Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος είχε και τα 2 κινητά και είπε ότι το s6 έχει καλύτερη αυτονομία ?! Αν είναι δυνατόν δλδ ! Εγώ που το είχα πριν το g4 Και να μου το έδινες τώρα δεν το έδινα το g4 πρώτα λογω φωτογραφικής και δεύτερο λόγω μπαταρίας ! Το κινητό Δεν έχει καμία σχέση με το s6 σε αυτονομία ! Με το s6 Δεν θυμάμαι να τελείωνε η μέρα χωρίς να το ξαναφορτισω και sot ούτε 3 ώρες ! Με το g4 πραγματικά ευχαριστημένος ! Κατά μεσο όρο βγάζω 5ώρες sot με φυσιολογική χρήση , Wi-Fi ανοιχτό όταν βγω έξω mb συγχρονισμό αρκετά συχνά fb Insta Viber chrome και άλλα ! Αλλά σε καμία περίπτωση s6 > g4 σε θέμα αυτονομίας !

Οκ φίλε 5 ώρες shot με το g4 ,θα κρίνουν τα μέλη ποίος γράφει αντικειμενικα.Εχω γράψει και πριν αρκετά post ότι το g4 ήταν μια πολύ καλή και όμορφη συσκευή αλλά μην ισοπεδονουμε τα πάντα επειδή έχουμε την συσκευή και θέλουμε πάντα να έχουμε το καλύτερο,οθόνη,μπαταρία,κάμερα σε ημερήσιες,video,κάμερα με φλας σε όλα τα reviews το s6 είναι πάνω από το g4,δεν θα μιλήσω καν για ομορφιά ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν λέω ότι το g4 είναι ανώτερο από το s6 σε όλα ! Προφανώς και δεν είναι ! Το design το s6 ακόμα το θεωρώ από τα καλύτερα! Όσο για βίντεο είναι στο ίδιο επίπεδο για μένα ! Του δίνω πλεονέκτημα στην κάμερα γτ έχει το manual menu και έτσι όποιος ξερει από φωτογραφία μπορεί να καταλάβει ότι εκμεταλλεύεται στο φουλ την κάμερα + f1.8 ασχολίαστο ! Εγώ για παράδειγμα έχω παράπονο στην οθόνη ! Συνήθισα στην poled-amoled και μου κακοφαίνεται το μαύρο του ! Σε γενικές γραμμές όμως ανταποκρίνεται πολύ καλά ! Επίσης η μπροστινή κάμερα του g4 την έχει αφήσει πίσω του s6 ! Όχι μόνο από θέμα mp αν και του λείπουν καναδυο έξτρα εμένα με καλύπτει ! Και φυσικά το κομμάτι software στο οποίο έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η LG καλή διαχείριση της ραμ και καλή κατανάλωση μπαταριας σε αντίθεση με της σαμμυ που είχα αρκετά παράπονα ! Τυπική και με αναβαθισεις ! Γενικότερα για κάποια λειτουργικά θέματα παραμένω στο g4 όπως αυτονομία που για μένα πλέον είναι βασικότατο ! Δεν θέλω ούτε να αναδείξω ούτε να υποτιμησω κανένα κινητο ! Αν είναι δυνατόν για κινητά μιλάμε !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου,με custom rom μπορεί να βελτιώσει πολλά το s6 αλλά όχι την μπαταρία,πρόσεχε τη γράφεις διαβάζουν και μερικοί που το κατέχουν το άθλημα.

Εσύ πάντως σίγουρα δεν το κατέχεις με τις παπ***ες που γράφεις. Μια custom rom/kernel μπορεί να βελτιώσει την αυτονομία και μάλιστα σημαντικά. Ασχολείσου με άλλο "άθλημα" καλύτερα αν νομίζεις ότι είσαι σχετικός .

Άλλα τώρα θυμήθηκα ποιος είσαι...είσαι ο τύπος με το SHOT :lol: ( έτσι θεωρούσες το SCREEN ON TIME). Είσαι επίσης ο τύπος που μας ενημέρωσε για SOΤ σε iphone !!!! , μη γνωρίζοντας φυσικά ότι στα iphone υπάρχει usage time και οχι screen on time.

Θυμίζω:

Λοιπόν για να σας λύσω το θέμα με το shot οθόνης μιας και είχα όλα τα τηλέφωνα

G2 48 ώρες χρήσης 7 ώρες shot

Note 3 48 ώρες χρήσης 6 shot

Note 4 24 ώρες χρήσης 7 shot

S6 24 ώρες χρήσης 5,5 shot

iPhone 6 48 ώρες χρήση 6 shot

Αυτά είναι για "αρχάριους" και αποδεικνύουν το επίπεδο των γνώσεων σου.

 

Όπως έγραψα παραπάνω απόκτησα το s6 από τους πρώτους,όταν πρωτοβγήκε και το ξαναπήρα πριν λίγες ημέρες μπας και έστρωσαν τα πράγματα στον τομέα του software. Δεν άλλαξε τίποτα δραματικά και το ξαναπούλησα. Θέλεις να σου στείλω και τα link των αγγελιών μου για να δούμε ποιος γράφει ανακρίβειες ;

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια κινητα ειναι αναλογα τη χρηση σε στοκ μιλαω παντα αλλος θα βγαλει 3 αλλος 4 αλλος 2,5 αναλογα αν του φερομαστε ως τηλεφωνο η παιχνιδομηχανη
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

το g4 εστιαζει πολυ στο κεντρο τις φωτογραφιας αλλα θολωνει στις ακρες..s6 πολυ καλυτερο!!!

 

Που το ειδες το θολωμα στις ακρες στις φωτο του g4,γιατι εμενα δεν παρουσιαζει κανενα τετοιο θεμα....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια κινητα ειναι αναλογα τη χρηση σε στοκ μιλαω παντα αλλος θα βγαλει 3 αλλος 4 αλλος 2,5 αναλογα αν του φερομαστε ως τηλεφωνο η παιχνιδομηχανη

 

Θεωρώ αυτονόητο ότι κάποιος χρήστης που θέλει να κάνει αξιόπιστες συγκρίσεις(& όχι να προπαγανδίσει) τις κάνει με παρόμοια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πάντως σίγουρα δεν το κατέχεις με τις παπ***ες που γράφεις. Μια custom rom/kernel μπορεί να βελτιώσει την αυτονομία και μάλιστα σημαντικά. Ασχολείσου με άλλο "άθλημα" καλύτερα αν νομίζεις ότι είσαι σχετικός .

Άλλα τώρα θυμήθηκα ποιος είσαι...είσαι ο τύπος με το SHOT :lol: ( έτσι θεωρούσες το SCREEN ON TIME). Είσαι επίσης ο τύπος που μας ενημέρωσε για SOΤ σε iphone !!!! , μη γνωρίζοντας φυσικά ότι στα iphone υπάρχει usage time και οχι screen on time.

Θυμίζω:

 

Αυτά είναι για "αρχάριους" και αποδεικνύουν το επίπεδο των γνώσεων σου.

 

Όπως έγραψα παραπάνω απόκτησα το s6 από τους πρώτους,όταν πρωτοβγήκε και το ξαναπήρα πριν λίγες ημέρες μπας και έστρωσαν τα πράγματα στον τομέα του software. Δεν άλλαξε τίποτα δραματικά και το ξαναπούλησα. Θέλεις να σου στείλω και τα link των αγγελιών μου για να δούμε ποιος γράφει ανακρίβειες ;

Δυστυχώς φίλε μου οι εκφράσεις σου δείχνουν και το ποίος είσαι,μπορεί για τα iPhone να μην είχα εμπειρία αλλά στο android αυτοί που είναι καιρό εδώ μέσα ξέρουν ποίος είμαι,ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές και διαγράφω το νήμα του g4 γιατί δεν θέλω να ξαναδιαβάσω σχόλιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Η camera του G4 είναι καλύτερη από του S6. Όποιος πιστεύει το αντίθετο πλανάται πλάνην οικτράν.

By the way θεωρώ την LG εντελώς αδικαιολόγητη και συγκεκριμένα το τμήμα marketing της, που δεν "χτυπάει" με διαφημίσεις ότι έχει την καλύτερη camera σε κινητό.

Μας έχουν πρήξει κάτι Sony (είχα το Ζ2) με τις βλακείες με τα ακρωνύμια τύπου Xmor RS, CyberShot κλπ

και δεν κάνει κάτι η LG που έχει και μαμώ τις camera. Εμπρόσθια και οπίσθια.

Εγώ αν δεν αγόραζα το τηλέφωνο, δεν θα ήξερα ότι είναι wow factor του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Η camera του G4 είναι καλύτερη από του S6. Όποιος πιστεύει το αντίθετο πλανάται πλάνην οικτράν.

By the way θεωρώ την LG εντελώς αδικαιολόγητη και συγκεκριμένα το τμήμα marketing της, που δεν "χτυπάει" με διαφημίσεις ότι έχει την καλύτερη camera σε κινητό.

Μας έχουν πρήξει κάτι Sony (είχα το Ζ2) με τις βλακείες με τα ακρωνύμια τύπου Xmor RS, CyberShot κλπ

και δεν κάνει κάτι η LG που έχει και μαμώ τις camera. Εμπρόσθια και οπίσθια.

Εγώ αν δεν αγόραζα το τηλέφωνο, δεν θα ήξερα ότι είναι wow factor του κινητού.

 

Σωστός..Ειδικά η Sony μας έχει ζαλισει τα μήν πώ κάθε χρόνο από εποχής Ζ1(!!), ότι έχουν τά κινητά της τήν καλύτερη κάμερα τού κόσμου, καί άμα δείς την λάθος φωτομέτρηση πού κάνουν, καί τήν διάχυση φωτός,είναι γιά κλάμματα...

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου οι εκφράσεις σου δείχνουν και το ποίος είσαι,μπορεί για τα iPhone να μην είχα εμπειρία αλλά στο android αυτοί που είναι καιρό εδώ μέσα ξέρουν ποίος είμαι,ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές και διαγράφω το νήμα του g4 γιατί δεν θέλω να ξαναδιαβάσω σχόλιο σου.

Οι εκφράσεις μου είναι μια χαρά για καποιον που με χαρακτηρίζει εμμέσως ψεύτη , χωρίς να του έχω δώσει κάποιο δικαίωμα .

Αν θες να μην διαβάζεις το νήμα ,μπορείς να το κάνεις χωρίς δακρυβρεχτες ανακοινώσεις . Δεν σε υποχρέωσε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του τζι 4 μιας και το κατεχω δηλωνω οτι ειναι εκπληκτικη ειδικα στο χειροκινητο νομιζω οτι ξεπερνα καποιες dslr μηχανες.Ομως δεν σημαινει οτι του s6 ειναι και αυτη απο τις καλυτερες το εχει φιλος οχι εγω και βγαλαμε φωτο με ηλιο και βραδυ στο αυτοματο παντα και εχω να πω οτι 3 στις 5 ενα κλικ ηταν καλυτερες σε ολα του τζι 4 ομως οι διαφορες απειροελαχιστες εγω τις κρινω ισαξιες σχεδον οσο για την αυτονομια δε γνωριζω για το s6 αλλα το δικο μου τζι4 στοκ που το χρησιμοποιω ως τηλεφωνο και λιγο απο ολα τα αλλα δηλαδη,φωτο καμμια 10ρια βιντεο κανα 15λεπτο σερφ fb viber κλπ κανα 3ωρο μου βγαζει 34 ωρες και με εναπομειναν μπαταρια γυρω στο 14%.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει τόσο νόημα να τρώγεστε... Ο καθένας έχει την άποψη του. Αντικείμενικο δεν υπάρχει... Και η αυτονομία και η απόδοση της κάμερας δέχονται ερμηνείες....
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία παιδιά. Δεν υπάρχει λόγος για τσακωμούς.

 

Πάντως, και αναφέρω με επιφύλαξη μιας και οι δοκιμές μου έχουν γίνει σε demo μόνο (άρα σε εσωτερικό χώρο και με καλό φωτισμό) πιστεύω πως το s6 έχει καλύτερη point and shoot κάμερα. Μπορεί αν βάλεις χεράκι το G4 να κάνει παπάδες, αλλά αν έχεις πχ 2 πιτσιρίκια να τρέχουν πάνω κάτω τι θα τους πεις, μισό μα σεταρω ταχύτητα κλείστρου; και γενικά ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ιδέα πως να σεταρει την κάμερα manual.. Εμου συμπεριλαμβανομένου!

 

Panosf μιας και είχες και τα δύο, σε auto με ποιο πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα χωρίς να χρειαστεί να τραβήξεις 2 / 3 φορές;

Link to comment
Share on other sites

Η αξία όμως μια κάμερας στο μανουαλ φαίνεται ! Γι'αυτό πρέπει να εξετάζονται οι κάμερες σε μανουαλ και πολύ καλά έκανε και το έκανε η LG ! Μπορεί στο μανουαλ του s6 να είναι το ίδιο καλή αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ γτ δεν μπορείς να την ρυθμίσεις μόνος σου !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αξία όμως μια κάμερας στο μανουαλ φαίνεται ! Γι'αυτό πρέπει να εξετάζονται οι κάμερες σε μανουαλ και πολύ καλά έκανε και το έκανε η LG ! Μπορεί στο μανουαλ του s6 να είναι το ίδιο καλή αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ γτ δεν μπορείς να την ρυθμίσεις μόνος σου !

 

Μια χαρά φαίνεται και στο αυτόματο. Δεν παίζουν όλοι με τις ρυθμίσεις. Πολλοί θέλουν να βγάλουν το κινητό και να τραβήξουν φωτογραφία και να πάρουν αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Έχω χτυπήσει το πλαστικό του (αυτό που είναι γύρω γύρω) ξέρετε πόσο στοιχίζει να το αντικαταστήσω? Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, και αναφέρω με επιφύλαξη μιας και οι δοκιμές μου έχουν γίνει σε demo μόνο (άρα σε εσωτερικό χώρο και με καλό φωτισμό) πιστεύω πως το s6 έχει καλύτερη point and shoot κάμερα. Μπορεί αν βάλεις χεράκι το G4 να κάνει παπάδες, αλλά αν έχεις πχ 2 πιτσιρίκια να τρέχουν πάνω κάτω τι θα τους πεις, μισό μα σεταρω ταχύτητα κλείστρου; και γενικά ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ιδέα πως να σεταρει την κάμερα manual.. Εμου συμπεριλαμβανομένου!

 

Panosf μιας και είχες και τα δύο, σε auto με ποιο πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα χωρίς να χρειαστεί να τραβήξεις 2 / 3 φορές;

Αρχικά να πω ότι μπήκα στην διαδικασία σύγκρισης γιατί ήθελα να κρατήσω 1 εκ των 2 κινητών και όχι για κάποιο άλλο λόγο. Επίσης όλες οι φωτογραφίες που τράβηξα ήταν στο auto , χωρίς καμία απολύτως manual ρύθμιση και περασμένες στο PC για να μπορώ να τις συγκρίνω στο ίδιο monitor, ώστε να μην επηρεάζομαι από τις οθόνες των κινητών και τις χρωματικές του αποδόσεις.

Στην ερώτηση σου....καλύτερο αποτέλεσμα με την "πρώτη" είχα με το G4. Τόσο σε εσωτερικούς, όσο και σε εξωτερικούς χώρους και ανεξαρτήτως συνθηκών φωτισμού. Σε γενικές γραμμές το G4 βγάζει πιο σωστές χρωματικά φωτογραφίες και θα έλεγα με περισσότερη λεπτομέρεια σε κροπαρισμένα κομμάτια. Μην φαντάζεστε τρομερές διαφορές βέβαια...συγκρίνουμε τις 2 καλύτερες κάμερες κινητών της αγοράς. Μιλάμε για λεπτομέρειες. Μια λεπτομέρεια επίσης είναι ότι το s6 "κιτρινίζει" αρκετά οτιδήποτε λευκό ακόμη και σε περιβάλλον με επαρκή φωτισμό. Αν θυμάμαι καλά αυτό το "πρόβλημα" το είχα παρατηρήσει και στο Note 4.

Στο κομμάτι του video , το s6 είχε λίγο πιο ομαλό OIS, αρκετά καλύτερο ήχο και θεωρώ ότι νετάρει γρηγορότερα.

 

Υπόψη τέλος ότι το s6 κυκλοφορεί με 2 αισθητήρες....ο ένας της SONY και ο άλλος ο ISOCELL της SAMSUNG. Το πρώτο μου S6 είχε Sony και το δεύτερο ISOCELL. Αν και η Samsung υποστηρίζει ότι έχουν την ίδια απόδοση, εγώ νομίζω ότι αυτός της Sony ήταν καλύτερος.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

 

Υπόψη τέλος ότι το s6 κυκλοφορεί με 2 αισθητήρες....ο ένας της SONY και ο άλλος ο ISOCELL της SAMSUNG. Το πρώτο μου S6 είχε Sony και το δεύτερο της Samsung. Αν και η Samsung υποστηρίζει ότι έχουν την ίδια απόδοση, εγώ νομίζω ότι αυτός της Sony ήταν καλύτερος.

 

Έτσι ακριβώς. Εγώ έχω της Samsung και ένας φίλος μου έχει της Sony. Η διαφορά είναι ότι ο Sony υπερτερεί ελαφρώς στην ευκρίνεια. Αλλά μιλάμε για διαφορές αμελητέες

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιολας παιδια αλλα το νημα εχει τιτλο για G4 και οχι G4 vs S6!!!Εγω που το πηρα τωρα τι φταιω να διαβαζω 4 σελιδες να τσακωνεσται???Καπου στo φορουμ εχει συγκριση κινητων!!!Πειτε κανα tips για το G4 λοιπον!!!
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι η τιμή του g4 ανεβαίνει τις τελευταίες μέρες στον σκρουτζ.... Είναι λόγω γιορτών;

Το είχα βρει στα 380€ πριν περίπου μία βδομάδα αν θυμάμαι καλά και τώρα έφτασε 397€.

 

Μιλάω για το 32άρι

 

Δεν είναι τραγική η διαφορά αλλά βλέπω ότι σιγά σιγά ανεβαίνει

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Γιορτες ερχονται να μη μας φανε μερος του δωρου οσοι παρουμε.Οι κυριοι ιδιες τιμες αγοραζουν και πουλανε οσο θελουν
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. αντιμετωπιζω το εξης προβλημα : οταν βαζω το κινητο μου να φορτισει με τον δικο του βεβαια φορτιστη μου γραφει το μηνυμα 'Φορτιση- για γρηγοροτερη φορτιση συνδεστε κανονικο ( και εκει κοβεται το μηνυμα δεν το χοραει η οθονη) μαλλον θα εννοει φορτιστη. τι να κανω ;

επισης οταν το συνδεω για να φορτισει δεν κανει το χαρακτιριστικο ηχο που εκανε συνηθως .

επισης με το προβλημα που μ παρουσιαζει οταν το βαζω για φορτιση ειναι οτι μου βγαζει μια μπαταρια πανω αριστερα στην οθονη που στο εσωτερικο της μπαταριας εχει το σημα του usb

 

να σημειωσω πως το βαζω στο ρευμα και οχι στο πισι .

 

το κινητο το εχω 3 μηνες αγορασμενο καινουργιο

δοκιμασα και εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα δεν λυθηκε το προβλημα

να σας πω οτι εχω δοκιμασει το βγαλε καλωδιο απο το κινητο και το usb απο τον φορτιστη και τα ξαναβαλα και παλι τιποτα. εχω δοκιμασει και 5-6 πριζες ρευματος παλι τπτ

το κινητο φορτιζει μεν αλλα παρα πολυ αργα. τι να κανω ;

Edited by tasosp1984
προσθετες πληροφοριες
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παρατηρώ ότι οι εφαρμογές της Google τρώνε πολύ μπαταρία ! Πράγμα κακό για το ίδιο της το λειτουργικό ! Σκέφτομαι να καταργήσω ακόμα και τον chrome μιας που μου τρώει 9% αλλά δεν ξέρω κάποιον άλλον αξιόλογο browser !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιορτες ερχονται να μη μας φανε μερος του δωρου οσοι παρουμε.Οι κυριοι ιδιες τιμες αγοραζουν και πουλανε οσο θελουν

Ελπίζω από αρχες Ιανουαρίου και μετά (Μέχρι τελεί Ιαν) να αρχίσει να πέφτει πάλι μπας και το πετύχω να το πάρω σε καλή τιμή. Η έστω λίγο χαμηλότερη από ότι το βρίσκω σήμερα.

 

Αν πέσει και το βρω γυρω στα 370-380€ θα το πάρω τον άλλο μήνα. Αν συνεχίσει όμως Κ ανεβαίνει και φτάσει τα 500€ με τίποτα.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...