Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

εγώ έγραφα με το δεξί μόνο αλλά εντελώς ξαφνικά όταν τελείωσα την 1η γυμνασίου μου ήρθε μια ακαταμάχητη επιθυμία να μάθω και με το αριστερό.Έτσι ένα ολόκληρο καλοκαίρι έγραφα πάρα πολύ και έμαθα τελικά με το αριστερό.Παρόλα αυτά συνηθίζω να γράφω με το δεξί γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη το αριστερο όταν γράφω πολύ γρήγορα μήπως κάνω καμιά βλακεία.

 

Όσον αφορά το πόδι πάντα με το αριστερό κλωτσούσα και με δεξί μόνο πάσσα μπορώ να δώσω,είναι αδύναμο σε σχέση με το αριστερό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγω αριστεροχειρας. Βασικα ολοι οι αριστεροχειρες χρησιμοποιουμε το δεξι αφου ο κοσμος ειναι φτιαγμενος για δεξιοχειρες και δεν εννοω μονο τα αντικειμενα που ειναι κατασκευασμενα για δεξιοχειρες (το πιο απλο παραδειγμα που μου ερχεται ειναι το μπρικι) αλλα και τη θεση των αντικειμενων στο ιδιο μας το σπιτι. Και εγω ειχα μια δακαλα στην γ δημοτικου και ημασταν 3-4 παιδια αριστεροχειρες και μας λεει: αυριο θα ερθετε και θα γραφετε με το δεξι:wacko: . Και μη φανταστητε και καμια μεγαλη, γυρω στα 35 με 2 παιδια κοντα στην ηλικια μας. Ευτυχως φετος στη σχολη διαπιστωσα πως δεν ειμαστε φοβερη μειοψηφια. Και απ'οτι βλεπω και στην τηλεοραση πληθαινουμε:secret: :yahoo: :superman: :ρ :p

Υ.Γ. Αυτο που ειπωθηκε για το οτι δεν μπορειτε να χρησιμοποιησετε το ψαλιδι με το αριστερο δεν το καταλαβα:confused: (εκτος και αν δεν αναφερεστε στα κοινα ψαλιδια που ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Δεξί για το γράψιμο, αριστερό για όλες τις άλλες δουλειές

Αριστερό στο ποδόσφαιρο (πόδι εννοείτε)

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

aristero xeri kai podi idiaitera xrisimo stis polemikes texnes pou asxoloumoun allou perimenan tin grothia kai alios tous erxotan:-)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Αριστεροχείρας.Οπως και οι ποιο έξηπνοι άνθρωποι στον κόσμο(τους ξέρετε μην τους αναφέρω)

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Αριστεροχείρας.Οπως και οι ποιο έξηπνοι άνθρωποι στον κόσμο(τους ξέρετε μην τους αναφέρω)

 

μάλλον αποτελείς εξαίρεση :p

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω δεξιοχειρας!!!! Και απο οσο μου χουν πει οι γονεις μου αρχικα επιανα το στυλο με το αριστερο αλλα με "αλλαξαν".... Δε θελετε να δειτε πως γραφω με το αριστερο.....;) ;);) ;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

oyps :p ela more viastika

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι μουσικοι και σπουδαιοι καλλιτεχνες ηταν αριστεροχειρες.

Εγω με το δεξι.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η λειτουργια των χεριων αν εχει καποια σχεση με τις υπολοιπες λειτουργιες του εγκεφαλου πρεπει καποιος ψυχολογος να μας γραψει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αριστερόχειρας!

Όσες φορές κι αν προσπάθησα να γράψω κάτι με το δεξί όλο άσχημα γράμματα και λέξεις που δεν διαβάζονταν.

Πάντως οτιδήποτε άλλο με το δεξί.Το αριστερό είναι ικανό μόνο για να γράφει...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Φανατικός δεξιόχειρας.Ακόμα και το ρολόι στο δεξί το φοράω:p

το ρολόι το φοράμε οι αριστερόχειρες στο δεξί.Εγώ που είμαι αριστερόχειρας το φορούσα στο αριστερό΄αλλά κάπου διάβασα ό,τι το ρολόι το φοράει κανείς στο αντίθετο χέρι για να μπορεί οτιδήποτε κι αν κάνει με το άλλο να δει την ώρα.Οπότε τώρα εγώ το φοράω στο δεξί.Λίγο δύσκολο στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις ,αλλά μετά όλα οκ.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεξί αν και για 4 εβδομάδες είχα ως καλό το αριστερό.

 

Τις 4 εβδομάδες αυτές το δεξί είχε σπάσει κι έτσι έγραφα με το αριστερό. Δεν γινόταν να μην γράφω (μεγάλη ιστορία). Πάνε 12 χρόνια από τότε. Την 1η εβδομάδα έγραφα σαν παιδί νηπιαγωγείου, τη 2η σαν δημοτικού, την 4η με είδε κάποιος και μου λέει "δεν έχεις και πολύ καλή γραμματοσειρά εσύ αλλά έχεις περίεργο στυλ". Σπασμένο χέρι του λέω έχω, και το καλό είναι το μπαταρισμένο. Τον έστειλα!

Link to comment
Share on other sites

η λειτουργια των χεριων αν εχει καποια σχεση με τις υπολοιπες λειτουργιες του εγκεφαλου πρεπει καποιος ψυχολογος να μας γραψει.

 

 

Αυτό συμβαίνει, αν θυμάμαι καλά, ανάλογα με ποιο ιμησφαίριο του εγκεφάλου έχουμε ποιο αναπτυγμένο

btw δεν είμαι ψυχίατρος!

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...