Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M9)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το m9 plus δεν νομιζω να ερθει ελλαδα..ειναι πολυ καλυτερο απο το απλο m9

 

σε ποιο m9+ αναφέρεσαι(μπέρδεψε τα μπούτια της φέτος η htc); στο τελευταίο (htc one m9+ supreme camera) ή σε αυτό που κυκλοφόρησε το καλοκαίρι δηλαδή το m9+. Το ρωτάω γιατί και τα δύο έχουν τον x10 που δεν ξέρω αλλά δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη...ειδικά στο πόσο θα στηριχθεί. Επίσης το απλό δεν κέρδισε τις εντυπώσεις ούτε στην κάμερα :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το m9 plus δεν νομιζω να ερθει ελλαδα..ειναι πολυ καλυτερο απο το απλο m9

 

Το Μ9+ ήδη το προσφέρει το Πλαίσιο και σε πολύ δελεαστική τιμή! Μόνο €869!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε pharmex σε εψαχνα παντου..ξερω οτι κυνηγας τα κορεατικα μοντελα LTE-A οπως και εγω...ναι οντως ηρθε και εδω,το εφερε και το birdphone..δεν ξερουμε απο επεξεργαστη πως παει ομως...(mediatec)MT6795T Helio X10
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε pharmex σε εψαχνα παντου..ξερω οτι κυνηγας τα κορεατικα μοντελα LTE-A οπως και εγω...ναι οντως ηρθε και εδω,το εφερε και το birdphone..δεν ξερουμε απο επεξεργαστη πως παει ομως...(mediatec)MT6795T Helio X10

 

Από τον 810 μάλλον καλύτερος θα είναι!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικάρια! Ήρθα και εγώ στην παρέα σας. Έχω εδώ και ένα μήνα στα χέρια μου το τερατάκι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σε όλα εκτός από τα χρώματα της οθόνης που μπροστά σε αυτά του lg g flex 2 μου φαίνονται αρκετά ξεβαμένα, αλλά από την άλλη αυτή η συσκευή είναι πιο ολοκληρωμένη σε όλα τα χαρακτηριστικά και σου δίνει αυτή τη στιβαρή αίσθηση στο χέρι που την λατρεύω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικάρια! Ήρθα και εγώ στην παρέα σας. Έχω εδώ και ένα μήνα στα χέρια μου το τερατάκι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σε όλα εκτός από τα χρώματα της οθόνης που μπροστά σε αυτά του lg g flex 2 μου φαίνονται αρκετά ξεβαμένα, αλλά από την άλλη αυτή η συσκευή είναι πιο ολοκληρωμένη σε όλα τα χαρακτηριστικά και σου δίνει αυτή τη στιβαρή αίσθηση στο χέρι που την λατρεύω.

Καλοδουλευτο το εργαλείο! Για τα χρώματα που λες θα έλεγα ότι είναι πιο πραγματικά .... Το τηλέφωνο πράγματι είναι κορυφή και επιμένω πολύ παρεξηγημένο..... Όσο για την μπαταρία μετά τις αναβαθμίσεις έχει γίνει εξαιρετική.......

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο το εργαλείο! Για τα χρώματα που λες θα έλεγα ότι είναι πιο πραγματικά .... Το τηλέφωνο πράγματι είναι κορυφή και επιμένω πολύ παρεξηγημένο..... Όσο για την μπαταρία μετά τις αναβαθμίσεις έχει γίνει εξαιρετική.......

 

Όπως τα λες φίλε. Μέχρι στιγμής είναι η πιο smooth υλοποίηση android που έχω πιάσει στα χέρια μου. Όταν λέμε ότι δεν βλέπεις ούτε το παραμικρό lag κυριολεκτούμε. Για την οθόνη φίλε άσε είμαι λάτρης των amoled οθονών και αυτή του M9 με έχει ξενερώσει απίστευτα και να φανταστείς την έχω και φούλ θερμά τα χρώματα.... (αν δεις και από την υπογραφή μου τα μοναδικά κινητά που δεν είχαν oled οθονη είναι το LG G2 και το M9) Θα προσπαθήσω να το συνηθίσω:)

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

Από τον 810 μάλλον καλύτερος θα είναι!

Σε τι; Στα benchmark;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σε τι; Στα benchmark;

 

Πάντως πέρα από την όλη φασαρία για την υπερθέρμανση του 810 που με έχει κουράσει (ο 1ος high end 8πύρηνος επεξεργαστής πως άραγε θα μπορούσε να είναι και παγωμένος...? ) από επιδόσεις ο επεξεργαστής είναι για μένα κορυφή (ίσως μαζί με τον 808). Προσωπικά τον 810 τον έχω συγκρίνει με τον 801 σε παιχνίδια με απαιτητικά γραφικά και εκεί βλέπεις μεγάλη διαφορά υπέρ του 810.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κινέζικος mediatek x20 προσφέρει εφάμιλλες επιδόσεις, ή καλύτερες όπως λέγεται, χωρίς σοβαρό πρόβλημα υπερθέρμανσης αυτό θα επιβεβαιώσει μια και καλή ότι κάτι έχουν κάνει λάθος με τον 810 και έχουν δίκαιο όσοι τον κατακρίνουν.
Link to comment
Share on other sites

Αν ο κινέζικος mediatek x20 προσφέρει εφάμιλλες επιδόσεις, ή καλύτερες όπως λέγεται, χωρίς σοβαρό πρόβλημα υπερθέρμανσης αυτό θα επιβεβαιώσει μια και καλή ότι κάτι έχουν κάνει λάθος με τον 810 και έχουν δίκαιο όσοι τον κατακρίνουν.

Μα έχουν κάνει λάθος,δε νομίζω να σηκώνει αμφισβήτηση αυτό.

Μέχρι κι εγώ πού υποστήριζα οτι εντάξει είναι περισσότερο φήμες,τελικά έκανα πίσω.

Γιατί αυτή η είδηση δεν εχει ακουσθεί από δυο,τρία sites,άτομα...εχει βουίξει το σύμπαν.

Και το νέο z εχει τα θέματα του με την θερμοκρασία οπως ανακοινώθηκε,αλλά και άλλες συσκευές πού τον φοράνε.

Το αν τον υποχρονιζουν τώρα η όχι,για να μην σηκώνει θερμοκρασία,σε σημείο πού να είναι ενοχλητικό,δεν το γνωρίζω.

Ομως θέμα υπάρχει.

Γι αυτό αλλωστε η lg την αναγκάστηκε να φορέσει τον 808 στο g4.δεν είχαν εναλλακτικές απλά.808 σε ναυαρχίδα....όχι οτι είναι άσχημος,όχι όμως οτι είναι και για ναυαρχίδα.

Το m9 πάντως μου δούλευε ωραία,το εχω γράψει αλλωστε.δεν το ζόρισα και πολύ ώστε να σηκώσει τρελές θερμοκρασίες,απλά ηταν ενα κλικ πιο θερμό από άλλες συσκευές.

Ομως,οπως και να χει,συσκευή με 810,για κανένα λόγο ξανά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα από την όλη φασαρία για την υπερθέρμανση του 810 που με έχει κουράσει (ο 1ος high end 8πύρηνος επεξεργαστής πως άραγε θα μπορούσε να είναι και παγωμένος...? ) από επιδόσεις ο επεξεργαστής είναι για μένα κορυφή (ίσως μαζί με τον 808). Προσωπικά τον 810 τον έχω συγκρίνει με τον 801 σε παιχνίδια με απαιτητικά γραφικά και εκεί βλέπεις μεγάλη διαφορά υπέρ του 810.

 

Καλά ο 1ος high end 8πυρηνος δεν είναι. Ο exynos είναι ο καλύτερος. Απλά και ο 810 δεν είναι και το τόσο χρέμπι που παρουσιάζεται, αν ασχοληθούν σοβαρά οι κατασκευαστές μαζί του. Όσο για τα γραφικά εκεί παίζει ρόλο η gpu που έχει καλύτερη ο 810 και για αυτό τον λόγο δεν έβαλαν καλή gpu στον 801 για να μπορέσουν να τους διαχωρίσουν σε απόδοση γιατί αλλιώς θα ήταν ακόμη πιο μικρή η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο 1ος high end 8πυρηνος δεν είναι. Ο exynos είναι ο καλύτερος. Απλά και ο 810 δεν είναι και το τόσο χρέμπι που παρουσιάζεται, αν ασχοληθούν σοβαρά οι κατασκευαστές μαζί του. Όσο για τα γραφικά εκεί παίζει ρόλο η gpu που έχει καλύτερη ο 810 και για αυτό τον λόγο δεν έβαλαν καλή gpu στον 801 για να μπορέσουν να τους διαχωρίσουν σε απόδοση γιατί αλλιώς θα ήταν ακόμη πιο μικρή η διαφορά.

 

Για του επεξεργαστές της samsung δε γνωρίζω φίλε, έχω πάψει να ασχολούμαι με τη sammy εδώ και καιρό.

Πάντως επειδή πριν το Μ9 είχα και το flex2 που έχει τον ίδιο επεξεργαστή δεν είχα νιώσει πιο ζεστό το τηλέφωνο από παλιότερες συσκευές μου. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και αν σε πολλές συσκευές ο 810 ανεβάζει θερμοκρασίες είναι φυσιολογικό από τη στιγμή που πλέον μιλάμε για τσιπάκι με 8 πυρήνες και είναι και οι πρώτες υλοποιήσεις. Στο laptop μου διπύρηνο έχω και ζεσταίνεται... Ακόμα, σε συσκευές όπως το M9 με full metal body κατασκευή νιώθεις πολύ πιο έντονα και το ζεστό και το κρύο , οπότε μια αυξημένη θερμοκρασία στην πλακέτα γίνεται πολύ πιο εύκολα αντιληπτή στο χέρι από το αν ήταν πλαστική η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Για του επεξεργαστές της samsung δε γνωρίζω φίλε, έχω πάψει να ασχολούμαι με τη sammy εδώ και καιρό.

Πάντως επειδή πριν το Μ9 είχα και το flex2 που έχει τον ίδιο επεξεργαστή δεν είχα νιώσει πιο ζεστό το τηλέφωνο από παλιότερες συσκευές μου. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και αν σε πολλές συσκευές ο 810 ανεβάζει θερμοκρασίες είναι φυσιολογικό από τη στιγμή που πλέον μιλάμε για τσιπάκι με 8 πυρήνες και είναι και οι πρώτες υλοποιήσεις. Στο laptop μου διπύρηνο έχω και ζεσταίνεται... Ακόμα, σε συσκευές όπως το M9 με full metal body κατασκευή νιώθεις πολύ πιο έντονα και το ζεστό και το κρύο , οπότε μια αυξημένη θερμοκρασία στην πλακέτα γίνεται πολύ πιο εύκολα αντιληπτή στο χέρι από το αν ήταν πλαστική η κατασκευή.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες .... Και εγώ από τότε που έβαλα θήκη σιλικόνης στο m9 ....δεν έχω νιώσει την υψηλή θερμοκρασία ;)

Link to comment
Share on other sites

Για του επεξεργαστές της samsung δε γνωρίζω φίλε, έχω πάψει να ασχολούμαι με τη sammy εδώ και καιρό.

Πάντως επειδή πριν το Μ9 είχα και το flex2 που έχει τον ίδιο επεξεργαστή δεν είχα νιώσει πιο ζεστό το τηλέφωνο από παλιότερες συσκευές μου. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και αν σε πολλές συσκευές ο 810 ανεβάζει θερμοκρασίες είναι φυσιολογικό από τη στιγμή που πλέον μιλάμε για τσιπάκι με 8 πυρήνες και είναι και οι πρώτες υλοποιήσεις. Στο laptop μου διπύρηνο έχω και ζεσταίνεται... Ακόμα, σε συσκευές όπως το M9 με full metal body κατασκευή νιώθεις πολύ πιο έντονα και το ζεστό και το κρύο , οπότε μια αυξημένη θερμοκρασία στην πλακέτα γίνεται πολύ πιο εύκολα αντιληπτή στο χέρι από το αν ήταν πλαστική η κατασκευή.

 

Άρα ήθελες να πεις ο 1ος high end της qualcomm, γιατί της αγοράς δεν είναι. Τώρα όσον αφορά την θερμοκρασία αν δεν παίζεις παιχνίδια δεν νομίζω να ανεβαίνει σε μη διαχειρίσιμα επίπεδα η θερμοκρασία.

 

Τώρα σχετικά με τις θερμοκρασίες το s2 που είχα ήταν πολύ πιο ζεστό από τις τωρινές συσκευές μου. Όλες πλαστικές. Αλλά με τον 800άρη πάνω από 44oC δεν έχω δει και αυτό με την συσκευή με wifi, browsing και παράλληλα στην φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

.

Τώρα σχετικά με τις θερμοκρασίες το s2 που είχα ήταν πολύ πιο ζεστό από τις τωρινές συσκευές μου. Όλες πλαστικές. Αλλά με τον 800άρη πάνω από 44oC δεν έχω δει και αυτό με την συσκευή με wifi, browsing και παράλληλα στην φόρτιση.

 

Θερμοκρασία μπαταρίας ή cpu?

Σε g2 & note 3 η cpu βαράτε 80αρια.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία μπαταρίας ή cpu?

Σε g2 & note 3 η cpu βαράτε 80αρια.

 

Mea culpa :X, μπαταρία εννοώ. Από την άλλη οταν κοίταζα την cpu σίγουρα 80άρι δεν είχα δει στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι αστείο να συγκρίνουμε τους επεξεργαστές για φανάρι της mediatek με έναν πλήρη επεξεργαστή σαν τον 810. Σκοπός των επεξεργαστών της mediatek είναι να βγάζουν μεγάλα benchmark και τίποτε άλλο. Σκοπός των επεξεργαστών της Qualcomm είναι να δίνει επιδόσεις και γραφικά και νέα στοιχεία και νέα τεχνολογία για οικονομία. Τώρα αν ο 810 (που δεν ήταν καν σχέδιο της Qualcomm) βγήκε προβληματικός αυτό δε σημαίνει ότι θα θεοποιήσουμε την mediatek. Η mediatek τουλάχιστον μέχρι τώρα είναι ένα επίπεδο κάτω και από την Qualcomm και από την Samsung.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θεοποιώ την mediatek, για την ακρίβεια ως τώρα δεν θεωρούσα τους επεξεργαστές της ούτε καν ανταγωνιστικούς. Τους θεωρούσα πάντα δεύτερης κατηγορίας και δεν τους πάω μία όπως και την εταιρία (βλέπε link). Ωστόσο βλέποντας τα benchmark συγκεκριμένα του Χ20, παρατηρεί κάνεις ότι σε single thread σκοτώνει και σε multi thread έχει πολύ υψηλή απόδοση. Βέβαια αυτό που λες ότι είναι φτιαγμένοι να ξεγελάνε τα benchmark, δεν το γνωρίζω, πρώτη φορά το διαβάζω. https://techvalue.gr/mediatek-banned-950/
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θεοποιώ την mediatek, για την ακρίβεια ως τώρα δεν θεωρούσα τους επεξεργαστές της ούτε καν ανταγωνιστικούς. Τους θεωρούσα πάντα δεύτερης κατηγορίας και δεν τους πάω μία όπως και την εταιρία (βλέπε link). Ωστόσο βλέποντας τα benchmark συγκεκριμένα του Χ20, παρατηρεί κάνεις ότι σε single thread σκοτώνει και σε multi thread έχει πολύ υψηλή απόδοση. Βέβαια αυτό που λες ότι είναι φτιαγμένοι να ξεγελάνε τα benchmark, δεν το γνωρίζω, πρώτη φορά το διαβάζω. https://techvalue.gr/mediatek-banned-950/

Δεν είπα ότι κλέβει στα benchmarks. Κάτι τέτοιο δεν το ξέρω. Αυτό που λέω είναι ότι βγάζει επεξεργαστές μόνο για να πιάνει νούμερα στα benchmark. Βάζοντας ποσότητες επεξεργαστών παλιάς τεχνολογίας, χωρίς να ασχολείται με την gpu και χωρίς να προσφέρει καινοτομίες. Το αποτέλεσμα είναι αυτό ακριβώς που θέλει. Διαβάζει ο κόσμος τα νούμερα και θεωρεί το soc κορυφαίο ενώ στην ουσία το μόνο που κάνει είναι να βγάζει νούμερα. Σαν τα αυτοκίνητα που φτιάχνονται για να κερδίζουν στα φανάρια. Δεν είναι ούτε πιο άνετα, ούτε πιο οικονομικά, ούτε πιο γρήγορα σε ένα ταξίδι. Απλά κερδίζουν στα φανάρια και εντυπωσιάζουν τους άσχετους.

Είναι τυχαίο ότι το Μ9 plus σέρνεται σε εργασίες γραφικών και παρουσιάζει lag;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

επεσε στα χερια μου ενα Μ9 τις τελευταιες μερες.Μετα την απογοητευτικη πρωτη αποπειρα οσο αφορα καμερα οθονη κ θερμοκρασια εχω να πω πως με την 5.1.1 το Μ9 ειναι αλλο τηλεφωνο .Οθονη χρωματα με τη ρυθμιση ψυχροτητας ειναι κορυφη ή τουλαχιστον αυτο που με ευχαριστει(εχω κ 6 plus και χρησιμοποιω για συγκριση).η καμερα σαφως πολυ βελτιωμενη με τα αρχικα χαλια καθως κ με τη θερμοκρασια.το εχω χωρις θηκη κ αν εξαιρεσεις την ωρα του update που ζεσταθηκε λιγο απο κει κ μετα δε καταλαβαινει κατι.Μονη απογοητευση ειναι η μπαταρια που με τη χρηση που κανω δε βγαζει μερα.Καλομαθα με το μηλο μαλλον σ αυτο το θεμα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φίλε Griniari αυτό με την μπαταρία είναι ένα θέμα , δε ξέρω πώς να το διορθώσουμε και αν είναι εφικτό, το έχω και εγώ τρεις μέρες περίπου και μόνο θετικά έχω να πω , τα πάντα όλα ,δε του λείπει κάτι και δουλεύει τέλεια

Με το iPhone είχες καλύτερη μπαταρία; παράξενο μου φαίνεται, επειδή είχα το ίδιο μου φαίνεται

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε με την μπαταρία εμένα μου φαίνεται πλέον πολύ καλή σίγουρα η καλύτερη από όλες τις ναυαρχίδας που έχω δοκιμάσει σε android πλην του z3 . Το τηλέφωνο αν εξαιρέσεις την κάμερα είναι εξαιρετικο. Και η οθόνη για τα γούστα τα δικά μου υποδειγματική.
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε με την μπαταρία εμένα μου φαίνεται πλέον πολύ καλή σίγουρα η καλύτερη από όλες τις ναυαρχίδας που έχω δοκιμάσει σε android πλην του z3 . Το τηλέφωνο αν εξαιρέσεις την κάμερα είναι εξαιρετικο. Και η οθόνη για τα γούστα τα δικά μου υποδειγματική.

Λες να παίζει ρόλο που το έχω συνέχεια 4g; να δοκιμάσω να το έχω 2g και όταν χρειάζομαι data να τ αλλάζω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...