Jump to content

Qtek 8020


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Παιδάκια να ρωτήσω όσους το πηραν, απο σημα πως παει? Στην περιοχη μου υπαρχει προβληματικη καλυψη και μου χρειαζεται μια συσκευη με σοβαρο πομποδεκτη για να μπορω να μιλαω...

 

2. Επειδη παλιοτερα ειχα το 8080 και εγραφα ναι μεν ελληνικα αλλα unicode με αποτελεσμα να χρεωνομαι 2πλασια γραφοντας ενα φαινομενικα κοινο sms. Στο 8020 το αλλαξαν ή παλι unicode?

 

Αρίθμησα τις ερωτήσεις σου και απαντάω:

 

1. Πομποδέκτη άψογο. Σε σημεία που το 6310i μου δεν έπιανε καθόλου, το 8020 πιάνει μια χαρά και μιλάω χωρίς προβλήματα και "σπασίματα".

 

2. Τέτοιο πρόβλημα δεν υφίσταται στο 8020.

 

Να διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες για την αυτονομία. Έχω το 8020 και αγχωτικά μου βγάζει 40 ώρες αναμονής, χωρίς να το σκίζω ιδιαίτερα.. :wacko: :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Eminem ( 8 Ιαν. 2005 , 14:09)

mipws den to fortises kala ?i mipws einai oi prwtes fortiseis kai den apodisei ta megista i mpataria ?

Το φορτίζω φουλ.. Η αλήθεια πάντως είναι ότι έχω κάνει 3-4 φορτίσεις μόνο.. Δεν ελπίζω όμως ότι θα δω διαφορά σημαντική και μετά από 20 φορτίσεις.. :cry: :angry: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ti ennoeis oti to fortizeis foul?stin arxi oi fortiseis na prospathiseis na einai me kleisti suskeui kai mexri na gemisei.kai i epomeni fortisi na einai otan adeiasei teleiws to knt.einai krisima ta prwta fortismata.
Winners Never Quit, Quitters Never Win...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σχετικά με τις αναβαθμίσεις το έψαξα αρκετά και ισχύουν το εξής:

Τη συσκευή θα την πουλάει αποκλειστικά το Πλαισιο :mad: (τηλεφώνησα στην ACE-Hellas)

Το Πλαίσιο δεν κάνει αναβαθμίσεις σε καμία εταιρία κινητής, εκτός από Cosmote και έπειτα από συνεννόηση με την ίδια την Cosmote (κάποιο χαρτί που να βεβαιώνει η Cosmote για την αναβάθμηση). (ξανά :mad: )

 

Κάτι που λέγεται για τα μικρobugs της συσκευής.

Μιλάμε για windows. Σε λίγο καιρό θα γίνεται πανικός από ό,τι είδους εφαρμογή θέλουμε. Δε ξέρω αν υπερβάλω, αλλά έχω μεγάλες προσδοκίες από πλευράς software στο μέλλον τηλέφωνό μου (μάλλον θα πάω να το πάρω από βδομάδα...). Σκέφτομαι ήδη να αρχίσω από τώρα να ψάχνω για προγράμματα (ήδη ετοιμάζω ringtones κόβοντάς τα ήδη υπάρχοντα mp3 στο pc μου :D ). Και για επίδοξους windows developers έχω υπ' όψη μου δυο τρεις πολύ απλές ιδέες για χρήσιμες εφαρμογούλες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχουν ασυμβατότητες στο bluetooth, διότι δεν δέχτηκε δεδομένα από Seimens S55 με αυτό τον τρόπο!?

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι κάποια κειμενάκια με κατάληξη .tmo δεν τα διαβάζει το Qtec, δυστυχώς θα πρέπει να τα αντιγράψω χειροκίνητα.

Ακόμα κατά ένα περίεργο λόγο ενώ τα video που έχω τραβήξει είναι με ήχο .amr και παίζουν μια χαρά, οι μέσω υπερύθρων .amr μελωδίες δεν τις αναπαράγει!

Για την εγγραφεί video πια κωδικοποίηση θεωρείται καλύτερη MPEG4,H.263 ή Motion-JPEG AVI;

Επίσης τα προκαθορισμένα κείμενα του διαγράφονται;

Κάτι άλλο γιατί το ενχιρίδιο συνιστά τα video να είναι H.263, πιθανόν να είναι τα μικρότερα σε χωρητικότητα;

To πιο παράξενο είναι ότι μου παίζει για ήχους κλήσης όποια midi θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Rightman ( 8 Ιαν. 2005 , 22:20)

 

Μήπως υπάρχουν ασυμβατότητες στο bluetooth, διότι δεν δέχτηκε δεδομένα από Seimens S55 με αυτό τον τρόπο!?

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι κάποια κειμενάκια με κατάληξη .tmo δεν τα διαβάζει το Qtec, δυστυχώς θα πρέπει να τα αντιγράψω χειροκίνητα.

Ακόμα κατά ένα περίεργο λόγο ενώ τα video που έχω τραβήξει είναι με ήχο .amr και παίζουν μια χαρά, οι μέσω υπερύθρων .amr μελωδίες δεν τις αναπαράγει!

Για την εγγραφεί video πια κωδικοποίηση θεωρείται καλύτερη MPEG4,H.263 ή Motion-JPEG AVI;

Επίσης τα προκαθορισμένα κείμενα του διαγράφονται;

Κάτι άλλο γιατί το ενχιρίδιο συνιστά τα video να είναι H.263, πιθανόν να είναι τα μικρότερα σε χωρητικότητα;

To πιο παράξενο είναι ότι μου παίζει για ήχους κλήσης όποια midi θέλει.

 

 

Καλύτερο για μένα είναι το MPEG4 έχει την καλύτερη ποιότητα!

Δεν υπάρχει καμία ασυμβατότητα απλά για αν λάβεις κάτι μέσω bluetooth πρέπει να ενεργοποιήσεις το ασύρματη λήψη δεδομένων!

 

Αυτό με τα .midi είναι γνωστό bug του κινητού!

Μάλλον θα φτιαχτεί στην επόμενη αναβάθμιση!

:) ;)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση 11 ώρες και μου κράτησε 1,5 μέρα με συχνή χρήση. Λέτε στο μέλλον να παρουσιαστεί μπαταρία με περισσότερη χωρητικότητα;

Επίσης οι υπέρυθρες πώς ενεργοποιούνται; διότι από Έναρξη- Ρυθμίσεις -Ασύρματη λήψη που του κάνω ενεργοποιούνται οι υπέρυθρες μαζί με το bluetooth.

Δυστυχώς ούτε .mmf μελωδίες υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν περιορισμοι για τα kb ουτε του midi αλλα ουτε και στα wav smartphone ειναι οχι sharp,το mortal combat που λες στο βγαζει στη λιστα των ηχων που μπορεις να χρησιμοποιησεις?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τα midi ακούγονται ψιλοχάλια στο 8010 τουλάχιστον,αλλά τι να τα κάνεις ,όταν μπορείς να φτιάξεις οτι μελωδία θες σε wma? ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ταξιδιωτης22 ( 9 Ιαν. 2005 , 14:36)

 

το mortal combat που λες στο βγαζει στη λιστα των ηχων που μπορεις να χρησιμοποιησεις?

 

 

το mortal combat το εμφανίζει στον \Storage\My Documents φάκελο.

 

Χρησιμοποιώντας το παρατήρησα ότι σε όλες τις μελωδίες που έχω βάλει ή δεν τις αναπαράγει ως ήχο κλήσης ή ακόμα κι’αν καταφέρει να το κάνει αυτό στις υπόλοιπες μελωδίες, θα ακούγονται παραμορφωμένες, που παρόλαυτα να ακούγονται στο album κανονικά. Το’χει κάποιος αυτό το πρόβλημα;

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι επειδή δεν είναι οι προεγκατεστημένες μελωδίες, δεν ξέρω αν θα το θεωρήσουν πρόβλημα ώστε να μου το αντικαταστήσουν στο Πλαισιο.Καυτό επειδή μου είχαν πει πως σε περίπτωση που πρεξενίσει κάποιο πρόβλημα σε τρεις εργάσιμες μέρες, τοτε μπορούν να μου το αντικαταστήσουν.

Και κάτι απλό, σε πια menu βρίσκεται το ξυπνητήρι;

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα τελικα την Παρασκευη απο το Πλαισιο

να πω και εγω τις εντυπωσεις μου απο τις 3 πρωτες ημερες που το εχω στα χερια μου

1)Ποιοτητα κατασκευης:Αψογη...στιβαρο αν και ελαφρυ μεχρι παρεξηγησεως...απαλα υλικα

2)Σημα:Πολυ καλο..σε καμια περιπτωση δεν εχασα κληση

3)Ακουστικο:Καμπανα...ποτε δεν το εχω στο max

4)Ταχυτητατο σε ολες τις λειτουργιες του

5)Ποιοτητα mp3:απλα καλη...δεν εχω δοκιμασει αλλα κινητα με mp3 παντως

6)Photo:δεν με ενδιαφερουν...ας ειναι καλα η cybershot

 

μερικες ερωτησεις τωρα..(αν και διαβασα πολλεεεεεεες σελιδες και για το 8010)

1)Εχω βρει πολλες εφαρμογες και λεω να τις εγκαταστησω,,,μεχρι εκει καλα..το θεμα ειναι:ΠΩΣ τις επεγκαταστω..unistall-remove κτλ..αυτο δεν το βρηκα

2)Τελικα ο καλυτερος τοπος για προγραμματα/games κτλ ειναι το DC++;;;;

3)Υπαρχει κανενα firmware update;;;;

 

αυτα για τωρα....ελπιζω να μην κουραζω...οποιος εχει ερωτησεις απο τη μεχρι τωρα χρηση του κινητου απο εμενα, θα του απαντησω ευχαριστα...

επαναλαμβανω οτι ειμαι average χρηστης...και τελικα με καλυπτει ΑΠΟΛΥΤΑ...συν το οτι ειναι κουκλι!!!

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Chameleon (10 Ιαν. 2005 , 00:53)

1)Εχω βρει πολλες εφαρμογες και λεω να τις εγκαταστησω,,,μεχρι εκει καλα..το θεμα ειναι:ΠΩΣ τις επεγκαταστω..unistall-remove κτλ..αυτο δεν το βρηκα

2)Τελικα ο καλυτερος τοπος για προγραμματα/games κτλ ειναι το DC++;;;;

3)Υπαρχει κανενα firmware update;;;;

 

 

1)Η απεγκατάσταση γίνεται είτε μέσω του activesync από το pc, είτε από Έναρξη->Ρυθμίσεις->Περισσότερα...->Αφαίρ. Προγραμμάτων

 

3) Στο qtek.gr μπορείς να βρεις το τελευταίο firmware καθώς και οδηγίες πως να το βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Selespeed ( 8 Ιαν. 2005 , 21:39)

 

Παιδιά, σχετικά με τις αναβαθμίσεις το έψαξα αρκετά και ισχύουν το εξής:

Τη συσκευή θα την πουλάει αποκλειστικά το Πλαισιο :mad: (τηλεφώνησα στην ACE-Hellas)

Το Πλαίσιο δεν κάνει αναβαθμίσεις σε καμία εταιρία κινητής, εκτός από Cosmote και έπειτα από συνεννόηση με την ίδια την Cosmote (κάποιο χαρτί που να βεβαιώνει η Cosmote για την αναβάθμηση). (ξανά :mad: )

 

Otan les anavathmish, anaferesai sthn xrhsimopoihsh ths epidothshs apo thn Cosmote?

Egw, apo oso to epsaksa, thn epidothsh mporeis na thn xrhsimopoihseis mono apo thn alysidia katasthmatwn opou ekanes to symvolaio ths syndeshs. Egw, gia paradeigma, pou ekana to symvolaio ths Cosmote mporw mono sta katasthmata ths na xrhsimopoihsw thn epidothsh...

Mhpws telika afto den isxyei??? :confused: :blink: :wacko:

 

Thelw to 8020! TWRA!

" Knowledge Is Power"

Panathinaikos F.C. - WilliamsF1 Team

Deneb a.k.a. Stratos

Link to comment
Share on other sites

Apo ti vlepo telika oi apopseis peri aytonomias pali einai diaforetikes, allos leei 1.5 mera allos treis...

giati ayth h diafora stin apodosi ? den milao fysika o enas na to douleyei 24h/24h kai na paizei mp3 milao gia normal xrhsh opos lete h perisoteroi...

 

poios einai o sostos tropos fortiseis gia na megalosei h ayonomia dioti akougontai pali polla...

 

pantos 1.5 mera aytonomia me normal xrhsh einai pali aparadekto

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια σε εμενα παντως κρατα μια χαρα...ισως παιζει ρολο ποσα προγραμματα εχεις στο "task bar"

εγω φροντιζω να κλεινω τα προγραμματα αφου δεν τα χρειαζομαι πια...λογικα οταν ειναι στο system tray θα καταναλωνουν μπαταρια...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφερθείτε στον φάκελο Windows και επιλέξετε τις μελωδίες του Qtec μπορείτε να τις ακούσετε;

Με Bluetooth επικοινωνία με το Seimens S55 για μεταφορά μελωδιών εμφανίζει το ακόλουθο μήνημα ‘Not supported by remote device’ !?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος great (10 Ιαν. 2005 , 16:56)

 

diladi chameleon poso sou krataei esena me kleista programata sto task bar ? kai milas gia fysiologiki xrhsh etsi oxi apla anamonh

 

 

τελευταια φορτιση ηταν την Κυριακη το πρωι...μεχρι τωρα εχει πεσει μια μονο γραμμη...με νορμαλ παντα χρηση...πρεπει να παιζει ρολο το αν εχεις ανοιχτα προγραμματα...ειναι λογικο...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

mipws den exete karta mnimis kai sas krataei toso???Kai emena 2 meres krataei me to zori...Alla stin prwti fortish den to eixa fortisei full...kai twra kala pathainw!!!Egw exw mia karta mnimis 256 einai peripou 80% gemath kai den afinw programata ston Task Manager kai mou krataei 2 meres kai emena!!!
Never Underestimate The Dark Side...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (10 Ιαν. 2005 , 01:29)Στο qtek.gr μπορείς να βρεις το τελευταίο firmware καθώς και οδηγίες πως να το βάλεις.

 

Αν προσέξεις καλύτερα στο qtek.gr, θα δεις ότι για τα 8010/8020 "Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις αυτή τη στιγμή".

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maverick_sn (10 Ιαν. 2005 , 22:05)

 

mipws den exete karta mnimis kai sas krataei toso???Kai emena 2 meres krataei me to zori...Alla stin prwti fortish den to eixa fortisei full...kai twra kala pathainw!!!Egw exw mia karta mnimis 256 einai peripou 80% gemath kai den afinw programata ston Task Manager kai mou krataei 2 meres kai emena!!!

 

 

δεν εχω καρτα μνημης ακομα.....αλλα γιατι να παιζει ρολο αυτο;;;

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr (10 Ιαν. 2005 , 22:35)

 

Αν προσέξεις καλύτερα στο qtek.gr, θα δεις ότι για τα 8010/8020 "Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις αυτή τη στιγμή".

 

 

αυτό σημαίνει ότι η τελευταία έκδοση firmware είναι αυτή που έχει το κινητό από το εργοστάσιο..

 

Επομένως ακομά θα περιμένουμε για αναβάθμιση... εκτός και αν ψάξεις για αναβάθμιση i-mate

Link to comment
Share on other sites

emena mou eixe kratisei tis 5 prwtes meres pou den eixa karta,kai tin perimena na erthei...meta pou tin ebala epese stis 2 meres!!!Den kserw den tha paizei kai ayth rolo???
Never Underestimate The Dark Side...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα χωρίς κάρτα μου κρατάει 40 ώρες με το ζόρι.. Μόλις βάλω κάρτα δηλαδή, θα μου κρατάει μία μέρα? Καήκαμε!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...