Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες εδώ. Λέει ότι δεν είναι για shower.

 

Θέλω ένα ρολόι να φοράω μέσα στη θάλασσα σε βάθος μέχρι και 4 μέτρα. Δηλαδή τουλάχιστον 20 ΑΤΜ. Δε με νοιάζει αν θα είναι ωραίο ή άσχημο ή οποιαδήποτε άλλη λεπτομέρεια. Απλά να λέει την ώρα και να είναι όσο το δυνατόν φθηνότερο. Τώρα έχω ένα ηλεκτρονικό 10 ΑΤΜ αλλά δε θέλω να το ρισκάρω μη χαλάσει.

 

Το ξερω τι λεει εκει… Περισσοτερο ηθελα να μαθω απο καποιον που εχει ρολοι 3ΑΤΜ αν αντεχει εν μερει την εκθεση στο νερο… Δηλαδη στο πλυσιμο των χεριων με βαση αυτο που λεει ο πινακας ο κατοχος ρολογιου 3ΑΤΜ ή θα πρεπει να το βγαζει ή να ειναι πολυ προσεκτικος (γιατι και σε αυτη την περιπτωση πεφτει απευθειας νερο με πιεση επανω του)!

Και εμενα αυτος που θελω να το κανω δωρο ειναι φουλ αφηρημενος! :lol:

 

 

Οσο για το ερωτημα σου, ποσο οικονομικο το θες να ειναι?

Ειχα παρει αυτο και ειναι πραγματικα τανκς :p:

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=11469

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ρολόι http://www.skroutz.gr/s/355572/Festina-Chronograph-Black-Leather-Strap-F16489-5.htm.

Μπορείτε να μου πείτε εάν θεωρούνται καλα τα ρολογια festina?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Μετα απο καιρο,δινω το παρον παλι.

Προχτες,πηγα στην αντιπροσωπεια της Σεικο το ενα απο τα δυο ρολογακια με quartz, που εχω,για λλαγη μπαταριας.

Επειδη ομως το ρολοι,ειναι και pepretual calendar,(γι αυτο εξ αλλου και το πηγα εκει,),μου ζητησαν,και πηραν,60€.

Ρωταω λοιπον ο δόλιος,αμα χαλασει και η μπαταρια του αλλου ρολογιού,να το παω παλι εκει,ή υπαρχουν και αλλοι που ξερουν να το φτιαξουν με λιγοτερα χρηματα;

Εν τω μεταξυ,ρωτησα και ενα παλιο ρολογαδικο στην Εμμ.Μπενακη,και μου ειπε 20€,αλλα το επραξα κατοπιν εορτης,δηλαδη αφου το ειχα παει ηδη στην αντιπροσωπεια.

Αμα υπαρχει κατι αλλο,εδω ειμαστε.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ρολόι http://www.skroutz.gr/s/355572/Festina-Chronograph-Black-Leather-Strap-F16489-5.htm.

Μπορείτε να μου πείτε εάν θεωρούνται καλα τα ρολογια festina?

Ευχαριστω

 

ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις . Μέχρι 50 ευρώ βρίσκεις ένα ρόλοι να κάνεις τη δουλειά σου . Εσύ πόσα διαθέτεις για ρολόι ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό πάντως,δεν πάει να πει και καλό.έχω διαθέσει καλό χρήμα για ρολόγια πανάκριβα πού μόνο προβλήματά μου είχαν.

Προσωπικά από μοντέλα πού έχω μείνει ευχαριστημένος και μέχρι ένα ποσό το ανώτατο 700 ευρώ είναι.

 

Seiko ειδικά τα kinetics

Citizen

Orient

Pulsar

Tissot

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό πάντως,δεν πάει να πει και καλό.έχω διαθέσει καλό χρήμα για ρολόγια πανάκριβα πού μόνο προβλήματά μου είχαν.

Προσωπικά από μοντέλα πού έχω μείνει ευχαριστημένος και μέχρι ένα ποσό το ανώτατο 700 ευρώ είναι.

 

Seiko ειδικά τα kinetics

Citizen

Orient

Pulsar

Tissot

 

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά για τα Seiko και τα Citizen. Εξαιρετικοί μηχανισμοί, πολύ καλή ποιότητα και λογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά για τα Seiko και τα Citizen. Εξαιρετικοί μηχανισμοί, πολύ καλή ποιότητα και λογικές τιμές.

 

http://forums.watchuseek.com/f130/seiko-prospex-sbcm023-ref-8f35-00a0-rare-heq-quartz-diver-997983.html

Δυό κατοσταρικακια.Απο το Τοκυο.Πως σου φαινεται;

Και δεν υπαρχει ουτε ενα στο eBay,που αυτό κατι λεει...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια ψαχνω ρολοι με ξυπνητηρι,

οχι μονο ηχητικο, αλλα νομιζω που σε "τσιμπαει",

εχετε τιποτα υποψην;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω ρολοι με ξυπνητηρι,

οχι μονο ηχητικο, αλλα νομιζω που σε "τσιμπαει",

εχετε τιποτα υποψην;

 

Σε κάποιο άρθρο είχα διαβάσει το εξής "ανέκδοτο" ως μια παραδοξολογία.

Έθετε ως κουίζ το αν έχετε αναρωτηθεί πώς μπορούν και ξυπνάνε εγκαίρως για τη δουλειά τους όσοι έχουν προβλήματα ακοής ή είναι κωφοί.

Η απάντηση είναι κάτι σαν αυτό που περιγράφεις,ρολόι καρπού που στο ξυπνητήρι αντί θορύβου είχε μια κάποιο δόνηση.

Το site ήταν αμεικάνικο οπότε προς τα εκεί πρέπει να κινηθείς λογικά ή σε κάποια εταιρεία με παραιτρικά προιόντα ενδεχομένως.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο,το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει και δεν θα ψάχνεις αδίκως..

Link to comment
Share on other sites

Για τα Fortis Colors τι λετε;

Ειδικα αν καποιος τα εχει δει απο κοντα.

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Δεν ειμαι ιδιαιτερος fan των ρολογιων αλλα ειδα εναν τυπο στο λεωφ χθες που φοραγε ενα που με εντυπωσιασε πολυ.

Τραβηξα μια φωτογραφια χωρις να με καταλαβει ( :p ) και θελω την αποψη σας αν γνωριζετε.

Γυρω γυρω ηταν σαν ματ και ειχε μονο τους τρεις δεικτες οι οποιοι ηταν σαν να φωσφοριζουν! Πολυ λιτο αλλα και εντυπωσιακο στο ματι.

Για δειτε και πειτε μου.

 

http:// https://app.box.com/s/0s9a270zenbmj8e4r1x1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Δεν ειμαι ιδιαιτερος fan των ρολογιων αλλα ειδα εναν τυπο στο λεωφ χθες που φοραγε ενα που με εντυπωσιασε πολυ.

Τραβηξα μια φωτογραφια χωρις να με καταλαβει ( :p ) και θελω την αποψη σας αν γνωριζετε.

Γυρω γυρω ηταν σαν ματ και ειχε μονο τους τρεις δεικτες οι οποιοι ηταν σαν να φωσφοριζουν! Πολυ λιτο αλλα και εντυπωσιακο στο ματι.

Για δειτε και πειτε μου.

 

https://app.box.com/s/0s9a270zenbmj8e4r1x1

Με μια πρώτη ματιά θα έλεγα ότι είναι Diesel. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω μήπως και το βρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Δεν ειμαι ιδιαιτερος fan των ρολογιων αλλα ειδα εναν τυπο στο λεωφ χθες που φοραγε ενα που με εντυπωσιασε πολυ.

Τραβηξα μια φωτογραφια χωρις να με καταλαβει ( :p ) και θελω την αποψη σας αν γνωριζετε.

Γυρω γυρω ηταν σαν ματ και ειχε μονο τους τρεις δεικτες οι οποιοι ηταν σαν να φωσφοριζουν! Πολυ λιτο αλλα και εντυπωσιακο στο ματι.

Για δειτε και πειτε μου.

 

Και δεν τον ρωταγες ανθρωπε μου,αφου σου αρεσε τοσο;:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ματιά θα έλεγα ότι είναι Diesel. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω μήπως και το βρω.

Αν το βρεις εισαι αρχοντας..!

 

Και δεν τον ρωταγες ανθρωπε μου,αφου σου αρεσε τοσο;:)

Εχεις δικιο αλλα μπηκα για δυο στασεις και οταν το παρατηρησα μου ρθε στο μυαλο να το φωτογραφιαω αντι να τον ρωτησω.. My bad...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το βρεις εισαι αρχοντας..!

 

 

Εχεις δικιο αλλα μπηκα για δυο στασεις και οταν το παρατηρησα μου ρθε στο μυαλο να το φωτογραφιαω αντι να τον ρωτησω.. My bad...

 

Τελικά μάλλον καταλήγω στο ότι είναι OOZOO.

Για αυτό εδώ μου κάνει: http://www.e-oro.gr/oozoo-rologia/oozoo-timepieces-xxl-black-leather-strap-c6404.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον καταλήγω στο ότι είναι OOZOO.

Για αυτό εδώ μου κάνει: http://www.e-oro.gr/oozoo-rologia/oozoo-timepieces-xxl-black-leather-strap-c6404.html

Του μοιαζει παρα πολυ!! Παιζει να ειναι αυτο βασικα! Εισαι θεος!! Πως καταφερες και το βρηκες;;

 

Εσεις που ξερετε απο ρολογια (δεν εχω φορεσει ποτε στη ζωη μου) ειναι καλο;

επισης, θα ταιριαζει αραγε στο στυλ μου; Χυμα γενικα κατασταση. Σωληνες παντελονια, σταρακια, σκουλαρικια. Ττο δερματινο λουρακι θα φαινεται καπως πανω μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ταιριαζει φιλε μου.

Το δερματινο λουρακι και ιδιως το συγκεκριμενο ειναι νεανικο.

Τα μπρασελε ειναι καπως "συντηρητικα"

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ταιριαζει φιλε μου.

Το δερματινο λουρακι και ιδιως το συγκεκριμενο ειναι νεανικο.

Τα μπρασελε ειναι καπως "συντηρητικα"

Δεν το χω βρει σε αλλη φωτογραφια για να δω ξεκαθαρα το πως ειναι. Απο, τι καταλαβαινω ειναι αυτο το δερματινο που θυμιζει πλαστικο και εχει ασπρες ραφες. Οποτε νομιζω θα συμφωνησω οτι θα δειχνει νεανικο..

βρηκα οτι υπαρχει σε ενα καταστημα στο Mall και σε ενα κατω κεντρο. Οποτε θα παω να το δω και απο κοντα και να το φορεσω φυσικα και αν μου αρεσει και με βολευει θα το αγορασω.. Μου φαινεται πολυ καλη η τιμουλα του.

βεβαια με μπερδευει λιγο το αδιαβροχο του πραγματος.. Ειναι ή οχι; Πλενω πολυ συχνα τα χερια μου και θελω να ξερω αν μπορει να χαλασει απο το νερο της βρυσης ή και απο τη βροχη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα με το νερό της βροχής ή με στάγόνες από πλύσιμο χεριών

Η πωλητρια μου ειπε να μην το βαζω καν σε νερο! Να το βγαζω οταν πλενω τα χερια μου και τετοια..και με τρομαξε πολυ η αληθεια ειναι.:p

 

 

Οπως καταλαβατε το πηρα! Ειναι τελειο. Ευχαριστω παρα πολυ παιδες για τη βοηθεια σας! Κυριως τον paris_89 που ειναι τσακαλος και το βρηκε!

 

Εδω φωτογραφια..:)

https://app.box.com/s/wl0kwmgrc6vd85ec34hl

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η πωλητρια μου ειπε να μην το βαζω καν σε νερο! Να το βγαζω οταν πλενω τα χερια μου και τετοια..και με τρομαξε πολυ η αληθεια ειναι.:p

 

 

Οπως καταλαβατε το πηρα! Ειναι τελειο. Ευχαριστω παρα πολυ παιδες για τη βοηθεια σας! Κυριως τον paris_89 που ειναι τσακαλος και το βρηκε!

 

Εδω φωτογραφια..:)

https://app.box.com/s/wl0kwmgrc6vd85ec34hl

Google is your friend my friend :p

Είναι όντως πολύ ωραίο αν και εμένα δεν μου αρέσουν τα τόσο μεγάλα συνήθως.

Και εγώ που έχω αδιάβροχο ρολόι ας πούμε αποφεύγω να πηγαίνει νερό παρότι δεν θα έχει πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Στις διαφορες ιστοσελιδες που το πουλανε, παντως, γραφει οτι ναι μεν ειναι αδιαβροχο αλλα οχι για κολυμπι. Οπως και να χει αφου δεν ειναι ξεκαθαρο, δεν θα το ρισκαρω οσο και αν βαριεμαι το βαλε βγαλε..

Η αληθεια ειναι πως ειναι μεγαλουτσικο/χοντρουτσικο αλλα μου αρεσει παρα πολυ.

 

Επισης το πηρα 60 αντι 70! (Ενω εγραφε αρχικη τιμη 80)

 

 

Aπο κατω, παντως, γραφει stainless steel back, water resistant, nickel safe

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στις διαφορες ιστοσελιδες που το πουλανε, παντως, γραφει οτι ναι μεν ειναι αδιαβροχο αλλα οχι για κολυμπι. Οπως και να χει αφου δεν ειναι ξεκαθαρο, δεν θα το ρισκαρω οσο και αν βαριεμαι το βαλε βγαλε..

Η αληθεια ειναι πως ειναι μεγαλουτσικο/χοντρουτσικο αλλα μου αρεσει παρα πολυ.

 

Επισης το πηρα 60 αντι 70! (Ενω εγραφε αρχικη τιμη 80)

 

 

Aπο κατω, παντως, γραφει stainless steel back, water resistant, nickel safe

 

Και έλεγα μήπως είχες δει κάνα mvmt http://www.mvmtwatches.com/collections/frontpage

 

Επειδή είμαι από κινητό αν ψάξεις θα δεις τις διαφορές στα διάφορα water resistant. Στο gshock που χα η casio τα εξηγούσε. Εγώ θα σου λεγα να αποφεύγεις το νερό όχι για να να μην χαλάσει το ρολόι αλλά για το λουράκι.

Link to comment
Share on other sites

Και έλεγα μήπως είχες δει κάνα mvmt http://www.mvmtwatches.com/collections/frontpage

 

Επειδή είμαι από κινητό αν ψάξεις θα δεις τις διαφορές στα διάφορα water resistant. Στο gshock που χα η casio τα εξηγούσε. Εγώ θα σου λεγα να αποφεύγεις το νερό όχι για να να μην χαλάσει το ρολόι αλλά για το λουράκι.

Αγορινα πανεμορφα και αυτα!! Το μαυρο-κοκκινο (αγαπημενος συνδυασμος χρωματων) ειναι κουκλα! και στην ιδια περιοχη τιμων..

 

Εχεις δικιο.. Το δερματινο λουρακι (αν ειναι οντως δερματινο) θα χαλασει πολυ ευκολα με το νερο..

στη θηκη -ο θεος να την κανει- δεν εχει ουτε καν ενα μικρο manual. Οποτε θα ψαξω στο site του κατασκευαστη.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγορινα πανεμορφα και αυτα!! Το μαυρο-κοκκινο (αγαπημενος συνδυασμος χρωματων) ειναι κουκλα! και στην ιδια περιοχη τιμων..

 

Εχεις δικιο.. Το δερματινο λουρακι (αν ειναι οντως δερματινο) θα χαλασει πολυ ευκολα με το νερο..

στη θηκη -ο θεος να την κανει- δεν εχει ουτε καν ενα μικρο manual. Οποτε θα ψαξω στο site του κατασκευαστη.;)

Παιδιά προσοχή πάντως με αυτό το site γιατί παρηγγειλα εγώ αυτό το μαυρο κοκκινο και πέρασαν 30 μέρες και ακόμα να έρθει! Το στείλανε με Dhl και μάλλον πέρασε τελωνείο. Αλλά ειδοποίηση δεν έλαβα εγώ για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...