Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

loipon....

An krino apo to bt800 (Jabra) to problima einai tou heandfree dioti to idio ginotan me to sigkekrimeno hf kai meta apo anavathmisi logismikou (epanalamvano anavathmisi tou bt800) to provlima me to + lithike....

opote mallon to provlima den einai tou 9000 alla tou bt hf

οκ αυτο ρωταω και εγω το εχεις δοκιμασει και το εχεις δει σιγουρα οτι τωρα το (+) εμφανιζεται στην οθονη του jabra bt800 με το 9000?

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οκ αυτο ρωταω και εγω το εχεις δοκιμασει και το εχεις δει σιγουρα οτι τωρα το (+) εμφανιζεται στην οθονη του jabra bt800 με το 9000?

ne... exo kanei to upgrade kai doulevei apsoga....

vevea den tha mporouse na iparxei upgrade xoris bug.....

I donisi (meta to upgrade tou jabra) den doulevei para mono an epileksis os ixo klisis to "from phone"....... :O

 

Ke se e-mail pou steilame stin jabra i apantisi tous itan.. (akouson akouson)

NA KANOUME DOWNGRADE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

OPA OPA OPA........

gia na eimaste akriveis se afta pou leme.....

DEN exo to 9000.. exo to JASJAR etsi???

kai to provlima lithike xoris na kano kanena upgrade sto tilefono.....

mono sto hf.....

Episis na toniso oti to idio provlima eixe kai ena filaraki me to 2020i kai tou lithike kanontas upgrade to jabra.... (giafto sou leo oti einai to hf kai oxi tou tilefonou provlima)

 

That's all falks!!!

-----------------------------------------------

Current Multimedia BOX.: HTC ARTEMIS - P3300 :tease:

-----------------------------------------------

(mou kopsane ta polla polla.... ;-(( )

Link to comment
Share on other sites

ne... exo kanei to upgrade kai doulevei apsoga....

vevea den tha mporouse na iparxei upgrade xoris bug.....

I donisi (meta to upgrade tou jabra) den doulevei para mono an epileksis os ixo klisis to "from phone"....... :O

 

Ke se e-mail pou steilame stin jabra i apantisi tous itan.. (akouson akouson)

NA KANOUME DOWNGRADE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

OPA OPA OPA........

gia na eimaste akriveis se afta pou leme.....

DEN exo to 9000.. exo to JASJAR etsi???

kai to provlima lithike xoris na kano kanena upgrade sto tilefono.....

mono sto hf.....

Episis na toniso oti to idio provlima eixe kai ena filaraki me to 2020i kai tou lithike kanontas upgrade to jabra.... (giafto sou leo oti einai to hf kai oxi tou tilefonou provlima)

 

That's all falks!!!

μια απο τα ιδια και εγω και εχω το 9000.

το + δουλευει κανονικα μετα το update στο bt800!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έκανα τις προσθήκες, αλλά G δεν είδα στο 9000 φίλε μου... Στο xda πολλοί δεν το κατάφεραν, και όσοι το είπαν δεν είναι σίγουροι.

Το ιδιο κι εγω! Μαλλον δεν ειναι για wm5 σαν το 9000. Στα αλλα μαλλον δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έκανα τις προσθήκες, αλλά G δεν είδα στο 9000 φίλε μου... Στο xda πολλοί δεν το κατάφεραν, και όσοι το είπαν δεν είναι σίγουροι.

 

Δεν έχω κάνει δοκιμές να δω ότι όντως συνδέθηκε σε G παρά μόνον στην ταχύτητα που συνδέθηκε με την διπλάσια. Φαντάζομαι όμως ότι για να μου έδειξε μεγαλύτερη ταχύτητα τότε θα συνδέθηκε με G. Το router το έχω σε dual mode (Β και G).

Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει δοκιμές να δω ότι όντως συνδέθηκε σε G παρά μόνον στην ταχύτητα που συνδέθηκε με την διπλάσια. Φαντάζομαι όμως ότι για να μου έδειξε μεγαλύτερη ταχύτητα τότε θα συνδέθηκε με G. Το router το έχω σε dual mode (Β και G).

Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα επανέλθω...

 

βρε συ με υποθέσεις μας τα λες όλα αυτα;

 

Καταρχήν βάλε το ρουτερ σε G ONLY, και δοκίμασε να συνδεθείς. Δεν θα τα καταφέρεις. Το δοκίμασα 4 φορές, χωρίς αποτέλεσμα. Όταν το έβαζα b & g τότε συνδεόταν με το 9000 με b.

 

Αυτό φαίνεται και στα settings του router σου στις συνδεδεμένες συσκευές. Το 9000 μου το βάζει πάντα στα 11 Mbps, τον υπολογιστή στα 100 Mbps (Ethernet).

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

"Μα δε συγκρίνονται τα δύο αυτα...:blink: Αν είσαι ΟΚ με το ποσό, εννοείται ότι θα πας για το Qtek 9000 με κλειστά μάτια! :happy: Σε κάθε άλλη περίπτωση, το S200 είναι πολύ πιο μικρό, με καλύτερη κάμερα, αλλά κανένα άλλο σημείο όπου να υπερτερεί... έστω κι αν έχει μισή τιμή. :-Ρ

 

Thanks me boi8ises arketa malon aurio 8a to exo....:)

Link to comment
Share on other sites

βρε συ με υποθέσεις μας τα λες όλα αυτα;

 

Καταρχήν βάλε το ρουτερ σε G ONLY, και δοκίμασε να συνδεθείς. Δεν θα τα καταφέρεις. Το δοκίμασα 4 φορές, χωρίς αποτέλεσμα. Όταν το έβαζα b & g τότε συνδεόταν με το 9000 με b.

 

Αυτό φαίνεται και στα settings του router σου στις συνδεδεμένες συσκευές. Το 9000 μου το βάζει πάντα στα 11 Mbps, τον υπολογιστή στα 100 Mbps (Ethernet).

Είπαμε, το κινητό Δεν μπορεί να υποστηρίζει το "πρότυπο" g. Μπορεί όμως με τις αλλαγές για διαφορετική cache μνήμη κλπ, να υποστηρίξει μια κάποια Πιο γρήγορη ταχύτητα.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα είμαι και εγω ένας ευτυχισμένος κάτοχος του 9000 :D .

Ερώτηση: Οι ανοιχτές εφαρμογές πως κλείνουν; πχ ο media player (πατώντας το x πάνω δεξιά, η εφαρμογή δεν κλείνει αλλά μένει ανοιχτή στο background)

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα είμαι και εγω ένας ευτυχισμένος κάτοχος του 9000 :D .

Ερώτηση: Οι ανοιχτές εφαρμογές πως κλείνουν; πχ ο media player (πατώντας το x πάνω δεξιά, η εφαρμογή δεν κλείνει αλλά μένει ανοιχτή στο background)

Mε γειες! :)

Χαρακτηριστικό των Windows. Πας Start > Settings > tab "System" > Memory > tab "Running Programs".

Θα σου πρότεινα όμως να βάλεις κάποιον task manager έτσι ώστε πατώντας το "X" πραγματικά να κλείνει η εφαρμογή. Δες τα Μagic Button και Handy Switcher.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Mε γειες! :)

Χαρακτηριστικό των Windows. Πας Start > Settings > tab "System" > Memory > tab "Running Programs".

Θα σου πρότεινα όμως να βάλεις κάποιον task manager έτσι ώστε πατώντας το "X" πραγματικά να κλείνει η εφαρμογή. Δες τα Μagic Button και Handy Switcher.

Απλό ήταν τελικά. Που θα πάει θα το μάθω το μαραφέτι :p
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, το κινητό Δεν μπορεί να υποστηρίζει το "πρότυπο" g. Μπορεί όμως με τις αλλαγές για διαφορετική cache μνήμη κλπ, να υποστηρίξει μια κάποια Πιο γρήγορη ταχύτητα.

 

Που το διάβασες αυτό; 802.11b σημαίνει 11 Mbps. Καμία αλλαγή στη registry δεν μπορεί να αυξήσει αυτή την ταχύτητα, αν δεν υπάρχει προεγκατεστημένη υποστήριξη για g. Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει και καλό είναι να μην παρερμηνεύουμε όσα διαβάζουμε στο νετ. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κανείς να μου πεί γιατί στον κόρακα όταν το συνδέω με usb, μπορώ να μπώ κανονικά στο irc και σε σελίδες μέσω opera, αλλά ο explorer πάντα μου δίνει "page not found"; Αρχικά τουλάχιστον δεν το έκανε... :s

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Που το διάβασες αυτό; 802.11b σημαίνει 11 Mbps. Καμία αλλαγή στη registry δεν μπορεί να αυξήσει αυτή την ταχύτητα, αν δεν υπάρχει προεγκατεστημένη υποστήριξη για g. Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει και καλό είναι να μην παρερμηνεύουμε όσα διαβάζουμε στο νετ. ;)

Νομίζω ότι δεν παρατήρησες την προηγούμενη αναφορά μου στο Ίδιο θέμα. Τυχαίνει να ασχολούμαι πολύ με την ασύρματη τεχνολογιά. Για να λήξει:

 

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι το όριο των 11Mbps ξεπερνάται. Σαφώς και δε συμβαίνει αυτό!

 

Είπα συνοπτικά, και εξηγώ πάλι πιο αναλυτικά: Ότι το είδος της διαχείρισης της cache μνήμης, και του MTU (είναι μια μονάδα που καθορίζει το πόσα Bytes θα αποστέλλονται σε κάθε ασύρματο "πακέτο"), μπορεί να είναι σε τέτοια επίπεδα, που να επιτυγχάνουν την καλύτερη απόδοση (π.χ. σε οριακές αποστάσεις κάλυψης/φόρτο της λίστας συνδεδεμένων συσκευών και ενεργών συνδέσεων σε περίπτωση HotSpots κλπ) και ασφάλεια από υποκλοπή (τα μικρότερα πακέτα, έχουν λιγότερες πιθανότητες υποκλοπής απο εξελιγμένα συστήματα που μπορούν να Σπάσουν το WPA και ΚΥΡΙΩΣ το παλαιότερο WEP encryption) αλλά αυτό είναι εις βάρος της ταχύτητας. Φθάνεις δηλαδή, π.χ. στα 6Mbps. Το ίδιο το IEEE (οργανισμός προτυποποίησης) αναφέρει ότι το b έχει μικρή ταχύτητα και μεγάλη ασφάλεια, το g μεγάλη ταχύτητα και ελάχιστα Μικρότερη ασφάλεια (αν και μιλάμε για κρίσιμες περιπτώσεις). Θέτοντας λοιπόν άλλες παραμέτρους στα στοιχεία αυτά (ΑΝ ΔΕΙΣ, ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΗΣ REGISTRY ΠΟΥ ΠΡΟΤΑΘΗΚΑΝ, ΕΧΟΥΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ CACHE ΚΛΠ) είναι ΠΑΡΑ πολύ δυνατό, το να πετυχαίνεις καλύτερες ταχύτητες "κοντά" στα 11Mbps π.χ. 8-10Mbps. Το κυριότερο, έχεις γρηγορότερη "απόκριση" στην ανταλλαγή δεδομένων, δηλαδή μικρότερο ping, και αυτό που λέμε lag.

 

Η πρόταση που έκαναν πολλοί το "να ελέγξετε τη γραμμή στο xxx dsl site..." δείχνει ακριβώς αυτό. Όταν κάποιος έπιανε από το κινητό για όλη τη διαδικασία (μέσω της διαδικασίας, και με γρήγορη DSL) κοντά 300Kbps (προσοχή, αυτό σημαίνει μόλις 0,3Mbps) μετά την αλλαγή έπιανε περίπου 600Kbps. Το λάθος, ήταν να λένε ότι "ενεργοποιήθηκε το G" (που ως δια μαγείας απέκτησε το κινητό μας...) ενώ η αλλαγή αυτή είναι από 0,3Mbps στα 0,6Mbps... ελάχιστα δηλαδή ποσά σε σχέση με τα 54Mbps (ή αλλιώς 54000Kbps) του προτύπου 802.11g! Αλλάζουν όμως πολλά άλλα, που καθιστούν Και την εμπειρία μεταξύ PDA-Υπολογιστή Και μεταξύ PDA-Internet πιο ολοκληρωμένη. Εγώ πρότεινα απλώς να το ψάξετε και να το επιβεβαιώσετε. Και μίλησα για ταχύτητες LAN, δηλαδή να δοκιμάσετε ασύρματη αντιγραφή μεγάλου αρχείου, Πριν την αλλαγή, και Μετά την αλλαγή... με έναν μετρητή τύπου DU-Meter.

 

Υπάρχει λοιπόν κάτι ενδιάμεσο, ή το έχω παρερμηνεύσει; ;)

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν παρατήρησες την προηγούμενη αναφορά μου στο Ίδιο θέμα. Τυχαίνει να ασχολούμαι πολύ με την ασύρματη τεχνολογιά. Για να λήξει:

 

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι το όριο των 11Mbps ξεπερνάται. Σαφώς και δε συμβαίνει αυτό!

 

Είπα συνοπτικά, και εξηγώ πάλι πιο αναλυτικά: Ότι το είδος της διαχείρισης της cache μνήμης, και του MTU (είναι μια μονάδα που καθορίζει το πόσα Bytes θα αποστέλλονται σε κάθε ασύρματο "πακέτο"), μπορεί να είναι σε τέτοια επίπεδα, που να επιτυγχάνουν την καλύτερη απόδοση (π.χ. σε οριακές αποστάσεις κάλυψης/φόρτο της λίστας συνδεδεμένων συσκευών και ενεργών συνδέσεων σε περίπτωση HotSpots κλπ) και ασφάλεια από υποκλοπή (τα μικρότερα πακέτα, έχουν λιγότερες πιθανότητες υποκλοπής απο εξελιγμένα συστήματα που μπορούν να Σπάσουν το WPA και ΚΥΡΙΩΣ το παλαιότερο WEP encryption) αλλά αυτό είναι εις βάρος της ταχύτητας. Φθάνεις δηλαδή, π.χ. στα 6Mbps. Το ίδιο το IEEE (οργανισμός προτυποποίησης) αναφέρει ότι το b έχει μικρή ταχύτητα και μεγάλη ασφάλεια, το g μεγάλη ταχύτητα και ελάχιστα Μικρότερη ασφάλεια (αν και μιλάμε για κρίσιμες περιπτώσεις). Θέτοντας λοιπόν άλλες παραμέτρους στα στοιχεία αυτά (ΑΝ ΔΕΙΣ, ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΗΣ REGISTRY ΠΟΥ ΠΡΟΤΑΘΗΚΑΝ, ΕΧΟΥΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ CACHE ΚΛΠ) είναι ΠΑΡΑ πολύ δυνατό, το να πετυχαίνεις καλύτερες ταχύτητες "κοντά" στα 11Mbps π.χ. 8-10Mbps. Το κυριότερο, έχεις γρηγορότερη "απόκριση" στην ανταλλαγή δεδομένων, δηλαδή μικρότερο ping, και αυτό που λέμε lag.

 

Η πρόταση που έκαναν πολλοί το "να ελέγξετε τη γραμμή στο xxx dsl site..." δείχνει ακριβώς αυτό. Όταν κάποιος έπιανε από το κινητό για όλη τη διαδικασία (μέσω της διαδικασίας, και με γρήγορη DSL) κοντά 300Kbps (προσοχή, αυτό σημαίνει μόλις 0,3Mbps) μετά την αλλαγή έπιανε περίπου 600Kbps. Το λάθος, ήταν να λένε ότι "ενεργοποιήθηκε το G" (που ως δια μαγείας απέκτησε το κινητό μας...) ενώ η αλλαγή αυτή είναι από 0,3Mbps στα 0,6Mbps... ελάχιστα δηλαδή ποσά σε σχέση με τα 54Mbps (ή αλλιώς 54000Kbps) του προτύπου 802.11g! Αλλάζουν όμως πολλά άλλα, που καθιστούν Και την εμπειρία μεταξύ PDA-Υπολογιστή Και μεταξύ PDA-Internet πιο ολοκληρωμένη. Εγώ πρότεινα απλώς να το ψάξετε και να το επιβεβαιώσετε. Και μίλησα για ταχύτητες LAN, δηλαδή να δοκιμάσετε ασύρματη αντιγραφή μεγάλου αρχείου, Πριν την αλλαγή, και Μετά την αλλαγή... με έναν μετρητή τύπου DU-Meter.

 

Υπάρχει λοιπόν κάτι ενδιάμεσο, ή το έχω παρερμηνεύσει; ;)

 

H πραγματικη ταχυτητα μεταφορας του wifi 802.11b ειναι περιπου 500 Κbyte/s (για το ipaq μου τουλαχιστον) κανει περιπου 15s για μεταφορα 7,5mb αρχειου.

Αρα πρεπει να εχω καπου στα 4Mbits γραμμη για να αρχισει για να με κοβει στα speed test, οποτε αυτοι που ειδαν βελτιωση απο τα 0.3Mbits στα 0.6Mbits, ειχαν καποιο προβλημα στις ρυθμισεις τους και δεν εφταιγε το προτυπο b. :!:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν παρατήρησες την προηγούμενη αναφορά μου στο Ίδιο θέμα. Τυχαίνει να ασχολούμαι πολύ με την ασύρματη τεχνολογιά. Για να λήξει:

 

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι το όριο των 11Mbps ξεπερνάται. Σαφώς και δε συμβαίνει αυτό!

 

Είπα συνοπτικά, και εξηγώ πάλι πιο αναλυτικά: Ότι το είδος της διαχείρισης της cache μνήμης, και του MTU (είναι μια μονάδα που καθορίζει το πόσα Bytes θα αποστέλλονται σε κάθε ασύρματο "πακέτο"), μπορεί να είναι σε τέτοια επίπεδα, που να επιτυγχάνουν την καλύτερη απόδοση (π.χ. σε οριακές αποστάσεις κάλυψης/φόρτο της λίστας συνδεδεμένων συσκευών και ενεργών συνδέσεων σε περίπτωση HotSpots κλπ) και ασφάλεια από υποκλοπή (τα μικρότερα πακέτα, έχουν λιγότερες πιθανότητες υποκλοπής απο εξελιγμένα συστήματα που μπορούν να Σπάσουν το WPA και ΚΥΡΙΩΣ το παλαιότερο WEP encryption) αλλά αυτό είναι εις βάρος της ταχύτητας. Φθάνεις δηλαδή, π.χ. στα 6Mbps. Το ίδιο το IEEE (οργανισμός προτυποποίησης) αναφέρει ότι το b έχει μικρή ταχύτητα και μεγάλη ασφάλεια, το g μεγάλη ταχύτητα και ελάχιστα Μικρότερη ασφάλεια (αν και μιλάμε για κρίσιμες περιπτώσεις). Θέτοντας λοιπόν άλλες παραμέτρους στα στοιχεία αυτά (ΑΝ ΔΕΙΣ, ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΗΣ REGISTRY ΠΟΥ ΠΡΟΤΑΘΗΚΑΝ, ΕΧΟΥΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ CACHE ΚΛΠ) είναι ΠΑΡΑ πολύ δυνατό, το να πετυχαίνεις καλύτερες ταχύτητες "κοντά" στα 11Mbps π.χ. 8-10Mbps. Το κυριότερο, έχεις γρηγορότερη "απόκριση" στην ανταλλαγή δεδομένων, δηλαδή μικρότερο ping, και αυτό που λέμε lag.

 

Η πρόταση που έκαναν πολλοί το "να ελέγξετε τη γραμμή στο xxx dsl site..." δείχνει ακριβώς αυτό. Όταν κάποιος έπιανε από το κινητό για όλη τη διαδικασία (μέσω της διαδικασίας, και με γρήγορη DSL) κοντά 300Kbps (προσοχή, αυτό σημαίνει μόλις 0,3Mbps) μετά την αλλαγή έπιανε περίπου 600Kbps. Το λάθος, ήταν να λένε ότι "ενεργοποιήθηκε το G" (που ως δια μαγείας απέκτησε το κινητό μας...) ενώ η αλλαγή αυτή είναι από 0,3Mbps στα 0,6Mbps... ελάχιστα δηλαδή ποσά σε σχέση με τα 54Mbps (ή αλλιώς 54000Kbps) του προτύπου 802.11g! Αλλάζουν όμως πολλά άλλα, που καθιστούν Και την εμπειρία μεταξύ PDA-Υπολογιστή Και μεταξύ PDA-Internet πιο ολοκληρωμένη. Εγώ πρότεινα απλώς να το ψάξετε και να το επιβεβαιώσετε. Και μίλησα για ταχύτητες LAN, δηλαδή να δοκιμάσετε ασύρματη αντιγραφή μεγάλου αρχείου, Πριν την αλλαγή, και Μετά την αλλαγή... με έναν μετρητή τύπου DU-Meter.

 

Υπάρχει λοιπόν κάτι ενδιάμεσο, ή το έχω παρερμηνεύσει; ;)

 

Είμαι λάτρης των αναλυτικών επεξηγήσεων και στην περίπτωση αυτή, κατανοώ οτι άλλο έλεγα εγώ και σε άλλο αναφερόσουν εσύ. Συμφωνούμε λοιπόν στο οτι με τα μέχρι στιγμής δεδομένα από το xda-devs, δεν έχουμε g στα 9000 μας. :(

 

Ψάχνουμε λοιπόν για έναν τρόπο να μεταβάλλουμε τις ρυθμίσεις MTU, Cache για να αυξήσουμε την πραγματική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων που προσφέρει το 802.11b στη συσκευή μας. :) Κάτι τέτοιο θεωρητικά γίνεται, αρκεί να ελέγξουμε διεξοδικά τους παράγοντες που προανέφερα και αυτοί βέβαια να επιτρέπουν περιθώρια βελτίωσης, τα οποία όμως απορώ γιατί να μην τα έχουν εφαρμόσει οι τεχνικοί της HTC. Γιατί να περιορίζουν το κινητό δηλαδή να "τρέχει" πιο αργά στο WiFi, ενώ μπορεί πιο γρήγορα; Μπαταρία; Δε νομίζω θα μπορούσαν να το κάνουν και από αλλού. Αξιοπιστία; Αμφιβάλλω οτι μια μικρή αύξηση σε κάποιες ρυθμίσεις θα... κατάστρεφε την αξιοπιστία της WiFi λειτουργίας του 9000... Οπότε;

 

Τέσπα, ακόμα και για αυτό να μιλάμε που ψάχνεις, εγώ με τις αλλαγές δεν είδα καμία αλλαγή στις ταχύτητες... Ίδιες όπως και πριν. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που ειδαν βελτιωση απο τα 0.3Mbits στα 0.6Mbits, ειχαν καποιο προβλημα στις ρυθμισεις τους και δεν εφταιγε το προτυπο b. :!:

 

Όσο πιο χαμηλό σήμα δικτύου έχεις (δηλαδή όσο πιο μακριά βρίσκεσαι από το access point) τόσο λιγότερη ταχύτητα θα έχεις.

Δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις ρυθμίσεις και φυσικά και δεν φταίει το πρότυπο B.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ με υποθέσεις μας τα λες όλα αυτα;

 

Καταρχήν βάλε το ρουτερ σε G ONLY, και δοκίμασε να συνδεθείς. Δεν θα τα καταφέρεις. Το δοκίμασα 4 φορές, χωρίς αποτέλεσμα. Όταν το έβαζα b & g τότε συνδεόταν με το 9000 με b.

 

Αυτό φαίνεται και στα settings του router σου στις συνδεδεμένες συσκευές. Το 9000 μου το βάζει πάντα στα 11 Mbps, τον υπολογιστή στα 100 Mbps (Ethernet).

 

Μα δεν έκανα καμία υπόθεση στην αρχή. Ανέφερα το τι λένε και την πηγή των λεγόμενων. Αντίθετα η ταχύτητα όντως ανέβηκε, το δοκίμασα και αφού το είδα στο exec μου αυτό ανέφερα ότι γίνεται με σιγουριά. Ότι δηλαδή θα παρατηρήσει, όποιος το κάνει, αύξηση της ταχύτητας ειδικά σε όσους έχουν χαμηλή ταχύτητα λόγω απόστασης από το router.

 

Τέσπα τελικώς έκανα δοκιμές κι εγώ να δω αν θα συνδεθεί σε G αλλά τζίφος. Μόνο σε B. Μου φαίνεται περίεργο πάντως διότι κάποιοι στο xda developers υποστηρίζουν ότι συνδέθηκαν σε G.

 

Πάντως εμένα αυτή η αύξηση ταχύτητας και μόνο μου αρκεί μόνο με μια μικρή προσθήκη στο registry.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο χαμηλό σήμα δικτύου έχεις (δηλαδή όσο πιο μακριά βρίσκεσαι από το access point) τόσο λιγότερη ταχύτητα θα έχεις.

Δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις ρυθμίσεις και φυσικά και δεν φταίει το πρότυπο B.

 

Δεν διαφωνω, αλλα και παλι κατω απο 1024Kbps δυσκολα θα πεσει, μετα εισαι πλεον στο οριο της ακτινας, που σημαινει ενα μετρο πισω και βγηκες εκτος.

 

Επιπλεον δεν μπορεις να ανεβασεις την ενταση του σηματος μεσα απο την registry(οχι οτι ειπες κατι τετοιο) ειναι θεμα κεραιας, οπως και το προτυπο ειναι θεμα του chip που φοραει η καθε συσκευη.

 

Αυτο που εκανες ειναι απλα κολπακι διαχειρησης του σηματος που ισως να βοηθαει σε οριακες καταστασεις, οταν πια το σημα ειναι μεταξυ ζωης και θανατου :grin:, αλλα μην περιμενεις και θαυματα.

 

Υ.Γ Μην πιστευεις οτι διαβαζεις στο internet, καπου διαβασα οτι μπορεις να βρασεις αυγο με κινητο τηλεφωνο. :X

Link to comment
Share on other sites

:X :X :X ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!! :X :X :X

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

:X :X :X ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!! :X :X :X

 

Welcome to the club :D

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

:X :X :X ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!! :X :X :X

 

Συγκλονννίστικες και εσύ βλέπω!!!

Τι σας κάνει πια σας μαγεύει;;;

:ninja: ΛοΛ

:) Καλορίζικο!

Και όταν τελειώσεις με τις εφαρμογές

βάλε το http://www.pocketpcfreewares.com/en/index.php?soft=552

και δίξε μας την Today screen σου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=92308

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

:X :X :X ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!! :X :X :X

Ελα ρε συ τωρα κινητο...

...Κινητο ειναι το Νοκια 1100.

Το 9000 ειναι κορυφαιο pocketpc, με phone δυνατοτητες!

Αν ειχε και 1 διδυμο χωρις καμερες και phone δυνατοτητες κοστιζε και 650ε δεν θα ηταν και ασχημα, αλλωστε τα κανονικα ppc πουλανε πολυ περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει οτι όταν η μπαταρία πέσει κάτω απο το 30% η συσκευή κλείνει. Συμβαίνει και στους υπόλοιπους; Να πάω να το κοιτάξω μήπως; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει οτι όταν η μπαταρία πέσει κάτω απο το 30% η συσκευή κλείνει. Συμβαίνει και στους υπόλοιπους; Να πάω να το κοιτάξω μήπως; :confused:

 

Δεν συμβαίνει αυτό κανονικά.

Εμένα κρατάει μέχρι να παέι 0%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...