Jump to content

[S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Λοιπον εχω το s6 edge 3 μηνες. Στην αρχη ολα καλα με την μπαταρια το ειχα σε αδρανεια το βραδυ και το πολυ να εχανε 1% καμια φορα δεν εχανε και καθολου ωσπου πριν ενα μηνα ειχα 40% μπαταρια και το πρωι ειχε κλεισει απο μπαταρια. Απο τοτε τελειωνε η μπαταρια σαν τρελω μεχρι και σημερα. Μονο αν το βαλω σε εξοικονομιση ενεργειας κραταει οπως πριν. Δεν εχω περιτες εφαρμογες και οταν κοιταω τα δεδοδεμα μπαταριας εκει που λεει πσο αναλωθηκε η μπαταρια και που τα ποσοστα δεν συμβαδιζουν δηλαδη το συνολο των ποσοστων δεν φτανει στο 100%. Τι παιζει γνωριζει κανενας? Θελει αλλαγη μπαταριας ή ειναι κατι αλλο? Επισης παρατηρησα οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο μπαταριας αφαιρειται απο το λειτουργικο συστημα android αλλα αυτο μονο οταν ειναι σε κανονικη λειτουργια, στην εξοικονομιση δεν μου το κανει. Edited by franklin_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Λοιπον εχω το s6 edge 3 μηνες. Στην αρχη ολα καλα με την μπαταρια το ειχα σε αδρανεια το βραδυ και το πολυ να εχανε 1% καμια φορα δεν εχανε και καθολου ωσπου πριν ενα μηνα ειχα 40% μπαταρια και το πρωι ειχε κλεισει απο μπαταρια. Απο τοτε τελειωνε η μπαταρια σαν τρελω μεχρι και σημερα. Μονο αν το βαλω σε εξοικονομιση ενεργειας κραταει οπως πριν. Δεν εχω περιτες εφαρμογες και οταν κοιταω τα δεδοδεμα μπαταριας εκει που λεει πσο αναλωθηκε η μπαταρια και που τα ποσοστα δεν συμβαδιζουν δηλαδη το συνολο των ποσοστων δεν φτανει στο 100%. Τι παιζει γνωριζει κανενας? Θελει αλλαγη μπαταριας ή ειναι κατι αλλο? Επισης παρατηρησα οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο μπαταριας αφαιρειται απο το λειτουργικο συστημα android αλλα αυτο μονο οταν ειναι σε κανονικη λειτουργια, στην εξοικονομιση δεν μου το κανει.

 

Εχεις το app GSAM; Aν οχι, βαλ'το και δες το android system ποσο σου τρωει. Εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα backup και reset!

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Λοιπον εχω το s6 edge 3 μηνες. Στην αρχη ολα καλα με την μπαταρια το ειχα σε αδρανεια το βραδυ και το πολυ να εχανε 1% καμια φορα δεν εχανε και καθολου ωσπου πριν ενα μηνα ειχα 40% μπαταρια και το πρωι ειχε κλεισει απο μπαταρια. Απο τοτε τελειωνε η μπαταρια σαν τρελω μεχρι και σημερα. Μονο αν το βαλω σε εξοικονομιση ενεργειας κραταει οπως πριν. Δεν εχω περιτες εφαρμογες και οταν κοιταω τα δεδοδεμα μπαταριας εκει που λεει πσο αναλωθηκε η μπαταρια και που τα ποσοστα δεν συμβαδιζουν δηλαδη το συνολο των ποσοστων δεν φτανει στο 100%. Τι παιζει γνωριζει κανενας? Θελει αλλαγη μπαταριας ή ειναι κατι αλλο? Επισης παρατηρησα οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο μπαταριας αφαιρειται απο το λειτουργικο συστημα android αλλα αυτο μονο οταν ειναι σε κανονικη λειτουργια, στην εξοικονομιση δεν μου το κανει.

 

εγω πιστευω οτι κατι φταιει στο λογισμικο, κατι στραβωσε, κατι εγινε που δεν θα βρεις ευκολα ακρη. Η ευκολη λυση για μενα ειναι να πεταξεις μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ταυτοχρονα να εκαταταστησεις ξανα την τελευταια εκδοση λογισμικου ωστε να καθαρισει τελειως και να ξαναστηθει απο την αρχη το κινητο. Απλα σωσε επαφες και αρχεια και ξαναριχτα μεσα. Πιστευω οτι θασαι οκ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια του iPhone 6 ειναι για κλωτσιες, του 6S ειναι βελτιωμενη αλλα και παλι ειναι λιγο χειροτερη απο του S6!

Τότε μήπως έχει πρόβλημα το τηλ μου; γτ των συναδέλφων με περισσότερη χρήση και όλη την ημέρα ανοικτά τα Data, κρατάει σαφώς πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι κατι φταιει στο λογισμικο, κατι στραβωσε, κατι εγινε που δεν θα βρεις ευκολα ακρη. Η ευκολη λυση για μενα ειναι να πεταξεις μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ταυτοχρονα να εκαταταστησεις ξανα την τελευταια εκδοση λογισμικου ωστε να καθαρισει τελειως και να ξαναστηθει απο την αρχη το κινητο. Απλα σωσε επαφες και αρχεια και ξαναριχτα μεσα. Πιστευω οτι θασαι οκ.

 

Εχω κανει επαναφορα και το προβλημα παραμενει το ιδιο. Το λογισνικο πως μπορω να το περασω εγω? Παλια γινοταν μεσω kies αλλα τωρα δεν γινεται. Κι εγω για λογισμικο λεω αλλα απο τη μια μερα στην αλλη μου παρουσιαστηκε. Δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει επαναφορα και το προβλημα παραμενει το ιδιο. Το λογισνικο πως μπορω να το περασω εγω? Παλια γινοταν μεσω kies αλλα τωρα δεν γινεται. Κι εγω για λογισμικο λεω αλλα απο τη μια μερα στην αλλη μου παρουσιαστηκε. Δεν ξερω.

 

Μέσω switch smart της σαμμυ

Link to comment
Share on other sites

Δε μου βγαζει επανεγκατασταση λογισμικου εκει.

Έχει, ψάξε καλύτερα

Στο επιλογές σου λέει για το λογισμικό έκτακτης ανάγκης και το κανονικο. Στο κανονικό επέλεξε

Link to comment
Share on other sites

Έχει, ψάξε καλύτερα

Στο επιλογές σου λέει για το λογισμικό έκτακτης ανάγκης και το κανονικο. Στο κανονικό επέλεξε

 

Θα το ψαξω το βραδυ και θα ενημερωσω. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω το βραδυ και θα ενημερωσω. Ευχαριστω!

 

δε θα κανεις απεγκατασταση..θα βρεις εκει που λεει για αναβαθμιση και θα ξανα περασεις την τελευταια εκδοση..ο,τι καναμε και με το Kies (κλασσικη samsung, 3 εφαρμογες για να αναβαθμισεις-kies, kies3, smart switch)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δοκιμασεις μια αλλης χωρας με Odin να δεις. Official ειναι
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπηκα με smart switch εκανε προετοιμασια αλλα δεν εκανε κατι αλλο το προγραμμα. Σαν να σταματουσε. Οποτε δεν εκανα τιποτα. Μονο επαναφορα εκανα μονος μου αλλα παλι τα ιδια. Μεσω odin δεν ξερω καθολου. Μηπως βγει εκτος εγγυησης? Παντως με το kies γινοταν κανονικα στα παλιοτερα κινητα που ειχα. Κατεβαζε την εκδοση του android και την περνουσα απο την αρχη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μια παρατήρηση ώς προς τον τρόπο που λειτουργεί το συγκεκριμένο θέμα. Είναι 50 σελίδες γεμάτες εμπειρίες και παρατηρήσεις χρηστών για την μπαταρία και διαβάζοντας τις κάποιος δεν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα, υπαρχουν χρήστες με 2 ώρες SOT και άλλοι με 5,30 ώρες . Τι συμβαίνει ? υπάρχουν 2 διαφορετικά κινητά ? και όποιος είναι τυχερός πέφτει σε αυτό με την μεγάλη αυτονομία ? Φυσικά και δεν ισχύει κατι τέτοιο , όλα τα κινητά είναι σχεδόν ίδια μεταξύ τους από θέμα μπαταρίας με τις φυσιολογικές διαφορές να κυμαίνονται σε επίπεδα συν πλην 5-10%. Αυτό που συμβαίνει λοιπόν είναι ό τρόπος που λειτουργεί ο καθένας μας το κινητό και θα προσπαθήσω να παραθέσω παρακάτω τους κυριότερους παράγοντες που επηρέαζουν την μπαταρία.

1. Νούμερο ένα και κυριότερο η ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ της οθόνης(Που πολλοί ξεχνούν να αναφέρουν )

2.Δικτυο (2G , 3G ή 4G)

3. Ποιότητα δικτύου( Αν είστε σε περιοχή με κακό σήμα ότι και να κάνετε καλή διάρκεια μπαταρίας δεν θα δείτε παρά μόνο σε flight mode.)

4.GPS ενεργο

5. Ιστορικό τοποθεσίας ενεργό

6. Google now ενεργό

7.Data ενεργά

8.εξοικονομηση ενέργειας

9. NFC

10. Δόνηση και ήχοι πλήκτρων

11.Χρόνος απενεργοποιησης οθόνης

12. Λογαριασμοί που συγχρονίζουν

13.Τι συγχρονίζει ό κάθε λογαριασμός (επαφές , εφαρμογές . email ...)

14. Κάθε πότε συγχρονίζει ο κάθε λογαριασμός.

15 .Ποια εφαρμογή χρησημοποιητε για τα email σας (εγώ ειδα τεράστια βελτίωση στην μπαταρία μου , περίπου 45 λεπτά παραπάνω SOT , από 'ταν έβγαλα το inbox και γύρισα στο κλασσικό gmail app.)

16. Γενικά ποιες εφαρμογές έχετε εγκαταστημένες (πχ το πληκτρολόγιο swype έχω παρατηρήσει ότι μου τρώει πολύ μπαταρία)

17. εφαρμογές καιρου , κάθε πότε συγχρονίζουν και εαν έχουν geotagging ενεργό.

 

Πριν λοιπόν κάποιος σας κοκορευτεί για την διάρκεια της μπαταρίας του ή εσείς απογοητευτειται για την δικιά σας , σκεφτείτε ότι ίσως εσείς χρησημοποιται το κινητό σας με όλες του τις λειτουργίες ενεργές.

Η ποιο σωστή σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο σε ένα καθαρό κινητό χωρίς καμία extra εφαρμογή εγκατεστημένη , στο ίδιο δίκτυο και στην ίδια περιοχή. Οποιοιδήποτε άλλη σύγκριση είναι ανούσια και εσφαλμένη .

Link to comment
Share on other sites

@dimkit

Για αυτούς τους λόγους που προανέφερες, η λιγότερο ανακριβής σύγκριση κατα τη γνώμη μου που μπορεί να κάνει κάποιος είναι με την παλιά του συσκευή με παρόμοιο στήσιμο & παρόμοια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μια παρατήρηση ώς προς τον τρόπο που λειτουργεί το συγκεκριμένο θέμα. Είναι 50 σελίδες γεμάτες εμπειρίες και παρατηρήσεις χρηστών για την μπαταρία και διαβάζοντας τις κάποιος δεν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα, υπαρχουν χρήστες με 2 ώρες SOT και άλλοι με 5,30 ώρες . Τι συμβαίνει ? υπάρχουν 2 διαφορετικά κινητά ? και όποιος είναι τυχερός πέφτει σε αυτό με την μεγάλη αυτονομία ? Φυσικά και δεν ισχύει κατι τέτοιο , όλα τα κινητά είναι σχεδόν ίδια μεταξύ τους από θέμα μπαταρίας με τις φυσιολογικές διαφορές να κυμαίνονται σε επίπεδα συν πλην 5-10%. Αυτό που συμβαίνει λοιπόν είναι ό τρόπος που λειτουργεί ο καθένας μας το κινητό και θα προσπαθήσω να παραθέσω παρακάτω τους κυριότερους παράγοντες που επηρέαζουν την μπαταρία.

1. Νούμερο ένα και κυριότερο η ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ της οθόνης(Που πολλοί ξεχνούν να αναφέρουν )

2.Δικτυο (2G , 3G ή 4G)

3. Ποιότητα δικτύου( Αν είστε σε περιοχή με κακό σήμα ότι και να κάνετε καλή διάρκεια μπαταρίας δεν θα δείτε παρά μόνο σε flight mode.)

4.GPS ενεργο

5. Ιστορικό τοποθεσίας ενεργό

6. Google now ενεργό

7.Data ενεργά

8.εξοικονομηση ενέργειας

9. NFC

10. Δόνηση και ήχοι πλήκτρων

11.Χρόνος απενεργοποιησης οθόνης

12. Λογαριασμοί που συγχρονίζουν

13.Τι συγχρονίζει ό κάθε λογαριασμός (επαφές , εφαρμογές . email ...)

14. Κάθε πότε συγχρονίζει ο κάθε λογαριασμός.

15 .Ποια εφαρμογή χρησημοποιητε για τα email σας (εγώ ειδα τεράστια βελτίωση στην μπαταρία μου , περίπου 45 λεπτά παραπάνω SOT , από 'ταν έβγαλα το inbox και γύρισα στο κλασσικό gmail app.)

16. Γενικά ποιες εφαρμογές έχετε εγκαταστημένες (πχ το πληκτρολόγιο swype έχω παρατηρήσει ότι μου τρώει πολύ μπαταρία)

17. εφαρμογές καιρου , κάθε πότε συγχρονίζουν και εαν έχουν geotagging ενεργό.

 

Πριν λοιπόν κάποιος σας κοκορευτεί για την διάρκεια της μπαταρίας του ή εσείς απογοητευτειται για την δικιά σας , σκεφτείτε ότι ίσως εσείς χρησημοποιται το κινητό σας με όλες του τις λειτουργίες ενεργές.

Η ποιο σωστή σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο σε ένα καθαρό κινητό χωρίς καμία extra εφαρμογή εγκατεστημένη , στο ίδιο δίκτυο και στην ίδια περιοχή. Οποιοιδήποτε άλλη σύγκριση είναι ανούσια και εσφαλμένη .

 

Παραθετω το μηνυμα σου για να κανω 2 παρατηρησεις, 1ον οτι ναι μεν συμφωνω απολυτα με το σκεπτικο σου,

αλλα 2ον αν εχεις διαβασει το τελευταιο διμηνη που εγω παρακολουθω και γραφω, επειδη ακριβως πιο πριν δεν ξερω τι γινοταν, το 1ο που επιμενω ειναι ο καθε ενας να μας λεει με τι χρηση πιανει τα 5ωρα που λεει..

Καθομαι και γραφω αναλυτικα τι χρηση κανω (οσο μπορω αναλυτικα) και πεταγεται ο αλλος και λεει, εχεις προβλημα εμενα βγαζει 5 ωρες οθονη ,και το εχει με κλειστα ολα και μετρια φωτεινοτητα και το σκαλιζει μες το σπιτι με wifi..

 

Εννοειται οτι πρεπει να τα λαμβανουμε ολα αυτα υποψιν, οπως και να εχουμε κανα χαζο antivirus να τρεχει, αν μετραμε βηματα ή αν ειναι κλειστο το GPS, ή αν το δουλευουμε σε 2g Οπως πολλοι που λενε, το ανοιγω σε 3G οταν μου χρειαζεται η ταχυτητα..(ελεος, για μενα ειναι αστειο σημερα να υπαρχει επιλογη για 2G που λεει ο λογος εφοσον δεν υπαρχει αλλαγη με ενα κλικ οπως πχ στα σονυ που με ενα κλικ γυρνας απο 4G σε 3G, Οπου εκει το δουλευα) Και πολλα ακομα..

Ενα ακομα θεμα που σχολιασα ειναι η αθλια συμπεριφορα της φωτεινοτητας. Αν εχεις εξοικονομηση ειναι πολυ χαμηλα και οσο και να τη σηκωσεις στο auto, αν δεν το βαλεις κατω απο καμια λαμπα δεν ανεβαινει..τη μερα δεν εχω θεμα αλλα αν μπω απογευμα σε σπιτι ή σε κανα δωματιο με λιγο φως, πεφτει υπερβολικα και γενικα ειναι λιγο σπαστικο, με αλλα κινητα ειχα παντα τον ιδιο φωτισμο στο αυτοματο και απλα αν το εβαζα ψηλα ή χαμηλα δουλευε και αυτο αναλογως (δηλαδη λιγο πιο φωτεινο ή οχι ) σε ολο το ευρος και ημουν κομπλε.

 

@dimkit

Για αυτούς τους λόγους που προανέφερες, η λιγότερο ανακριβής σύγκριση κατα τη γνώμη μου που μπορεί να κάνει κάποιος είναι με την παλιά του συσκευή με παρόμοιο στήσιμο & παρόμοια χρήση.

 

Συμφωνω απολυτως, αλλα με κραζανε που ολο ανεφερα τα σονυ, ομως απο αυτα ερχομαι, το να αναφερω το padfone που ειχα για μερικους μηνες και που δεν εκλεινε μερα δεν εχει νοημα οταν δεν κυκλοφορει ελλαδα. Ομως οταν με το Ζ3c εβγαζα 2 ημερες και εδω τη μια οχι παντα, ειναι ενδεικτικο...γιατι κανω ακριβως την ιδια χρηση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω το μηνυμα σου για να κανω 2 παρατηρησεις, 1ον οτι ναι μεν συμφωνω απολυτα με το σκεπτικο σου,

αλλα 2ον αν εχεις διαβασει το τελευταιο διμηνη που εγω παρακολουθω και γραφω, επειδη ακριβως πιο πριν δεν ξερω τι γινοταν, το 1ο που επιμενω ειναι ο καθε ενας να μας λεει με τι χρηση πιανει τα 5ωρα που λεει..

Καθομαι και γραφω αναλυτικα τι χρηση κανω (οσο μπορω αναλυτικα) και πεταγεται ο αλλος και λεει, εχεις προβλημα εμενα βγαζει 5 ωρες οθονη ,και το εχει με κλειστα ολα και μετρια φωτεινοτητα και το σκαλιζει μες το σπιτι με wifi..

 

Εννοειται οτι πρεπει να τα λαμβανουμε ολα αυτα υποψιν, οπως και να εχουμε κανα χαζο antivirus να τρεχει, αν μετραμε βηματα ή αν ειναι κλειστο το GPS, ή αν το δουλευουμε σε 2g Οπως πολλοι που λενε, το ανοιγω σε 3G οταν μου χρειαζεται η ταχυτητα..(ελεος, για μενα ειναι αστειο σημερα να υπαρχει επιλογη για 2G που λεει ο λογος εφοσον δεν υπαρχει αλλαγη με ενα κλικ οπως πχ στα σονυ που με ενα κλικ γυρνας απο 4G σε 3G, Οπου εκει το δουλευα) Και πολλα ακομα..

Ενα ακομα θεμα που σχολιασα ειναι η αθλια συμπεριφορα της φωτεινοτητας. Αν εχεις εξοικονομηση ειναι πολυ χαμηλα και οσο και να τη σηκωσεις στο auto, αν δεν το βαλεις κατω απο καμια λαμπα δεν ανεβαινει..τη μερα δεν εχω θεμα αλλα αν μπω απογευμα σε σπιτι ή σε κανα δωματιο με λιγο φως, πεφτει υπερβολικα και γενικα ειναι λιγο σπαστικο, με αλλα κινητα ειχα παντα τον ιδιο φωτισμο στο αυτοματο και απλα αν το εβαζα ψηλα ή χαμηλα δουλευε και αυτο αναλογως (δηλαδη λιγο πιο φωτεινο ή οχι ) σε ολο το ευρος και ημουν κομπλε.

 

 

 

Φίλε μου έχεις δίκιο γι αυτό έγραψα και το μήνυμα ,για να καταλάβουν κάποιοι ότι η 5 με 6 ώρες που αναφέρουν κάποιοι είναι πλάσματικες καθώς και οι 2 ώρες δεν είναι φυσιολογικές και κάποια εφαρμογή δημιουργήσει πρόβλημα. Πχ συγκεκριμένα στην συσκευή μου με φωτεινότητα στο auto full. Data ενεργά 2 email ένα στο push και ένα στο manual 4g ενεργό και για να μην πολύ λόγο με normal χρήση και να λειτουργούν όλες τις φυσιολογικές υπηρεσίες έχω 4 ώρες SOT. παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως, αλλα με κραζανε που ολο ανεφερα τα σονυ, ομως απο αυτα ερχομαι, το να αναφερω το padfone που ειχα για μερικους μηνες και που δεν εκλεινε μερα δεν εχει νοημα οταν δεν κυκλοφορει ελλαδα. Ομως οταν με το Ζ3c εβγαζα 2 ημερες και εδω τη μια οχι παντα, ειναι ενδεικτικο...γιατι κανω ακριβως την ιδια χρηση.

 

Κοίτα αυτό είναι το πιο δίκαιο συγκριτικό ότι και να λέμε.

Σε σχέση με το Z3c, αν έχει τη μισή αυτονομία περίπου είναι οκ, κάπου εκεί πρέπει να είναι.

Απλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχεις καλύψει όλες τις παραμέτρους.

π.χ. ανάμεσα σε note ii & note 4 που είχα η σύγκριση δεν μπορεί να γίνει με full φωτεινότητα στο 4 ή με 4g, αφού το note ii αφενός δεν είχε 4g & αφετέρου η μέγιστη φωτεινότητα του αντιστοιχούσε με το ζόρι στο 50% του 4.

Ούτως ή άλλως είναι λίγο άσκοπη η σύγκριση αφού το note ii π.χ. το χα με kitkat ενώ το note 4 με lollipop.

Άλλο παράδειγμα, πρόπερσι πρέπει να έβαλαν νέα κεραία στην περιοχή μου, μέχρι τότε είχα πολύ κακό σήμα μες στο σπίτι(ούτε λόγος για 3g & χρήση data), πλέον βλέπω μέχρι και 4g.(2g & 3g είναι στο τέρμα), αυτή είναι μία παραμετρος που σαφέστατα θα επηρέαζε αρκετά τις μετρήσεις αλλά λίγοι θα την λάμβαναν υπόψιν.

Θέλει πολύ προσοχή πως γίνεται η σύγκριση, για να επιτευχθεί ξαναλέω το λιγότερο ανακριβές αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα πραγματα ειναι απλα.

S6/edge και 5 ωρες SOT ΔΕΝ παιζουν εκτος κι αν:

 

1. μπαινεις ιντερνετ ΜΟΝΟμε wifi

2. εχεις κλειστο το bluetooth και το Location

3. εχεις αριστο σημα

4. το σκαλιζεις συνεχεια εχοντας παραλληλα αρκετες φορες ανοιχτη την οθονη χωρις να κανεις κατι για να γραφει ο μετρητης

5. μετρας το SOT εχοντας 5% μπαταρια μεχρι να κλεισει

Αυτες δεν ειναι οι καθημερινες συνθηκες χρησης ενος κινητου για τον περισσοτερο κοσμο, εκτος κι αν σκοπος μας ειναι να ανεβασουμε ενα screeny με μεγαλο SOT.

Τα λεω ολα αυτα οντας κατοχος 2 S6 edge και 1 S6 απλου στο παρελθον.

Και φυσικα μιλαμε να εχεις παρει το major update του Αυγουστου που βελτιωνει την μπαταρια γιατι πριν απο αυτο ηταν σκετος εφιαλτης η αυτονομια.

Ενας μεσος ορος SOT για το S6 edge ειναι οι 3,5 ωρες με μεικτη χρηση (= wifi/3g, location: ON, 2 email account sync, σημα σε φυσιολογικα επιπεδα, φωτεινοτητα αυτοματη στη μεση).

 

ΥΓ. Εδω στο νημα του Note 5 ο ταξιδιωτης ανεβασε screeny με 7!!! ωρες SOT Note 5.

Αυτα απλα ΔΕΝ γινονται με καθημερινη-φυσιολογικη χρηση της συσκευης.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Εδω στο νημα του Note 5 ο ταξιδιωτης ανεβασε screeny με 7!!! ωρες SOT Note 5.

Αυτα απλα ΔΕΝ γινονται με καθημερινη-φυσιολογικη χρηση της συσκευης.

 

Γενικά συμφωνώ μαζί σου, κάπως έτσι είναι τα πράγματα, εντούτοις η φυσιολογική χρήση για τον καθένα διαφέρει.

 

Πάντως, με λίγο με χρόνο αναμονής & με ''ειδική'' χρήση(όχι όμως απλά βλέποντας βίντεο) στο g2 έχω screenshot με 10h οθόνη & στο note 4 με 7 :w00t:

(Φυσικά γενικά στο g2 έπαιζα γύρω στις 6.30 και στο Note στις 4.30)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα πραγματα ειναι απλα.

S6/edge και 5 ωρες SOT ΔΕΝ παιζουν εκτος κι αν:

 

1. μπαινεις ιντερνετ ΜΟΝΟμε wifi

2. εχεις κλειστο το bluetooth και το Location

3. εχεις αριστο σημα

4. το σκαλιζεις συνεχεια εχοντας παραλληλα αρκετες φορες ανοιχτη την οθονη χωρις να κανεις κατι για να γραφει ο μετρητης

5. μετρας το SOT εχοντας 5% μπαταρια μεχρι να κλεισει

Αυτες δεν ειναι οι καθημερινες συνθηκες χρησης ενος κινητου για τον περισσοτερο κοσμο, εκτος κι αν σκοπος μας ειναι να ανεβασουμε ενα screeny με μεγαλο SOT.

Τα λεω ολα αυτα οντας κατοχος 2 S6 edge και 1 S6 απλου στο παρελθον.

Και φυσικα μιλαμε να εχεις παρει το major update του Αυγουστου που βελτιωνει την μπαταρια γιατι πριν απο αυτο ηταν σκετος εφιαλτης η αυτονομια.

Ενας μεσος ορος SOT για το S6 edge ειναι οι 3,5 ωρες με μεικτη χρηση (= wifi/3g, location: ON, 2 email account sync, σημα σε φυσιολογικα επιπεδα, φωτεινοτητα αυτοματη στη μεση).

 

ΥΓ. Εδω στο νημα του Note 5 ο ταξιδιωτης ανεβασε screeny με 7!!! ωρες SOT Note 5.

Αυτα απλα ΔΕΝ γινονται με καθημερινη-φυσιολογικη χρηση της συσκευης.

 

Ετσι ειναι Σωτηρη, και εγω εχω φτασει το Ζ1 πανω απο 6 ωρες οθονη οταν το ειχα μιση μερα και επαιζα ταβμπου..και το χρησιμοποιουσα για χρονομετρο. Τελος παντων το θεμα ειναι να βγαζεις ψιλοευκολα τη μερα με μια συσκευη, οχι μονο οταν εισαι στη δουλεια ή στο σπιτι (οπου εχεις wifi, ρευμα, και δεν το σκαλιζεις συνεχεια) αλλα και σε μια βολτα οπου θες φωτο, θες χαρτες πχ, 3G Κτλ και χωρις να κουβαλας power banks Κτλ (αν ειναι να κουβαλαω αυτες τις αηδιες, παιρνω και ενα χοντροκομενο κινητο με μπαταρια)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με μικτή χρήση βγάζω περίπου καθημερινά 3.30 ώρες. Άλλοτε θα πάει 2.30 άλλοτε 4. Πιο πάνω απλά δεν παίζει. Είμαι πουλάει συχνά με δεδομένα και τοποθεσίες πάντα ανοιχτές. Αλλά δεν με νοιάζει μιας και τη μέρα σχεδόν πάντα τη βγάζω. Και αν δω ότι δεν την βγάλω τραβάω μισή φόρτιση. Σιγά μην αγχωθουμε. Το θέμα είναι να δουλεύει σφερα και να το απολαμβάνεις. Ότι πάει καίει λέμε χαχα
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο και εγω κοιταω τα battery tests απο δυο τρια γνωστα sites που εφαρμοζουν μια τυποποιημενη διαδικασια και τελος. Οι εμπειριες των χρηστων ειναι χρησιμες για την ανιχνευση καποιου battery drain ,τετοια πραγματα. Παιζει πολυ υποκειμενικοτητα,αν καποιος ειναι λιγο προσεκτικος μπορει να ανιχνευσει ποιοι συστηματικα ειναι υπερ μιας ή αλλης συσκευης,δυστυχως ή ευτυχως ομως οι ξεροι αριθμοι μερικων sites αρκουν και με το παραπανω.

 

Ας πουμε η δικη μου χρηση ειναι παντα ενεργοποιημενο 3g/2g,gps,φωτεινοτητα 50% auto,ωστοσο το κινητο το 90% της λειτουργιας του ειναι σε wifi. Tηλεφωνα σχεδον καθολου, χρηση κυριως ιντερνετ ,social media. Εχω δει σε τεστς οτι browsing σε wifi ειναι γυρω στο 10-11ωρο,χρονος που εμενα με καλυπτει μιας και ειναι το 90% της χρησης μου. Ε,σε μια μερα καψιματος που δεν ειχα πισι,το χρησιμοποιησα σχεδον 5 ωρες σερι,κυριως σερφαροντας. Τα στατιστικα εδειξαν 4,5 ωρες οθονη και μπαταρια απ το 100% στο 30%.

Link to comment
Share on other sites

Καλοί χρόνοι sot παίζει μόνο με wifi, αλλιώς με δεδομένα δεν περνάς το 2ωρο.

 

Καλοι χρονοι sot μονο με wifi οντως, αλλα και με data ON περνας πολυ ανετα το 2,5ωρο.

Το χω δοκιμασει με πολυ χαλια σημα και σχεδον ολα ανοιχτα, εκτος απο το bt, με φωτεινοτητα στο φουλ auto.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοι χρονοι sot μονο με wifi οντως, αλλα και με data ON περνας πολυ ανετα το 2,5ωρο.

Το χω δοκιμασει με πολυ χαλια σημα και σχεδον ολα ανοιχτα, εκτος απο το bt, με φωτεινοτητα στο φουλ auto.

 

Κάπου εκεί και εγώ με φωτεινότητα όχι στο αυτόματο αλλά κάτω από την μέση όμως

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...