Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν συμβαίνει αυτό κανονικά.

Εμένα κρατάει μέχρι να παέι 0%.

Ωχ άρχισαν τα προβλήματα απο την πρώτη μέρα :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω παρατηρήσει οτι όταν η μπαταρία πέσει κάτω απο το 30% η συσκευή κλείνει. Συμβαίνει και στους υπόλοιπους; Να πάω να το κοιτάξω μήπως; :confused:

 

Δεν θα έπρεπε theka, το έχουν αναφέρει το θέμα και στο xda-developers.

 

This seems to be linked to battery chargin "top-ups" therefore sometimes the supply from the battery is not continously smooth. Try fully draining your battery and charging fully.

 

Με λίγα λόγια άστην να πεθάνει εντελώς τη συσκευή, και όταν κλείσει εντελώς προσπάθησε να την ανοίξεις πάλι μετά από 10 λεπτά. Αν ανοίξει άστην πάλι να "πεθάνει', για πάλι αρκετή ώρα. Αφού σιγουρευτείς οτι δεν έχει τπτ μέσα, φόρτισέ το κλειστό, απλά βάλτο στην πρίζα δηλαδή χωρίς να το ανοίξεις καθόλου. Άστο για 6-7 ώρες εκει να λιώνει :p και ξανακοίτα μετά να μας πεις.

 

Αν το ξανακάνει, πάρε τηλ την ACE, ή από όπου το πήρες και ζήτα έλεγχο και αλλαγή πιθανώς της μπαταρίας. Έχει 6 μήνες εγγύηση. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε theka, το έχουν αναφέρει το θέμα και στο xda-developers.

 

This seems to be linked to battery chargin "top-ups" therefore sometimes the supply from the battery is not continously smooth. Try fully draining your battery and charging fully.

 

Με λίγα λόγια άστην να πεθάνει εντελώς τη συσκευή, και όταν κλείσει εντελώς προσπάθησε να την ανοίξεις πάλι μετά από 10 λεπτά. Αν ανοίξει άστην πάλι να "πεθάνει', για πάλι αρκετή ώρα. Αφού σιγουρευτείς οτι δεν έχει τπτ μέσα, φόρτισέ το κλειστό, απλά βάλτο στην πρίζα δηλαδή χωρίς να το ανοίξεις καθόλου. Άστο για 6-7 ώρες εκει να λιώνει :p και ξανακοίτα μετά να μας πεις.

 

Αν το ξανακάνει, πάρε τηλ την ACE, ή από όπου το πήρες και ζήτα έλεγχο και αλλαγή πιθανώς της μπαταρίας. Έχει 6 μήνες εγγύηση. ;)

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω :worry: .

Thanks :O

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα υπαρχει κανενα προγραμμα backup που να κανει και τις επαφες και τις φωνητικες κλησεις που αποθηκευσαμε καθως και τα sms μας ??? Αυτα νομιζω οτι επειγουν και αν βρεθουμε σε δυσκολη στιγμη μακρια απο το PC μας, να μπορουμε να τα επαναφερουμε απο την SD καρτα μας !!! Αυτο θελουμε !!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα υπαρχει κανενα προγραμμα backup που να κανει και τις επαφες και τις φωνητικες κλησεις που αποθηκευσαμε καθως και τα sms μας ??? Αυτα νομιζω οτι επειγουν και αν βρεθουμε σε δυσκολη στιγμη μακρια απο το PC μας, να μπορουμε να τα επαναφερουμε απο την SD καρτα μας !!! Αυτο θελουμε !!!

 

Sannysoft backup manager, συντομα και το sprite backup για wm5.0.

http://www.sunnysoft.cz/en_clanek.php?clanekid=51

Link to comment
Share on other sites

ego thelo na rothso kati alo epidi mou kinhse thn periergia.Otan pate gia kafe h se club to pernete mazi sas san kinhto?TO qtek einai korufh pragmati alla fantasou na se ena club me auto, na gnorizeis mia theogkomena kai na prepei na to bgaleis apo th tseph sou gia na grapsis to thl ths?Auto to megethos telika problhmatizei.....
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

ego thelo na rothso kati alo epidi mou kinhse thn periergia.Otan pate gia kafe h se club to pernete mazi sas san kinhto?TO qtek einai korufh pragmati alla fantasou na se ena club me auto, na gnorizeis mia theogkomena kai na prepei na to bgaleis apo th tseph sou gia na grapsis to thl ths?Auto to megethos telika problhmatizei.....

 

Αυτο προσπαθουσα να πω στο post #1348, το 9000 ειναι κορυφαιο ppc, αλλα σιγουρα οχι η καλυτερη λυση για κινητο,ειμαι σιγουρος οτι πολλοι εδω μεσα εχουν και ενα νορμαλ κινητο (για καλο και για κακο), επισεις πολλοι που δεν θα εδιναν 1000ε, θα εδιναν 650ε για μια εκδοση χωρις phone-camera δυνατοτητες, που λογικα θα ηταν πιο μικρη και κομψη.

Link to comment
Share on other sites

ego thelo na rothso kati alo epidi mou kinhse thn periergia.Otan pate gia kafe h se club to pernete mazi sas san kinhto?TO qtek einai korufh pragmati alla fantasou na se ena club me auto, na gnorizeis mia theogkomena kai na prepei na to bgaleis apo th tseph sou gia na grapsis to thl ths?Auto to megethos telika problhmatizei.....

Εγω εχω μονο αυτο το κινητο :) kai το μεγεθος ΟΧΙ δεν με προβλιματιζει πια γιατι δεν ειναι μονο ενα κινητο εχουμε πει ειναι εργαλειο :)

Link to comment
Share on other sites

ego thelo na rothso kati alo epidi mou kinhse thn periergia.Otan pate gia kafe h se club to pernete mazi sas san kinhto?TO qtek einai korufh pragmati alla fantasou na se ena club me auto, na gnorizeis mia theogkomena kai na prepei na to bgaleis apo th tseph sou gia na grapsis to thl ths?Auto to megethos telika problhmatizei.....

 

Υπαρχει και ενα μικρο κινητο για τα Σου-κου...:lol:

Link to comment
Share on other sites

ego thelo na rothso kati alo epidi mou kinhse thn periergia.Otan pate gia kafe h se club to pernete mazi sas san kinhto?TO qtek einai korufh pragmati alla fantasou na se ena club me auto, na gnorizeis mia theogkomena kai na prepei na to bgaleis apo th tseph sou gia na grapsis to thl ths?Auto to megethos telika problhmatizei.....

Το ερώτημα αυτό έχει τεθεί εξ'αρχής σε λάθος βάση. Όσοι συνειδητά έχουν αγοράσει ένα τέτοιο κινητό-ppc δεν θα αντιμετωπίσουν ποτέ τέτοιο πρόβλημα σε περίπτωση που χρειαστεί να γράψουν το τηλέφωνο μια γκόμενας πχ σε κάποιο club/καφέ. Απλά θα της δώσουν την επαγγελματική τους κάρτα!!! Καλό, ε; :p

(εν ολίγοις, όσοι το πήρατε και σκέφτεστε έτσι, κακώς το πήρατε γιατί δεν το χρειάζεστε πραγματικά)

Link to comment
Share on other sites

ego thelo na rothso kati alo epidi mou kinhse thn periergia.Otan pate gia kafe h se club to pernete mazi sas san kinhto?TO qtek einai korufh pragmati alla fantasou na se ena club me auto, na gnorizeis mia theogkomena kai na prepei na to bgaleis apo th tseph sou gia na grapsis to thl ths?Auto to megethos telika problhmatizei.....

 

Εγω θα ελεγα το εξης: Για να σκεφτει αυτο η θεογκομενα...θα σκεφτοταν και το αλλο: "Φαντασου αυτος για να εχει τοσο μεγαλο κινητο...ποσο μεγαλο θα εχει και κατι ...αλλο !!! ΛΟΛ" :lol: :lol: (εννοω..το πορτοφολι !!!) :p

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα με το xda η κάμερα τα "παίζει" http://www.y3k.gr/xda1.jpg http://www.y3k.gr/xda2.jpg

ανά δευτερόλεπτα είναι όπως η πρώτη φωτο και άλλοτε όπως η δεύτερη

 

οκ τελικά είναι γνωστό "bug" όταν είναι συνδεδεμένο με το activesync

Link to comment
Share on other sites

Prin 5' to peira einai katapliktiko....to sindesa wifi kai serfaro....kserei kaneis pos mporeis na blepeis kanonika tis selides px to in.gr na to blepeis olokliro kai oxi na pigeneis deksia aristera gia na diabaseis kati....

AAA kai gia pite ti programmatakia na peraso....poia proteinete...???

Link to comment
Share on other sites

ego thelo na rothso kati alo epidi mou kinhse thn periergia.Otan pate gia kafe h se club to pernete mazi sas san kinhto?TO qtek einai korufh pragmati alla fantasou na se ena club me auto, na gnorizeis mia theogkomena kai na prepei na to bgaleis apo th tseph sou gia na grapsis to thl ths?Auto to megethos telika problhmatizei.....

Σε καφέ ναι. Παιδιά έχω να λέω για τις επιπρόσθετες λειτουργίες του qtek 9000 ως συσκευής. Στον αδερφό μου έτυχε να γνωρίσει μια κοπέλα σε παρέα σε καφέ και της άρεσε πολύ το qtek 9000 (του αδερφού μου) και άρχισε να το περιεργάζεται με ενδιαφέρον. Της έδειχνε που λέτε ο αδερφός μου τις δυνατότητες "να, εδώ με τη γραφίδα ζωγραφίζεις, γράφεις ότι θέλεις... να εδώ γράψε το τηλέφωνό σου!..." και το έγραψε! Ουδέν σχόλιον δια τα περαιτέρω. :rolleyes: (true story)

 

Τώρα στο club κομμάτι δύσκολο, νομίζω όμως ότι μόνο και μόνο για να μην το έχεις στην τσέπη πρέπει να αλλάξεις τρόπους και να κλείνεις τραπέζι ή/και καναπέδες! :D

Και αν είναι εφικτό για το τραπέζι με "προεγκατεστημένο ξανθό μωρό":D

Link to comment
Share on other sites

H πραγματικη ταχυτητα μεταφορας του wifi 802.11b ειναι περιπου 500 Κbyte/s (για το ipaq μου τουλαχιστον) κανει περιπου 15s για μεταφορα 7,5mb αρχειου.

Αρα πρεπει να εχω καπου στα 4Mbits γραμμη για να αρχισει για να με κοβει στα speed test, οποτε αυτοι που ειδαν βελτιωση απο τα 0.3Mbits στα 0.6Mbits, ειχαν καποιο προβλημα στις ρυθμισεις τους και δεν εφταιγε το προτυπο b. :!:

Είχαν 0.3Mbits ή 0.6Mbits με Ιντερνετ λένε όμως. Γενικώς έτσι όπως το κάνανε βάλανε και άλλους παράγοντες μέσα στη μέτρηση, όπως DSL latency, speed κλπ.

 

Το σωστό θα ήταν να κάνουν αυτό που έκανες εσύ, δηλ. μέτρηση της ταχύτητας ppc--pc μέσω 802.11b, που είναι όντως περιπου 500 Κbyte/s.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω, αλλα και παλι κατω απο 1024Kbps δυσκολα θα πεσει, μετα εισαι πλεον στο οριο της ακτινας, που σημαινει ενα μετρο πισω και βγηκες εκτος.

Όχι δύσκολα, αλλά καθόλου :grin: Όπως το λες, μετά σημαίνει ότι είσαι εκτός ακτίνας. Το 802.11b έχει speed grades μέχρι 1mbit, όχι παρακάτω.

 

Επιπλεον δεν μπορεις να ανεβασεις την ενταση του σηματος μεσα απο την registry(οχι οτι ειπες κατι τετοιο) ειναι θεμα κεραιας, οπως και το προτυπο ειναι θεμα του chip που φοραει η καθε συσκευη.
Την ένταση του σήματος που εκπέμπει το AP (Rx για το Qtek) σίγουρα όχι :) . Αλλά μου κίνησε την περιέργεια τώρα αυτό, μήπως θα μπορούσε κανείς μέσω της registry να ανεβάσει την ένταση του Tx (transmission) του chip του Qtek; Αυτό βέβαια δε θα είχε να κάνει με την ευαισθησία λήψης του Qtek, σωστά;

 

Αυτο που εκανες ειναι απλα κολπακι διαχειρησης του σηματος
Πώς δηλαδή γίνεται αυτή η έξυπνη διαχείριση του σήματος;;

 

Υ.Γ Μην πιστευεις οτι διαβαζεις στο internet, καπου διαβασα οτι μπορεις να βρασεις αυγο με κινητο τηλεφωνο. :X

:rotfl: Κορυφαίοοοο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ενα μικρο κινητο για τα Σου-κου...:lol:

 

Εμένα υπάρχουν άλλα 36, αλλά είπαμε, εγώ έχω περάσει τα όρια της τρέλλας για αυτή τη τεχνολογία (κάνω και συλλογή άλλωστε)!:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Όχι δύσκολα, αλλά καθόλου :grin: Όπως το λες, μετά σημαίνει ότι είσαι εκτός ακτίνας. Το 802.11b έχει speed grades μέχρι 1mbit, όχι παρακάτω.

 

Την ένταση του σήματος που εκπέμπει το AP (Rx για το Qtek) σίγουρα όχι :) . Αλλά μου κίνησε την περιέργεια τώρα αυτό, μήπως θα μπορούσε κανείς μέσω της registry να ανεβάσει την ένταση του Tx (transmission) του chip του Qtek; Αυτό βέβαια δε θα είχε να κάνει με την ευαισθησία λήψης του Qtek, σωστά;

 

Πώς δηλαδή γίνεται αυτή η έξυπνη διαχείριση του σήματος;;

 

 

:rotfl: Κορυφαίοοοο! :lol:

 

1)Ηθελα να το πω το αυτο με το speed grades που αναφερεις, αλλα δεν ημουν 100% σιγουρος.

2)Λιγο δυσκολο να πειραξεις την ενταση του σηματος.

3)Αυτο που ελεγε ο brokenphonez πιο πριν εχει βαση, αν παιξεις με το μεγεθος των πακετων κτλ. αλλα μην περιμενεις και σπουδαια βελτιωση, επισεις αναλογα το τι μεταφερεις παιζει και η ταχυτητα, π.χ 500kByte/s επιασε για ενα αρχειο των 7Mb, ομως αν μεταφερεις 100 αρχεια συνολικου μεγεθους 7Μb η ταχυτητα θα πεσει.

4)http://www.wymsey.co.uk/wymchron/cooking.htm

Link to comment
Share on other sites

kserei kaneis pos mporeis na blepeis kanonika tis selides px to in.gr na to blepeis olokliro kai oxi na pigeneis deksia aristera gia na diabaseis kati....
Εγκατέστησε τον opera v8.5

 

@ mythozz έκανα αυτό που μου είπες με την μπαταρία και έφτιαξε :yahoo:

Και πάλι σε ευχαριστώ ;) :up:

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε τον opera v8.5

Αν και ειμαι fun του opera χρονια τωρα στο pc, δεν μου αρεσε στο ppc, ειναι αργος, προτιμω τον ΙΕ.

 

Επισεις και στoν IE αν διαλεξεις, view->one column θα τα δειχνει οπως ο opera, μονο που:

1)Eχει μεγαλυτερη scrollbar(στον opera το παρακαναν, μιλαμε δεν μπορεις να την "πιασεις" με την γραφιδα).

2)Κανει πιο γρηγορα scroll, γενικα πιο γρηγορος browser.

 

Ο netfront3.2 σε ολα τα wm5 δεν παιζει, ή μονο σε μενα κανει νερα? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι fun του opera χρονια τωρα στο pc, δεν μου αρεσε στο ppc, ειναι αργος, προτιμω τον ΙΕ.

 

Επισεις και στoν IE αν διαλεξεις, view->one column θα τα δειχνει οπως ο opera, μονο που:

1)Eχει μεγαλυτερη scrollbar(στον opera το παρακαναν, μιλαμε δεν μπορεις να την "πιασεις" με την γραφιδα).

2)Κανει πιο γρηγορα scroll, γενικα πιο γρηγορος browser.

 

Ο netfront3.2 σε ολα τα wm5 δεν παιζει, ή μονο σε μενα κανει νερα? :worry:

 

O netfront 3.3 ειναι για WM5.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε τον opera v8.5

 

@ mythozz έκανα αυτό που μου είπες με την μπαταρία και έφτιαξε :yahoo:

Και πάλι σε ευχαριστώ ;) :up:

 

Tpt να'σαι καλά, enjoy the black machine :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Συγκλονννίστικες και εσύ βλέπω!!!

Τι σας κάνει πια σας μαγεύει;;;

:ninja: ΛοΛ

:) Καλορίζικο!

Και όταν τελειώσεις με τις εφαρμογές

βάλε το http://www.pocketpcfreewares.com/en/index.php?soft=552

και δίξε μας την Today screen σου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=92308

:)

Εμφάνιση δεν ήθελες; :P Σου πέρασα αυτήν που έχω τώρα, εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1207228#post1207228

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει οτι όταν η μπαταρία πέσει κάτω απο το 30% η συσκευή κλείνει. Συμβαίνει και στους υπόλοιπους; Να πάω να το κοιτάξω μήπως; :confused:

Από κάποιο όριο και κάτω... η συσκευή απενεργοποιεί την κάρτα μνήμης. Αν κάτι "τρέχει" συνεχώς στην κάρτα μνήμης, ίσως το κινητό "κολλάει" με την απενεργοποίησή της, ΑΛΛΑ αυτό νομίζω συμβαίνει κοντά στο 10%...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μονο αυτο το κινητο :) kai το μεγεθος ΟΧΙ δεν με προβλιματιζει πια γιατι δεν ειναι μονο ενα κινητο εχουμε πει ειναι εργαλειο :)

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ... Άσε που το κινητό "πουλάει" σε μούρη. Μόνο ένας ΑΠΛΥΤΩΣ άσχετος (ή ζηλιάρης... χεχε) θα είχε οτιδήποτε αρνητικό να πει... ;)

 

P.S.: ΆΨΟΓΟ το σχόλιο του kirileman, και το τοποθέτησε υπέροχα!

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...