Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ειμαι μεταξυ αυτου και τοu Moto X Play ,ποιο θα προτεινατε? φοβαμαι για διαρκεια μπαταριας στο p8 Αλλα εμφανισιακα μου αρεσει παρα πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια ειμαι μεταξυ αυτου και τοu Moto X Play ,ποιο θα προτεινατε? φοβαμαι για διαρκεια μπαταριας στο p8 Αλλα εμφανισιακα μου αρεσει παρα πολυ

Ανάλογα τις αναγκες σου φιλε μου. Αν εισαι gamer τοτε το moto ειναι το κινητο σου, το hua δεν .... Ουτε απο μπαταρία, ουτε απο gpu. Οχι οτι δεν θα τα παίξει αλλα δεν είναι το φορτε του και τη μπαταρία θα την πιει νεράκι. Βέβαια ουτε και το moto ειναι το game machine αλλα απο το hua πρέπει να ειναι καλύτερο.

 

Απο την άλλη, 21mpx κάμερα χωρίς OIS ?? Πλακα κάνουν! Μεγα fail !

 

Μόνον 2gb ram.

 

Και παμε στα υποκειμενικά.

 

Σαφως ομορφότερο το hua.

Εφόσον μου βγάζει την μερα η μπαταρία, no problem. (Παιχνίδια δεν παίζω, το πολύ μεχρι κανενα sudoku).

Αψογη οθόνη, με ισως το καλύτερο μαύρο που εχω δει σε non amoled display. (Hua)

Σαφως ομορφότερο και πιο ενδιαφερον ui το hua. (Το pure android δεν ηταν ποτε του γουστου μου)

 

Απο μένα, hua!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις αναγκες σου φιλε μου. Αν εισαι gamer τοτε το moto ειναι το κινητο σου, το hua δεν .... Ουτε απο μπαταρία, ουτε απο gpu. Οχι οτι δεν θα τα παίξει αλλα δεν είναι το φορτε του και τη μπαταρία θα την πιει νεράκι. Βέβαια ουτε και το moto ειναι το game machine αλλα απο το hua πρέπει να ειναι καλύτερο.

 

Απο την άλλη, 21mpx κάμερα χωρίς OIS ?? Πλακα κάνουν! Μεγα fail !

 

Μόνον 2gb ram.

 

Και παμε στα υποκειμενικά.

 

Σαφως ομορφότερο το hua.

Εφόσον μου βγάζει την μερα η μπαταρία, no problem. (Παιχνίδια δεν παίζω, το πολύ μεχρι κανενα sudoku).

Αψογη οθόνη, με ισως το καλύτερο μαύρο που εχω δει σε non amoled display. (Hua)

Σαφως ομορφότερο και πιο ενδιαφερον ui το hua. (Το pure android δεν ηταν ποτε του γουστου μου)

 

Απο μένα, hua!

 

Ευχαριςτω πολυ φιλε μου γις το πολυ αναλυτικό μήνυμα. Υποκειμενικά πάντα κ εμένα το p8 μου φαίνεται καλύτερο εξωτερικά. Gamer δεν είμαι αλλά ξοδεύω πολυ ώρα σε χαζό browsing και Facebook ,με αυτή την χρηση το p8 μου βγάζει ικανοποιητική διάρκεια; Και επίσης αν μπορεις να μου πεις αν είσαι ευχαριστημένος απο την κάμερα και κυρίως απο την μπροστά για selfie γιατί σε ταξίδια μόνο τέτοιες βγάζω πλέον ,σε ευχαριςτω και πάλι για το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

εγω οτι παιχνιδι δοκιμασα δεν αντιμετώπισα προβλημα , επισης οσο αφορα την καμερα μπροστα δεν ετυχε να βγαλω σελφι αλλα οταν επικοινωνω με skype παθαινει πλακα ο συνομιλητης μου ,λες και ειμαι διπλα του
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριςτω πολυ φιλε μου γις το πολυ αναλυτικό μήνυμα. Υποκειμενικά πάντα κ εμένα το p8 μου φαίνεται καλύτερο εξωτερικά. Gamer δεν είμαι αλλά ξοδεύω πολυ ώρα σε χαζό browsing και Facebook ,με αυτή την χρηση το p8 μου βγάζει ικανοποιητική διάρκεια; Και επίσης αν μπορεις να μου πεις αν είσαι ευχαριστημένος απο την κάμερα και κυρίως απο την μπροστά για selfie γιατί σε ταξίδια μόνο τέτοιες βγάζω πλέον ,σε ευχαριςτω και πάλι για το μήνυμα

Την μπροστά δυστυχώς δεν την εχω κοιτάξει καθόλου. Για την επιλογη του απο εμένα έπαιξε νούμερο 1 ρόλο η κάμερα αλλα οχι η μπροστά. Αν καποιος αλλος γνωρίζει να σε βοηθήσει.

Η πισω καμερα παντως είναι εξαιρετική. Άριστη!

 

Με τι εννοείται οτι δεν ειναι για παιχνίδια το κινητο;κολλάει σε βαριά παιχνίδια και σε τα παίζει;

Καπου σε έχασα φιλε μου!

Αν έχεις την καλοσύνη να γινεις λίγο πιο ακριβής στο τι θέλεις να πεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το τροπο γραφής αλλα γράφω απο ενα 3GS και ειναι λιγο περίεργο το πάτημα στη γραφή. Εννοώ οτι ακούω απο πολλούς που έχουν το p8 πως ειναι πολυ καλο κινητο αλλα για παιχνίδια δε κάνει. Η απορία μου ειναι γιατι το λένε αυτο;κολλάει στα βαριά παιχνίδια;δε παίζει τα βαριά παιχνίδια καθόλου ;αν έχουν τη καλοσύνη να μας εξηγήσουν, γιατι με ενδιαφέρει το κινητο αλλα οταν ακούω οτι η gpu δεν ειναι καλη με φρενάρει στο να το αγοράσω. Αν και δεν ειμαι gamer θέλω ενα κινητο που να μη κολλάει αν κάθομαι και ασχολούμαι με αυτο μετα απο πολυ ώρα χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν κολλάει σε κανένα παιχνίδι που έχω δοκιμάσει στους 2 μήνες κατοχής του... Δεν είμαι gamer αλλά δοκιμάζω παιχνίδια και δεν έχω δει καμία αδυναμία στο scrolling ή σε οτιδήποτε, ακόμα και σε τελευταίας γενιάς FPS...
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το τροπο γραφής αλλα γράφω απο ενα 3GS και ειναι λιγο περίεργο το πάτημα στη γραφή. Εννοώ οτι ακούω απο πολλούς που έχουν το p8 πως ειναι πολυ καλο κινητο αλλα για παιχνίδια δε κάνει. Η απορία μου ειναι γιατι το λένε αυτο;κολλάει στα βαριά παιχνίδια;δε παίζει τα βαριά παιχνίδια καθόλου ;αν έχουν τη καλοσύνη να μας εξηγήσουν, γιατι με ενδιαφέρει το κινητο αλλα οταν ακούω οτι η gpu δεν ειναι καλη με φρενάρει στο να το αγοράσω. Αν και δεν ειμαι gamer θέλω ενα κινητο που να μη κολλάει αν κάθομαι και ασχολούμαι με αυτο μετα απο πολυ ώρα χρήσης.

Οπως έγραψα δεν παιζω παιχνίδια στο κινητο. Οχι οτι δεν παίζω καθόλου αλλα το θεωρώ μαζοχισμο να βγαζω τα ματια μου σε 5 ίντσες οταν μπορω να παιξω στο ps4 στις 50".

 

Σύμφωνα λοιπόν με τα τεστ που διαβάζω, η mali t628 mp4 (gpu) που φοράει το p8 δεν μπορεί να ανταγωνιστεί μια adreno 430 σε raw power.

Αυτό, συμφωνα πάντα με τους τεστερς, μεταφράζεται σε χαμηλότερο frame rate και πιθανό frame loss σε ακραίες περιπτώσεις. Θα υπάρχει δηλαδή μια jumpy, μη ομαλή κίνηση, στα γραφικά.

 

Τωρα βέβαια θα μου πείτε, πως ειναι δυνατον το galaxy s6 με την ιδια gpu (mali) και με ανάλυση 1440Χ2560 να ειναι κορυφαίο και πανω απο την adreno 430 (ας πούμε του Μ9) που εχει και 1080Χ1920, μόνον το gsmarena το γνωρίζει!

 

Άγνωστες οι βουλές των τεστερς ή μας δουλεύουν ομαδικώς και κατ' εξακολουθηση!

 

Προσωπικά, πιστεύω το δευτερο αλλα πιστευω επεισης οτι δεν ενδικνειται για gamers το Ρ8 λογω μικρης μπαταρίας. Θα την ρουφάει σε χρόνο dt, με αποτέλεσμα ή να ψάχνεις για μπριζες ή να σε αφήνει στα κρυα του λουτρού.

Όπως π.χ. ρωτουσε ενας φιλος πιο πριν, που δήλωνε gamer και ηθελε να έρθει απο Ζ3C. Προβληματιζοταν με την μπαταρία, αφου οπως είπε το έλιωνε στα games. Εκεί, ειναι φανερό, το Ρ8 δεν θα ικανοποιουσε με τίποτα. Θα έψαχνε για μπριζα ακομη και στο λεωφορείο!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.ήθελα να μου πείτε πως είναι το βιντεο που τραβαει το P8.στα reviews που διαβαζα ειχε αρκετα θεματα.ξερει κανεις να μου πει αν εχουν λυθεί με τις αναβαθμισεις?

κατι ακομα σε σχεση με το samsung A5 σιγουρα καλύτερο το P8 σωστα?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Επειδή το έχω πολύ πρόσφατο (28η Οκτωμβρίου, γιορτή, πιτσιρικια κλπ), ειναι μέτριο. Και είναι το λιγότερο περίεργο. Όταν έχει εξαιρετική λήψη φωτογραφιών, τότε 100% φταίει το software. Μέτρια ευκρίνεια και μετά από ζουμ δεν εστιάζει !!! :confused:

Πρέπει εσύ να κάνεις ταπ στην οθόνη για να εστιάσει και πολλές φορές αποτυχημένα !!! :mad:

Βασικά είναι του .... ρυθμίζεις, εστιάζεις, ξεκινάς και don't touch!! Το μόνον καλό είναι και εδώ το OIS, που δίνει ένα καλό και σταθερό frame. Μέχρι εκεί όμως.

 

Επειδή όμως πολύ το κακολόγησα και το λυπάμαι, στην φωτογραφία είναι εξαιρετικό !! :p

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε να παρει.είμαι στο τσακ να το πάρω κ κολλάω στο video.μα καλά γιατί δεν το φτιαχνουν με ενα καλο update.τοσο ωραίο κινητο.τωρα προβληματιστηκα :confused:
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή και εγώ προβληματίστηκα, όχι γιατί τραβάω βίντεο ταχτικά αλλά γιατί το είδα τόσο πολύ μέτριο το αποτέλεσμα, έχω αγορασμένη από παλιά μια εφαρμογή κάμερας τρίτου, από το μάρκετ. Θα το τσεκάρω και με αυτήν τι λέει γιατί πραγματικά κάνει καρα-μπαμ ότι είναι πρόβλημα εφαρμογής και όχι hardware. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να ζουμάρεις και να μην εστιάζει ή να κάνεις ταπ για να εστιάσε κάπου αλλού ενώ τραβάς και αυτό να σε γράφει! :confused:

 

Θα το τσεκάρω με την άλλη εφαρμογή και θα ξαναγράψω.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα πάρ'αυτα.μου άρεσε πολυ το άτιμο.

fanatikos, θα ψαξω κεγω με το καλο οταν ερθει να δω μηπως υπάρχει κατι στους xda ή μηπως kαμια άλλη ρομ λειτουργει καλυτερα.

ανυπομονω να ερθει!

ήμουν μεταξυ αυτου κ του samsung Α5 k toy G3 αλλα θελω να πιστευω οτι θα αποδειχθει ανωτερη συσκευη.

εσεις τι λετε?

Edited by dubio
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δοκιμασα με 2 εφαρμογες και το ζουμ/εστίαση δούλευε άψογα. Επιβεβαιώθηκα οτι είναι software το πρόβλημα.

 

Ομως δυστυχώς δεν ειχα ois και δεν δούλευε ουτε καν το software stabilisation. Μου εβγαινε το βιντεο λες και ειχα Parkinson!

Αν βρεις κάποια που να δουλεύει και το ois μ' ενδιαφέρει και μενα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αυριο το πρωι μου ερχεται η συσκευη. Τι μου προτεινετε να κανω σχετικα με φορτισεις και software updates?

 

ΥΓ. Δυστυχως δεν εχω χρονο να διαβασω ολο το θρεντ και να δω προηγουμενες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο!

Τιποτα το ιδιαίτερο ή ειδικό. Κάνε τις αναβαθμίσεις σου και αφου τελειώσουν κανε ενα reset και ξεκίνα να το στήνεις με προσοχή.

Δεν χρειάζεται κατι ειδικό , το τηλέφωνο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω δει πως με το ois τα βιντεο δε βλεπονται ειναι λες και τα παίζεις με προτζεκτορα σε σεντονι κρεμασμενο με μανταλακια και εχει και 10μποφορ !!! Αυτη την εντυπωση μου δινει σαν να "χωρευει" η οθονη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο!

Τιποτα το ιδιαίτερο ή ειδικό. Κάνε τις αναβαθμίσεις σου και αφου τελειώσουν κανε ενα reset και ξεκίνα να το στήνεις με προσοχή.

Δεν χρειάζεται κατι ειδικό , το τηλέφωνο.

 

Reset για πιο λογο να κανω μετα τις αναβαθμισεις? Η μηπως εννοεις ρεσταρτ?

Link to comment
Share on other sites

Reset για πιο λογο να κανω μετα τις αναβαθμισεις? Η μηπως εννοεις ρεσταρτ?

 

Όχι, εννοώ reset. Factory reset.

 

Επειδή θα σου έρθει (κατά πάσα πιθανότητα) με kitkat και με τις αναβαθμίσεις θα πας σε Lolipop, είναι καλό μετά από τόσο major αναβαθμίσεις να κάνεις ένα factory reset. Υπόψιν ότι ειδικά με την Lolipop οι αλλαγές είναι ιδιαίτερα εκτεταμένες και στο file system και πολλά settings και αρχεία με ρυθμίσεις του λειτουργικού δεν θα ταιριάζουν στην νέα έκδοση.

 

Είναι ευκαιρία λοιπόν, αφού ούτως ή άλλως κενό θα το έχεις, να κάνεις το factory reset για να ξεκινήσει σωστά το λειτουργικό.

 

Αυτό είναι το σωστό και αυτό προτείνουν και όλοι οι developer που ασχολούνται περισσότερο από εμάς με τις rom, τις αναβαθμίσεις και γνωρίζουν τις αλλαγές που επέρχονται ειδικά μετά από μεγάλες αλλαγές του λειτουργικού.

 

Προσωπικά, έχω δει ότι κάνοντας ένα factory reset πριν την αναβάθμιση και ένα αμέσως μετά, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ ψιλο-προβλήματα λειτουργίας της νέας rom αφού η νέα έκδοση "κάθεται" σε καθαρή συσκευή χωρίς "σκουπίδια" από προηγούμενες εκδόσεις. Εκτός φυσικά από διαπιστωμένα bugs που μπορεί να υπάρχουν, αυτά τα τρως στην μάπα!

 

Από εκεί και μετά βέβαια είναι δικιά σου η απόφαση και αν δεν θέλεις δεν κάνεις. Μετά όμως να μην παραπονιέσαι για πιθανές δυσλειτουργίες και "περίεργα" που μπορεί να σου κάνει το τηλέφωνό σου, ενώ δεν θα εμφανίζονται σε άλλους. Όπως π.χ. κρασαρίσματα κάποιων εφαρμογών του συστήματος, αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, κλπ.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζα καθολου αυτο γιαυτο μου φανηκε περιεργο. Τωρα κανω το update και μετα reset οπως ειπατε. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Το κινητο ειναι εκπληκτικο, ειδικα το titanium grey!

 

Για την εγγυηση της HUawei πρεπει να γραφτω καπου?

Edited by xristos_metal
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ reset. Factory reset.

 

Επειδή θα σου έρθει (κατά πάσα πιθανότητα) με kitkat και με τις αναβαθμίσεις θα πας σε Lolipop, είναι καλό μετά από τόσο major αναβαθμίσεις να κάνεις ένα factory reset. Υπόψιν ότι ειδικά με την Lolipop οι αλλαγές είναι ιδιαίτερα εκτεταμένες και στο file system και πολλά settings και αρχεία με ρυθμίσεις του λειτουργικού δεν θα ταιριάζουν στην νέα έκδοση.

 

Είναι ευκαιρία λοιπόν, αφού ούτως ή άλλως κενό θα το έχεις, να κάνεις το factory reset για να ξεκινήσει σωστά το λειτουργικό.

 

Αυτό είναι το σωστό και αυτό προτείνουν και όλοι οι developer που ασχολούνται περισσότερο από εμάς με τις rom, τις αναβαθμίσεις και γνωρίζουν τις αλλαγές που επέρχονται ειδικά μετά από μεγάλες αλλαγές του λειτουργικού.

 

Προσωπικά, έχω δει ότι κάνοντας ένα factory reset πριν την αναβάθμιση και ένα αμέσως μετά, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ ψιλο-προβλήματα λειτουργίας της νέας rom αφού η νέα έκδοση "κάθεται" σε καθαρή συσκευή χωρίς "σκουπίδια" από προηγούμενες εκδόσεις. Εκτός φυσικά από διαπιστωμένα bugs που μπορεί να υπάρχουν, αυτά τα τρως στην μάπα!

 

Από εκεί και μετά βέβαια είναι δικιά σου η απόφαση και αν δεν θέλεις δεν κάνεις. Μετά όμως να μην παραπονιέσαι για πιθανές δυσλειτουργίες και "περίεργα" που μπορεί να σου κάνει το τηλέφωνό σου, ενώ δεν θα εμφανίζονται σε άλλους. Όπως π.χ. κρασαρίσματα κάποιων εφαρμογών του συστήματος, αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, κλπ.

 

Factory reset πρίν και μετά την αναβάθμιση δηλαδή..?? Το περιμένω την Τετάρτη με το καλό..

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε απο εδω http://consumer.huawei.com/gr/mobile-phones/support/downloads/gra-l09.htm την ευρωπαικη rom για να φυγουν ολες οι βλακειες απο voda

 

Πρέπει να έχω κάρτα sd???

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω κάρτα sd???

 

νομιζω γινετε και χωρις sd , κατεβασε απο εδω την επισημη 200 http://consumer.huawei.com/ro/support/downloads/index.htm ,κανεις αποσυμπιεση το ριχνεις στην sd και μεσα απο το κινητο κανεις την αναβαθμιση ,αυτος ειναι ενας τροπος για να εχεις αμεσα την τελευταια επισημη και να μη περιμενεις ποτε και αν σου στειλουν αναβαθμιση με OTA ,επισης μεχρι τωρα δεν εχω κανει factory reset και το κινητο παει σφαιρα

 

edit την 6 ποτε θα την παρουμε; γνωριζει κανεις;

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...