Jump to content

Αγορά Laptop ή Desktop για επαγγελματική Χρήση;


Jimmy42
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα χάλασε ο υπολογιστής μου και η αναζήτηση του νέου έχει αρχίσει (χωρίς μεγάλη επιτυχία προς το παρόν :p). Το βασικότερο δίλλημα μου είναι η αγορά laptop ή desktop. Η δουλειά μου είναι τέτοια που απαιτεί δυνατό υπολογιστή γι αυτό σκέφτομαι την περίπτωση του desktop που με τα ίδια λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερο πισι. Επίσης έχεις περισσότερες δυνατότητες για αναβαθμίσεις. Από την άλλη πολλές φορές (για να μην πω σχεδόν όλες) δουλεύω κι από το σπίτι κι αυτό είναι ένα πρόβλημα με το desktop που η μεταφορά του σε καθημερινή βάση είναι σχεδόν ανέφικτη.

Εσείς τι με συμβουλεύεται να κάνω; Laptop ή Desktop;

Link to comment
Share on other sites

DELL Inspiron 7537 I7-4510U/8GB/1 TB (8GB flash drive)/ Οθόνη Αφής Full HD παίρνεις ένα τετοιο εργαλείο και μια οθονη 23" με hdmi και κανεις τη δουλειά κι από το γραφείο έχεις και φορητοτητα!

 

μια ενεδεικτικη προταση με ψαξιμο 1' εχεις πολλες επιλογες παντως!

Link to comment
Share on other sites

DELL Inspiron 7537 I7-4510U/8GB/1 TB (8GB flash drive)/ Οθόνη Αφής Full HD παίρνεις ένα τετοιο εργαλείο και μια οθονη 23" με hdmi και κανεις τη δουλειά κι από το γραφείο έχεις και φορητοτητα!

 

μια ενεδεικτικη προταση με ψαξιμο 1' εχεις πολλες επιλογες παντως!

 

Καλά δεν το συζητώ το laptop δείχνει τούμπανο! Γενικά όμως από την αρχή κλείνω λίγο παραπάνω προς desktop γιατί τα laptop βγάζουν πιο συχνά προβλήματα μετά τα πρώτα χρόνια και δεν παίρνουν τόσες αναβαθμίσεις στο hardware. Τι θέλω να πω, είχα πάρει ένα VAIO θηρίο (και πανάκριβο) και στα 3,5 χρόνια χάλασε. Προτιμώ λοιπόν άμα είναι να τα σκάσω κάπου να μου μείνει περισσότερο καιρό. To μόνο μου θέμα είναι η φορητότητα. Γι αυτό κι έχω άλλωστε μπει στο δίλημμα desktop ή laptop.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι απαραίτητη η φορητότητα τότε το laptop είναι μονόδρομος. Όσον αφορά το θέμα των βλαβών δεν μπορώ να πω κάτι μιας και από το 2000 που πήρα το πρώτο μου laptop και έχουν περάσει αρκετά από τα χέρια μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Να σε προλάβω λέγοντας ότι κάποια είναι πάνω από 6 χρόνια στην κατοχή μου χωρίς θέματα.

Στο θέμα των περιορισμών στις αναβαθμίσεις συμφωνούμε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι σχετική, καθώς η ίδια η ερώτηση δεν έχει ακριβή απάντηση... Οπότε όλοι μπορούμε να σου πούμε μια γνώμη, αλλά από εκεί και πέρα η τελική επιλογή είναι καθαρά δική σου, ανάλογα με τις ανάγκες σου... Δεν υπάρχει κάτι απόλυτο...

 

Το Desktop έχει τα θετικά που είπες, φθηνότερο για τα ίδια specs από ένα laptop, ευκολότερες και περισσότερες αναβαθμίσεις, ενδεχομένως μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο καθώς ούτε το μεταφέρεις και καθώς είναι και πολλά κομμάτια μάλλον δεν έχει την ίδια φθορά με ένα laptop, εσωτερικά και εξωτερικά...

 

Όσον αφορά τα laptop, έχουν τα τεράστιο πλεονέκτημα της φορητότητας, το οποίο όπως είπες για τη δουλειά σου, ενδεχομένως είναι απαραίτητο... Τα laptop γενικά δε βγάζουν προβλήματα και το τι πρόβλημα έχει ο καθένας με τον υπολογιστή του είναι θέμα χρήσης, συντήρησης και του τι μηχάνημα αγοράζω για την κάθε περίπτωση... Πχ ναι ένα laptop στο οποίο παίζεις games 24 ώρες το 24 ώρο, θα έχει περισσότερη και πολύ γρηγορότερη φθορά από ένα desktop στο οποίο κάνεις το ίδιο... Απλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, είναι κάτι φυσιολογικό.... Εγώ πχ είμαι με ένα φθηνό laptop του 2010 (400 κάτι ευρώ τότε) και ακόμα ειδικά με την προσθήκη ssd που έκανα τελευταία, το μηχάνημα για τις δικές μου ανάγκες, πετάει κυριολεκτικά... Κανένα κόλλημα, κανένα πρόβλημα... Βέβαια δεν παίζω games και δεν τρέχω όλη μέρα βαριά προγράμματα... Κοινώς αν απαραίτητα θες πολύ δυνατά specs για βαριές εργασίες και αντοχή στο χρόνο, μάλλον πρέπει να κοιτάς desktop... Αν η φορητότητα ωστόσο είναι απαραίτητη, laptop είναι μονόδρομος συμβιβαζόμενος με τα όποια αρνητικά του... Επίσης κοντά στο 1000άρικο υπάρχουν δυνατά εργαλεία laptop με ποιότητα κατασκευής (το οποίο είναι κάτι που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει στην περίπτωση σου) και ισχυρά specs ώστε να σε καλύψουν, ωστόσο και πάλι τα μειονεκτήματα της κατηγορίας laptop παραμένουν...

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να σκεφθείς, αλλά χρειάζεσαι επιπλέον budget είναι η επιλογή του να πάρεις και τα 2... Πχ για τα δικά μου δεδομένα, θα αγόραζα ένα desktop των 600-700 που βρίσκεις πλέον αρκετά ισχυρό μηχάνημα και θα έδινα και ένα 300άρι ακόμα να πάρω ένα φθηνό laptop (αν δεν είχα ή αν αυτό που είχα δεν έπαιρνε αναβάθμιση/συντήρηση), απλά για να το χρησιμοποιώς εκτός... Βέβαια κάτι τέτοιο προϋποθέτει, ότι το φθηνό laptop θα καλύπτει τις ανάγκες σου...

 

Εν κατακλείδι όπως είπα και παραπάνω, το ερώτημα desktop ή laptop έχει απάντηση μόνο κρίνοντας από τις ανάγκες του καθενός και σταθμίζοντας τα όποια θετικά και αρνητικά της κάθε περίπτωσης... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για δουλειά δεν θα έπαιρνα laptop! Η φορητότητα βέβαια είναι μεγάλο ζήτημα, αλλά επειδή έχω δουλέψει με laptop, δεν αντέχουν τόσες ώρες συνεχούς λειτουργίας και από κάποιο σημείο και μετά κολλάνε σε σημείο που να μην μπορείς να δουλέψεις! Μια μέση λύση που θα μπορούσε να σε βολέψει είναι ένα mini pc! Είναι desktop, οπότε μπορείς να κάνεις ότι επεκτάσεις θες άφοβα και είναι και μικρό σε μέγεθος, οπότε μπορείς να το μετακινείς. Βέβαια, αυτό προϋποθέτει να έχεις 2 οθόνες, αλλά νομίζω ότι το κόστος του να αλλάζεις laptop κάθε δύο χρόνια είναι μικρότερο απ' το να έχεις ένα καλό pc και 2 οθόνες... Δες για παράδειγμα αυτά τα 2:

http://www.skroutz.gr/s/4541396/HP-ProDesk-400-G1-SFF-i5-4570-4GB-500GB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6222052/Lenovo-ThinkCentre-E73-SFF-i3-4150-4GB-500GB.html

 

Προσωπικά θα εμπιστευόμουν περισσότερο τον HP, γιατί τον τελευταίο καιρό ακούω διάφορα για lenovo και εδώ που τα λέμε έχει και καλύτερα specs με μικρή διαφορά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι σχετική, καθώς η ίδια η ερώτηση δεν έχει ακριβή απάντηση... Οπότε όλοι μπορούμε να σου πούμε μια γνώμη, αλλά από εκεί και πέρα η τελική επιλογή είναι καθαρά δική σου, ανάλογα με τις ανάγκες σου... Δεν υπάρχει κάτι απόλυτο...

 

Το Desktop έχει τα θετικά που είπες, φθηνότερο για τα ίδια specs από ένα laptop, ευκολότερες και περισσότερες αναβαθμίσεις, ενδεχομένως μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο καθώς ούτε το μεταφέρεις και καθώς είναι και πολλά κομμάτια μάλλον δεν έχει την ίδια φθορά με ένα laptop, εσωτερικά και εξωτερικά...

 

Όσον αφορά τα laptop, έχουν τα τεράστιο πλεονέκτημα της φορητότητας, το οποίο όπως είπες για τη δουλειά σου, ενδεχομένως είναι απαραίτητο... Τα laptop γενικά δε βγάζουν προβλήματα και το τι πρόβλημα έχει ο καθένας με τον υπολογιστή του είναι θέμα χρήσης, συντήρησης και του τι μηχάνημα αγοράζω για την κάθε περίπτωση... Πχ ναι ένα laptop στο οποίο παίζεις games 24 ώρες το 24 ώρο, θα έχει περισσότερη και πολύ γρηγορότερη φθορά από ένα desktop στο οποίο κάνεις το ίδιο... Απλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, είναι κάτι φυσιολογικό.... Εγώ πχ είμαι με ένα φθηνό laptop του 2010 (400 κάτι ευρώ τότε) και ακόμα ειδικά με την προσθήκη ssd που έκανα τελευταία, το μηχάνημα για τις δικές μου ανάγκες, πετάει κυριολεκτικά... Κανένα κόλλημα, κανένα πρόβλημα... Βέβαια δεν παίζω games και δεν τρέχω όλη μέρα βαριά προγράμματα... Κοινώς αν απαραίτητα θες πολύ δυνατά specs για βαριές εργασίες και αντοχή στο χρόνο, μάλλον πρέπει να κοιτάς desktop... Αν η φορητότητα ωστόσο είναι απαραίτητη, laptop είναι μονόδρομος συμβιβαζόμενος με τα όποια αρνητικά του... Επίσης κοντά στο 1000άρικο υπάρχουν δυνατά εργαλεία laptop με ποιότητα κατασκευής (το οποίο είναι κάτι που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει στην περίπτωση σου) και ισχυρά specs ώστε να σε καλύψουν, ωστόσο και πάλι τα μειονεκτήματα της κατηγορίας laptop παραμένουν...

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να σκεφθείς, αλλά χρειάζεσαι επιπλέον budget είναι η επιλογή του να πάρεις και τα 2... Πχ για τα δικά μου δεδομένα, θα αγόραζα ένα desktop των 600-700 που βρίσκεις πλέον αρκετά ισχυρό μηχάνημα και θα έδινα και ένα 300άρι ακόμα να πάρω ένα φθηνό laptop (αν δεν είχα ή αν αυτό που είχα δεν έπαιρνε αναβάθμιση/συντήρηση), απλά για να το χρησιμοποιώς εκτός... Βέβαια κάτι τέτοιο προϋποθέτει, ότι το φθηνό laptop θα καλύπτει τις ανάγκες σου...

 

Εν κατακλείδι όπως είπα και παραπάνω, το ερώτημα desktop ή laptop έχει απάντηση μόνο κρίνοντας από τις ανάγκες του καθενός και σταθμίζοντας τα όποια θετικά και αρνητικά της κάθε περίπτωσης... ;)

 

Την λύση του να αγοράσω και τα 2 την είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά ως έσχατη γιατί υπάρχουν προγράμματα που χρησιμοποιώ για τη δουλεία και θα έπρεπε να τα φορτώσω όλα εις διπλούν και τα μετακινώ συνεχώς τα αρχεία από το ένα pc στο άλλο.

 

Εγώ για δουλειά δεν θα έπαιρνα laptop! Η φορητότητα βέβαια είναι μεγάλο ζήτημα, αλλά επειδή έχω δουλέψει με laptop, δεν αντέχουν τόσες ώρες συνεχούς λειτουργίας και από κάποιο σημείο και μετά κολλάνε σε σημείο που να μην μπορείς να δουλέψεις! Μια μέση λύση που θα μπορούσε να σε βολέψει είναι ένα mini pc! Είναι desktop, οπότε μπορείς να κάνεις ότι επεκτάσεις θες άφοβα και είναι και μικρό σε μέγεθος, οπότε μπορείς να το μετακινείς. Βέβαια, αυτό προϋποθέτει να έχεις 2 οθόνες, αλλά νομίζω ότι το κόστος του να αλλάζεις laptop κάθε δύο χρόνια είναι μικρότερο απ' το να έχεις ένα καλό pc και 2 οθόνες... Δες για παράδειγμα αυτά τα 2:

http://www.skroutz.gr/s/4541396/HP-ProDesk-400-G1-SFF-i5-4570-4GB-500GB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6222052/Lenovo-ThinkCentre-E73-SFF-i3-4150-4GB-500GB.html

 

Προσωπικά θα εμπιστευόμουν περισσότερο τον HP, γιατί τον τελευταίο καιρό ακούω διάφορα για lenovo και εδώ που τα λέμε έχει και καλύτερα specs με μικρή διαφορά στην τιμή.

 

Το mini pc είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση αν όντως παίρνει αναβαθμίσεις όπως τα desktop. Το lenovo έχει επεξεργαστή i3 οπότε απορρίφθηκε ήδη :p Όσον αφορά το HP έχει επεξεργαστή i5 που δεν μπορώ να πω ότι δεν με καλύπτει, αλλά θα προτιμούσα ένα pc με επεξεργαστή i7

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

 

 

Την λύση του να αγοράσω και τα 2 την είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά ως έσχατη γιατί υπάρχουν προγράμματα που χρησιμοποιώ για τη δουλεία και θα έπρεπε να τα φορτώσω όλα εις διπλούν και τα μετακινώ συνεχώς τα αρχεία από το ένα pc στο άλλο.

 

 

 

Το mini pc είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση αν όντως παίρνει αναβαθμίσεις όπως τα desktop. Το lenovo έχει επεξεργαστή i3 οπότε απορρίφθηκε ήδη :p Όσον αφορά το HP έχει επεξεργαστή i5 που δεν μπορώ να πω ότι δεν με καλύπτει, αλλά θα προτιμούσα ένα pc με επεξεργαστή i7

 

Όσον αφορά το πρώτο, στην εποχή του Cloud (dropbox, google drive etc), των δικτυακών δίσκων αλλά και του TeamViewer (το οποίο τρέχει ακόμα σε smartphones), δεν υφίστανται τέτοια προβλήματα... :p

 

Όσον αφορά τα mini pcs καλά project είναι, αλλά νομίζω είναι για διαφορετικά πράγματα... Δε νομίζω ότι σχεδιάστηκαν ως εργαλεία δουλειάς με δυνατότητα μεταφοράς (με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό), αλλά ως κομψά ισχυρά pc για να πιάνουν μικρό χώρο και να τα έχεις ας πούμε στο σαλόνι πάνω στην tv, να τα έχεις ως κατεβαστήρια, να τα παίρνεις στο εξοχικό για τους ίδιους λόγους κλπ (τουλάχιστον έτσι τα έχω εγώ στο μυαλό μου)...

 

Φυσικά η επιλογή είναι απόλυτα δική σου και επειδή απ' ότι αντιλαμβάνομαι σκοπεύεις να δώσεις ένα σεβαστό ποσό, σκέψου το καλά... Εμείς απλά τη γνώμη μας λέμε... Btw δες αυτό ΤΟ ΜΙΝΙ PC (το οποίο δεν έχει δυνατότητα αναβάθμισης λογικά αλλά είναι και πανάκριβο), που είναι το ultimate mini μηχάνημα... http://9gag.com/gag/a2PWK8e?ref=fb.s χεχεχε

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Εγω 1000+ ευρω για να παρω dell δεν θα εδινα.

Μονο για κανενα thinkpad ή καποιο καλο fujitsu θα πληρωνα.

 

Την DELL δεν την παίρνεις για το Laptop αυτό καθ'αυτό αλλά για το service που προσφέρει. 1000 χρόνια διαφορά με τις υπόλοιπες εταιρείες εν Ελλάδι.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την DELL δεν την παίρνεις για το Laptop αυτό καθ'αυτό αλλά για το service που προσφέρει. 1000 χρόνια διαφορά με τις υπόλοιπες εταιρείες εν Ελλάδι.

 

Όντως καλή εγγύηση προσφέρει η Dell, ωστόσο αυτό δεν αναιρεί τα όποια αρνητικά συνοδεύουν ένα laptop και τη χρήση του... Ενδεικτικά αναφέρω ότι φίλος αγόρασε αυτό το Dell http://www.dell.com/us/dfh/p/studio-xps-1645/pd (νομίζω ότι ήταν αυτό) πριν κάποια χρόνια (αργότερα πάντως από το φθηνό που αγόρασα εγώ το 2010), του οποίου τα χαρακτηριστικά ακόμα και σήμερα είναι αξιολογάτα... Το χρησιμοποιούσε ως παιχνιδομηχανή, κάθε μέρα-όλη μέρα ανοικτό και πολύ φυσιολογικά μετά από 3-4 χρόνια το μηχάνημα τα έφτυσε... Και προφανώς δε φταίει η Dell, ούτε το μηχάνημα, απλά όπως είπα αν θες φουλ απαιτητικές εργασίες και αντοχή στο χρόνο, το Desktop είναι πολλά βήματα μπροστά από ένα laptop (για πολλούς και διάφορους λόγους)... Όπως ανέφερα και πριν, δεν υπάρχουν καλά και κακά laptop (όλα προδιαγραφές έχουν-καλή και λιγότερη καλή εγγύηση υπάρχει βέβαια), αλλά ορθή και μη ορθή χρήση/συντήρηση, τουλάχιστον στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων...

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα τελευταία. Τελικά κατέληξα πως το desktop είναι απαραίτητο και συμφωνώ με την kikk ότι μάλλον σε βάθος χρόνου έρχεται πιο οικονομικό να έχεις 1 καλό desktop και 2 οθόνες παρά να αλλάζεις laptop κάθε 2 χρόνια. Επίσης, ανάμεσα στα δυο, θα διάλεγα μάλλον το hp για λόγους αξιοπιστίας, γιατί τη Lenovo δεν την πολυεμπιστεύομαι.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Το mini pc είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση αν όντως παίρνει αναβαθμίσεις όπως τα desktop. Το lenovo έχει επεξεργαστή i3 οπότε απορρίφθηκε ήδη :p Όσον αφορά το HP έχει επεξεργαστή i5 που δεν μπορώ να πω ότι δεν με καλύπτει, αλλά θα προτιμούσα ένα pc με επεξεργαστή i7

 

Σκέψου πως είναι όπως και με τα συνηθισμένα desktop. Έχεις ποικιλία επιλογών στο τι επεξεργαστή θα βάλεις. Ας πούμε αυτό το μοντέλο παίρνει και i7 και i5 http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6595197#!tab=specs. Αν μπεις στο site της HP και διαλέξεις το μέγεθος mini για επιχειρήσεις θα δεις ότι έχει διάφορα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου πως είναι όπως και με τα συνηθισμένα desktop. Έχεις ποικιλία επιλογών στο τι επεξεργαστή θα βάλεις. Ας πούμε αυτό το μοντέλο παίρνει και i7 και i5 http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6595197#!tab=specs. Αν μπεις στο site της HP και διαλέξεις το μέγεθος mini για επιχειρήσεις θα δεις ότι έχει διάφορα μοντέλα.

 

Σκεφτόμουν είτε i7 με τα 2,2 GHz είτε i7 με 2GHz. Η διαφορά μεταξύ των δυο βέβαια είναι μικρή. Παίζει και ο i5 με 2 GHz αλλά με λιγότερες πιθανότητες. Με την κάρτα γραφικών έχεις ιδέα τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν είτε i7 με τα 2,2 GHz είτε i7 με 2GHz. Η διαφορά μεταξύ των δυο βέβαια είναι μικρή. Παίζει και ο i5 με 2 GHz αλλά με λιγότερες πιθανότητες. Με την κάρτα γραφικών έχεις ιδέα τι παίζει;

 

Αφού τον θες και για δουλειά για μένα πήγαινε σε i7. Αν δεν χρησιμοποιείς βαριά γραφιστικά προγράμματα η Intel HD 4600 είναι μια χαρά. Αλλιώς έχει και το 705 G1 με AMD Radeon R7

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με λίγο κάψιμο με τις τόσες επιλογές που έχει για κάθε pc καταλήγω είτε σε αυτόν http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6595197#!tab=specs με i7 4πύρηνο στα 2.2GHz είτε σε αυτόν http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6893888#!tab=specs με AMD A8 PRO-7600B 4πύρηνο στα 3,1 GHz και κάρτα γραφικών AMD Radeon R7 . Γενικά πολλά γραφιστικά προγράμματα δεν χρησιμοποιώ, οπότε μήπως είναι υπερβολή η AMD? Μόνο photoshop χρησιμοποιώ κι αυτό όχι σε καθημερινή βάση.

Και γενικά αν υπάρχουν γνώμες για AMD επεξεργαστές ευπρόσδεκτες γιατί μέχρι στιγμής μόνο intel είχα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με λίγο κάψιμο με τις τόσες επιλογές που έχει για κάθε pc καταλήγω είτε σε αυτόν http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6595197#!tab=specs με i7 4πύρηνο στα 2.2GHz είτε σε αυτόν http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6893888#!tab=specs με AMD A8 PRO-7600B 4πύρηνο στα 3,1 GHz και κάρτα γραφικών AMD Radeon R7 . Γενικά πολλά γραφιστικά προγράμματα δεν χρησιμοποιώ, οπότε μήπως είναι υπερβολή η AMD? Μόνο photoshop χρησιμοποιώ κι αυτό όχι σε καθημερινή βάση.

Και γενικά αν υπάρχουν γνώμες για AMD επεξεργαστές ευπρόσδεκτες γιατί μέχρι στιγμής μόνο intel είχα!

 

H AMD είναι καλύτερη κάρτα γραφικών κι απ ότι βλέπω είναι και πιο οικονομικό το μοντέλο! Γνώμη μου, πήγαινε για τον HP 705 g1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με λίγο κάψιμο με τις τόσες επιλογές που έχει για κάθε pc καταλήγω είτε σε αυτόν http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6595197#!tab=specs με i7 4πύρηνο στα 2.2GHz είτε σε αυτόν http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6893888#!tab=specs με AMD A8 PRO-7600B 4πύρηνο στα 3,1 GHz και κάρτα γραφικών AMD Radeon R7 . Γενικά πολλά γραφιστικά προγράμματα δεν χρησιμοποιώ, οπότε μήπως είναι υπερβολή η AMD? Μόνο photoshop χρησιμοποιώ κι αυτό όχι σε καθημερινή βάση.

Και γενικά αν υπάρχουν γνώμες για AMD επεξεργαστές ευπρόσδεκτες γιατί μέχρι στιγμής μόνο intel είχα!

 

Καλύτερα 600g1. Αν χρησιμοποιούσες γραφιστικά προγράμματα κι εγώ τον 705 θα σου πρότεινα αλλά με τα προγράμματα που λες ότι χρησιμοποιείς η intel 4600 σε καλύπτει και με το παραπάνω. Καλός ο AMD αλλά ο i7 καλύτερος για την περίπτωση σου. Μην ξεχνάς ότι καθένα ανταποκρίνεται σε διαφορετικές ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Όπως το κόβω για 600g1 με i7 θα πάω. Αν αποδειχθεί και καλός από άποψη επιδόσεων, το μικρό μέγεθος του θα μου λύσει τα χέρια! Επίσης οποιαδήποτε προγενέστερη εμπειρία ευπρόσδεκτη :)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Όπως το κόβω για 600g1 με i7 θα πάω. Αν αποδειχθεί και καλός από άποψη επιδόσεων, το μικρό μέγεθος του θα μου λύσει τα χέρια! Επίσης οποιαδήποτε προγενέστερη εμπειρία ευπρόσδεκτη :)

 

Αν τελικά τον πάρεις, γράψε μας ένα review, γιατί κοιτάω κι εγώ τον 600 G1...! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά τον πάρεις, γράψε μας ένα review, γιατί κοιτάω κι εγώ τον 600 G1...! :)

 

Επειδή τυχαίνει να έχω τον συγκεκριμένο στο γραφείο, αλλά με i5 η μέχρι στιγμής εντύπωσή μου είναι πολύ καλή. Τον χρησιμοποιώ καθημερινά 8-10 ώρες (βαράμε και υπερωρίες :p) και ούτε έχει τύχει να κολλήσει ούτε να μου κάνει τίποτα περίεργο! Βαριά χρήση από άποψη προγραμμάτων δεν κάνω να πω την αλήθεια. Χρησιμοποιώ κυρίως office κι από εκεί και πέρα ότι κάνω είναι στο ERP της εταιρίας.

Κι επειδή είχα διαβάσει κάποια στιγμή ότι τα mini pcs ζεσταίνονται γρήγορα, γιατί δεν έχουν αρκετό χώρο για να εξαερίζονται σωστά τα εξαρτήματα, ο δικός μου πάνω από 65 βαθμούς δεν έχει πιάσει

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...