Jump to content

[S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την κατασταση στο θεμα της αυτονομιας στο S6 τη σωζει η οθονη που καιει πολυ λιγοτερο απο ο,τι οι αντιστοιχες ips.

Αν τα Galaxy ειχαν οθονες ips θα κλαιγαμε με μαυρο δακρυ...

Γενικα μετα το update του Αυγουστου τα πραγματα βελτιωθηκαν τρομακτικα. Θυμαμαι που ειχα παρει το πρωτο μου s6 edge τον Απρίλιο και επαθα ΣΟΚ απο το ποσο γρηγορα κατεβηκε η μπαταρια του πανω στο στησιμο.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως με μικτή χρήση βγάζω περίπου καθημερινά 3.30 ώρες. Άλλοτε θα πάει 2.30 άλλοτε 4. Πιο πάνω απλά δεν παίζει. Είμαι πουλάει συχνά με δεδομένα και τοποθεσίες πάντα ανοιχτές. Αλλά δεν με νοιάζει μιας και τη μέρα σχεδόν πάντα τη βγάζω. Και αν δω ότι δεν την βγάλω τραβάω μισή φόρτιση. Σιγά μην αγχωθουμε. Το θέμα είναι να δουλεύει σφερα και να το απολαμβάνεις. Ότι πάει καίει λέμε χαχα

 

και εγω παρομοια χρηση και ιδιοι χρονοι. Υπαρχουν μερες που βλεπω 2 ωρες οθονη αλλα και μερες με 4..απο εκει και πανω δυσκολα. με ομιλια ομως 1-2 ωρες και ολα ανοιχτα εκτος απο ΒΤ και nfc. κατα τα αλλα το βασικο ειναι ννα βγαζεις τη μερα..εγω τη βγαζω τωρα, αλλα αν θελω να παω μια προπονηση με ποδηλατο 4-5 ωρες με sportstracker-strava & BT handfree δε με βγαζει.. ποσο μαλλον καλοκαιρι.. Ομως ειναι απο τα κινητα που αν προσεξεις την παλευουν..απλα το lag με την εξοικονομηση ειναι σπαστικο και εκει μπερδευεται το πραγμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλοί χρόνοι sot παίζει μόνο με wifi, αλλιώς με δεδομένα δεν περνάς το 2ωρο.

 

Αυτό ισχύει γενικά για όλες τις συσκευές, όπως αν κλείσεις wifi & βλέπεις μόνο ταινίες θα κάνεις το απόλυτο ρεκόρ, αντίστοιχα αν παίζεις ένα βαρύ παιχνίδι ίσως όντως δεν θα περάσεις το 2ώρο.

 

Την κατασταση στο θεμα της αυτονομιας στο S6 τη σωζει η οθονη που καιει πολυ λιγοτερο απο ο,τι οι αντιστοιχες ips.

Αν τα Galaxy ειχαν οθονες ips θα κλαιγαμε με μαυρο δακρυ...

Γενικα μετα το update του Αυγουστου τα πραγματα βελτιωθηκαν τρομακτικα. Θυμαμαι που ειχα παρει το πρωτο μου s6 edge τον Απρίλιο και επαθα ΣΟΚ απο το ποσο γρηγορα κατεβηκε η μπαταρια του πανω στο στησιμο.

 

Εντάξει αν έβγαζε Qhd ips με 2600 μπαταρία, θα ήταν άξια της μοίρας της, ότι έχει πάθει δηλαδή η lg εδώ και 2 χρονιές.

Γενικά για να τα λέμε όλα, η samsung στις οθόνες της έχει κάνει τρομερή δουλειά και όσον αφορά την ενεργειακή κατανάλωση τους, το note 4 με Qhd πάνελ π.χ. είχε καλύτερη(ελαφρώς) αυτονομία από το 3 με Fhd πάνελ.

Από την άλλη εγκληματεί στη χωρητικότητα της μπαταρίας, φανταστείτε τι θα έκαναν τα s6/s6 edge αν είχαν μια μπαταρία στα 3200-3300 & το note 5 γύρω στα 4000.

Link to comment
Share on other sites

και εγω παρομοια χρηση και ιδιοι χρονοι. Υπαρχουν μερες που βλεπω 2 ωρες οθονη αλλα και μερες με 4..απο εκει και πανω δυσκολα. με ομιλια ομως 1-2 ωρες και ολα ανοιχτα εκτος απο ΒΤ και nfc. κατα τα αλλα το βασικο ειναι ννα βγαζεις τη μερα..εγω τη βγαζω τωρα, αλλα αν θελω να παω μια προπονηση με ποδηλατο 4-5 ωρες με sportstracker-strava & BT handfree δε με βγαζει.. ποσο μαλλον καλοκαιρι.. Ομως ειναι απο τα κινητα που αν προσεξεις την παλευουν..απλα το lag με την εξοικονομηση ειναι σπαστικο και εκει μπερδευεται το πραγμα.

Εξοικονόμηση ποτέ μέχρι ώρας! Δεν το μπορώ καθόλου! Έχω power bank όταν χρειαστεί οπότε το κουμπωνω και τέλος

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εξοικονόμηση ποτέ μέχρι ώρας! Δεν το μπορώ καθόλου! Έχω power bank όταν χρειαστεί οπότε το κουμπωνω και τέλος

 

δεν εχω πεισθει ακομα οτι αυτα δεν κανουν ζημια στις μπαταριες, και επειδη δεν αλλαζει η μπαταρια και επειδη δεν ειμαι καθολου κοντα σε σερβις, παει αλυσιδα το πραγμα! προτιμω να το βαζω ετσι και να του κανω μια φορτιση τη μερα σωστη παρα στον 1-1,5 χρονο να εχει χασει αποδοση τοση ωστε να μην εχω αυτονομια μετα.. (οχι οτι εχω σκοπο να το κρατησω 1,5 χρονο αλλα ποτε δεν ξερεις αν θα μπορεις να εχεις λεφτα ετσι οπως μας πανε...)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χτες το έβγαλα από φόρτιση 100% στις 12 το βράδυ και το πρωί στις 8 είχε 87% υπόλοιπο. Μου έφαγε 13% το βράδυ σε 8 ωρες. Όλα ανοικτά και το wifi κλειστό. Τα Google services γράφουνε total connection time 5 ώρες και 40 λεπτά. Τι παίζει; είναι φυσιολογικό το νούμερο αυτό ή να κοιτάξω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Χτες το έβγαλα από φόρτιση 100% στις 12 το βράδυ και το πρωί στις 8 είχε 87% υπόλοιπο. Μου έφαγε 13% το βράδυ σε 8 ωρες. Όλα ανοικτά και το wifi κλειστό. Τα Google services γράφουνε total connection time 5 ώρες και 40 λεπτά. Τι παίζει; είναι φυσιολογικό το νούμερο αυτό ή να κοιτάξω κάτι;

 

οταν λες ολα ανοιχτα, εννοεις οτι δεν ειχες airplane mode? μηπως ειχες και ανοιχτο 3G? αν ναι ισως ειναι οκ, αλλιως ειναι πολυ. Επισης πλαινη οθονη ηταν ανοιχτη?(αν μιλαμε για edge). Αν ναι ενα 7-8 το πολυ το τρωει η οθονη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χτες το έβγαλα από φόρτιση 100% στις 12 το βράδυ και το πρωί στις 8 είχε 87% υπόλοιπο. Μου έφαγε 13% το βράδυ σε 8 ωρες. Όλα ανοικτά και το wifi κλειστό. Τα Google services γράφουνε total connection time 5 ώρες και 40 λεπτά. Τι παίζει; είναι φυσιολογικό το νούμερο αυτό ή να κοιτάξω κάτι;

 

Διευκρινισε ακριβως τι εννοεις οταν λες ολα ανοιχτα για να σε βοηθησουμε!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Χτες το έβγαλα από φόρτιση 100% στις 12 το βράδυ και το πρωί στις 8 είχε 87% υπόλοιπο. Μου έφαγε 13% το βράδυ σε 8 ωρες. Όλα ανοικτά και το wifi κλειστό. Τα Google services γράφουνε total connection time 5 ώρες και 40 λεπτά. Τι παίζει; είναι φυσιολογικό το νούμερο αυτό ή να κοιτάξω κάτι;

 

Είναι κλασικό bug του Google Play Services. Κάποια εφαρμογή χρησιμοποίησε κάποιο service και αυτό παρέμεινε στη συνέχεια ανοιχτό. Αν είσαι rooted υπάρχει δοκιμασμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ολα ανοιχτα, εννοεις οτι δεν ειχες airplane mode? μηπως ειχες και ανοιχτο 3G? αν ναι ισως ειναι οκ, αλλιως ειναι πολυ. Επισης πλαινη οθονη ηταν ανοιχτη?(αν μιλαμε για edge). Αν ναι ενα 7-8 το πολυ το τρωει η οθονη.

Δεν το βάζω airplane Mode ποτέ. 3g ανοικτό με συγχρονισμόυς όλους. Wifi κλειστό και location στο wifi and mobile networks. Έχω το απλό s6. Δεν είμαι rooted, ακόμα.

Διευκρινισε ακριβως τι εννοεις οταν λες ολα ανοιχτα για να σε βοηθησουμε!

 

Είναι κλασικό bug του Google Play Services. Κάποια εφαρμογή χρησιμοποίησε κάποιο service και αυτό παρέμεινε στη συνέχεια ανοιχτό. Αν είσαι rooted υπάρχει δοκιμασμένη λύση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βάζω airplane Mode ποτέ. 3g ανοικτό με συγχρονισμόυς όλους. Wifi κλειστό και location στο wifi and mobile networks. Έχω το απλό s6. Δεν είμαι rooted, ακόμα.

 

Δηλαδη ειχες ανοιχτο 3G κανονικα και κλειστο wifi? γιατι? Αν απλα ηθελες να κανεις πειραμα ή αν δεν εχεις δικτυο κοντα σου, τοτε σιγουρα ειναι υψηλη καταναλωση αλλα πιθανη. Δεν θυμαμαι να το εχω δοκιμασει ετσι, με κλειστο 3G δε μου εχασε πανω απο 2-3%, δηλαδη ουτε wifi ουτε 3G. αλλα με ανοιχτο δεν ξερω. Απο την αλλη πιστευω οτι θα στρωσει το google services, εγω εχω κλεισει αυτοματα updates κτλ, τα κανω ολα καθε βραδυ ο,τι υπαρχει, εφοσον θελω βεβαια, και τελος.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όποτε βγαίνει update στα Google services play store κλπ σχεδόν πάντα στην αρχή έχουμε αυξημένη κατανάλωση. Μετά στρώνει
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειχες ανοιχτο 3G κανονικα και κλειστο wifi? γιατι? Αν απλα ηθελες να κανεις πειραμα ή αν δεν εχεις δικτυο κοντα σου, τοτε σιγουρα ειναι υψηλη καταναλωση αλλα πιθανη. Δεν θυμαμαι να το εχω δοκιμασει ετσι, με κλειστο 3G δε μου εχασε πανω απο 2-3%, δηλαδη ουτε wifi ουτε 3G. αλλα με ανοιχτο δεν ξερω. Απο την αλλη πιστευω οτι θα στρωσει το google services, εγω εχω κλεισει αυτοματα updates κτλ, τα κανω ολα καθε βραδυ ο,τι υπαρχει, εφοσον θελω βεβαια, και τελος.

Θα το δοκιμάσω και με airplane Mode τότε.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και με airplane Mode τότε.

 

με airplane και με πλαινη οθονη σβηστη ειχα 0 ή 1% απωλεια..με ανοιχτη την πλαινη κανα 6αρι με 7%.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χρήση μόνο wifi οθόνη αυτόματη φωτεινότητα 10%,συνχρονισμοι 2 mail,τοποθεσία ανοιχτή στη εξοικονόμηση και 20 λεπτά κλήσεις,για την δική μου χρήση είμαι πολύ ικανοποιημενος,s6 G920F22ad77e9d7ef054d2a6a8aa71d415b8b.jpg9de571bbc74662d882c62c136f2affed.jpg
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η μπαταρια με αυτους τους χρονους που βλεπω!!αν και η beta δεν εχει τελειοποιηθει!!!στο plus S6 ωρες μου βγαζει και μια φορα χτυπησα και 7 ωρες !!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η μπαταρια με αυτους τους χρονους που βλεπω!!αν και η beta δεν εχει τελειοποιηθει!!!στο plus S6 ωρες μου βγαζει και μια φορα χτυπησα και 7 ωρες !!!

 

Ποιο ειναι το plus S6;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ένας φίλος έχει το s6 το απλό και έχει ένα πρόβλημα με το quick charge. Όταν συνδέει τον φορτιστή του δεν τον αναγνωρίζει ως ταχυφορτιστή, αλλά ως απλό φορτιστή. Έχει εμφανιστεί σε εσάς παρόμοιο πρόβλημα; Και αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !:)

 

ΥΓ: Ο φίλος έχει κάνει ήδη ένα factory reset μήπως ήταν κάποιο bug του λογισμικού, αλλά δεν διορθώθηκε και επίσης δοκίμασε με άλλον φορτιστή από s6 edge και πάλι τίποτα.

Edited by NikoSoti

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ένας φίλος έχει το s6 το απλό και έχει ένα πρόβλημα με το quick charge. Όταν συνδέει τον φορτιστή του δεν τον αναγνωρίζει ως ταχυφορτιστή, αλλά ως απλό φορτιστή. Έχει εμφανιστεί σε εσάς παρόμοιο πρόβλημα; Και αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !:)

 

ΥΓ: Ο φίλος έχει κάνει ήδη ένα factory reset μήπως ήταν κάποιο bug του λογισμικού, αλλά δεν διορθώθηκε και επίσης δοκίμασε με άλλον φορτιστή από s6 edge και πάλι τίποτα.

Μάλλον το καλώδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως έχει αναφερθεί αλλά έρχομαι από S3. Πως μπορώ να δουλεύει το WiFi (για να λαμβάνει email και ειδοποιήσεις fb) μόνον όταν η οθόνη είναι ανοικτή και όχι όταν είναι κλειστή? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να απενεργοποιησουμε το fast charging η να αλλαξω φορτιστη;

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...