Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια ειναι η αποψη σας για τα TW Steel; Ειναι απλως μοδα; Σαν εταιρια;

Ιδια ερωτηση και για την TX.:)

 

Προσωπικά έχω ένα εδώ και μια 5ετια και το έχω λιώσει στο φόρεμα... Ωραίο ρολόι, εντυπωσιακό, σίγουρα ήταν μόδα αλλά εμένα μου αρέσει να το φόρω και η μοδα να περάσεις.. Σκυλί εν τω μεταξύ δεν μου δημιουργησε πότε πρόβλημα δεν έπαθε πότε κάτι.. Συστήνω ανεπιφύλακτα :D

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω γνώσεις για ρολόγια παρ`όλα αυτά έχω αποκτήσει τα ακόλουθα και είμαι πολύ ευχαριστημένος απ`όλα και περισσότερο από τα seiko..

SEIKO Kinetic 5M43 SQ100 το πρώτο μου καλό ρολόι αγορασμένο το 1997 δουλεύει ακόμα τέλεια αν και έχει περάσει δύσκολα

SEIKO VELATURA Kinetic Direct Drive SRH001P1

Longines Dolce Vita Chrono SS Mens Watch - L56804713

casio protrek prw 2000t -7er το οποίο απέκτησα μόλις χθές..

Κάθε σχόλιο καλοδεχούμενο..

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό από γνωστή εταιρία .....

 

φιλε σε ευχαριστω, μερικα απο αυτα ηταν πολυ ωραια :) τωρα αμα ειναι και 250 δε χαλασε ο κοσμος βεβαια :p

 

μια ερωτηση, τα μηχανικα σε ποσα λεφτα ξεκινανε?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η αποψη σας για τα TW Steel; Ειναι απλως μοδα; Σαν εταιρια;

 

 

Ολλανδικη εταιρεια που δημιουργηθηκε το 2005. Οι Ολλανδοι "φτιαχνουν" μονο το design του ρολογιου, η μηχανες που χρησιμοποιουν ειναι της Miyota (αυτες που χρησιμοποιοιυν τα seiko και νομιζω κ καποια μοντελα της citizen).Ειναι "σκυλια" δηλαδη κ πολυ ποιοτηκα ρολογια!

 

Τωρα εγινε κ λιγο μοδα, αλλα δεν πιστευω να "εξαφανιστει" ετσι ξαφνικα. Εξαλλου δεν ειναι ρολογια των 30 ευρω ωστε να το κρατας ενα χρονο κ μετα να το πετας..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η αποψη σας για τα TW Steel; Ειναι απλως μοδα; Σαν εταιρια;

Ιδια ερωτηση και για την TX.:)

 

Φτηνά uboat είναι για μένα...Ήταν μόδα πριν λίγο καιρό και τώρα δεν βλέπω και πολύ κίνηση από Oversized ρολόγια.

 

φιλε σε ευχαριστω, μερικα απο αυτα ηταν πολυ ωραια :) τωρα αμα ειναι και 250 δε χαλασε ο κοσμος βεβαια :p

 

μια ερωτηση, τα μηχανικα σε ποσα λεφτα ξεκινανε?

 

Τα μηχανικά είναι όπως σου πα λίγο περίεργο...p.x. φίλος είχε πάρει από ebay με 0,3euro κινέζικο. Τώρα το πόσο του κράτησε δεν ξέρω αλλά όταν τον ρώτησα πόσο του έχανε μου είχε πει καθόλου...

 

Τέσπα αν δεις εδώ ξεκινάνε από τα 80euro αλλά πολλοί από αυτούς είναι κινέζικοι. Τα citizen θα είναι καλά και τα pulsar αλλά δεν είναι με μπρασελέ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως χτυπισα τουτο το θηριο..http://www.e-men.gr/welder-mens-watch-k24-model-3703-c_89-p_14954 u-boat κρισης :)

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως χτυπισα τουτο το θηριο..http://www.e-men.gr/welder-mens-watch-k24-model-3703-c_89-p_14954 u-boat κρισης :)

 

Ωραιος!! Είχα πάρει ένα παρόμοιο άλλης εταιρείας, πρόσεχε πολύ τυχόν χτυπήματα γιατί αυτό το μαύρο ματ είναι λιγάκι ευαίσθητο.. Εγώ έχω μια αδυναμία στα πομολα εντός σπιτιού δυστυχώς!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι πάρα πολλά τα χρηματα να διαθέσεις ειδικά για ένα quartz κι ας είναι Tag.. Επίσης σε πρακτικό επίπεδο να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι τα περιμετρικά "διαμαντια" μπορούν εύκολα να αποκοληθουν από την στεφανη οπότε έχε και αυτό υποψη σου. Τωρα αν διαθέσεις τέτοιο πόσο έχεις πολύ ψάξιμο να κάνεις και πάμπολλες επιλογές σε εταιρείες :)

 

http://www.omegawatches.com/ladies/seamaster/planet-ocean/23230382004001

νομίζω είναι ακριβότερο, αλλά το έχω δει από κοντά και είναι όνειρο... και αυτόματο και φυσικά Omega... δεν κάνω σύγκριση απλά σου δείχνω ότι υπάρχουν επιλογές!

 

Σ ευχαριστω για την προταση!

 

 

εγω παντως χτυπισα τουτο το θηριο..http://www.e-men.gr/welder-mens-watch-k24-model-3703-c_89-p_14954 u-boat κρισης :)

καλοριζικο!!

 

 

TW εχω κι εγω, και γενικως οσοι γνωστοι μου εχουν, ειναι ευχαριστημενοι. Ειναι το αγαπημενο μου ρολοι γι αυτο δε το φοραω ποτε μεσα στο σπιτι. Αδυναμια στα πομολα κι εγω:O:!:

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θέλω να πάρω αυτό το ρολόι (http://www.elmisystems.gr/product/gx-56gb-1er).

Η μπαταρία σε αυτό πώς λειτουργεί? Θα χρειάζεται να το έχω συνέχεια στον ήλιο?? Πόσο θα κρατάει η μπαταρία και πόση φόρτιση θα χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θέλω να πάρω αυτό το ρολόι (http://www.elmisystems.gr/product/gx-56gb-1er).

Η μπαταρία σε αυτό πώς λειτουργεί? Θα χρειάζεται να το έχω συνέχεια στον ήλιο?? Πόσο θα κρατάει η μπαταρία και πόση φόρτιση θα χρειάζεται?

 

Με πέντε λεπτά την ημέρα στον ήλιο είσαι εντάξει. Και πάλι μην σκας αν δεν το δει ο ήλιος μία ημέρα. Φορτίζει ακόμα και με το φως της λάμπας, απλά θέλει περισσότερο χρόνο.

 

Θα πρέπει απλά να προσέξεις όταν δεν το χρησιμοποιείς μην το κλείνεις σε κανά συρτάρι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου πήραν δώρο αυτό: http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=49294

 

Είναι τεράστιο για μένα! να φανταστείτε φοράω Ομεγα 37αρι κι αυτό είναι 45χλστ κάσα...:O

Έχετε κάτι στο μυαλό σας για ανταλλαγή (αν ενδιαφέρει κάποιον από εδώ) ή κατάστημα που να μπορώ να το πάω?

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θέλω να πάρω αυτό το ρολόι (http://www.elmisystems.gr/product/gx-56gb-1er).

Η μπαταρία σε αυτό πώς λειτουργεί? Θα χρειάζεται να το έχω συνέχεια στον ήλιο?? Πόσο θα κρατάει η μπαταρία και πόση φόρτιση θα χρειάζεται?

 

Mε τόση ηλιοφάνεια στην Ελλάδα το μόνο που δε πρέπει να σε αγχώνει. :D

Όπως σου απάντησε κι ο "koinos123" μην έχεις άγχος για τη φόρτιση, αν κάνεις μια καλή, ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι φοράμε κοντομάνικα είναι εύκολο, δύσκολα θα δεις την ένδειξη της μπαταρίας να πέφτει από το "H".

Θα σου πρότεινα να το δεις πως πέφτει στο χέρι σου γιατί το ρολόι είναι "τοίχου" σε διαστάσεις κι αν έχεις μικρό καρπό ίσως δε σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε κανα καταστημα με Fossil στη Θεσσαλονικη ?

 

Η εξωτερικο (εκτος ebay) που να στελνει Ελλαδα και να ναι αξιοπιστο ....

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερουμε κανα μαγαζι με μεταχειρισμενα ρολογια στη Θεσσαλονικη ?

 

Τιμων γυρω στα 250 καινουργια ξερω εγω να χαν ... οχι Rolex και 1000

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!! Ήθελα να πάρω αυτό το ρολόι http://www.citizenwatch.com/CUK/English ... 04H&page=1 και θα ήθελα τα φώτα σας. Το χρειάζομαι και για snokerlling και θα ήθελα να ήξερα ανθεκτικότητα στο θαλασσινό νερό και γενικότερα, πώς το καθαρίζουμε από το θαλασσινό νερό, σέρβις πότε χρειάζεται κτλ. Και κυρίως να βλέπω την ώρα.... Είναι καλά τα Eco-drive?? Ή να πάρω κάτι σε μηχανικό?
Link to comment
Share on other sites

Τα Eco Drive είναι μια χαρά για τη χρήση που θες. Όλα τα αδιάβροχα μετά από χρήση σε θαλασσινό νερό πρέπει να τα ξεπλένεις με νερό βρύσης για να φεύγει το αλάτι και μετά στέγνωμα. Από σέρβις εφόσον θα το χρησιμοποιείς συχνά σε θάλασσα θα πρότεινα να του κάνεις έναν έλεγχο στεγανότητας στην αρχή κάθε καλοκαιρινής σεζόν, διαφορετικά κάθε 2-3 χρόνια σέρβις. Αυτά τα λέει βέβαια λίγο ως πολύ και στις οδηγίες του ρολογιού.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό που το θέλεις είναι αστέρι. 300άρι, με βαρύ όνομα, κλειστή κάσα, με ένα καλό πλύσιμο με γλυκό νερό μετά από τις βουτιές και θα βαρεθείς να το φοράς.

Ο μόνος λόγος που δε το πήρα πριν 2-3 χρόνια ήταν ότι δε μου άρεσαν οι δείκτες :O

Link to comment
Share on other sites

Τα Eco Drive είναι μια χαρά για τη χρήση που θες. Όλα τα αδιάβροχα μετά από χρήση σε θαλασσινό νερό πρέπει να τα ξεπλένεις με νερό βρύσης για να φεύγει το αλάτι και μετά στέγνωμα. Από σέρβις εφόσον θα το χρησιμοποιείς συχνά σε θάλασσα θα πρότεινα να του κάνεις έναν έλεγχο στεγανότητας στην αρχή κάθε καλοκαιρινής σεζόν, διαφορετικά κάθε 2-3 χρόνια σέρβις. Αυτά τα λέει βέβαια λίγο ως πολύ και στις οδηγίες του ρολογιού.

Thank's... Μετά είδα ότι έχει και pdf στο site...

 

Γι αυτό που το θέλεις είναι αστέρι. 300άρι, με βαρύ όνομα, κλειστή κάσα, με ένα καλό πλύσιμο με γλυκό νερό μετά από τις βουτιές και θα βαρεθείς να το φοράς.

Ο μόνος λόγος που δε το πήρα πριν 2-3 χρόνια ήταν ότι δε μου άρεσαν οι δείκτες :O

Αυτό με την κλειστή κάσα δεν έχω καταλάβει. Λέει ότι είναι solid stainless steel case, αλλά αναφέρει ότι το καπάκι πίσω είναι βιδωτό. Από κοντά έτσι φαίνεται πάντως. Με τους δείκτες δε με πειράζει καλό είναι. Λίγο με το σέρβις ήθελα να ήξερα τι γίνεται αλλά όπως βλέπω στις οδηγίες χρήσης λέει κάθε 2 με 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

...

 

 

Αυτό με την κλειστή κάσα δεν έχω καταλάβει. ...

 

Εννοούσα monoblock case.

Δες το βίντεο και κοίτα πως είναι η πίσω πλευρά.

 

Edit

Κοίτα και στη παρακάτω σελίδα έχει φωτογραφία και της πίσω πλευράς http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50514&page=421

Edited by tazio
Προσθήκη σχολίου.
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα monoblock case.

Δες το βίντεο και κοίτα πως είναι η πίσω πλευρά.

 

Edit

Κοίτα και στη παρακάτω σελίδα έχει φωτογραφία και της πίσω πλευράς http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50514&page=421

 

Εγώ πάντως που το είδα από κοντά δεν ξέρω πόσο μονομπλόκ είναι η κάσα του. Η σφραγίδα που έχει πίσω την πίεσα λίγο με το χέρι και στρίβει κανονικά πάντως γι' αυτό ρωτάω. Μου φάνηκε λίγο περιέργο...:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Αποφασισα να αγορασω ενα ρολοι καθως ερχοντε και τα γενεθλια μου και ειπα να μου κανω ενα δωρο. :p

Σκεφτομαι αυτο..

Ποια ειναι η αποψη σας για τη συγκεκριμενη ρολοι και τη μαρκα; Ειναι αξιοπιστη;

Δεν θυμαμαι αμα το εχω ξαναπει το ρολοι αυτο γιατι το σκεφτομαι καμποσο καιρο οποτε εαν επαναλαμβανομαι με συγχωρειτε.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Αποφασισα να αγορασω ενα ρολοι καθως ερχοντε και τα γενεθλια μου και ειπα να μου κανω ενα δωρο. :p

Σκεφτομαι αυτο..

Ποια ειναι η αποψη σας για τη συγκεκριμενη ρολοι και τη μαρκα; Ειναι αξιοπιστη;

Δεν θυμαμαι αμα το εχω ξαναπει το ρολοι αυτο γιατι το σκεφτομαι καμποσο καιρο οποτε εαν επαναλαμβανομαι με συγχωρειτε.

 

Για το ρολόι δεν ξέρω πολλά άλλα δείχνει αξιοπρεπεστατο και αρκετά προσεγμένο.. Αν το πάρεις απο το συγκεκριμένο κατάστημα πες του ότι με ξέρεις.. Το έχω χτίσει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Να κάνω μια ανυπόμονη ερώτηση?

Γνωρίζουμε περίπου πόσο μπορεί να κοστίζει η επισκευή σε βιδωτή κορόνα απο HAMILTON KHAKI?

 

Ξαφνικά δε μου βιδώνει και εχω στενοχωρηθεί. . . :(

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για το ρολόι δεν ξέρω πολλά άλλα δείχνει αξιοπρεπεστατο και αρκετά προσεγμένο.. Αν το πάρεις απο το συγκεκριμένο κατάστημα πες του ότι με ξέρεις.. Το έχω χτίσει!!! :)

Χεχε, ευχαριστω φιλε μου.! Το αγορασα τελικα το ρολοι αλλα το πηρα απο το ebay που προφανως οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση. Το αγορασα απο εναν εμπορο απο την Αγγλια που ειναι της tx επισημος και το πηρα μαζι με τα μεταφορικα μονο 190 ευρω. Ερχεται με εγγυηση και ολα τα παρελκομενα επισημα εγγραφα, με το κουτι του κλειστο κλπ κλπ. Το αναμενω λογικα αυριο οποτε θα εχετε νεοτερα οτνα με το καλο ερθει.

Να σαι καλα παντως.!

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...