Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεία σας!Κατ'αρχήν μπράβο σας για την δουλειά που έχετε κάνει!Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι μέχρι 200Ε,αξιόπιστο και πάνω απ'όλα όμορφο!Θέλω κάτι που να φοριέτε με τα πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις(είμαι φοιτητής και δεν έχω την πολυτέλεια να πάρω ένα για καλό και ένα πιο για πιο casual)!Διαφωτίστε με!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

adidas. pantos tha edina pola gia ena seiko. exo akousei oti einai auta me tis kaliteres automates mixanes

den xanoun deuterolepto

eno pas kai agorazeis rologia ekatomirion kai xanoun leei sto mina 5 lepta

ti einai auta re?

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν είναι αξιόπιστο αυτό το site? http://www.timeselect.co.uk/ ? Έχει πάρει κανείς κανένα ρολόι απο αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

adidas. pantos tha edina pola gia ena seiko. exo akousei oti einai auta me tis kaliteres automates mixanes

den xanoun deuterolepto

eno pas kai agorazeis rologia ekatomirion kai xanoun leei sto mina 5 lepta

ti einai auta re?

 

+1 για τα Seiko, θέλω κι εγώ κάποια στιγμή να αγοράσω, το έχω στο μυαλό μου από μικρή που είχα δει ενός οικογενειακού φίλου ένα Seiko παλιό κουρδιστό και είχα πάθει την πλακάρα μου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας!Κατ'αρχήν μπράβο σας για την δουλειά που έχετε κάνει!Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι μέχρι 200Ε,αξιόπιστο και πάνω απ'όλα όμορφο!Θέλω κάτι που να φοριέτε με τα πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις(είμαι φοιτητής και δεν έχω την πολυτέλεια να πάρω ένα για καλό και ένα πιο για πιο casual)!Διαφωτίστε με!

 

Σορυ που θα ξεπερασω λιγο το μπατζετ σου αλλα εγω σε αυτα περιπου τα χρηματα θα επαιρνα αυτο http://cgi.ebay.co.uk/LATEST-SEIKO-SPORTURA-ALARM-CHRONOGRAPH-SNA451_W0QQitemZ110351983767QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item110351983767&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1700|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

 

Νομιζω κανει και για casual και μπορει να φορεθει και για πιο καλο.Σε τετοια χρηματα θα κοιτουσα να αγορασω καποιο φθηνο Seiko απο το Ebay.Σιγουρα ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε φθηνο brand-watch.

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

adidas. pantos tha edina pola gia ena seiko. exo akousei oti einai auta me tis kaliteres automates mixanes

den xanoun deuterolepto

eno pas kai agorazeis rologia ekatomirion kai xanoun leei sto mina 5 lepta

ti einai auta re?

Μπορεί τα seiko να μην χάνουν δευτερόλεπτο, αλλά κερδίζουν μερικά έως αρκετά!

Σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει ρολόι που να μην χάνει/κερδίζει, εκτός ίσως από τα ηλκτρονικά radio controlled, που συντονίζονται με πομπούς που υπάρχουν ανά τον κόσμο και αυτορυθμίζονται.

Τα μηχανικά seiko-citizen- tissot-invicta κτλ των 300 ευρώ χάνουν/κερδίζουν από λίγο έως πολύ. Το citizen μου κερδίζει 2 λεπτά τον μήνα, το seiko 4-5 δευτερόλεπτα την ημέρα και είναι και καλοί χρόνοι να φανταστείς. Ξέρω ανθρώπους που το seiko τους κερδίζει 20" την ημέρα. Όσο ανεβαίνουμε σε τιμές, τόσο βελτιώνονται οι χρόνοι, αλλά η απόκλιση υπάρχει πάντα, ακόμη και στα Grand Seiko των 6 χιλιάδων ευρώ.

Το καλό είναι πως μπορείς να το πας σε ρολογά και, αν είναι αρκετά καλός και ψείρας, να καταφέρει καλύτερους χρόνους σε οποιοδήποτε μηχανικό ρολόι. Αλλά μία απόκλιση θα υπάρχει πάλι.

Γνώμη μου είναι πως όποιος ενδιαφέρεται για ακρίβεια, αγοράζει quartz. Όταν παίρνεις μηχανικό, ξέρεις ότι θα έχεις και αυτό το "πρόβλημα".

Link to comment
Share on other sites

SOS: Μολις παρελαβα το ρολοι απο το britishwatchcompany, αλλα το μπρασελε μου επιπλεει στον καρπο μου. Με ποιον τροπο θα μπορεσω να αφαιρεσω 1-2 κομματια απο το μπρασελε με ασφαλεια; Το εχει κανει κανεις μονος του ή θα πρεπει να επισκεφθω καταστημα και να φαω και χρεωση..;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

SOS: Μολις παρελαβα το ρολοι απο το britishwatchcompany, αλλα το μπρασελε μου επιπλεει στον καρπο μου. Με ποιον τροπο θα μπορεσω να αφαιρεσω 1-2 κομματια απο το μπρασελε με ασφαλεια; Το εχει κανει κανεις μονος του ή θα πρεπει να επισκεφθω καταστημα και να φαω και χρεωση..;

 

 

Ηρέμησε!! Αν έχεις κανέναν γνωστό ωρολογοποιό πήγαινε το εκεί, δεν νομίζω να σε χρεώσει. Αλλά και να μην έχεις γνωστό δεν νομίζω η χρέωση να είναι μεγάλη.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν είναι αξιόπιστο αυτό το site? http://www.timeselect.co.uk/ ? Έχει πάρει κανείς κανένα ρολόι απο αυτό ?

 

thn idia aporia eixa ki egw mrin merikes hmeres mexri pou to doikimasa. loipon to magazi einai polu aksiopisto. hrthe h paraggelia mou apsoga syskevasmeno. mou esteilan tracking number mesa se mia hmera kai se 4 ergasimes to eixa sta xeria mou. ta proionta tous einai aythentikotata kai eimai sigouros dioti phga se ena katasthma na rythmysw to mprassele mou(htan polu megalo gia to xeri mou) kai tous rwthsa an einai ok to roloi(tous eipa oti mou to eferan apo ekswteriko dwro kai kala). gia osous loipon to skefontai afova paidia to magazi einai katharo.

 

sygnwmh gia ta greeklish omws grafw apo laptop filou kai den exei ellhnika.

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

thn idia aporia eixa ki egw mrin merikes hmeres mexri pou to doikimasa. loipon to magazi einai polu aksiopisto. hrthe h paraggelia mou apsoga syskevasmeno. mou esteilan tracking number mesa se mia hmera kai se 4 ergasimes to eixa sta xeria mou. ta proionta tous einai aythentikotata kai eimai sigouros dioti phga se ena katasthma na rythmysw to mprassele mou(htan polu megalo gia to xeri mou) kai tous rwthsa an einai ok to roloi(tous eipa oti mou to eferan apo ekswteriko dwro kai kala). gia osous loipon to skefontai afova paidia to magazi einai katharo.

 

sygnwmh gia ta greeklish omws grafw apo laptop filou kai den exei ellhnika.

 

Ποσο σε χρεωσαν για την ρυθμιση του μπρασελε;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποσο σε χρεωσαν για την ρυθμιση του μπρασελε;

 

tpt den me xrewsan kai ayto giati prin kana 10 meres tous eixa paei ena swatch gia allagh tzamiou kai mou ta phran apo ekei alla nomizw kana 10 eyro to polu na pairnoun.

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

thn idia aporia eixa ki egw mrin merikes hmeres mexri pou to doikimasa. loipon to magazi einai polu aksiopisto. hrthe h paraggelia mou apsoga syskevasmeno. mou esteilan tracking number mesa se mia hmera kai se 4 ergasimes to eixa sta xeria mou. ta proionta tous einai aythentikotata kai eimai sigouros dioti phga se ena katasthma na rythmysw to mprassele mou(htan polu megalo gia to xeri mou) kai tous rwthsa an einai ok to roloi(tous eipa oti mou to eferan apo ekswteriko dwro kai kala). gia osous loipon to skefontai afova paidia to magazi einai katharo.

 

sygnwmh gia ta greeklish omws grafw apo laptop filou kai den exei ellhnika.

 

 

Και γιατί είναι τόσο φθηνά? Είδα σε αυτό το site ένα ρολόι που μου αρέσει και σκέφτομαι να τ πάρω , αλλά μου φάνηκε αρκετά φθηνό (γύρω στα 200 ευρώ) (για τη συγκεκριμένη μάρκα)

Επίσης τα έξοδα αποστολής πόσα είναι περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί είναι τόσο φθηνά? Είδα σε αυτό το site ένα ρολόι που μου αρέσει και σκέφτομαι να τ πάρω , αλλά μου φάνηκε αρκετά φθηνό (γύρω στα 200 ευρώ) (για τη συγκεκριμένη μάρκα)

Επίσης τα έξοδα αποστολής πόσα είναι περίπου?

 

200 ευρω φτηνοτερο σε σχεση με την Ελλαδα εννοεις; η γενικα με αλλα Βρετανικα sites? σε σχεση με αλλα Αγγλικα sites δεν θα ελεγα οτι ειναι παντα φτηνοτερο, το συγκεκριμενο μαγαζι το ειχα σταμπαρει κανα 2μηνο πριν και εκμεταλευτηκα το οτι ειχαν εκπτωσεις εκει. διαφορες τις ταξεως 150-200 ευρω η ακομη και περισσοτερα σε πολυ ακριβα ρολογια θα βρεις σε ολα τα μαγαζια του εξωτερικου και οχι μονο σε αυτο. βασικα κι εγω ειχα ενα μικρο φοβο αλλα τελικα ολα καλα με το ρολοι, απο τη στιγμη που ηρθε και ολα καλα και τελικα κατα πολυ κερδισμενος σε σχεση με την ελληνικη αγορα....:D εγω πηρα το Emporio Armani Ar0156 απο timeselect.co.uk . τα μεταφορικα τους ειναι 13 λιρες Αγγλιας και πρεπει να πω για το πακεταρισμα οτι και βομβα να εσκαγε πανω στο κουτι δεν παιζει να γινοταν κατι...χαχαχαχα πολυ προσεγμενη συσκευασια. αυτα παιδια ελπιζω να βοηθησα. καλες αγορες

Υ.Γ: εχω καει με την αγγλια ρε παιδια!!!!!! βρηκα οτι γουσταρα σε τρελες τιμες!!!!

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Εχει μηπως κανεις σας ρολοι CITIZEN_ECO DRIVE να μου πει πως θα το βαλω μπροστα; :confused:

 

Ειναι σταματημενο οπως το αγορασα στο "stop", οποιο κουμπι κ' αν πατησω δεν λειτουργουν οι δεικτες. Πιθανων να θελει και φορτιση, αλλα τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα και δεν εχω βγαλει ακρη.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρει κάποιος κάνε ένα scan το manual του ρολογιού να σου πούμε τι λέει:)
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρει κάποιος κάνε ένα scan το manual του ρολογιού να σου πούμε τι λέει:)

 

djuan1988

Το manual ειναι 260kb & υπαρχει εδω : http://www.citizenwatches.com.au/instruction-manuals/E812

εαν τυχον εχεις χρονο και μπορεις να με βοηθησεις θα σου ειμαι ευγνωμων.

Ακομη παιδευομαι..

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχει μηπως κανεις σας ρολοι CITIZEN_ECO DRIVE να μου πει πως θα το βαλω μπροστα; :confused:

 

Ειναι σταματημενο οπως το αγορασα στο "stop", οποιο κουμπι κ' αν πατησω δεν λειτουργουν οι δεικτες. Πιθανων να θελει και φορτιση, αλλα τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα και δεν εχω βγαλει ακρη.

Επειδή έχω και εγώ CITIZEN ECO DRIVE, θα πρέπει να το αφήσεις σε μια αρκετά ισχυρή πηγή φωτός (ήλιο για παράδειγμα) για αρκετές ώρες για να φορτίσει πλήρως η μπαταρία. Μετά τη πρώτη φόρτιση δε νομίζω να σε ξανα-απασχολήσει αυτό το θέμα, καθώς μέρα με τη μέρα θα φορτίζει συνεχώς από λίγο και θα είναι σχεδόν πάντα πλήρως φορτισμένο. Πχ. στο δικό μου,από το καλοκαίρι έως τώρα δεν έχει πέσει η ένδειξη της μπαταρίας του ποτέ κάτω από τα 4/4 ;)

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

daospi δηλ. ειναι αφορτιστο και γι'αυτο δεν αντιδρουν τα κουμπια; Το εχω απο τις 17:00 το απογευμα κατω απο μια λαμπα. Η κοκκινη βελονα που γυρναει ανα δευτερολεπτο ειναι σταματημενη στην ενδειξη "στοπ".

Να το αφησω λες ολο το βραδυ ετσι; Εξω δυστυχως αυτες τις ημερες δεν εχει ηλιο.. οποτε πιστευω να κανει κατι η λαμπα.

 

Ποσες ωρες μου προτεινεις να το αφησω κατω απο τη λαμπα; Το πρωι λες αν τραβηξω το μοχλο/διακοπτη προς τα εξω να γυρισουν οι δεικτες;

 

Sorry για τις αποριες παιδια..

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

djuan1988

Το manual ειναι 260kb & υπαρχει εδω : http://www.citizenwatches.com.au/instruction-manuals/E812

εαν τυχον εχεις χρονο και μπορεις να με βοηθησεις θα σου ειμαι ευγνωμων.

Ακομη παιδευομαι..

Βασικά στο manual λέει ότι αν ο δείκτης των δευτερολέπτων δείχνει το stop τότε έχει τελειώσει η μπαταρία του. Βάλε το στον ήλιο να φορτίσει τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι ο δείκτης των δευτερολέπτων να δείξει το set. Τότε ρύθμισε την ώρα στο ρολόι και θα είσαι οκ!

 

Να μην το αφήνεις να τελειώσει η μπαταρία του!

 

EDIT: Μάλλον η λάμπα δεν κάνει δουλειά.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο manual λέει ότι αν ο δείκτης των δευτερολέπτων δείχνει το stop τότε έχει τελειώσει η μπαταρία του. Βάλε το στον ήλιο να φορτίσει τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι ο δείκτης των δευτερολέπτων να δείξει το set. Τότε ρύθμισε την ώρα στο ρολόι και θα είσαι οκ!

 

Να μην το αφήνεις να τελειώσει η μπαταρία του!

 

EDIT: Μάλλον η λάμπα δεν κάνει δουλειά.

 

Απο τις 17:00 που το εχω κατω απο λαμπα (ηλιος δεν παιζει..) ειναι ακομη στο stop. Θελω να πιστευω οτι καποια στιγμη θα μετακινηθει στο set. Υπαρχει περιπτωση ομως να μην μετακινηθει στο "set"; Και να χρειαστει να αλλαζω μπαταρια; - Διαβασες κατι τετοιο στο manual;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

daospi δηλ. ειναι αφορτιστο και γι'αυτο δεν αντιδρουν τα κουμπια; Το εχω απο τις 17:00 το απογευμα κατω απο μια λαμπα. Η κοκκινη βελονα που γυρναει ανα δευτερολεπτο ειναι σταματημενη στην ενδειξη "στοπ".

Να το αφησω λες ολο το βραδυ ετσι; Εξω δυστυχως αυτες τις ημερες δεν εχει ηλιο.. οποτε πιστευω να κανει κατι η λαμπα.

 

Ποσες ωρες μου προτεινεις να το αφησω κατω απο τη λαμπα; Το πρωι λες αν τραβηξω το μοχλο/διακοπτη προς τα εξω να γυρισουν οι δεικτες;

 

Sorry για τις αποριες παιδια..

 

Ακόμα και χωρίς ήλιο θα φορτίσει πολύ γρηγορότερα από μία λάμπα. Στο manual που έδωσες λεεί ότι σε καιρό με συννεφιά θέλει περίπου 12 ώρες για πλήρη φόρτιση ενώ κάτω από λάμπα φθορισμού πάνω από 40 ώρες...

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην έχει φορτιστεί τόση ώρα ακόμη και με λάμπα.

Μερικά Eco Drive έχουν manual power saving που καταργείται άμα βγάλεις την κορόνα στη 2η θέση τέρμα έξω.

Link to comment
Share on other sites

200 ευρω φτηνοτερο σε σχεση με την Ελλαδα εννοεις; η γενικα με αλλα Βρετανικα sites? σε σχεση με αλλα Αγγλικα sites δεν θα ελεγα οτι ειναι παντα φτηνοτερο, το συγκεκριμενο μαγαζι το ειχα σταμπαρει κανα 2μηνο πριν και εκμεταλευτηκα το οτι ειχαν εκπτωσεις εκει. διαφορες τις ταξεως 150-200 ευρω η ακομη και περισσοτερα σε πολυ ακριβα ρολογια θα βρεις σε ολα τα μαγαζια του εξωτερικου και οχι μονο σε αυτο. βασικα κι εγω ειχα ενα μικρο φοβο αλλα τελικα ολα καλα με το ρολοι, απο τη στιγμη που ηρθε και ολα καλα και τελικα κατα πολυ κερδισμενος σε σχεση με την ελληνικη αγορα....:D εγω πηρα το Emporio Armani Ar0156 απο timeselect.co.uk . τα μεταφορικα τους ειναι 13 λιρες Αγγλιας και πρεπει να πω για το πακεταρισμα οτι και βομβα να εσκαγε πανω στο κουτι δεν παιζει να γινοταν κατι...χαχαχαχα πολυ προσεγμενη συσκευασια. αυτα παιδια ελπιζω να βοηθησα. καλες αγορες

Υ.Γ: εχω καει με την αγγλια ρε παιδια!!!!!! βρηκα οτι γουσταρα σε τρελες τιμες!!!!

 

Εγώ αυτό θέλω να πάρω http://www.timeselect.co.uk/emporio-armani-ar0547-stainless-gents-watch-p-403.html ... Απλά μου φαίνεται υπερβολικά φθηνό σε σχέση με μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα εννοώ.. εντάξει 70-80 ευρώ το καταλαβαίνω.. Αλλά αν δεις σε μαγαζιά εδώ στην Αθήνα μέχρι και 200 ευρώ πιο ακριβό μπορείς να το βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω Citizen Divers με τρια βυθομετρα και το προβλημα μου ειναι το εξης.Μετα τη πρωτη μπαταρια που κρατησε 2 χρονια οι υπολοιπες κρατανε 6-7 μηνες μονο.Τις αλλαζω στην αντιπροσωπια και μου ειπαν οτι μονο η πρωτη κανει τοσο μεγαλη χρηση.Δε σας φαινετε λιγο μκια αυτο που λενε? Δεν ξερω αλλα μου τη δινει οτι για ενα ρολοι που κανει 550 ευρο να κραταει η μπαταρια 6-7 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...