Jump to content

[S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια. Τριτη μερα με το κινητο και άρχισα να φοβαμαι μηπως παιζει κατι με την μπαταρία. Πρωτη μερα ενταξει το ανοίγω στο 33% με συγχρονισμους,σεταρισμα κλπ παρέδωσε πνεύμα μετα απο λίγες ωρες. Το βαζω το βραδυ της ίδιας μέρας να φορτιστεί,φορτίζει μεχρι 100% το ανοίγω,κανει αναβάθμιση στην τελευταια εκδοση ΟΤΑ,και οταν ανοίγει ξανα προσγειώνεται στο 86% ενω δεν είχανε περασει 20-30 λεπτα. Ολο το πρωτο βραδυ με ολα κλειστα έπεσε 1-2%.

 

Την δευτερη μερα ξεκίνησα απο το 85% αν θυμαμαι καλα, και με περίπου 1.40 ωρα οθονη και 1 ωρα και 10 λεπτα κλήσεις πηγε στο 9% πιο πολυ με wifi και ελαχιστο 3G. Το έβαλα παλι χτες βραδυ μα φορτιστεί,βγηκε 100%,έπαιξα παλι ελάχιστα λιγο με fb,αυτη τη φορα με δεδομένα,και πηγε στο 94%. Πήγα να απενεργοποίησω τα δεδομένα,αλλα κατα λαθος δεν πρόσεξα οτι δεν απενεργοποιήθηκαν ,οποτε μετα απο περίπου 8 ωρες δεδομένα 3G έχασα 20% και οθονη κλειστη.

 

Να αρχίσω να ανησυχω ή ειναι ακομα αρχή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς η Samsung τα έκανε μαντάρα αυτή την φορά. Αυτοκτονεί η εταιρία !

 

Αρα δεν εχει καποιο θεμα η συσκευη και πρεπει να αποδεχτώ τέτοιες αυτονομίες...;;;:cry:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι απόψεις διίστανται,έχοντας όλη την σειρά note από την αρχή μέχρι τώρα με μια παράκαμψη πριν ένα μήνα να έχω το s6 και ξανά πώληση για note4 ένα πράγμα έχω να πω μόνο,το s6 πέρα από ταχύτητα εκτέλεσης πραγμάτων μου έσπασε τα νεύρα από αυτονομία τόσο που μου είχε χαλάσει την όρεξη . Είναι απαράδεκτο από την Samsung να κάνει τέτοια λάθη κατασκευής κάτι που θα της κοστίσει. Λυπάμαι γιατί σαν γκατζετακιας ακουμπάω χρήματα δύο φορές το χρόνο και αυτή την φορά απλά ένιωσα ότι μου άρπαξε χρήματα μέσα από την τσέπη. Δίνω χρόνο να δω τι θα βγάλει από εδώ και πέρα και αν δεν ... υπάρχουν εταιρίες που προσπαθούν αρκετά για την κορφή .
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πολλά κρούσματα με ελαττωματικές παρτίδες.

Για τα πανηγύρια το quality control της Samsung.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει πια πουθενά ο έλεγχος. Είναι πιο φθηνά για τις εταιρίες από το να πληρώνουν προσωπικό να κάνει περιοδικό δειγματοληπτικό έλεγχο να τα βγάζουν κατευθείαν στην αγορά και ο 'tester" πια καταναλωτής όταν ανακαλύψει το οποιοδήποτε πρόβλημα να το επιστρέψει και να αντικατασταθεί. Απλά στην πορεία θεωρήσαμε ότι μπορούμε να κόψουμε και άλλο από τις αντικατάστασεις και κάτι που θα έπρεπε να επιστραφεί πίσω χωρίς πολλά πολλά τώρα δίνουμε μάχη για να αποδείξουμε την προβληματικότητα του προιόντος. Βέβαια αν αποτανθείς κατευθείαν στις εταιρίες έχεις περισσότερες πιθανότητες να εξυπηρετηθείς καλύτερα και να βρεις το δίκιο σου σε σχέση με το κατάστημα αγοράς που εκεί τις περισσοτέρες φορές σου κάνουν τον κινέζο ακόμα και σε προβλήματα που βγάζουν μάτια.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια,με νορμαλ χρηση ποσο βγαζει?γιατι το πηρε η νυφη μου και στην 2η φορτιση με την φωτεινοτητα κατω απο την μεση και πολυ...ηρεμη χρηση,της εβγαλε ενα 24ωρο..
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια,με νορμαλ χρηση ποσο βγαζει?γιατι το πηρε η νυφη μου και στην 2η φορτιση με την φωτεινοτητα κατω απο την μεση και πολυ...ηρεμη χρηση,της εβγαλε ενα 24ωρο..

 

Με νορμαλ χρηση βγαζεις 1 μερα ανετα!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

στην 5.1.1 πως αλλαζει η φορτιση απο γρηγορη σε νορμαλ?

 

Δεν αλλαζει σε απλη. Ειναι μονιμως στη γρηγορη. Αν θες απλη χρησιμοποιησε αλλο φορτιστη,

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις από την μπαταρία (SG S6 Edge):

1η φόρτιση μου κράτησε μια μέρα (~23h) με περίπου 4 ώρες οθόνη. Πολλά update, ψάξιμο, σχεδόν μόνο wifi, όχι κλήσεις.

2η φόρτιση, έχω 1 μέρα και 14 ώρες, με 2,5 ώρες οθόνη και 16% ακόμα. Πολύ λιγότερο ψάξιμο, χρήση wifi 60%. Χρησιμοποίησα και το Night Clock για 8 ώρες.

 

Φορτίζω στο 10%-15% και πάντα το βάζω σε airplane mode το βράδυ. Η πρώτη εντύπωση είναι ότι αν το σκαλίζεις θα σου βγάλει 4+ ώρες οθόνη, αλλά όχι μεγάλη αυτονομία (περίπου μια μέρα). Με λιγότερο σκάλισμα θα βγάλει ~3 ώρες οθόνη, αλλά μεγαλύτερη αυτονομία. Θα περιμένω και τον ασύρματο φορτιστή για να δω διαφορές, αν υπάρχουν. Χρησιμοποιώ τον φορτιστή του S3 που είναι στα 1Α.

 

Αρνητικό: Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει καθόλου Skype (είναι προεγκατεστημένο), χωρίς να είμαι καν συνδεδεμένος και χωρίς το ανοίξω καν (δεν είναι στα Recent Apps), ούτε μια φορά, μου έφαγε 3% μπαταρία. Δηλαδή πάνω από μια ώρα χρήσης ή αναμονής.

Edited by Catalyst_
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσο και να μην φαίνεται το edge έχει διαφορά στην μπαταρία σε σχέση με το απλό s6. Εγώ είμαι μόνιμα πάνω από 4 ώρες σε περίπου δύο μέρες χρήσης παιδιά.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις από την μπαταρία (SG S6 Edge):

1η φόρτιση μου κράτησε μια μέρα (~23h) με περίπου 4 ώρες οθόνη. Πολλά update, ψάξιμο, σχεδόν μόνο wifi, όχι κλήσεις.

2η φόρτιση, έχω 1 μέρα και 14 ώρες, με 2,5 ώρες οθόνη και 16% ακόμα. Πολύ λιγότερο ψάξιμο, χρήση wifi 60%. Χρησιμοποίησα και το Night Clock για 8 ώρες.

 

Φορτίζω στο 10%-15% και πάντα το βάζω σε airplane mode το βράδυ. Η πρώτη εντύπωση είναι ότι αν το σκαλίζεις θα σου βγάλει 4+ ώρες οθόνη, αλλά όχι μεγάλη αυτονομία (περίπου μια μέρα). Με λιγότερο σκάλισμα θα βγάλει ~3 ώρες οθόνη, αλλά μεγαλύτερη αυτονομία. Θα περιμένω και τον ασύρματο φορτιστή για να δω διαφορές, αν υπάρχουν. Χρησιμοποιώ τον φορτιστή του S3 που είναι στα 1Α.

 

Αρνητικό: Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει καθόλου Skype (είναι προεγκατεστημένο), χωρίς να είμαι καν συνδεδεμένος και χωρίς το ανοίξω καν (δεν είναι στα Recent Apps), ούτε μια φορά, μου έφαγε 3% μπαταρία. Δηλαδή πάνω από μια ώρα χρήσης ή αναμονής.

το skype μπορείς νομίζω να το παγώσεις απο τις ρυθμίσεις εφαρμογών. απλά μην το κάνεις update από το playstore, κάντο δηλαδή επαναφορά στην εργοστασιακή έκδοση, και μετά clear cache/διακοπή (και αν έχει απενεργοποίηση) και δεν θα σε απασχολήσει άλλο. μην κάνεις και ποτέ login

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις από την μπαταρία (SG S6 Edge):

1η φόρτιση μου κράτησε μια μέρα (~23h) με περίπου 4 ώρες οθόνη. Πολλά update, ψάξιμο, σχεδόν μόνο wifi, όχι κλήσεις.

2η φόρτιση, έχω 1 μέρα και 14 ώρες, με 2,5 ώρες οθόνη και 16% ακόμα. Πολύ λιγότερο ψάξιμο, χρήση wifi 60%. Χρησιμοποίησα και το Night Clock για 8 ώρες.

 

Φορτίζω στο 10%-15% και πάντα το βάζω σε airplane mode το βράδυ. Η πρώτη εντύπωση είναι ότι αν το σκαλίζεις θα σου βγάλει 4+ ώρες οθόνη, αλλά όχι μεγάλη αυτονομία (περίπου μια μέρα). Με λιγότερο σκάλισμα θα βγάλει ~3 ώρες οθόνη, αλλά μεγαλύτερη αυτονομία. Θα περιμένω και τον ασύρματο φορτιστή για να δω διαφορές, αν υπάρχουν. Χρησιμοποιώ τον φορτιστή του S3 που είναι στα 1Α.

 

Αρνητικό: Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει καθόλου Skype (είναι προεγκατεστημένο), χωρίς να είμαι καν συνδεδεμένος και χωρίς το ανοίξω καν (δεν είναι στα Recent Apps), ούτε μια φορά, μου έφαγε 3% μπαταρία. Δηλαδή πάνω από μια ώρα χρήσης ή αναμονής.

 

Αυτους τους χρονους αναμονης βγαζω κι εγω!

Οσο για το Skype μπορεις να το απενεργοποιησεις κανονικα!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Skype θα το κάνω disable από το μενού. Απλά για αρχή έχω αφήσει όσα περισσότερα για να δω πως πάει. Μόνο τα Google Play Games/Books/News/Movies/Hangouts/G+ που δεν χρησιμοποιώ έβγαλα κατευθείαν.
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό?

Εισαι σε λαθος θεμα φιλε!

 

Ξεκαθαρα κοιτα τους λογαριασμους που συγχρονιζουν και ας μεταφερθει στο σωστο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπό νορμάλ συνθήκες (καλό σήμα, όχι παιχνίδια και όχι τα πάντα όλα ανοιχτά μόνιμα), κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είχες +1 ώρα οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Υπό νορμάλ συνθήκες (καλό σήμα, όχι παιχνίδια και όχι τα πάντα όλα ανοιχτά μόνιμα), κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είχες +1 ώρα οθόνη.

 

Υπο τις συνθηκες που περιγραφεις το κινητο βαραει 2,5+ ωρες ανετα.

Και αν δε χρησιμοποιησεις καθολου data (δηλαδη χρησιμοποιεις μονο wifi) τοτε παει 4 ωρες.

Τα πραγματα αλλαζουν δραματικα οταν δεν εχει καλο σημα...

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα αλλαζουν δραματικα οταν δεν εχει καλο σημα...

 

Όπως σε όλες τις συσκευές βέβαια. ;)

 

Κρίμα, πάντως, για συσκευή ναυαρχίδα του 2015 να βγάζει τέτοιους χρόνους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλες τις συσκευές βέβαια. ;)

 

Κρίμα, πάντως, για συσκευή ναυαρχίδα του 2015 να βγάζει τέτοιους χρόνους.

 

Καλα μη νομιζεις οτι και οι υπολοιπες πανε καλυτερα.

One m9, LG G4, iPhone 6S αλλα και καποιες πλεον κινεζικες ακριβες ειναι πανω-κατω στα ιδια επιπεδα ενω και το Ζ3+ ειναι πολυ μακρια απο Ζ2 και Ζ3.

Μοναδικη οαση iPhone 6(S) Plus και καποια λιγα ακομα.

Η ταση της εποχης ειναι να βγαζει τη μερα η συσκευη με κανονικη χρηση και το βραδυ οπωσδηποτε φορτιση.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Υπο τις συνθηκες που περιγραφεις το κινητο βαραει 2,5+ ωρες ανετα.

Και αν δε χρησιμοποιησεις καθολου data (δηλαδη χρησιμοποιεις μονο wifi) τοτε παει 4 ωρες.

Τα πραγματα αλλαζουν δραματικα οταν δεν εχει καλο σημα...

 

Το τηλέφωνο είναι μόνο με 3G. Καθόλου WiFi. Είναι όλα ανοιχτά ( GPS όποτε το χρειαζομαι) 2 email με επιλογή push, αλλά 2 email με συγχρονισμό ανα ώρα. Σήμα συχνά κακό μιας και είμαι συνεχώς σε κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μη νομιζεις οτι και οι υπολοιπες πανε καλυτερα.

One m9, LG G4, iPhone 6S αλλα και καποιες πλεον κινεζικες ακριβες ειναι πανω-κατω στα ιδια επιπεδα ενω και το Ζ3+ ειναι πολυ μακρια απο Ζ2 και Ζ3.

Μοναδικη οαση iPhone 6(S) Plus και καποια λιγα ακομα.

Η ταση της εποχης ειναι να βγαζει τη μερα η συσκευη με κανονικη χρηση και το βραδυ οπωσδηποτε φορτιση.

 

Εγώ προσωπικά δεν ζητάω κάτι παραπάνω. Και μέχρι το επόμενο μεσημέρι να κρατούσε δηλαδή πάλι θα το φόρτιζα το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν ζητάω κάτι παραπάνω. Και μέχρι το επόμενο μεσημέρι να κρατούσε δηλαδή πάλι θα το φόρτιζα το βράδυ!

 

Δεκτον και σεβαστο!

Εγω θελω με μετρια χρηση να με βγαζει ανετα μερα ετσι ωστε οταν χρειαστει να το ζορισω να μου βγαλει παλι την ημερα.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...