Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για τα tips, γιατί με prepaid θα αγόραζα και βάζω ακριβώς όσα χρήματα κοστίζει αυτό που παραγγέλνω.

Θέλω να παραγγείλω κάτι κοσμήματα D&G, φαντάζομαι να είναι original.

Σκέψου ότι ένα κόσμημα που έχουν 62 λίρες, βγαίνει 68 ευρώ λόγω του ότι έχει πέσει η λίρα ενώ στην Ελλάδα το έχω βρει 110 ευρώ! Απλά έπαθα σοκ όταν είδα τις τιμές σε ευρώ στο ίδιο site, πάει στα 95. Θα ζητήσω χρέωση σε λίρα λοιπόν, πλέον μας συμφέρει.

Είναι καλό επίσης που δεν έχει έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Jacques Lemans Formula 1 Series Model:F5015 300€

Ποτε δεν θα μπορουσα να παρω ρολοι απο το διαδυκτιο χωρις να το δω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Jacques Lemans Formula 1 Series Model:F5015 300€

Ποτε δεν θα μπορουσα να παρω ρολοι απο το διαδυκτιο χωρις να το δω!!!!

Σωστό και αυτό, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τα χρήματα που μπορείς να γλιτώσεις αν ψωνίσεις σωστά από το διαδύκτιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείς να το δεις σε ένα κατάστημα και αν σου αρέσει να το αγοράσεις από το ιντερνετ!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Το απλό έχει το caliber 6 της Tag Heuer, το οποίο είναι κατά βάση μια ETA 2895-1. Ο χρονογράφος έχει το caliber 17, το οποίο είναι ETA 2894-2. Μπορείς να δεις λίστα με τους περισσότερους μηχανισμούς της Tag εδώ. Και ένα ωραίο άρθρο για τον χρονογράφο Monaco.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείς να το δεις σε ένα κατάστημα και αν σου αρέσει να το αγοράσεις από το ιντερνετ!

 

Αυτο κανω σχεδον με ολα τα πραγματα που αγοραζω και εχουν σχεση με τους υπολογιστες εεεε δεν μπορω να το κανω σε ολα!!!! Το ρολοι ειναι κατι το σημαντικο και το διαφορετικο και κατ'αρχας ειναι κοσμημα! Δεν θα ψωνιζα "κοσμηματα" απο το δυκτιο!!!? Ουτως η αλλως η διαφορα του ηταν απειροελαχιστη και μαλιστα στο μαγαζι που το πειρα νου εκανε καλυτερη τιμη και μου ηρθε φτηνοτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά του, αν ψάξεις στο ebay, είναι κολοσσιαία...

Συμφωνώ ότι θέλει προσοχή, αλλά η διαφορές στην τιμή είναι τόσο τεράστιες, που αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό ρολόι θα μου προτείνατε με τιμή γύρω στα 500-600ευρώ?

(δεν προτιμώ τα ρολόγια με στρόγγυλο σχήμα)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιό ρολόι θα μου προτείνατε με τιμή γύρω στα 500-600ευρώ?

(δεν προτιμώ τα ρολόγια με στρόγγυλο σχήμα)

 

Πολύ φλου ερώτηση. Είναι σαν να λες ποια γυναίκα μου προτείνετε γύρω στα 20 με 45. (Δεν προτιμώ γυναίκες με ξανθά μαλλιά)

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνω πιο ξεκάθαρος τότε.

Θέλω ένα καλό ρολόι με τιμή γύρω στα 500-600 ευρώ,με καδένα,δεν μπορώ το δερμάτινο λουράκι,με σχήμα όχι στρογγυλό το κλασικό,μου αρέσουν τα ρολόγια με τετράγωνο σχήμα,μικρό και βολικό μέγεθος,φυσικά όχι ψηφιακό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνω πιο ξεκάθαρος τότε.

Θέλω ένα καλό ρολόι με τιμή γύρω στα 500-600 ευρώ,με καδένα,δεν μπορώ το δερμάτινο λουράκι,με σχήμα όχι στρογγυλό το κλασικό,μου αρέσουν τα ρολόγια με τετράγωνο σχήμα,μικρό και βολικό μέγεθος,φυσικά όχι ψηφιακό.

Για αρχή, http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ac&y=87&p=297

Αυτόματο, σοβαρή μάρκα, μόνο το μέγεθος δεν ξέρω αν σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά,ακριβώς αυτές τις διαστάσεις θέλω να έχει.Αν υπάρχουνε και άλλα σχέδια,ευχαρίστως να τα δω.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δίνεις τόσα χρήματα, θεώρησα σχεδόν αυτονόητο ότι ενδιαφέρεσαι μόνο για αυτόματο. Αλλιώς με 300 ευρώ το πολύ βρίσκεις "άπειρα" τετράγωνα quartz, και από "κανονικούς" κατασκευαστές ρολογιών, και από οίκους μόδας.

Αυτό το εύρος τιμών, τα 500-600 ευρώ, πάντα το έβρισκα ως πάρα πολύ δύσκολο. Λίγα για "καλό" ρολόι, πολλά για "συνηθισμένο".

Θα ρίξω μερικές ματιές ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos. Ποια η διαφορά ενός αυτόματου με ένα κανονικό? Είναι επείγον.

Τα αυτόματα κουρδίζουν με την κίνηση του χεριού. Ετσι δεν είναι? Δηλαδη την πρώτη μέρα είναι λογικό αφού είναι ακούρδιστο για καιρό και αφόρετο να χάνει εως και λεπτά. Πήρε ενας φιλος τηλέφωνο πανικόβλητος και είπε ότι το ρολόι του σταμάτησε να δουλεύει. Πήρε λίγη ώρα μέρι να καταλάβω ότι είναι αυτόματο. Έλεγε ότι δεν δουλεύει ενώ το είχε πάνω στο τραπέζι. Τέλος πάντων. Από την αγορά πόση ώρα θέλει ώστε να κουρδίσει επαρκώς και να επανέρχεται κανονικά; Γενικώς τα bossart είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα αυτόματα κουρδίζουν με την κίνηση του χεριού. Υπάρχουν και άλλα που θέλουν κούρδισμα με το χέρι (σπάνια πια), τα quartz με την μπαταρία, αυτά που φορτίζουν με την ηλιακή ενέργεια, τα kinetic...

Ας πούμε ότι είναι σταματημένο, επειδή είναι ξεφόρτιστο. Το παίρνεις στο χέρι σου, το κουνάς 7-8 φορές ελαφρά μέχρι να πάρει μπρος και το φοράς. Αυτό του αρκεί στην αρχή, από εκεί και πέρα θα φορτίζει μόνο του με την φυσιολογική κίνηση του χεριού. Δεν χρειάζεται προσπάθεια, αν το φοράει κανένα οκτάωρο την ημέρα, θα δουλεύει κανονικά.

Τώρα για την ακρίβεια, είναι άλλο θέμα. Αν είναι καινούργιο, μπορεί να του πάρει μερικούς μήνες μέχρι να "στρώσει" η λειτουργία του. Πάντως το πιο πιθανό είναι να συνεχίσει να χάνει ή να κερδίζει χρόνο, ακόμη και ένα λεπτό την ημέρα, ενώ το φυσιολογικό είναι να κερδίζει ή να χάνει γύρω στα 20-30 δευτερόλεπτα.

Την μάρκα δεν την ξέρω, μήπως εννοείς beuchat?

Link to comment
Share on other sites

Την μάρκα δεν την ξέρω, μήπως εννοείς beuchat?

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό είναι το ρολόι που πηρε. Αν δεν σου είναι κόπος ρίξ'του μια ματιά. http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=5938&category_id=47&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό είναι το ρολόι που πηρε. Αν δεν σου είναι κόπος ρίξ'του μια ματιά. http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=5938&category_id=47&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

Η συγκεκριμένη μάρκα φοράει κινέζικους μηχανισμούς κ όχι φυσικά κάποιον ελβετικό.Σοβαρή κατασκευάστρια εταιρία αυτόματων και μη μηχανισμων μη ελβετικών είναι η miyota. η οποία προμηθεύει την citizen.

Τα ρολοι που πήρε αν του αρεσει , παω πάσο.Για μένα σημασια εχει να αρεσει σε καποιον κατι κ μετα ολα τα αλλα.

Για καθημερινο έχω ενα τελειως αγνωστο αυτόματο στα 200Ε , κλασικη σχεδιαση, δερματινο λουράκι χωρις χρονογράφο, με αυτοματο miyota, 21 jewels

κ το καλό μου είναι ενα hamilton, τα hamilton σε αυτοματο ειναι μονοδρομος για μενα, σοβαρη ,αξιοπιστη εταιρια, αναγνωρισμένη.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό το Bossart μου άρεσε! Συγκρατημένο,αυτόματο, 140 ευρώ, μια χαρά! Η τιμή δεν είναι εξευτελιστικά χαμηλή,σε αυτά τα χρήματα εύκολα βρίσκεις αυτόματα seiko και citizen, ακόμη και σε κατάστημα στην Ελλάδα.

Τα Hamilton είναι εξαιρετικά ρολόγια για τα χρήματά τους. Είναι από τις λίγες ευρωπαϊκές (ας πούμε) μάρκες που μπορούν να κοντράρουν σε αυτήν την κατηγορία τους γιαπωνέζους και ίσως και να τους ξεπεράσουν. Το πρόβλημά μου είναι αλλού. Ήταν αμερικανική εταιρία και τώρα ανήκει στο Swatch group. Έχει λοιπόν αμερικανικές καταβολές, προβάλει την αμερικανική κληρονομιά της και, παρόλα αυτά, γράφει "swiss made", αφού φοράει ελβετικούς μηχανισμούς. Τέτοιες μίξεις δεν μου αρέσουν,αλλά στην περίπτωση της Hamilton το ψιλοπαραβλέπω,μόνο και μόνο γιατί βγάζει ενδιαφέροντα κομμάτια σε -σχετικά-ανθρώπινες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω ένα casio G-shock καμιά 14χρόνια τώρα και 7 χρόνια τώρα έχω ένα sector 255 (http://i446.photobucket.com/albums/qq181/Foss619/003-26.jpg) με μαύρη πλάκα...

Tώρα στο μέλλον ανάλογα τα λεφτά που θα διαθέτω θα πάω σε κάτι καλό για πιο επίσημο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματο με 144 ευρώ δεν πρέπει να πολυ αξίζει..

 

Αυτό που θα πω δεν απευθύνεται προσωπικά απλά παίρνω αφορμή από αυτό που είπες για τα 144 ευρώ. Διαβάζοντας όλο το thrent σχετικά με τα ρολόγια έχω καταλάβει οτι είναι πολύ ακριβό άθλημα. Διάβαζα για ρολεξ και άλλα και μια κοπέλα έλεγε ότι έχει καμιά εικοσαριά και βάλε ρολόγια, άλλοι ανέφεραν για συλλογή από ρολόγια που με τα χρήματα αυτά εγώ την έβγαζα 2 χρόνια άνετα. Δεν ξέρω πως τα βγάζουν τα λεφτά αλλά σίγουρα τα δικαιούνται και τα έχουν δουλέψει σκληρά και δικαίωμα τους να τα ξοδεύουν όπως θέλουν. Απλά να έχετε υπόψιν πως δεν είναι όλοι στην ίδια οικονομική κατάσταση και πως το ποταπό ρολογάκι των 144 ευρό που για κάποιον κάνει μόνο για να το φοράει στον ύπνο κάποιος άλλος έκανε 2 μήνες οικονομίες να το αγοράσει. Ναι σίγουρα τα χαμιλτον έχουν φοβερούς μηχανισμούς και είναι και **** τα ρολόγια αλλά όπως δεν θα πάω να αγοράσω την φεράρι και θα πάρω ένα φίατ έτσι δεν θα αγοράσω ένα χάμιλτον και θα πάρω ένα μποσάρτ.

 

Και πάλι δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και ούτε απευθύνομαι σε σένα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πω δεν απευθύνεται προσωπικά απλά παίρνω αφορμή από αυτό που είπες για τα 144 ευρώ. Διαβάζοντας όλο το thrent σχετικά με τα ρολόγια έχω καταλάβει οτι είναι πολύ ακριβό άθλημα. Διάβαζα για ρολεξ και άλλα και μια κοπέλα έλεγε ότι έχει καμιά εικοσαριά και βάλε ρολόγια, άλλοι ανέφεραν για συλλογή από ρολόγια που με τα χρήματα αυτά εγώ την έβγαζα 2 χρόνια άνετα. Δεν ξέρω πως τα βγάζουν τα λεφτά αλλά σίγουρα τα δικαιούνται και τα έχουν δουλέψει σκληρά και δικαίωμα τους να τα ξοδεύουν όπως θέλουν. Απλά να έχετε υπόψιν πως δεν είναι όλοι στην ίδια οικονομική κατάσταση και πως το ποταπό ρολογάκι των 144 ευρό που για κάποιον κάνει μόνο για να το φοράει στον ύπνο κάποιος άλλος έκανε 2 μήνες οικονομίες να το αγοράσει. Ναι σίγουρα τα χαμιλτον έχουν φοβερούς μηχανισμούς και είναι και **** τα ρολόγια αλλά όπως δεν θα πάω να αγοράσω την φεράρι και θα πάρω ένα φίατ έτσι δεν θα αγοράσω ένα χάμιλτον και θα πάρω ένα μποσάρτ.

 

Και πάλι δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και ούτε απευθύνομαι σε σένα προσωπικά.

+1! Σκεφτόμουν αρκετό καιρό να φράψω και εγώ κάτι ανάλογο αλλά τελευταία στιγμή το άφηνα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Tα ρολόγια, όπως και όλα τα χόμπυ, είναι τόσο ακριβά, όσος και ο βαθμός εμπλοκής του ασχολούμενου. Όπως ακριβώς τα τηλέφωνα, τα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια, οι υπολογιστές και όλα τα χόμπυ. Ο "ερασιτέχνης" βολεύεται με κινητό των 100 ευρώ, ο πορωμένος "τηλεφωνάκιας" δεν δέχεται τίποτε κάτω από το μοντέλο των 500 ευρώ. Το κορεάτικο μηχανάκι των 700 ευρώ κάνει την δουλειά του, αλλά ο μηχανόβιος ούτε να τα κοιτάξει.

Έτσι και τα ρολόγια, το Q&Q των 6 ευρώ δείχνει την ώρα όπως και το rolex των 5000. Μόνο μία είναι η σημαντική διαφορά. Το ρολόι θα είναι πάντα ρολόι και δεν θα ξεπεραστεί ποτέ. Αυτό το rolex, με μία στοιχειώδη φροντίδα, θα το έχουμε πάντα, θα είναι επίκαιρο και μοντέρνο πάντα και, κάποια στιγμή, θα το κληροδοτήσουμε στα παιδιά μας. Δοκιμάστε να δώσετε το iphone σε 10 χρόνια στα παιδιά σας, ούτε για πρες παπιέ δεν θα το θέλουν, αφήστε που οιθανότατα δεν θα δουλεύει.

Το καλό μου ρολόι το πήρα όταν γεννήθηκε η κόρη μου. Τα χρήματα προέρχονταν από το πρώτο μπόνους που έχω πάρει ποτέ. Μετά από 30 χρόνια, πρώτα ο Θεός, αυτό το ρολόι θα το δώσω στην κόρη μου ή στον γαμπρό μου. Σκεφτείτε πόσες ιστορίες θα έχει να πει αυτό το ρολόι σε 30 χρόνια...Φυσικά, επειδή κανείς δεν μπορεί να τα έχει όλα, έχω το ίδιο κινητό εδώ και 4 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Tα ρολόγια, όπως και όλα τα χόμπυ, είναι τόσο ακριβά, όσος και ο βαθμός εμπλοκής του ασχολούμενου. Όπως ακριβώς τα τηλέφωνα, τα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια, οι υπολογιστές και όλα τα χόμπυ. Ο "ερασιτέχνης" βολεύεται με κινητό των 100 ευρώ, ο πορωμένος "τηλεφωνάκιας" δεν δέχεται τίποτε κάτω από το μοντέλο των 500 ευρώ. Το κορεάτικο μηχανάκι των 700 ευρώ κάνει την δουλειά του, αλλά ο μηχανόβιος ούτε να τα κοιτάξει.

Έτσι και τα ρολόγια, το Q&Q των 6 ευρώ δείχνει την ώρα όπως και το rolex των 5000. Μόνο μία είναι η σημαντική διαφορά. Το ρολόι θα είναι πάντα ρολόι και δεν θα ξεπεραστεί ποτέ. Αυτό το rolex, με μία στοιχειώδη φροντίδα, θα το έχουμε πάντα, θα είναι επίκαιρο και μοντέρνο πάντα και, κάποια στιγμή, θα το κληροδοτήσουμε στα παιδιά μας. Δοκιμάστε να δώσετε το iphone σε 10 χρόνια στα παιδιά σας, ούτε για πρες παπιέ δεν θα το θέλουν, αφήστε που οιθανότατα δεν θα δουλεύει.

Το καλό μου ρολόι το πήρα όταν γεννήθηκε η κόρη μου. Τα χρήματα προέρχονταν από το πρώτο μπόνους που έχω πάρει ποτέ. Μετά από 30 χρόνια, πρώτα ο Θεός, αυτό το ρολόι θα το δώσω στην κόρη μου ή στον γαμπρό μου. Σκεφτείτε πόσες ιστορίες θα έχει να πει αυτό το ρολόι σε 30 χρόνια...Φυσικά, επειδή κανείς δεν μπορεί να τα έχει όλα, έχω το ίδιο κινητό εδώ και 4 χρόνια!

 

Βασική βέβαια προϋπόθεση για να εκτιμηθεί αναλόγως η προσφορά, ο θαυμασμός και το συναισθηματικό σου δέσιμο με το κληροδοτηθέν αντικείμενο ΕΙΝΑΙ αυτός που θα το πάρει στα χέρια του μετά απο εσένα, να έχει την ίδια σχέση "σεβασμού" με το αντικείμενο ...

Αν για την κόρη σου ή το γαμπρό σου τα ρολόγια είναι απλά και μόνο "ρολόγια" (όπως άλλωστε συμβαίνει με τη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με εσένα εμένα και κάποιους άλλους εδώ μέσα που βλέπουμε στα ρολόγια ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ) το πιθανότερο θα είναι η γεναιόδωρη προσφορά σου να εκτιμηθεί ως τέτοια απλά και μόνο για συναισθηματικούς λόγους ...

Τολμώ να πώ ότι η κόρη μου ή ο γιός μου, όταν με το καλό αποκτήσω, θα εκτιμήσουν πολύ περισσότερο ένα πουγκί χρυσές λίρες αντίστοιχης χρηματικής αξίας με ένα Rolex, που δε θα χάσουν ποτέ την αξία τους (ίσως να ανέβει κιόλας η αξία τους στο μέλλον) και δεν θα χρειαστούν ποτέ συντήρηση, προσοχή ή φροντίδα ... Και καλά θα κάνουν ! Αυτό είναι και το λογικό.

Αν η κόρη μου χρειαστεί κάποια βοήθεια στο μέλλον, για να κάνει κάτι στη ζωή της, δεν μπορεί να πάει στην Τράπεζα της Ελλάδος και να "εξαργυρώσει" το ρολόι που της έδωσα ...

Δυστυχώς ή ευτυχώς, μας αρέσει ή δεν μας αρέσει, η αλήθεια είναι ότι τα ρολόγια δεν είναι ούτε "διεθνές νόμισμα", ούτε κοσμήματα που διατηρούν ή αυξάνουν την αξία τους με το πέρας των χρόνων, ούτε επένδυση με εγγυημένη απόδοση΄ είναι εφήμερα καταναλωτικά αγαθά πολυτελείας τα οποία έχουν κάποια αξία (πόσο μάλλον την χρηματική αξία που τους προσδίδουν οι έμποροι του είδους και η παγκόσμια βιομηχανία αντικειμένων πολυτελείας) μόνον για όσους μοιράζονται την ίδια "τρέλα" ...

Η συναισθηματική αξία που μας αρέσει να τους προσδίδουμε είναι άλλης τάξεως ζήτημα και καμία σχέση δεν έχει με την πραγματική αξία, σπανιότητα, ή την κατασκευαστική - λειτουργική τους πολυπλοκότητα - τελειότητα.

Το "πολυτιμότερο" αντικείμενο που η μητέρα μου φυλάσει ως κόρη οφθαλμού (σαν κληροδότημα της μητέρας της), είναι ένα κομμάτι φθαρμένο χαρτί, το διαβατήριο της μητέρας της (τότε 19 χρονών) όταν εκείνη ταξίδευσε απο την Μικρά Ασία στην Ελλάδα ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...