Jump to content

myphone POLL: Προτιμάτε stock Android ή custom UI?


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Προτιμάτε stock Android ή custom UI για το smartphone σας;  

897 members have voted

  1. 1. Προτιμάτε stock Android ή custom UI για το smartphone σας;

    • Προτιμώ stock Android
      546
    • Προτιμώ custom UI (αναφέρατε ποιο)
      331
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      20


Recommended Posts

Αν δεν είχα δουλέψει ένα Sony z3 για μια μέρα που το είχα θα απαντούσα άνετα stock. Νομίζω ότι έχει γίνει καλή δουλειά εκεί.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προτιμώ το UI των xperia που στην ουσία ένα Stock android με χρήσιμες προσθήκες εκεί που χρειάζονται

Πού χρειάζεται προσθήκες; Παραδείγματα;

ƒ
Link to comment
Share on other sites

TouchWiz. Αυτό που άλλοι ονομάσουν bloatware εγώ το χρησιμοποιώ σε μεγάλο βαθμό και με βολεύει σε αρκετές των περιπτώσεων.
[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Stock και πάλι stock. Την έζησα την εμπειρία του Touchwiz και δε θα ήθελα να τη ξαναζήσω. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την εμπειρία του pure android.
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα android τα θέλω. Όταν περνάς νέο λογισμικό αλλάζει το κινητό, νιώθεις σα να παίρνεις καινούργιο. Οπότε όλα είναι καλοδεχούμενα αρκεί να μην κολλάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Custom ui, αλλά με άμεσες αναβαθμίσεις τουλάχιστον στις κορυφαίες σειρές, και όχι άχρηστες εφαρμογές.

 

Το custom ui προσφέρει αυτό που λέμε την διαφορετικοτητα σε κάθε τηλέφωνο οποιασδήποτε εταιεταιρείας. Αυτό έχει ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

cyanogenmod + ενα καλο launcher (πχ apex) + ενα καλό skin

και προφανώς αφαίρεση όλον τον εφαρμογών που δεν θελω και το εχει by default (Ειδικα τα gapps)

 

δλδ ενα custum ui προσαρμοσμένο απο μενα στα γούστα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Custom UI.

Κατά προτίμηση MIUI, πλήρες, λειτουργικό & παραμετροποιήσιμο και με λίγο διάβασμα τ' αλλάζεις ευκολα όπως θέλεις όλα (εικονίδια, φόντα, γρμματοσειρές κτλ)

 

Όταν μιλάμε για στοκ UI, θεωρώ ότι δεν πρέπει να αλλάξεις Launcher, εικονίδια, φόντα, να βάλεις xposed, gravity και τελικά να αλλάξεις το σύμπαν. Τότε δεν έχεις στοκ αλλά custom δική σου.

 

Στοκ οι περισσότεροι αφήνουν στα τάμπλετ, στα τηλέφωνα όλο και κάτι αλλάζουν (αν όχι το σύμπαν).

Link to comment
Share on other sites

Custom UI.

Κατά προτίμηση MIUI, πλήρες, λειτουργικό & παραμετροποιήσιμο και με λίγο διάβασμα τ' αλλάζεις ευκολα όπως θέλεις όλα (εικονίδια, φόντα, γρμματοσειρές κτλ)

 

Όταν μιλάμε για στοκ UI, θεωρώ ότι δεν πρέπει να αλλάξεις Launcher, εικονίδια, φόντα, να βάλεις xposed, gravity και τελικά να αλλάξεις το σύμπαν. Τότε δεν έχεις στοκ αλλά custom δική σου.

 

Στοκ οι περισσότεροι αφήνουν στα τάμπλετ, στα τηλέφωνα όλο και κάτι αλλάζουν (αν όχι το σύμπαν).

 

Το poll όταν αναφέρεται σε custom UI, θεωρώ ότι αναφέρεται σε skins κατασκευαστών όπως touchwiz/sense κλπ. Ότι και να έχει το κινητό πάνω άλλο launcher, gravity box κλπ μπορείς να περάσεις.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το poll όταν αναφέρεται σε custom UI, θεωρώ ότι αναφέρεται σε skins κατασκευαστών όπως touchwiz/sense κλπ. Ότι και να έχει το κινητό πάνω άλλο launcher, gravity box κλπ μπορείς να περάσεις.

 

Σίγουρα πάντως δεν έχεις vanilla android (όπως λέει το άρθρο), αν αλλάξει κάποιος αυτά που είπα.

Link to comment
Share on other sites

Stock και πάλι stock. Μετά από δοκιμές καταλήγω οτι με βολεύει καλύτερα από όλα.

TQi™ 2.4GHz Transmitter and 5-Channel Receiver

Extended chassis, heavy-duty chassis braces, and transmission skid plate

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως δεν έχεις vanilla android (όπως λέει το άρθρο), αν αλλάξει κάποιος αυτά που είπα.

Κι όμως. Ότι και να κάνεις τα notifications θα είναι πάντα ίδια. Δεν πρόκειται να αλλάξει η συσκευή επειδή εσύ άλλαξες launcher.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιήσει για μεγαλο χρονικό διατημα stock σε gnex και nexus 10, touchwiz σε samsung tab pro 8.4 και tab 3, cyanogenmod σε oneplus one και lg android στο tablet v490 απο το οποιο γραφω.

Γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημένος απο stock, lg και cyanogenmod.

Ειδικά η lg με εξέπληξε ευχάριστα με το android της πραγμα που δεν περιμενα.

Η σειρα προτίμησης μου ειναι cyanogenmod, stock, lg.

 

 

Οσο για την samsung, μονο με ενα nova,apex κτλ lancher και απενεργοποιηση όλων των άχρηστων feauture και του bloatware σώζεται η κατάσταση αν θες να αποφύγεις αλλαγη rom κτλ...

www.ftso.gr
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες εχω χρησιμοποιησει στοκ ανδροιδ και δε με βολευε (πχ quicksettings) και βαρεθηκα γρηγορα το ποσο απλο ηταν. Ουτε ψυχαναγκαστικος ειμαι ωστε να με εκνευριζουν τα μερικα δευτερολεπτα που θα κανει να ανοιξει ο dialer, η τα redraws στον browser κλπ. Προτιμα ενα custom ui με πληθωρα επιλογων και δυνατοτητων το οποιο θα ειναι και χαρακτηριστικο της καθε εταιριας και θα την διαφοροποιει απο τις υπολοιπες. Και ας ειναι και πιο βαρυ
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας δοκιμάσει καθαρο περιβάλλον android και τώρα το ΜΙUI δε μπορω να πω οτι με χάλασε

καθώς είναι πλήρες τροποποιησιμο και αρκετα εμφανίσιμο

Link to comment
Share on other sites

Cyanogenmod Aosp η MIUI είναι πολυ ομορφη ρομ και με πολλά καλουδια

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...