Jump to content

Qtek 8020


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγχαρητήρια το νέο υπο-forum!

 

Πραγματικά πολύ καλή κίνηση από τους Mods και φυσικά τον MsK!

Ευχαριστούμε!

 

Λοιπόν, σήμερα το 8020 μου έκανε το πρώτο restart το κινητό αφού πρώτα ένα συμμαθητής μου με είχε κάνει pairing με το PowerNavigation και προσπαθούσε να λειτουργίσει το 8020 σαν GPS.

 

Τα νεύρα μου!!!!

Αλλά μετά από 5'' όλα οκ!

 

Το λατρεύω!!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kalosoriste me stin parea paidia:)

Molis to pira apo PLAISIO 470!

Gia na min rwtaw oti na nai, eimai asxetos me to antikeimeno allwste, 8a diavasw se olo to myphone na ma8w gia ton bill kai ta kinita tou kai meta 8a arxisw na rwtaw :)

An pali kapoios "eidikos" 8elei na me diafotisei kai exei xrono pas kanei ena faq ;)

O logos pou telika to agorasa einai pws eida tin foto sigrisi me to T610 kai katalava poso mikro einai :)))

Ena to 8020 kai ena to 902... eimai kalimenos se olous tous tomeis pistevw e ?? :)

 

As perigrapsw to prwto provlima pou sinantisa:

Exw ta contacts mou sto vivlio dief8inseon ton windows kai den mporo na ta metaferw sto outlook... Einai kati pou prepei na 3erw?

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος great (10 Ιαν. 2005 , 16:56)

 

diladi chameleon poso sou krataei esena me kleista programata sto task bar ? kai milas gia fysiologiki xrhsh etsi oxi apla anamonh

 

 

επανερχομαι.....σημερα θα το ξαναφορτισω...αντεξε 3 ημερες,με αρκετη χρηση (και κλησεις και σκαλισμα) και χωρις καρτα μνημης

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.Λοιπον εγω θα ελεγα να πατε ρυθμισεις » αρχικη οθονη » χρονικο οριο και βαλτε το 10 δευτεροπλεπτα.Εμενα τοσο το 8010 που ειχα οσο και το 8020 που εχω τωρα μου κραταγαν 3 με 4 μερουλες με αρκετη χρηση απλα το εκλεινα τα βραδια.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τις miniSD από πού τις πήρατε? Σε μια μίνι - έρευνα που έκανα δε βρήκα κανένα κατάστημα να τις έχει διαθέσιμες.....

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος thief (13 Ιαν. 2005 , 00:34)

 

Ρε παιδιά τις miniSD από πού τις πήρατε? Σε μια μίνι - έρευνα που έκανα δε βρήκα κανένα κατάστημα να τις έχει διαθέσιμες.....

 

 

to http://www.play247.gr to exeis dei? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό εδώ και 24 ώρες +. Για την αυτονομία του δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα γιατί το σκάλισα αρκετά. Μπορώ να πω ότι είναι πολύ ωραίο εξωτερικά αλλά θα διαφωνήσω για την ποιότητα κατασκευής. Μου φέρνετε αρκετά «ψεύτικο» σε σχέση με αλλά κινητά στην ιδία κατηγορία (μεταλλικά). Έχω αντιμετωπίσει 1-2 προβληματάκια και αν κάποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Μπορεί να είναι κάτι απλό και να μην το είδα γιατί το έχω λίγες ώρες στα χεριά μου.

1) το ξυπνητήρι για να λειτουργήσει πρέπει να είναι ανοικτή η συσκευή?

2) Στα sms και στις επαφές δεν μπορώ να βρω τον χαρακτήρα “s”. Στο πλήκτρο 7 δεν θα έπρεπε να είναι?

Αυτά προς το παρον 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος me_gustas (13 Ιαν. 2005 , 00:39)

1) το ξυπνητήρι για να λειτουργήσει πρέπει να είναι ανοικτή η συσκευή?

2) Στα sms και στις επαφές δεν μπορώ να βρω τον χαρακτήρα “s”. Στο πλήκτρο 7 δεν θα έπρεπε να είναι?

Αυτά προς το παρον 

 

 

1)Ναι πρέπει να είναι ανοιχτή

2) Εμένα όταν γράφω μήνυμα το βγάζει στο 7 το ς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος thief (12 Ιαν. 2005 , 22:34)

 

Ρε παιδιά τις miniSD από πού τις πήρατε? Σε μια μίνι - έρευνα που έκανα δε βρήκα κανένα κατάστημα να τις έχει διαθέσιμες.....

 

 

Μάλλον η έρευνά σου θα ήταν σαν τις κάρτες μίνι! (πλακίτσα)

 

Mini-SD κάρτες υπάρχουν στο p l a y 2 4 7. gr στην τιμή των 50 ευρώ η 256 και στην τιμή των 118 ευρώ η 512 μάρκας ATP.

 

Ακόμα υπάρχουν και στον Γερμανό 256 ρώτησα μόνο Sandisk στα 47 ευρώ τελική τιμή!

 

Είναι φοβερό το κινητό!!!

 

:) ;) :happy:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θέλω από play γιατί αύριο θέλω να την αγοράσω... Στον Γερμανό κοίταξα στο site και δεν είχε. Θα πάω σε κατάστημα αύριο.

 

Για το s εγώ απλά ενεργοποιώ το Αγγλικό Τ9 (κρατάς πατημένο το αστεράκι) και μετά αν βάλεις abc το πληκτρολόγιο είναι αγγλικό πλέον. Δηλαδή το abc είναι αντίστοιχο του T9. Με ελληνικό Τ9, εμφανίζει και τους αγγλικούς χαρακτήρες στο abc αλλά λείπει το "s". Δεν ξέρω κάποια άλλη λύση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι να επιλέξω; 8020 ή Panasonic Χ700;;;; αύριο πάω πλαίσιο.. αξίζει να το ρισκάρω με την Qtek; μια σχετικά νέα εταιρεία στο χώρο με Windows και ...μάλλον υψηλές τιμές! φαίνεται φοβερό κινητό βέβαια.. Σκέφτομαι να προτιμήσω τη σιγουριά του αναδιπλούμενου Χ700+Symbian! Όποιος είχε τις ίδιες ..ανησυχίες - έστω και 'φιλολογικά' - με μένα και πήρε τελικά κάποια απόφαση ας με βοηθήσει! :D
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γενικά ο χώρος με windows θεωρείται καινούριος.... Η qtek είναι απλά μια υλοποίηση, δεν σχεδιάζει αυτή καθ'εαυτή τα τηλέφωνα... Όσο για τις τιμές... Εγώ τις θεωρώ λογικές γι'αυτό που παίρνω. Επίσης δεν είναι καθόλου ρίσκο η qtek, αν λάβεις υπ'όψιν σου ότι δεν υπήρξε ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα και ότι η υποστήριξη από την αντιπροσωπία είναι κορυφαία. Το 8080 που το πήρα στις αρχές που κυκλοφόρισε, το έχει ένας φίλος μου πλεον, και λειτουργεί ακόμα όπως όταν το πήρα. Μόνο κάτι γρατζουνιές έχει! :-)

 

Βασικά είναι απλό: Αν θες πολλά παιχνίδια (γιατί στο symbian έχουμε και τα παιχνίδια του Ngage) και γενικότερα ένα διασκεδαστικό κινητό, τότε το Panasonic. Όμως δεν θα έχεις MP3, θα πρέπει να πληρώσεις έξτρα το hands free και δε θα μπορείς να το παραμετροποιήσεις όσο to 8020.

 

Απ'την άλλη έχεις το 8020 με windows, το οποίο δεν έχει τόσο πολλά πράγματα όσο το symbian ακόμα, αλλά καθημερινά εμφανίζονται νέες εφαρμογές κλπ. Είναι πιο bussiness oriented κατά τη γνώμη μου, λόγω windows, που σου επιτρέπουν ένα πλήρες sync με το desktop PC σου. Επιπλέον υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές για εργασίες γραφείου. Βασικά είναι σαν να έχεις έναν υπολογιστή στην τσέπη σου. Επίσης σιγά σιγά εμφανίζονται παιχνίδια κορυφαία, όπως το Duke3d, to Doom, AoE, και πολλά άλλα. Γενικά όλα τα παλιά παιχνίδια σε λίγο θα παίζουν....

 

Έχοντας χρησιμοποιήσει για αρκετό καιρό Nokia 6600, Siemens SX1, Qtek 8080, θα σου πω τη δική μου γνώμη: τα symbian ήταν πιο "fun", αλλά για μένα τα windows phones όπως το 8020 που έχω τώρα είναι κλάσεις ανώτερα... μόνο για κάποιον όμως που θα αξιοποιήσει τις δυνατότητές τους. Αυτά. Κρίνε και αποφάσισε. Όσο για την τιμή: 470 έχει το qtek και 450 το panasonic. Γιατί θεωρείς το qtek ακριβό??

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω δοκιμασει το Χ700 θελω να προσθεσω την απογοητευση μου για την Panasonic...ειχα το Χ70 και με ειχε κουρασει απιστευτα...κολληματα,ολο εσβηνε,χαλια σημα και φοβερα ενοχλητικο στις βασικες λειτουργιες του κινητου....

Πηρα το Qtek ΑΦΟΥ ρωτησα πως τα παει σε ολα αυτα.δηλ σημα,μπαταρια,Τ9...τι να το κανω το κινητο και αν εχει symbian ή windows αν δεν μπορω να μιλησω;;;

Προσωπικα με την Panasonic τελειωσα.....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Egw emeina kateyxaristhmenos

toso apo tis leitourgeies tou 8080, thn taxythta tou,

tis multimedia xares tou (paizei fovera ta videos toso se avi, mpg k wmv)

oso k apo tis dynatothtes pou parexei se hxo (WMA, MP3)

Tromerh sta8erotha (apo ta telh noembrh pou to eixa ews k shmera) kanena sobaro hang/freeze

(me thn eleysh tou neou s/w kanena kollhma oute apo ta palia!)

Thn APISTEYTH eykolia sto sygxronismo, metafora arxeiwn, egkatastash, parametropoihsh.

Me mono melano shmeio isws thn mpataria,

k lew isws giati gia ena kinhto (kinhto xaxa) tetoiwn dynatothtwn to dikaiologw.

Etsi exontas swas tas frenas

shmera phga k agorasa to 8020 to opoio einai safws k eydiakrita pio mikro,

poly pio elafry apo ton prokatoxo tou,

exei enswmatwmenh java,

grhgorotero epexergasth,

k liiigo megalyterh mpataria (pisteyw tis 2,5 ante 3 meres 8a tis pianei),

me mono (isws) melano shmeio thn karta mnhmhs

pou pleon den einai typou slot-in alla einai pisw apo thn mpataria.....

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω δυο-τρία πραγματάκια, γιατί σκέφτομαι να το πάρω.

1.mp3 παίζει ως ήχους κλήσης,μηνυμάτων κλπ;

2.Συνοδεύεται από cd για συγχρονισμό κλπ με pc;

3.Ξυπνητήρι έχει;

4.Τα sms είναι 160 χαρακτήρων;Έχει T9;

5. Τι κάρτα μνήμης παίρνει;

"Όποιος ελεύθερα συλλογάται,συλλογάται καλά."Ρήγας Φεραίος"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9674.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bergyr (13 Ιαν. 2005 , 15:53)

 

Να ρωτήσω δυο-τρία πραγματάκια, γιατί σκέφτομαι να το πάρω.

1.mp3 παίζει ως ήχους κλήσης,μηνυμάτων κλπ;

2.Συνοδεύεται από cd για συγχρονισμό κλπ με pc;

3.Ξυπνητήρι έχει;

4.Τα sms είναι 160 χαρακτήρων;Έχει T9;

5. Τι κάρτα μνήμης παίρνει;

 

 

απο οσο το εχω δουλεψει

 

1.WMA ή WAV παιζει...με το Advanced WMA Workshop μετατρεπεις οποιο mp3 σε wma...

2.ΝΑΙ

3.ΝΑΙ..με το κιν ανοιχτο ομως..

4.Eιναι..κεφαλαια γραμματα..εχει τ9

5.Mini sd...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bergyr (13 Ιαν. 2005 , 15:53)

 

Να ρωτήσω δυο-τρία πραγματάκια, γιατί σκέφτομαι να το πάρω.

1.mp3 παίζει ως ήχους κλήσης,μηνυμάτων κλπ;

2.Συνοδεύεται από cd για συγχρονισμό κλπ με pc;

3.Ξυπνητήρι έχει;

4.Τα sms είναι 160 χαρακτήρων;Έχει T9;

5. Τι κάρτα μνήμης παίρνει;

 

 

1. oxi, mono wav

2. nai

3. nai

4. nai kai sta duo

5. miniSD

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Chameleon (13 Ιαν. 2005 , 16:08)

 

3.ΝΑΙ..με το κιν ανοιχτο ομως..

 

 

 

Επειδή προφανώς δε γνωρίζει τα windows smartphones το παιδί που ρωτάει, να προσθέσω πως το κινητό έχει τη λειτουργία "flight mode". O λόγος ύπαρξης είναι η δυνατότητα χρήσης των υπολοίπων λειτουργιών του τηλεφώνου (mp3, calendar, games, camera κλπ) εκτός των radio services (κλήσεις, μηνύματα κλπ). Δηλαδή σε flight mode, είναι σα να έχεις μια απλή συσκευή. Σου διακόπτει τη λειτουργία ως τηλέφωνο. Πολλοί (όπως και γω) ενεργοποιούν αυτή τη λειτουργία το βράδυ, έτσι ώστε να λειτουργεί το ξυπνητήρι. Έτσι, ναι μεν πρέπει να είναι ανοικτό το τηλέφωνο το βράδυ για το ξυπνητήρι, αλλά μη φανταστείς πως θα έχεις πρόβλημα κατανάλωσης, γιατί χωρίς radio services και με το screen saver που θα ενεργοποιείται, η κατανάλωση θα είναι minimum. Επίσης έτσι γλυτώνεις και το χρόνο που θέλει το boot up του κινητού την επόμενη μέρα! :) Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιείς τις λειτουργίες του κινητού οπουδήποτε απαγορεύεται η χρήση τηλεφώνου. Εκτός κι αν στην πούνε, γιατί στην Ελλάδα συνήθως δε σε πιστεύουν... (εμένα στο αεροπλάνο δε με πίστευαν πάντως... :p )

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω το κινητό μετά από το λογότυπο της qtek εμφανίζεται το λογότυπο της vodafone. Πως μπορώ να το απενεργοποιήσω αυτό -ή έστω να δείχνει κάτι άλλο-? Επίσης το vodafone menu μπορώ να το σβήσω?
Link to comment
Share on other sites

Για το λογότυπο της Voda δεν ξέρω, αλλά το vodafone menu δεν πρέπει να σβήνει, νομίζω πως είναι το μενού υπηρεσιών που είναι ενσωματομένο στην sim.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

To λογότυπο της vodafone φεύγει με την εγκατάσταση κάποιου homescreen. Αλλιώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον RJV RegTweaks (here it is: http://www.airfagev.com/downloads1.asp?id=78 ) για να βάλεις ό,τι εικόνα θες (κάνει και άλλα πράγματα αυτό!).

 

Για να σβήσεις το voda menu, θα ανοίξεις τον file manager, θα πατήσεις menu, options και θα απενεργοποιήσεις τα hide hidden files/system files/files in ROM. Μετά θα πας στο storage, windows, start menu και θα σβήσεις το vodafone menu.lnk (πρέπει να τα βλέπεις σε List) και μετά θα πας στον φάκελο startup (μέσα στον windows είναι και αυτός) και θα σβήσεις το STK_services (κάπως έτσι λέγεται). Κάνε και ένα restart μετά και είσαι κούκλος.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος me_gustas (13 Ιαν. 2005 , 21:51)

 

Όταν ανοίγω το κινητό μετά από το λογότυπο της qtek εμφανίζεται το λογότυπο της vodafone. Πως μπορώ να το απενεργοποιήσω αυτό -ή έστω να δείχνει κάτι άλλο-? Επίσης το vodafone menu μπορώ να το σβήσω?

 

 

Αλλάζει με μια εφορμογή αλλά δεν θυμάμαι πως την λένε!

Ψάξε στα προγράμματα για το κινητό μας!

 

Το κινητό εντοπίζει το δίκτυο που είσαι και σου βγάζει την φωτό στην αρχή,

μόλις ανοίξεις το κινητό.

Εμένα μου εμφανίζει της κοσμοτέ, αλλά πολύ μου αρέσει!

 

:) ;) :happy:

 

Άκυρο με πρόλαβε ο φίλος κλέφτης παραπάνω!

:p

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...