Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω 5 μήνες που μπήκα στην κατηγορία των SEIKO. Είχα το θεικο Seiko arctura auto relay ,το οποίο και άφησα στην άκρη χάριν του sportura! Τα 2α ρολόγια σας τι τα κάνετε; :worry:
όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχω 5 μήνες που μπήκα στην κατηγορία των SEIKO. Είχα το θεικο Seiko arctura auto relay ,το οποίο και άφησα στην άκρη χάριν του sportura! Τα 2α ρολόγια σας τι τα κάνετε; :worry:

Επειδή και τα δύο που έχω είναι αυτόματα τα φοράω και τα δύο συνέχεια, το πρωί το ένα, το απόγευμα το άλλο, για να μην ξεκουρδιστούν. Ιδίως το ένα, αν τύχει και σταματήσει, είναι αρκετή ταλαιπωρία να το ξαναρυθμίσω.

Στη δουλειά φοράω το πιο πρόχειρο, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το πιο καλό.

Η λύση είναι μία θήκη με κουρδιστήρι, αλλά είναι πολλά τα λεφτά και για εμένα δεν πολυαξίζει.

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν το κρατήσω στην άκρη για τον υιο μου (όταν με το καλό κάνω και όταν μεγαλώσει και αν το εκτιμήσει...υπάρχει περίπτωση να μου βγεί off??)
όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Για τα μηχανικά αυτόματα που το έχω ψάξει ελαφρώς οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε πως καλό είναι το ρολόι να δουλεύει συνέχεια και άλλοι πως όσο λιγότερο δουλεύει τόσο λιγότερες φθορές παρουσιάζει. Το μόνο σίγουρο είναι πως είτε δουλεύει συνέχεια είτε όχι, έτσι και το πηγαίνεις για σέρβις κάθε τρία χρόνια περίπου τότε θα δουλεύει για πάρα πολλά χρόνια.

Τώρα για τα kinetic δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω τί συντήρηση χρειάζονται, ούτε πως συντηρούνται, ούτε αν το κάνει αυτό κάποιος στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για ρολογια εγω εχω ενα Sector 750. Επειδη τελειωσε η μπαταρια του και η το μαγαζι που τα πουλαγε στον πειραια και τους αλλαζε μπαταριες εκλεισε. Μηπως ξερει κανενας που υπαρχει αντιπροσωπεια Sector στον Πειραια (ή και στην Αθηνα) για να του αλλαξω την μπαταρια...

thank you

 

Τελικά ξέρει κανείς για το εάν και που υπάρχει αντιπροσωπεία της Sector στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς για το εάν και που υπάρχει αντιπροσωπεία της Sector στην Ελλάδα?

Έχεις pm.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

 

Έχω 5-6 ρολόγια σπίτι μου (από Casio έως Seiko Kinetic), αλλά τα 2 τελευταία αποκτήματά μου είναι τα παρακάτω:

 

Esprit

 

http://img360.imageshack.us/img360/2262/espritkq6.th.jpg

 

και

 

Dugena-Chronograph

 

http://img19.imageshack.us/img19/365/dugenabs6.th.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Για τα μηχανικά αυτόματα που το έχω ψάξει ελαφρώς οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε πως καλό είναι το ρολόι να δουλεύει συνέχεια και άλλοι πως όσο λιγότερο δουλεύει τόσο λιγότερες φθορές παρουσιάζει. Το μόνο σίγουρο είναι πως είτε δουλεύει συνέχεια είτε όχι, έτσι και το πηγαίνεις για σέρβις κάθε τρία χρόνια περίπου τότε θα δουλεύει για πάρα πολλά χρόνια.

Τώρα για τα kinetic δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω τί συντήρηση χρειάζονται, ούτε πως συντηρούνται, ούτε αν το κάνει αυτό κάποιος στην Ελλάδα.

 

δουλευει η δε δουλευει πρεπει σε συγκεκριμενα χρονια,πχ 5-6 να παει για σερβις,ειτε το φορας ειτε παραμενει σε ενα συρταρι στο κουτι του(αποψη ρολογαδων)καληνυχτα

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα louis, αυτή είναι άποψη ιταλών ρολογάδων? Γιατί οι ελβετοί έχουν άλλη άποψη. Τελικά οι ιταλοί το έχουν στο αίμα τους το μαφιόζικο γονίδιο ώστε να στα πέρνουν γερά.
Link to comment
Share on other sites

Nomikosas πρόσεχε μην πηγαίνεις για mountain bike με το ρολόι σου γιατί πολλά περίεργα μπορεί να πάθει. :lol:

 

http://i57.photobucket.com/albums/g229/dimatha/brexp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς για το εάν και που υπάρχει αντιπροσωπεία της Sector στην Ελλάδα?

 

Ναι υπαρχει Ασουρματζιαν λεγετε , το σερβις ειναι στην πλατεια Κλαθμωνος , σε ενα γωνιακο κτιριο στον 3 οροφο νομιζω.

 

τηλ 210-3251933:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος από ρολόγια θέλω να ρωτήσω κάτι. Πρόσφατα μ έκαναν δώρο ένα αυτόματο ρολόι κ επειδή διαβάζω εδώ για περιοδικό service του ρολογιού θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να το πηγαίνω...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να το πηγαίνεις, το service είναι απαραίτητο για όλα τα ρολόγια με κινούμενα μέρη. Ακόμα και τα ψηφιακά χωρίς κινούμενα μέρη χρειάζονται τουλάχιστον περιοδική αλλαγή στις φλάντζες αδιαβροχοποίησης.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Nomikosas πρόσεχε μην πηγαίνεις για mountain bike με το ρολόι σου γιατί πολλά περίεργα μπορεί να πάθει. :lol:

 

http://i57.photobucket.com/albums/g229/dimatha/brexp.jpg

 

http://img145.imageshack.us/img145/7315/img4978zp7.jpg

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα louis, αυτή είναι άποψη ιταλών ρολογάδων? Γιατί οι ελβετοί έχουν άλλη άποψη. Τελικά οι ιταλοί το έχουν στο αίμα τους το μαφιόζικο γονίδιο ώστε να στα πέρνουν γερά.

 

γιατι dimatha?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα sony ericsson w850. Τώρα να ρωτήσω, θα ξέρετε αυτο το bluetooth ρολόι της έρικσσον. Πόσ κάνει γύρω στα 150 ευρώ? ξέρει κανείς αν διακιολογήτε τέτοια τιμή?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα louis, στη Bucherer που είναι AD ROLEX στην ελβετία μου είπανε ότι δε χρειάζονται σέρβις αν δε χρησιμοποιούνται. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να σκληρήνει το mainspring sto barel και να τρέχει λίγο, μετά από 2-3 εβδομάδες θα σταθεροποιηθεί όμως και αν τύχει και τρέχει γίνεται απλά μια ρύθμισει, αλλά όχι σέρβις.

Τους εμπιστεύομαι γιατί όχι μόνο κάνουν σέρβις σε εκατοντάδες ρόλεξ κάθε χρόνο αλλά και επειδή κατασκευάζουν και οι ίδιοι ρολόγια, έχουν αρκετή τεχνογνωσία.

Link to comment
Share on other sites

http://img145.imageshack.us/img145/7315/img4978zp7.jpg

:lol: :lol: :lol:

Μπράβο nomikosas, σε ένα χρόνο το πολύ θα έχει διαλυθεί το ρολόι σου, τι το πέρασες το ρόλεξ, G-Shock? Τενεκές είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο nomikosas, σε ένα χρόνο το πολύ θα έχει διαλυθεί το ρολόι σου, τι το πέρασες το ρόλεξ, G-Shock? Τενεκές είναι.

 

to kserw.. twra to katalaba oti ekana mia astoxh agora :lol:

parakalw opoios antalazei g-shock me to explorer as mou steilei pm :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tο αξιόπιστο πιστεύω είναι αυτό που σου λέει ο AD

Ας δεχθούμε ότι αυτό είναι σωστό λόγω AD.

Ερώτηση τα λάδια του μετά από π.χ. 6-7 χρόνια δεν θα έχουν πάθει τίποτα αν μιλάμε για αυτόματο η quartz με μηχανισμό.

 

και όχι ο reseller από gray market.

Αυτό όμως από που το συμπεραίνεις, δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο, στην ουσία δεν αναφέρθηκε καν πηγή, απλά μια γενική θέση-άποψη ειπώθηκε.

 

Με όσους τεχνίτες ρολογιών έχω μιλήσει όλοι μου έχουν πει ότι υπάρχουν δυο ειδών ρολόγια αυτά που συντηρούνται και αυτά που πετιούνται. Σε όσα μπορεί να γίνει συντήρηση η 5ετία είναι το όριο, όχι γιατί μετά θα πάψουν να δουλεύουν αλλά για να δουλεύουν ΣΩΣΤΑ όσο γίνεται για πιο πολλά χρόνια.

Όσο γαι αυτά που δεν δουλεύουν η 5ετια επίσης είναι ένα όριο στο οποίο πρέπει να γίνεται ένας πλήρης έλεγχος.

Με βάση αυτά που γράφεις όσοι έχω μιλήσει στην Ελλάδα ήταν ιταλοί μαφιόζοι και έκαναν gray market εισαγώγές και επισκευές.

Χλωμό το βλέπω για να μην πω τίποτε άλλο:X :X :X

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

stardrive εγινε μειξη θεματων,το ενα ειναι το σερβις οσο δε για το αλλο ειναι οτι ο dimatha ειναι καθετος για αγορα απο επισημο ,εδω διαφωνω γιατι να τους κανω την χαρη,τα ιδια ρολογια ειναι.απλα εινα μια πιο μεγαλη ιστορια ,θα σου πω αλλη στιγμη σε πμ
Link to comment
Share on other sites

stardrive εγινε μειξη θεματων,το ενα ειναι το σερβις οσο δε για το αλλο ειναι οτι ο dimatha ειναι καθετος για αγορα απο επισημο ,εδω διαφωνω γιατι να τους κανω την χαρη,τα ιδια ρολογια ειναι.απλα εινα μια πιο μεγαλη ιστορια ,θα σου πω αλλη στιγμη σε πμ

 

.......? ΟΚ

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...