Jump to content

[S6] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.. Εχω να ασχοληθώ πολύ καιρο με το κινητό λόγω έλλειψης χρόνου, παρ ολα αυτά βρήκα χρόνο το ΣΚ και περασα την 6αρα στο s6 μου... Εχει βγει ροοτ για αυτη την εκδοση;; Εχω την εκδοση XXU3DPAD ..

 

Ευχαιρστω :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 322
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα.. Εχω να ασχοληθώ πολύ καιρο με το κινητό λόγω έλλειψης χρόνου, παρ ολα αυτά βρήκα χρόνο το ΣΚ και περασα την 6αρα στο s6 μου... Εχει βγει ροοτ για αυτη την εκδοση;; Εχω την εκδοση XXU3DPAD ..

 

Ευχαιρστω :)

 

Για KNOX 0x1 υπάρχει αλλά για KNOX 0x0 δεν υπάρχει και μπορεί να μην υπάρξει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Για KNOX 0x1 υπάρχει αλλά για KNOX 0x0 δεν υπάρχει και μπορεί να μην υπάρξει ποτέ.

 

Ναι δεν εχω προβλημα να γραψει ο KNOX ! Εχεις καποιο λινκ μηπως ; :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχω προβλημα να γραψει ο KNOX ! Εχεις καποιο λινκ μηπως ; :)

 

Και εμενα με ενδιαφερει, εχεις καποιος λινκ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το βράδυ θα δοκιμάσω στο δικό μου και θα γράψω.

Τώρα είμαι με την beta 6.0.1.

Θα περάσω την XEF 6.0.1 και θα σας πω.

Για knox δεν με νοιάζει γιατί έχω γραμμένο μετρητή από την αρχή που αγόρασα το κινητό.

 

Edit. KNOX 0X1

Απ ότι διαβάζω ο Chainfire έχει βγάλει CF-Auto-Root συμβατό για την 6αρα

Το περνάς κατευθείαν με odin και είσαι έτοιμος

https://download.chainfire.eu/733/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-zeroflte-zerofltexx-smg920f.zip

 

Αλλιώς περνάς twrp recovery για την DPAD

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=65564569&postcount=316

 

και μετά μέσω recovery supesu beta v2.68

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Αύριο το βράδυ θα δοκιμάσω στο δικό μου και θα γράψω.

Τώρα είμαι με την beta 6.0.1.

Θα περάσω την XEF 6.0.1 και θα σας πω.

Για knox δεν με νοιάζει γιατί έχω γραμμένο μετρητή από την αρχή που αγόρασα το κινητό.

 

Edit. KNOX 0X1

Απ ότι διαβάζω ο Chainfire έχει βγάλει CF-Auto-Root συμβατό για την 6αρα

Το περνάς κατευθείαν με odin και είσαι έτοιμος

https://download.chainfire.eu/733/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-zeroflte-zerofltexx-smg920f.zip

 

Αλλιώς περνάς twrp recovery για την DPAD

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=65564569&postcount=316

 

και μετά μέσω recovery super super beta v2.68

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053

Με τον δεύτερο τρόπο έκανα ρουτ στο note 5 στην 6.0.1 όλα καλά, βγάζει και ο arter97 custom kernel mm για το s6 κροτιδα θα γίνει το τηλέφωνο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα παιδιά!

είναι η πρώτη φορά πού γραφώ. σήμερα κατάφερα και έκανα μπάχαλο το s6 πήγα να περάσω μια custom rom και από ότι είδα μετά αντί να περάσω για sm-g920f πέρασα για sm-g925f από τότε το touch δουλεύει ανάποδα δήλα πατάς δίεση και βγάζει αστέρι θες 9 πρέπει να πατισεις 7 ιπαρχει λιση?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά!

είναι η πρώτη φορά πού γραφώ. σήμερα κατάφερα και έκανα μπάχαλο το s6 πήγα να περάσω μια custom rom και από ότι είδα μετά αντί να περάσω για sm-g920f πέρασα για sm-g925f από τότε το touch δουλεύει ανάποδα δήλα πατάς δίεση και βγάζει αστέρι θες 9 πρέπει να πατισεις 7 ιπαρχει λιση?

 

να φλασαρεις μεσω odin μια επισημη απο το samfirmware?σαν αυτη http://www.sammobile.com/firmwares/download/67829/G920FXXS3DPB2_G920FXEU3DPB1_XEU/

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει φιλε αλα τιπωτα! αλη λιση?

μεχρι που εκανα και διορθωση με kies

Κάνε factory reset από το recovery αν δεν στρώσει βάλε ξανά την μαμά και πάλι factory reset.

Έχει κρατήσει τους drivers από την λάθος rom.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μπορει καποιος να μου πει ς πως μπορουμε να ξερουμε ΣΙΓΟΥΡΑ αν σε αυτα τα κινητα της νεας γενιας s7- s6 κλπ αν τους περασουμε μαμα ρομ με το odin αν δεν θα γραψει το KNOX ??

Γιατι παλια δεν εγραφε τωρα σε αυτα τι γινεται ?? Το ρωταω να δω αν βγει κανα μεγαλο update και αργει λογο branded που ειναι το δικο μου να ξερω τι θα συμβει θελω να περασω αλλη ρομ unbranded αν θα γραψει ο knox η οχι και δεν θα εχω εγγυηση...?? ;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μπορει καποιος να μου πει ς πως μπορουμε να ξερουμε ΣΙΓΟΥΡΑ αν σε αυτα τα κινητα της νεας γενιας s7- s6 κλπ αν τους περασουμε μαμα ρομ με το odin αν δεν θα γραψει το KNOX ??

Γιατι παλια δεν εγραφε τωρα σε αυτα τι γινεται ?? Το ρωταω να δω αν βγει κανα μεγαλο update και αργει λογο branded που ειναι το δικο μου να ξερω τι θα συμβει θελω να περασω αλλη ρομ unbranded αν θα γραψει ο knox η οχι και δεν θα εχω εγγυηση...?? ;);)

 

Στο 99% των περιπτώσεων δε γράφει αλλά υπάρχουν μεμονωμένα περιστατικά στα οποία έχει γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,είμαι root σε 5.1.1 OH2 με wngineering bootloader και Unikernel .Γνωριζει κάποιος πως να μου πει πως να πάω στην 6.0.1 χωρίς να γράψει ο KXOX;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,είμαι root σε 5.1.1 OH2 με wngineering bootloader και Unikernel .Γνωριζει κάποιος πως να μου πει πως να πάω στην 6.0.1 χωρίς να γράψει ο KXOX;

 

Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και ψάχνω για το ακριβώς ίδιο πράγμα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει γνωστός κάποιος τρόπος. Μια σκέψη που έχω είναι η εξής: (Βασικά είναι ο τρόπος που πήγα από την 4.4.2 στην 5.0.1 στο S4)

 

Φλασάρεις την 6.0.1 με Mobile Odin με reboot to download mode. Αυτό φλασάρει μόνο την ROM χωρίς recovery και bootloader. Γι αυτό είναι σημαντικό να γίνει reboot σε download mode και όχι κανονικό γιατί θα πέσει σε bootloop.

 

Στη συνέχεια φλασάρεις τον bootloader της 6 με Odin και κάνεις reboot.

 

Υποθετικά αυτό δεν θα πειράξει τον KNOX αφού φλασάρεις τον επίσημο bootloader. Με τρώει το χέρι μου να το δοκιμάσω εδώ και καιρό αλλά σκέφτομαι ότι αν ήταν τόσο εύκολο ένας dev στο xda θα το είχε σκεφτεί ήδη. Έχω ρωτήσει και στο xda αλλά δεν ξέρει κανείς για αυτή τη περίπτωση. Κάνω υπομονή μέχρι το Πάσχα λοιπόν. Αν δεν έχει βγει τίποτα μέχρι τότε (που είναι και το πιθανότερο) θα τον ρίξω το ρημάδι το KNOX και να πάει να...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και ψάχνω για το ακριβώς ίδιο πράγμα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει γνωστός κάποιος τρόπος. Μια σκέψη που έχω είναι η εξής: (Βασικά είναι ο τρόπος που πήγα από την 4.4.2 στην 5.0.1 στο S4)

 

Φλασάρεις την 6.0.1 με Mobile Odin με reboot to download mode. Αυτό φλασάρει μόνο την ROM χωρίς recovery και bootloader. Γι αυτό είναι σημαντικό να γίνει reboot σε download mode και όχι κανονικό γιατί θα πέσει σε bootloop.

 

Στη συνέχεια φλασάρεις τον bootloader της 6 με Odin και κάνεις reboot.

 

Υποθετικά αυτό δεν θα πειράξει τον KNOX αφού φλασάρεις τον επίσημο bootloader. Με τρώει το χέρι μου να το δοκιμάσω εδώ και καιρό αλλά σκέφτομαι ότι αν ήταν τόσο εύκολο ένας dev στο xda θα το είχε σκεφτεί ήδη. Έχω ρωτήσει και στο xda αλλά δεν ξέρει κανείς για αυτή τη περίπτωση. Κάνω υπομονή μέχρι το Πάσχα λοιπόν. Αν δεν έχει βγει τίποτα μέχρι τότε (που είναι και το πιθανότερο) θα τον ρίξω το ρημάδι το KNOX και να πάει να...

Ωχ!Περίπλοκο για μένα. Άραγε πως πάω σε official 6.0.1 χωρίς να γράψει ο KXOX? Φλασαρω με odin,αλλά τι φλασαρω, και με ποια σειρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να περάσω την eTerminator.

Πρέπει να περάσω κάποιο άλλο kernel ή να το αφήσω στο "3.10.61-4497415 dpi@SWDD6118#1 64-bit" που έχω τώρα (πληροφορία από Phone Info);

Αν είναι να αλλάξω τι μου προτείνετε να βάλω;

Ευχαριστώ.

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και ψάχνω για το ακριβώς ίδιο πράγμα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει γνωστός κάποιος τρόπος. Μια σκέψη που έχω είναι η εξής: (Βασικά είναι ο τρόπος που πήγα από την 4.4.2 στην 5.0.1 στο S4)

 

Φλασάρεις την 6.0.1 με Mobile Odin με reboot to download mode. Αυτό φλασάρει μόνο την ROM χωρίς recovery και bootloader. Γι αυτό είναι σημαντικό να γίνει reboot σε download mode και όχι κανονικό γιατί θα πέσει σε bootloop.

 

Στη συνέχεια φλασάρεις τον bootloader της 6 με Odin και κάνεις reboot.

 

Υποθετικά αυτό δεν θα πειράξει τον KNOX αφού φλασάρεις τον επίσημο bootloader. Με τρώει το χέρι μου να το δοκιμάσω εδώ και καιρό αλλά σκέφτομαι ότι αν ήταν τόσο εύκολο ένας dev στο xda θα το είχε σκεφτεί ήδη. Έχω ρωτήσει και στο xda αλλά δεν ξέρει κανείς για αυτή τη περίπτωση. Κάνω υπομονή μέχρι το Πάσχα λοιπόν. Αν δεν έχει βγει τίποτα μέχρι τότε (που είναι και το πιθανότερο) θα τον ρίξω το ρημάδι το KNOX και να πάει να...

 

Απάντηση από XDA:

 

It won't work. Here is why;

 

Here it how KNOX counter works; If the bootloader detects an unsigned bootable image (recovery.img or boot.img) while booting the device, it trips to 1.

 

We need patch sepolicy since Android 6.0 (since Android 5.1 for Samsung devices) to apply the root which requisites patch the boot.img. Patching the boot.img makes it an unsigned bootable image. So, if we try to boot it, KNOX will trip to 1 anyway.

 

And there's no way to apply root without patch boot.img on Android 6.0

 

So, no luck until there's a new engineering bootloader which compaitable with Android 6.0 boot.img.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από XDA:

 

Δεν καταλαβαίνω και πολλά γιατί μιλάει Σουαχίλι αλλά κρατάω το ότι δεν γίνεται. Και γω αυτό περιμένω, μήπως βγει κάποιος engineering bootloader μέχρι το Πάσχα. Αν και δε νομίζω. Ο τελευταίος που βγήκε για την 5.0.2 διέρρευσε από υπάλληλο της Samsung και κατέβηκε σε χρόνο ντε τε από το ίντερνετ. Ευτυχώς πρόλαβε και τον πήρε ένας στο xda και συνέχισε η διάδοσή του. Δε νομίζω να αφήσει η Samsung να γίνει ξανά το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω το S6 (οχι το Edge) ρουταρισμένο. Είναι ελβετικό οπότε ακόμα έχω την 5,1,1. Ο Knox έχει γράψει οπότε δεν με νοιάζει να το "σκίσω". Εχει δοκιμάσει κανείς καμμιά custom rom, αξιόπιστη και σταθερή και μη ενεργοβόρα να του περάσω?

 

Ευχαριστώ

 

Εκεί κι εκει τα λένε αυτά. Κι εμένα με ψήνει να το ρουτάρω να σου πω την αλήθεια, αν δε βελτιωθεί δραματικά η μπαταρία και δεν ερθει το Samsung Pay στο UK.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω το S6 (οχι το Edge) ρουταρισμένο. Είναι ελβετικό οπότε ακόμα έχω την 5,1,1. Ο Knox έχει γράψει οπότε δεν με νοιάζει να το "σκίσω". Εχει δοκιμάσει κανείς καμμιά custom rom, αξιόπιστη και σταθερή και μη ενεργοβόρα να του περάσω?

 

Ευχαριστώ

 

Βάλε αυτήν εδώ, την έχω, απλά άπαιχτη, πανάλαφρη και προσθέτεις εσύ όσες και όποιες εφαρμογές από τις μαμά πιστεύεις ότι χρειάζεσαι μέσω του πακέτου add on που δίνει. Τρελή διάρκεια μπαταρίας. :)

 

(κάποιος mod να τα μεταφέρει στο αρμόδιο θέμα....)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Samsung Pay θα έρθει στο UK συντομα :)

 

τι ακριβώς είναι αυτό; :confused:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτήν εδώ, την έχω, απλά άπαιχτη, πανάλαφρη και προσθέτεις εσύ όσες και όποιες εφαρμογές από τις μαμά πιστεύεις ότι χρειάζεσαι μέσω του πακέτου add on που δίνει. Τρελή διάρκεια μπαταρίας. :)

 

(κάποιος mod να τα μεταφέρει στο αρμόδιο θέμα....)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τι ακριβώς είναι αυτό; :confused:

Φιλε για τι ωρες sot μιλαμε στο περίπου παντα γιατι όσους εχω δει με root, xposed amblify κτλπ ούτε μισαωρο παραπανω διαφορα δεν εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είναι η δεύτερη φορά που γραφώ σε forum για αυτο παρακαλώ αν είμαι σε λαθος νήμα τοποθετήστε σωστά!

 

έχω δυο s6 μια πιο παλιά ρομ είχε μέσα στο framework-res.apk δύο φωτο που τις χρισιμοπιουσε σαν background στα app η καινούργια δεν το έχει είμαι με την τελευταία carhdrom η όπια το έχει άσπρο πως μπορώ να το αλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είναι η δεύτερη φορά που γραφώ σε forum για αυτο παρακαλώ αν είμαι σε λαθος νήμα τοποθετήστε σωστά!

 

έχω δυο s6 μια πιο παλιά ρομ είχε μέσα στο framework-res.apk δύο φωτο που τις χρισιμοπιουσε σαν background στα app η καινούργια δεν το έχει είμαι με την τελευταία carhdrom η όπια το έχει άσπρο πως μπορώ να το αλαξω?

Έχει κάποια διαδικασία αλλά προπάντων πρέπει να γνωρίζεις από decompile - recombile ώστε να ανοίξεις και να κλείσεις το framework, γιατί χωρίς αυτό δεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια

εχω το s6 και androind 5.1.1.

Πάω να κάνω ενημέρωση λογισμικού και μου λέω οτι είναι ενημερωμένο.

Φίλος εχει ομως το android 6 και κάτι.

ΖΔεν εκανε τίποτα αυτός ρουτάρισμα και τέτοια.

Απο μονο του το τηλ.από ότι μου είπε εκανε ενημερωσεις λογισμικου και κάτι επανεκκινήσεις και εγινε.

πως είμαι λοιπόν ενημερωμένος εγω? πως μπορω να βάλω και εγω το 6?

εχω ενεργοποιημένες τις αυτόματες ενημερωσεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...