Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κάτι τελευταίο...

 

επειδή μετά την διακοπή θέλω να ξαναβάλω πακέτο OnDSL KIT (επειδή βγαίνει φθηνότερα σε σχέση με την αορίστου), θα πρέπει να κάνω διακοπή και την γραμμή εκτός την συνδρομή;

Νομίζω κ τα 2.Αφού το ondsl έχει κ την γραμμή μέσα...Άρα πάλι θα περιμένεις για ενργοποιηση κτλ...

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια σχετική ερώτηση. Η διακοπή μπορεί να γίνει τηλεφωνικά ή πρέπει να πας σε υποκατάστημα :cry: του ΟΤΕ? Εαν ισχύει το δεύτερο μπορεί να πάει ο οποιοσδήποτε ή μόνο ο "ιδιοκτήτης" της γραμμής?

 

Πήρα τηλ στο 8011135555 και ζήτησα να κάνω διακοπή και μου ζητήσανε να τους δώσω e-mail (η fax) για να μου στείλούν την αίτηση διακοπής την οποία εκτυπώνεις, συμπληρώνεις και μαζί με μια φωτοτυπία (σε αυτόν που έγινε αρχικά η αίτηση), τα στέλνεις με fax στο 2106151990! Αύριο η μεθαύριο θα τα στείλω!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να πηρες ρουτερ και οχι μοντεμ σκετο...

Nαί το speedstream 5400 μου δώσανε αυτό ισχύει στο πακέτο προσφοράς για υπαλλήλους, καλό είναι τι λέτε;; Βασικά η γκαντεμιά ήταν ότι η γραμμή μου όπως και η περισσότερες στους αμπελοκήπους είναι πάνω σε δίκτυο οπτικής ίνας και δεν υποστηρίζουν adsl αν δε περαστεί πρώτα χαλκός. Ευτυχώς πήραν από το 134 και ενημέρωσαν τους τεχνικούς και ευτυχώς υπήρχε διαθέσιμος χαλκός να περαστεί οπότε με καθυστέρησαν μόνο μια βδομάδα. Εντωμεταξύ από τη Παρασκευή παρατήρησα μια μεγάλη πτώση στις ταχύτητες στην dial-up αφού ξαφνικά συνδεόμουν μονίμως από 52.6 στα 31,6 περίπου και Δευτέρα που πήγα δουλειά είδα ότι από εκείνη την ώρα είχε βγει η γραμμή μου και είχε γίνει η καλωδίωση με χαλκό, δηλαδή αν βγάλω στο μέλλον το adsl θα δεινοπαθήσω... Τελικά από Δευτέρα είμαι κι εγώ δικτυωμένος. Το πρωί κατέβαζα χαλαρά με 38-40ΚΒ/s αλλά τώρα έχει πέσει στα 20.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω 384/128 αοριστου χρονου....Μια απλη ερωτηση θελω να κανω...Καθε 2μηνο τι ποσο(συνολικα με ΦΠΑ) θα πληρωνω?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω 384/128 αοριστου χρονου....Μια απλη ερωτηση θελω να κανω...Καθε 2μηνο τι ποσο(συνολικα με ΦΠΑ) θα πληρωνω?

42,6+42,6=45,2 άμα δν κάνω λάθος με ΦΠΑ μέσα :)

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Mporei na mou pei kapoios posa tha plirwnw sunolika an balw OTENET OnDSL ECOnomy?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra > S23 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > S3 Classic > Samsung Galaxy Watch4 Classic

Link to comment
Share on other sites

Mporei na mou pei kapoios posa tha plirwnw sunolika an balw OTENET OnDSL ECOnomy?

 

An 8es economy, makria apo otenet. To 3+2 sto adsl in a box einai poly kalytero kai xwris periorismous. Xarakthristika 8a pw oti 384/128 me 1GB orio ton mhna soy'rxetai 24.7e/mhna gia tous 3 prwtous mhnes kai meta (me tis shmerines times) 30,7e/mhna. Enw forthnet einai 26e/mhna gia 5 mhnes 384/128 xwris orio sthn kinhsh. (meta to 5mhno, oi times 3ekinaei apo 30e, ama 8es diakopteis) Gia 1.5 eyrw a3izei na perioristeis? (egw exw 2.5GB hmerisia kinhsh... skepsou!)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε; :worry:

85,2 sorry :).Μόνο για το dsl αυτό κ μέσα πάγιο γραμμής 384+Συνδρομή 384 otenet.

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

γειά σας!

λοιπόν

έχω πρόβλημα!!! ποιός μπορέι να μου απαντήσει άαααααααααααμεσα!

 

έλαβα το ε-μαιλ της οτενέτ για το μόντεμ! έκανα την αναβάθμιση όλα κομπλέ!

θέλω να κάνω τις ρυθμίσεις του μόντεμ και δεν τις θυμάμαι,

θέλω κάποιον να ξέρει,

ενημερώνω οτι συνδέομαι με εικονίδιο στο νετ και όχι αυτόματα με το που θα ανοίξει ο υπολογιστής! και έκανα σύνδεση bridging!

όποιος ξέρει ας μου στείλει πμ!!!

 

δεν με βοηθάνε από την οτενετ!

τώρα συνδέθηκα με απλή γραμμή!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργοποιησει εδω και ενα μηνα to ondsl 384 της Οτενετ

ομωσ η ταχυτητα της δεν ειναι και η καλυτερη. ελεγα λοιπον καταρχην να βαλω 512 αλλα δεν ξερω σε ποια εταιρεια που α) να μην εχει κρυφες χρεωσεις β) να εχει αξιοπιστη ταχυτητα και γ)να εχει φθηνο παγιο.Υπαρχει τετοια συνδεση?

τον εξοπλισμο τον εχω.Μονο ανανεωση θελω να κανω.

PLS θα ηθελα μια απαντηση soon :worry: :worry:

HALOOOOOO!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την προσφορά της Forthnet για το 3+3. Λεπτομέρειες εδώ. Η 512/128 βγαίνει 16,5 ευρώ το μήνα τελική (με ΦΠΑ δηλαδή).

Δεν ξέρω τι εννοείς κρυφές χρεώσεις. Θα πρέπει να αναβαθμίσεις και τη γραμμή σου σε 512 - γίνεται δωρεάν αλλά θα πληρώνεις πια 23,5 ευρώ στο λογαριασμό αντί για 19 που είναι στην 384/128.

Συνολική τιμή 40 ευρώ το μήνα. Δεν νομίζω ότι θα βρεις καλύτερη προσφορά (εκτός από αυτήν της HOL με το Broadband Pack αλλά θέλει διακοπή και επανενεργοποίηση ενώ περιλαμβάνει δέσμευση 1 χρόνου).

Πάντως η 512 δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την 384 σε ταχύτητα. Μήπως έχει πρόβλημα η περιοχή σου;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την προσφορά της Forthnet για το 3+3. Λεπτομέρειες εδώ. Η 512/128 βγαίνει 16,5 ευρώ το μήνα τελική (με ΦΠΑ δηλαδή).

Δεν ξέρω τι εννοείς κρυφές χρεώσεις. Θα πρέπει να αναβαθμίσεις και τη γραμμή σου σε 512 - γίνεται δωρεάν αλλά θα πληρώνεις πια 23,5 ευρώ στο λογαριασμό αντί για 19 που είναι στην 384/128.

Συνολική τιμή 40 ευρώ το μήνα. Δεν νομίζω ότι θα βρεις καλύτερη προσφορά (εκτός από αυτήν της HOL με το Broadband Pack αλλά θέλει διακοπή και επανενεργοποίηση ενώ περιλαμβάνει δέσμευση 1 χρόνου).

Πάντως η 512 δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την 384 σε ταχύτητα. Μήπως έχει πρόβλημα η περιοχή σου;

thx για τις πληροφοριες . λεω να κανω ετησια συνδεση λες να μην συμφερει? Οσο για την περιοχη δεν ξερω πως μπορω να το μαθω? η οτενετ δεν συμφερει πιστευεις?

HALOOOOOO!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μην κάνεις ετήσια για δύο λόγους: α) γενικότερα γιατί οι τιμές πέφτουν αρκετά γρήγορα. Σε λίγο καιρό με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα θα παίρνεις μεγαλύτερη ταχύτητα. Εγώ πέντε μήνες μετά την πρώτη μου σύνδεση πληρώνω 20 ευρώ λιγότερα μηνιαίως και έχω μεγαλύτερη (έστω και λίγο, 512 σε σχέση με 384) ταχύτητα.

β) ειδικότερα γιατί η συγκεκριμένη προσφορά συμφέρει πολύ περισσότερο με 3+3 μήνες παρά σαν 6+2 (κάνε τις σχετικές πράξεις, θα το δεις).

 

Η ΟΤΕνετ είναι αξιόπιστη εταιρία κατά τη γνώμη μου, αλλά σημαντικά ακριβότερη από τη Forthnet αυτή τη στιγμή. Οπότε από οικονομική άποψη δε συμφέρει.

 

Όσο για τις ταχύτητες, κάνε ένα speed test να δεις που βρίσκεσαι (έχει link εδώ στο MyPhone). Ρίξε και μια ματιά στο adslgr.com

Αν υπάρχει πρόβλημα λογικά θα το λένε στο forum. Και μετά περιμένεις τον ΟΤΕ να δεήσει να αναβαθμίσει την υποδομή του στην περιοχή σου.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες η προσφορά του πλαισίου για το OnDSL Kit που δίνει και το ασύρματο ρούτερ αξίζει πιστεύετε?? έχω δυο μηχανίματα και ένα φορητό να συνδέσω...και το καλώδιο είναι λίγο ασύμφορο...καθώς πρόκειτε για σύνδεση σε διαφορετικό όροφο!

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=26174126&Catalog_Id=16&Product_Id=296116&Merchant_Id=1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες η προσφορά του πλαισίου για το OnDSL Kit που δίνει και το ασύρματο ρούτερ αξίζει πιστεύετε?? έχω δυο μηχανίματα και ένα φορητό να συνδέσω...και το καλώδιο είναι λίγο ασύμφορο...καθώς πρόκειτε για σύνδεση σε διαφορετικό όροφο!

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=26174126&Catalog_Id=16&Product_Id=296116&Merchant_Id=1

Εγώ έχω αυτή την προσφορά εδώ και 1 1/2 μήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Απροβλημάτιστη "εγκατάσταση" και απρόσκοπτη λειτουργία! Και η ασύρματη λειτουργία είναι επίσης καλή

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μην κάνεις ετήσια για δύο λόγους: α) γενικότερα γιατί οι τιμές πέφτουν αρκετά γρήγορα. Σε λίγο καιρό με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα θα παίρνεις μεγαλύτερη ταχύτητα. Εγώ πέντε μήνες μετά την πρώτη μου σύνδεση πληρώνω 20 ευρώ λιγότερα μηνιαίως και έχω μεγαλύτερη (έστω και λίγο, 512 σε σχέση με 384) ταχύτητα.

β) ειδικότερα γιατί η συγκεκριμένη προσφορά συμφέρει πολύ περισσότερο με 3+3 μήνες παρά σαν 6+2 (κάνε τις σχετικές πράξεις, θα το δεις).

 

Η ΟΤΕνετ είναι αξιόπιστη εταιρία κατά τη γνώμη μου, αλλά σημαντικά ακριβότερη από τη Forthnet αυτή τη στιγμή. Οπότε από οικονομική άποψη δε συμφέρει.

 

Όσο για τις ταχύτητες, κάνε ένα speed test να δεις που βρίσκεσαι (έχει link εδώ στο MyPhone). Ρίξε και μια ματιά στο adslgr.com

Αν υπάρχει πρόβλημα λογικά θα το λένε στο forum. Και μετά περιμένεις τον ΟΤΕ να δεήσει να αναβαθμίσει την υποδομή του στην περιοχή σου.

Λοιπον εκανα το τεστ και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

D/L: 38klbps

u/l: 53 klbps

Ειναι καλα πιστευεις?

HALOOOOOO!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε τι καψονια μου κανει η οτενετ οπως τα περιγραφω στο μαιλ διαμαρτυριας που εστειλα στον ΟΤΕ

 

"Στον λογαριασμο σταθερου τηλεφωνου 2610ΧΧΧΧΧΧΧ που ελαβα σημερα εμφανιζεται χρεωση για ONDSL ECONOMY 1000 για παγια τελη απο 1/12/05 εως 31/1/06.

Πραγματι ειχα συνδρομη ONDSL ECONOMY 1000 την οποια ομως διεκοψα προ τριμηνου περιπου σε καταστημα σας στην Πατρα απο το οποιο ειχα κανει και την συνδεση μου (οδος Κορινθου απεναντι απο το Παραρτημα του Πανεπιστημιου) γιατι ειχα δωρο απο το περιοδικο RAM τριμηνη συνδρομη. Η ακριβης ημερομηνια μου διαφευγει. Το γεγονος οτι δεν χρησιμοποιησα την ΟΝDSL μπορειτε να το ελεγξετε φανταζομαι ευκολα.

Εκανα την προηγουμενη Δευτερα μαλιστα αιτηση για νεα συνδρομη μετα την ληξη της δωρεαν συνδρομης του RAM παλι ONDSL Economy στο καταστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ. Πλην ομως την ακυρωσα την Παρασκευη διοτι οχι μονο δεν ειχε ενεργοποιηθει η συνδρομη αλλα με παρεπεμπε ο Γερμανος στην ΟΤΕΝΕΤ και η ΟΤΕΝΕΤ στον Γερμανο.

Μετα απο αυτη την ταλαιπωρια εκανα συνδρομη τηλεφωνικα στην FORTHNET η οποια ενεργοποιηθηκε σε δεκα λεπτα..... Τα σχολια δικα σας.

Δεν φτανει αυτη η ταλαιπωρια λοιπον αλλα τωρα με χρεωνετε με ανυπαρκτη συνδρομη. Παρακαλω αμεσα για τις ενεργειες σας επιφυλασσομενος καθε νομιμου δικαιωματος μας. Παρακαλω δε να ελεγχθει και ο προηγουμενος λογαριασμος μου (την αναλυση του οποιου δεν εχω φυλαξει) μηπως ειχε και εκει υπαρξει καταχρηστικη χρεωση και δεν το ειχα αντιληφθει.

Μετα τιμης."

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα το τεστ και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

D/L: 38klbps

u/l: 53 klbps

Ειναι καλα πιστευεις?

 

Tα έγραψες σωστά; :w00t: Δηλαδή το downloading σου είναι ίδιο και χειρότερο από dial up? Δεν μπορεί να φταίει η ΟΤΕνετ γι' αυτό.

Μήπως έχει πρόβλημα η γραμμή σου; Δεν έχω ιδέα, είναι τεχνικό το θέμα. Δε φωνάζεις τον ΟΤΕ να δει κάποιος ειδικός τι φταίει;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα το τεστ και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

D/L: 38klbps

u/l: 53 klbps

Ειναι καλα πιστευεις?

 

 

Κανε ενα search στο yahoo ή google (speed test) και θα σου βγαλει ενα σωρο site για test.

Δοκιμασε πολλα και θα καταλαβεις τι συμβαινει.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο Multirama στο The Mall και βλέπω το OnDSL Kit και γράφει επάνω τιμή 59.50 Ευρώ!!!! Τέλειο λέω, πάω να ρωτήσω τον υπάλληλο: "Είναι 2+2 μήνες;" "Ναι", μου λέει. "Είναι υποχρεωτική η 12μηνη δέσμευση;" "Όχι", μου λέει, "απλά θα έχεις έκπτωση στα πάγια αν κάνεις 12μηνη". "Ωραία, δηλαδή με 59.50 Ευρώ θα έχω 4 μήνες DSL;", τον ρωτάω και μου λέει "Είναι 59.50 Ευρώ το πακέτο και άλλα 50 περίπου η παροχή υπηρεσιών από εμάς για την ενεργοποίηση του πακέτου, γιατί η ενεργοποίηση πρέπει να γίνει από εμάς!!!!!!"

 

Ο Χριστός και η Παναγία!!! Δηλαδή οι άλλοι που διαφημίζουν το πακέτο με 105 Ευρώ (προφανώς με την ενεργοποίηση) είναι κορόιδα που αναγράφουν υψηλότερες τιμές;;;

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε πήγε 50€ η ενεργοποίηση; :worry: Μήπως εννοούσαν και την τοποθέτηση;Δεν πάμε καλά..

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε πήγε 50€ η ενεργοποίηση; :worry: Μήπως εννοούσαν και την τοποθέτηση;Δεν πάμε καλά..

Βασίλη σε όλα τα μαγαζιά αυτή η τιμή αναγράφεται. Εγώ το είχα πάρει από το Πλαίσιο πριν 4 μήνες και έγραφε πάνω 79 ευρώ, ενώ στην ουσία ήταν 79+50...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη σε όλα τα μαγαζιά αυτή η τιμή αναγράφεται. Εγώ το είχα πάρει από το Πλαίσιο πριν 4 μήνες και έγραφε πάνω 79 ευρώ, ενώ στην ουσία ήταν 79+50...

Για το Ondsl kit μόνο έτσι;Για να δικαιολογήσουν την τιμή του προφανώς,γιατί η ενεργοποίηση της dsl γραμμής απο ΟΤΕ ήταν είναι και θα είναι μέχρι νεωτέρας 34,99 €

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...