Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M9)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα ο λογος που το κινητο καιει τοσο πολυ ειναι η οθονη!

 

Εξηγουμαι, προχθες μιλουσα με μια φιλη στο skype, με καμερα. Ωστοσο, ειχα το κινητο διπλα μου με σβηστη οθονη μιας και αυτη δεν διεθετε καμερα οποτε δεν χρειαζοταν να βλεπω κατι. Το αποτελεσμα ηταν οτι μετα απο ωρες συνομιλιας, με το κινητο στο φορτιστη, αυτο δεν εκαιγε καθολου αλλα ειχε μια νορμαλ θερμοκρασια δεδομενης της φορτισης, του WiFi και της γενικης απασχολησης του (καμερα, ηχεια, μικροφωνα, επεξεργαστης κτλπ).

 

Τις υπολοιπες μερες, με ανοικτη οθονη πλεον, το κινητο εφτανε τις γνωστες πλεον σε ολους μας εξωφρενικες θερμοκρασιες που καταστουσαν το κινητο κινδυνο πιθανων εγκαυματων.

 

Η οθόνη στα σύγχρονα τηλέφωνα καταναλώσει περίπου το 60-70% της μπαταρίας. Το Skype χρησιμοποιεί wifi, κάμερα, μικρόφωνο, ακουστικό, οθόνη ίσως και κάτι που μου διαφεύγει. Αν το έχεις και στην φόρτιση τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα για την μπαταρία από θέμα θερμοκρασίας.

Τώρα αν έχεις την οθόνη κλειστή σκέψου ότι τουλάχιστον ένα 50% από την ταλαιπωρία που δέχεται η μπαταρία την γλιτώνεις.

Γι αυτό γίνεται όχι ότι έχει κάποιο πρόβλημα η οθόνη. Ούτε ότι στην γενικότερη χρήση επειδή ανεβάζει θερμοκρασία φταίει η οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα το ζήτημα γιατί μου φαίνεται πολύ απλό; Όσες android συσκευές είχα, στο skype ή στο viber με βιντεοκλήση ανέβαζαν τις υψηλότερες θερμοκρασίες, σαν να έπαιζα απαιτητικό παιχνίδι ή χειρότερα. Οπότε κατάλαβα ότι αυτές οι εφαρμογές για να αναπαράγουν βίντεο στρεσάρουν στο μέγιστο τον επεξεργαστή, δηλαδή τη μεγαλύτερη πηγή θερμότητας σε μία συσκευή. Επίσης η έντονη χρήση του επεξεργαστή συνεπάγεται σε "άντληση" μεγαλύτερου ρεύματος από τη μπαταρία η οποία έτσι ανεβάζει ακόμα υψηλότερες θερμοκρασίες και επίσης το επιπλέον ρεύμα σημαίνει μεγαλύτερη έκκληση θερμότητας κατά μήκος των αγωγών (traces). Αν είναι και ο φορτιστής συνδεμένος, ακόμα χειρότερα γιατί διαρρέεται και το κύκλωμα φόρτισης από αρκετό ρεύμα και υπάρχει και από εκεί επιπλέον έκκληση θερμότητας. Η θερμότητα που παράγουν τα LED του φωτισμού της οθόνης θεωρώ ότι είναι αμελητέα συγκριτικά με τις άλλες πηγές θερμότητας που κάνουν τη συσκευή να μην αγγίζεται κατά τη βιντεοκλήση skype. Και αυτό τεστάρεται εύκολα. Το ότι είναι η συσκευή μεταλλική και αποτελείται από ένα ενιαίο κομμάτι μετάλλου, πιστεύω παίζει και αυτό το ρόλο του στο φαινόμενο. Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ζήτημα γιατί μου φαίνεται πολύ απλό; Όσες android συσκευές είχα, στο skype ή στο viber με βιντεοκλήση ανέβαζαν τις υψηλότερες θερμοκρασίες, σαν να έπαιζα απαιτητικό παιχνίδι ή χειρότερα. Οπότε κατάλαβα ότι αυτές οι εφαρμογές για να αναπαράγουν βίντεο στρεσάρουν στο μέγιστο τον επεξεργαστή, δηλαδή τη μεγαλύτερη πηγή θερμότητας σε μία συσκευή. Επίσης η έντονη χρήση του επεξεργαστή συνεπάγεται σε "άντληση" μεγαλύτερου ρεύματος από τη μπαταρία η οποία έτσι ανεβάζει ακόμα υψηλότερες θερμοκρασίες και επίσης το επιπλέον ρεύμα σημαίνει μεγαλύτερη έκκληση θερμότητας κατά μήκος των αγωγών (traces). Αν είναι και ο φορτιστής συνδεμένος, ακόμα χειρότερα γιατί διαρρέεται και το κύκλωμα φόρτισης από αρκετό ρεύμα και υπάρχει και από εκεί επιπλέον έκκληση θερμότητας. Η θερμότητα που παράγουν τα LED του φωτισμού της οθόνης θεωρώ ότι είναι αμελητέα συγκριτικά με τις άλλες πηγές θερμότητας που κάνουν τη συσκευή να μην αγγίζεται κατά τη βιντεοκλήση skype. Και αυτό τεστάρεται εύκολα. Το ότι είναι η συσκευή μεταλλική και αποτελείται από ένα ενιαίο κομμάτι μετάλλου, πιστεύω παίζει και αυτό το ρόλο του στο φαινόμενο.

 

Συμφωνώ απολύτως.Τα ίδια συμβαίνουν και στο Μ7 και στο Μ8.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξαφνικά όταν κάνω κλήσεις ενεργοποιείται το ηχείο. Μήπως πείραξα κάτι στις ρυθμίσεις ή θέλει φορμάτ;
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά όταν κάνω κλήσεις ενεργοποιείται το ηχείο. Μήπως πείραξα κάτι στις ρυθμίσεις ή θέλει φορμάτ;

Μήπως το πατάς κατά λάθος;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!λοιπον παρατηρησα το εξης προβλημα σε 3 διαφορετικα ολοκαινουργια τηλεφωνα...πανω δεξια οπως το κοιταμε περιπου στο υψος για την sd card σαν να κανει κενο η οθονη με το πλαισιο.απο εκει λοιπον εαν ειναι αναμενη η οθονη με μαυρο φοντο σε σκοτεινο χωρο φαινεται φως.μπορει οποιος το εχει να το ελεγξει και να μου πει για να δω εαν ειμαι τοσο γκαντεμης η εχουν προβλημα ολα τα μ9.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ερχεται ευρωπη το htc m9+plus!!το κοιταζω πολυ,αν το εχει καποιος ας μας πει πανω κατω εντυπωσεις!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

ερχεται ευρωπη το htc m9+plus!!το κοιταζω πολυ,αν το εχει καποιος ας μας πει πανω κατω εντυπωσεις!!!

 

δυστυχως δεν αξιζει λογο του επεξεργαστη.εαν ειχε τον 810 θα ηταν η ναυρχιδα...αλλα δεν...

Link to comment
Share on other sites

To αναβαθμιζω χωρις sim και δεν εχει ελληνικα,μολις βαλω sim θα βγαλει ελληνικα?
Link to comment
Share on other sites

To αναβαθμιζω χωρις sim και δεν εχει ελληνικα,μολις βαλω sim θα βγαλει ελληνικα?

 

Εαν ειναι branded το τηλεφωνο σου λογικα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το κινητό στο service και σήμερα μου έστειλαν 205 ευρώ κόστος επισκευής διότι το κινητό είχε υγρασία. Σήμερα μίλησα με την HTC και την Δευτέρα με κάποιον προϊστάμενο της. Ενός μηνών κινητό με θήκη και το ακριβό screen protector είχε υγρασία για αυτό και μου έγινε βραχυκύκλωμα....το ότι με τον επεξεργαστή της που καίει σε μέτρια χρήση και η πολύ αργή φόρτιση του κινητού μετά την τελευταία αναβάθμιση ούτε λόγος...
Link to comment
Share on other sites

Πήγα το κινητό στο service και σήμερα μου έστειλαν 205 ευρώ κόστος επισκευής διότι το κινητό είχε υγρασία. Σήμερα μίλησα με την HTC και την Δευτέρα με κάποιον προϊστάμενο της. Ενός μηνών κινητό με θήκη και το ακριβό screen protector είχε υγρασία για αυτό και μου έγινε βραχυκύκλωμα....το ότι με τον επεξεργαστή της που καίει σε μέτρια χρήση και η πολύ αργή φόρτιση του κινητού μετά την τελευταία αναβάθμιση ούτε λόγος...

Δύσκολα να βρεις άκρη. Όπως και να έχει μάλλον θα το πληρώσεις για να το πάρεις.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατάσταση με τις εταιρίες να βάζουν αυτά τα αυτοκόλλητα που αλλάζουν χρώμα για την πλάκα, ΑΣΧΕΤΑ από το πόσο προσεχείς την συσκευή σου και μετά σου λένε είσαι εκτός εγγύησης πλήρωνε, μου προκαλεί αηδία. Παλιά δεν άλλαζαν χρώμα τόσο εύκολα. Μπορεί να μιλούσες με το κινητό στην βροχή και πάλι δεν άλλαζαν. Είμαι πεπεισμένος ότι τα κάνουν εσκεμμένα πιο ευαίσθητα. Περιπτώσεις όπως η δική σου έχουν γραφτεί αρκετές στο ίντερνετ. Γι'αυτό εσείς οι κάτοχοι του Μ9 μην κάνετε αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω να βρέχετε το χέρι για να δροσίσετε την συσκευή. Και το σκεφτόμουν τότε να το γράψω και δεν το έκανα.
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα να βρεις άκρη. Όπως και να έχει μάλλον θα το πληρώσεις για να το πάρεις.

 

Πίστεψε με δεν θα πληρώσω. Και θα μου το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό, αλλά από τα όσα έχω διαβάσει υπάρχει θέμα μπαταρίας. Η χρήση που του κάνω είναι κυρίως fb ,viber, 1-2 ώρες κλήσεις σε περιβάλλον με signal blockers... που αφήνουν ας πούμε 1 με 2 από τις 4 μπάρες του σήματος σε 3g/4G

Me εν xperia sp διετίας στις 10 ώρες αντίστοιχης χρήσης πέφτω στο 40%

Βαριά χρήση του κάνω 2-3 φορές το μηνα

Αξίζει να αγνοήσω το θέμα της μπαταρίας; με βάση την απλή (κατά τη γνώμη μου) χρήση που του κάνω, θα έχω πρόβλημα?

An ναι, είναι το galaxy s6 μια εναλλακτική με καλύτερη μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό, αλλά από τα όσα έχω διαβάσει υπάρχει θέμα μπαταρίας. Η χρήση που του κάνω είναι κυρίως fb ,viber, 1-2 ώρες κλήσεις σε περιβάλλον με signal blockers... που αφήνουν ας πούμε 1 με 2 από τις 4 μπάρες του σήματος σε 3g/4G

Me εν xperia sp διετίας στις 10 ώρες αντίστοιχης χρήσης πέφτω στο 40%

Βαριά χρήση του κάνω 2-3 φορές το μηνα

Αξίζει να αγνοήσω το θέμα της μπαταρίας; με βάση την απλή (κατά τη γνώμη μου) χρήση που του κάνω, θα έχω πρόβλημα?

An ναι, είναι το galaxy s6 μια εναλλακτική με καλύτερη μπαταρία?

 

Δεν αξίζει η συσκευή στα λεφτά της.

Το m8 θα σε καλύψει καλύτερα και πιο οικονομικά.

Αλλιώς εναλλακτική κοίτα προς z3 αν θες να παραμείνεις σε Sony(το Sony το έχω κοντά 1 χρόνο πλέον και το m8 το ξαναπήρα πριν 1 μήνα στα 370 σε μπλε χρώμα και με βλέπω για πολύ καιρό να μείνω με αυτά τα 2 κινητά)

Το κακό ότι και τα 2 κινητά πήραν την ανηφόρα στις τιμές 50-70 σε σχέση με ένα μήνα πριν επιβληθούν τα capital control και δεν βλέπω να επανέρχεται η αγορά κινητής σε πιο προσιτά επίπεδα πριν περάσουν αρκετοί μήνες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό, αλλά από τα όσα έχω διαβάσει υπάρχει θέμα μπαταρίας. Η χρήση που του κάνω είναι κυρίως fb ,viber, 1-2 ώρες κλήσεις σε περιβάλλον με signal blockers... που αφήνουν ας πούμε 1 με 2 από τις 4 μπάρες του σήματος σε 3g/4G

Me εν xperia sp διετίας στις 10 ώρες αντίστοιχης χρήσης πέφτω στο 40%

Βαριά χρήση του κάνω 2-3 φορές το μηνα

Αξίζει να αγνοήσω το θέμα της μπαταρίας; με βάση την απλή (κατά τη γνώμη μου) χρήση που του κάνω, θα έχω πρόβλημα?

An ναι, είναι το galaxy s6 μια εναλλακτική με καλύτερη μπαταρία?

 

Δεν εχει κανενα θεμα η μπαταρια..με χρηση 3g-4g και σκισιμο ομιλια και ιντερνετ μου βγαζει πανω απο 4 ωρες οθονη και με την ιδια χρηση αλλα με wifi τουλαχιστον μια ωρα επανω.η αληθεια βεβαια ειναι οτι μεγαλες διαφορες με το m8 δεν ειδα ουτε σε μπαταρια ουτε σε ταχυτητα αλλα πιστευω με το αndroid M το m9 θα δειξει τις πραγματικες του δυνατοτητες!

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι μετά το note 3, note 4, oneplus, z3, βρήκα λιμάνι στο m9.

Η μπαταρία μια χαρά είναι, το μόνο που χρειάζεται ως έξτρα είναι ο φορτιστής με quick charge 2.0 για να φορτίσει το κινητό γρήγορα.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

μου αναφερουν οτι με το τελευταιο λογισμικο 2.10.401.1 το κινητο δεν εχει κανενα προβλημα,δεν καιει και η μπαταρια ειναι πολυ καλυτερη...

 

καποιος να εχει αυτην την εμπειρια;

 

χιλια ευχαριστω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...