Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

Κουσούρι το οτι είναι κάποιος αριστερόχειρας... το άκουσα και αυτό.

 

 

η ζωή ενός αριστερόχειρα...http://www.42inc.com/~estephen/facts/livemirr.gif

Προσωπικά δεν το πιστεύω,ότι ειναι κουσούρι.Οταν όμως ακους από την γιαγιά,παππού,γονείς ότι:

"κι εγώ με το αριστερό δούλευα,αλλά έφαγα ξύλο και χρησιμοποιώ το δεξί." νομίζεις πως έχεις κάτι που πρέπει να πιεστείς για να το αλλάξεις.Προσωπικά όταν το άκουσα αυτό,πείσμωσα ακόμη περισσότερο και έγινα τελείως αριστερός:lol: Η μοναδική φορά που έκανα παρέλαση από το δημοτικό μέχρι το λύκειο ήταν στην πέμπτη δημοτικού.Οταν οι άλλοι πατούσαν στο δεξί,εγώ ασυναίσθητα πατούσα στο αριστερό:p και πάντα με έβγαζαν έξω,γιατί χαλούσα το σύνολο. Οι ασκήσεις στη γυμναστική,όλες ανάποδα:p Παρεξηγήθηκα με τον γυμναστή στην τρίτη γυμνασίου,γιατί νόμιζε ότι του έκανα πλάκα που δεν μπορούσα να συγχρονιστώ στο δεξί :p

Οποιος γονέας προσπαθεί με το ζόρι να κάνει το παιδί του δεξιόχειρα,θεωρώ πως του ασκεί μια μορφή κακοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν το πιστεύω,ότι ειναι κουσούρι.Οταν όμως ακους από την γιαγιά,παππού,γονείς ότι:

"κι εγώ με το αριστερό δούλευα,αλλά έφαγα ξύλο και χρησιμοποιώ το δεξί." νομίζεις πως έχεις κάτι που πρέπει να πιεστείς για να το αλλάξεις.Προσωπικά όταν το άκουσα αυτό,πείσμωσα ακόμη περισσότερο και έγινα τελείως αριστερός:lol: Η μοναδική φορά που έκανα παρέλαση από το δημοτικό μέχρι το λύκειο ήταν στην πέμπτη δημοτικού.Οταν οι άλλοι πατούσαν στο δεξί,εγώ ασυναίσθητα πατούσα στο αριστερό:p και πάντα με έβγαζαν έξω,γιατί χαλούσα το σύνολο. Οι ασκήσεις στη γυμναστική,όλες ανάποδα:p Παρεξηγήθηκα με τον γυμναστή στην τρίτη γυμνασίου,γιατί νόμιζε ότι του έκανα πλάκα που δεν μπορούσα να συγχρονιστώ στο δεξί :p

Οποιος γονέας προσπαθεί με το ζόρι να κάνει το παιδί του δεξιόχειρα,θεωρώ πως του ασκεί μια μορφή κακοποίησης.

 

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου.. και λυπάμαι παράλληλα γιατί το ακούς ακόμα αυτό το πράγμα ακόμα κι από νέους ανθρώπους, κυρίως εδώ στην επαρχία και στα χωριά που οι περισσότεροι είναι "απαίδευτοι" και όχι αμόρφωτοι, για μένα...

 

 

Στη γυμναστική - εμείς κάναμε περισσότερο παραδοσιακούς στο σχολείο.. πάντα ανάποδη ήμουν (σε σχέση με το σύνολο) όλοι δεξιόστροφη στροφή εγώ αριστερόστροφη.. Ακόμα και πριν κάποια χρόνια που πήγαινα γυμναστήριο και έκανα aerobics & αργότερα που ήμουν σε μια ομάδα χορού ( κάναμε χορογραφίες videoclips) , κτλ κ εκεί ανάποδη... αλλά εκεί δεν μου την έλεγε κανείς... γιατί η δασκάλα ήταν φίλη μου και αριστερόχειρας.. και με καταλάβαινε... :p

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι κάθεστε και σκάτε για τέτοια πράγματα.

Όποιος θέλει ας νομίζει ό,τι θέλει.

Εγώ γράφω με το αριστερό, κέφι μου καπέλο μου.

Και εύχομαι το "κακό" που κοροιδεύει να πέσει στα παιδιά και τα εγγόνια του:lol::p:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως μπερδευεται ενας αριστεροχειρας και να κανει στροφες απο την αντιθετη φορα...:what:

Δηλαδη οταν λεει να κανεις στροφη δεξια με τον εγκεφαλο σου δεν δινεις εντολη να στριψει δεξια;; πως στριβει αριστερα;;;

 

δηλαδη οι δεξιοχειρες γιατι δεν μπερδευονται;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως μπερδευεται ενας αριστεροχειρας και να κανει στροφες απο την αντιθετη φορα...:what:

Δηλαδη οταν λεει να κανεις στροφη δεξια με τον εγκεφαλο σου δεν δινεις εντολη να στριψει δεξια;; πως στριβει αριστερα;;;

 

Λοιπόν, σοβαρά τώρα, δεν ξέρω αν φταίει που είμαι αριστερόχειρας, αλλά με το δεξιά και το αριστερά έχω ένα μικρό προβληματάκι.

Δλδ πρέπει να επεξεργαστώ την εντολή 2-3 δευτερόλεπτα στο μυαλό μου, γιατί αν ενεργήσω αυθόρμητα τελείως θα τα μπερδέψω.

 

Το έχουν και άλλοι αριστερόχειρες αυτό?:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σοβαρά τώρα, δεν ξέρω αν φταίει που είμαι αριστερόχειρας, αλλά με το δεξιά και το αριστερά έχω ένα μικρό προβληματάκι.

Δλδ πρέπει να επεξεργαστώ την εντολή 2-3 δευτερόλεπτα στο μυαλό μου, γιατί αν ενεργήσω αυθόρμητα τελείως θα τα μπερδέψω.

 

Το έχουν και άλλοι αριστερόχειρες αυτό?:worry:

Το εχουν σχεδον ολοι απ οτι διαβαζω...

Παντως πολυ σοβαρο bug αυτο που εχετε...εντελως ελλατωματικοι ειστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Το εχουν σχεδον ολοι απ οτι διαβαζω...

Παντως πολυ σοβαρο bug αυτο που εχετε...εντελως ελλατωματικοι ειστε.

 

Φιλαράκι περιμένω καινούριο update μπας και στρώσω, αλλά η μαμά φύση μάλλον με έχει εγκαταλείψει, μιας και είμαι και μοντέλο κάποιας ηλικίας.

Ελπίζω στα νεότερα μοντέλα να λυθεί το πρόβλημα γιατί έχει παραγίνει το κακό!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι περιμένω καινούριο update μπας και στρώσω, αλλά η μαμά φύση μάλλον με έχει εγκαταλείψει, μιας και είμαι και μοντέλο κάποιας ηλικίας.

Ελπίζω στα νεότερα μοντέλα να λυθεί το πρόβλημα γιατί έχει παραγίνει το κακό!

Δοκιμασε να κανεις ενα φορματ.. αν δεις οτι και παλι δεν γινεται τιποτε κοιτα μηπως δεν εχεις τους drivers για το δεξι χερι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το bug μου είναι μόνο στις στροφές... το'χω περιορίσει - πιστεύω..

 

Να επισημάνω κάτι άλλο - ίσως και - άσχετο..? Σίγουρα όλοι σαν παιδιά - και μεγάλοι- θα έχετε φάει τα μούτρα σας παίζοντας (όπως έχω κάνει κι εγώ άπειρες φορές) .. Έχω λοιπόν παρατηρήσει - και αυτό λογικά θα έχει να κάνει με το κέντρο βάρους μου ) ότι τα "γερά" χτυπήματα που έχω κάνει πέτυχαν τη δεξιά πλευρά.. και όχι την "καλή" την αριστερή.. π.χ. σπασμένο δεξί χέρι, δεξί γόνατο με μικρά scars (τώρα που "μεγάλωσα" ούτε που φαίνονται βέβαια) ενώ είχα αντίστοιχα χτυπήματα από την αριστερή μεριά και η ζημιά περιορισμένη... Το ρωτάω.. γιατί παρατηρώ τον αδερφό μου που ως "δεξιός" τα χτυπήματα που είχε κι έχει ακόμα γιατί είναι μικρός ... είναι όλα από την αριστερή του μεριά..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις ενα φορματ.. αν δεις οτι και παλι δεν γινεται τιποτε κοιτα μηπως δεν εχεις τους drivers για το δεξι χερι..

 

 

Έχω χάσει το cd εγκατάστασης και δεν μπορώ να κάνω φορμάτ:(:(.

Όσο για τους drivers έχω περασμένους τους τελευταίους, αλλά...

Δεν ξέρω τι να κάνω, μάλλον αύριο με βλέπω στο Πλαίσιο για σέρβις:ninja:

Μπορεί να με στείλουν εξωτερικό για επισκευή.

(άτσα και ταξιδάκια οι ζερβοκουτάλες:lol:)

 

 

ΥΓ: Είμαι και εκτός εγγύησης πλέον:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει το cd εγκατάστασης και δεν μπορώ να κάνω φορμάτ:(:(.

Όσο για τους drivers έχω περασμένους τους τελευταίους, αλλά...

Δεν ξέρω τι να κάνω, μάλλον αύριο με βλέπω στο Πλαίσιο για σέρβις:ninja:

Μπορεί να με στείλουν εξωτερικό για επισκευή.

(άτσα και ταξιδάκια οι ζερβοκουτάλες:lol:)

 

 

ΥΓ: Είμαι και εκτός εγγύησης πλέον:(

 

 

Φοβερή η στιχομυθία βρε παιδιά... Εύγε!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το bug μου είναι μόνο στις στροφές... το'χω περιορίσει - πιστεύω..

 

Να επισημάνω κάτι άλλο - ίσως και - άσχετο..? Σίγουρα όλοι σαν παιδιά - και μεγάλοι- θα έχετε φάει τα μούτρα σας παίζοντας (όπως έχω κάνει κι εγώ άπειρες φορές) .. Έχω λοιπόν παρατηρήσει - και αυτό λογικά θα έχει να κάνει με το κέντρο βάρους μου ) ότι τα "γερά" χτυπήματα που έχω κάνει πέτυχαν τη δεξιά πλευρά.. και όχι την "καλή" την αριστερή.. π.χ. σπασμένο δεξί χέρι, δεξί γόνατο με μικρά scars (τώρα που "μεγάλωσα" ούτε που φαίνονται βέβαια) ενώ είχα αντίστοιχα χτυπήματα από την αριστερή μεριά και η ζημιά περιορισμένη... Το ρωτάω.. γιατί παρατηρώ τον αδερφό μου που ως "δεξιός" τα χτυπήματα που είχε κι έχει ακόμα γιατί είναι μικρός ... είναι όλα από την αριστερή του μεριά..

 

Tωρα που το λες και ο αδερφος μου που ειναι δεξιος εχει σπασει 3 φορες το αριστερο του χερι και μονο μια το δεξι,αρα μπορει να ειναι αυτο που λες με το κεντρο βαρους.

Οσο για μενα το προβλημα μου ειναι στις στροφες με το αυτοκινητο ειτε ειναι πραγματικο ειτε εικονικο.Ειτε μου πουν να στριψω δεξια ειτε αριστερα,δεξια θα παω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει το cd εγκατάστασης και δεν μπορώ να κάνω φορμάτ:(:(.

Όσο για τους drivers έχω περασμένους τους τελευταίους, αλλά...

Δεν ξέρω τι να κάνω, μάλλον αύριο με βλέπω στο Πλαίσιο για σέρβις:ninja:

Μπορεί να με στείλουν εξωτερικό για επισκευή.

(άτσα και ταξιδάκια οι ζερβοκουτάλες:lol:)

 

 

ΥΓ: Είμαι και εκτός εγγύησης πλέον:(

οι ζερβοκουτάλες...ΧΑΧΑΧΑΧΑ ελεος....

 

παντως ειναι πολλα που κρυβονται πισω απο τη χρηση του χεριου,,για τον εγκεφαλο λεω,,,και επισης εχω διαβασει οτι οι επιστημονες εχουν και αλλες διαφορες επισημανει αναμεσα σε δ...... και α........

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

[quote=zyp3r;2360848

Οσο για μενα το προβλημα μου ειναι στις στροφες με το αυτοκινητο ειτε ειναι πραγματικο ειτε εικονικο.Ειτε μου πουν να στριψω δεξια ειτε αριστερα,δεξια θα παω.

Ελπιζω να μην εχεις αδεια οδηγησεις και να οδηγεις ετσι;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην εχεις αδεια οδηγησεις και να οδηγεις ετσι;;;

 

Εχω,και αυτο ηταν το προβλημα μου οταν εδινα,φοβηθηκα μηπως μου που να στριψω αριστερα και παω δεξια και οντως ετσι εγινε αλλα πηγα σωστα.Αλλα που ειναι το κακο απλα μπορει να αναγκαζομαι να κανω γυρους αν στριψω αλλου.Δεν ειμαι επικυνδινος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω,και αυτο ηταν το προβλημα μου οταν εδινα,φοβηθηκα μηπως μου που να στριψω αριστερα και παω δεξια και οντως ετσι εγινε αλλα πηγα σωστα.Αλλα που ειναι το κακο απλα μπορει να αναγκαζομαι να κανω γυρους αν στριψω αλλου.Δεν ειμαι επικυνδινος.

Νταξει, εγω παντως δεν θα εμπαινα στο αυτοκινητο σου:p

Παντως και αλλο προβλημα αυτο, δηλαδη αν μπερδευτεις μπορει να χρειαστεις να κανεις τον γυρο και να χανεις το χρονο σου(ειδικα αν πεσεις σε μποτιλιαρισμα) ..

Ως τωρα μονο αρνητικα διαβαζω για τους αριστεροχειρες..κανα θετικο εχετε;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Νταξει, εγω παντως δεν θα εμπαινα στο αυτοκινητο σου:p

Παντως και αλλο προβλημα αυτο, δηλαδη αν μπερδευτεις μπορει να χρειαστεις να κανεις τον γυρο και να χανεις το χρονο σου(ειδικα αν πεσεις σε μποτιλιαρισμα) ..

Ως τωρα μονο αρνητικα διαβαζω για τους αριστεροχειρες..κανα θετικο εχετε;;;

 

Δεξιοχειρας ειμαι γι αυτο και πηγαινω παντα δεξια:p

Μονος μου δεν θα μπερδευτω,αν ο αλλος μου πει τελευταια στιγμη ομως στριψε αριστερα θα παω δεξια.Εφοσον υπαρχει στροφη και δεν ειναι μονοδρομος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες έρευνες λένε ότι είμαστε κατά μερικά δευτερολέπτα πιο έξυπνοι από τους δεξιόχειρες...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες έρευνες λένε ότι είμαστε κατά μερικά δευτερολέπτα πιο έξυπνοι από τους δεξιόχειρες...

 

A αυτό είναι καλό!!

 

Ρε είμαι 5 δέυτερα πιο έξυπνος από έσενα, θα λέω στους δεξιόχειρες!!!! :lol::lol:

 

Αριστερός και μόνο στο χέρι, μην παρεξηγηθούμε...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σοβαρά τώρα, δεν ξέρω αν φταίει που είμαι αριστερόχειρας, αλλά με το δεξιά και το αριστερά έχω ένα μικρό προβληματάκι.

Δλδ πρέπει να επεξεργαστώ την εντολή 2-3 δευτερόλεπτα στο μυαλό μου, γιατί αν ενεργήσω αυθόρμητα τελείως θα τα μπερδέψω.

 

Το έχουν και άλλοι αριστερόχειρες αυτό?:worry:

 

Μια απο τα ιδια και εγω.

 

Δεν μου φαίνεται περίεργο.Αν και είμαι σχετικά μικρός πριν κάτι χρόνια(όταν ήμουν στο δημοτικό) έμενα στην Λήμνο... τις έφαγα τις χαρακιές γιατί έγραφα με το αριστερό.:mad: Το θυμάμαι ακόμα το όνομα του καθηγητή...δεν θα τον βρώ κάμια μέρα,θα δεί.

 

Αυτος ο καθηγητης μαλλον θα ειχα προβλημα με την λεξη αριστερα.Φανταζομαι οταν θα ηθελε να πει αριστερα θα ελεγε 'απο την αλλη μερια'.Ηταν απαγορευμενη λεξη καποτε..

Link to comment
Share on other sites

δεξιόχειρας.

είχα ένα συμμαθητή (αριστερόχειρας) κάποια μέρα έσπασε το αριστερό του χέρι και επειδή είχαμε μια δασκάλα αρκετά αυστηρή θα έλεγα, το παιδάκι έμαθε να γράφει και με το δεξί, και μετά αφού έγινε καλά μπορούσε να γράφει και με τα δύο. Νομίζω όμως τώρα ότι γράφει μόνο με το αριστερό. τέλος πάντως αυτό που ήθελα να πω είναι ότι θα είναι πολύ καλό να γράφεις και με τα δύο δηλαδή να γράφεις με το ένα και όταν κουράζεται να γράφεις με το άλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντως αυτό που ήθελα να πω είναι ότι θα είναι πολύ καλό να γράφεις και με τα δύο δηλαδή να γράφεις με το ένα και όταν κουράζεται να γράφεις με το άλλο!!!!

Χμ, αυτό ακούγεται δύσκολο ακόμα και για έναν αριστερόχειρα:lol:

Πάντως προσωπικά, αν και δεν μπορώ να πώ οτι γράφω και με το δεξί, τα καταφέρνω πολύ καλύτερα από ότι οι δεξιόχειρες με το αριστερό

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χμ, αυτό ακούγεται δύσκολο ακόμα και για έναν αριστερόχειρα:lol:

Πάντως προσωπικά, αν και δεν μπορώ να πώ οτι γράφω και με το δεξί, τα καταφέρνω πολύ καλύτερα από ότι οι δεξιόχειρες με το αριστερό

Εγώ δεν μπορώ να γράψω με τίποτα με το δεξί,δεν μπορώ να κάνω το "ο" στρόγγυλο ή ρόμβος θα μου βγεί ή πολύγωνο.

 

EDIT: Εχω τετράδιο όταν ήμουν μικρός (οταν μάθαινα να γράφω) και έχω ξεκινήσει να γράφω απο την δεξιά μεριά του προς τα αριστερά και τα γράμματα είναι ανάποδα.Μου έρχονταν πιο εύκολο τότε, τώρα δυσκολεύομαι λίγο αλλα τα καταφέρνω και πάλι.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σοβαρά τώρα, δεν ξέρω αν φταίει που είμαι αριστερόχειρας, αλλά με το δεξιά και το αριστερά έχω ένα μικρό προβληματάκι.

Δλδ πρέπει να επεξεργαστώ την εντολή 2-3 δευτερόλεπτα στο μυαλό μου, γιατί αν ενεργήσω αυθόρμητα τελείως θα τα μπερδέψω.

 

Το έχουν και άλλοι αριστερόχειρες αυτό?:worry:

Αυτό το bug :p το ξέπερασα με την χρήση του gps.Eχω ακούσει τόσες πολλές φορές τις λέξεις αριστερά και δεξιά στο destinator που πλέον λειτουργώ μηχανικά. :p Στην αρχή όμως άκουγα π.χ. "Στρίψτε δεξιά",έβλεπα το βελάκι που έδειχνε δεξιά και ήμουν ικανός να στρίψω αριστερά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...