Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω μια καλή ταινία που κάποιος είναι χωρισμένος με 2 παιδιά και τα φτιάχνει με μια άλλη κοπέλα μικρότερη που δεν έχει ιδέα τίποτα.

Δεν θέλω κάποια συγκεκριμένη (δεν μπορώ να θυμηθώ καμία) απλά μια καλή για να την δείξω σε κάποια που δυστυχώς δεν το καταλαβαίνει και κάπως πρέπει να γίνει μια αρχή.

Ευχαριστώ :)

~In search of my talent~
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,ψαχνω να βρω μια παλια ξενη σειρα στον αντ1 νομιζω ηταν η του 90 η στις αρχες του 2000,αμερικανικη,με ανθρωπους και τερατα κτλ.θυμαμαι ενα επεισοδιο στο οποιο ο κακος(ενα κοκινο τερας με που κρατουσε κατι στο χερι του) βρισκει ενα παιδι το οποιο οτι ζωγραφιζε ζωντανευε και για να το εξαφανιζε εσκιζε το χαρτι στο οποιο το ειχε ζωγραφισει.Σας ευχαριστω πολυ :)
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινούργια στο site. Εδώ και μήνες ψάχνω στο google και γενικώς παντού να βρω μια ταινία. την ειχα δει περίπου 1980-1990 αν θυμάμαι καλά και μου είχε κάνει τότε εντύπωση λόγο του όπλου που υπήρχε στην ταινία. Μια ρομφαία με πέντε ακτίνες. Η υπόθεση θυμάμαι είχε εναν κακο ο οποίος έμενε σε ενα καστρο το οποίο καθε μερα μετακινούνταν σε άλλη περιοχή. Ειχε απαγάγει μια κοπέλα αν θυμάμαι καλά. Μέχρι και άλογο - πήγασο νομίζω είχε το έργο. Αν κάποιος ξερει κατι ας βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

ειχα δει μια ταινια στο σταρ καποτε με 2 τυπους παρτακιδες, που πηγαιναν σε trance παρτυ πολυ γελοιοι. Ειχαν τραβηξει βιντεο τους γονεις τους να "παιζουν στο κρεβατι" και το εβαλαν σε γιγαντοοθονη στο παρτυ το dvd, πολυ καιρο την ψαχνω την ταινια με την ατακα της μητερας τους "ohh rey, ohh rey (στο κρεβατι : P) νομιζω πως δεν θα την βρω ποτέ
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας! Εδω και κάτι μηνες ψάχνω δυο ταινίες και δεν μπορω να τις βρω.

Η πρώτη την ειχα δει πριν πολλα χρόνια ήταν με κάποιον ο οποιος ήταν νανος και μπορούσε να σπαει τζάμια με την φωνή του. Στα παιδικα του χρονια τα ειχε περασει βασανιστικά η μανα του κερατωνε τον πατερα του και στο τελος καταφερε και βρηκε μια κοπελα στο μεγεθος του.

Η δευτερη είναι σε ενα τροπικό νησι οπου υπάρχουν οπλα σε μια σπηλιά και μια κοπέλα απο τους ναυαγους που εχουν παει εκει μαθαίνει να πολεμάει με σπαθι απο το πνευμα ενος σαμουράι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας! Ψαχνω να βρω μια παλια παιδικη ταινια της δεκαετιας του '90 ισως και '80 δε θυμαμαι ακριβως....Ειναι με ενα παιδακι λιγο κακομαθημενο που βρισκεται με ενα μαγικο τροπο σε ενα δασος και εκει βλεπει τα λουλουδια να ζωντανευουν,στην αρχη ειναι πολυ δυσπιστο αλλα μετα γινεται νομιζω ξωτικο και αυτο και αλλαζει,γινεται πιο καλο... Στο τελος με ενα μαγικο τροπο γυρναει σπιτι του και βρισκεται στο κρεβατι του οπως οταν αρχιζει η ταινια,αλλα εχει γινει πια ''καλο παιδι''...Δεν ξερω αν σας βοηθαει η περιγραφη,αλλα ειναι ο,τι μπορω να θυμηθω απο τοτε...:)

 

 

Πρέπει να λες το "A troll in a central park".

 

Εγώ ψάχνω ένα παιδικό που σε κάποια φάση είχε ανατραπεί ένα φορτηγό στο δάσος, και άρχισε να χύνεται πετρέλαιο και σκοτώνονταν τα ζώα του δάσους. Επίσης τα ζώα του δάσους πρωταγωνιστούσαν κυρίως. Μιλούσαν κτλπ

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Θυμαται κανεις, πως λεγεται μια σειρα στην ετ1, με μια οικογενεια μικροσκοπικων ανθρωπων(πατερας,μητερα κ κορη) που ζουσαν κατω απο ενα σπιτι <<κανονικων σε μεγεθος>> ανθρωπων?
Link to comment
Share on other sites

Θυμαται κανεις, πως λεγεται μια σειρα στην ετ1, με μια οικογενεια μικροσκοπικων ανθρωπων(πατερας,μητερα κ κορη) που ζουσαν κατω απο ενα σπιτι <<κανονικων σε μεγεθος>> ανθρωπων?

 

the borrowers ονομαζεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια ψαχνω ταινια που ειχα δει (αποσπασμα της ) πριν κατι χρονια στο ΣΤΑΡ . Ηταν 3 τυποι νεαροι (30αρηδες και πιο κατω ) που συζουσαν σε ενα σπιτι , ψιλοκαμμενοι ,σε φαση να μη τους νοιαζουν πολλα και ειχαν αλλο εναν 40αρηνα ζει μαζι τους και απλα να βολοδερνει σπιτι ολη μερα χωρις να κανει τιποτα , που τον φωναζανε " Ο Τυπος " . Σε μια φαση ηθελαν να βγαλουν χρηματα και τους προτεινει Ο Τυπος να παρουν χορτο απο την αποθηκη ενος νοσοκομειου στην περιοχη και να το πουλησουν , αυτοι το προσπαθουν , γινονται κατι μπλεξιματα με την κοπελα του ενος που δουλευε στο νοσοκομειο νομιζω και κατι τετοια .

Εν τω μεταξυ σε ενα σημειο στην ταινια δειχνει οτι οι 3 τους μπερδευονται και συνηδειτοποιουν οτι δε ξερει κανενας τους ποιος φωναξε αυτον τον Τυπο να ερθει να μεινει στο σπιτι τους κι απλα τον ειχαν εκει περα τοσο καιρο :p

Η ταινια ηταν κατι σε φαση περιεργης κωμωδιας , αλλα θα ηταν ενδιαφερον να τη βρω και να τη δω ολη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλησπέρα, ψάχνω μια ταινία όχι πολύ παλιά,είναι κάτι φιλί σε ένα χωριο και κλέβουν ένα φορτηγό με βιάγκρα αλλα δεν ξέρουν τι είχε το φορτηγό και πάνε και το κρίβουν σε ένα πηγάδι και μετά πίνει όλο το χωριο από αυτό το πηγάδι και γίνετε χαμός,ξέρει κανεις πως λέγεται αυτή η ταινία? Edited by vagos44
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, ψάχνω μια ταινία όχι πολύ παλιά,είναι κάτι φιλί σε ένα χωριο και κλέβουν ένα φορτηγό με βιάγκρα αλλα δεν ξέρουν τι είχε το φορτηγό και πάνε και το κρίβουν σε ένα πηγάδι και μετά πίνει όλο το χωριο από αυτό το πηγάδι και γίνετε χαμός,ξέρει κανεις πως λέγεται αυτή η ταινία?

 

Λογικά πρέπει να είναι αυτό

Hard Times

http://www.imdb.com/title/tt1292652/

Link to comment
Share on other sites

Επι τη ευκαιρία, μήπως έχουμε κανα νέο για τις ταινίες που ψάχνω και εγώ;

Εκτός απ το νούμερο 4 που βρήκαμε τελικά οτι είναι το Towering Inferno.. :)

 

Καλησπέρα σας!

Ως εκ του θαύματος βρήκα αυτό το thread ψάχνοντας απεγνωσμένα κάποιες ταινίες...

Αρχίζω να παραθέτω clues για την κάθε ταινία και εύχομαι να σταθώ τυχερή!

 

1. Ταινία που είχε παίξει δεκαετία 90s στα τότε "δευτεροκλασάτα" κανάλια (star, skai κ.λπ.). Είχε πάιξει μέσα σε 1-2 χρόνια σε 2 διαφορετικά κανάλια με 2 διαφορετικούς ελληνικούς τίτλους, ως "Κλεμμένη Ευτυχία" και "Αβάσταχτα Δεσμά", ταινία εποχής.

Η υπόθεση είχε να κάνει με μια ωραία κορασίδα αγνή και τρυφερή, καμάρι του πατέρα της, που έκανε, άν δεν με απατάει η μνήμη μου, κάτι σαν μαθήματα με έναν άνθρωπο της εκκλησίας, ο οποίος όντας ξερολούκουμο, είχε την κατάληξη που όλοι μας θα μπορούσαμε να φανταστούμε, σφοδρό έρωτα μεταξύ των 2, εγκυμοσύνη, σκάνδαλο στο χωριό, με κλασική ατάκα του πατέρα της "τώρα που είσαι χαλασμένη να δω σε ποιό κορόιδο θα σε δώσω". Ψάχνω χρόνια να βρω τον αγγλικό τίτλο για να την κατεβάσω!

 

2. Εδώ δυστυχώς δεν έχω πολλές πληροφορίες, γιατί είχα δει απόσπασμα του έργου. Αυτό και αν δεν το βρίσκω με τίποτα... Μάλλον πάλι εποχής η ταινία, ή ίσως στην "τώρα" εποχή με αποσπάσματα-flashback εποχής, είχε να κάνει με έναν παράξενο μεγάλο καθρέφτη που τον είχε μια σχετικά μαζεμένη κοπέλα και όποτε τον κοίταζε έβλεπε τον εαυτό της από μια άλλη εποχή, λίγο πιο πεταχτούλα και ανεξάρτητη. Ο φίλος/άντρας της παραπονιόταν γιατί αλλάζει συμπεριφορά και θυμάμαι χαρακτηριστικά την ατάκα "αυτός ο καθρέφτης φταίει". Και αυτή την ταινία στα 90s την είχα δει

 

3. Μια άλλη ταινία που ήταν υπερβολικά καμένη αφορούσε μια ντετεκτιβ η οποία είχε μπει σε ένα κτίριο στο οποίο δούλευαν κοπέλες (κάτι σαν hitech stιp-tease), κάτι με πειράματα θυμάμαι για να βγάλουν έναν όρο που ήταν σαν sex simulator (??) και στην όλη υπόθεση ήταν ένα απ τα μεγάλα "κεφάλια" ένας ευνούχος. Τότε σαν τίτλο είχαν βάλει "Wet Dreams" στο πρόγραμμα της tv, δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει, άσε που στο imdb μου βγάζει πολλά αποτελέσματα

 

4. Σε αυτή την ταινία (η οποία είναι υπερβολικά παλια, μπορεί να είναι και πριν τη δεκαετία του 80) ψάχνω να βρω μόνο τον αγγλικό τίτλο για να μπορέσω να τη βρω. Ο ελληνικός τίτλος ήταν "Ο Πύργος Της Κολάσεως". Ταινία καταστροφής με έναν ουρανοξύστη που είχε πάρει φωτιά και προσπαθούσαν όλοι να σωθούν

 

5. Εδώ σκουραίνουν τα πράγματα. Σε αυτή την ταινία έχω τις λιγότερες πληροφορίες. Ήταν η πρώτη ταινία ever που είχα δει ποτέ (και μάλιστα όχι ολόκληρη) Ημουν πιτσιρίκα τότε, το μόνο που θυμάμαι είναι 2 συσκευές, μία με κόκκινο φως και μία με μπλέ (ή πράσινο) που όταν ο ηθοποιός έφερνε κοντά του τη συσκευή με το κόκκινο φως υπέφερε και άλλαζε προσωπικότητα, και όταν έφερνε την άλλη συσκευή με το μπλε (ή πράσινο φως) ηρεμούσε και επανερχόταν στα λογικά του. Λογικά και αυτή η ταινία πρέπει να είναι πριν τα 80s, ή early 80s...

 

Να επισημάνω ότι σε καμία απ τις ταινίες δεν ξέρω ηθοποιούς για να είχα ένα πάτημα να ψάξω στο imdb.. με όποιο τρόπο πάντως και να έχω προσπαθήσει να τις googlάρω, δεν είχα τύχη να βρω κάτι

 

Επίσης, επειδή ξεκοκκάλησα το thread αυτό, βρήκα και αυτό το post

 

Παράθεση από just_a_comment >

 

Βρε παιδιά -την έχω ξαναάναζητήσει αυτή την ταινία παλιότερα από εδώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα...την ψάχνω σ' όλο το ίντερνετ, ρωτάω από δω κι από κει και τίποτα!! τι στο καλό - ταινία φάντασμα είναι??? θ'αρχισω να πιστεύω οτι τη φαντάστηκα - κι αυτό είναι κάπως ανησυχητικό...

 

Δεν μπορει - στην τηλεόραση την είχα δει και μάλιστα πάνω από μία φορά!! την έδειχνε η ελληνική τηλεόραση μέσα δεκαετίας του '90 - πώς στο καλό γίνεται να μην την έχει δει κανείς???

 

Το στόρι: Είναι η ζωή μιας οικογένειας και πιο συγκεκριμένα των κοριτσιών της οικογένειας. Είναι ταινία εποχής (δεν ξέρω ποιας εποχής ακριβώς - νομίζω κάποιος πόλεμος έπαιζε στο παρασκήνιο) και έχει μια αρκετά dark ατμόσφαιρα. Το σπίτι ης οικογένειας, γυρω απ το οποιο περιστρέφεται μεγάλο μερος της δράσης, βρίσκεται σε μια περιοχή με νερά κ ομίχλη (σα βαλτοτοπος να πουμε).

Δύο πράγματα θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά: (1) την οικογένεια επισκέπτεται κατά καιρούς ένας μυστηριώδης κύριος με μια βαλίτσα, που κάτι τους φέρνει (νομιζω εκ των υστερων ειχα συμπεράνει οτι τους έφερνε ναρκωτικά - κάτι σα μορφίνη-) Αυτός ο κύριος έρχεται με μια βάρκα κ φοράει πάντα μαύρα κ ένα μαυρο καπέλο. Μου χει κάτσει οτι τον λέγανε μιστερ "Μακναμαρα" ή κάτι παρόμοιο αλλά μπορεί να κάνω και λάθως αφού δεν βρήκα πουθενά τέτοιο χαρακτήρα ψάχνοντας στο imdb

(2) To άλλο που ήταν πολύ χαρακτηριστικό ήταν οτι κάτι έπαιζε με ένα οικογενειακό μαξιλάρι. Σα να τους το χε κανει δώρο η μαμα τους ας πουμε και όλες οι αδερφές το έπαιρναν κατά καιρούς σε διάφορες φάσεις της ζωής τους (πχ. η μία στην προικα της όταν παντρευόταν). Όμως το πιο χαρακτηριστικό είναι οτι προς το τέλος της ταινίας, η μία αδερφή πεθαίνει από φυματίωση και στην τελευταία αιμόπτυση είναι ξαπλωμένη σε αυτό το ίδιο μαξιλάρι και έτσι αυτό γεμίζει αίματα.

 

Βοηθείστε ρε παιδιά...παραδέχομαι οτι επειδή ήμουν μικρή κάποιες από τις μνημες που έχω μπορεί να ναι παραμορφωμένες ή να έχουν επηρεαστεί κι από άλλες ταινίες (πχ. το σκηνικό με το σπιτι στην ομιχλη σε περιοδο πολέμου μου θυμίζει το "οι άλλοι") απ την άλλη όμως είναι πολύ χαρακτηριστικές οι σκηνες που θυμαμαι ...μα κανείς δεν την έχει δει??

 

Από τις αναζητήσεις που έκανα η πιο κοντινή που βρήκα ήταν η ταινία με τη ζωή των αδελφών Μπροντέ (της δεκαετίας του 70) 2-3 σκηνες όμως που βρήκα δε με βοήθησαν να ταυτίσω την ταινία, ούτε αναφερόταν στη σύνοψη αυτό με το μαξιλάρι που ήταν πολύ χαρακτηριστικο...Ισως να ναι κάποια άλλη εκδοχή της βιογραφίας αυτής? Την ταινία τη θυμάμαι να ναι αρκετά μεγάλης διάρκειας...ίσως να ταν τηλεταινία ή μινι σειρά (που παιζονταν τα επεισόδια σερί)....

 

γκρρρρ...θα σκασω - μου τη δίνει οταν δε βρίσκω αυτο που ψαχνω!

 

και θυμήθηκα και εγώ πως κάποτε είχα δει αποσπασματικά ένα μέρος αυτής της ταινίας.. οπότε βάζω και αυτή στη λίστα!

 

Sorry που το 1o μου post ever ήταν τόσο μεγάλο... you are my last hope guys!

Καλώς σας βρήκα! :)

Link to comment
Share on other sites

Επι τη ευκαιρία, μήπως έχουμε κανα νέο για τις ταινίες που ψάχνω και εγώ;

Εκτός απ το νούμερο 4 που βρήκαμε τελικά οτι είναι το Towering Inferno.. :)

 

Εκανα μία ερευνα.. αποδείχθηκε άκαρπη.

Σχετικά στο 1 ωστόσο, πιθανή ταινία αν και δεν ταιριάζει η εποχή, ταιριάζει όμως το στόρυ. http://www.imdb.com/title/tt0313196

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Eυχάριστω πολύ φιλε αυτό είναι

 

Λογικά πρέπει να είναι αυτό

Hard Times

http://www.imdb.com/title/tt1292652/

 

Eυχάριστω πολύ φιλε αυτό είναι

Edited by vampyre
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μία ερευνα.. αποδείχθηκε άκαρπη.

Σχετικά στο 1 ωστόσο, πιθανή ταινία αν και δεν ταιριάζει η εποχή, ταιριάζει όμως το στόρυ. http://www.imdb.com/title/tt0313196

 

Δυστυχώς δεν είναι αυτή, σε ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια... Έχω προσπαθήσει να googlάρω αυτές τις ταινίες με όλους τους πιθανούς τρόπους αλλά no luck...

 

Eυχάριστω πολύ φιλε αυτό είναι

 

Τίποτα, χάρηκα που βοήθησα, αλλά κοπέλα είμαι :p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι αυτή, σε ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια... Έχω προσπαθήσει να googlάρω αυτές τις ταινίες με όλους τους πιθανούς τρόπους αλλά no luck...

 

 

 

Τίποτα, χάρηκα που βοήθησα, αλλά κοπέλα είμαι :p

για το 1 για δες και αυτο

http://www.imdb.com/title/tt0114887/

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

για το 1 για δες και αυτο

http://www.imdb.com/title/tt0114887/

 

Nope, δεν είναι αυτή. Γενικά οι ηθοποιοί που έπαιζαν ήταν παντελώς άγνωστοι. Η πρωταγωνίστρια ΑΝ θυμάμαι καλά ήταν κοκκινομάλλα ή είχε πυρόξανθα μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites

Nope, δεν είναι αυτή. Γενικά οι ηθοποιοί που έπαιζαν ήταν παντελώς άγνωστοι. Η πρωταγωνίστρια ΑΝ θυμάμαι καλά ήταν κοκκινομάλλα ή είχε πυρόξανθα μαλλιά.

 

Οκ... μετά από απίστευτα τρελό ψάξιμο, το νο1 της λίστας μου επιτέλους το βρήκα

Είναι το Stealing Heaven

http://www.imdb.com/title/tt0096170/

 

Σας ευχαριστώ όσους ψάξατε, τώρα νούμερο 1 και 4 βρέθηκαν. Να δούμε τι θα γίνει με τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Οκ... μετά από απίστευτα τρελό ψάξιμο, το νο1 της λίστας μου επιτέλους το βρήκα

Είναι το Stealing Heaven

http://www.imdb.com/title/tt0096170/

 

Σας ευχαριστώ όσους ψάξατε, τώρα νούμερο 1 και 4 βρέθηκαν. Να δούμε τι θα γίνει με τα υπόλοιπα!

 

Ελεος βρε συ vampce. :p Μιλάμε όχι για Β movie, αλλά για Ω !!! Καμμία ελπίδα να βρούμε τις άλλες. :lol:

 

Μήπως να αρχίσουμε με κανα "Ανθρωπο από μάρμαρο" - Αντρέι Βάιντα? :knife:

(αυτό βέβαια δεν είναι Β movie - είναι τέχνη).

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

 

Σας ευχαριστώ όσους ψάξατε, τώρα νούμερο 1 και 4 βρέθηκαν. Να δούμε τι θα γίνει με τα υπόλοιπα!

 

Για το 2, μήπως είναι το haunted by her past του 1987; http://www.imdb.com/title/tt0078218/?mode=desktop

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας :)

Έχω updates σχετικά με το τότε post μου

 

Το 1 τελικά είναι το Stealing Heaven

http://www.imdb.com/title/tt0096170/

Το 2 είναι το Haunted By Her Past η αλλιώς Secret Passions

http://www.imdb.com/title/tt0078218/?ref_=fn_al_tt_1

Το 3 είναι το Liquid Dreams

http://www.imdb.com/title/tt0104735/?ref_=fn_al_tt_1

Το 4 είναι το The Towering Inferno

http://www.imdb.com/title/tt0072308/?ref_=fn_al_tt_1

Οπότε αυτά που μένουν είναι το 5ο και η ταινία που έχει περιγράψει η just_a_comment ^_^

 

Κα πάλι ευχαριστώ όσους βοήθησαν!

 

Καλησπέρα σας!

Ως εκ του θαύματος βρήκα αυτό το thread ψάχνοντας απεγνωσμένα κάποιες ταινίες...

Αρχίζω να παραθέτω clues για την κάθε ταινία και εύχομαι να σταθώ τυχερή!

 

1. Ταινία που είχε παίξει δεκαετία 90s στα τότε "δευτεροκλασάτα" κανάλια (star, skai κ.λπ.). Είχε πάιξει μέσα σε 1-2 χρόνια σε 2 διαφορετικά κανάλια με 2 διαφορετικούς ελληνικούς τίτλους, ως "Κλεμμένη Ευτυχία" και "Αβάσταχτα Δεσμά", ταινία εποχής.

Η υπόθεση είχε να κάνει με μια ωραία κορασίδα αγνή και τρυφερή, καμάρι του πατέρα της, που έκανε, άν δεν με απατάει η μνήμη μου, κάτι σαν μαθήματα με έναν άνθρωπο της εκκλησίας, ο οποίος όντας ξερολούκουμο, είχε την κατάληξη που όλοι μας θα μπορούσαμε να φανταστούμε, σφοδρό έρωτα μεταξύ των 2, εγκυμοσύνη, σκάνδαλο στο χωριό, με κλασική ατάκα του πατέρα της "τώρα που είσαι χαλασμένη να δω σε ποιό κορόιδο θα σε δώσω". Ψάχνω χρόνια να βρω τον αγγλικό τίτλο για να την κατεβάσω!

 

2. Εδώ δυστυχώς δεν έχω πολλές πληροφορίες, γιατί είχα δει απόσπασμα του έργου. Αυτό και αν δεν το βρίσκω με τίποτα... Μάλλον πάλι εποχής η ταινία, ή ίσως στην "τώρα" εποχή με αποσπάσματα-flashback εποχής, είχε να κάνει με έναν παράξενο μεγάλο καθρέφτη που τον είχε μια σχετικά μαζεμένη κοπέλα και όποτε τον κοίταζε έβλεπε τον εαυτό της από μια άλλη εποχή, λίγο πιο πεταχτούλα και ανεξάρτητη. Ο φίλος/άντρας της παραπονιόταν γιατί αλλάζει συμπεριφορά και θυμάμαι χαρακτηριστικά την ατάκα "αυτός ο καθρέφτης φταίει". Και αυτή την ταινία στα 90s την είχα δει

 

3. Μια άλλη ταινία που ήταν υπερβολικά καμένη αφορούσε μια ντετεκτιβ η οποία είχε μπει σε ένα κτίριο στο οποίο δούλευαν κοπέλες (κάτι σαν hitech stιp-tease), κάτι με πειράματα θυμάμαι για να βγάλουν έναν όρο που ήταν σαν sex simulator (??) και στην όλη υπόθεση ήταν ένα απ τα μεγάλα "κεφάλια" ένας ευνούχος. Τότε σαν τίτλο είχαν βάλει "Wet Dreams" στο πρόγραμμα της tv, δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει, άσε που στο imdb μου βγάζει πολλά αποτελέσματα

 

4. Σε αυτή την ταινία (η οποία είναι υπερβολικά παλια, μπορεί να είναι και πριν τη δεκαετία του 80) ψάχνω να βρω μόνο τον αγγλικό τίτλο για να μπορέσω να τη βρω. Ο ελληνικός τίτλος ήταν "Ο Πύργος Της Κολάσεως". Ταινία καταστροφής με έναν ουρανοξύστη που είχε πάρει φωτιά και προσπαθούσαν όλοι να σωθούν

 

5. Εδώ σκουραίνουν τα πράγματα. Σε αυτή την ταινία έχω τις λιγότερες πληροφορίες. Ήταν η πρώτη ταινία ever που είχα δει ποτέ (και μάλιστα όχι ολόκληρη) Ημουν πιτσιρίκα τότε, το μόνο που θυμάμαι είναι 2 συσκευές, μία με κόκκινο φως και μία με μπλέ (ή πράσινο) που όταν ο ηθοποιός έφερνε κοντά του τη συσκευή με το κόκκινο φως υπέφερε και άλλαζε προσωπικότητα, και όταν έφερνε την άλλη συσκευή με το μπλε (ή πράσινο φως) ηρεμούσε και επανερχόταν στα λογικά του. Λογικά και αυτή η ταινία πρέπει να είναι πριν τα 80s, ή early 80s...

 

Να επισημάνω ότι σε καμία απ τις ταινίες δεν ξέρω ηθοποιούς για να είχα ένα πάτημα να ψάξω στο imdb.. με όποιο τρόπο πάντως και να έχω προσπαθήσει να τις googlάρω, δεν είχα τύχη να βρω κάτι

 

Επίσης, επειδή ξεκοκκάλησα το thread αυτό, βρήκα και αυτό το post

 

 

από just_a_comment

 

Βρε παιδιά -την έχω ξαναάναζητήσει αυτή την ταινία παλιότερα από εδώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα...την ψάχνω σ' όλο το ίντερνετ, ρωτάω από δω κι από κει και τίποτα!! τι στο καλό - ταινία φάντασμα είναι??? θ'αρχισω να πιστεύω οτι τη φαντάστηκα - κι αυτό είναι κάπως ανησυχητικό...

 

Δεν μπορει - στην τηλεόραση την είχα δει και μάλιστα πάνω από μία φορά!! την έδειχνε η ελληνική τηλεόραση μέσα δεκαετίας του '90 - πώς στο καλό γίνεται να μην την έχει δει κανείς???

 

Το στόρι: Είναι η ζωή μιας οικογένειας και πιο συγκεκριμένα των κοριτσιών της οικογένειας. Είναι ταινία εποχής (δεν ξέρω ποιας εποχής ακριβώς - νομίζω κάποιος πόλεμος έπαιζε στο παρασκήνιο) και έχει μια αρκετά dark ατμόσφαιρα. Το σπίτι ης οικογένειας, γυρω απ το οποιο περιστρέφεται μεγάλο μερος της δράσης, βρίσκεται σε μια περιοχή με νερά κ ομίχλη (σα βαλτοτοπος να πουμε).

Δύο πράγματα θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά: (1) την οικογένεια επισκέπτεται κατά καιρούς ένας μυστηριώδης κύριος με μια βαλίτσα, που κάτι τους φέρνει (νομιζω εκ των υστερων ειχα συμπεράνει οτι τους έφερνε ναρκωτικά - κάτι σα μορφίνη-) Αυτός ο κύριος έρχεται με μια βάρκα κ φοράει πάντα μαύρα κ ένα μαυρο καπέλο. Μου χει κάτσει οτι τον λέγανε μιστερ "Μακναμαρα" ή κάτι παρόμοιο αλλά μπορεί να κάνω και λάθως αφού δεν βρήκα πουθενά τέτοιο χαρακτήρα ψάχνοντας στο imdb

(2) To άλλο που ήταν πολύ χαρακτηριστικό ήταν οτι κάτι έπαιζε με ένα οικογενειακό μαξιλάρι. Σα να τους το χε κανει δώρο η μαμα τους ας πουμε και όλες οι αδερφές το έπαιρναν κατά καιρούς σε διάφορες φάσεις της ζωής τους (πχ. η μία στην προικα της όταν παντρευόταν). Όμως το πιο χαρακτηριστικό είναι οτι προς το τέλος της ταινίας, η μία αδερφή πεθαίνει από φυματίωση και στην τελευταία αιμόπτυση είναι ξαπλωμένη σε αυτό το ίδιο μαξιλάρι και έτσι αυτό γεμίζει αίματα.

 

Βοηθείστε ρε παιδιά...παραδέχομαι οτι επειδή ήμουν μικρή κάποιες από τις μνημες που έχω μπορεί να ναι παραμορφωμένες ή να έχουν επηρεαστεί κι από άλλες ταινίες (πχ. το σκηνικό με το σπιτι στην ομιχλη σε περιοδο πολέμου μου θυμίζει το "οι άλλοι") απ την άλλη όμως είναι πολύ χαρακτηριστικές οι σκηνες που θυμαμαι ...μα κανείς δεν την έχει δει??

 

Από τις αναζητήσεις που έκανα η πιο κοντινή που βρήκα ήταν η ταινία με τη ζωή των αδελφών Μπροντέ (της δεκαετίας του 70) 2-3 σκηνες όμως που βρήκα δε με βοήθησαν να ταυτίσω την ταινία, ούτε αναφερόταν στη σύνοψη αυτό με το μαξιλάρι που ήταν πολύ χαρακτηριστικο...Ισως να ναι κάποια άλλη εκδοχή της βιογραφίας αυτής? Την ταινία τη θυμάμαι να ναι αρκετά μεγάλης διάρκειας...ίσως να ταν τηλεταινία ή μινι σειρά (που παιζονταν τα επεισόδια σερί)....

 

γκρρρρ...θα σκασω - μου τη δίνει οταν δε βρίσκω αυτο που ψαχνω!

 

και θυμήθηκα και εγώ πως κάποτε είχα δει αποσπασματικά ένα μέρος αυτής της ταινίας.. οπότε βάζω και αυτή στη λίστα!

 

Sorry που το 1o μου post ever ήταν τόσο μεγάλο... you are my last hope guys!

Καλώς σας βρήκα!

 

Link to comment
Share on other sites

Για το 2, μήπως είναι το haunted by her past του 1987; http://www.imdb.com/title/tt0078218/?mode=desktop

 

1000 ευχαριστώ ^^

 

Ελεος βρε συ vampce. :p Μιλάμε όχι για Β movie, αλλά για Ω !!! Καμμία ελπίδα να βρούμε τις άλλες. :lol:

 

Μήπως να αρχίσουμε με κανα "Ανθρωπο από μάρμαρο" - Αντρέι Βάιντα? :knife:

(αυτό βέβαια δεν είναι Β movie - είναι τέχνη).

 

Καλέ ναι, ψύλλους στα άχυρα ψάχνω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Η ταινία αυτή, αφού τελικά την βρήκα ψάχνοντας με... και εγώ δεν ξέρω πόσους τρόπους από imdb, την κατέβασα τελικά να τη δω ξανά και απόρησα πως μου είχε κολλήσει. Τελικά όταν βλέπεις κάτι στα 14-15 σου και το ξαναδείς μετά στα 30 σου έχεις διαφορετική οπτική :lol:

Η ταινία ήταν το απόλυτο κάψιμο, όπως και οι περισσότερες από αυτές που έψαχνα τελικα!

Είναι όμως σπάσιμο να σου έχει κολλήσει κάτι απ το παρελθόν και να προσπαθείς να το βρεις χωρίς αποτέλεσμα για χρόνια xD

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα κι από μένα.

ψάχνω μια σειρά που παιζόταν πριν χρόνια στο σταρ. είχε σχέση με μαγεία και κάτι σπασμένους καθρέφτες αν θυμάμαι καλά κι εναν βασιλία που είχε μπει στο σώμα ενός σκύλου και ο σκύλος είχε μπει στο σώμα του βασιλιά.δε μπορώ να θυμηθώ άλλες λεπτομέριες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...