αν και παλιός γνωστός, τι μου κάνεις!!...

 

Πως θα σου απαντήσω τώρα, εγώ, σε αυτά που λες, χωρίς να υποπέσω σε θανάσιμα σφάλματα, όπως "πολύ ωραία" τα περιγράφει ο Mathozz, ένα ποστ πιο πάνω;

 

Τελικά είσαι αδιόρθωτος!.. Δεν το γλιτώνεις το pm.

Όταν λέμε "Omega speedmaster professional", δεν εννοούμε το ένα και μοναδικό moonwatch; Αυτό δεν είναι το professional; Όλα τα άλλα της σειράς speedmaster δεν είναι παρά ρολόγια που μιμούνται στην εμφάνιση το πρωτότυπο;

Ποιό επιτέλους είναι το professional για το οποίο ρωτάει η φίλη; Δεν είναι αυτό με τον κουρδιστό με το χέρι μηχανισμό, το πλαστικό κρύσταλλο και το χωρίς ημερομηνία; Αυτό δεν είναι;

Νόμιζα ότι η φίλη ρώτησε για το professional. Δεν ρώτησε για το reduced, ούτε για το day, ούτε για το day-date, ούτε για το broad arrow, ούτε για το HBSIA.

Link to comment
Share on other sites

Το omega speedmaster proffesional αξίζει τα λεφτά του?Απ'ότι ξέρω τα omega είναι καλά ρολόγια και μου άρεσε το τελευταίο μοντέλο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει...

 

δες και τα panerai..πανεμορφα :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε "Omega speedmaster professional", δεν εννοούμε το ένα και μοναδικό moonwatch; Αυτό δεν είναι το professional; Όλα τα άλλα της σειράς speedmaster δεν είναι παρά ρολόγια που μιμούνται στην εμφάνιση το πρωτότυπο;

Ποιό επιτέλους είναι το professional για το οποίο ρωτάει η φίλη; Δεν είναι αυτό με τον κουρδιστό με το χέρι μηχανισμό, το πλαστικό κρύσταλλο και το χωρίς ημερομηνία; Αυτό δεν είναι;

Νόμιζα ότι η φίλη ρώτησε για το professional. Δεν ρώτησε για το reduced, ούτε για το day, ούτε για το day-date, ούτε για το broad arrow, ούτε για το HBSIA.

 

:respect:

Το speedmaster professional είναι ένα και μοναδικό. Οι περισσότεροι φανατικοί απορρίπτουν την υπόλοιπη σειρά (πλην μερικών συλλεκτικών εξαιρέσεων από δεκαετία '70, από τη σειρά Mk κλπ), αλλά θα ήταν φρόνιμο να κάνουν το ίδιο και οι ευκαιριακοί αγοραστές, καθώς τα non-professional μοντέλα έχουν πολύ χαμηλή αξία μεταπώλησης. Σε professional υπάρχει βέβαια και η έκδοση με κρύσταλλο ζαφείρι εμπρός και πίσω, με υψηλότερο τίμημα βεβαίως, ενώ σαν επένδυση έχουν νόημα και κάποιες από τις ειδικές εκδόσεις (πάλι με υψηλό τίμημα).

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είσαι αδιόρθωτος!.. Δεν το γλιτώνεις το pm.

Όταν λέμε "Omega speedmaster professional", δεν εννοούμε το ένα και μοναδικό moonwatch; Αυτό δεν είναι το professional; Όλα τα άλλα της σειράς speedmaster δεν είναι παρά ρολόγια που μιμούνται στην εμφάνιση το πρωτότυπο;

Ποιό επιτέλους είναι το professional για το οποίο ρωτάει η φίλη; Δεν είναι αυτό με τον κουρδιστό με το χέρι μηχανισμό, το πλαστικό κρύσταλλο και το χωρίς ημερομηνία; Αυτό δεν είναι;

Νόμιζα ότι η φίλη ρώτησε για το professional. Δεν ρώτησε για το reduced, ούτε για το day, ούτε για το day-date, ούτε για το broad arrow, ούτε για το HBSIA.

 

Δεν ξέρω αν είμαι "αδιόρθωτος" (κύριε moderator, αυτό δεν είναι "χαρακτηρισμός";), πάντως μου είναι αδύνατο να αποφύγω κάποιος από όλους (ή και περισσότεροι) να μην καταλάβουν τι λέω.

 

Μου εξηγείς στο πμ ότι η κοπέλα φάνηκε να μην γνωρίζει και γι αυτό την συμβούλεψες, αυτό που σκεφτόσουν (και καλά έκανες, δεν γίνεται να σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο).

 

Όμως κάποιος που δεν γνωρίζει, επειδή έβαλε την λέξη "professional" θα πρέπει να αποκλείσουμε όλα τα άλλα ρολόγια της συλλογής Speedmaster;

 

Από όλα αυτά, http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster , μόνο το πάνω αριστερά είναι αποδεκτό; Αν κάποιον τον βολεύεουν κάποια από τα στοιχεία των άλλων, πειράζει να το αγοράσει;

 

Και μετά πόσοι άνθρωποι που δεν γνώριζαν, αγόρασαν ένα ενδιαφέρον ρολόι και υπήρξε αυτό αρχή για να αγαπήσουν τα ρολόγια;

 

Όχι εγώ (προς Θεού) άλλα κάποιος άλλος, (μην κάνουμε και παραβάσεις του Νόμου περι αυτοπροβολής και επίδειξης γνώσεων), νομίζω ότι σύστησαν σε ανθρώπους που ήθελαν να αγοράσουν ένα απλό Rolex, να πάρουν ένα πολύπλοκο ρολόι με tourbillon και αυτοί το πήραν, ουκ ολίγες φορές...

 

Εγώ θεώρησα δεδομένο ότι θα μπορούσε να αγοράσει οποιοδήποτε απο τα Speed την βολεύει και πληρεί τις προδιαγραφές που θα την βόλευαν.

 

Αυτός που με το "σκαραβαιος" εννοεί το original του '60, δεν ανησυχεί αν οι προφυλακτήρες είναι μεταλλικοί. Το έχει δεδομένο. Αυτός που θέλει έναν σκαραβαίο, αλλά δεν είναι κολλημένος στον αυθεντικό, αγοράζει τον Turbo cabrio σε αυτόματο...

 

'Αλλωστε και μια Porsche να πάρεις, δεν σου αρέσει να την δεις γρατζουνισμένη, αλλά δεν είναι λόγος να πάρεις ένα τανκς, ή κάτι που δεν σε νοιάζει να χαρακτεί... (ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΡΩΝΙΑ, Εξηγώ για να μην έχουμε τα ίδια)

 

Το κρύσταλλο ζαφείρι έχει τα πλεονεκτήματά του, αλλά έχει και το οργανικό τα δικά του. Άλλωστε δεν στοιχίζει και πολύ να το αλλάξεις... Ή τουλάχιστον έτσι λένε αυτοί που ξέρουν (φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά)

 

Αγαπητέ voodooman, δεν ανέφερες καθόλου το σχόλιό σου περί τιμής. Ένας χρονογράφος Chronographe Suisse ή Wyler πριν κλείσουν οι εταιρείες, στοίχιζαν 10.000 ευρώ και ένας χρονογράφος Franck Muller πολλές φορές αγγίζει στο ατσάλι τα 20.000 ευρώ, χωρίς ιδιαιτερότητες. Και τίποτα από τα τρία δεν έχουν καθαρά δική τους μηχανή. Είναι ακριβό το Speed prof 2.700κάτι που έχει;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, δηλώνω ότι το ότι λέω τη γνώμη μου, δεν σημαίνει ότι θεωρώ ότι έχω δίκιο, ή ότι κάτι γνωρίζω, ή ότι οι άλλοι δεν γνωρίζουν... Η γνώμη μου είναι και πιθανώς να κάνω λάθος και να μην είναι καθόλου έτσι.

 

Το σίγουρο είναι ότι μετά από τόσο μπέρδεμα, με ή χωρίς Speedmaster professional, τη βλέπω την Αλέκα, να την "κάνει" για το διάστημα για να γλυτώσει...

 

:respect:

Το speedmaster professional είναι ένα και μοναδικό. Οι περισσότεροι φανατικοί απορρίπτουν την υπόλοιπη σειρά (πλην μερικών συλλεκτικών εξαιρέσεων από δεκαετία '70.

 

Ως αυτός που "προσπαθεί να επιβάλλει την γνώμη του", εντυπωσιάζομαι που υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα μιας συλλογής που πρέπει να μας ενδιαφέρουν, καθώς και το ότι υπάρχει και συγκεκριμένο κριτήριο (αυτό της αξίας μεταπώλησης) που παίζει καθοριστικό ρόλο στην επιλογή όλων των υποψηφίων αγοραστών...

 

Εγώ πίστευα, ότι ο κάθε καταναλωτής, επιλέγει τι θέλει να αγοράσει, ασχέτως τι "σκέφτονται" οι "φανατικοί". Άλλωστε ο φανατισμός δεν αποτέλεσε ποτέ καλη παράμετρο επιλογής σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Τα speedmaster professional ΕΙΝΑΙ 13:

http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/professional/35705000

 

ΥΓ2. Απαντώ πάντα με βάση αυτά που διαβάζω. Χρησιμοποιώ πάντα ακριβώς τους όρους που τα μέλη έχουν χρησιμοποιήσει. Κάτι σαν "καθρέφτης".

 

Εμένα το Speed μου άρεσε στην έκδοση με τον Snoopy. Είμαι άρρωστος, γιατρέ;

Edited by Spidey
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Πολλαπλή παράθεση όταν απαντάς σε 2 ή περισσότερους χρήστες.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά η aleka_gates αναφερόταν στο Χ-33; :lol:

Όπως και να έχει, η απάντηση στο ερώτημά της aleka_gates για εμένα είναι σχετικά απλή.

-Αν είσαι ερωτευμένη με τον θρύλο του professional, το αγοράζεις και είσαι απόλυτα σίγουρη ότι αγόρασες ένα εξαιρετικά ποιοτικό ρολόι. Σε αυτά τα χρήματα δεν αγοράζεις "περισσότερο" θρύλο.

-Αν σου άρεσε πολύ η εμφάνισή του και δεν έχεις υπόψιν σου (ή δεν σε αφορούν) τις ιστορίες που περιβάλλουν το ρολόι, μπορείς να κοιτάξεις και τα άλλα της σειράς. Πολύ ποιοτικά ρολόγια επίσης, τα περισσότερα φθηνότερα από το professional, και μάλλον πιο φιλικά στον καθημερινό χρήστη. Εμφανισιακά κινούνται όλα στα ίδια αυστηρά πρότυπα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω διαδικτύου, που μπορώ να βρω καλύτερες τιμές για seiko;

 

http://stores.ebay.co.uk/Yorkshire-Watches_Gents-Seiko_W0QQ_fsubZ2QQ_sidZ17028651QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em322

Link to comment
Share on other sites

Μέσω διαδικτύου, που μπορώ να βρω καλύτερες τιμές για seiko;

 

Όταν θέλω να αγοράσω seiko, συνήθως ξεκινάω από εδώ:

http://www.roachman.com/ Έχει τα περισσότερα νορμάλ μοντέλα της εταιρίας, οπότε είναι μία καλή αρχή να δεις τί υπάρχει. Και οι τιμές του δεν είναι καθόλου άσχημες, απλά είναι Αμερική και έχει το ρίσκο του τελωνείου.

Αφού βρω το μοντέλο που μου αρέσει, ρίχνω και μία ματιά στο ebay, συνήθως οι τιμές από πωλητές της Άπω Ανατολής είναι ακόμη χαμηλότερες. Αλλά προσοχή στις μαϊμούδες...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά η aleka_gates αναφερόταν στο Χ-33; :lol:

Όπως και να έχει, η απάντηση στο ερώτημά της aleka_gates για εμένα είναι σχετικά απλή.

-Αν είσαι ερωτευμένη με τον θρύλο του professional, το αγοράζεις και είσαι απόλυτα σίγουρη ότι αγόρασες ένα εξαιρετικά ποιοτικό ρολόι. Σε αυτά τα χρήματα δεν αγοράζεις "περισσότερο" θρύλο.

-Αν σου άρεσε πολύ η εμφάνισή του και δεν έχεις υπόψιν σου (ή δεν σε αφορούν) τις ιστορίες που περιβάλλουν το ρολόι, μπορείς να κοιτάξεις και τα άλλα της σειράς. Πολύ ποιοτικά ρολόγια επίσης, τα περισσότερα φθηνότερα από το professional, και μάλλον πιο φιλικά στον καθημερινό χρήστη. Εμφανισιακά κινούνται όλα στα ίδια αυστηρά πρότυπα.

 

Σε αυτή την διατύπωση, νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε.

 

Φιλικά

 

Κωστης

Link to comment
Share on other sites

και το στρελα εχει παει στο διαστημα:!:το φορουσαν κοσμοναυτες μεχρι το 1979.ενω απο το 1976 το οκεαν σιγα σιγα πηρε τη θεσητου

 

 

να και ρολοι για να παει ασορτι με τα ελαστικα σου.θα το επερνα αν εβγαινε σε μισελεν...

 

http://www.monowatches.com/watches+watch-pirelli.asp

Edited by nectarios73
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...