Jump to content

Cubot X10


mik_tech
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, έχω πάθει φρίκη. Έχει σταματήσει πάλι να δουλεύει και ούτε καν δονείται ή ανταποκρίνεται όταν το συνδέω με τον υπολογιστή με USB και δεν ξέρω και που να το πάω στη Θεσσαλονίκη... Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, έχω πάθει φρίκη. Έχει σταματήσει πάλι να δουλεύει και ούτε καν δονείται ή ανταποκρίνεται όταν το συνδέω με τον υπολογιστή με USB και δεν ξέρω και που να το πάω στη Θεσσαλονίκη... Τι να κάνω;

 

Εγώ το αγόρασα για την γυναίκα μου από Ελλάδα. Σε δύο μέρες άρχισε να κάνει τα τρελά που περιγράφετε όλοι σας ποιο πάνω.Μέσα σε μια ημέρα μόνο, έκλεισε τρεις φορές από μόνο του και δεν ξαναάνοιγε.Ο μόνος τρόπος για να το ανοίξω ήταν να κρατήσω το power και το volume down πατημένα ταυτόχρονα.Λόγω εγγύησης το έστειλα πίσω στο κατάστημα για επισκευή.Μου είπαν ότι αλλάξαν μπαταρία και πέρασαν ξανά την rom.Το περιμένω να έρθει Δευτέρα με Τρίτη.Περιμένω να δω αν διορθώθηκε το πρόβλημα.Επίσης με το gps έχει επίσης ένα θέμα.Στο μπαλκόνι το έβαλα δίπλα-δίπλα με ένα doogee x5 και ένα redmi 1s και εντόπισε μόνο 2 δορυφόρους ενώ τα άλλα δύο κλείδωσαν σε πάνω από 10 δορυφόρους και μάλιστα πάρα πολύ γρήγορα.Κατά τα άλλα καλό είναι...:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φαίνεται πανέμορφο και μονο 90 ευρώ απο το euwarehouse της gearbest http://m.gearbest.com/cell-phones/pp_169209.html?wid=3 .αλλά με χαλάει το γεγονος που σε όλα τα ξενα σάιτ reviews υπαρχουν δεκάδες που καταγγέλλουν πως το τηλέφωνο τους έκλεισε και δεν ξανάνοιξε. Αν το παραγγείλεις να ρθει απο την Κίνα απο το ιδιο σαιτ είναι 50 ευρώ ακριβότερο αρα καμια χαλασμένη παρτίδα θα είχαν στείλει στην Ευρώπη και προσπαθουν να τα ξεφορτωθούν. Καμια σκέψη πανω στο θέμα;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ προσπάθησα να μιλήσω με Κίνα για το θέμα με το gps αλλά δεν κατάφερα κ πολλά κλειδώνει πίο γρήγορα δορυφόρους αλλά δεν είναι αρκετοί κ χάνω το σήμα συνέχεια. Προβλήματα με σβήσιμο δεν έχω αντιμετωπίσει πρός το παρόν αυτό που με προβληματίζει είναι το gps έχω δοκιμάσει μέχρι κ αλουμινόχαρτο στην κερεα του αλλά τίποτα δεν είδα θετικό αποτέλεσμα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
Εγώ προσπάθησα να μιλήσω με Κίνα για το θέμα με το gps αλλά δεν κατάφερα κ πολλά κλειδώνει πίο γρήγορα δορυφόρους αλλά δεν είναι αρκετοί κ χάνω το σήμα συνέχεια. Προβλήματα με σβήσιμο δεν έχω αντιμετωπίσει πρός το παρόν αυτό που με προβληματίζει είναι το gps έχω δοκιμάσει μέχρι κ αλουμινόχαρτο στην κερεα του αλλά τίποτα δεν είδα θετικό αποτέλεσμα

 

 

Λίγο καθυστερημένη η απάντηση αλλά ίσως βοηθήσει κάποιους...Το δικό μου X10 ότι και αν έκανα δεν μου έδειχνε ούτε έναν δορυφόρο.Το έχω περίπου 8 μήνες και δοκίμασα ότι υπήρχε στο διαδίκτυο από θέμα software λύσεων.Να αναφέρω επίσης ότι είναι και rooted.Αποφάσισα λοιπόν να το ανοίξω και να προσθέσω και εγώ μια κεραία από αλουμινόχαρτο σε σχήμα Π.Έκανα και μια ανανέωση των epo files με μια εφαρμογή από το google store και δεν πίστευα στα μάτια μου.Έπιασε πάνω από 10 δορυφόρους και κλείδωσε σε λιγότερο από μισό λεπτό.Μάλιστα πιάνει δορυφόρους και μέσα από το σπίτι.Οι αλλαγές που έκανα είναι αναλυτικά τρεις:

1) αφαιρώντας το καπάκι που βρίσκετε στο πάνω μέρος του κινητού βλέπεις δύο μεταλλικές ακίδες που είναι κολλημένες πάνω στην μητρική.Με προσοχή ανασηκώνουμε λίγο την επαφή που γράφει gps ώστε να έχει καλύτερη επαφή με την αυτοκόλλητη καλωδιοταινία.

2)Η καλωδιοταινία στο άλλο άκρο της βιδώνεται πάνω στο μεταλλικό σασί με μια βίδα.Έβγαλα την βίδα και την ξανάβαλα στερεώνοντας μαζί και την κεραία από το αλουμινόχαρτο ώστε να αποτελεί συνέχεια της αρχικής κεραίας του gps

3)ανανέωσα τα epo files με το πρόγραμμα MTK EPO GPS FIXER

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...